Jak jsem se chtěl chovat ekologicky v individuální dopravě…. - zpět na článek

Počet komentářů: 344

  1. Proč nemít výfuk u někoho jiného? On jistě bude rád, třeba pan Novák u Tušimic nebo pan Prudič u Prunéřova. A proč chodit daleko mimo náš kraj, třeba pan Křetínský u Plzeňské teplárenské.
    Pokud někdo se začně ohánět komíny v Prunéřově, tak evidentně nedisponuje elementární znalostmi ohledně katalyzátorů současných spalovacích vozidel.

    1. Takže ako v pohode by si si poležal tak hodinku pri výfuku nejakémoderného turbodízla, alebo turbo-benzínu s EURO6-tkou? Či jak mám tomu tvojmu komentu rozumieť?

      1. Nevim, co tim autor myslel, ale vozidla s nejvyssimi normami ve mestech zlepsuji ovzdusi, protoze vzduch je tam horis, nez co by melo jit z vyfuku. I tak bych si za nej nelehal :D

        1. vzidla s nejvyssimi normami ve mestech zlepsuji ovzdusi, protoze vzduch je tam horis, nez co by melo jit z vyfuku.
          Jo, jo…produkce NOx a HC zlepšuje ovzduší:-)

      2. Či jak mám tomu tvojmu komentu rozumieť?
        Třeba to, že katalyzátor funguje za jistých podmínek omezeně či vůbec. Typicky studený provoz nebo naopak vysoká zátěž. Naopak trvale běžící stacionární zdroj má systém čistění emisí v provozu trvale.

        Argumentů, proč má smysl nabíjet elektrické auto i z uhelné elektrárny je obzvláště v ČR, kde SME a STK fungují balkánským stylem, dostatek.

        1. Co to je „balkánským stylem“? Jakože každej vloží do velkýho techničáku 500, aby ty emise nafejkovali? Tak určitě.

          Argumenty, proč nabíjet elektroauto z uhelné elektrárny, tu samozřejmě jsou: dotace, emisní pokuty, byznys pro výrobce nabíjecích stanic, atd. no a někde úplně na konci je ta ekologie.

          1. Co to je „balkánským stylem“? Jakože každej vloží do velkýho techničáku 500, aby ty emise nafejkovali? Tak určitě.
            Každej ne, ale servis nebo bazar SME umí.

            1. dotace, emisní pokuty, byznys pro výrobce nabíjecích stanic, atd. no a někde úplně na konci je ta ekologie.
              V ropě rozhodně žádnej byznys není a všichni dělají charitu, že?

              1. V ropě to funguje tak nějak tržně, zatímco v elektromobilitě je to diktát z Brusele. Plánovaná ekonomika už tu byla a moc se to neosvědčilo.

                1. V ropě to funguje tak nějak tržně, zatímco v elektromobilitě je to diktát z Brusele
                  Nikoliv, jenom je na to národ Švejků zvyklý a z východních mezd na elektromobilitu není.

                  1. Marty…:
                    „…z východních mezd na elektromobilitu není…“
                    – – –
                    Nu, a pročpak ty elektrický vozítka musí bejt tak drahý?
                    Pročpak nikdo neudělá lacinej tratárek…?

                    1. Kuš Švejku!

                      Teď si budeme moct ohromně zvyšovat produktivitu stáním na nabíjecí stanici a sháněním odtahovky, takže ty západní vejplaty brzo doženeme! A předeženeme, já se to nebojím říct!

                    2. Když jde o tratárek, tak jako nízkou lehkou dvoumístnou motokárku/buginu na baterčičku bych bral, kdyby byla fakt za pakatel. Motůrek cca 25 kW, váha kárky do 300 kg, baterčičky cca 4 x 4 kWh. Jezdil bych s tím do krámu, na poštu, vedle do vsi, k rybníku a tak. Dobíjet v garáži žádnej problém.

                      A vono né, furt sam TESLA, Enyáq a další hrochy…

                    3. Přesně. Nutějí nám hovadiny a my chcem zatim něco úplně jinýho.

                      tak to budou dotovat. Nu vot…

                    4. To by byla docela i zábava, ale erár by se posral. Deformační zóny, pytle, asistenty…

                    5. Erár ať jde rovnou do prdele a nevrací se.

                    6. Arnold J Rimmer
                      11.5.2021 v 20:04

                      ++

                    7. Jo, deformační zóny, pytle a asistenty – a že jich třeba na motocyklu mám kolem sebe hafo, uheh…
                      Normálně jsem rád za to, co jsem zažil – zlatá éra, to krásné poježdění z 80. a 90. let, ještě i krátce po roce 2000…
                      A pak přišel zlom, zhruba od 2004, jde to pomalu, jde to plíživě…

                    8. Co motocykl, podivej se na elektromopedy. Jezdej s tim po chodniku jako hovada, po prechodech a ma to snad nejaky deformacni zony? Kdyz ten kamikaze si rozlouskne lebku nekde pod nakladakem, tak sice mozek absorbuje pisek a piliny (ty uz tam mozna castne jsou obsazeny), ale chudak slusnej ridic legalne motorovyho vozidla ma poptahovani s ouradama.

                    9. lacinej tratárek je motúčko. Zakup ….

                    10. h72:
                      Nešlo o zahradní nářadí, ale dopravní prostředek.
                      A nesmí to bejt ta předražená čínská budka „žídou“, ale nízká motokárka. Netřeba ani rekuperačních volovin, bo nežiju v horách. Úplně jednoduchej stroj – dokonce nechci ani bůhvíjaký regulace, uměl bych jezdit i s odbočkovým spínáním různých napětí, jedním stykačem, motor může být sériový a třeba i s vyvedeným šuntíkem. Hlavně to musí bejt lehký, snadno udržovatelný.

                  2. To mě vždycky baví, jak ty zelený mozky tvrdí, že „žádné dotace nejsou“. Přitom je to čistá lež a ví to úplně každý.

                    Bez tlaku shora se na auta na baterky každej vysere, výrobci je nebudou dělat, protože zákazníci je nechtěj. Jenže elektrické auto zlepšuje CO2 celé flotile, tak holt nějaký takový krám vyrábět musej a klidně ho i se ztrátou prodat, jen aby nemuseli platit emisní pokutu – pak je k smíchu i k pláči zároveň, že VW tu pokutu platí, protože mu to nevyšlo o 0,5 gramu CO2.

                    Na nové elektrické dacii je to vidět – je to krám k pohledání s akcelerací jako měla škoda 100 před 50 lety. Taky cesta, jak vyrábět elektroauto „jen aby se neřeklo“.

            2. Mám 17-letý křáp a nikoho uplácet nemusím, auto prochází emisema bez problémů. Legálně na STK, žádný servis, přes známého nebo za 500 do kapsy.

              1. Mám 17-letý křáp a nikoho uplácet nemusím, auto prochází emisema bez problémů. Legálně na STK, žádný servis, přes známého nebo za 500 do kapsy.
                A pytle to má původní?:-)

                1. A ty ako často meníš pytle?

                  1. A ty ako často meníš pytle?
                    Měním celá vozidla:-)

                    1. Se máš, ty rokefeler.

                    2. Ono pre niektorych z nas uz aj to nie je len tak jednoduche. Ako som tu uz x-krat spomenul, neznasam* srackomaticke prevodovky. Takze keby sme chceli nas vozidlovy park (2009 Nissan Altima, 2012 Nissan Frontier) obnovit v rovnakej konfiguracii, mame k k dispozicii grand total jeden rodinny sedan strednej triedy (Honda Accord) a dva pickupy (Jeep Gladiator, Toyota Tacoma), z ktorych vlastne ani jeden nesplna moje poziadavky kvoli tomu ze maju len 150 centimetrovu korbu).

                      *Z nejakych dovodov manzelka neznasa automaty tiez. Dva a pol tyzdna dozadu som dosiel domov Jeepom Wrangler. Chcel som nech si ho vyskusa, napokon Gladiator je Wrangler s korbou. Ked videla ze je to automat, odmietla sa s tym srat. A to mala automaty v minulosti. Tak som ju aspon presvedcil neh skusi zaradit pohon 4×4. Skuska nedopadla dobre, mala s tym kurva problemy. Tusim to zuzilo nas vyber pickupov na Tacomu.

                    3. Wildcat: s tím Accordem bych si nebyl tak jistý, protože v USA od loňska MT není v nabídce. Bych se divil, kdyby to pořád dělali kvůli těm pár prodaným kouskům v Kanadě, ale možné to je. V každém případě je na čase to koupit, protože v další generaci už nic tak přízemního nebude.

                      Ad pick-up: tady se ukáže, kde máte skutečně priority, jestli délku ložné plochy nebo převodovku:-) Každopádně Vám to nezávidím, ač nároky mám jiné, problémy velmi podobné (kombinace toho, co bych chtěl je prakticky nemožné najít).

                    4. fatdwi 12.5.2021 v 8:04

                      Kukol som sa a skutocne. Accord v Kanade ma k dispozicii len CVT. Nema ani tu 10AT co punukaju v USA. Takze za Altimu uz oficialne neexistuje nahrada. Tak co, kebyze doslo k nejakej galibe, osobne auto nahradi crew cab Tacoma a panicka bude jazdit do prace truckom.
                      Inak, ako som sa na to kukal, bud u nas skurvene zdrazeli auta alebo Honda si trufa. Civic zacina pri 32k CAD. Jo, a benzin stoji u nas tolko ako ked ropa stala 130USD za barel. Skurveny trudeu a jeho uhlikova dan.

                    5. Wildcat: tak ještě nějaká skladovka by nebyla? Že tam nemáte 10AT má jen jediný důvod – nemáte tam ani 2.0T. Jedinou verzi, kterou dostanete, je tak 1.5t CVT.

                      Auta zdražila kvůli uhlíkovým bruselským sračkám i tady, některá dost výrazně. Jiná už kvůli tomu skončila. Když jsme u Hondy, tak CR-V jen hybrid, 1.5t z Evropy zmizela už loni, doprodávají se jen skladovky. Subaru Forester je o cca 150k dražší než minulý model a jako bonus jede hůř. Prostě idylka, plebs má moc peněz, tak je potřeba mu je ukrást, vrchnost ví lépe, jak s tím naložit a kterému ekofašounovi nasypat.

