K příčinám nehody u Obrnic

Featured Image

K nehodě u Obrnic se už vyjádřil každej, kdo má do prdele díru. 99% komentujících však zaměňuje příčiny nehody, tedy události v posledních 15 sekundách před nehodou, s chováním řidičky v průběhu několika minut před. Většinou si na základě vlastních emocí a nesympatií udělají nějaký subjektivní názor na řidičku a ten zaměňují s příčinami nehody.

Zpívání, koukání do telefonu, kroucení se, pití z lahve a kecání je vzhledem k nehodě irelevantní, neboť při žádné z těchto činností auto nebouralo. Je to lacinizace jak vyšitá! Manažer chvátal v superbu = vytlačil pomalé auto. Pipka zpívala, telefonovala = bourala.

Citace kolegy Jacka Danielse v diskuzi pod minulým článkem: „…Holky tomu šly naprosto bezostyšně naproti, tohle není nějaký nedodržování pár předpisů, tohle je totální zhovadilost, která v kombinaci s evidentně nevelkým řidičským umem vyústila ve smrťák….“ Má pravdu. V tomto článku se však budu zabývat skutečnými příčinami nehody. Budu ignorovat veškeré chování a riskování řidičky, které k nehodě nevedlo.

Málokdo se podíval na video, jestli se řidička věnovala řízení v posledních vteřinách před tím, než auto dostalo smyk. Podívejte se třeba na tuto kompilaci od uživatele Filip 1602.

Řidička se kouká směrem do telefonu naposled v čase 0:00 tohoto videa v délce trvání kratší než vteřinu. Není to nic, co by nedělal každý z nás, taky čumíme do zrcátka, nebo jestli děti spí, jak máme nastavenou klimatizaci, co říká navigace.

Od času 0:01 až do ztráty přímého záběru v čase 0:16 řidička hledí pořád před sebe.

V čase 0:08 je zmíněno, že „…nás posral pták, ty vole.“

Řidička pravděpodobně zapíná stěrače a ostřikovače.

V čase 0:11 se spolujezdkyně ptá: „Hej ty, kolik jedeš?“ A je na čase se ptát, co se vlastně spolujezdkyni nezdá.

Podle obrázku uživatele speedrunner zhotoveném prý podle skutečných stop pneumatik na místě nehody, budeme mu věřit, se VW New Beetle v tomto okamžiku dostává jedním kolem na zpevněnou asfaltovou krajnici.

V čase 0:12 spolujezdkyně vyděšeně kňourá „ Áááááááá!“

Řidička opakuje „Kolik jedu…“, stáčí volant doleva, podle pohybu rukou aspoň o 20°.

V čase 0:13 spolujezdkyně řve: „Ty píčo!“ a evidentně má strach až hrůzu.

Řidička se celým tělem viditelně naklání doleva, spolujezdkyně se nikam nenaklání.

V čase 0:14 spolujezdkyně vříská „Áá!“,řidička točí volantem doprava a celá se u toho naklání.

V přechodu na čas 0:15 je spolujezdkyně vržena vpravo mírně vpřed, auto zřejmě přechází ve velký přetáčivý smyk levým bokem napřed a u toho deceleruje.

(Všimněte si, že spolujezdkyně celou dobu měla pás na svém pravém rameni špatně, sklouznutý. V tomto okamžiku, kdy je vržena k šaltpáce, už má z tříboďáku regulérní dvouboďák, navíc výrazně volný. Bezpečnostní pás řidičky nevidíme, ale mohl být přes tělo dobře.)

Na konci času 0:15 už spolujezdkyně neudrží mobil a ztrácíme přímý záběr. Naštěstí.

V přechodu na čas 0:16 auto výrazně nadskočí.

V přechodu na čas 0:17 se ozve rána.

V čase 0:18 už se auto nepohybuje.

Tolik odpozorování z videa. Až na možnou chybu mé interpretace viděného tomu můžeme říkat fakta.

Řidička se tedy v okamžicích před nehodou věnovala řízení, koukala před sebe. Pravděpodobně zapínala stěrače, což je však součást řízení vozidla.

Předkládám jako domněnku, že je možné, že ptačí hovno buď zhoršilo řidičce výhled, nebo aspoň upoutalo její pozornost a ona si nevšimla začátku levotočivého oblouku a začala vyjíždět na krajnici. Je dokonce možné, že si ptačí výkal ještě nešikovně rozmazala stěrači. Nevím, jak ve vašich autech, v mých ostřikovače nad 120km/h fungují špatně, obtékající vzduch zabraňuje, aby kapalina dostříkla na ideální místo. Je zkrátka možné, že řidička na chvilku špatně viděla nebo soustředila pozornost na přední sklo, což sice s řízením bezprostředně souvisí, ale už při tom neudržela auto v jízdním pruhu.

