Jak nás státní aparát, politici a firmy šmírují a jak se bránit - zpět na článek

Počet komentářů: 536

  1. Já to sousedovi říkám pořád. Es kommt der tag, gdy ti pokladna v Lidlu dá na výběr: „Vrať ten bůček nebo připlať na pojistce“. A teprve tady mu to dojde. Pozdě.

    1. Ta pokladna v Lidlu to zcela jiste nikdy neudela. Dopadne to tak, ze po nejake dobe, aby si to BFU nespojil s nakupem v Lidlu, mu na vyplatnici trosku povyskoci odvod na pojistnem…

      1. Úplně slyším tu mzdovou účetní. Pánek, jste si kurva zase nakupoval na grilovačku? Zase přišla výzva, ať vám přepočítám odvody zdravotního. Sakra, jste horší než ti pitomci s exekucema.

        1. Tak ono v Nemecku to do urcite miry uz par let funguje, jen je to „pozitivni motivace“. Pokud chodim co 6 mesicu k zubari, pak mam vice zakroku zdarma, nebo vetsi prispevek pojistovny. Prehodit to na zradlo bude otazka jednoho vikendu, tipuju. A dalsi vikend bude prehozeni z te pozitivni motivace.

          1. Takže budeme kupovat vepřové sádlo pouze online a platit budeme kartou naší babičky.

            1. Babicka ovsem bude muset prokazat, ze to kupuje v mnozstvi mensim, nez malem a ze to ma jen pro vlastni potrebu. Jinak razie, medializace, atd., atp…

            2. Vepřové sádlo bude zařazené na prohibičním seznamu hned vedle peroxidu a kyseliny dusičné.
              Nákup jen na živnostňák a prokázat důvod, že ho opravdu potřebuju k obchodní činnosti, a nebudu ho ilegálně mazat na chleba a pokoutně dávat zákazníkům k pivu.

              1. Sadlo bude jen pro export.

  2. Moje zdroje říkají, že státních zaměstnanců je 482 270 kousků. Takže autor tady přestřelil o 174 tis.
    Dále pak jak je napsáno „kromě lékařů, hasičů a některých učitelů a ještě méně vojáků“ zbyde méně zaměstnanců než kolik má třeba holding Agrofert.

  3. Co je to za novinku. Šmíruje se, co to dá od druhé války
    ECHELON
    Five Eyes
    Cambridge Analytica
    INDECT
    Pokud chcete ušetřit státním orgánům námahu dejte svoje data a aplikace do cloudu. Komu se synchronizuje mobil někam, nevíme kam?
    Azure
    AWS
    Google
    Apple
    Alibaba

    1. Dneska rano jsem v aute poslouchal reklamu, kde nejaka nadsena pica jasa nad tim, ze nabizene auto ma i integrovany Google. To ma moje auto taky a nastesti je nastavena nemcina, pricemz v aute zadne pracovni hovory nevyrizuju a cesky ten kram nerozumi (overeno). Obcas se stalo, ze manzelce ulitlo nejaky slovo v brnenskym hantecu a auto hned zacalo hledat, jak pozadavku vyhovet.

      Dalsi for byl vcera, kdyz jsem potreboval z Eagle vyexportovat plosnak ve 3D, aby se overilo, ze presne pasuje do specialni krabicky. Ejhle, Autodesk se rozhodl, ze export do 3D z Eagle odstrani a funguje to jako link na cloud Autodesku, kde data ochotne prezvykaji. Jen uplnej curak by svoje know-how poslal kamsi do Autodesku. Jsem hrdy na to, ze jsem cely vyvojovy tym nasi fabriky udelal patricne paranoidni a lidi premysleji, nez jakakoli data nekam poslou, nebo vubec vytvori. Tohle je dulezitejsi, nez financni gramotnost.

      1. Znám po jednoho policajta, který mi popisoval, jak jeho kolega si PDF s přepisy odposlechů (v režimu vyhrazené) nechal konvertovat online OCR nástrojem. Prý už teď pracuje na jednom městské úřadě, kde řeší přestupky.

        1. Se divim, ze se vubec nejakej jeho nadrizenej divil.

          1. Třeba se nedivil. Třeba s ním jen vyrazil dveře, asi neměl po ruce služební zbraň.
            Vycházím z dobrým zdrojem dodaných stesků vyššího policejního důstojníka, který málem plakal nad tím, z jakého materiálu si mají vybírat a když už vybírají z někoho kompetentního, tak jak jim následně uteče a to, co jim zůstane…

            1. „Jak vám ten pachatel mohl utéct? Vždyť jsem vám říkal, abyste hlídali všechny východy!“
              „Asi utekl vchodem, šéfe.“

      2. U nás ve firmě měli naprosto striktní buzeraci se zabezpečením dat. Podle interní politiky nesmí žádná interní data překročit vnitřní zabezpečenou síť tzv. bluenet.

        Jenže náhle se veškeré Emaily Outlooku přemigrovaly do externího cloudu u Microsoftu. Prý to IT odsouhlasilo jako bezpečné. Ať se jdou s tou bezpečností picnout. Podle mě je to naprosto totální porušení bezpečnosti a teď se interními maily mohou prohrabávat všechny minimálně tajné služby.

        1. Takova NSA ani moc tajna neni, respektive se se svoji praci netaji a vyzdimane informace hned rada poskytuje ruznym donorum, kteri ta data, ciste omylem, pouzivaji k upravam starych a tvorbe novych obchodnich nabidek a vztahu.

        2. Jenze MS to skutecne duveryhodne udelat umi – dokonce jim duveruje i US DoD, takze technologicky to asi problem nebude.

          Samo je otazka, nepatral jsem po tom, jak moc je to osekane pro bezne firemni zakazniky, kteri samozrejme moznost vytvoreni Azure Cloudu podle US Govt standardu nemaji narok.

          1. Já tomu nevěřím – mám takové tušení. USA vláda požadovala po mnoha firmách backdoor do jejich šifrování. Úplně stejné je to s věcmi z Číny. Strana nařídí a čínská firma nemůže vůbec nic dělat. Buď bude před zákazníky zatloukat a nebo ji vlastní vláda zahubí. Dokonce se ukazuje, že i dodávané šifrovací SW pro „tajné“ služby v sobě často obsahují zadní vrátka.

            Daleko bezpečnější řešení je mít data uvnitř firmy.

            Celý bezpečnostní standard byl ve firmě postaven na tom, že všechna komunikace do internetu byla blokovaná, www jen přes proxy a v této modré zóně bylo možné komunikovat interní informace. I kdyby byl někde červ, tak se přes firewaly nedostane.

            Jenže teď je to celé doporučené zabezpečení postavené na hlavu a v zabezpečení je díra jak vrata. „Výhoda“ pro mě jako zaměstnance je, že se dostanu k firemním mailům i z domova bez VPN.

            1. Neverite? Verte.
              https://azure.microsoft.com/en-us/global-infrastructure/government/dod/

              Onehda jsem prochazel logy, co kam leze a najednou vidim nejaky DNS pozadavky a spojeni na nejaky protection.apps.mil — co to sakra, vzdyt s US DoD nemam vubec nic spolecnyho, to bych o tom asi mel vedet?!

              … a on si tam lezl Outlook / MS Exchange.
              https://docs.microsoft.com/en-us/microsoft-365/enterprise/microsoft-365-u-s-government-dod-endpoints?view=o365-worldwide

              Pokud si vlada USA resi backdoory do vseho, pak jejich vlastni backdoor asi nebude predstavovat problem (pokud ponechame stranou fakt, ze jakykoliv backdoor je principielne vzdy riziko). Variantne tahle „DoD edice“ Azure cloudu muze byt naopak bez backdooru. :-)

              Pochopitelne se neda ocekavat, ze by v MS Cloudu melo ulozena data ministerstvo obrany treba RU nebo CN. To by teprve praskaly ledy :D

              A samozrejme, ze je lepsi mit veci plne pod svoji kontrolou na svym zeleze, v tom rozhodne nejsme ve pri. Nicmene, i u nas tomuto trendu uz u nekterych sluzeb podlehli, ostatne mnohde ani neni jine cesty, protoze on-premises sluzbam uz konci podpora a zakaznici jsou tak nuceni jit do SaaS reseni v cloudu. :(

              1. Nucení? Proč? Končí podpora znamená, že to přestane fungovat? A na trhu nejsou desetitisíce menších subjektů, co ochotně napíšou klidně celej stávající soft vod začátku dle požadavků (což není ani nutný, mnohdy stačí pak doprogramovat pluginy aspol.)? Protože todle jediný těm kurvám ukáže, že na jejich klaudy jim zákazníci mrdají a pokud vokamžitě nezačnou dělat produkt tak, jak chce zákazník, tak do pěti let je ta divize v bankrotu.

                1. Ne, ve skutecnem svete jakekoliv vetsi firmy neni realne.

                  Nevim proc, vybavil se mi Mnichov a jejich ourady:
                  2003: prejdeme z Widli na Linux a OSS obecne
                  2013: velky uspech, 15k/18k pocitacu to pouziva (jeste jednou, 2013, tj. prubezne na to prechazeli deset let!)
                  2016: MS zaklada kancl v Mnichove, 3k zamestnancu, podle nejake analyzy rozhodnuto o prechodu na W10+O365
                  Migrace by mela byt dokoncena letos ( = sest let).
                  … a v dokumentu pro leta nadchazejici se mluvi o opetovnem prechodu zpet na OSS.

                  Nevidel jsem tedy zadne vysledky, ale nabizi se mi par otazecek…

                  Kolik penez to skutecne usetrilo?
                  Co desetitisice neodpracovanych clovekohodin kvuli skolenim?
                  Co ta dlouha leta migrace, behem kterych bylo nutno drzet adminy pro oba ekosystemy?
                  Vyplatilo se to vubec? A sel by nekdo v soukromem sektoru do neceho takoveho?

                  A ano, v nekterych pripadech konec podpory = fungovat to prestane, i kdyz mnohdy neprimo.

                  Staci se mrknout treba na Photoshop, posledni standalone je z roku 1234, Camera RAW plugin je z roku 1235, clovek si koupi novej fotak a k tomu aby resil i prechod na Photoshop ve forme predplatneho, aby mu to RAWy z novyho fotaku dokazalo prechroustat…
                  Novy funkce PS nepotrebujes, ale k cemu ti to je, kdyz do nej nenacpes vstupy z novyho zeleza (resp. nacpes, ale processing RAWu si musis udelat v necem jinym).
                  Ale ok, tady si clovek jakztakz muze vybrat, pokud chce resit treba ciste jen fotky a ne nejaky dalsi graficky zpracovani. Jinak je ale PS de-facto standard a tak to proste je. Adobe muze cokoliv.

                  Sranda je taky treba s Autodeskem, u nas treba kuci potrebuji jednu konkretni starsi verzi 3Ds Max. To uz sice toho casu jako predplatne bylo, ale co cert nechtel…
                  Prvni faze: odstranime ji z dostupnych verzi ke stazeni, takze kdo nema instalacku lokalne, smolik.
                  Druha faze: vypiname licencni servery, finito.
                  (OK, abych byl fer, po nejakym frflani se nakonec podarilo Autodesk primet, at aspon ty aktivacni servery necha bezet.)

                  Nebo treba korporatni nastroje od Atlassianu. Licenci na on-premises reseni uz nekoupis ani nerozsiris, nove uz jenom v cloudu jako predplatne. Ve spouste firem jsou tyhle nastroje jako de-facto standard.
                  A migruj to, a proskol k tomu lidi… (viz ten Mnichov vyse, uz bych se opakoval)

                  1. Někdo si prostě plnil páchání dobra – nasazoval největší dobro ve vesmíru, tedy Linux.

                    Jinde zase páchají dobro pomáháním přešívání dětí a adolescentů na opačné pohlaví.

                    Další zase pomáhájí likvidovat civilizaci a vracet ji do středověku ve jménu boje proti ďáblovi oxidu uhličitém.

                    Jakmile jde o fanatickou sektu, nejsou žádné náklady dost velké a nepřiměřené. To platí pro Linux, pro LGBTQ, pro zelený úděl, pro evropské hodnoty, pro boj proti Rusku, pro …

                  2. dyž se začnou zmrdit s aktivacema, tak nastupuje krekování, jsem si jsitej, že korporát vaší velikosti si případně autodeska namaže na záda, plus pro ně z hlediska veřejnýho mínění ten produkt skončil…

                    jo vlastně aha, voni nikdy do žaloby nepudou, protože si je zákazník namaže na záda a produkt by skončil :o)

                    s tím RAWem to asi nechápu, zpracovávat kdejaký tydle věci de spoustu let, záleží taky vod foťáku, řada umí nějaký nekomprimovaný a neprocesovaný formáty jako TIFF

                  3. Ano, tohle je regulérní krádež – že si zákazník koupí neomezenou doživotní licenci produktu, ale dodavatel podmiňuje její používání licenčními servery, které svévolně vypne.

                    Čekám, až to někdo velký zažaluje. Třeba by do toho šel Elon, až si toho jednou všimne a osobně se ho to dotkne :)

                    1. Nevztahuje sa to rovnako na tie kramy v Tesle? Tie tiez prestanu fungovat bez pripojenia na Elonove servery..

                    2. Musk údajně chce prosadit, že výbava auta bude odemčená za pravidelné předplatné. Jakmile auto změní majitele, předplatné zanikne a auto se přepne do režimu „základního vybavení“, tedy holátka s nejnižším dojezdem. Nový majitel auta buď bude klopit, nebo si neužije :). Něco podobného chtěl Mercedes nebo kdo, ten zase měl resetovat výbavu auta po jeho prodeji dalšímu majiteli a další majitel by si musel vlastně koupit konfiguraci výbavy auta znovu.

                  4. Kdybych nemusel používat zejména nástroje pro správu strojů a vývoj programů pro PLC / HMI (Step7 + WinCC, TIA Portal, Melsec software pro Mitsubishi…), přešel bych na Linux hned. OK, mohl bych mít VirtualBox s Win7, kde by tyhlenástroje běžely. Jenže tam je problém s mapováním USB a některé z těch toolů používá proprietární siemensácký MPI port (kabel), se kterým si mapování COM portu na VirtualBoxu neumí prostě poradit. Aspoň mně se to nepovedlo spolehlivě rozchodit. Je to vykopávka, ale mám ve správě ještě několik důležitých strojů se staršími PLC řady S7-200 a Simatic, kde není ani ProfiNET, jen MPI konektor. A to nemluvím o několika mašinách, na kterých běží ještě Siemens S5. Ten používá další proprietární konektor, který VirtualBox nevidí vůbec. DualBoot pro mne není řešením, to už raději nechám rovnou Windows a nebudu si komplikovat život.
                    Taki mi nedělá dobře, když vidím, co všechno o mně Windows odesílají kamsi, kde nad tím nemám žádnou kontrolu.

                    1. *také. Měl bych po sobě víc kontrolovat, co jsem napsal, fuj…

                    2. Na Windowsech se dá odinstalovat asi 11 telemetrických „oprav“, čímž se míra šmírování poněkud sníží. Někde na internetu byl seznam, dalo se to pak odinstalovat dávkově BAT souborem…

                      Tady.
                      https://ia904502.us.archive.org/4/items/windows-7_202107/List%20of%20Windows%207%20Telemetry%20Updates.pdf

              2. Jako ajťák jsem se bránil přenášení dat a aplikací do externích cloudů zuby nehty. Připadalo a stále mi připadá obludné svěřovat moje vlastní data a aplikace někomu, kdo se sice tváří, jako že je spolehlivý, důvěryhodný a který se zapřisahá, že má data nezneužije nebo mi k nim nevypne přístup, čestné pionýrské. Jak to ve skutečnosti vypadá, můžeme vidět třeba na Jablotronu a jeho aktivistickou hujerskou vzdálenou deaktivaci bezpečnostních systémů zákazníků z Ruska. Představa, že nějaký anonymní správce cloudu na pokyn horlivého manažera klikne myší a já přijdu o všechno, co na tom cloudu je, mne děsí. Tady se vyplatí nešetřit a vše mít na své síti, schované za solidním firewalem a SPI, kde mám nad mými daty plnou kontrolu. Jenže tahle cesta je dnes čím dál dražší a firmy chtějí pochopitelně ušetřit náklady, jenže to je cesta do pekel.

                1. Může se stát s daty naprosto cokoliv. Takové cloudy jsou zlatý důl pro všechny špionážní služby.

                  A i kdyby ne, tak se může pokazit spojení po internetu – třeba blackout elektřiny na trase a firma je vyřazena z provozu. Je naprosto zhovadilé mít kritické věci jako mailserver mimo firmu.

              3. Pokud tedy mám správné informace, tak azure cloud je pronájem virtuálního PC s předinstalovanýma Windows.

                Takže už z principu host počítač – tedy železo má přístup jak k virtuálnímu pevnému disku tak i obsahu RAM. I kdyby ve Windows žádný další backdoor nebyl, tohle čmuchalům bohatě stačí.

                Obejít by se to částečně dalo jedině tak, že uvnitř virtuálky bude zakryptovaný disk a všechny soubory by se dekryptovaly až na straně klienta. Jinak hovořit o jakékoliv bezpečnosti nemá smysl.

            2. Ano, a právě proto si to NSA ověřuje. A proto máme negativní příklad, který potvrzuje to, co psal _jk. U Intelu si totiž takto NSA ověřovala, zda její bezpečnosti stačí „speciální mód pro NSA“ u technologie Management Engine, který softwarově jakože IME vypnul. A shledala, že jí nestačí, pořád je to bezpečnostní díra. Takže Intel poslala, ať se jde s IME klouzat, a lovila jinde.

              Ergo pokud si NSA schválila Azure Cloud, potom jsou dvě možnosti. Buď sama věří, že je to zabezpečené jak to jen jde, a to i proti backdoorům – protože každý již dnes musí počítat s tím, že i jeho vlastní backdoory a hackovací nástroje zná Čína.

              Nebo v to nevěří a láká oběti na Honeypot.