                    6. Marty> Měním celá vozidla:-)

                      Nepochybně jsi měl vždycky elektrické, abys „nesypal hovna sousedovi pod okno“.

                    7. mjfox: hřebíček na hlavičku. Největší ekolog je zpravidla ten, který celý život topí uhlím a jezdí dieselem, pak ho chytne rapl a zachraňuje planetu elektrickým Citigo a poučuje ostatní, jak se mají chovat a čím mají jezdit. Přitom je schopen obhájit si cokoliv – cestou do Prahy je přece zdravé si dát v Humpolci půl hoďky pauzu na nabíječce, teplo v autě v zimě a klimatizace v létě jsou špatné pro dýchací cesty (není přece problém si dát v zimě bundu a v létě sundat mikinu).

                      Moralizovat o neekologičnosti spalovacího motoru s kotlem na tuhá paliva, který otravuje sousedy asi tak 100x víc je prostě dnešní móda. Ekologie nikoho nezajímá, tohle je dávno věco politiky.

                    8. mjfox: Nemá. Tam mu brání ten mizerný český plat :) Jinak chránit kytičky tím, že měním auto co chvíli (a obzvláště ty bateriové šílenosti), to je na Nobelovu cenu za ekologii

                    9. Shodou okolností jsem byl dneska na STK. 17-letý křáp prošel bez problémů emisema i technickou kontrolou, v lehkých závadách je jen koroze. A teď si počkáme 10 let, jestli v té době na STK projdou nějaké Leafy, pokud tam po vlastní ose vůbec dojedou.

                    10. V brzké době se chystám na STK s křápem zanedlouho čtyřicetiletým. Žádné zvláštní problémy neočekávám, z STK mě vyhodili jen jednou, bo jsem tam po výměně zadního nárazníku zapomněl nalepit mlhovku, kterou to auto v originále samozřejmě nemá.

                      Já vím, nepodporuju ekonomiku a stydím se za to, ale až to takhle asi nějak doklepu.

                  2. Tohle je přesně to, jak dokážou vyřadit auto z provozu. Emisní šrouby mu utáhnout nemůžou (retroaktivita), ale můžou krásně zpřísnit podmínky STK. Budou chtít revizi tamtoho, či onoho, protože tomu končí životnost.
                    Třeba to zařídí takto: Třeba airbag. Bez tlakové zkoušky pytle, revize vyvíječe a testu funkčnosti čidel vám u 20 let starého auta nedají STK. A nebo si můžete nechat všechny airbagy certifikovanou firmou vyměnit a mít zas na 15 let pokoj.

                2. Na co pytle? Jako v zime na posypovej matrijal? Uplne nejlip prochazim emisema s UAZem. Akce na deset minut, ani ne. Zadnej vopruz s nacitanim OBDII, zadny reseni nejakej EUROx. Pohoda.

                3. Jak souvisej pytle s emisema?

    2. S těma komínama je to myšleno tak, že výfuk elektromobilu je umístěn někde jinde. Ne třeba v centru města. Podle pana Staňka totiž ty hnusný auta na benzím nebo naftu jsou hnusné kouřící bestie, které do města nepatří. Jinak samo vím, že dnešní auta mají hodnoty emisí někde jinde, než třeba AVIA 30.

      1. S těma komínama je to myšleno tak, že výfuk elektromobilu je umístěn někde jinde. Ne třeba v centru města. Podle pana Staňka totiž ty hnusný auta na benzím nebo naftu jsou hnusné kouřící bestie, které do města nepatří. Jinak samo vím, že dnešní auta mají hodnoty emisí někde jinde, než třeba AVIA 30.
        Hovna taky posíláte centrálně do ČOV a né sousedovy pod okno jako 17. století. To, že strouha před barákem je dlážděná a ne hliněná je fajn, ale problém to neřeší.

        1. Je vidět, že neznáte tvorbu pana Staňka. To s těma komínama je jeho myšlenka. Jen jsem ji trochu doplnil. On razí teorii o lokálních emisích ve městech. Já znám jen jedny emise, protože u té elektrárny také někdo žije. Takže váš komentář je trochu mimo mísu.

        2. Zas ty hovna pod sousedovým oknem, jo, to je argument o hovně, doslova.

  2. Argumenty jsou celkem jasné, ale jako článek je to takové upocené. Dávám za 3.
    Eletkromobilita prostě bude. Ono to skončí tak, že na nové elektroauto nikdo nebude mít, ojeté bude neprodejné skrzevá baterie a těm spalovacím buď začne houfně neprovházet technická/emise a nebo se zdaní nějakou „pirátskou“ eko bio uhlíko daní. Tím se zároveň vyřeší i nedostatečná kapacita pro nabíjení.

    1. Tak tie kadejaké eko-výpalné sú už na „západe“ bežné. V socialistickom rakúsku je „výpalne za osobný úspech“ pri aute s 204kW a rokom výroby zhruba 1500Eur. Tento poplatok sa platí ročne spolu s povinnou poistkou (od 450 Eur nahor). U hybridov sa platí len za výkon spaľovacieho motora a u elektro-sračiek je to zadarmo. Obdobné systémy nájde človek kde-kade.
      Takže už to tu je, len sa to bude zhoršovať.

      1. Oproti Veškrnově tvrzení, že po „revoluci“ (checht) doženeme ekonomicky do pár let Němce, jsme stále chudý stát, stejně spolu nyní s námi celý tehdejší východní blok. Průměrné stáří vozu je u nás cca 15 let a stále roste. Takže já si nemyslím, že takovéto píčoviny by u nás prošly. A pokud ano, tak se po česku najdou švejkovské „díry v zákoně“ aby se vlk nažral a koza nechcípla. Když to přitáhnu za vlasy, deklaraci ekovozu bude mít i deset let starý turbodýzl s vypreparovaným déépefkem. Anebo budeme rázem národem s největším počtem veteránklubů. A pokud bude do nás jebat unie, tak zde je myslím prostor reálně ji poslat plebsem do prdele. Protože auto z bazoše je pro blebs jedna z nutných věcí, přes které nejede vlak, spolu s pívem.

        1. Pořád si říkám, kdy už to šílenství skončí, a ono pořád nic, naopak se neustále do ohně přilévá.

          1. Už na něj naskočilo příliš mnoho vyžírků, aby to skončilo mírumilovně. Zase musíme padnout na hubu. Nebude to hezké.

            1. Vidím to podobně. S tohohle se už vystoupit nedá, s tím se dá jen více či méně opatrně havarovat.

        2. Dokud budou mít nová auta kurvítka (start+stop, nutnost tankovat chcanky, různé nevypnutelné asistenty …) tak si svůj 15 let starý vůz budu držet. To že ojetina obvykle vyjde i s opravami o něco levněji než nový vůz je pak takový malý bonus :)

          1. Hlavně i ekologicky to dává větší smysl. Nejšetrnější auto je nevyrobené auto.

          2. Tak existuje aj auto s rokom výroby 2015 a legálne uvedené v totalitnej EU ktoré nemá Start/Stop systém, netreba chcať do nádrže, má rezervu (nie plnohodnotnú ale je to koleso) a tie tri druhy asistentov (opustenie jazdného pruhu, monitor mŕtvych uhlov spätných zrkadiel a približovacie senzory vpredu a vzadu) sa dajú natvrdo vypnúť. A je dostatočne veľké pre celú rodinu – teda takú normálnu a nie nadrozmernú ako zvyknú mať naši tmavý privandrovalci.

          3. souhlasim. Já letos frčím 28. rok. :)

        3. Takže socialistické rakúsko to výpalné „ladí“ od roku 1978. Začalo to tam tak, že socialisti (SPÖ) „ukecali“ ovčanov, že sa zavedie len taká drobná daň a bude to na dobrý účel – tieto peniaze sa použijú na výstavbu a rekonštrukciu cestnej siete. Medzi tým sa ta daň razantne navyšovala už 3 krát a asi 5 krát sa tam robili rôzne zmeny v rámci výpočtu toho výpalného.
          No a v tom rakúsku je to už tak ďaleko, že je databáza vozidiel s parametrami a nejde to ojebať tak, že by ti známy v poisťovni napísal do poistky Mustang 5.0 GT a k tomu 66kW – zaklikne Mustang a dostane na výber z daných výkonov motora a hotovo. No a výška výpalného je progresívna – výpalné nerastie linárne s výkonom,ale je tam niekoľko skokov pri vyšších výkonoch (videné očami eko-teroristov).
          Ojebať sa to dá len tak, že si kripel – lekársky a poisťovňou posvätený mrzák. Vtedy to výpalné neplatíš – ale neviem od akého stupňa postihnutia sa to takto uznáva.
          Ako je to s veteránmi tak to teda ozaj neviem.

          1. Tam se může pak vyplácet auto přihlašovat v jiné zemi. Celkem dost lidí ze Slovenska co mají trvalý pobyt v ČR radši přihlašuje auta tady, protože na Slovensku je celkem velká daň při převodu.

            1. Tak samozrejme, že to začali ľudia obchádzať tým, že jazdili na autách s cudzími značkami – ale v takých prípadoch reaguje úradník rýchlo a hneď bola na svete novela zákona kde sa tento neduh teoreticky tvrdo postihuje. Ak máš trvalý pobyt v rakúsku privezieš si vlastné auto tak do mesiaca ho treba prihlásiť (začať proces prihlásenia) inak ti hrozí pokuta. To ťa musí samozrejme niekto nahlásiť na Finanzamt (abo kde sa to rieši), ale šak nejaký bonzák sa zavše nájde. Obísť sa takmer nedá – je tam nejaká možnosť mať to napísané na firmu, ale aj tam boli nejaké obštrukcie a chceli aj tak zaplatiť aspoň to výpalné keď už teda poistku a TK+EK budeš riešiť v inom štáte. Ale či sa to nezmenilo tak to neviem.

        4. A kdypak že to o tom dohnání Německa do pár let říkal?

        5. Hele, na Vencu Lahvu mi nesahej. On mel s tema Nemcema pravdu. Jedinej problem byl, ze zapomnel dodat, ze dozeneme stav Nemecka v roce 1925. Jeste se na tom maka, ale cil uz je na dohled.

