Jak jsem vracel tablet ve lhůtě 14 dní

Featured Image

U jednoho nejmenovaného prodejce s logem růžového ufona jsem si objednal tablet. Nejprve zařadím drobnou vsuvku jaký a pak se vrátím k dobrodružství s vracením.

Vybral jsem typ Teclast T40 od čínského výrobce stejného jména, motivace k tomuto výrobku byly: poměrně dobré papírové parametry vzhledem k ceně (třeba 8 GB RAM), možnost vložit 2 simky a dokonce z tabletu i telefonovat (proč to normálně nejde, viz tento starší, ale výstižný, článek). Dále poměrně dobré recenze na netu a vědomí, že i když koupím nějakou známou značku, tak je to stejně děláno taky v Číně (i když připouštím, že značkoví výrobci si asi více pohlídají kvalitu). Každopádně nejde o nějaký fejk, ale o docela slušný výrobek s kvalitním zpracováním na pohled i pohmat. Jediné, co mi na něm chybělo, byl klasický výstup 3,5“ na sluchátka, nechtěl jsem další bezdrátový krám na baterky, jako jsou sluchátka na BlueTooth. Naivně jsem si myslel, že to vyřeším nějakou redukcí USB-C na 3,5“ jack – tím začíná druhá technická vsuvka.

Bohužel, USB-C je jednak konektor (ten je docela univerzální a konečně oboustranný), ale taky spousta standardů, co se přes tento konektor dá přenášet. Docela dobrý přehled je v tomto článku. Takže má původní představa, že koupím redukci a bude vyhráno, vzala za své – vyzkoušel jsem jednu a ta nefungovala. Také jsem si naivně myslel, že koupím kablík USB-C / HDMI a budu moc promítat z tabletu na TV, ani to nejde, tablet nemá funkci MHL. Toto ale není recenze na tablet, ale dobrodružství o vracení výrobku, tak zpátky k tomu.

Tablet jsem hodil pod stromeček, po rozbalení jsme s ním byli spokojeni, naistalovali nějaké ty appky a den si s tím hráli. Když tu co nevidím, prodejce nabízí nový typ T50, který podle specifikací má 3,5“ jack konektor. Cenový rozdíl 200 Kč. Super! Tak, tablet uvést do továrního nastavení, vypulírovat, zabalit do originální krabice s veškerým příslušenstvím a hurá na pobočku, tam ho vrátím a objednám druhý, když to půjde dobře, je tu druhý den.

Je státní svátek, ale pobočka má otevřeno, lidí tam moc není, ale pracovníků taky ne. U reklamací a vracení nikdo, jen nějaký automat, u kterého se píše – zadejte číslo do kompu, nalepte nálepku a nechte to tu ležet, vše vyřídíme. Už tady čuji průser, ale nakonec postupuji podle instrukcí. Než dojdu domů, už mám v mobilu SMS, že je to vyřízeno dobropisem. Šok přichází doma, když dobropisy zkontroluji. Na zařízení za 6k je strženo 1,8k za opotřebení. Tak volám na podporu, že s tím nesouhlasím, požadavek zaevidují, ale hlodá to ve mně – je to u nich a oni to budou „přezkoumávat“, což může dopadnout všelijak a já mám jen své tvrzení, že to bylo v pořádku. Tak valím zpátky na pobočku, jsem docela nepříjemný a neodbytný (i když sprostý snad moc ne). Reklamační technik tam už prý není, řeší to se mnou pracovník na výdeji. Zajde se podívat do skladu, ale už to tam prý není, že už to odvezli na centrálu. Jsou fakt rychlí jak průjem. Tak tam postávám, zuřím a přemýšlím co dál. Vysvětluji pracovníkovi celou situaci, ten volá na centrálu znovu prohledává sklad. Nakonec tablet nachází, takže zas tak rychlí naštěstí nebyli. Rozbaluje a s dalším pracovníkem seznávají, že zařízení je naprosto v pořádku. Jediné co objektivně chybí, je fólie z displeje, což je logické a pracovník mi potvrzuje, že toto nikdo neřeší. Reklamační technik údajně do protokolu napsal odstranitelná špína a škrábance na displeji. Po pár dalších telefonátech na centrálu nakonec ruší již vytvořený dobropis, ale dál ho systém nepustí. To je daň za pořádek a rychlost – je jasné, že když je velká firma, potřebuje robustní informační systém, kde se dá kde co vystopovat, to má ale nevýhodu, že věci co by šly vyřešit selským rozumem, vyřešit nejdou, protože na to pracovník nemá v systému tlačítko nebo oprávnění. Nakonec dostávám dobropisem kompenzaci za potíže (strávili jsme u toho hodinu) nějakých 150 Kč, ale odcházím bez tabletu i bez vyřízeného dobropisu, jen s ústním sdělením, že ten poplatek za opotřebení je zrušen.

Následuje den čekání, co teda bude, nakonec přichází zpráva s dobropisem na celou částku. Fajn, další den jdu teda na prodejnu a dobropisem platím ten nový typ, co tam mezitím přišel. Tady si asi říkáte, který blázen by od nich ještě něco koupil? Moc se mi do toho nechtělo, ale už jsem to měl objednané podle původního plánu a hlavně jsem slíbil dětem, že to bude.

A nyní fanfáry pro závěrečné rozuzlení: nový typ ten konektor taky nemá – mají chybu v popisu.

Teď se pouštím do spekulace – jak je asi nastaven systém vracení zboží. Jsem silně přesvědčen, že technici mají vnitřní nepsanou instrukci tam ta poškození psát, čímž si obchodník strhne něco z ceny. (Tato praxe byla známá od likvidátorů a revizáků pojišťoven. První se požadavek automaticky zamítal a teprve, když se zákazník bránil, případ se skutečně přezkoumával. Jak to v této branži chodí teď, to by musel napsat někdo obeznámený se současnými vnitřními postupy). Co se z ceny strhává, to není jak dopátrat, ve všeobecných obchodních podmínkách je (volně řečeno), že zboží by mělo být vráceno nepoškozené, kompletní, čisté, pokud možno v původním obalu. Pokud prodejci náleží náhrada za snížení zboží, bude započtena do vrácení kupní ceny. Jsou to nějaká procenta? Nebo fixní částka u konkrétních typů poškození? Kdybych kupoval levný mobil za 3k nebo lepší noťas za 30k, taky by to dělalo 1,8k? Čert ví.

Samozřejmě na venek se to svede na selhání technika, že to špatně zkontroloval, ale červíček (viz předchozí spekulativní odstavec) hlodá.

Na druhou stranu musím ocenit práci chlapíka na přepážce, se kterým jsem mluvil. Nelenil, telefonoval od čerta k ďáblu (reklamační a finanční oddělení) a i přes to, že byl státní svátek, tam někdo seděl a nakonec to dopadlo docela dobře.

Závěr – abych parafrázoval rčení z doby socialismu:

  1. Nenakupujte u růžového ufona.
  2. Když už tam nakupujete, čtěte důkladně popisky a tyto si ověřujte jinde, ať to nemusíte vracet.
  3. Když už to vracíte, tak jen osobně s technikem a ne přes automat.
  4. Když to uděláte přes automat, tak se pak nedivte.

 


19.01.2023 Kusák

12345 (208x známkováno, průměr: 2,90 z 5)
17 362x přečteno
Updatováno: 19.1.2023 — 22:23
D-FENS © 2017