            3. Ne po mnoha. Prakticky po vsech. Staci delat treba radiomodem s FHSS nebo DSSS. Pokud se USA nepreda presna tabulka kmitoctu a algorimus skakani, neprojde to FCC. Vlastni nekolikera zkusenost.

              1. Tak halt exportní verze certifikovaná FCC, a domácí necertifikovaná FCC, každá s jiným algoritmem, ne? Proč by výrobky určené do Německa měly být certifikované americkou autoritou, když závazná je pro ně Evropská?

                1. FCC potrebujes jen v USA. V Evrope sice CE toto neresi, ale taky mas jiny pasmo ISM, takze to stejne musis predelat na jiny frekvence. Jo, na 2,4 GHz by to asi bylo fuk, ale tam se pohybuje jen blazen.

      3. Ad Eagle – a jsi si jistej, ze Eagle uz sam neposila vsechno do cloudu (jako treba Fusion)? Driv to nedelal, ale dneska? Ja Eagle pouzivam jeste v jedne z prehistorickych verzi, takze to opravdu nevim.

        Ad plosnak – tak v kopii vyhodim vsechno, co tam nemusi bejt (zustanou jen upevnovaci body a obrys, pripadne klicove soucastky kvuli vysce) a je to, ne?

        1. Jojo, jsem si jistej, ze nam nic neunika, protoze Fusion vubec nepouzivame a pokud nam jednou Eagle vnuti, ze pres Fusion mame delat tistaky, prejdeme na KiCAD. Jeste ten den. Bohuzel starej Eagle neprosel pres nase IT, protoze mame s Autodeskem jakousi zkurvenou smlouvu, ktera zastituje vsechny jejich appky a pro udrzeni garance musime upgradovat.

          Ona ta krabicka je v tomto pripade docela komplikovana a jsou potreba vsechny soucastky. Koleda CADista mi rekl, ze rychleji mi ve 3D nasimuluje ty soucastky, nez ja bych se mazal s nepotrebnym. Navic, nechci vubec nekoho ucit, ze neco jako Cloud existuje. Prijde nejakej Azubi, bude „myslet“ a posle to tam jednou cely.

        2. Tak tuhle otázku řeší kompetentní ITSEC s adaptivním firewallem a packet inspection, ne? Sleduje na uživatelských stanicích i gatewayích, od jakého programu a služby běží jaké množství dat na jakou mimofiremní adresu.

  4. Kdokoli si myslí, že není sledován je idiot.
    Kdokoli si myslí, že se ho vyplatí detailně sledovat na denní bázi, je idiot.
    Snowden ale otevřel spoustě lidí oči, telefony v kapsách poslouchají a koukají vždy, je otázka času, kdy se začne obecně zpracovávat hlas, video se nemůže v dohledné době vyplatit zpracovávat a skladovat…
    Jediná jistota je mluvit v kódech, případně posunky, pokud jde o něco hodně tajného. Třeba když řeším seed bitcoinu, tak nikdy jsem neřekl ani jedno slovo nahlas, ani na něj nikdy neviděl telefon.
    Ať si eurokomunisti poslouchají co chtějí. Stát nedokáže dát dohromady ani eshop na dálniční známku a najednou bude někde gigadatacentrum, co zpracovává inteligentně vše? Pohádka, co si vypráví pětileté děti a další pětileté děti to žerou.

    Měření úhlových minut při hledání mouky v obchodě jsou úplný hovna.

    1. Vyplati se cokoli, co nekdo zaplati. Mluva v kodech nic neresi, pro AI jsou vsechna slova v podstate kody. Pokud na tu rec postves statistiku, tak to rozlousknes. Pokud chces neco opravdu zakodovat, pak to ale nevyslovis.

    2. jsem si celkem jistej, že můj telefoun nešmíruje nic…

      jo takovej voperátor si asi neco dělat může, ale tomu se nevyhneš u GSM prostě jinak, než GSM nepoužívat :D

    3. Myslis ten stat KDE realne roste realna Mazda uz nekolikatej mesic po sobe ok

      1. Patrilo pod dole

  5. Nějak mi tu chybí to nejdůležitější. To že každý u sebe nosí Google štěnici, která ho odposlouchává non stop, ikdyž je na záchodě či v noci souloží s manželkou. Zná veškerou jeho komunikaci s přáteli, vše co píše na svém mobilu. Vše co říká, a vše co říkají lidé v jeho okolí (takže je vám houby platné že nemáte smartfoun, když aspoň jeden ve vaší skupině ho má).
    A tuto vešketou komunikaci analyzuje.
    Že to není ani zdaleka jen za marketingovými účely, si mohl vyzkpušet každý kdo třeba na youtube píše „nepohodlné“ komentáře. Které se pak zobrazují vám, ale ostatním ne, nebo je zobrazuje jen selektivně podobným „konspirativním pošukům co nevěří že to s námi vlády a nadnárodní koncerny myslí dobře“ – to je ztv shadow-ban.

    Tohle je o dost zajímavější článek od Nikoly Bornové:
    https://bornova.pub/2022/jak-vas-youtube-velmi-zakerne-manipuluje/

  6. Co se týče gov. systému je anonymní autor buď najivní, nebo pozadu, nebo nechce prozradit, ale např. Traffic360 v ČR reálně běží.

  7. Poněkud paranoidní.

  8. Tak toto téma je velice dobře zpracované tady- https://krabice.wordpress.com/2017/04/28/dohledovy-kapitalismus-cast-1-panoptikon-transparentni-totalita-jaka-tu-jeste-nebyla/ a v následujících dvou dílech. Ale všechny články na tom webu jsou velice zajímavé a stojí za přečtení. Škoda, že autor už nepíše …

    1. Aeronet je taky supersračka, nicméně v tomhle konkrétním případě na tom bude zrno pravdy.
      Zapadá to dohromady s informací, že Zelenského lámou do kapitulace za cenu uvedení Ukrajiny do statutu „kandidátské země“ EU. Koresponduje s tím i nevídaná shoda EU politiků na tom, že tenhle status je třeba Ukrajině přiznat co nejrychleji.
      Nepochybuji, že za zavřenými dveřmi dostal Zelenský nabídku, ať už se na to kouká vysrat, protože je třeba stabilizovat vztahy s Ruskem a výměnou za to dostane hostovačku do Evropského klubu plus zajímavé osobní výhody (nikdo ho nezastřelí + rozšíří už tak velký majetek).

      1. Zelenský je loutka, které ještě k tomu permanentně sněží z nosu. Ten bude dělat cokoliv, i kdyby to bylo proti celému světu i proti němu samotnému. Dokud mu někdo neodstřihne U.S. vodící provázky a nezabaví mu zásobu koksu. Ten chudák nemá vliv na nic. Ani na to kdy ho američtí dozorci pustí na WC.
        A myslím že se to už vymyká i jeho loutkovodičům.

        Příklad chemické trojčlenky: Kolik kilo koksu je schopný vstřebat průměrný ukrajinský politik o váze 80 kilogramů, než se mu začne roztékat ksichta a místo nosní přepážky bude mít homogenní dýchací otvor?

      2. esli bude kandidát dalších pár let, než se to celý sesype, tak budiž; páč tendle bordel ve stavu 4. světa přijmout, to se to sesype do roka

        mimochodem ale už je to jedno, zbytek světa nastavil takový vztahy, že pasta už je vymačkaná a do tuby už ju nikdo zpátky nedá

      3. Kotel uzavřen. Další budou následovat. https://www.youtube.com/watch?v=qmy6Zl9_f3U

    2. Srovnejte, vážení, Putinův projev s tím co blábolí a dělá naše proamerická ukravínská vláda:

      „Opakuji, že podporujeme zejména nejzranitelnější skupiny občanů: důchodce, rodiny s dětmi a také ty, kteří se ocitli v obtížné situaci. Důchody se každoročně zvyšují tempem vyšším než inflace. V letošním roce byly dvakrát zvýšeny, z toho od 1. června o dalších deset procent.
      Minimální mzda byla zvýšena o deset procent, stejně jako důchody a životní náklady, které jsou spojeny s mnoha dalšími sociálními dávkami a příspěvky, a proto musí být také zvýšeny, což přímo ovlivní příjmy přibližně 15 milionů lidí. V posledních letech jsme vybudovali komplexní systém podpory pro potřebné rodiny s dětmi. Ženy mohou získat pomoc od státu od počátku těhotenství až do 17 let věku dítěte.
      Blahobyt a prosperita lidí jsou nejdůležitějšími faktory demografického vývoje a situace je zde vzhledem k negativním demografickým vlnám velmi obtížná. V dubnu se v Rusku narodilo méně než sto tisíc dětí, což je téměř o 13% méně než v dubnu 2020. Žádám vládu, aby průběžně sledovala vývoj dalších podpůrných opatření pro rodiny s dětmi.
      Musí mít kardinální charakter, který odpovídá rozsahu extrémní demografické výzvy, jíž čelíme.“

      1. To zní jako jako hotová rajská hudba. Možná dojde na to, že se do oblastí mimo velká ruská města dostanou i výdobytky civilizace, jako zubní kartáček, hajzlpapír nebo vůbec splachovací hajzl. Ale začít budou muset s elektrifikací, patrně pak ještě s výstavbou asfaltových cest do odlehlejších oblastí. A bude problém naučit Rusy směnit oběživo od státu za něco jiného než za kořalku.

        1. Elektrifikaci rozjizdel jiz soudruh Lenin, ne?

          1. Ten je spíš přesvědčoval, že to není čarodějnictví… :-))

            1. Tipuju, ze jeho teze dal, jak k Uralu nedorazily.

              1. V ZSSR (či jak sa to tam teraz volá) som nikdy osobne nebol, ale hádam sa raz zadarí. Bol som tam len ako sa hovorí s prstom na mape a v predstavivosti pri čítaní cestopisov rôznych motorkárov na slovenskom či českom moto-internete. A teda nemám pocit, že by to tam bolo až také strašné ako to Childeater či Sysop podávajú.
                Veď aj McGregor s Boormannom to prešli na motorkách zo západu na východ a nevyzeralo to ako nejaká katastrofa. Samozrejme porovnať nejaké veľké mestá na západe krajiny s nejakou odľahlou cestou kostí na východe bude zrejme dosť šokujúce, ale v danom kontexte kde sa dané lokality nachádzajú celkom v poriadku.

                1. Tak pozor, abyste za několik let nezjistil, že v Evropě jsme proti nim rozvojová země. Mám dojem, že Západ žije z podstaty Potěmkinovy vesnice, že jde nejvyspělejší, nejchytřejší, nejlepší. Tedy žije z myšlení historie kdysi dávno. Jako stará babička, co žije ze vzpomínek na mládí.

                  Mezitím se vysmíváme „křovákům“ v Rusku, Číně a jinde – a přitom jdeme jako Západ ekonomicky i civilizačně do zadele raketovou rychlostí.

                  1. Já jsem v SSSR a potom i v RF stále viděl menší vesnice, kde ulicí vedly skoro provizorně natahané dráty na 50 let starých dřevěných sloupech, od sloupů k domkům dva různě prověšené, pokroucené izolované dráty – ale prostě to fungovalo.
                    Bylo to všecko sice halabala udělané, ale velkoryse předimenzované, nikoho netrápilo nějaké uzemnění (vše se odehrávalo po dvou až třech drátech), ale všiml jsem si, že ty dráty do dřevěnice měly nejmíň 10mm2, možná víc a ten uliční rozvod, to byly klacky. Tam potom nemá nikdo problém ani s nějakým moderním žroutem.
                    V projektu řídicího centra byl předepsán přívodní kabel 4×16. Oni udělali přívod kabelem 4×35 a protože tam se N vodič prostě systematicky nezemní, jen náhodně (je to určitá variace IT soustavy), tak se ochranné uzemnění dělá až u konkrétní budovy, z čehož někdy vznikaly hodně zajímavé situace, když se propojilo stávající starší uzemnění s novějším na opačné straně baráku. Většinou to ani nešlo, protože potenciálový rozdíl byl tak velký, že způsoboval obrovské vyrovnávací proudy, schopné upálit 6mm2 drát od pospojování.

                    1. Mimochodem, abych trochu pošteklil místní rusofoby:
                      Československo jako takové a podniky jako Tesla, nebo ETA, měly v SSSR a ještě i v RF, o 20 let později v roce 2005 velmi dobré renomé, výrobky byly respektované a dost obyčejných lidí si tam myslelo, že tu máme takový napůl kapitalismus, když tu umíme vyrábět takovou techniku.
                      Svou roli hrálo i to, že veškerá technika tam plánovaně exportovaná, měla ruský potisk, dostali k tomu i dokumentaci a návody k údržbě v ruštině. Mnohé výrobky Tesly, určené pouze tam, ani neměly svou verzi, určenou pro domácí trh.

                    2. Tady už moc jak ty říkáš „rusofobů“ (prostě každý, kdo nevelebí Putinovu doktrínu) není.

                    3. Mám někdy dojem, že Tesla dělala na zakázku mnoha státům i podnikům. Pokaždé jim udělala jejich verzi. Platí to i pro součástky. Udělala jiné pořadí pinů proti standardu na součástce, když to zákazních chtěl. Dala jiný potisk. Cokoli.

                      Mám dokonce dojem, že mnohé západní výrobky byly Tesla, jen přepsané v cedulce.

              2. Nemohl by třeba do Texasu a Kalifornie dojet také soudruh Lenin? Zdá se, že tam elektrifikace pomalu ustupuje a jde do háje. Zřejmě chybí uvědomělá osvěta o výhodách elektřiny.

                Třeba loňský rok, Texas:

                V Texasu nemají topení, nemají elektřinu, a čtyři milióny lidí tam mrznou v silných mrazech. Kapitalistické firmy jely bez rezervy, a v rámci zvýšení zisku nezabezpečily své elektrárny pro zimní počasí. Zamrzá jim voda v uhelných, tepelných i dokonce jaderných elektrárnách, takže něpremávajú. Stejně tak selhal a zamrzl zemní plyn jako zdroj energie. Elektřina jde jen občas, třeba jen dvě hodiny denně, a její cena vyletěla na stonásobek i vícenásobek. Lidé umírají zimou, a nemají přístup k lékařské péči. Zatím je hlášeno několik desítek mrtvých.

                Kvůli ekologickým dotacím na větrné elektrárny jsou texaské (a i evropské) elektrárny podfinancované, a tak prostě osekávají náklady a údržbu na kost. Je zvláštní, že texaští ekoteroristé a zelení věrozvěsti se nijak v Texasu v současné situaci neprojevují. Najednou dělají, že neexistují a že nejsou. Zřejmě by jim šlo o život. Čeští ekoteroristé a greténisté se také nijak nehlásí k texaské situaci. Ba dokonce naši Zelení a Piráti a ekoneziskovky raději Texas ani nepřipomínají.

                a) Snad jenom pro památku náhle zmizivších bojovníků za ekologismus: Texas má nejvíce větrných elektráren v USA vůbec.

                b) Ještě jedno vysvětlení nedostatku elektřinu, a památka na – případně agresivně umlácené gretenisty v USA: Texas má největší větrnou elektrárnu na světě vůbec!

                Boj proti globálnímu oteplování a klimatické změně se v Texasu povedl nejvíce. Větrná elektrárna v Roscoe je první na světě ve výrobě elektřiny z větru. Naši čeští ekoteroristé jsou na ni patřičně hrdí, viz třeba zde: (https://www.nazeleno.cz/energie/vetrna-energie/nejvetsi-vetrna-farma-roscoe-o-vykonu-781-5-mw-stoji-v-usa.aspx)

                Samozřejmě zamrzly i ty větrné elektrárny. Přimrzly jim lopatky a šlus. Ale mrznoucí Texasany může těšit fakt, že 23 % elektřiny je vyráběno v Texasu z větrných elektráren, pokud je tedy teplo, a nejsou přimrzlé jako medvěd v rampouchu. Přičemž ekologisté se radovali z faktu, že budou zavírány brzy další uhelné a jaderné elektrárny. Myslím, že to Texasany velice těší, že ekologisté byli úspěšní v Texasu ve snižování uhlíkové stopy, a plně to v současné době oceňují.

                1. O tom Texasu jsem něco četl a vypadalo to opravdu tak, že příslušné firmy, spravující rozvodné sítě, ale i vlastníci výroby, jeli na co nejnižší náklady.
                  Četl jsem článek jednoho Texasana. Psal v něm, že páteřní rozvod po ulici/bloku s napětím od 2 do 6kV je pouze jednofázový, semtam dvoufázový pro větší zástavbu. Bývalo pravidlem, že každý dům/blok měl samostatný transformátor, zcela výjimečně byly na jeden připojeny dva menší domky. Dnes to vypadá tak, že sice vyměnili transformátor za mírně větší, ale horší kvality a připojili na něj kabelovými přípojkami i pět-sedm baráků. Mizerná kvalita levných traf způsobila, že při poruše nejenže chcíplo těch 5-7 baráků, ale často i celá ta poddimenzovaná vn trasa, protože poškozený či hořící transformátor, působením ochran ze 60.let, vyřadil z funkce celou tu vn trasu v délce i několik desítek kilometrů, takže zhaslo úplně všecko.
                  Stěžoval si tam na to, že třífázové přípojky jsou naprostá výjimka, jejich mizivé procento připadá na menší podniky s větším odběrem a zřízení nových, pokud někdo chtěl ve dvougaráži zkusit nějakou výrobu, nechtěl distributor povolit.
                  Celkově to vyznívalo tak, že prakticky od konce 60.let se tam nic zásadního nezměnilo, přičemž se sice nezměnil už i tak vysoký stupeň elektrizace domu, ale několikanásobně se zvedly příkony spotřebičů.
                  My si to nedovedeme ani představit, ale při 2kW rychlovarné konvici, 1kW mikrovlnce a 2kW myčce a pračce, frčí zásuvkami těch spotřebičů a rozvody po domě proudy od cca 10A až do 30A, protože 110V. V jednom okamžiku může domovním rozvaděčem, při té jedné fázi a když se to blbě sejde, klidně i 50A. To už není sranda, poruch stále přibývá. Proti tomu, jako na potvoru ubývá odborného personálu i šikovných elektrikářů, protože rozvodářská firma jim údajně mizerně platila. Tak si našli práci jinde, třeba o 50km dále v nějaké firmě, ale za dvojnásobek.
                  Těch obyčejných elektrikářů, kteří jsou inteligenčně schopni získat „papíry“ na jakoby nn a vn je tam kritický nedostatek, z domácích to nikdo nechce dělat a latinos na to nemají ani vzdělání, ani IQ.
                  Není potom divu, že je to tam ve stavu, jaký popisuje Jesterka.