    2. A ešte niečo som zabudol. V socialistickom rakúsku platíš pri prvej registrácii vozidla ešte jedno výpalné – NoVA: NormVerbrauchAbgabe. Ako sa vypočítava tak to neviem, ale je to pohyblivá čiastka (zrejme od množstva kW alebo CO2) – vyjadrená v % kúpnej ceny. Nové hybridné autá to majú od 2 do 5%, ale jedno čisto benzínové auto roku výroby 2015 to malo 32%.

      1. Sem myslel, ze vychodni rise taky dotuje? Ja jsem na hybrida dostal celkovou dotaci 8000, z toho 6000 dala Germanie a zbytek Mitsu. Zadnej poplatek.

        1. Sysop: jestli Mitsu něco dotuje, tak to já taky svou práci dotuji:-)

        2. To jednorázové výpalné NoVA bolo zatiaľ len na osobné autá tzv. PKW (ak si bral do firmy „nákladné“ tzv. LKW tak sa neplatila NoVA), ale od 1.6 či 1.7 sa bude platiť už aj za nákladné autá tzv. LKW. Ono mať v socialistickom rakúsku auto na firmu tak aby si mohol všetko odpísať nieje také ľahké ako na balkáne čo to trepem – vo východnej európe. V SR dokážeš dať do firemných nákladov akejkoľvek firmy aj motorku (aspoň voľakedy to šlo), alebo aj Porsche 911 GT3 a odpisovať minimálne 80%/20% alebo aj 100%. V soc. rakúsku je to oveľa striknejšie. Majiteľ si splnil sen a kúpil si jazdený ML300 CDI, lebo jazdil za zákazníkmi a dohadoval kšefty. Takže vlastne reprezentatívne vozidlo. Ale do firemného účtovnictva to nešlo nejak normálne napasovať. Finanzamt ti dokonca môže na základe podkladov dokonca znížiť možnosť odpisov auta – proste sa rozhodnú, že to auto je firemné, dá sa odpisovať, ale jazdí na tom niekto aj súkromne tak môžeš odpisovať max. 75%. A môžeš sa snimi hádať aj do konca vekov. No a ak máš priradené firemné auto a môžeš ho používať na súkromné účely tak sa ti to prejaví na mzde. Do hrubej mzdy sa ti priráta zložka vo výške 2% kúpnej ceny a ta ti potom zrazí čistú mzdu.

  3. Pan Staněk Electro Dad je technický analfabet.
    Z jeho stránek:

    – jsem mix elektroprůmyslovky, strojárny a ekonomky
    – pro Škodu Auto jsem v angličtině v lednu 2000 obhájil diplomku o marketingu pro ženy řidičky, …
    – jsem se jako konzultant, manažer a podnikatel vždy pohyboval ve světě technologií, financí a e-commerce. …
    – služebně jsem navštívil San Diego, San Francisco, Seattle, většinu zemí EU, Kypr, Dubai, Kuala Lumpur, Singapur, Hong Kong, Peking a Tokio. …..
    – jsem viděl a prožíval barevnost, rozmanitost světa, kultur, víry, dogmat a světonázorů.

    * * *

    Pan Staněk však nechápe, že existuje cosi jako energetická hustota materiálu a nehodlá si to připouštět. Perspektivu nákladní dopravy vidí v kamionech TESLA SEMI, jaderné elektrárny chce ovšem likvidovat:

    https://www.youtube.com/watch?v=DckFxTsTFWw&t=6s

    Nebrat vážně pana Staňka, nemá pět pokupě…

    .

    1. corona 11.5.2021 v 8:34

      Pan Staněk je jistě druhem šikovný člověk a rodem nebezpečný blbec a je nutno ho brát velmi, velmi vážně.

      1. Staněk je asi šikovný v tom, že točí videa a manipuluje naivky.
        Technice ovšem nerozumí, o tom jsem se několikrát přesvědčil.
        Dost škodí, začíná i politicky působit…

        1. corona: No pak se na youtube přímo nabízí „tlačítko“ pro nahlášení nevhodného obsahu ;). Jasně, jedno nahlášení to nezmění, ale pokud takových bude víc, možná už s tím bude trochu srandy.

    2. Pan Staněk je šikovný idiot a ideologický zaslepenec. Nechápe že pro výrobu elektromobilu je třeba asi tak 6x více nerostných surovin než pro klasické auto se spalovacím motorem. A o tom že automobily se spalovacím nesou státům nemalé peníze do rozpočtů, a když vypadnou tyto příjmy tak je budou muset nahradit zdaněním elektromobilů – tak to už vůbec nechce chápat.

      Elektromobil je ekologický zrovna akorát v místě kde se zrovna nachází, ale to je tak vše. To ale idiotovi jako je ElectroDad těžko vysvětlíte. Bohužel se mu daří masírovat nemalé procento lidí v pohledu na elektromobilitu. Nakonec ale i ten poslední blbec pochopí, že nic není zadarmo a všechno hezky zacáluje a nebo bude chodit pěšky. To už ale bude pozdě.

      Já chápu že je třeba pokrok, ale to není elektromobil s chemickou baterií. Chápal bych to u elektromobilu, s nádrží na „něco“ co se prožene palivovým článkem, který z toho „něčeho“ vytvoří elektrickou energii pro pohon.

      1. Takhle nejak maji fungovat auta na vodik. Palivo se prozene clankem, ktery vyprodujuje vodu a pritom vyrobi elektrinu, kterou se pohani kola.

        1. cane:
          Jenže jaksi uspokojivě nefungujou a fungovat nebudou, jelikož vodík má nejjednodušší atom a tím je řečeno vše.
          Vytvořit se s takovým pohonem dá leda skleníková květina, jako slavná Mirai a podobné voloviny.

          1. Mirai mne zajímá. Strejda gúgl ukazuje ale jen nějaké poněkud přiteplené chlapce. Co mám hledat?

            1. TOYOTA MIRAI

    3. Tak on hlavně celej slavnej ElectroDad na to kolik času a energie do toho dává má stále jen 12k odběratelů a views v nizkých desítkách tisíc. To podle mě budou jen pododbní elektrotalibani. Jinak je ten kanál v šíření elektromobility dost neúspěšnej.

  4. Je to mu 14 dní, co jsem seděl v ojetém Peugeot ion. Palubní Chantal (nebo jak se jmenuje) mi oznámila, že baterie je nabitá na 76% a dojezd je 92 km.

    1. Jojo, ty dojezdy jsou super. Ja to vyndam z nabijecky a hrde mi to v lete hlais dojezd 50 km. No, tak pustim klimu a vyrazim do hor, po par kilakach z toho cisla neni nic… Domu to mam z prace 70 km a pokud zapnu vyhradne elektricky rezim, tak nedojedu ani tretinu cesty. A to jedu v aute sam.

      1. klimatizace je na hovno, pokud nebydlíte v Saudské Arábii. Se zbytkem souhlasím :-)

        1. Klima ti osusi skla, i kdyz je zima. V lete klima samozrejmost a s tim globalnim oteplovanim to bude i globalni samozrejmost :-)

          1. To máte recht, to je trochu vojeb. Ale stejně mě to nedonutí tu kurvu zapojit. V bílým autě fakt je celkem příjemně i když do něj vlezete po hodině stání na parkále u kauflandu ve čtyrycítkách..

            1. Tak ja to beru jako vec, ktera je rizena automaticky a v podstate o ni ani nevim. Proste v aute mam nastaveno 19-21 stupnu (v zime min, v lete vic) a neresim, jak to auto zaridi. Jedna vec je bily auto, druha vec je barva interieru. I kdyz mam tmavy skla s UV filtrama, interier se ohriva. Po rozjeti vyvetram, ale ta setrvacnost ohratyho interieru se proste projevi.

    2. Asi tak dopadnou všechny ojeté elektroauta. Vidím tu analogii, když si člověk koupí smartfouna. Jako nový krásně vydrží např 3 dny. po několika letech sotva 2. A podle mě to je stejný typ baterie, je to stále Li-Ion (ve starších telefonech také Li-Ion)

      1. A akú batériu majú nové telefóny?
        Ak sa nemýlim tak už niekoľko rokov sa u e-áut omieľa LiFeSO4 a tomu podobné varianty. Ale v princípe máš pravdu – vždy je to len a len variácia na tému Lithium…….Toto nem dopadne dobre.

        1. Teď mam ve šmatlafounu li-Pol. Nejsem chemik tak nedokážu říct víc moc ale po trošku googlení li-Pol jsou dražší na výrobu, proto asi nejsou v elektro vehiklech. zatim nemám zkušenost, jestli má li-Pol lepši životnost.

          1. Tak o tom Li-Pol zázraku sa začalo hovoriť v dobách Siemensu C35. A neviem či v tej dobe aj niektoré mobily takú baterku nemali. Ale potom sa nejako zľahla zem po tejto technológii. Asi ju zase vykopali.

            1. Polymery se používají furt, hlavně tam, kde sou potřeba nějaký nestandardní tvary. Vyleješ to do relativně jakékoli formy, klasickou fóliu musíš smotat do válcu, nebo slisovat do nějaké placky, ale seš prostě omezenej na tydle dva tvary.

              1. Polymery pri srovnatelne kapacite davaji mensi proud, takze do aut je moc nevidim. On obecne problem chemie je v tom, ze nikdy neni uplne cista a prave ty necistoty zpusobuji, ze proces vybijeni a nabijeni neni 100% reverzibilni. Necistoty v benzinu jsou kazdymu u prdele, bo je spali. Ale v baterce i necistota 0,1% se proste po tisici nabijecich cyklech projevi.

                1. Seš si jistej? Třeba modelářský packy dávají příšerný proudy, desítky i stovky C.

                  Taky se mi zdá, že snesou podstatně horší zacházení (podbíjení a trochu víc i přebíjení). Možná to je ale jenom tím, že po přelomu tisíciletí bejvaly kvalitní a vydržely skoro věčně, pozdější už vydrží pěkný hovno, dyž si to srovnám třeba u telefounů…

                  1. Neviem ako u iných aplikácii, ale všetky Li-Pol batérie v tých malých „dronoch“ sú alergické na vybitie – to znamená, že vždy keď sa dohráš tak treba baterku naplno nabiť aby si jej neskurvil životnosť.

