Minulý týden v pátek nás policie oblažila dopravně bezpečnostní akcí, při které na více než 1000 místech měřila rychlost. Byla akce úspěšná? Policie v tomto směru nic nesdělila, tak to uděláme za ni.
Mimochodem, nepřipadá vám to divné? Neustále slyšíme, že je málo policistů. Proto je třeba vyplácet jim statisícové náborové příspěvky a obcházet zákony ohledně jejich minimálního požadovaného vzdělání, kdy se maturita „dodělá“ v „zařízeních“ ministerstva vnitra. A pak se ukáže, že policie má kapacity na takhle rozsáhlou represivní kampaň. To rozhodně stojí za povšimnutí. Do letošní akce Speedmarathon se zapojilo 700 policistů a zkontrolovali celkem 5226 vozidel.
Kdo vybral ta místa pro měření rychlosti? Byli to údajně uvědomělí občané, kteří si tak chtělí na určených místech došlápnout na řidiče, kteří tam údajně jezdí příliš rychle. V zemích českých je akce Speedmarathon, jak se tento sabat policie a jejich příznivců oficiálně jmenuje, poměrně populární. Udavači pomohli policii vytipovat asi 7300 míst k měření, z nichž si policie vybrala 995. Dále kolaboranti odevzdali celkem 43000 hlasování. Dokonale to zapadá do mentality českého udavače, kterému se přirozeně líbí anonymně poslat někam nějakou zprávu, kliknout do mapy a pak se dívat, jak tam ty piráty pořádně vosolej mámo. I nad tím by se mohl někdo zamyslet. Já původně myslel, že činnost policejního sboru je ovládána určitými zásadami, jako třeba legality, přiměřenosti a účelnosti, ty najdete různě poschovávané v zákoně o policii. Z nich by plynulo, že policie má měřit rychlost tam, kde je to legální, účelné a přiměřené, a ně někde, kde si nějaký zlomyslný zmrd doma u počítače usmyslel. Ale možná to vidím příliš černě. Když jsem se díval na místa k měření v mapě, tedy na ta, která „vybrala veřejnost“, povšiml jsem si jedné zajímavosti. Označena jsou místa, kde se rychlost už nyní rychlost velmi často měří. Zapojení občanů asi nebude tak docela spontánní, nejspíš si ta místa vymyslela policie sama. Ačkoli pořadatelé uvádějí, že „jedná se nám o problémová místa, kde řidiči jezdí rychleji, než je na těchto místech bezpečné. Např. u škol, v nepřehledných místech apod.“, z náhodně vybraných asi 15 míst v Českých Budějovicích nebylo u školy ani jedno. Asi nějaký policejní test, do jaké míry lze ještě oblbovat veřejnost.
Média nepomomněla informovat o výsledcích akce, přičemž se většnou soustředila na počty zjištěných přestupků. Policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin celkem 2774 dopravních přestupků, z čehož 2146 případů bylo porušení stanovených rychlostních limitů. Policisté na místě projednali 1996 přestupků týkající se takzvaně porušení rychlosti v hodnotě téměř 1,4 milionu korun. Vysočině se podařilo vybrat celých 150 pokut (článek uvádí, že je „rozdali“), na Příbramsku celých 13.
Na první pohled to vypadá jako fascinující čísla, ale když se nad tím zamyslíme, tak teda nic moc. Jeden nasazený policista zjistil za celý den průměrně 4 přestupky, Na základě uvedeného bude asi docela zatěžko přesvědčovat veřejnost, že „všichni jezdí jak blázni“.
Při veškerých těch oslavných vyjádřeních devótních médií o úspěších policie při potírání silničních pirátů se ovšem někam vytratil smysl celé akce, kterým byla bezpečnost silničního provozu. Zvýšila se akcí Speedmarathon a odhalením 2800 přestupků nějak bezpečnost nás všech? Podívejme se.
Zdroj: Český rozhlas
Dne 21.4.2023, tedy v den konání oné akce, se stalo celkem 283 dopravních nehod, při kterých bylo 74 osob zraněno a čtyři lidé zemřeli. V kontextu celého dubna se jednalo nepochybně o jeden z horších dnů, pokud jde o počet nehod i jejich následky. Počet usmrcených účastníků nehod za den je nejvyšší za celý měsíc, spolu s pátkem 14.4.
Zdroj: Český rozhlas
Pátek je z hlediska silničního provozu významným dnem, protože lidé cestují domů z práce nebo na víkend. Pokud porovnáme pátek 21.4.2023 s jinými dubnovými pátky, vychází den Speedmarathonu jako průměrný či lehce nadprůměrný, pokud jde o počet nehod a jednoznačně nadprůměrný, pokud jde o jejich následky. Kdybych chtěl dopravně-bezpečnostní činnost policie hodnotit konzervativně, musel bych napsal, že to nemělo vliv vůbec na nic. Pokud bych chtěl hodnotit aktivisticky, pak ten celý ten jejich Speedmarathon vyšel zcela kontraproduktivní.
Proč ty tisíce odhalených a potrestaných přestupků pozitivně neovlivnily bezpečnostní parametry provozu na silnicích? Protože jsou to všechno pseudopřestupky. Formálně je to porušení nějakého zákazu, jednání, o kterém někdo řekl, že je nebezpečné, ale ve skutečnosti nikomu nebezpečné není. Není mi jasné, jak má snížit riziko, když chytnou nějakého chudáka, protože jel o 5 km/h rychleji. Nebezpečná jsou úplně jiná jednání, jenže ta nejde tak snadno, pohodlně a automatizovaně odhalovat. Stejně tak přítomnost stovek policistů nijak nepřispívá k zvýšení bezpečnosti, zatímco zvyšuje nervozitu a způsobuje problémy v provozu.
Takže doufejme, že naše silnice zůstanou alespoň natolik bezpečné, jak jsou a policie nás dalších svých dementních monstrakcí ušetří.
30.04.2023 D-FENS
Související články:
17 446x přečteno