                  1. Ještěrka to psala proto, že je nedaleko od toho. A také proto, že už jí serou nabubřelé egoistické kecy od poloviny přispívajících nadlidí zde na dfensu na adresu Ruska nebo Číny. Ne proto, že by měla Rusko nebo Činu v oblibě, ale protože zná situaci v USA a Kanadě, neb v tom žije.

                    Opravdový kapitalismus a zaměření na zisk totiž dokáže poslat do křovácké lokality i původně velmi bohatou a rozvinutou oblast. V USA to tu vidím v tvrdých důkazech na každém rohu.

                    Česká republika měla to štěstí, že před rokem 1989 byla postavena a centrálně skvěle naplánována elektrická síť a další infrastruktura. Jen proto se nevědomí nadlidé chechtají Rusku a Číně, ale jsou mnohá místa na Západě, kde by brali všemi deseti alespoň to, co funguje v Rusku. A vím co mluvím. V Rusku jsem sice nebyla, ale v USA ano, a někdy je to jak v rumunské zapadlé vesnici, co se civilizace týká.

                    1. tak dyž je to tam tak na hovno, asi počebujou spousty eletrikárů, to tam není nějaká rozumná firma, co platí? už sem se párkrát ptal lidí, co se dušujou, že tam buď sou, nebo někoho mají, a nikdo se nikdy nevymáčkl

                    2. Ono to není na hovno, protože jim scházejí elektrikáři. To by byl naivní socialistický pohled, který nevychází z kapitalistického pojetí světa.

                      Ono je to na hovno, protože se optimalizují náklady na budování a údržbu elektrické infrastruktury. Tedy minimalizace nákladů, maximalizace zisku. Nic jiného v tom nehledejte. Osvojte si kapitalistický pohled.

                      Elektrikářů je v mém okolí dostatek.

                    3. Jesterka
                      22.6.2022 v 19:08

                      sere se to->zákazník si stěžuje->dodavatel maká, nebo skončí ve sračkách

                      jenže pokud už se to nezaseklo, tak se to dodavatel maká zasekne na nedostatku lidí

                      další věc je, sou tamto eletrikári fakt elektrikári, nebo hromada sou elektrozedníci, jako ostatně i tady, v síle i slaboproudu…?

                  2. v US se totiž používají trafa se dvěma vinutíma od středu, a na velký spotřebiče (pračky, šporáky, myčky, sušičky atd.) se zapojuje druhá fáza od středu proti první, takže součtový napětí 230-240 V

                    mimochodem mám dojem, že tak jak se tady povýšilo na 230, tak UŠAndi harmonizovali většinově na 115-120 V

                    1. Ne, standard je stále 110V/60Hz, na který nemělo vliv ani to, že výrobci spotřebičů/elektroniky přešli na standard 115/230. Fungovalo to bez problémů i proto, že americké i evropské verze měly např. univerzální síťová trafa dimenzovaná na 50Hz i 60Hz, takže v amerických 60Hz pracovala 50Hz trafa s rezervou sycení.

                    2. USA nikdy nic nemění, pokud to funguje. Nikdy! To je základní pravidlo a kultura USA.

                      I ti Rusáci přešli z verstů a sáhů na metrický systém. USA na něho nikdy nepřejde.

                      Jakmile USA něco zavede, tak je to na věky věků! To dřív skončí vesmír než aby USA něco modernizovalo, co už funguje.

                      V elektrikařině je to hnůj. Nejen po strance fyzické. Ale mít na průměry drátů AWG systém, který je naprosto neintuitivní a nic vám to číslo neřekne samo o sobě – to umí snad jen Amerika.

                      Princip Ameriky je všechno zesložitit, a nic zavedeného neměnit.

                    3. No pokuse neco změnit v USA byly, např. metrické systém používajó výrobcí tvrdýho alkoholu. Nebo kus dálnice z Tusconu směrem na jih k Mexiku mňél (možná eště má) kilometrovniky.
                      Ale tó snahu držet se jak hovno košule teho starýho krásně to vysvětluje tento pán:
                      https://www.youtube.com/watch?v=jjdG_tkqetk

                    4. servisdok
                      22.6.2022 v 18:34

                      no tak jistě, že se nezvedne napětí na koncovejch trafách jen tak z ničeho nic (ne na těch, co nemají odbočky pro regulaci), ale předpokládám, že postupně při obměně se to zvedá, i pro snižování těch proudů

                      každopádně sčítání těch dvou napětí od středu je tam běžná věc, podstatně víc, než tři fáze (nedejbože tři sečtený fáze :D)

        2. Elektrifikace měla vždy za následek spíš demografický pokles než růst.

          1. V nekterych ctvrtich i pokles prijmu mistnich obyvatel.

            1. Kdo tam má hřebíky, začíná od píky.

              1. při dotyku dvou drátů
                dochází k takzvanému zkratu
                Kdo má pojistky námi předepsané
                tomu se při zkratu nic nestane
                Kdo si tam nastrká hřebíky
                vyhoří
                a začne o píky

          2. JASAN22.6.2022 v 13:42

            Pro ten tvůj výblitek máš ňákej argument?

            1. Při krbu a svíčce se líp mrdá.

              1. Vosk kapajici na prdel udava rytmus?

                1. Ne, ale s tou svíčkou můžeš dělat double penetration. Některé dámy přivítají i s nezhasnutou.

        3. A víte, že jste docela věrně popsal Austrálii a Kanadu?

          1. Panek 13:45
            Neměl jsem tušení, poctivě přiznávám.
            Do zmíněných zemí jsem ještě nezavítal. Jezdím spíše do USA (Wisconsin – rybaření, lov)

            1. Západ žije z podstaty Potěmkinovy vesnice, že jde nejvyspělejší, nejchytřejší, nejlepší. Tedy žije z myšlení historie kdysi dávno. Jako stará babička, co žije ze vzpomínek na mládí.

              1. Není to spíš z podstaty „zlatá šedesátá“, kdy Amerika byla opravdu bohatá, energie za pár šušňů, nemuselo se na ničem šetřit – a tak z této podstaty mnohde těží dodnes?

                1. USA žije z 2. světové války. Němci a Adolf Hitler zařídili, že statisíce schopných lidí muselo zdrhnout do USA – a rozvíjeli USA nikoli Evropu. To je asi nejhorší výsledek Němců a dárek Němců pro Evropu.

                  Už jen to, že bylo zařízeno, že dolar bude mezinárodním platidlem! Vám stačí tisknout papírky, a celý svět vám za ně bude dávat něco cenného! Není to úžasné? Vždyť je to parazitismus a výhoda nad ostatními jako hrom!

                  2. světová válka skrze Marshallův plán také umožňovala obsadit mnoho zahraničních trhů a států – a to dodnes. Marshallův plán byl zaměřen právě na to, aby USA měla převahu – a to se už miliónkrát zaplatilo.

                  Atd.

                  Ostatně celý rusko-ukrajinský konflikt je jen jedním z tisíců bitev, kterými se nějaká země nechce spokojit s úlohou análního alpinisty do USA zadků. O ničem jiném to není.

                  1. Nic jako mezinárodní platidlo neexistuje ty drndo, a to vostatní jsou taky píčoviny.

                    1. Tak sis, debile, plivnul bez jediného věcného argumentu. Doufám, že sis pohojil.

                    2. CNN – nekrm to tady, nech to vyhnít… ty chytřejší to možná přestane bavit, ty blbější se požerou mezi sebou….

                      jak tu psal jinde Sandstorm – pojdmě si užívat sofistikovaného rudého DFense(to v podstatě nikdo ze zdejších hlasitě diskutujících ani nepamatuje, protože v té době tady nebyli….možná tak Praetorian, nebo Chalennger).

                      Be cool…

                    3. jo a taky teda ten debil Behemotojc… na toho bych skoro zapomněl :)

                    4. Když jsi tam někomu napsal třeba: „Kundo z ryby!“ rudý DF vygeneroval politicky korektní „Se Sovětským svazem na věčné časy.“ :-)

                    5. Pevná hráz socialismu a míru! :-)))

                    6. Proč sem taháš EUhniji?

                2. servisdok: nevím jak v TX, ale v Kalifornii se 60 let nesáhlo na rozvodné sítě proto, že hippie socialističtí politici nastavili rozvodným závodům přísné „sociální zastropování cen“, takže prostě nezbyly žádné peníze na investice do infrastruktury – stěží si vydělali na provoz elektráren.

                  A když už nějaký energozávod přišel s projekte posílení energetické soustavy, zamítli to z ekologických důvodů.

      2. pokračováni:

        „Budoucností Ruska je rodina se dvěma, třemi nebo více dětmi. Proto bychom neměli mluvit jen o přímé finanční podpoře, ale musíme se zaměřit a upravit systém zdravotní péče, vzdělávání a všech oblastí, které určují kvalitu života rodin s dětmi. To je jeden z cílů celostátní sociální iniciativy, na které společně pracují regionální týmy a ASI. Na podzim vyhodnotíme výsledky této práce a shrneme hodnocení kvality života v regionech, abychom nejlepší postupy a zkušenosti zpřístupnili v celé zemi. “

        „Dalším pátým principem, na kterém Rusko staví svou hospodářskou politiku, je rychlý rozvoj infrastruktury. Již jsme zvýšili přímé rozpočtové výdaje na posílení dopravních tepen. V příštím roce bude zahájen rozsáhlý plán výstavby a oprav podpůrné sítě federálních a regionálních silnic. Do pěti let musí být alespoň 85% její délky uvedeno do normálního stavu. Aktivně se využívá nový nástroj, jako jsou rozpočtové půjčky na infrastrukturu. Jsou vydávány na 15 let se sazbou tři procenta.“


        Budoucnost Evropy dle Schwaba a podobného hmyzu: nebudete vlastnit nic (ani svoje děti), budete jíst 100g přídělových dávek hmyzu a 200g soji denně, a budete šťastní (a jestli ne, tak vás necháme odtáhnout do covidového/opičoneštovicového koncentráků podle šanghajského vzoru)

      3. Tímhle si vytvoří inflaci na 10 let, kabrňáku. Každý, kdo chce „bojovat proti inflaci“ zvyšováním příjmů obyvatel, je imbecil který nechápe, o čem je inflace.

        Inflace je v prvé řadě o přebytku vytištěných peněz v oběhu nad množstvím dostupného zboží, a ve druhé řadě o proinflačních očekáváních a.k.a. „rozhazujte jako zběsilí, zítra to bude dražší“ plus na straně nabídky „zdražujte jako zběsilí, zítra nikdo nebude kupovat.“

        Výsledkem toho je, že se stále více lidí nejprve popere o stále menší objem zboží, které proto raketově zrychluje, A až všichni koupí vše, co se dalo, nebo jim dojdou peníze, najednou naopak nikdo nic nekupuje protože nemá (za) co, takže dojde k hospodářské krizi a krachu a vše se znovu zhorší a opakuje.

        Už to tu bylo několikrát a ukončit se to povedlo vždy stejně. Nikoli rozhazováním levných peněz a dávek – to ten problém vytvořilo, prohloubilo a prodloužilo na desetiletí.

        Nýbrž
        1) radikálním snížením „levných peněz“ bankám – snížením páky částečných rezerv
        2) radikálním zvýšením úrokových sazeb, aby lidé přestali panikářsky rozhazovat levné prachy a způsobovat umělé „runy na zboží“ a namísto toho seděli na úsporách a kupovali jen to, co skutečně potřebují = stabilita pro poptávku/nabídku

        V Británii zastavila inflaci 70. let úroková sazba 16% a radikální regulace bankovního sektoru.
        V USA. zastavila 14% inflaci úroková sazba 20%.

        Ano, okamžitým následkem je vždy nějaká recese – ale krátká a relativně bezbolestná oproti tomu, když se roztáčí inflace dalšími a dalšími „levnými penězi“ a helicopter money sociálních dávek.

        1. A je komické, že alternativci a populisti, kteří se normálně rétoricky vymezují proti banksterům, zde stojí s bankstery na jedné lodi a hájí je do roztrhání těla.

          Helicopter money a „inflační zvyšování mezd a důchodů“ jsou voda na mlýn bank – pořád levné úroky, větší páka na vyrobení více levných peněz, k tomu stoupající inflace a s ní i zadlužení. Banky jsou zde totálními vítězi.

          Kdežto jediné funkční řešení banksteři nenávidí – protože vysoké úrokové sazby i regulace páky částečných rezerv jim sníží zisky, donutí je platit lidem za jejich úspory a připraví je o ekonomickou moc nad dlužníky.

          1. Není tvůj bod 2. výše stejným řešením jako léčit inflaci chudobou. To pak lidi ani nemusí přemýšlet nad tím, zda si koupí něco, co nepotřebují.

            1. Hupert: Snažím se usilovně, ale že bych si nepotřeboval uvařit, zatopit a bydlet…to se mi ještě vymyslet nepodařilo.
              Zvláštní taky je, že jak Jenda vlastně říká, že to roztáčí utrácení za pičoviny, tak čím dál častěji to končí hypoteční krizí místo toho, aby to končilo prodejem víkendového Porsche – té zbytečnosti, kterou skutečně lidi nepotřebují.

              1. Nikoli utrácením za píčoviny – panickým nakupováním.

                „Mařko, chleba už stojí 40 a bude růst, musíme nakoupit hooodně!“
                Chleba je vyprodaný a obchod zvyšuje cenu na 90Kč. Další den…

                „Kláro, chleba už stojí 90Kč a včera byl vyprodaný! Musíme nakoupit hooodně!“
                Chleba je skoro vyprodaný a obchod zvyšuje cenu na 120Kč. Proč ne, když lidé kupují? Další den…

                „TV Noha: ekonomický analytik prof. Flégr ukazuje na grafu ceny chleba, že cena chleba poroste exponenciálně. Stát musí zavést chlebové dávky.“
                Stát se zavazuje proplatit řetězcům 40% ceny chleba výměnou za odpovídající snížení ceny. Obchody nastavují cenu chleba na 150Kč, zákazník zaplatí 90Kč, stát se chlubí jak zlevnil chléb.

                Všichni si zvykli, že chleba nyní stojí 90Kč. Halt inflace, no.

                „Odbory blokují supermarkety a požadují zvýšení mezd o chlebovou inflaci“.
                Řetězce přidávají mzdy jak odbory požadují – a navýšení mezd promítnou do cen chleba, které opět rostou. Na marže si nesáhnou, proč také? Spotřebitel se bojí, spotřebitel je v panice, spotřebitel zaplatí. A když ne, pomůže stát.

                GOTO 1.

                1. jasně typyčo a chlebem budou doma topit v kamnech! poslední dobou z tebe padají hrozný sračky, fakt

                  řešení je naprosto jasný, přes energie, což vláda zkunděnejch lidožroutů odmítá udělat z idelogickejch důvodů, kurva do píče, jediný řešení je fakt to svrhnout

                  už teď je vypočítaný navýšení cen energií vo 400 miliard, na konci roku to bude tak 600-800, a zmrdokurvy rozsypou helicopter 66 miliard, to fáááákt pomůže!

                  koncem roku vidím oficiální nezaměstnanost tak ke 20 % a skutečnou přes 40, hladový vymrzlý bandy budou táhnout městama a rabovat

                  1. Znovu opakuji neokecatelný fakt: inflace šla nahorů a směřovala do dvojciferných čísel už v době, kdy ruští vojáci seděli doma v kasárnách, o žádných sankcích se ani nesnilo, a průmysl se teprve začínal rozjíždět po poslední vlně lockdownů.

                    Energie to samozřejmě ještě uměle zhoršily, ale v žádném případě neplatí, že kdyby zlevnily energie, inflace by zmizela nebo se tak radikálně snížila.

                  2. Jasně, svrhnout vládu, pak přijde mesiáš a začnou lítat pečení holubi do huby.

          2. „Už to tu bylo několikrát a ukončit se to povedlo vždy stejně.“
            Dlouhodobý lék to tedy není. Já jen, jestli sis jist, že nejsi s bankstery na jedné lodi i ty? Jestli tyto „správňácké“ resety „zlého“ kapitalismu nejsou vlastě spíš jeho fíčura než oprava. Kdy navíc v drtivé většině zchudnou opět jen ti chudí a slabí.

            1. Chudí a slabí jsou podle tebe hypotékaři, řidiči nejnovějších aut na leasing a ti se stotisícovou půjčkou na dovolenou u móře, jo?

              Podle mě jsou chudí a slabí důchodci se stavebním spořením pro vnuky.

              Vysoké úroky bolí lidi, co mají extrémní dluhy. A to jsou dvě skupiny. Menšina chudých co se zadlužili u lichváčů a zkrachovali, a stejně jsou už v exekuci… A střední třída, co si žije nad poměry na dluh.

              Opravdoví slabí a chudí se snaží střádat korunku ke korunce pro případ nouze a pro děti, a půjčku na 7 mega jim fakt nikdo nedá.

              1. „hypotékáře“ bych z drtivé části mezi „chudé a slabé“ počítal, protože to jsou nejčastěji lidi, kteří jen chtějí (potřebují) bydlet, třeba normální rodina s dětmi s 1-2 příjmy. Těm se to nyní v kombinaci se zdražením energií o stovky procent (+ zdražování potravin o desítky procent) při refixaci ku.va prodražuje. U těch chcete taky, aby zkrachovali? To rozhodně žádná „střední třída“ žijící nad poměry není.

                1. Pokud někdo potřebuje „jen bydlet“, může žít v nájmu, nikdo ho nenutil vzít si půjčku na vilu. Já jsem také potřeboval bydlet s rodinou, hypo jsem nikdy neměl a žiji doteď v nájmu. A proč? Právě proto, že nejsem gambler.