                    1. Obecně pro lithium (ať už li-ion nebo li-pol) není dobré plné nabití ani vybití. Za ideál pro dlouhodobé skladování se považuje nabití na nějakých 40-60 %.

                    2. To akurát pomocou tých „kvázi“ nabíjačiek nejde. A pochybujem, že takúto funkciu majú napr. nabíjačky na profi náradie. Má niekto skúsenosť? A odkiaľ máš tie percentá?

                    3. Skladování li-pol, alespoň tedy packy pro RC modely (2S a výš), je kolem 70% nabití. Úplným vybitím je možné pack zničit, u RC modelů je to běžně hlídané regulátorem (lepším). Nabíjení jen s balancerem (takže ne kvazinabíječkou), bez něj je to koleda o rozhozené napětí na článcích a zahození celého packu. A stejně to odchází bez varování – jeden článek padne o 0,1V a kapacita je na 10%).
                      U malých dronů nevím, v tom se nevyznám, létal jsem jen normální elektry.

                    4. Slušné nabíječky pro li-pol packy umí samozřejmě nabíjet i „na sklad“.

                    5. SatanOkky: Už nevím přesně, během let jsem to četl z vícero zdrojů. Např. to co popisujou tady se s tím plus minus shoduje: https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_store_batteries. Jde o to, že vysoké nabití lithiovým akumulátorům nedělá dobře (dochází tam k degradaci, už nevím proč přesně) a nízké taky ne (tam můžou zase vznikat kovové krystaly a může dojít k poškození separátoru a zvýšenému samovybíjení nebo i vnitřnímu zkratu). Píšu to samozřejmě velice povrchně, detaily si bohužel nepamatuju.

                    6. S ohledem na praktický použití dycky zásadně nabít naplno a pak vodložit. Statisticky na nějaký to domácí žvejkání se spíš stává, že se na to rok nehrábne, než že se s tím dělá denně. Při nějakým stupidním nabití na zlomek kapacity a vodložení na rok sis sqěle vydělal a packy s kontrolérem, typicky u nářadí, můžeš hodit do prdele a jít pro nový za 2-3 litry.

                      Je to ale záležitost těch kontrolérů, mám experimentálně ověřený, že některý akuny do starších bůčků se nabijou a bez problémů šlapou i po odložení na 3+ roky, kdy jsou hluboko podbitý (kolem 2-2,5 V na článek). O řadu novější už se uzamknou a odmítnou pracovat, po uložení delším jak rok je 90 % ztrátovost.

                    7. Behemot: Jo, prakticky se vším souhlasím, psal jsem o „ideálním“ stavu, pochopitelně k realitě to může mít víc nebo míň daleko podle vkusu každého soudruha. Kde mi to třeba smysl dává i při normální praxi, jsou notebooky ležící prakticky pořád na stole. Protože ho typicky na baterku hlavně poslední rok nepoužívám, nechávám ho dobíjet do 60 % při poklesu pod 50 %. Jinak i ty podbité články se kolikrát dají celkem dobře oživit (mimo jakoukoliv „chytrou“ nabíječku, pochopitelně). Druhá věc je, jak moc jim pak člověk může věřit nebo co si k nim může bezpečně dovolit.

  5. Ano, elektromobil není ideální řešení a pro většinu použití to není ani ekonomické řešení, ale některé argumenty jsou v článku mimo.

    Ten příplatek 40 000 Kč je u konkrétního typu auta a základní výbavy a je to spíše příplatek za to tepelné čerpadlo. Dost aut 3 fázové nabíjení vůbec nemá a zjevně se bez toho dá žít, zvláště u té základní baterie 39 kW.

    Rádius se nesmrskne na 150 km, protože přeci jen už se veřejné nabíječky rozšiřují (např. ať se autor rozhlédne po té zmiňované Plzni a bude překvapen). A na rozdíl od „ropáka“ není nutné ani vhodné na nabíječce nabít „plnou nádrž“, ale stačí tak aby se dojelo domů a tam se dotankuje. Ano tankování bude trvat déle než u „ropáka“, ale i tak budou to spíše menší desíky minut. Mimochodem podél hlavních tahů už se objevují i silnější nabíječky než 50kW, takže tam kde bude nutné „tankovat plnou“ nabití může být také otázka menších desítek minut.

    Pokud nežijete hodně na jihu a nemáte baterku bez chlazení (pozdravujeme Nissan Leaf), tak se ukazuje že životnost baterky 5 let rozhodně není problém, a pravděpodobně ani 10 let. Není to mobil, kde se předpokládá, že se za 2 roky zahodí. Auto se o baterku stará trochu lépe. Takže pokud se s autem jezdí, tak baterka pravděpodobně nebude problém. Problém může nastat pokud auto bude např. půl roku stát bez hnutí v bazaru.

    Zavedení 3x400V a wallbox do garáže je bonus, ale není nutný. Jaké jsou další „nutné výdaje“ netuším.

    PS: Vlastním japonského hybridního ropáka, který po té Plzni jezdí cca 60% času na elektřinu a přesto se do toho doplňuje jen benzín a nákup EV neplánuji.

    1. Zivotnost baterky je neprimo umerna rychlosti jejiho nabijeni. Ja ji nabijim cca 3,5 hodiny a pak se da bavit o zivotnosti cca 8 let.

      1. Sysop, ale ty máš hybrid a baterka v tvojom aute má kapacitu 13,8kWh. Tak to môžeš kľudne v robote či doma cez noc šolichať minimálnym prúdom aby si ju šetril. A kľudne môžeš jazdiť aj v režime: plné nabitie 80% kapacity a plné vybytie 20% kapacity aby si batériu ešte viac šetril.
        Ale také niečo nemôžeš reálne dlhodobo robiť s e-autom. Lebo nemáš záložný zdroj pohonu na palube.

        1. Tak urcite, vsak plne elektricky auto je k hovnu. Chtel jsem tim jen rict, ze i tak malou baterku laduju 3,5 hodiny, aby o te zivotnosti melo smysl mluvit.

          Vsak ona na to spousta lidi prijde, az si koupi full elektro z druhe ruky po nekom, kdo to ladoval na rychlonabijecce.

    2. Menší desítky minut jsou pořád srašně moc. Já si myslim že pokrok nespočívá v tom že mne začne technika omezovat a otravovat.

      Umim si to ale představit. Jako nákupní tašku, barbiecar. Proč ne. 2x týdně, do Lobez, na Bory, na Kokotín a honem zpátky domů. Ale za a) za milion ani omylem a za b) nehodlam doma předělávat dráty.

      Ale na to co chcem sere bílej tesák, oni nás stejně budou nutit skrze deformování trhu s autama. Je tak, Uršulo?

      1. Je to tak, Arnolde

      2. Arnold J Rimmer 11.5.2021 v 8:50

        Pokud jsem se zamyslel nad provozem elektroautomobilu, vyšlo mi, že potřebuji automobily dva. Jedno elektrické CitiGo jako nákupní tašku a jednu naftovou Octavii na provoz (konkrétní typy jsem uvedl náhodně, pro ilustraci nároků).
        Ekonomicky je to nesmysl a ekologicky dva.
        Podklady: Data z knihy jízd. V posledních patnácti letech neklesla průměrná délka jedné cesty automobilem pod 100 km. Ovšem těch cest bylo v jednom dni uskutečněno i několik…

        1. Nafta patří do traktoru, to za prvý. :)

          Pokud to vezmu ekologicky… copak se za těch třicet let všichni najednou zbláznili a najenou neviděj ten úžasnej pokrok jakej jsme udělali od otrávenejch řek a otrávenýho vzduchu v socialistickém Československu? Ty chrchlající děcka z Ústí na ozdravovnách na Šumavě? Když si vezmu dnešní automobilovou techniku, je to přece úžasnej ekologickej pokrok! A po zasazení do příslušné perspektivy si troufám tvrdit, že z ekologickýho hlediska dneska řešíme naprostý exkrementy, snad s výjimkou prachu z dieselu.

          Ekonomicky… to je těžký. Když máš dva aktivní lidi v produktivním věku, sdílení prostředku je sice možné, v principu levnější, leč nepohodlné. Ano, já si záměrně dělám leckdy nepohodlí, neb je to zdravé, ovšem trvám na svém rozhodnutí, jsem velmi nerad někým / něčím k témuž tlačen. Mne vlastnictví dvou až tří automobilů nijak neděsí, naopak je pokládám za běžné a žádoucí, už z důvodu provozní zálohy (mimochodem další silný argument proti elektrovozu). Na druhou stranu, na elektrovozu je lákavý ten technický princip – co může být v principu jednoduššího, blbuvzdornějšího a jednodušeji opravitelnýho? (Ale nepochybuji že tohle zabijou, stejně jako zabili infotajmentama a asistentama spalovací pohon)

          1. Arnold J Rimmer 11.5.2021 v 9:27

            Souhlasím, také jsem až dosud naftový motor neprovozoval, ovšem příspěvek jsem psal na základě ekonomické rozvahy.
            Dva automobily jsem provozoval, dokud byli v domě dva řidiči. Zejména z hlediska provozní zálohy se mi to osvědčilo.

            Na elektrovozu je lákavý ten technický princip, souhlasím. Ovšem jen dokud nebude řídicí jednotka fungovat „pod Windows“ a prostřednictvím smartfounu – takže také souhlasím.
            Další diskuse tedy není nutná.

          2. Nafta patří do kamen! :D

            1. Ty kúriš doma naftou?
              Pamätám kúrenie mazutom, potom prišli ľahké vykurovacie oleje (ale ani to už kvôli zdaneniu nieje žiadna výhra) no a potom tu boli alternatívy koksu, kadejakého uhlia, dreva a potom prišiel ekologický zázrak – peletky. No a vždy bol ešte plyn.
              Popravde okrem plynu a dreva (a možno tých peletiek) by som si z tuhého paliva domov nič iné nepustil. Ale ani to som nemusel, lebo u nás na dedine nieto plynového rozvodu a v rámci pohodlnosti vyhralo tepelné čerpadlo.

