Jak na převodovku DSG?

Featured Image

Naskytla se mi mi možnost nákupu nového vozu (Škoda nebo VW) s velmi výraznou slevou a jelikož si auto nemůžu vzít na firmu, finančně je to pro mě trhák. Podmínky jsou, že vůz musí být nový a s automatem + nějaké omezení ve výběru modelů. Vytáhl jsem si dva modely.

VW Touran – patrně poslední MPV na trhu, prostorné, pohodlné, praktické, nemám s ním problém.

Škoda Karoq – menší, ale i tak v pohodě, výbava taky ujde.

Převodovka DSG

Pokud si jedno z aut vyberu, jednalo by se auto s motorem 1,5TSi, 110kW/150k, 7° DSG převodovka se suchou spojkou. A právě k převodovce mám dotazy.

Načetl jsem pár článků, recenzí a zkušeností a s převodovkou DSG se projel. Řazení je pro mě v pořádku, nemám s automatem žádný problém. Ovšem některé zkušenosti uživatelů mě poněkud zaskočily a tak jsem se obrátil na výrobce s dotazy, ten mě odkázal na dealery a od těch jsem se dozvěděl samé knížecí rady, které byly navíc ještě protichůdné.

Zkušenosti hovoří následovně: při řazení vyšších rychlostních stupňů (často ze 4 na 5) se ozve z převodovky zavrznutí/zaskřípnutí. Došlo údajně k opotřebení hřídele, která byla o desetinu milimetru (ne setinu, ale opravdu desetinu) opotřebená. Projevilo se to v 60.000km. Příčina dle servisu je to, že majitel stojí na světlech na brzdě a dochází k prokluzu na převodovce. Majitel říká, na brzdě nestojím, mám zapnutý autohold, tedy na brzdě stát nemohu.

Výsledek: Reklamace uznána, výměna kompletní převodovky.

Servis uvedl, že příčinou byla vada výrobku a opotřebení hřídele, ale majiteli i tak bylo doporučeno vyřazovat při stání na semaforech, v kolonách apod.

Četl jsem, že dochází k opotřebení spojek, ale opotřebení hřídele mě zarazilo.

Poptal jsem cenu opravy v autorizovaném servisu a řekli, že cena by byla přes 120.000 Kč za výměnu celé převodovky (oprava se nedělá), což už je docela masakr. Oprava by tedy neproběhla a vyměnila by se celá převodovka.

Dotazy jsou následující:

1. Má tady někdo ze čtenářů obdobné zkušenosti s opotřebením té hřídele?

2. Je správné vyřazovat na semaforech, v kolonách? Předpokládám, že se tak učiní přesunutím volící páky na režim N.

3. Věděl by někdo prosím, kolik by stála kompletní výměna nové převodovky?

V článcích jsem narazil na jméno pana Sixty, na kterého se diskutující často odkazovali a ten prý uvádí, že vyřazovat se nemá. Pan Sixta je prý uznávaný odborník na aut. převodovky.

Ještě jsem narazil na video VW Slovensko, kde pán uvádí, že se má sešlápnout brzdový pedál při stání, aby došlo k vyřazení převodovky. Jak je to se zapnutou funkcí autohold ale uvedeno není. Ptal jsem se dvou lidí, co mají DSG, ani jeden z nich to nedělá (nevyřazují, nešlapou na brzdu, používají autohold), nájezd mají oba okolo 150.000 km.

Jak jsem uvedl na začátku, ta cena vozu je pro mě opravdu zajímavá (pro hnidopichy, nejsem zaměstancem koncernu ani žádným příbuzným zaměstnance), ale ta cena za tu převodovku mě vyděsila. V záruce by to bylo dle všeho v pořádku, po záruce už ovšem ne.

PS: O výměně oleje v převodovce vím, počítám s ní.

Předem děkuji za Vaše rady!


22.10.2023 Petr

12345 (74x známkováno, průměr: 3,53 z 5)
19 605x přečteno
Updatováno: 22.10.2023 — 21:20

Reklama

D-FENS © 2017