                  Jednak proto, že když bylo bydlení ještě relativně levné by mi banka hypo nedala – to až okolo roku 2010 se začaly hypo rozdávat úplně bezhlavě všem a skoro zdarma.

                  A jednak proto, že když už bych na hypo bez problémů dosáhnul, jsem si velmi bolestivě uvědomoval rizika takového zadlužení, neschopnosti splácet, a unfair asymetrické struktury splátek „úroky-jistina“.

                  Slyšel jsem hodně příběhů hypotékařů. Typicky by měli rozumně na N milionů, ale chtěli víc, přeci nebudou kupovat garsonku, tak si vzali na N x 1,5. S tím, že nemají absolutně žádnou rezervu ničeho, a vsadili si (=gamble) na to, že
                  1) ceny nemovitostí pořád porostou
                  2) úroky se nebudou zvyšovat
                  3) ergo to utáhnou i při naprosto napnutém rodinném rozpočtu

                  To je prostě sázka na riziko.

                  Já jsem si takhle na riziko nevsadil a proto vlastní barák nemám. Zato riskující hypotékaři skoupili všechno co bylo na trhu, a ještě hodně nad to – „investiční hypotéky“ mě při nedostatku vlastnického bydlení vysloveně neskutečně dráždí, ale vím že je to jen kvůli mé vlastní podjatosti.

                  Krach samozřejmě nepřeji nikomu, ostatně měl jsem nadoslech jednu exekuci a dražbu a těch lidí mi bylo moc líto. Jenže tady se vybírá, zda budou zachráněni riskující dlužníci na úkor těch, co se raději nezadlužili, co si utrhovali od huby a střádali – nebo zda budou dlužníci odměněni za svůj risk a střadatelé potrestáni za poctivost.

                  1. JM:

                    Jsou lokality, kde najemni bydleni de-facto neexistuje (aspon toho casu, kdy jsme hledali treba od Domazlic (vcetne) na zapad). K najmu par panelaku s umakartovym jadrem kolem 12k mesicne… vyplatilo se (aspon zatim) do hypo jit, protoze to vyslo zhruba nastejno, ne-li lepe. Obycejnej panelak, zadnej luxus.

                    Co pak s tim?

                    Proste tady jsme v CR, tady se byty vlastni a do nabodky k pronajmu jdou plus minus jenom tehdy, pokud je vlastnik drzi pro vnoucata ( = smlouva na rok, max. parkrat prodlouzi, ale na dlouhodoby/trvaly pobyt to proste neni).

                    Developeru, kteri cili na dlouhodobe/trvale najemni bydleni, v CR neni mnoho. A za normalni prachy uz vubec – to kdyz uz, tak novostavba. Tak o cem se bavime?

                    Mel jsem nedavno moznost omrknout novou rezidenci na Holesovicich, odkud jsem kupoval nejakej nabytek, no pecka vec. Novostavby, oplocene, s predzahradkou, podzemni parkovani, balkon, u vody, k dlouhodobemu pronajmu… a samozrejme taky zakaz vjezdu autem pred vchod (proc prece, kdo by tam jezdil treba na stehovani, vzdyt tam jsou podzemky!) a 24/7 recepce, kam se kazda navsteva musi hlasit a jen za tu chvilku tam bylo celkem veselo…

                    Jako …. i kdyby to melo byt za smesny prachy. tak v necem takovym, proboha, zit nechci. Nechci zit za branou s recepci a vstupem na cip, vzdyt je to jak v base, proboha!

                    Mit nas byt v zateplenym panelaku lepsi zvukove izolacni vlastnosti, nemam mnoho vyhrad. (Neni to sidliste, nejblizsi okoli je skvele.)

                    Vyslo to celkem dobre, rozhodne jsem to nevzal na krev, zvladal jsem to sam, ted jsme na splaceni dva, ale … stejne by pro nas byl narust splatek na trojnasobek sakra znat. Asi ne likvidacni, ale rozhodne moc citelny.

                    A ze by se to snad nemelo propsat do najmu? Ale jasne, ze i ty najmy pujdou nahoru.

                    A vydelat na byt cash? To s tim rustem cen moc realny neni, honeni se za vlastnim ocasem.

                    1. jo, tamty nový kriminálový rezidence, skoro nic jinýho už mnohde neroste; vítej do reality novýho západu – to co bejvalo dřív v JAR a milionářskejch čtvrtích (lokalizovanejch vedle chudinskejch, hlavně negerskejch) ve Stádech už je na západě Evropy taky a za pár let u nás; blbý je, že v té JAR a v UŠAndově aspoň SBSkaři mají AR-15ky, tady to sou většinou drutěváci za 70 vočí na hodinu, co tam jsou akorát důležití když právě potřebuješ stěhovat, ale jinak dědci úplně na piču, až jim tam začnou táhnout ozbrojený bandy čmoudů, co si pudou nakukopat a páchat jiný gynekologický vyšetření

                      mimochodem hrozná náhoda, že to tam v těch bytech je samej arabáč, rusák a jinej ukravínec :o)

                      nájmy už dáááávno překonaly ten lehkej pokles během rýmičky a už zas jenom porostou, až někam do prdele; nejhorší je nejnom co si majiteli za to řeknou, ale v jak zkurveným stavu to je, nezřídka části fakt starý padesát let, případně dycky xmrti unavený nejhorší levný hajzloviny, ale nedají do toho ani halíř; to jim nebrání si (nejspíš teda s energiema) říkat klidně pětadvacet za 3/1, jako sem teď viděl kousek vod Letné, dyž sem spravoval pakárnu vokolo sporáku co v kuchyni napáchal podlahář (nějakej prej očividně duševně hráblej týpek, případně to přehnal s čucháním toluenovýho lepidla)

                  2. Já si říkal co tě vede k tomu třídnímu boji z předchozího příspěvku. A ona to je závist.
                    Obecně se dá říci, že náklady na bydlení jsou pro hypotékáře a nájemníka velmi podobné. Prostě tu částku na nájem nebo na hypotéku někde musíš vzít, oba dva si utrhují od huby stejně.
                    A představ si, že to tvoje riziko lze poměrně dobře snížit. Já si vzal hypotéku v roce 13 a letos doplatím a splátku mám nastavenou hluboko pod cenou nájemného za takový byt. Když nebyly peníze tak jsem jen splácel, když byly tak jsem snižoval jistinu.
                    No každopádně to nic nemění na tom, že ten tvůj reset prostě nejvíce poškodí chudé a střední třídu bez ohledu na to, zda si to podle tebe zaslouží nebo ne. A já se prostě nemám zájem připravovat každých dvacet třicet let na utahování opasku a přípravu na reset jenom proto, že vláda a oligarchové něco nezvládli.
                    A když jezdíš autem tak to za nezodpovědný risk nepovažuješ?

                    1. Proti normálním hypotékařům (narozdíl od spekulantů s „investičními byty“) nic nemám, jen považuji za vrchol socialismu ukrást úspory střadatelům a přerozdělit je dlužníkům. Protože o to a o nic jiného se tu jedná.

                      No a hypotékaři se dělí na dvě skupiny. Na ty, kteří si vzali hypo s rozmyslem -jak naznačuješ ty- a kteří ovšem nepotřebují zachraňovat, protože zvýšení úroků by jim sice zvedlo splátky, ale pořád by to unesli nebo se s bankou domluvili.

                      A ovšem na ty, kteří riskovali a vzali si hypo vysoce nad svoje možnosti, takže za dobrých časů to taktaktak splácí ale jakékoli zvýšení úroků je pro ně problém.

                      Vysvětlíš mi, proč by kurňa ten, kdo si utrhával od huby a spořil, měl být okraden o svoje peníze a měl by ze své kapsy SPONZOROVAT ty, kteří se zadlužili – aby jim byla odpuštěna část dluhu? Protože přesně o tom je inflace.

              2. Vše nejlepší k svátku Jene.Zároveň ale musím podotknout, že jsou témata, kterým by jsi se měl vyhnout.Teď mám na mysli konkrétně ta sociální.To ti opravdu nejde.

                1. To já ani netvrdím, stejně jako si nehraji na ekonoma. Tady se mísí jen historie inflací (30. a 70. léta), která vypovídá jasně o tom, co nefunguje a inflaci jen prodlouží – a co naopak inflaci zastaví.

                  No a když je toto dané, tak ten zbytek je o volbě zda
                  A) inflaci ano, aby umazala dlužníkům dluhy výměnou za okradení úspor nezadlužených, nebo
                  B) inflaci ne, aby nerozkradla úspory nezadluženým, i když to někteří dlužníci nezvládnou.

                  No a v tom si prostě každý hájí své zájmy, dlužníci požadují variantu A) a nezadlužení variantu B). Já se jen vymezuji proti dle mého pokřivené argumentaci, kdy hypotékaři = disponovali mnohamilionovým majetkem se prohlašují za „chudé a slabé“.

                  1. V poho, fakta jsou fakta, ale to chudí a slabí…etc.To je velice složité téma.

                    1. To určitě je. Mě jen přišlo jako hraničící s drzostí, když se multimilionář označuje za „chudého a slabého“ (byť jsou ty miliony na dluh – ale to platí i pro Babiš s Agrofertem).

        2. Tak uvidime, prece. Od konce unora zatim ruzne prognozy odborniku na tema vyvoje ruske ekonomiky sly dost do prdele. Takze konecne se ukaze, jak to Putin posral. Bude dobry stanovit nejakej casovek ramec, kdy toto ma nastat.

          1. Koukni se na Švihlíkovou, něco z poslední doby, a bude ti z toho dost nedobře. Ona je jedna z mála co neblábolí nesmysly.
            To ale Urzotariánům, co jim na mozku sídlí neoliberální virus, prostě nevysvětlíš.

            1. Pomalu se rozevírají nůžky mezi penězi (libovolně emitovatelnými v jakémkoli množství jedním stiskem tlačítka v Oracle databázi bank) a skutečnými majetky – surovinami, výrobky, potravinami, atd.

              Martin Urza patří mezi ty nechytré, co si neuvědomili rozdíl mezi penězi a hodnotou. Dokonce jim ani nedošlo, že někdo má na tom tlačitku tištění peněz kontrolu – a to zcela znevěrohodňuje celý anarchokapitalismus jako blábol Spejbla a Hurvínka.

              Měřeno penězi je na tom Evropa / Amerika možná ne tak špatně. Ale jen penězi.

              1. Dneska byl ve svate bedne fialovej projev, po marnem hledani jineho programu jsem nakonec pustil film na voju. Predpokladam, ze zaznelo neco jako ‚nase mena je pevna…‘.

                1. Zaznělo, alespoň podle toho, co mi napsali přátelé, že všechno je v pořádku – a co není ne, může za to Babiš, Putin a koronavirus.

                  Petr Fiala mi přijde jako deštník do sluníčka nebo armádní generál do dob bez nepřítele.

                  1. deštník do slunka je ale celkem fajn, už sem s tím nedávno pár lidí viděl, neříká se tomu pak slunečník? :o)

                  2. Jsem si dneska precetl par recenzi a uz jsem fklidu. Fiala lidem oznamil, ze naseka dalsi budouci dluhy tim, ze bude lidem kompenzovat naklady na energie, zpusobeme drzenim zisku minoritnich akcionaru CEZu plus nemeckych a finskych obchodniku s plynem.

                    Vlada by mela vydat nejakou brozurku pro nase deti, neco ve stylu ‚Az se jednou budete ptat, kdo nasekal ty dluhy, ktere splacite a ve kterych kapsach ty penize zmizely‘. To bude nova Obcanska nauka. Jako soucast vyuky by pak mela byt prace s vidlemi, provazem, drobne tesarske prace a umeni cimkoli rychle otevrit okno ve vyssim patre budovy.

                    1. doporučuji přečtení dnešního Macka.

                    2. Alternativní projev předsedy vlády:
                      Dámy a pánové, vážení spoluobčané!
                      Rády bych Vám v této turbulentní době popřál hlavně zachování zdravého rozumu a dostatek sil k oproštění se od mediálně vybičovaných emocí.
                      Nejprve bych rád zdůraznil, že nejsme ve válce. Nikdo nás nenapadl, válku nám nevyhlásil a také my jsme ji nikomu nevyhlásili.
                      Současná špatná politická a ekonomická situace je zapříčiněna spoustou minulých chyb, z nichž ta největší byla hrnutí problémů před sebou, jejich neřešení a jejich záplatování dalšími a dalšími ničím nepodloženými miliardami a biliony, na čemž se v rámci EU naše minulé vlády bohužel též podílely. Dalším velkým viníkem dnešní situace bylo též nahrazení ekonomických zákonitostí falešnou ideologií Green Dealu. Nemohlo to tedy skončit jinak.

                      Mám pro vás následující řešení:
                      Okamžitě odejdeme z lipské energetické burzy a začneme distribuovat českým občanům a firmám elektrickou energii za české, podstatně nižší ceny.
                      Okamžitě odejdeme ze systému emisních povolenek a patřičně zdaníme vysoké zisky solárních baronů.
                      Okamžitě začneme vyjednávat dlouhodobý kontrakt na dodávky ruského plynu.
                      Okamžitě přestaneme finančně podporovat válečné konflikty.
                      Okamžitě přestaneme podporovat ekonomickou migraci.
                      Okamžitě přestaneme podporovat neproduktivní neziskové organizace.
                      Okamžitě přestaneme ostrakizovat a kriminalizovat občany za jejich názory, rozdělovat tak společnost a vytvářet „jedinou přípustnou pravdu“.
                      Okamžitě se pustíme do legislativního procesu, na jehož konci bude stav, kdy občané budou moci kontrolovat vydání každé koruny z veřejného rozpočtu.
                      Co nejrychleji přestaneme přisypávat do rozpočtu další a další ničím nekryté peníze, neboť by to je roztáčelo další inflaci, a postaráme se o co nejrychlejší změnu systému přerozdělování, aby na jedné straně nebylo pár korporací vydělávajících miliardy tu na epidemiích, tu na energetických zdrojích, a na druhé straně rostoucí počet ožebračovaných a chudnoucích lidí.
                      Okamžitě přestaneme vnášet do ekonomiky politické aspekty a vytvoříme všem, kteří podnikají nebo chtějí podnikat, co největší svobodný prostor.
                      Žádám vás, dámy a pánové, o co největší podporu, neboť bez vás a bez vaší důvěry to nepůjde.
                      Dejme se ihned do práce!

                      Jo, tohle tu hodně chybí. Proč je tohle politicky neprůchodný, chápe to někdo?

                    3. Protože smlouvy o evropské unii. Všechny body do jednoho, co jsi napsal, jsou s nimi v rozporu. Vítej doma, evropane.

                    4. shifty: Jak to tak čtu tak Putin za mlada je vlastně takový tvůj idol:)
                      Já nevím, jestli si uvědomuješ, že to vyžaduje celkem tuhou regulaci, to cos napsal.

                    5. Tak omezit výdaje na neziskovky, podporu konfliktů a podporu migrace, zrušit regulaci, která vede k emisním povolenkám, omezit regulaci svobody slova a zavedení nástrojů pro větší kontrolu výdajů občany (ne že by to k něčemu bylo, tu možnost mají i teď) mi úplně jako zvyšování regulace nepřijde ;-)

                    6. Tak zkus omezit neziskovky při zachování svobody slova a uvidíš ten fičák jak rychle půjdeš od válu. Přesně tenhle problém měl i Putin.
                      To, že já ty nebo shifty tyto řekněme konzervativní nastavení považujeme za dobré tak plno lidí ne a v demokracii není těžké hloupou většinu opít rohlíkem a ani těm bohatým se nebude líbit, že jim chceš sáhnout na jejich miliardy.

                    7. V tomto nejsme v rozporu. Nikdo neříkal, že to bude snadné.

                    8. Myslím, že všecky ty smlouvy o EU, občanskou válkou velmi rychle skončí.
                      A s nimi i všichni paraziti. Dočasně od hostitele odpadnou, mají sakra nasušeno. Ale jakmile to skončí, budou velmi dobře vědět, kam se znova přisát a pod jakou vlajkou.

                    9. servisdok: Aby ses nedivil. Otázka vytvoření spřátelených armád EU je vážně na stole.

                    10. Nejen na stole – vláda ČR už stihla vstoupit do „zárodku euroarmády“:
                      https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Pajonk-Svobodni-Pozor-vlada-se-podili-na-vzniku-euroarmady-513070
                      (Je to velmi důležité čtení.)

                      Ostatně pokud mě paměť nešálí, Stropnický svého času zařídil něco jako že bude část naší armády podléhat Německu nebo tak, ne?

                    11. Mimo jiné proto, že státní zaměstnanci (a NGOčka která žijí výhradně ze státních grantů) mají volební právo.

                      A proto, že EU si koupila loajalitu příjemců grantů a dotací (kdyby SSSR namísto tanků rozdával dotace, doteď jej zuřivě hájí a miluje třetina obyvatel.)

                      No a pak tu máme dlužníky, státní dodavatele, lobbistické zájmy…

                      Program, jaký píšeš, je psaný pro okrádané. Jenže okrádajících s volebním právem je početní většina…

                    12. shifty
                      23.6.2022 v 10:57

                      „…Dejme se ihned do práce!
                      Jo, tohle tu hodně chybí…“

                      – – –
                      Che, paroduješ.
                      Ale v reálu bys byl schopen naplnit odkaz V. Havla až po okraj hrdla alkoholické láhve, co…?
                      Rozjet na plno zbrojní výroby za účelem rychlé podpory Uá/Žel, klidně použít i atomovky na likvidaci všech „tutalitních“, což…?

                      :OD

                    13. Rozjet zbrojní výrobu – Česko i přes Havlovu snahu není úplný zbrojní trpaslík. Stále.

        3. No tak v tom případě u nás zřejmě fiala zvýšil minimální mzdu o 100% :-)))
          To je ekonomie tak na úrovni dradatého Urzy, saseklého v adolescentním věku.