              1. To je jen taková okřídlená věta, co se tu používá odnepaměti. Tak jsem si nemohl pomoct.

                1. Ach so. budem si to pamätať – aby som nabudúce neprudil.

              2. „Na plynu se vaří a nafta patří do kamen. Auta mají jezdit na benzín, kurva už!“

                1. Dobre, dobre. Už chápeme. Len sa ukľudni, aby ti nepraskla žilka.

                  1. Já jen citoval, proto ty uvozovky. Celé je to věta někoho jiného. :-)

                2. Ja to znam „nafta patri na pole“.

          3. Tak u e-auta sa ozaj nebavíme o motorčeku a jeho manažmente ako v autíčku na autodráhu. Ja mám vyštudovanú elektriku, ale opravovať menič či prevíjať ten šialený e-motor v takom aute tak to by som teda nedal. A nezabúdajme, že je tam aj kopec vysokonapäťových obvodov a riadiacích jednotiek. Ale ak by to človek riešil výmenou dielu za diel tak tam by to možno fungovalo – obmedzene ale možno.
            Už pred 20-timi rokmi bolo umenie nájsť ozaj dobrého auto-elektrikára. A to v tých autách neboli ešte ani zbernicové systémy a podobné vyfikundácie.

            1. Díl za díl, pochopitelně. Převíjení motoru je pro mne kontraproduktivní. Ale jestli si s tim chce nějakej doochodce pohrát a dobere se výsledku …

              1. Tak a teraz mi povedz kde do takej Tesly zoženieš náhradný motor, alebo nejakú výkonovú elektroniku? Lebo origo Tesla nevie / nechce dodávať náhradné diely. Alebo už čína rozbehla druhovýrobu?

                1. Proč bych měl shánět nějakej blbej motor do snobskýho vozítka pomatenýho výrobce plamenometů, když si něco takovýho v životě nekoupim? Nakousnutý jabko ve světě aut?

                  Jsem ochotnej koupit jednoduchej elektromobil, bez píčovin, ale s klimou, na pojížďky do města, v ceně řekněme do půlmega. Jo, s přesně s managementem na úrovni autíčka na autodráhu, ovšem rusky spolehlivým.

                  1. No boha jeho. Ty máš ale požiadavky.
                    Otázka je či aj zabehnutý auto producenti dodávajú kritické náhradné diely na svoje e-auta. Nissan a baterky do Leaf-u je taký zdvihnutý prst – teda skôr prostredník.

                    1. Jsem extrémista, no.

                    2. Dokonce si myslim, že kdyby se do toho nesrali ty dobroserové se směrnicema, dotacema, ekologismem a silničním fašismem, že už by na trhu takovejch autí byly mraky a já měl v inventáři dávno už jenom jedno se spalovákem.

                      Tohle je totiž logickej a zákonitej výsledek všech těch euročecho kokotismů kolem silniční dopravy.

                  2. Bacha na to nakousnutý jabko. Funguju (živí mě) na nakousnutým jabku z roku 2008 a krom lehce vaklavýho pantu a vyměněné baterky (pochopitelně) je to neskutečnej držák.. :) to se o jakýmkoli stroji z podobnýho desetiletí, co jsem kdy měl v rukou říct nedá. Žena má nakousnutý jabko v telefonu, kterej je z podobné doby (generace 4S) a je to super věc, pokud jde o údržbu. Jasně, že mě sere že už jsem měnil 6x displej (kvůli fyzické námaze) — ale, kurva soudruzi, je to práce na 15 minut se šroubovákem (a asi 3 druhama malejch bitů). Je fakt, že od té doby se dost asi změnilo (minimálně ty telefony už nejdou opravovat bez laminovačky a krotitele duchů).. ale minimálně hardwarově za ty stroje 10+ let zpátky dám ruku do ohně. iOS ať si strčí kam jim slunce nesvítí (lze nahradit), ale hardware jede a jede a jede a jede.

                    1. Nevim esli si z nás děláš jenom prdel, máš tak chabý zkušenosti a znalosti nebo je to trapná propaganda japka, ale třeba ten 6730b, na kterým dělám posledních pár let, taky přišel na trh v roce 2008 (kdy byl tendle konkrétní kus vyrobenej netuším, možná o nějakej pátek pozdějš), běhá fpohodě a to je to plasťák (byznysovej, takže to má výztuže). V rámci lepší použitelnosti sem upgradoval RAMěti, procesor, disky i displej, ale sám o sobě běhal, panty mimo drobnějších vůli drží furt (ale zas ho netahám a nezavírám nějak extra, pravda).

                      A to stál stoprocentně zlomek toho předraženýho šuntu. Z HW v podobné ceně, třeba ThinkPady, Latitudy apod., řada z nich bude taky běhat dodnes a v mnoha ohledech si myslim, že japko strčí do kapsy. A eště na tom bez potíží rozběháš jakýkoli normální operační systémy, i bez nějaké onanie jak u japka.

                      Jo a třeba hrůznost USB klávesnic japka je celkem legendární, k tomu HW co drží, drží, piču… :o)

                    2. Já nic nepropaguju, koupil sem to jabko vlastně zadarmo (oproti práci pro známýho) před pár lety, dokoupil baterku a jede .. a linux jsem na něj nacpal vcelku normálně. Nějaký nestandardní síťový drivery, to je jedinej rozdíl.

                      Jako nový bych si to rozhodně nekoupil :-)) .. to ani ten blbej telefon (ta ženy 4Ska mě prozměnu stála flašku jednodruhové whisky – ale ten systém je strašnej, já bych z toho umřel)

                    3. itchy355: jako člověk, který jabko vyloženě nemusí uznávám, že HW mají někde jinde. Srovnání 5 let starého mekbuku se stejně starým HP nebo Acerem v podobné ceně (40-50k) mě překvapilo (výdrž baterky úplně jinde, funkčnost-rychlost taky). I po stránce vizuálního opotřebení bylo jabko lepší a nevypadalo tak sešle. Když teď kolega za ještě míň nakoupil tu jejich novou potvoru s vlastním procesorem, tak jsem si říkal, že už ani ten argument, že je to drahé, není tak úplně pravdivý. Naopak jabko spadlo pod 40, zatímco třeba Dell šel přes 50 (dřív obojí kolem těch 45, obojí 13″, u Dellu řada XPS). Představa, že dám za srovnatelný Dell o cca 15k víc než za jabko je jako kdybych si měl připlatit za Forda oproti Mercedesu. Škoda, že celý ten jejich ekosystém mám rád ještě míň než mrkvosoft. Radši to mělo zůstat předraženým krámem pro hipstery:-)

                    4. fatdwi, jo, tak nějak to s tím HW myslím. S těma cenama jste mě překvapil.

                      Shodou okolností se teď v práci budou měnit stroje; já si na základě zkušeností s mým starým jabkem nechám místo normálního stolního pé cé přidělit jabko. Doufám, že nedělám pičovinu. Jelikož chcu 13ku, tak mám na výběr mezi dellem 7420 a 7320 a jabkem..

                      Ale asi si ten vobrázek vzadu přelepim izolačkou. Připadám si s tím jak pičus :-D

                    5. Si myslim, ze rada 7xxx je prave to srovnatelny s japkem. XPS uz jsou trochu něco jinyho, ale von nejspis japcak bude mit taky trochu vic modelovejch rad ne?

                2. Jestli to nebude tim, ze ta Tesla zadnej motor nema. Mel jsem Model S pujcenej na vyzkouseni a zadnej motor jsem nenasel. Kdyz se otevre „kufr“ ve predu i vzadu, je tam v obou pripadech jen zavazadlovej prostor. ;)

                  Teda ten chlapik v autosalonu neco povidal, ze je u tohohle provedeni hnana jen jedna naprava, takze jen 2x 170 koni, kdezto ctyrkolka ma 680 koni, kterou ale bohuzel zrovna jako predvadeci nema. Takze mozna bude nejakej motor v oblasti kol. :)

                  1. Takže systém „motor-koleso“ o ktorom sa onanovalo pred asi 17-timi rokmi dokonca aj na univerzite kde som študoval sa ukázal pre klasické cestné vozidlá ako slepá ulička. Tie neodpružené hmoty boli extrémne. To je tak keď sa odborník na pohony neopýta odborníka na podvozky…..
                    Motor či dva v tej Tesle je – inak by to nešlo. Len holt tesla ho nevystavuje na obdiv ako výrobcovia spaľovákov.

                    1. SatanOkkY: nevím, jak je to s těmi neodpruženými hmotami v kolových motorech, ale právě tam je mají všechny vysokovýkonné hybridní aplikace (Ferrari, Honda NSX a další). Takže za těch 17 let možná technika trochu pokročila.

                    2. fatdwi 12.5.2021 v 7:44

                      Podle popisu pohonného ústrojí právě Honda NSX motory v kolech nemá, ale jsem jen prostý vidlák, možná jsem popis nepochopil správně. Přední jednotka TMU, dva elektromotory s planetovými převodovkami, se nechází přibližně v podélné ose vozu.

                      Z popisu vozu:
                      Spalovacímu motoru asistuje v převodovce vestavěný elektromotor Direct Drive Motor a dvojice kompaktních elektromotorů v jednotce TMU vpředu. Přední elektromotory slouží především k podpoře stáčení se vozu do zatáčky, kde ten na vnějším kole táhne, zatímco ten na vnitřním brzdí.

                      Podle technických náčrtů Ferrari bude umístění nyní tří, v budoucnu (2025?) čtyř, elektromotorů
                      ve vozidle podobné.

                      Pokud máte odkaz na jiná technická řešení, mohl byste ho poskytnout?
                      Děkuji.

                    3. pre fatdwi 12.5.2021 v 7:44
                      Poznal som vtedy jedného chlapa čo si robil Phd a bol odborník na elektrické pohony. A vtedy to bola taká „móda“ všetko meniť. Vynechať prevodovky a rozvodové hriadele, všade napchať kopec elektromotorov a tie riadiť meničmi (podľa jeho školiteľa bolo najlepšie riadiť tie meniče sensor-less) atď.
                      No a tá idea motor-koleso bola taká, že ten elektromotor bol súčasťou kolesa. Pre elektrické lokomotívy možno ešte priechodná varianta (predsa len koľaj je pomerne hladká) ale nereálne v automobile kde by tak vyskočili neodpružené hmoty že by sa z toho aj prasa posralo (viď D-Fensov šlánok a praseti v betónových botách). Proste typická teoretická šialenosť.
                      Ja si myslím, že ak má nejaké e-auto 4 motory tak sú blízko kolesa, ale prenos sily je naďalej riešený polo-osov ako u klasického normálneho auta.