Následně se spolujezdkyně lekla, zazní: „Kolik jedeš?“ Dovolím si ještě zaspekulovat, zda spolujezdkyně nemohla vidět nějakého dalšího účastníka provozu, ale podle polohy vozidla míjejícího v tu dobu směrovací desku Z4c to vypadá, že by tu neměl kdo být. Zřejmě jenom vjížděla na krajnici a spolujezdkyni vylekala blízkost té směrovací desky od boku auta.

Následně spolujezdkyně vzlyká „áááá“, řidička možná mrkne na tachometr a možná začíná brzdit. Než Vám řeknu, co bylo dál, povím vám osobní příběh. Bude o mé vlastní dopravní nehodě, nejhorší, jaká se mi stala. Nikdo se při ní nezranil, ani plech se nepromáčkl.

Bylo mi asi 20 let. Brzo ráno, ještě trochu nerozkoukaný, jsem dorazil na parkoviště před panelákem, bylo celé pokryté sice hrbolatým, ale kluzkým ledem ze starého uježděného sněhu. Nastartoval jsem rodinnou Škodu Favorit, můj otec, druhá postava příběhu, usedl na místo spolujezdce. Opatrně jsem vyjel z parkovacího místa a rozjel se po parkovišti. Měl jsem tam jedničku, rychlost odhaduji na nejvýše 10 km/h. V tom asi 15 m přede mnou vyskočilo z kolmého parkovacího místa auto. Fiat Tipo našeho souseda. Už-už jsem jen sundal nohu z plynu a mírně přibrzdil, jenže v tom otec strašně zařval: „Brzdiiiiii!!!!“

Lekl jsem se, spojka, brzda a už jsme se klouzali, vidím to jako slow-motion, téměř nezpomalené klouzání. A asi v 5km/h „duc“, Tipo bylo popostrčeno bokem. Favoritu se vysadil přední plastový nárazník, napraskl kolem šroubů. Na laku Fiatu sice bylo vidět, kam jsem se opřel, ale díky velké ploše nárazu se nic nepromáčklo. Nikomu se nic nestalo a ani mně se naštěstí nikdy za volantem nepřihodilo nic horšího, ač jsem také udělal několik velkých chyb a pár zbytečných risků.

Vyprávím to proto, že ono zařvání bylo to, co mě vylekalo a přimělo šlapat i tu blbou spojku, místo abych jen brzdil motorem a možná mírně přibržďoval. Samozřejmě, správný řidič by měl být odolný vůči vnějším vlivům, měl by řídit co nejlépe, bez ohledu na výkřiky z okolí. Ale správný spolujezdec zase drží hubu, vyberte si.

V tomto případě: „Kolik jedeš?…. Ááááááááá!“ nejspíše vylekalo řidičku natolik, že zatočila volantem doleva moc a ještě k tomu brzdila. Možná bez zařvání „áááááá“ by zatočila míň a na hranici smyku by projela celou zatáčku po krajnici a teprve na konci by se jí to povedlo stočit do pruhu. Což bylo mimochodem asi i správné řešení té situace a nám je teď a tady od počítače jasný, že bychom to tak udělali.

VW New Beetle, ač v diskuzích opakovaně tvrdíte, že je nedotáčivá potvora, v tomto případě chytil přetáčivý smyk, který řidička korigovala moc a přetočila na druhou stranu. Na ostrůvku to nadskočilo, auto se dotočilo a bokem na straně řidičky rozbilo dřevěnou protihlukovku.

Příčiny nehody?

Žádné telefonování, žádné zpívání, ani nadávání.

1. Bezprostřední příčinou nehody (tedy první událostí, která se stala v řetězci událostí směřujících k nehodě) je řidiččin přístup ke znečištění předního skla. Neměla tomu věnovat tolik pozornosti, měla držet auto v jízdním pruhu bez ohledu na to, kudy a jak moc dobře vidí. Stává se při řízení běžně, že celé sklo ocákne kamion a stěrač setře třeba až za 0,75 sekundy.

2. Druhou bezprostřední událostí je vyjetí vozidla z jízdního pruhu na asfaltovou krajnici. Je malá chyba to udělat v sedmdesáti, námi řešené auto však jelo okolo 130km/h skutečných, pokud uvážíme asi 10-15km/h přeměřování tachometru u těchto volksvágnů. Od veselého hlášení „sto čtyřicet“ uběhl už nějaký čas a auto mohlo ještě nepatrně zrychlit.

3. Třetí je vliv spolujezdkyně. Otázkou na rychlost se řidička zabývala, sama ji zopakovala. Ztratila drahocenné desetiny vteřiny řešením rychlosti, když měla řešit směr. Následně spolujezdkyně křičením podpořila řidičku, aby směr řešila prudčeji, než bylo správné. Jestli to tu čteš, tak sorry za upřímnost.