          Inflaci rozjíždí vysoká úroková sazba (proto na západě snížili sazby až na nulu), a především tvorba ničím nekrytých peněz. Fiat money je takový průser, že ani nulová úroková sazba to nezachrání, tak se západ a USA hojí na svých východoevropských koloniích od ČR až po Estonsko.

          Přesně ve stylu „nechoď Vašku s pány na led“.

          Pak tu máme státy, které na rozdíl od GB a USA mají čím podložit svoji měnu, myslím reálné statky jako ropa, pšenice, průmyslová výroba atd. Ty nemusí tiskmout švindlprachy z ničeho a pak bojovat s hyperinflací. Případnou inflaci mohou vykompenzovat právě těmito reálnými statky. Vývoz ropy inflaci nezpůsobí, zato vývoz z ničeho vzniklých peněz ano.

          Vlastě většina západních zemí vysokou inflací a ničením vlastních ekonomik drží nad vodou obra na hliněných nohou – USA. Protože až to v USA rupne, tak to bude pořádná tsunami, která smete většinu světové ekonomiky. Vyjma Ruska a Číny, možná Indie a Brazílie. Ale i ty budou mít co dělat.

          1. Pokud vysoká úroková sazba rozjíždí inflaci, jak je možné, že v 70. letech se všude rozjela inflace když byly úrokové sazby skoro na nule – zato se inflace zastavila, když se úrokové sazby zvedly na 16 resp. 20 % ?

            Kecáš z hladu, kabrňáku. Historii neporazíš a ta mluví jasně.

            Jen když lidé mají pocit, že jejich úspory jsou na účtu chráněny a vydělávají jim – tzn. když jsou úroky vyšší, než inflace – tak přestanou panicky nakupovat.

            A paralelně vysoké úroky sestřelí i inflační peníze bank, protože ty jsou založené na co největším zadlužování se všech. Zadlužování se je výhodné pokud jsou úroky nízké a inflace vysoká – ale pokud jsou úroky vysoké, naopak se vyplatí nedlužit ale spořit a inkasovat úroky.

            1. A kde že se to rozjela v 70. letech inflace ? V SSSR ? Nebo ČSSR ? V latinské americe ?
              Nebylo to náhodou tak v petrodolarových USA a v jejich západoevropských vazalských státech ?
              A neopustili tou dobou náhodou brettonwoodský systém (zlatý standard) ?
              A nevznikl krátce před tím náhodou ropný kartel OPEC co jim zatrhl levnou ropu ?

              Ekonomický expert Mrcasík opět zaměňuje příčinu s následkem, nevidí pro stromy les a unikají mu zásadní věci.

              On je totiž holý fakt, že USA a i celý západ začaly ekonomicky kolabovat už v 70. letech, a v roce 1990 je od krachu dělilo jen pár měsíců. Kdyby se nezahojili na Rusku a postsovětských zemích, tak tu situaci, ve které jsou USA a celý západ dnes, bychom tu měli před 30 lety.
              Vše se jen oddálilo, ale prevda o tom, kdo ve skutečnosti je obr na hliněných nohou, a kdo stojí pevně, vyplouvá na povrch.

              1. A proto taky to silné, ekonomicky a vojensky pevné, vůbec nestrádající korupcí a vnitřní i vnější zadlužeností, minimem inovací a blablabla….prostě to tvoje skvělé SSSR neskončilo v troskách.
                Nebo skončilo? Nebo čím to tedy bylo? Přestávka na oddych?

                1. … korupcí a vnitřní i vnější zadlužeností… to ráčíš mluvit o USA, která kvůli hrozícímu ekonomickému kolapsu musela opustit brettonwoodský zlatý standard a přejít na švindldolary nepodložené ničím ?

                  SSSR rozhodně neskončilo v troskách, ale byl tam proveden vnitřní puč, stejně jako u nás, kdy komunističtí papaláši toužili po životě zápaďáckých milionářů.
                  A západní tajné služby jim to umožnily, když spolu s těmi papaláši a částí KGB (STB) tento převrat naplánovaly a uskutečnily.
                  Naopak, Ruskou mělo podle plánu dávno přestat existovat, rozdrobit se na malé „-stány“. Jenže hrstka vlastenců tomu z posledních sil zabránila, a tak z něj jen ořezali několik -stánů, pobaltí, kavkaz, ukrajinu, ale Rusko doposud existuje. Proto ty neustálé barevné revoluce a přibližování NATO.

                  Ale kdo doposud nepochopil, že „sametová revoluce“ byl puč komunistických papalášských špiček spoluorgnizovaný německou a americkou rozvědkou, a žije doposud v bludech které nám 30 let cpe do hlav ČT, tomu je zbytečné cokoliv vysvětlovat.

                  1. Tak dlouho to prosperovalo, až se to rozpadlo. Není v té větě chyba?

            2. Jan Mrcasik 23.6.2022 v 10:45

              Objednávám materiál, který je ve srovnání s loňským rokem dražší. Musím počítat s růstem mzdových nákladů a režijních nákladů. Je jasné, že musím požádat o vyšší provozní úvěr, tedy zaplatím víc na úrocích. Ty ale budou dvojnásobné nebo pětinásobné.
              Zabalím to.
              Objem výroby ve státě se sníží, zboží bude méně a jeho cena stoupne.
              Výrobních prostředků, sice různě opotřebovaných, bude nadbytek a jejich cena klesne, jejich výroba klesne také.
              Atd.
              Zdá se, že zastavení inflace zvýšením úrokových sazeb přinese nucené omezení spotřeby, což v případě zaměstnaneckých a živnostenských domácností může být více či méně nepříjemné až likvidační, zatímco
              vydělají entity kapitálově silné až nejsilnější.

              1. Presne tak. Tuhle jsem premyslel, jak bych na tom byl, kdybych vcas neodesel do Nemecka do mentalniho doochodu a dal tady v tom bordelu podnikal. Pokud bych touhle dobou nebyl na Neurolu, tak presne tento problem bych resil. Sice uvery jsem cerpal jen v 90kach a pak se jim vyhybal jak cikan praci, ale cert vi, co bych musel nabrat ted. A za kolik.

                Vubec nezavidim tem, co to tady tahnou dal. A naprosto pochopim, kdyz se na to vyserou. Videt ve Svate bedne, jak statni zamestnanci breci po zvysovani platu, pritom resit jejich buzeraci a jeste bojovat o kazdou korunu, na to uz jsem fakt starej.

                1. Letos jsem „řešil“ diplomku jednoho budoucího absolventa pr.fakulty. A onen studentík se podivoval, že když půjde po škole dělat právníka do státního, tak dostane 21260 hrubého a na nástupní plat prodavačky v Lidlu se dostane až s desetiletou praxí.

                  1. Dělal jsem letos oponenturu, honorář byl 150,-/hodinu. Tohle se nedělá pro peníze a osobně mi to je jedno, ale to bych se styděl dát i zedníkovi.

                    1. Zedník pod 400 na hodinu nejde. A ani nemusí…i tak je v podstatě nesehnatelnej.

                    2. shifty 24.6.2022 v 10:08

                      Ano. „Můj“ zedník má valníček, míchačku, kango a další propriety. Z těch 400 na hodinu platí daně, odvody, dovolenou, účetního.

                      Řekl bych, že „nemusí“ není to správné slovo. Namístě by bylo „nemůže“. Pokud zaměstnává helfra, tomu nemůže dát pod 250.

                    3. ygorek – pokud má 170 x 400 = 68 000 „hrubýho“, tak si myslím, že to zvládne v pohodě. Nikde nepíšu, že by měl mít míň, znám dobrý zedníky co dělaj 600 – 700 na hodinu, ale fakt rychle, precizně a stojí to u některejch složitějších věcí rozhodně za to, si připlatit.

                    4. shifty 24.6.2022 v 12:51

                      Zajímavé. Ani já nepíši, že by měl mít míň.
                      Nicméně „hrubýho“ bych v tomto vlákně nepoužil, předpokládám, že většinově je tento pojem vázán spíše ke mzdě.

                    5. Ygorek – ano, proto ty uvozovky. U živnostníka jsou to odvodymyslím… které si obvykle živnostník dává výrazně nižší než zaměstnanec. Taky pak nemá důchod.

                      Jak to psal Sysop někde, tady ta ruka trhu funguje a nic špatnýho na tom nevidím.
                      Naopak.

                    6. Zednik si rekne sam a je to tak v poradku. Tyto manualni obory nejsou dokurveny ani premirou vysokoskolskych produktu, ani dotacema. Tam skutecne funguje ruka trhu. Treba jednou nekteri z tech, co studuji nepotrebne obory radeji sahnou po te fance. Pokud to ovsem mezitim neovladou ukrajinske mafie.

                    7. A neni to tak trochu dokurvene to školství? To nikomu nevadí, na co se otvírají a studují obory upe k hounu? Ale že se ještě vůbec tak blbě ptám… :D

                    8. Skolstvi mame nemalou merou komercni, takze podstatny je zisk, ne kvalita produktu. Kdejaka skola dneska nabizi obory, ktere jsou uplne k hovnu, ovsem ve statni sfere nikdo nezkouma, jestli misto inzenyr ekonom nejsi inzenyr lesak. Dulezita je platova trida odpovidajici titulu. Kdo se dostane do statniho, vyhral loterii. Kdo nema stesti, treba se chytne v nejake ztratovce, coz je de facto taky statni, nebo jinej bolsevickej moloch.

                      Je to system, ktery funguje tak, jak je soucasna spolecnost nastavena. Holt ta regulacni smycka bude trvat treba dve generace, nez se to pres totalni rozklad a reset bude muset vratit o par kroku z5.

                    9. Já jsem mu jen sháněl nějaké podklady, respektive jsem mu poradil, jak je sehnat. Ale při osmihodinovém úvazku je nástupák právníka hned po škole 135/hodinu.

                    10. Panek
                      24.6.2022 v 10:18

                      do stádního se přeca chodí za benefitama

                    11. Ne. Tam se to překlápí někde kolem 15 let praxe. A pak už je výhodné se tem držet až do smrti. Což na konce ve výsledku dotyčnému jedinci přináší dva příjmy od státu. Plat a penzi.

                    12. Panek – v podstatě jako u policie ne?

                    13. Panek
                      24.6.2022 v 12:29

                      ale vole samozřémě že jo, jinak by tam ty rodinný klany neupíchávaly netáhla jako asistenci těch všehoschopnejch, co si to dojí

                      úplatky, rozkrádačky a malý dom sou neoficiální benefity, klídek, pohodička a největší námaha spočívající v přenesení bedny papírů, krátká a pevná doba výkonu činnosti, vodměny sou oficiální benefity, vo souběhu funkcí už tuplem ani nedejchám

                    14. Bylo to zastropované i časově, měl jsem na to tuším 3 hodiny. Ani by se mi nevyplatilo jet s výkazem na poštu, kdyby to nestačilo elektornicky tak bych se na „odměnu“ vykašlal.

                      Na druhou stranu to, že průměrný plat ve státním je vyšší naž průměr v soukromém se v médiích objevilo opakovaně. Mě to přijde perverzní. Kdo tedy ten průměr ve státním tak navyšuje?

                    15. 1. Státní zaměstnanci ve školství. Učitelé mají v průměru 1,22 násobek průměrné mzdy a taky je jich hodně (39% ze všech státních zam.)
                      2. Příslušníci ozbrojených sborů. Ti mají v průměru 1,35 násobek průměrné mzdy a taky je jich dost (14% ze všech st. zam.)
                      3. Navyšuje to také přestárlost státní správy. Mladí tam nenastupují, protože nástup 20-25k Kč. Staří tam zůstávají, protože už si vysloužili vyšší stupně ve své třídě.

                  2. Jo, holt si musi chlapec uvedomit, ze titul je pouze opravneni cinnost provadet, nikoli jistota vysokeho vydelku. Ta prichazi az s praxi a ani tak se jako jistota nazyvat neda.

                    1. Jeho starší sestra nastoupila jako zubařka do státního za 40tis. a studavala prý 4 roky. A znám učitelku, co jí není ještě ani 30, a ta má 100 hrubého, protože má dva úvazky.

                    2. No a? Když jsem já v IT přecházel na jiný systém a zaučoval se, dostával jsem 20.

                      Tohle frfňání absolventů bez praxe, kteří mají pocit, že mají nárok na Porsche a vilu ve Varech jako přídavek k diplomu…

                      Vlastně není rozdíl mezi částí mladých vysokoškoláků a arabskými migráčky. Oba mají pocit, že mají automaticky nárok na vilu, luxus a rentu, a jsou šíleně zhrzeni když je nedostanou nebo po nich někdo chce práci, zaškolení se a aby přinášeli společnosti či Společnosti skutečnou hodnotu svou prací, nejen svým jsoucněním.

                    3. Re: JM

                      Presne.

                    4. JM – souhlas

                    5. Občas mi náš vedoucí výroby vypráví, jaké mají na pohovorech představy o platu mladíčci, kteří čerstvě vylezli ze školy, nemají žádnou praxi, ale myslí si, že bez nich se planeta nebude tročit. Trháme se u toho smíchy. Přitom naše firma nemá problém si ty lidi zaučit, ale fakt by ti lidi měli mít trochu soudnosti a vědět, že nelze zaplatit někomu, kdo nemá kromě trochy teoretických znalostí a hodně drzosti tolik, jako zkušenému seřizovači nebo technikovi, co u nás dělá několik let a zná výrobu do posledního šroubku a lejstra.
                      Já nastupoval do svého prvního zaměstnání rovnou po střední škole za dva a půl brutto, což v roce 1994 byla silně podprůměrná mzda. Ale řekli mi, že mi dají víc, hned jak se zapracuju a otrkám se. Co slíbili, to splnili, za dva roky jsem bral skoro desetinásobek. To byly časy :).

                    6. Jak se to říká? „Mladému moře po kolena…“ Každého boj, jak se s tím mládím a pokorou popere, jde jen o to, kolikrát si tu hubu musí nabít, než mu něco dojde… :-)

                    7. Občas mi náš vedoucí výroby vypráví, jaké mají na pohovorech představy o platu mladíčci, kteří čerstvě vylezli ze školy, nemají žádnou praxi, ale myslí si, že bez nich se planeta nebude tročit. Trháme se u toho smíchy.
                      Mno….spíše bych v ČR srazil paty a držel hubu. To, co nabízíte v ČR není k smíchu, ale spíš pláči nebo bude zase fňukání….“nejsou lidi“?

                      JAle řekli mi, že mi dají víc, hned jak se zapracuju a otrkám se. Co slíbili, to splnili, za dva roky jsem bral skoro desetinásobek. To byly časy :)
                      Pohádky tísíce a jedné noci:-) Pokud to není ve smlouvě, jako by to nebylo.

                    8. Tady to neni jiny. Mladejm ve skole ucitele namelou do hlav uplny nesmysly, kolik si maji pri shaneni prace rict. Tuhle mi jeden vypravel, ze rozeslal 560 Bewerbungen, nez se chytil. Teprve az u nas jsme mu vysvetlili, ze ten platovej pozadavek, co si tam napsal, je kravina.

                      Obecne je model, ze pri nastupu kamkoli si lidi rikaji cca o 10 % vic, nez meli na stavajicim fleku. Obvykle to nedostanou, nebo aspon ne hned. Mozna po pulrocni zkusebni dobe, ale i to byva vyjimkou. Zato mladi z fleku vypali klidne o polovinu vic, nez maji realnou sanci dostat. A vzdy nam reknou, ze tohle jim rekli ve skole.

                    9. Tady to neni jiny.
                      No…dovolím si označit vaše mzdy ta více smysluplné:-)))

                      Teprve az u nas jsme mu vysvetlili, ze ten platovej pozadavek, co si tam napsal, je kravina.
                      Což se dá snadno eliminovat mzdovým rozsahem v inzerátu. Už jsem okolo toho absolvoval spoustu keců a jde to…sorry.

                    10. Mzda napsaná v inzerátu může odradit potencionálně dobrého člověka. Problém je, pokud jich je málo (třeba konstruktér jednoúčelových strojů). Pokud je kvalitní člověk vzácnost, je lepší absolvoval 100 pohovorů a najít toho jednoho pravého. Než napsat takový inzerát, že se na pohovor dostaví jen 5 lidí, ale ten pravý ani nepřijde.

                    11. Mzda napsaná v inzerátu může odradit potencionálně dobrého člověka.
                      Tohle mě fakt pobavilo. Slyšel jsem v ČR spostu HR perel, ale tohle je fakt dobré. Myslím si, že to pobaví ještě spoustu lidí.

                    12. To je ovsem taktika zamestnavatele, ze do inzerce da prd a sazi na osobni jednani. Uprimne… asi je to spravnej postup. Nadsenec prijde, udela se pohovor, nasledne on vypali svoje predstavy, na to se ozve odbornik z jeho oboru a da mu par jednoduchych otazek, nebo pisemne zadani. A pak ho v tom vykoupe. V tom okamziku potencialni zamestnavatel prednese svoji predstavu o cene takove pracovni sily.

                      Ja s tim nemam problem. Lidi si vybiram podle toho, na jakej flek je potrebuju. Takze od dobre placenyho odbornika po beznyho mastice. Podle toho taky s dotycnym u pohovoru jednam. Jestli ho vyzkousim, nebo ne, se odviji od jeho chovani a platoveho pozadavku, samozrejme. Jednou jsem vybiral cloveka na misto hw vyvojare, prisel mi 40letej typek, ne arogantni, ale dost sebevedomej. A rekl si, co si rekl. Okay, pul hodiny jsem ho zasypaval dotazy na reseni konkretnich a docela slozitych problemu, vzdy odpovedel naprosto rychle a spravne. Geschäftsführung nechtelo kousnout jeho mzdu, ale ukecal jsem je. Nasledne jsem ho jeste protlacil do dalsich skoleni na ESD specialistu apod., takze dneska bere jeste vic, nez si tehdy rekl a je to uz dva roky suverenne nejlepsi hw vyvojar v mym tymu. Docela bordelar, ale 100% vysledky. Kdo umi zabojovat o mzdu, umi i zabojovat o jiny veci, kdyz je potreba. Mam rad takove lidi.