                    4. ygorek, SatanOkkY: máte pravdu, moje chyba. Ani nevím proč jsem si myslel, že motory jsou v kolech, ne že kola jen pohání.

                      Trochu mě štve, že mě nenapadlo se nad tím zamyslet, protože je to pochopitelně skutečně kravina a že je to jinak vyplývá už jen z toho, že není problém u těch aut vyměnit kola za jiná, uchycení je stejné jako u čehokoliv jiného. (Asi) mi splynulo, že každé kolo má svůj motor s tím, že je ten motor v něm a bezmyšlenkovitě jsem tak plácnul kravinu. Díky za opravu.

      3. Tohle by mohl částečně řešit plug-in hybrid. Na malé cesty to jede hlavně na elektriku a na dlouhé … se tankuje normálně benzín.

        Ale bude to zase poměrně drahé, v autě jsou jak elektrický, tak spalovací motor a k tomu všechny nutné součásti pro obojí (baterky, nádrž, …).

        1. Tak u babskýho auta ale tohle vyloženě nechceš. Budiž růžové a jednoduché!

          (Osobně mam o účelnosti hybrida velký pochybnosti. Ale slyšel jsem že soudruzi v SSSR vyprodukovali krávoprase a prasopsa a tím zase získali náskok před imperialisty. :) )

          1. Arnold J Rimmer 11.5.2021 v 9:31

            S prasopsem se mýlíš.
            Vyprodukovala ho skupina hudebníků a zpěváků v CSFR.

            https://www.musicrecords.cz/catalogue/hudba/pozar+mlyna/good+years+1990+1992/

            1. https://rockpalace.cz/rozhovory/item/1497-mira-prasopes-cisler

              Prasopes mi osobně předsedal u maturity. Je to taková plzeňská legenda, Míra Cízler :)

            2. Klapeiron z Nezvěstic!!!

              (Strejda asi dostane k svátku cédéčko)

          2. Ne všechny baby chcou malé růžové auto. Moje baba vždy měla větší dodávku, nyní Transit, jako jediné!!! auto. Ostatně, je to opravdu nejlepší. I na dlouhé cesty. A její céra jezdí, pracovně, autojeřábem (ale chce přesedlat na kamion). Vlastně, oceníme to i my chlapi – než všechno tahat velkym vozejkem, koulej, nebo hagusama, přetíženejma nosníkama na nich (mam už hagusy ouplně vyviklaný), tlumiče na autech dou taky do prdele, radši Transita, na všechno.

            1. Když jí koupim tranzita začne řvát že s tim nikde nezaparkuje. A jsem si jistej že bude mít pravdu.

              1. A jsem si jistej, že naopak všude. Transit je na parkování úžasnej. Do řady aut ho šoupneš mnohem snáž než běžné rodinné auto. Prostě mu stačí menší díra za prdelí a před čumákem, tak dobrý má rejd. Transit se dá zaparkovat v podstatě tak, že strčíš prdel k autu za sebou a dotočíš čumák k chodníku, jako podle kružítka. Má menší rejd než třeba moje Felda Combi nebo Vochcáfka.

                1. Mně tohle nepovídejte. Mně ne. Já vám zatluču přívěsem hřebík i bez zadní kamery.

                  Přesto na výroku trvám.

                  1. Moje zena jezdi Grand Cherokeem a pevne doufa, ze nez se EU uplne zblazni, ze jeste osedla Escalade. O mem Outlanderu rika „mala chrchla“.

                    1. Ja, znám. To jsou ty typy ženskejch co musej mít nekastrovanýho hřebce. Řikejte jí za tu chrchlu že má nástavec na malý péro, to by možná mohlo zabrat.

                    2. Sa ani nečudujem, že chce Escalade. Si jej kúpil mid-size SUV a si si myslel, že ako parádne si to celé vyriešil. Prdlajs. pekne hákuj, aby si mal chchetáky na full-size SUV inak bude žena nesvoja.
                      Inak GrandCherokee som kedysi obzeral a proste pre rodinu je to malé auto. Chce to ozaj niečo väčšie. A Escalade by som bral aj ja. Ale asi tú 7-miestnu dlhšiu verziu.

                    3. O prachy nejde, toho Kadoura si muze klidne koupit sama, ale jeji problem je, ze se nerada zbavuje neceho, na co je zvykla. Takze to neresim a ji to vzdycky chytne jen ve vlnach. Posledne jela se psama na prochazku a cestou z5 nakoupila na tejden. Takze kdyz prijela domu, hned jsem poslouchal pindy o malym kufru.

                      Ja nevim, obcas s tim Jeepem jedu, kdyz okolo toho jejiho auta neco delam a musim rict, ze to lip vypada, nez co to je. To i ten Mountaineer ma lepsi vybavu a celkove pusobi min odflaknutym dojmem. Cokoli na tom Jeepu delam, tak mam pocit, ze se z toho vytratila ta echt emericka fortelnost. Uz to nejni, co to bejvalo.

                    4. pre Sysop 12.5.2021 v 6:01
                      To aj moja manželka (ale aj ja) sa nevie zbaviť niečoho čo jej prirástlo k srdcu. Preto mám na dvore 4 autá. A teraz jak sme riešili nové auto pre manželku tak to bolo otázok: A prečo druhé auto? A nemôžme si nechať toto? Keď mne vyhovuje. A ja si na nové nechcem zvykať. Ale tak nakoniec sme to spolu nejak prekonali.

          3. Bavil som sa o tej spotrebe hybridov priamo s predajcom Toyota. Potvrdil mi, to čo som si myslel. V katalógu nájdeš spotrebu hybridnej Rav4 „od 1l/100km“ čo je absolútne absurdné zavádzanie. Predajca potvrdil spotrebu od 7l/100km smerom nahor.

            1. Toyota – RAV 4 Plug-in hybrid gasoline
              Spotřeba min/Ø/max 0,20/6,79/10,51
              https://www.spritmonitor.de/en/overview/49-Toyota/440-RAV_4.html?fueltype=6&vehicletype=1&powerunit=2

              Plug-in může mít spotřebu naprosto libovolnou, ale těch cca 7 je průměr uživatelů. Na takovou krabici to není špatné.

              1. No jasně, hlavně dyž normální verze jezdí skoro za to samý a je vo tolik levnější, že se to NEDÁ NIKDY PROJEZDIT. Seš k smíchu.

              2. Ja tiež považujem u auta typu RAV4 spotrebu okolo 7l/100km za veľmi dobrú. Mne vadí ten ojeb v oficiálnych údajoch. Ja viem, ako a prečo to celé vzniká. A to je na tom celom to najhoršie.

                1. A ses taky pojebal? Normálně to jezdí maximálně kolem 10, je to nákupní kabelka, jak ty další nafouklý fóbyje. Vopravdu auto bejval Land Cruiser.

                  1. Land Cruiser je ešte stále poriadne auto.

                    1. Pathy
                      11.5.2021 v 17:18

                      To možná je, ale pokud nezačli dělat nějakou kapesní verzi pro uhniju, tak to nejspíš vyřešili tak, že to sem nevozí vůbec. Na silnici sem to neviděl ani nepamatuju. Stále víc zajímavejch aut se sem výrobci nenamáhají vozit, pže za těch pár (desítek) tisíc prodanejch kusů se jim ty kokotiny nevyplatí.

                    2. Ach jo vole.
                      Toyota má aj pre európu stále v ponuke Land Cruiser (ale neviem aké motory) a dokonca sa vrátil aj Highlander s hybridným pohonom a 7-miestnou verziou.

                    3. To patrilo Behemot-ovi a nie Pathy-mu.

                    4. Kurva ten chlap je dobrej. Neskutečný! ,,Slovo landcruiser ještě pořád říkat neumím, tak mu budu řikat lanďák“ :-D já ho fakt žeru.

            2. Je to odvisly od toho, jak daleko a jakym terenem jezdis, samozrejme. Ja do prace to mam 70 km, v praci se baterka plne nabije. V tomto rezimu mam spotrebu neco pod 5 l/100 km. Cili zhruba 2/5 cesty domu mi staci baterka, druhej den jedu do prace jen na benzin (nabijeni spalovakem nepouzivam). Pokud se v praci delsi cas neotocim (a doma nabijet nehodlam), tak jsem spotrebou nekde 7-8 l/100 km. Na dvoutunovy 4×4 porad dobry, ale s tema ekoilusema se to proste neschazi.

    3. Pokud se nezmenily technologie, tak baterie jsou omezeny poctem cyklu nabijeni. A byt se auto k baterii muze chovat lepe nez mobil, tak ten pocet neokecas. A pokud s tim autem pravidelne jezdis a pravidelne tim padem nabijis baterie, tak ten pocet cyklu proste klesa.

      Takze, protoze tu tvrdis, ze to zvladne tech 5 let, urcite mas po ruce pocet nabijecich cyklu, ktere ty baterie zvladnou a na ktery jsou vyrobci ochotni dat papirovou zaruku. Nabijeci cykly umi pocitat kdejaky mobil, takze auto by s tim nemelo mit problem :)

      1. Naprostá většina výrobců dává záruku na baterie 8let /160 000km. Některé Tesly už najely statisíce km, takže už je praxí ověřené, že baterky můžou vydržet statisíce km.

        Ono logicky pokud má auto dojezd např. 250 km a článek dá 2000 cyklů (auto necykluje 0-100%, ale má buffer na obou koncích) tak máte životnost 250 * 2000 = 500 000 km. V praxi do toho ještě vstupuje degradace stářím.

        1. Tesla? To je to, jak do toho strčí akunu 100 kWh, a SW milostivě pustí 30 kWh? To se to potom vykládají pičoviny se životnosťou.

          To je asi jak dyž si koupím SSDčko 64 GB, co bude mít dalších 256 GB jako spare sektory. To taky vydrží desetiletí i v DB serveru jako cache. Akorát todle vykládat jako argument to je tak na to, aby ti někdo jednu střelil, když seš taková sračka, že si neumíš jednu před zrcadlem vrazit sám.