4. Nerovnosti na vozovce. Podle videí a obrázku je povrch silnice v jednom místě propadlý, auto zaznamená zhoupnutí (akcelerometr ve videu při rychlosti 90km/h z 0,1G dolů náhle na 0,2G nahoru). Při rychlosti okolo 130 mohlo auto lokální sníženinu „přeskočit“. Kola se odlehčila, ztratila kontakt s vozovkou patrně během okamžiku, kdy řidička točila volantem vlevo. Zdá se mi, že točí moc. Od tohoto okamžiku se ozývá hvízdání gum a spolujezdkyně řve: „Ty píčo!“

5. Pozice za volantem, držení volantu. Řidička se při zatáčení vyklání celým tělem. Honza Koubek se tak snažil a na facebooku mu vynadali, že při jízdách ke školce, do práce nebo za roh k Penny toto vůbec není třeba a stačí se pohodlně vykydnout. Jenže pro vybírání smyku při řádově 130 km/h už je dobrý posaz zkrátka nutností.

X. Schválně mezi příčiny nenapíšu rychlost, přestože při sedmdesátce by se zřejmě to neštěstí nestalo. Rychlost vzala řidičce čas na řešení vzniklé situace a přiměla spolujezdkyni, aby hysterčila a dále řidičku rozptylovala.

Jízda jakoukoliv rychlostí, I POD ZÁKONNÝM LIMITEM vždy přibližuje vozidlo případným překážkám. Stane-li se za jízdy jakýkoliv problém, vždy je lepší jet 110 než 130; 90 než 110; 70 než 90, ale ani ve 30 km/h není úplná jistota, že nesjedete ze silnice, když vás poplaší spolujezdec a posere pták nebo obráceně. Všichni tak nějak tušíme, že Beetle by při 90 km/h neklouzal tolik, ale nelze tvrdit, že 90 km/h je ou-kej a žádná nehoda se stát nemůže. Zvlášť v zatáčce s drncákem.

Jste mladí, čtete to tu a chcete podobnou situaci za volantem zvládnout?

1. Jeďte po silnicích I. třídy maximálně 110 km/h, i když jsou vícepruhové.

2. Při znečištění předního skla držte vozidlo v jízdním pruhu a snažte se koukat kudykoliv mimo znečištění. Zpomalujte, a pak řešte stírání a ostřikování. (Při nižších rychlostech to samozřejmě udělejte beze změny rychlosti, pokud tomu situace napovídá.)

3. Pokud vyjedete na krajnici, zejména v zatáčce, nesnažte se dostat zpátky do pruhu co nejrychleji. Okřídlené „čára není zeď“ tady nabývá dalšího svého smyslu. Pokud na asfaltové krajnici nejsou další účastníci provozu nebo jiné překážky, má smysl jí pro rozumný manévr využít, když už tam je.

4. Neřvěte na řidiče!

5. Nevšímejte si spolujezdců!

6. Když už jezdíte jak závodníci, tak také seďte jak závodníci, nejlépe i v dobrém autě a s dobrým výcvikem.

7. Zkuste najezdit aspoň 5 let a 5 000 km se zkušeným spolujezdcem (otec, mladší děda, o hodně starší brácha). Spolujezdec by měl úkony řidiče komentovat málo, neosobně a s časovým odstupem. Pokud se děje něco akutního, měl by říct například: „Cyklista!“ „Auto zprava!“ a „Červená!“ místo „Brzdi!“ „Zatoč!“ a „Ty píčo!“

Závěrem bych chtěl říct, o mrtvých jen dobře. Holka za volantem má sympatický hlas, pokud by nehodu přežila, nejspíš by se poučila a mohla by z ní být dobrá řidička. Je mi jí líto. Video zabírající kritické okamžiky před smrtí se hodně rozšířilo a má potenciál poučit mladé i ostatní řidiče. Zejména tehdy, pokud pochopí skutečné příčiny takových nehod a zapojí rozum místo emocí. Mohla zemřít, i kdyby netelefonovala, nezpívala a nemluvila o šukání a ježdění 140. Stačilo nezvládnout tu zatáčku a nakupit příčiny od 1. do 5. uvedené výše.

Jezděte svižně, ale opatrně, zdar!

 


 

Rádi pod články diskutujete, přál bych si v diskuzi vyřešit následující nejasnosti:

Jakou motorizaci měl anebo mohl mít zmíněný černý VW New Beetle? Poznáte to ze zvuku? TDI PD 74kW a 77kW snad ani nad 130km/h už moc nezrychlují, ne?

Proč se Beetle tak snadno přetáčel?

Proč se řidička při vybírání smyku tak nakláněla a jaká byla její pozice za volantem?

 


23. 07. 2017 Osazenec

12345 (231x hodnoceno, průměr: 1,44 z 5)
23 725x přečteno
Updatováno: 23.7.2017 — 23:13

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!