                      Stran tech mezd v Cesku – sam vis, jak to funguje. Kdyz je cela spolecnost nastavena jinak, jednim oborem to nevytrhnes. Ba naopak vytvoris produkty, ktery pak pro ostatni lidi jsou nedostupny, protoze na ne nevydelaji. Navic, Cesi se radi ohaneji nemeckyma mzdama, ale nemecky naklady na zivot by nechteli. Mit v Nemecku stejnej standard jako v Cesku, ergo dve tri auta a vlastni barak, to v Nemecku neni zadna prdel, to vis sam. Ne kazdej to ma vychcane nastaveny, jako ja. Nemecko je cucany USA, ovsem v podstatne mensi mire, nez Cesko Nemeckem. Cesi do toho lagru vlezli, tak v nem jsou. Cesta ven pri zachovani EU proste neni. Zvedat platy si muzou tak akorat statni zamestnanci, protoze stat muze sekat dluhy, jak se mu zachce, nez lidi vezmou parlament s vidlema. V ostatnich sferach to takhle nejde. Kdyz budez zvedat platy pri stejnym obratu, budes zakonite propoustet a ve finale snizovat obrat.

                    13. V tom okamziku potencialni zamestnavatel prednese svoji predstavu o cene takove pracovni sily.
                      Mno tohle u mého úvazku v ČR taky nechápou. Zaměstnavatel by měl vědět, co hledá a jakou to má rámcovou cenou na trhu. Šetří to spoustu času a pěněz. Samozřejmě, pokud není cílem vyrábět HR práci pro práci.

                      Kdo umi zabojovat o mzdu, umi i zabojovat o jiny veci, kdyz je potreba. Mam rad takove lidi.
                      Pastevec nepotřebuje dalšího pastevce, ale další ovci….:-))))))

                      Stran tech mezd v Cesku – sam vis, jak to funguje…..
                      Vim, proto vím, že se zvyšovat může. Prostě odteče míň do Německa/Rakouska nebo českej ufňukanec „nejsou lidi“ vydělá míň….sorry jako.

                    14. Ja netvrdim, ze to v Cesku nejde. Jiste, ze jde. Ale na tom se kurva melo makat poslednich tricet let, protoze to nejde sfouknout behem tejdne. A uz vubec ne nejakym plosnym narizenim, dotaci nebo regulaci. Ale potreba si za tim jit a ne jen fnukat, ze to nejde.

                    15. A uz vubec ne nejakym plosnym narizenim, dotaci nebo regulaci.
                      Osobně taky nejsem příznivcem regulací, ale když vidíte kurvy typu Čupr, který dává německým pracovníkům lepší podmínky než v ČR, tak mu např. jednotnou regulaci pracovních smluv v EU přejete.

                      Ale na tom se kurva melo makat poslednich tricet let, protoze to nejde sfouknout behem tejdne
                      To jistě ne, ale už se může začít:-))

                    16. Sledovals ten vcerejsi Uniper? Pokud se tady v Nemecku bude i tohle resit, jako vsechno doposud, tak mozna bude kopec srandy. Snad to i Cechy probere.

                    17. Sledovals ten vcerejsi Uniper? Pokud se tady v Nemecku bude i tohle resit, jako vsechno doposud, tak mozna bude kopec srandy. Snad to i Cechy probere.
                      Koukal, k doplnění dodávám, že mají všichni stažený půlky ze servisní odstávky Nordstream I. Velká obava je, že už k obnově dodávek nedojde.

              2. Ygorek: zatímco s „propodnikatelskými“ úrokovými sazbami na nule by inflace dál rychle rostla, viz dnešní Turecko, a inflace by tu byla další 2, 5, 10 let. Jako v historii vždy, když se státy snažily „řešit inflaci levnými penězi“ – viz Rooseveltův New Deal, o kterém nakonec sami jeho architekti přiznali, že nalili do ekonomik šílené množství peněz a clou ekonomickou krizi tím jenom prodloužili.

                Zvýšení úrokových sazeb zastaví inflaci za cenu rychlé a krátké recese.
                Proinflační ekonomická politika favorizuje dlužníky a zdánlivě i podnikatele, ale vypůsobí dlouhodobou inflaci která nakonec ekonomiku i podnikatele zasáhne mnohonásobně hůře.

                Všichni proinflační „nízké sazby státní podpory“ nechápou jednoduchou věc: teď ještě lidé sedí na vládních „helicopter money“ z covidu (např. v USA jsou dnes dlouhodobé průměrné zůstatky na účtech 4x vyšší, než před lockdowny+helicopter money), takže v globále mohou utrácet za inflační ceny a neomezovat spotřebu.

                Ale až vládní rozhazování peněz dojde, a inflaci již nebude nic „kompenzovat“, tak lidé přestanou kupovat inflací zdražené zboží prostě proto, že na ně nebudou mít. A podniky padnou na hubu mnohem hůře, než kdyby dnes byla inflace zkrocena krátkodobým zvýšením úrokových sazeb.

                Nu a poslední detail – nízké úrokové sazby, takřka nulové, a bezhlavá podpora dlužníků a zadlužování se, jsou velmi krátkodobá a novodobá věc. V ČR klesla úroková sazba pod 8% teprve v roce 2000, a v belle epoque ekonomice také firmám nikdo nepůjčil za 1% úrokovou sazbu. Přesto průmysl prosperoval. Jak jen mohl?! Možná si firmy nepůjčovaly na blbosti, ale jen na skutečné investice, které se pak doopravdy zaplatily?

                1. Jo, ona je to pravda, ale z hlediska nekoho, kdo plave v tom mori sracek, je to slaba utecha. Je to ve stylu ‚sice ty padnes, ale narod tu valku vyhraje‘.

                  Holt, kazdej sam za sebe musi koukat, jak se v tech srackach dostat mimo main stream.

                  1. Spíše bych to přirovnal k vlhkosti v baráku. Můžeš buď reagovat rychle, vybourat zvlhlé zdi, podřezat a udělat izolaci. Bolí to, stojí to, chvíli nemáš kde bydlet a všechno je zasviněné prachem.

                    Alternativa je nechat to vyhnít. Takže barák bude dál vhlnout, plesnivět, a nakonec buď spadne – nebo budeš muset zbourat daleko víc s daleko většími náklady.

                    Tady už nemohou být žádní vítězové (kromě dlužníků, kterým to zaplatíme my z eráru a oni se tím dostanou do černých čísel a vyhrají.) Jde jen o to, zda to bude bolet brzy a krátce, nebo dlooouho.

                    1. taky můžeš vole udělat drenáže, sanační vomítku a vodvlhčovač

                      tady sou ze 2/3 problémem energie a přesně jak v Petrohradu Putin komentoval, ten kretenismus je výhradně domácí evropskej, to nikdo nikam nedovážel

                    2. Viděl jsem, nepomohlo.

                      Počátkem všeho nebyly energie, ale rozdávání tištěných peněz vládou „bo covid“. Hodně natištěných peněz honilo málo zboží. Dávno před Ukrajinou rostla inflace zběsile.

                      Pak byl problém v energiích, ano – ale teď už jsme v bodě, kdy tipl bych minimálně z poloviny je to psychologie a marže.

                      Viz poslední zajímavá investigativa Zlámalové:
                      https://echoprime.cz/a/S7SAf/zahada-prudce-zdrazujiciho-jidla
                      V Evropské unii ceny potravin stoupaly v květnu v průměru o 10,1 procenta. U nás ale o 15,1 procenta. O plných padesát procent víc.
                      Agrární analytik Petr Havel upozorňuje na to, že ceny potravin byly dosud v Česku jedny z nejnižších v Evropské unii. Zemědělci a potravináři si na to dlouhodobě stěžovali a hledali cesty, jak to změnit. Narazili ale na ostrou konkurenci obchodníků, především velkých řetězců, které jim nedovolily ceny zvednout. Teď ve vlně všeobecného zdražování vytušili šanci vytáhnout ceny výš.
                      Schovat se za velkou inflaci. Z čísel to vypadá, že jedním z těch, kdo se rozhodli na velkém zdražování dobře vydělat, je Andrej Babiš se svým Agrofertem. Data ukazují, že nejvíc zdražují právě ty druhy potravin, v nichž drží největší podíl na trhu Babišovy firmy. Největší hráč na trhu má zpravidla sílu diktovat cenu.
                      Pohled do detailních statistik inflace ukazuje, že nejvíc zdržuje právě pečivo, mléčné výrobky a drůbeží maso. Klasický konzumní chleba zdražil v květnu proti předchozímu roku o 35,7 procenta. Obyčejné rohlíky o 36 procent. Ceny různých buchet a koláčů, na něž má stoupající cena energií, benzinu i mouky stejný vliv jako na chleba, ale podražily výrazně méně. Podle druhu o 11 až 15 procent. Obchodnická logika je zřejmá. Nejvíc zdražíme to, čeho se lidé nemohou vzdát. Ty úplně základní potraviny.

                      Zajímavé jsou rozdíly ve zdražování masa. S velkým náskokem nejvíc letí nahoru ceny drůbeže. Kuřecí prsa zdražila meziročně o 47,3 procenta. Stehna o 33 procent. Celá kuřata o 30,7 procenta. Kachny o 16 procent. Hovězí a telecí maso šlo naopak nahoru „jen“ o 17 procent. Vepřové o 20 procent. Domácí králík zdražil jen o 1,6 procenta. V drůbeži mají firmy Agrofertu silnější postavení než u jiného masa a větší podíl na trhu.

                    3. Jan Mrcasik 24.6.2022 v 13:47

                      Pečivo – velká závislost na spotřebě energie k pečení,
                      mléčné výrobky – velká závislost na spotřebě energie k přepravě, pasterizaci, homogenizaci,
                      drůbeží maso – průmyslový produkt s velkými nároky na vytápění, větrání, světlo, krmivo.
                      Vepřové maso je na dodávku energií méně náročné než drůbež, hovězí je náročné nejméně – svůj vliv má produkce masa z pastevního chovu, kde je spotřeba energie na topení a větrání nulová.
                      Domácí králík má nároky na topení a větrání nulové, cena se zvyšuje u veterinárních přípravků – kokcidiostatik, vakcín proti myxomatóze a moru (dnes se spojují do jedné očkovací dávky).
                      Průmyslově chovaný králík nikoliv, ale ten není ve výčtu uveden.

                    4. Podle mě to jde prostě ruku v ruce…

                    5. ygorek
                      24.6.2022 v 14:47

                      taky šly hodně nahoru krmiva; zatímco kráva, i ustájená, sežere spouste zelenýho, i praseti se dá dávat nějaká míra zelenýho ve směsi, tak kuřata vyloženě zrní a jinak prefabrikovaný krmiva, opět závislý nejenom na energiích, ale jejich cena roste i s tím, jak rostou ceny potravinářskýho zrní na trhu

                      siláž a jiný zelení zrojnásobní komoditní cena potravinářské pšenice nebo kukuřice nějak jako moc nevytrhne, projeví se to se zpožděním maximálně na tom, že se oseje menší plocha na seno a siláž proti větší obilné ploše, čímž dojde ke snížení nabídky zelenýho krmiva a nějakýmu růstu ceny, ale ne asi na dvoj-trojnásobek

                    6. *ztrojnásobení

                    7. ygorek: zajímavý vhled, to dává smysl.

                      Pořád jsou tam vidět určité diskrepance, hlavně mezi základním pečivem a dobrotami, ale to může být dané i jen politikou obchodníků kteří jedno dotují a druhé o to více navýší.

                    8. Jan Mrcasik 24.6.2022 v 16:13

                      Ekonomice zemědělského provozu mě učil profesor Grolig, zatímco ekonomice obchodních řetězců mě neučil nikdo a vůbec ji nechápu (proto se nedokáži živit obchodem a prakticky jsem si to potvrdil). Pak nutně vznikají diskrepance.
                      Když vidím některé obchodní akce, dávají smysl pouze v případě, že by šlo o prodej kradeného zboží – desetina nákupní ceny plus náklady na prodej.

                    9. Jan Mrcasik
                      24.6.2022 v 16:13

                      u sladkýho pečiva vidím opticky, bez nejakejch statistik, taky nárůst kolem 20-25 %; hlavně to samozřejmě lidi míň kupujou, takže se to častějš dostává do výprodejů, naposled v lídlu byl foch plnej závinů a buchet za 50 %, tak sem něco nabral i do zásoby, ale mrzák není nafukovací, těch zásob je tam už dost :D tak nevim, jak se ti to projeví do statistiky

                      pravděpodobně dojde časem k omezení sortimentu, když to lidi brát nebudou…

                    10. Na ty záviny a buchty, s životností půl roku, si dávej pozor.

                    11. servisdok
                      24.6.2022 v 22:17

                      při -18 by to mělo půl roku dát minimálně

                    12. Mňam!Tohle snad nemáš zapotřebí?

                    13. co, mražení pečiva? chleba běžně mrazíme už tak přes dekádu…

                      sis ráčil nevšimnout, že i ty mražený polotovary sou neska u tzv. „čerstvýho“ pečiva někde už přes polovinu produkce?

                    14. Mražení jasně vede, ale slovo výprodej ve spojení s jídlem u mě vyvolává jisté obavy.Ne, že bych klukům z řetězců nevěřil:-D

                    15. Forge
                      25.6.2022 v 23:56

                      v lídlu je tam často daná šarža, buď co se neprodala v tématickým týdnu/akci, nebo to prochází za 1-5 dní

                      vůbec nevidím do té jejich zásobovací magie, ale minimálně todle pečivo s omezenou trvanlivostí se tam, nejspíš, vozí v pravidelnejch závozech i objemu, pže občas se fakt stane, že tam je prostě šarže, co prochází až za třeba pět dní, klidně pár tuctů kusů…nejspíš protože už dojela nová

                    16. Ok, já slyšel, že v polsku dají do díže, pak zamrazí a u nás rozpečou a presentují jako čerstvé pečivo z naší voňavé pekárny.Nelžou, ale stejně…

                    17. Forge
                      26.6.2022 v 0:06

                      šak sem to psal už přetím, většina toho tzv. čerstvýho je totok, ale to z velké části vovládá bureš, dyk tady většinu pekáren skoupil (nebo zlikvidoval a pak skoupil), pšonci budou vozit tak přes hranice, ne 250 km…i když k tomu možná i dojde, s vohledem na to, kam to pětidemolica vede, za chvílu tady mouka, elektrika i plyn bude stát tolik, že bude levnější vozit chleba vod pšonků, co to upečou levnějš i s cestou

                      balený pečivo se většinou peče místně a dodává vcelku už hotový, typicky do pár desítek kilometrů od dané prodejny

                      zdá se totiž, že je mj. ideologická snaha nepomáhat nikomu ani v průmyslu, ani v zemědělství proto, pže Bureš&his boyz jsou nasáčovaní v tolika odvětvích, že by došáhli na prachy taky, no a než jim to dát, radši nechají svézt na vlně sraček a chcípnout i všechny ostatní průmyslový i potravinářský subjekty – proto se taky fialová banda jako jediná postavila proti snaze pšonků, čobolů, paprikášů a kdoví, koho eště, vo společnej tlak na vyrovnání dotací v zemědělství (západní státy a talijáni dostávájí 2-3× větší dotace, než východní členi)

                    18. Lidl nemá s Penamem co dělat.Jinak ať si každej kupuje co chce.Já se snažím mít vstupy pod alespoň nějakou kontrolou.Pekaře znám, řezníka taky.Makaj fest.Ceny jsou vyšší, ale zas tolik toho nežerem a chuťově je to úplně jinde.Jinak kdysi jsem ještě v Praze asi v deset potřeboval nutně chleba a ve večerce měli jenom Penam.Chutnal jak dřevotříska.Vodňanské kuře a kostelecké uzeniny jsem zatím neměl tu čest okoštovat a doufám, že mě to v tomto životě mine.

                    19. Forge
                      26.6.2022 v 0:42

                      penam je členem eště většího konglomerátu pekáren a pokud sem správně naposled četl, nalil se do toho třeba ai vodkolek, kterej tam dodává určitě (do kaufu jo, a to je stejnej fond neměckeich doochodcůch)

                      kdo lídlu peče ty právní značky nemám ponětí, kryjou si to

                    20. Jen se Ti snažím vysvětlit, že to, co do sebe pereš by mělo mít alespoň trochu jasnou historii.Vem si třeba chlast nebo cigára.Ráno poznáš, že jsi ušetřil:-)

                    21. Forge26.6.2022 v 0:42 -Lidl nemá s Penamem co dělat.
                      Blbost! Penam dodává Lidlu výrobky skoro za půl miliardy ročně a po LLBG je to druhý největší dodavatel pečiva. A maso mají většinou taky od Babiše.
                      Jinak bych si spíše být Vámi položil otázku, proč je LIDL v.o.s.

                    22. Dík za prověrku mých odposlechů.Jak jsem koupil, tak jsem prodal a proto vyvěsil sem.Je lepší se tomu vyhnout na sto honů.Mě popíchlo to behemotovo řetězcové pečivo ve výprodeji…

                    23. Ty Behemote, tenhle tvůj postřeh má docela zajímavé konotace. Protože kamiony, které v Maďarsku a Polsku čepují zlevněnou naftu a pak jezdí to předražené CZ by pak mohly být nakloněny oboustranně prospěšným energetickým transakcím…

                      Samozřejmě by to nemohla být rozkradačka, to si dnes spedice hlídají, ale takový neoficiální přivýdělek s vědomím firmy, kdy oni prodají naftu za více, než nakoupili doma, a my za méně, než bychom nakoupili tady.

                    24. Jochochooo… to byste cumeli, co se bezne stane v nemeckym hypa supa. Mesic prosly sejry namichany mezi cerstvejma, aby se to prodalo a podobne. Tady nakupovat a nekontrolovat damu spotreby je hazard.