          1. Ale no tak. Největší buffer má Tesla 60kWh co má stejnou baterku jako varianta 75kWh. Rozhodně nemají Tesly 3x větší baterku než ukazují uživateli. Buffer používají všichni výrobci EV ale je tak 10-15% kapacity. Výrazně větší buffer mají klasické nenabíjecí hybridy, ale ty také musí přežít výrazně větší počet cyklů. A přesto např. Toyota dává na baterku hybridu záruku 11 let a dle zkušeností (už to vyrábí přes 20 let) to ty baterie opravdu dávají.

            A proč Tesla ? Ono zas tam moc EV co mají najeto statisíce km kromě Tesly není.

            1. Ja mam zatim naskakano 50 tkm, kolik jsem ujel a nabil pres elektriku ted nevim (psal jsem to v prosinci nasemu financnimu, ale ted se mi to nechce hledat) a pri posledni navsteve v servisu mi namerili nulovej ubytek kapacity. Mitsu dava zaruku 8 let na (tusim) snad tretinovej, nebo ctvrtinovej ubytek, nevim. Takze po roce a pul uzivani zatim dobry.

        2. Jo, některé tesly najely už milion km, jen se sluší dodat, že mají tak třetí baterii (a druhý nebo třetí motor).

          Průměrný věk vozového parku v ČR je 15 let. Ideální ojetina někde na 160 000 km začíná. Když koupíš 10-leté benzínové auto, je zhruba stejně použitelné jako když bylo nové, jen musíš vrazit pár korun do servisu. 10-leté elektrické? Servis = sehnat novou nebo repasovanou baterii, cena = ? Jestli poptávka po lithiu dál poroste, bude to stejný problém jako dneska. A poptávka poroste, jestli budou tlačit elektroauta silou jako dosud.

          1. Takže 1 000 000 km / 3 je 333 333 km. Respektive ty baterky u Tesel se mění po 400-600 000 km. Takže máme empiricky potvrzeno že baterky v EU vydrží statisíce km, takže z pohledu nájezdu to není věc čeho se zas tak bát. Mimochodem kolik najede běžné auto za svoji životnost ?

            Aut která mají li-ion baterie a stáří přes 10 let zatím moc není, takže životnost z pohledu věku zatím nelze přesně odhadnout. Obdobně nelze moc odhadnout cenu dnešních EV aut za 10 let, protože dnešní 10 letá auta měla jako nová dojezd kolem 150km, takže když po 10 letech spadne třeba na 70%, tak je to už skoro k ničemu. Pokud ale za 10 let budete mít 70% z úvodních třeba 400km, tak to bude pořád použitelné.

            1. 4 baterie a 3 motory na 1,2M kilometrů; ovšem jen za 5 let (majitel prakticky sedí furt v autě), baterie degradují i věkem, tím chci říct, že představa, že auto za 10 let najede 200 000 km a baterky budou furt v pohodě, je trochu přehnané očekávání.

              https://www.autoforum.cz/zajimavosti/nemec-najel-s-teslou-uz-1-2-milionu-kilometru-ma-to-ale-nekolik-drahych-hacku/

              Výměna akumulátoru u 10 let starého leafu se nevyplatí:

              https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/elektromobily-jsou-po-10-letech-zrale-do-srotu-rika-jejich-prodejce/

          2. Servis = sehnat novou nebo repasovanou baterii, cena = ?
            Byl bych v klidu. Stejně jako se místní specialisté naučili dávat staré krámy z Německa do vůně, tak se naučít repasovat baterie. Zase taková věda to není…

            1. Preto Nissan nedodáva baterky do starých Leaf-ov. Nemajú ich dosť ani pre nové e-auta.
              A starú Leaf-acku baterku vraj repasujú niekde v Japonsku. Ale nikto nevie koľko to stojí a ako dlho to trvá.

              1. A starú Leaf-acku baterku vraj repasujú niekde v Japonsku. Ale nikto nevie koľko to stojí a ako dlho to trvá.
                Já mluvím o tom, že místní garážnící to budou repasovat tady na koleně…

                1. aspon ze tak.. uz mam skvelej argument, az se budu premlouvat koupit shit s baterkou..
                  kua serete to tady celej den, to uz je i na me moc..

                2. Už vidím ako Franta z Kokořína demontuje baterku z Tesly (montovanú špeciálne zospodu), urobí analýzu jednotlivých článkov, tie potom zrepasuje, vykuchá z toho limitre (obdoba EGR-ka či DPF-ka), zoptimalizuje battery management a potom správne namontuje baterku späť do e-auta, prevedie optimalizáciu softvéru e-auta, odskúša a odovzdá zákazníkovy.

                  1. SatanOkkY: Baterku z Tesly asi nie, to nie je auto pre bežných ľudí. Ale nejaké menšie mrdky možno ano. V mojom okolí mám asi 3 tesly a všetko sú to ľudia hodne za vodou. Tí by ani k Frantovi nešli, nenapadlo by ich to… buď majú na autorizovaný servis, bez ohľadu nato čo to obnáša, alebo tie vozy slúžia ako optimalizácia daní, kde potom náklady na servis nehrajú roľu.

                    1. Tak miesto Tesly si dosať Leaf, I-on, Enyaq či inú mrdku. Same shit – different asshole. Princíp „opravy“ je rovnaký.
                      A Tesla mala svojho času problémy s opravami aj v autorizákoch – dodacie doby horšie ako za socíku……

                    2. Ja zase nevylučujem, že sa nájdu garážisti, ktorí to dajú. Na všetko sa vždy niekto nájde. Ale nie hneď a nie zajtra. Teslisti v mojom okolí sú ľudia čo majú 3-4 autá a Tesla je buď imidžovka, krátkochodka alebo korporátny úlet (dozorčia rada si dala za odmenu, bez premýšľania čo s tým potom).

            2. Repasovaná baterie bude sázka do loterie. Buď poskládaná z několika aut z bouraček, různého stáří a opotřebení… nebo z nějakých nových levných článků (vím jakou výdrž má po pár letech neoriginální baterka v notebooku). Výměna baterie bude stát raketu a majitel ojetiny po 2 letech zjistí, že už to zase nikam nedojede. 15-leté elektroauto bude neprodejné, takže půjde celé na ekologickou likvidaci (a lidi budou shánět 20-25 leté benzíňáky).

    4. O nabíječkách rozhodně v Plzni vím. Třeba Kauflandy, Globus, Benzina u ZČU na Borech atd. Problém času u dobíjení je jasný. z 10% do 80% to vypadá dle výrobce takto:
      rychlonabíjení 100kW – 47 minut
      domácí nabíječka – 3 fáze 10,5 kW – 4,2 hodin
      – 1 fáze 7,5 kW – 6 hodin – jistič 32A, kdo ho doma má…
      Bohužel na klasickou zásuvku 16A jsem nedohledal. Ale pro 64kWh je to 19 hodin. Proto řeším ten wallbox. Další nutné výdaje jsou třeba různé přechodky na různé zásuvky. Třeba 4kolík vs 5kolík na tři fáze.

      1. Fígl je v tom, že reálném životě budete jen zřídka potřebovat nabít 10-80%. Když pojedete z Plzně do Ostravy, tak pravěpodobně ano, ale u té větší baterky např. z Brna do Plzně už ne. Tam bude třeba dobít třeba jen polovinu baterky aby jste dojel domů.

        Dobíjení v garáži pak nemusí být rychlé. Při běžném nájezdu budete mít neustále plnou baterku, protože těch pár desítek km se dobije přes noc. A Plzeň-Brno 2x na otočku asi běžně nejezdíte, že ? Takže bude jedno, že ráno po návradu z dovolené nebude dojezd 400 km ale jen třeba 200 km, když pojede do práce 15km. Takže 3f v garáži je bonus, ale ne nezbytné. Hodně EV 3f nabíjení ani nemá. Ty přechodky to je vzhledem k ceně auta pakatel.

        1. Takže pro elektroauto potřebujete:
          1. Vlastní dům s garáží
          2. Neekologické sousedy, co si elektro auto nekoupí

          1. Ano, v současné době kdo si koupí EV domů a nemá nabíjení v garáži je blázen a neumí počítat.

            1. Ak by som tu u nás v ulici bol ekologicky a ekonomicky uvedomelý ja a moji 3 priamy susedia a kúpili by sme si všetci e-autá tak sme f piči – vymrdali by sme istenie ešte aj na hlavnom transformátore.

              1. Ak by som tu u nás v ulici bol ekologicky a ekonomicky uvedomelý ja a moji 3 priamy susedia a kúpili by sme si všetci e-autá tak sme f piči – vymrdali by sme istenie ešte aj na hlavnom transformátore.
                To jste na Slovensku hodně v řiti s rozvodnou síti, když si 4 nemůžete pustit ekvivalent silnější indukční desky současně….

                1. Kto hovorí o Slovensku?

                  1. Kto hovorí o Slovensku?
                    Vzhledem k tomu, že jinde v diskuzi uvádite, že služebně chodíte do Švajčiarska a vracíte se domov a používáte slovenštinu, tak jsem si dovolil odhadnout Slovensko. Pokud jsem udělal ve svém odhadu chybu, neostýchejte se mě opravit:)

                    1. Žijem v európskej krajine do ktorej sme za minulej totality nazerali cez ostnatý drôt a ktorá svojho času pozdvihla zástavu eko-šialenstva (aj za pomoci pocitu nekonečného bohatstva posilovaného socialistami vládnucej strany) tým, že si debili odhlasovali v referende dňa 05.11.1978 nespustenie už viac-menej hotovej atómovej elektrárne.

                2. Energie je na dobíjení je dost, rozvodná síť to v pohodě utáhne, žádné dotace nejsou, elektrické auto si může dovolit každý a jeho provoz je levnější než u benzínového. A je použitelné úplně stejně jako benzínové…

                  To jsou základní nepravdy o elektromobilitě, nebo alespoň jsou tam ta nevyřčená „ale“. Ještě jsem zapomněl, že „výroba a dobíjení elektroauta je ekologická…“

                3. Já si ještě pamatuji, jak moje maminka smažila na štědrý den kapra na propan-butanovém kempingovém vařiči. Protože všichni si usmysleli, že si zapnou elektrické sporáky, aby si usmažili kapra. Jako dítě fakt pamatuji troje Vánoce v blackoutu.

