Jak se jede protisměrem na dálnici

Featured Image

Není týden, aby v tisku nebylo auto na dálnicí v protisměru v rychlém pruhu. Proč? V tomto článku nebudeme mluvit o 99% řidičů, ale o 0,001% řidičů, kteří byli dostatečně inteligentní, aby kdykoli za posledních 50 let udělali v jakémkoli státě autoškolu, ale jsou tak momentálně indisponovaní, že netuší kde jsou. Snižte si při čtení příslušně inteligenci a ostražitost.

Pokud vynechám sebevrahy vylepšující statistiky, pak se na dálnici do protisměru dostanou pouze místně neznalí točvolanti naprostým omylem, zmatení senioři, opilí poláci a frustrované padesátnice jedoucí ve zvednutém kompaktu přebrandovaném na CUV, který ji prodali jako SUV. Z Fabie s o 5cm delšími péry a tlumiči se tak na dálnici velmi rychle stává čelně slisovaný o 200 tisíc dražší Karoq s 5 hvězdičkami bezpečnosti, jééj..

Čistě náhodou nárůst množství aut v protisměru pravděpodobně odpovídá nárůstu počtu aut v provozu, jako u každé dopravně bezpečnostní statistiky. Tato čísla zkresluje pouze trend zvětšování úhlopříčky a počtu displejů infantejnmentu. Řidič nesmí být rozptylován displejem telefonu, ale pokud Elon do Tesly S vrazí dotykový fullHD monitor vertikálně, je vše v pořádku. Změnu trendu nikdo neočekává. Koncepty ukazují, že na ultrawidech budeme moci mít vedle sebe netflix, instáč, twitch a tictoc zároveň. Na zpětném zrcátku půjde hrát se spolujezdcem pong pomocí tlačítka stahování okének. Cesta pak rychle uběhne a za 5 minut budem u Teska.

 

Myslím, že v době úplných greténů za volantem není dostatečné řešení dávat značku high-five do lesu dalších značek u nájezdu na dálnici a považovat to za vyřešené. Dva nájezdy a sjezdy na dálnici a křížení několika silnic v jejich okolí generuje velmi komplikované křižovatky, které si nic nezadají s těmi v Cities Skylines. Neznalé řidiče mohou křižovatky a sjezdy naprosto dezorientovat. Ve špičce není čas udržovat vzdálenost od auta před sebou, sledovat značky vpravo od silnice s informací, který pruh kam vede, skládat si to dohromady se směrovkami na jednotlivá města a přirozenou holubí GPSkou rušenou spárovaným mobilem a nutností používat blinkry.

Ve světě, kde žiju, funguje 5S. V každé fabrice jsou na podlaze hezké čáry, aby i Ukčku s IQ 80 bylo po několika žlutých kartách a stržených prémií jasné, kde má chodit, že šroubovák bydlí v orámovaném chlívečku na tabuli, že u hajzlu na dveřích má instrukce pro použití štětky a WHO ho u umyvadla upozorňuje na 20 obrázcích, jak si správně umejt ruce, jinak dostane ňákej ten AIDS v certifikovaném hygienickém prostředí továrny z 80. let, kam obsluha chodí chcát za mašinu, protože na hajzl je to o 50 metrů dál.

Proč není 5S u dálnic? Proč nemáme barevné housenky na podlaze jak v americké nemocnici, aby každý věděl, kam jet? Na některých místech už máme nápisy Praha, Brno, Vídeň s bílou šipkou. Proč nejsou všude a nejsou barevnější? Zelená značka nebo navigace by zahlásila: Do Brna jeďte po zelené čáře. Ideální blbuvzdorný svět.