                    25. …datum, kurva, datum, ne damu. Sorry jako…

                    26. Sysop
                      29.6.2022 v 5:51

                      se ani nedivim, zvlášť teď; jdu do lídla, zase plný fochy pečiva za půlku – lidi to už prostě za ty prachy nekupujou, berou nejobyčejnější nejlevnější pečivo, čili zatím s kvalitou jdou dolů, dokud je ještě kam; taky že hodně lidí začlo píct chleba doma, tak schválně kdy to přijde, že to začnou nadstavovat popelem?? čili jde to všecko do výprodeja, minimálně na tédle prodejně (což jako proč ne, když to člověk vyhmátne, tak se takhle dá nakoupit eště za lidský ceny)

                      sem se byl v noci mrknout do toho nonstopáča letňanskýho, v noci pečivo jenom balený a málem mě vomejvali, tady už sou chleby za 80-120 kilo běžná realita, i obyčejnej podřadnej bílej chleba bez ničeho za 60+/kilo, podle modelu

                      tak sem se neska stavil po cestě do skladu do lídla na drobnej nákup, a koukám zase chleba za půlku, buchty za půlku, uzenin a sejrů taky hromady ve výprodeju, dokonce i masovej foch přetíkal jak se to tam nemohlo vejít (ale upřímně, lososovej filet mě nelákal ani po slevě za 400 kilo teda, sorryjako)…prostě je to vidět, že to lidi neberou, hlavně různý ty drahý píčoviny z těch ačních tejdnů jim tam tvrdnou stále delší dobu (kolikrát i měsíc po akci to tam furt je), lidi na tom chtě-nechtě musí začít šetřit, vono dyž i ty nájmy s energiema už začínají lézt do vysokejch desítek tisíc, tak ve šrajtofli běžnej pracující heterosexuální běloch pozná i ty výdaje za potraviny

                      jen tak pro srovnání, už sem to tady zmiňoval začátkem roku, zase mají ten jejich xlxl týden, tak dlouhodobě dobře sledovatelnej produkt: ta samá kilovka toho samýho krájenýho ajdama tenhle týden za 190; pamatuju se dobře že na jaře 2020 to eště bylo za bajvoko 120 (a i tam bylo vidět zdražení, na podzim 2019 byl snad ještě i lehce přes stovku); čili ten samej produkt za dva a čtvrt roku inflace víc jak padesát procent, a to se z toho kopca furt teprve rozjíždíme!

                    27. A co teprv ovoce a zelenina. Ta v Billách, Penny apod hnije v regálech. 160 za třešně na konci června, to je šílený.
                      Aby na podzim místo epidemie opičích prdů nebyla spíš epidemie kurdějí.
                      Zvlášť ti co si odjebali imunitu pseudoočkováním, ty to bude kosit ve velkém.

                    28. Bez DPH 139, vypěstovat, nasbírat, dopravit…
                      Spíš je problém v tom, že je v tom půlka schnilejch že bych měl chuť přebárat třešně, který přede mnou přebralo dalších 40 lidí, tak to fakt nemám

                    29. Zajímavý. Dyš moje děcko scelo minulé tédeň střešně, tak sem mu řekl ať veme košík z háčkem a šli sme. Kósek u silnice byla pěkná střešňa, vylezl sem do koruny (pré „Taťku ty seš tak vysoko“) a za chvíku býl košík. Za mlada sem se neco střešní natrhál, ze stroma aj z žebřa, tenkrát ve zběrně dávali 7 Kčs za kilo, ale tam nesmňely bét zhnilý ani listí, jinak dali míň.

                    30. vltava
                      29.6.2022 v 20:32

                      Bejvávalo, mimo toho, že kdo má rodinu, je většinou vod nevidim do nevidim v hokně, už těch třešní ani moc není. Většinou starý áleje ke konci životnosti na venkově, ale to je postupně likvidovaný a náhrady nejsou.

                      Dneska frčí obskurně velký sady, tam to ve votrockejch podmínkách sbírá námezdní síla (ne-li vysloveně moderní votrokářství mafiánů nad čmoudama, jak, zdá se, frčí v talijánsku) a potom v markétu.

                      Ale všímám si, u jinačího ovoce, co je i v hlavním městě, kolik toho bez většího zájmu spadne na zem. Nad Motolem se to z planejch jabloní kutálí kolikrát až dolů ke špitálu, než to tam něco rozjede.

                    31. @vltava
                      no já když chci třešně, tak si je taky natrhám a dokonce u sebe. Ale kdyby mi někdo řekl, natrhej to a prodej to za 139 včetně celýho voseru u toho, tak ho pošlu k čertu. Navíc je to komplet červavý, což klidně zbaštím, ale kupující by těch 160 dal, jen kdybych to včas pokropil chemií a to už raději žeru ty červy.
                      A těch 7 ve sběrně znamenalo nejspíš 14 ve kšeftě, což se dnešním 160 nejspíš hodně blíží.

                    32. Téch 7 Kčs za kilo bylo dosť. My sme mňeli dva stromy, černice a srcovky. Hodně se zavařilo, ale sténě se vodevzdávalo přes metrák střešní, takže sme utržili 700+. Pro srovnání, moja první véplata byla 860,- hrubýho.

                    33. Jestli v Lidlu koukáš na lososa, tak na něj asi nemáš.Neprudím.Jen vidím, jak super-hyper naučily lidi cpát se denně kvantama levných sraček.Není lepší dát si dvakrát týdně dobré hovězí, než sedmkrát týdně mletý zobáky a kostry od Báby nebo Poláků?Ale znova.Ať si každej dělá co chce.Jen je mi líto dětí.Dobrej základ ve vývinu.

                    34. Je. Ale bohužel ještě pořád existuje generační názor, jako má můj strejda, kterej tvrdí, že bez masa je jídlo špatný vtip :-) Já jsem mladý smrádě, ale moje interpretace toho postoje je , že maso znamená hojnost. A že vyrůstali prostě v časech, kdy byla fronta i na toaleťák a podvědomě si to spojují se strádáním, nedostatkem etc…Ne že bych to nechápala, já taky ráda maso. Ale souhlasím s tebou, že lepší kvalitní maso, než nějakej prefabrikát nebo oškrabky nejasnýho původu. Takže radši pětkrát tejdně fazole a dvakrát prima stejk, než nějakou mrtvolku shrabanou ze zbytků a docpanou vodou a ledem.

                    35. Tvůj strýc má pravdu.Kvalitní maso denně neškodí.

                    36. Jj. znal jsem takové pindulíny co se všude rozněžňovaly jak nejí ti roztomilé ňuňu zvížátka, ale jen brokolici a pár lístků rukoly.
                      Jenže jejich práce spočívala v přenášení pěti papírů z jedné kanceláře do druhé.

                      A velice brzo pochopily, že soy-boy je na rukou nosit nebude, na rozdíl od stejkožrouta a hlavohrudě z posilovny.

                      To je zhruba stejné jako s německou „ekologickou elektřinou“ kde sice na svém území mají spíše obnovitelné ekologické zdroje, ale pak musí sosat energii z našich uhelek, když chcou mít funkční rozvodnou síť a ne jen elektřinu v pondělí, středu a pátek v 10-14 a 18-20 hodin.

                    37. Na rozněžnělé jedince s rukolou docela dobře funguje, když je člověk odkže na to, aby si zkoukli nějaký dokument, jak těžce a v nevyhovujích podmínkách pracují třeba sezonní zemědělští pracovníci v USA. Nebo jak krvavý původ může mít takové hipstry oblíbené avokádo. Osobně mě víc dojímá pohled na udřenýho Mexičana, co se snaží uživit rodinu než na okatou kravičku. I když samozřejmě uznávám, že zvířata jsou roztomilá, jenže to by se člověk nenajedl.

                      https://www.csfd.cz/film/575301-rotten/775207-serie-2/prehled/

                    38. Forge
                      29.6.2022 v 19:32

                      tak jistě, jak to není hovězí z pastvy, tak to není maso…co mi to jenom připomíná…ach, jistě: když nemáte na chleba, tak jezte koláče!

                    39. Forge
                      29.6.2022 v 19:32

                      velice prudce narůstá počet domácností, který nejsou schopný pořídit ani vobčas děckám třeba nějaký ty kuřecí prsa z velkochovu (děcka jsou mnohdy vybíravý a todle je jedna z věcí, co snesou)

                      ostatně nebudu daleko od pravdy když prohlásím, že výrazná většina lidí nemá nějaký ty tvoje hovězí stejky ani jednou za rok a celkově jakýkoli hovězí maso několikrát do roka

                      při nynějším směřování ke konci roku budou mít miliony lidí existenční problémy, takže doporučovat lidem dvakrát tejdně hovězí…nápovědu sem ti dal, esli to s těma koláčema nechápeš, tak je diskuse marná

                    40. Samozřejmě je mi známa knížecí rada s koláči.Pokud bych se dostal do situace, že bych neměl pro rodinu maso, budeme jíst čočku, hrách, fazole, rýži.Párky z Lidlu ne.Hlavně bych se snažil, aby ten režim byl dočasný.No, teorie.Kluci vyrostli na masu, už je to na nich.My se ženou to taky nějak zvládnem.Dříve bylo maso jen v neděli a taky národ žil.A pokud přijde chudoba do Čech?Tak se to jen ve spirále vrátí.Akorát to díky globalizaci bude šťavnatější.

                    41. Ze jdu okolo…zrovna v Lidlu jsou ke koupeni normalni poctivy masovy parky, proc tedy ne parky zrovna z Lidlu?

                    42. Asi máš za poctivost, že tam píšou vysoký procenta masa.

                    43. Nechapu pointu, priznam se. Pokud se nekde pise nejaky podil masa, docela tomu procentu verim, ostatne cas od casu probehnou medii nejake testy a zrovna Lidl si nevybavuju, ze by nejak extra neco moc sidil.
                      V cem prosim je ten problem?
                      (Mozna, ze nekde pouzivaj nejakej separat a nenapisou to tam, to je teoreticky mozny, nevim, mozna v tom je problem?)

                    44. Separát se nepočítá.Ten vždycky uváděj.Ale není maso jako maso.Oni nelžou.Jenom si to jejich maso umím představit.

                    45. Forge
                      29.6.2022 v 21:01

                      pokud je ten párek nějakej jemnej, tak je to úplně jedno, stejně je to všecko semletý do kosti

                      no a třeba kalabasý z malovýrob občas berem, na začátku dobrý, pak začnou nezřídka zdražovat a ojebávat, na koncu to sice je furt chuťově trochu jiný než marketový, ale taky samý hrubý kusy kůže, občas křupka, jako nevim no

                    46. Behemot:
                      Náš řezník už má právě jen malovýrobu.Kdysi na něj zaklekla hygiena.Ale ne, že by byl špindíra.Prostě ten jeho nerez neprošel.Říkal jsem mu tenkrát: pozvi je aspoň na oběd a netvař se jak vrah!Tak to teda upravil asi za sto litrů.No a pak zase neprošel kvůlivá nějakým rohovým lištám.Von je takovej venkovskej vod rány.Tak mu to došlo a jede postaru.A jsme všichni spokojený.Já si pamatuju akreditace z laborky.Když chtěj, potopěj tě, protože v těch předpisech je spousta dvojsmyslů a protimluvů.

                    47. To je ten ekologickej navrat ke korenum, takovej vlk taky sezere srnce prakticky celyho, jen paruzky a lebka zbudou. Mozna se EU inspirovala v jistym ceskym filmu, kde Ruska v prodejne potravin prohlasila ‚my vas naucime travu zrat‘.

                    48. To Lojza:
                      Já tě v žádným případě nechci strašit.Jen, že po revoluci jsem krátký čas pracoval jako spektrální analytik v SVÚ v Lysolajích a to, co nám vozily firmy ze zahraničí na testy, aby to tady mohly prodávat byla docela síla.Tenkrát ještě platily starý ČSN, tak toho spousta neprošla.Ale dělaly se tzv. spotřební koše, kdy se nakoupilo v různých krámech a pak to šlo k nám.Pamatuju německej jogurt, kdy popel byl úplně zelenej.Nebo americká šunka, PCB gargantuovský.No a dnes je tady volno, hlídaj se éčka.A to ještě zvlášť.To, ře spolupracují, na to nejsou kapacity.Takže, kdo je v tomhle paranoidní jako já, tak se zajímá o historii.

                    49. Ještě dobleju tohle téma, protože tady se k tomu asi zase dlouho nedostanem.Kámoš byl na operaci a jelikož je doktor, tak si domů přivezl kus svýho loje.Po analýze zjistil, že kdyby to chtěl prodat jako jídlo, tak ani dnes by to nešlo, šlo by to rovnou do kafilérky na mýdlo nebo rtěnky.A to je mu pouhých 56.Ještě přidám perličku ze zahraničí.Když vypukla nemoc šílených krav, tak jsme si říkali, že to není překvapivé, když se krmí krávy krávama.šlo o masokostní moučku.Navíc se zjistilo, že velkofarmáři v anglii používali moučku vyrobenou z lidských kostí odněkud z bhutanu nebo bangladeše, to už nevím.Prostě vykupovali kosti, a tamti dodávali.Ber, kde ber.Kost jako kost.Kráva to nepozná.Takže historie je důležitá ve všech směrech.

                    50. Ale jo, ja to chapu, jenze to by pak clovek nesmel kupovat nic. Imho proste zrovna v Lidlu je to jeste v lepsi kvalitativni urovni, nerikam, ze je to tam uplne super :-) Holt kurata jsou proste vyhnany prumyslovejma krmivama, a kdyz clovek chce nejaky takto nevyrobeny, holt musi zaplatit nasobne vic nekde od soukromnika.
                      Jinak trebas v Lidlu kupuju obcas i neco jako veprovy ve vlastni stave, a ta konzerva obrahuje proste veprovy ve vlastni stave a jinak skoro nic jinyho. Sice veprovy z prasete z velkochovu, ale to je holt vetsina prasat, co se tu prodava…
                      Btw, samozrejme, pokud je clovek fajnsmekr, da se tu v CR koupit i docela slusne maso (samozrejme ne ta uplne nejvyssi svetova kvalita, ale i tak imho dobry) https://www.youtube.com/watch?v=Fb1kMxsPa88
                      A jinak VELMI doporucuju prave kanal tohoto cloveka, je to mistr na ucnaku a delaj se studentama videa, jak se co poctive vyrabi….strasne mu fandim.

                2. Jan Mrcasik 24.6.2022 v 10:28

                  Ale já jsem nepsal nic o „propodnikatelských“ úrokových sazbách na nule. Nikdy. Ostatně soudím, že jako firma jsme se nikdy nedostali pod tři procenta.
                  Popsal jsem rozhodovací postup v aktuálním případě. Na nějaké Turecko, nebo New Deal nereflektuji, to je ekonomika jiné sféry.
                  Ovšem s poslední větou vašeho příspěvku souhlasím. Firma si celou dobu existence, tedy od roku 1990, půjčovala jen na skutečné investice a skutečné provozní výdaje. A jak zatím vidno, doopravdy se zaplatily.

                  V diskusích s vámi si připadám, jako vedlejší postava ze známého obrazu Bedřicha Bobše „Královna Alžběta beseduje s traktoristy“. Ne, že byste neměl pravdu. Ale lepší je zkusit si, jak se s tankem couvá v realitě.

                  1. O propodnikatelských úrokových sazbách co nejnižších, ideálně tedy ČNB 0,5%, psal teď lobbista hospodářské komory v té debatě Echa o Euru. Se shodným argumentem jako vy, že vyšší úroky jim zdraží půjčky takže se mu hrubě nelíbí. Ergo jsem se opovážil tam lehce položit rovnítko mezi argument a jeho premisu.

                    Já jsem pouhý čtenář se zálibou v poučení se z historie. A v historii vidím, že inflaci vždy odpálil nějaký reálný problém, ale pak ji zhoršovala proinflační očekávání, která si žila již vlastním životem. Ta způsobovala nekonečnou spirálu růstu cen a růstu mezd/dávek. A jediné, co to dokázalo zastavit, byly úrokové sazby vyšší než inflace – aby lidé měli pocit, že zbohatnou tím, že budou šetřit a nikoli se 4 přetahovat o 1 kus zboží, ale hlavně koupit cokoli v krámě protože příště to bude dražší a ono se to už s někým smění!

                    1. Jan Mrcasik 24.6.2022 v 13:43

                      Lobbista Hospodářské komory tedy používá shodné argumenty jako já, přitom zastupuje lidi, kteří nesou podnikatelské riziko, poskytují pracovní místa, platí mzdy a daně, od nich tedy pochází veškerá aktiva státního rozpočtu.
                      O úrokových sazbách, které jim ztěžují podnikání, rozhoduje úředník, který je placen z jim uloupených peněz.
                      Jsou-li úrokové sazby vyšší než inflace, lidé mají pocit, že zbohatnou spořením, zatímco výroba a obchod jsou utlumeny, příjmy státního rozpočtu jsou nižší a velmi pravděpodobné je tedy více či méně viditelné zadlužování státu. Skutečně v takových podmínkách zbohatnou jen ti, kteří jsou dostatečně silní na to, aby se obešli bez provozních úvěrů a dočasně i bez investic.
                      Lékem není zvýšení úroků, ale snížení státních půjček. Nemá-li si stát půjčovat, lze to zařídit úředním opatřením v principu stejným, jako manipulace s úroky.

                    2. Ygorek: „Lékem není zvýšení úroků, ale snížení státních půjček.

                      Pakliže se má jednat o lék na inflaci, šlo by tuto myšlenku rozvést?

                    3. Jan Mrcasik 24.6.2022 v 21:48

                      Inflace je příliv peněz nepodložených tvorbou statků do ekonomiky.
                      Příliv peněz nepodložených tvorbou statků do ekonomiky nastal za Babišovy vlády, byly to úvěry určené k prožrání a také prožrány byly, což zdejší přispěvatelé nesčetněkrát kritizovali.
                      Jistě, byl na nějakou dobu prodloužen t.zv. sociální smír, ovšem následkem tohoto prodloužení bude další „rozevření nůžek“ (oblíbené obrazné vyjádření komentátorů) a konec onoho smíru.