                  1. Tak aby sa na to človek opäť začal pripravovať. Už sa o tom hovorí tak trošičku aj v main-streame: https://wien.orf.at/stories/3030465/
                    https://www.krone.at/1845582

        2. Ano , máte pravdu. Ale jak sám píšete, s větší baterií. A tam už je cena vozu někde trochu jinde. A kolik lidí si koupí do soukroma auto přes milion. Většina jich určitě nebude. Podle mě je fakt, že co mi má sloužit, se přizpůsobí mě a ne naopak. Třeba když někam přijedu, nebudu muset čekat desítky minut, než někde na nabíječce dobiju na cestu domu. Je docela blbé rodině říct „jedem domu, dej mi 30 minut u stojanu…“ nebo po cestě zpět někde stavět. Většina cest u nás doma se odehrává na jeden zátah, maximálně s jednou zastávkou u pumpy na 10 minut.

          1. A kolik lidí si koupí do soukromna auto za 840 000 Kč ? Ano bude jich o něco více než těch za milion.
            Kdybych toto EV zvažoval, tak ušetřit 20% ceny a dostat za to 39% méně baterky bych u takovéhoto typu vozu považoval za špatný obchod (u nákupní tašky, proč ne).

            Ale zatím mě to EV nevychází žádné a proto mám ten hybrid. Ale pro moje zdůvodnění proč ne EV jsem nepoužil zavádějící a nepravdivé argumenty.

            1. Ale pro moje zdůvodnění proč ne EV jsem nepoužil zavádějící a nepravdivé argumenty. ???
              Pro mě to nejsou nepravdivé a zavádějící argumenty. Kolik lidí si domů koupí sen českého táty s naftou nebo benzínem 1.0 TSi? Asi benzín, protože je levnější. Takže jsem náhodně vybral toto auto s touto baterií. Proč všichni nabízejí několik velikostí? Auto s větším dojezdem si koupím, pokud nudu jezdit dálky, ale kolem komína s občasnou cestou dál?
              Jinak před 2 lety jsem také řešil, zda japonce v hybridu nebo 1.6 atmosféru. A cena byla samo rozhodující. Kromě třeba volby manuálu nebo možnosti tažného. Jsem v tomto směru konzerva.

          2. mitti:
            Pokud zvítězí rozum (kéž by…), pak budou elektromobily pouze v podobě malých lehkých vozítek, určené pro akční rádius v desítkách km. Bez zbytečných volovin, nesmyslných výbav a dalších opičáren. Jejich pohotovostní hmotnost bude vždy jen ve stovkách kg. Tyto omezující limity jsou dány energetickou hustotou elektrických akumulátorů – a ta je závislá na materiálech, tj. chemických prvcích, jejich sloučeninách a směsích.

            Bohužel, zatím rozum nevítězí. Kšeftman Musk předvádí nesmyslný kamion, různí ulítlíci dokonce představují vize letecké dopravy s elektromotory…

            1. corona:
              Souhlasím, v článku o tom píšu. Do města ano, kolem města s otazníkem. Na dálku už opravdu ne. Tam jiné druhy pohonu. Rozumní lidé říkají, že nás čeká mix pohonů, kde elektřina je hlavně do města. Nezříkají se ropy, LPG, CNG a ani vodíku. Jen budeš vybírat, na co budeš přibližovadlo většinově používat.

            2. corona 11.5.2021 v 13:46
              „Kšeftman Musk předvádí nesmyslný kamion, různí ulítlíci dokonce představují vize letecké dopravy s elektromotory…“

              Keby len uletenci. O elektrickom lietadle hovori aj Airbus. https://www.airbus.com/innovation/zero-emission/electric-flight.html
              Na druhej strane, ten Muskov pickup by mi v starom zivote vyhovoval.

              1. Wildcat:
                Jo, viděl jsem ty úlety Airbusu. Dělají to různí „vizionáři“, technikům asi někdo zavřel hubu.
                Samozřejmě nesmysl, elektrický pohon může u letadel fungovat nejvýše pro skoky kolem letiště, bezpilotní prostředky a modely.

              2. To je ale hloupý obrázek – že 2017 hybridní pohon.
                K čemu by asi byl dobrý…? Aby se zvýšila hmotnost…???
                Je vidět, že odborníky přehuláká stupidní marketingový zmrd…

                https://airbus-h.assetsadobe2.com/is/image/content/dam/corporate-topics/innovation/electric-flight/Electrification-Infographic-web-banner.jpg?wid=1920&fit=fit,1&qlt=85,0&fmt=png-alpha

  6. Minimálně dvakrát v týdnu potřebuji pracovně vstát brzo ráno a v sedm někde být, nějakých 250 km (větší dálky nejezdím). O kolik času mne to zatrscené auto okrade na nabíjení po cestě? To budu vstávat v jednu ráno? A pak, když se večer vracím, to přijedu až v jedenáct, protže mezi devátou a desátou večer jsem zas někde dobíjel?

    1. Mimoto, cenově je to celé nesmysl. Auto je spotřebák – odjezdit a vyhodit. Koupit auto za 25.000 max., natočit na něm 50.000 km a pak vyhodit nebo za osmičku nějakému zoufalci prodat. Najednou jsme na ČTYŘICETInásobku pořizovací ceny (ovšem nové), případně na DESETInásobku (cena elektroojetin, v budoucnu, plus cena nové baterie – vlastně, obdobu v malém zažíváme u notebooků – použitelný koupíš za osm stovek, nová baterie ovšem stojí dvanáct stovek). Jaká bude amortizace takového auta? Kolik Kč/km? Pro mne má auto cenu 0.50,-Kč/km. Víc nedám, nemám.

    2. Reálný test po ČR v zimě

      1078 km, čas jízdy 10 h a 08 min + k tomu nabíjení 5 hod a 30 min
      http://www.hybrid.cz/praxe-1000-km-v-levem-pruhu-s-volkswagenem-id3-1st-max

      1. Parádička. Vyrazím zo Švajčiarska ráno o 08:00 a domov dôjdem o 23:38. A keď použijem firemný PickUp tak som doma o 18:08. Ja v tom vidím kurva veľký rozdiel. Jo a v zime si nemusím nechať omrznúť ksicht v studenom aute oblečený ako na Nanga parbat, ale nastavím 24°C a idem v krátkom tričku. Inak mať deti a voziť ich v takej chladničke v zime cez pol republiky musí byť úplne cool. Nevraviac o tom ako bezpečné je sedieť v sedačke naobliekaný v hrubých veciach. Každý návod jasne vysvetľuje, že aby pásy fungovali správne tak máš byť oblečený len naľahko.

        1. Vyrazím zo Švajčiarska

          h72 mluvil o 250 km. Nechápu proč do toho taháte Švýcarsko nebo to je v Horních Uhrách nějaká země zaslíbená?

          1. Lebo tu Jimmyx postol test kde sa nejaký masochista nechal týrať jazdou cez celú ČR o dĺžke 1078 kilometrov. Tak som na to zareagoval. A napísal som to aj preto, lebo pracovne chodím aj do Švajčiarska a tak ma napadlo, že je to zaujímave porovnanie – turbo-diesel (firemné auto) vs. batéria (testované e-auto).
            Ono aj 250km v zime a chlade bude zaujímavý zážitok……..pre masochistu.

            PS: Pre mnoho ľudí v SR ale aj inde (ČR, HU, PL), ktorí nevytiahli päty z rodnej dediny je ešte stále celá západná Európa „země zaslíbená“.

            1. Mal som tu cest ist asi 3x trasu Amsterdam-Frankfurt-Bratislava Teslou S (85 kWh).. a bohate stacilo, ten sport vyhladavania nabijaciek po ceste naozaj nemusim (o stratenom case ani nehovorim).

              1. Lebo tu Jimmyx postol test kde sa nejaký masochista nechal týrať jazdou cez celú ČR o dĺžke 1078 kilometrov. Tak som na to zareagoval. A napísal som to aj preto, lebo pracovne chodím aj do Švajčiarska a tak ma napadlo, že je to zaujímave porovnanie – turbo-diesel (firemné auto) vs. batéria (testované e-auto).
                Mal som tu cest ist asi 3x trasu Amsterdam-Frankfurt-Bratislava Teslou S (85 kWh)..
                Na vzdálenost 1000 km létám nebo jezdím vlakem.

                re mnoho ľudí v SR ale aj inde (ČR, HU, PL), ktorí nevytiahli päty z rodnej dediny je ešte stále celá západná Európa „země zaslíbená“.
                Země zaslíbená to není, ale věci tam fungují lépe.

                1. Kdeže to tie veci fungujú lépe? Že by som sa sa tam pozrel…..
                  Lietadlo? Vlak? Uvidíš čo ti spraví svätá Gréta keď sa to dozvie.

              2. Ja som od prírody ozaj zvedavý, ale v tomto prípade nemám odvahu sa opýtať PREEČOOOOOOOOOOOOOOOO?

  7. To jsem ani nemusel číst do konce, abych tomu dal pětku.

  8. Proc psanim tohohle nekdo ztraci cas?
    Zacina to hodne nizko, ale postupne to jde jeste niz. Clovek si rika, ze musi prijit velke finale, takze zarputile cte… a ono neprijde. Lituju, ze jsem to docetl az do konce.

    1. Třeba proto, že ho to baví. Nebo proto, že nějaký nedouk (ElektroDad) ho tak s..e svou pravdou mimo realitu, že měl potřebu se z toho vypsat. Jinak ano, je to má slabá prvotina, ale jsem rád, že mi to pan domácí vydal.

      1. mitti:
        Ten ED je opravdu škodlivec. Bohužel jeho doba teprve přichází.

      2. Tvari se to jako pribeh, pritom je to jen snuska stokrat omletych argumentu.
        Taky jsem par veci napsal, ne nutne lepsich nez tenhle clanek. To holt clovek vnima az zpetne.

  9. Na střechu nebo do přívěsu se šoupne dieselagregát a pak půjde dobíjet za cesty :)

    1. „Na střechu nebo do přívěsu se šoupne dieselagregát a pak půjde dobíjet za cesty“

      – ale FUJ. Práve som chcel ukázať, aký som múdry, a ty si mi to vyfúkol…..

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017