Pokud jste najeli na dálnici v protisměru nedali high-five značce, nemáte žádnou šanci poznat, že jste na dálnici v protisměru. Sice máme tu novou čupr značku, ale tu periferně vidíte pokaždé, když je nájezd kombinovaný se sjezdem, takže ji přehlížíte jako ostatní značky. Sjezd z dálnice v protisměru vypadá jako každá jiná silnice bez středové čáry. Auto sjíždějící z dálnice se o vás klasicky otře na levé straně jako na úzké silnici mezi vesnicemi a šokovaně ani nestihne zablikat dálkovými. Představte si noc, kdy nejezdí tolik aut. Sice tu máme připojovací pruh, ale jsme zmatení. Okamžitě to zalomíme do protisměru do rychlého pruhu, protože kokot v protisměru má lepší světla a my máme v píči. „Zařadím se doprava, někdo to asi špatně namaloval.“ Většina aut a kamionů jede hezky nalevo od středové přerušované půlící čáry. Občas nějaký čurák nebezpečně předjíždí a ještě k tomu bliká a troubí. Míjí vás o centimetry. Přitom si jedete svých 90 vpravo a sledujete poslušně tachometr. Jedu slušně, mě se nemůže nic stát, říkal pan Huml. Po 15 minutách vám začne být divné, proč tolik lidí pospíchá, proč jedete stejným směrem sami a že ta silnice vpravo za křovím nějak dlouho kopíruje tuhle silnici. „Kterej Ťok zase stavěl dvě silnice vedle sebe.“ Když se nic nestane a najdete další nájezd pro sjetí v protisměru, tak zastavíte v rychlým pruhu, abyste pustili vláček kamionů na hlavní a se štěstím nechytíte Audinu ve 200kmh do čelního skla. Pak můžete v klidu pokračovat a nadávat na to, jak všichni prasata nebezpečně předjížděj bez toho, abyste se dozvěděli, že jste projeli úsek dálnice v protisměru.

Dnes máme navíc veškeré dálnice a silnice rozkopané, všude stojí kužely, svislí přenosní panáci pro navádění do protisměru, dálnice končí uprostřed pole, vede skrz vesnici a o 5km dále zase začíná a ne vždy je situace přehledná. Půl cesty jedu na dálnici v protisměru, půl cesty normálně. Někdy dva pruhy v protisměru, někdy jeden. někdy je tam nalepená oranžová čára, někdy se válí zmuchlaná u krajnice, někdy je mezi oddělovacími panáky 5m mezera, někdy 10 metrů. Prostě chaos a když je volno, „chci jet aspoň 130 na tempomat a chvíli na nic nemyslet“. Když nedávám pozor, můžu projet širší mezerou mezi svislými panáky rovně a pokračovat na dálnici v protisměru. Stane se v 0,001% případů, i to stačí na to dostat se do večerních zpráv a postarat se o zábavu hasičům v pátek večer.

Nedávno jsem viděl podobné video odehrávající se na noční jižní spojce, kde byl provoz sveden do protisměru a mezi těmi panáky se šikmými pruhy pro návrat zpět do normálního pruhu byla větší mezera akorát na auto. První auto projelo rovně skrz a bylo následováno dalšími 3 autopiloty co jeli tupě ve vláčku. Najednou jedou 4 auta suverénně protisměrem na jižní spojce.

 

Podobné situace mohou nastat kdekoli. V Roudnici nad Labem je místo, kde se při opravě dilatační spáry mostu přes silnici zjistilo, že mostovka nemá potřebnou únosnost a došlo tak ke zúžení ze 3 pruhů (2 do kopce, 1 z kopce) na jeden pruh v každém směru. Z dvouměsíční uzavírky se stala již tříletá s žádným řešením. V místě zúžení tak končí dvouproudá silnice do kopce a spojuje se do jednoho pruhu. Auto jedoucí shora vidí značku zúžení, nutí ho se vydat do „budoucího prostředního pruhu“ ale řidiče nic neinformuje, že za koncem zúžení jsou v protisměru dva pruhy a má uhnout doprava za čáru. 99,99% procent řidičů to pochopí. 0,01% ne. Třikrát jsem viděl tady jet kamion ve směru vyznačeném černou šipkou. Jednou polský návěs, dvakrát český. A to tu jezdím pouze dvakrát denně. Na silnici v té době už byla nakreslená nová bílá přerušovaná čára, která na streetview ještě chybí. Mezitím plná čára napravo je vidět méně a méně. Kamiony takto protisměrem projely i následující křižovatku a vrátily se do svého pruhu až po kilometru před kruhovým objezdem. „To vpravo je asi odstavnej pruh pro kamiony“. Fajn když si od kruháče dáte do kopce do pravotočivé dvoproudovky drag race. Oktafdehtu vs MAN a v protisměru ve 40 metrové vzdálenosti se rozjetej plně naloženej kamion.

Můžeme mít prosím naváděcí čáry pro kretény na každé složitější multikřižovatce a za každou křižovatkou šipky se směrem jízdy? Když můžeme mít chodníky pro slepce ve městech bez slepců, pak můžeme mít značení i pro kretény ve světě plném kreténů.

 


12.01.2019 Roudničák


Související články:

12345 (218x známkováno, průměr: 1,32 z 5)
15 026x přečteno
Updatováno: 12.1.2020 — 22:53
D-FENS © 2017