                    4. K úrokovým sazbám – i když všechny učebnice omílají věčnou mantru o vlivu úrokových sazeb na míru inflace, praxe to rozhodně nepotvrzuje.
                      Příklad máme před očima – EU-sazba je 0 % (protože PIGS), inflace (tedy přesněji CPI) někde kolem 7%. U nás Rusnok zběsile zvedá repo sazbu, inflaci máme kolem 16%.
                      To samé všude možně okolo – Rusko i Turecko mají shodnou sazbu 14%, meziroční růst cenového indexu má Rusko nějakých 16%, Turecko 70%.
                      Vysvětlení je prosté – kvantitativní teorie peněz. V té rovnici totiž není jen množství peněz, ale i množství nabízeného zboží/služeb.
                      Přísun peněz do systému je ve zdaleka největší míře způsobován vládními deficity (nejen státního rozpočtu, ale i krajských, obecních rozpočtů). Proti mase takto emitovaných peněz jsou nějaké úspory obyvatelstva jako plivnutí do moře. Státní dluhopisy jsou totiž všemi centrálními bankami přijímány jako kolaterál a komerčním bankám je za ně poskytována hotovost. Čili centrální banky takto oklikou kupují státní dluhopisy.
                      Všechno by jakž takž fungovalo, kdyby u toho naplno fungovala i nabídková strana. Ne náhodou třeba v jakžtakž slušně hospodařících státech EU průměrný roční deficit zhruba kopíruje průměrný hospodářský růst. Pokud mám deficit třeba 3% HDP a HDP roste o 1-1,5%, což je evropská realita posledních cca 10 let, dostanu meziroční míru inflace kolem 2%.
                      Cena je prostě výslednicí poměru množství peněz vůči množství nabízených statků. A jakákoli manipulace s úrokovou mírou může situaci jen zhoršit.
                      Pokud zaříznu výrobu napřed karanténami a pak nesmyslnými sankcemi, načež to celé řeším obrovským rozpočtovým deficitem, žádná úroková míra nepomůže, i kdyby se bláznivej socialista Rusnok třeba postavil na hlavu. Situaci to jen zhorší – deficity zůstanou a výroba bude dále omezována.
                      Jediná cesta, jak z toho ven, je razantní redukce deficitů a masivní podpora výroby. Nikoli penězi, ale třeba levnou energií z jaderných a třeba i uhelných elektráren, zrušením emisních povolenek, zrušením nesmyslných embarg na dovozy potřebných materiálů atd. atd.

                    5. To jsou ovšem data velmi… Zavádějící. V Turecku jde totiž o to, že Erdogan otevřeně vyhlásil válku vysokým úrokovým sazbám a prohlásil, že úroky budou nízké. Jejich 14% může vypadat hodně, jenže inflaci mají 70% takže v poměru k tomu je to stejné, jako kdybychom my měli 2%.
                      https://tradingeconomics.com/turkey/inflation-cpi
                      https://echo24.cz/a/S4xgv/turecka-mira-inflace-loni-dosahla-361–erdogan-odvolal-sefa-uradu-ktery-statistiku-zverejnil

                      A inflace za celou EU, to má být vtip? V rámci EU, dokonce v rámci Eurozóny se inflace liší o 15% – od ca. 5% ve Francii, přes 7% ve Skandinávii a dokonce i na Jihu, až po ca. 11% ve Střední Evropě a téměř 20% v pobaltských státech. Říkat tomuhle „7%“ je absurdní. A bude hůř, už i USA oficiálně predikují eurozóně hnusnou inflaci, která jen začne se zpožděním, ale právě protože ECB nezvyšuje úroky.

                    6. Jan Mrcasik 25.6.2022 v 0:05

                      Ne, říkat tomuhle 7 % není absurdní, je to hrubý odhad průměru. Kromě toho, počítáte-li 70/14=5 pro Turecko, pak by u nás 16/5 rozhodně nebylo.
                      Ale takové počítání je podle mého vidláckého názoru nesmyslné.

                    7. Pokud čtete pozorně, jistě jste si všiml, že mluvím o EU-sazbě (tedy ECB, potažmo eurozóně), k té se vztahuje oněch průměrných 7%.

                    8. A jinak souhlasím, že jde o nerovnost mezi množstvím peněz a množství nabízených statků. Ale to právě řeší dvojí zbraň zaříznutí tištění levných peněz (i bankám) na straně jedné, PLUS zvýšení úrokových sazeb na straně druhé.

                      Protože levné peníze to odstartují a jsou 1/2 problému – ale proinflační očekávání, že jakékoli peníze je nutné co nejrychleji utratit za jakékoli zboží, než ztratí hodnotu, je 2/2 problému.

                      A pouze vysoké úroky umí namotivovat občany, aby se přestali zbavovat peněz a pořádat „runy na zboží“, a tím stabilizovat situaci.

                    9. Ad Jan Mrcasík – to jste tu historii četl blbě. Každá velká inflace v historii byla způsobena neúnosnými dluhy států a omezením výroby. Bylo to tak ve starém Římě, bylo to tak ve Francii ve 14. století, bylo to tak ve střední Evropě v 17. století, bylo to tak ve Francii 1790-1792, bylo to tak za obou světových válek ve 20. století.

                    10. Každá právě ne. Ty inflace o kterých píšete vy, jsou inflace starého typu – kdy vláda ředila finanční zásobu celé zemi, aby tím sanovala své dluhy.

                      Jenže s Rooseveltem asi poprvé v historii přišla inflace nového typu, kdy stát není nadměrně zadlužen, ale nějaká zpravidla globální příčina vyvolá cenový šok a ekonomickou krizi – kterou se pachatelé dobra snaží „uzdravit“ tím, že tisknou peníze a dotují jimi buď část ekonomiky, nebo je rozhazují coby dávky celé populaci.

                      To byl právě New Deal – o kterém snad už většina nekeynesiánských ekonomů a jeho vlastních pachatelů s odstupem soudí, že zhoršil a prodloužil Velkou Krizi minimálně o 10 let. A ze stejného ranku byla vleklá krize po Ropném šoku ’73, která se táhla zbytečně mnoho let poté, co samotný ropný šok dávno odezněl.

                      No a pak je tu ještě variace, kdy ty peníze netiskne a nerozhazuje vláda jako helicopter money/subsidies, ale tisknou je banky systémem Částečných rezerv a rozhazují je coby půjčky, které nelze odmítnout.

                      Historicky, nikoli ekonomicky vzato.

                    11. Nejsou žádné inflace „starého“ a „nového“ typu. Vždy je to stejné – nerovnováha mezi množstvím peněz a množstvím statků na trhu.
                      Bankovnictví částečných rezerv k tomu zajisté přispívá, ale ve srovnání se státními deficity je ten vliv marginální.
                      USA měly třeba ve 40. letech 20. století úrokovou sazbu 1,8%, přesto žádná inflace nebyla.
                      Ve skutečnosti je vztah mezi úrokovou mírou a mírou inflace velmi volný. Daleko větší vliv mají státní deficity jako zdroj přísunu peněz a/nebo umělé přiškrcování výroby jako zdroj omezování nabídky. Sem patří ty všelijaké regulace, emisní povolenky, příkazy a zákazy, institut minimální mzdy atd. atd.
                      Přečtěte si něco o zmiňované kvantitativní teorii peněz, mnohé se vám vyjasní.
                      Úroková míra je skutečně jen jedním z mnoha a mnoha faktorů, přičemž zdaleka ne ten nejdůležitější. Jen blázniví socialisté si myslí, že lze řídit ekonomiku třeba manipulací s úrokovými sazbami.

                    12. Tím samozřejmě nehájím fiat money a už vůbec ne systém částečných rezerv – to je ekonomický zločin. Jen se snažím vysvětlit, že pohyby úrokové míry by měly být důsledkem tržních vztahů, nikoli státních manipulací. V „normální“ ekonomice je vztah takový, že při vysoké míře úspor úrok klesá, při nízké míře úspor se zvyšuje.
                      Ostatně, i Rašín bojoval proti poválečné inflaci razantním omezením státních výdajů a přebytkovým rozpočtem. Úrokovou míru přenechal trhu – centrální banka vznikla v ČSR až v roce 1926.

                    13. Ano, jde o nerovnováhu mezi množstvím peněz a statků – to platí pro všechny inflace.
                      Ale ne, nejde nutně o státní deficit deficit – to je právě rozdíl mezi inflacemi starého a nového typu.

                      Představte si, že vláda s nulovým deficitem rozprodá svoje zlaté rezervy a získané peníze rozdá občanům jako sociální dávku. Ergo deficit==false, avšak citelné zvýšení peněžní zásoby==true. A pokud se to smíchá s inflačními očekáváními typu „fronta na maso“ – tzn. „berte všechno, nebude, pak se to kdyžtak s někým smění“, při konstantní dodávce zboží to nevyhnutelně vyvolá převis poptávky nad nabídkou a inflaci i samo o sobě. Bez jakéhokoli deficitu.

                      Inflace má prostě dvě fáze,a deficit či energetický šok jsou jen roznětka.

                    14. rozprodá svoje zlaté rezervy a získané peníze

                      Jako až tolik tvejch příkladů to nějak smrdí. Můžeš nám potížistům upřesnit, jak to má jako bejt?

                    15. Jan Mrcasik 25.6.2022 v 12:43

                      Představit si lze leccos, jistě, i nesmyslný příklad vytvořený ad hoc.
                      Příklad inflace starého typu: stát ukradne jinému státu zlatou rezervu a vrhnu ji na trh v systému, který nedokáže rychle, respektive prakticky vůbec, uspokojit zvýšenou poptávku.

                    16. Ježišmarjá, napište si váš příklad do rozvahy MD/D a zjistíte, že rozprodejem a rozdáním zlatých rezerv ten deficit vznikne…
                      Prostě minus na straně aktiv musí být vyrovnán minusem na straně pasiv, proto se tomu říká bilance neboli balance sheet.

                    17. Krom toho vedeme konkrétní debatu o příčinách inflace (= znehodnocení peněz) tady a teď a o smysluplnosti šroubování repo sazby do výše.
                      No a dle mého soudu jsou příčinou inflace tady a teď jednoznačně chronické vládní deficity provázené současným administrativním omezováním výroby. A s tím nic neudělají ani sazby ve výši třeba 50%.
                      Nebo tedy udělají – stát zkrachuje. Pokud je to tedy žádoucí výsledek, pak ano, Rusnok dělá vše správně.

                    18. Foundryman
                      25.6.2022 v 18:50

                      deficity na jedné straně, rozhodně ale nezapomínat na nedostatek zboží na druhé straně; rejže zásadně omezujou exporty, do toho nás tady neolevičácká svoloč střílí do nohy ideologickým omezováním dovozu (surovin, včetně energetickejch)

                      jedno z toho by se, možná, dalo unést, ale obojí současně je recept na katastrofu, když ty na jedné straně ze vzduchu emitovaný prachy a na druhé straně nemožnost konkurenceschopně (nebo vůbec nějak, pokud není z čeho) vyrábět a něco za ně nakoupit, a máme spirálu

                    19. Jo, přesně tak, upozorňoval jsem na to v prvním příspěvku k tématu. Manipulace s úroky naši současnou situaci jen zhorší.

                    20. Ale s tím já souhlasím. Jen říkám, že tím to nekončí – naopak.

                      V situaci, kdy je převis finanční zásoby nad nabídkou, vzniká nová ekonomická incentiva – utratit všechny peníze dříve, než ztratí hodnotu. Což vytváří ještě výrazně zvýšenější poptávku, kdy tedy ještě více peněz honí ještě méně zboží. A inflace jde do spirály.

                      A právě toto umí zkrotit úroky>inflace, kdy se lidé přestanou zbavovat peněz a kupují jen to, co skutečně chtějí – nikoli to, do čeho si chtějí uložit majetek s nižší inflací, než jakou mají fiat money.

                    21. Lidi chteji nemovitosti, zlato, obrazy, zbrane… ;-)

                    22. Jan Mrcasik 28.6.2022 v 10:33

                      Máte pravdu, ostatně jako vždy.
                      Otázkou je, proč ji zveřejňujete.
                      Aktuální situace je taková, že převis finanční zásoby nad nabídkou není. Proč si to myslím? Právě jsem se vrátil z autoservisu a úkon, která v prosinci stál 1760 Kč stojí 1944 Kč. Čekací doba se nezměnila.
                      Vzhledem k tomu, že nejvíce přímo zdražují energie v libovolné podobě, vašemu očekávání by odpovídaly nákupy plynu a pohonných hmot do zásoby, ostatně to zde někteří kolegové v diskusi prezentovali.
                      Tankuji plnou nádrž minimálně jednou týdně a zatím jsem nebyl podobné tendence svědkem.

                      Jsou-li úroky úvěrů vyšší než inflace, úroky ze spoření se inflaci v nejlepším případě zdálky blíží.
                      Inflace, jak mi zde bylo několikrát vysvětleno, je v ekonomice přebytek peněz nekrytých statky.
                      Vy patrně zaměňujete inflaci za ocenění spotřebního koše, ve kterém to, do čeho se hodí uložit finanční přebytek, vůbec nemusí být, nebo je zastoupeno mizivou měrou – časový posun cen spotřebního koše je důkazem inflace, nikoli inflací samotnou.

                      Ale já vidím ekonomiku z vidlácké perspektivy, třeba mi poskytnete poučení z vyšších sfér.

                    23. Ygorek: fakta hovoří jinak. v USA jsou po helicopter money prostředky na účtech chudších rodin v průměru o 70% vyšší, než před covidismem:
                      https://www.washingtonpost.com/business/2022/02/23/savings-bank-accounts-covid/

                      V ČR je situace podobná. Michl tvrdí, že za covidismu přibylo na účtech přes 400 miliard Kč. A samozřejmě ne každému, obětem Lockdownismu naopak radikálně ubylo. Ale třeba státním zaměstnancům v průměru čistě přibylo.

                      A tyhle extra peníze teď znamenají, že lidé s nimi akceptují i absurdně zvýšení inflační ceny a nakupují naopak „dokud se nezdraží ještě více“, na což samozřejmě obchodníci hřeší.

                      Namísto aby řekli obchodníkům „s těmihle cenami jděte k šípku, to co nepotřebujeme existenčně nakoupíme až zlevníte!“ Půlka obchodníků se totiž na energie jen vymlouvá. Viděl jsem to na vlastní oči – kamarádovi jsem doporučoval něco co jsem koupil za 5000, a ono to mezitím zdražilo na 8000 – dávno před Ukrajinou, stále z těch samých skladových zásob, jen protože to zkusili a prošlo to.

              3. Jenže. Výrobních prostředků lidských bude nadbytek, tito nebudou realizovat zisk a tak poklesne jejich touha kupovat. A protože nárůst cen v distribučním řetězci je pomalejší, než pokles chuti nakupovat, objeví se v ekonomice hnané spotřebou nadbytek výrobků a služeb, které nebudou konzumovány a díky konkurenci jejich cena poklesne a tím se ekonomika zpomalí (zároveň se začnou rozpouštět různé bubliny jako reality, kryptoměny, startupy) a ceny poklesnou. A toto ještě v několika iteracích. Trik je právě v té různé rychlosti :-P
                Ano, těch vlivů je tam hromada, navzájem na sebe působí a pohyb s jedním může být jiným kompenzován ve všech směrech, takže ovlivňování ekonomiky CNB je tak trochu duchařina,která spoustě malých, kteří to mají nastaveno „na dřeň“ způsobí průser a splní se vaše poslední věta. Ale v praxi to tak nějak většinově funguje.
                Myslím, že během tak dvou let opravdu doceníme vlastní měnu a vlastní ČNB, pokud tento režim někdo nezmění „ve zrychleném režimu“.

                1. Zatim to mam tak, ze od prelomu roku na CZK prevadim prakticky uplny minimum. Samozrejme CZK drzim palce, ale…

                  1. Tedka byl hezkej Salon Echa s Kovandou a Skopeckem.

                    Do budoucna muze byt hodne relevantni otazka, co s tim Eurem bude dal.
                    Zvysi sazby -> padnou PIGS?
                    Nechaji inflaci rust?

                    Tuhle se sefka ECB nechala slyset, ze dekarbonizovat se musi, ano, pribude jeste aji zelena inflace, ano, pocitame s tim, tak je to spravne, tak to ma byt, o tom se nesmi pochybovat.

                    Tak ja nevim.

                    1. Architekt a „vynázelce“ Eura se už při řecké krizi nechal slyšet, že Euro bylo od začátku plánované tak, aby byly pouze dvě alternativy.

                      Buď celé Euro zkrachuje, což nedovolí Němci…

                      Nebo bude kromě Eura a měnové unie zavést i fiskální, dluhovou, daňovou a ekonomickou Unii – tzn. vznikne celoevropské Euroministerstvo financí, kterému všechny členské státy předají kompletně své rozpočty a ekonomickou politiku, a EU se stane superstátem.

                      Mimochodem součástí Green New Dealu jsou právě společné EU dluhy a daně.

                    2. v zásadě je to vo odhadu, co pude do prdele první

                      ale když teda už je to tak moc špatný, že talijánům přestali vykupovat dluhopisy, tak teď už to dostane forsáž

                    3. Kdyz jsem si precetl vize a strategie G7 vuci Rusku, tak jsem celkem nabyl presvedceni, kdo pujde do prdele jako prvni. Radost z toho rozhodne nemam.

                2. q 24.6.2022 v 10:43

                  Platí to i v současnosti? Není dnes nárůst cen v distribučním řetězci rychlejší, než pokles chuti nakupovat? Nepřipomínají alespoň někteří ekonomičtí experti/komentátoři uvolňování úspor pořízených za kovidových omezení?

                  Perlička: odpoledne nastartuji automobil, hned se ozve rádio a pan Hrušínský z Jezerky si stěžuje, že stát mu nekompenzoval nic, takže nyní musí žít z úspor realizovaných v minulých letech…

                  1. Hrusa je ale permanentni stezovatel,co si vzpominam. Ledva zacal kovit, bylo o nem slyset. Smarja, je fura lidi, co ty debilni vladni narizeni odsrali a slyset o nich neni. A pak je fura tech, co naopak vydelali a taky o nich slyset neni.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017