Jak jsem se chtěl chovat ekologicky v individuální dopravě….

Featured Image

Jedno dne rodinná rada rozhodla, že se začneme chovat společensky uvědoměle, jak nám na youtube poradil hodný a chytrý pán ElektroDad , který prý rozumí automobilům, hlavně těm elektrickým. Rozhodlo se tedy, že se provede nákup elektromobilu.

Proč nemít výfuk u někoho jiného? On jistě bude rád, třeba pan Novák u Tušimic nebo pan Prudič u Prunéřova. A proč chodit daleko mimo náš kraj, třeba pan Křetínský u Plzeňské teplárenské.

Tak tedy začalo martýrium s výběrem vhodného skeletu plného drahých kovů zvaného elektromobil. Vůz byl vybrán. Třeba takový normální rodinný vůz Hyundai Kona Electric bratru od 839 990 kreditů českých. Po odeznění bolesti hlavy s protočených panenek jal se Otec rodiny zkoumat ty proklamované výhody společensky uvědomělého chování. Stáhl PR materiál k vozu a zkoumal…

A co zjistil?

To ani nechtějte vědět.

  1. Auto obsahuje nádrž na 39.2 KWh elektronů a prý to ujede až 305 km (100 % až 0 % kapacity) v nějakém (ne)reálném testu WLTP.
  2. Pokud chce doma tankovat 3x400V (10,5 KW), musí si koupit nějaký paket RANGE bratru za 40 000 kreditů

A jelikož doteď jezdil v hantýrce jednoho společensky uvědomělého nadšence, který už nemá elektromobil ropákem, začal přemýšlet, co všechno bude muset změnit.

Prvně už nebude asi moci jezdit kam bude chtít a kdy bude chtít, protože jeho akční rádius na jednu nádrž se smrskne na pouhých 150 Km od domu na jedno natankování (dříve klidně 300 Km). Počítáno na cestu tam i zpět.

Dále asi bude hrát navigační hru „Najdi volnou a funkční nabíjecí stanici po cestě“. Tato hra spočívá v tom, že cca každých 200 Km bude dělat přestávku na tankování s prostatickou vložkou celé posádky. Chce se chovat šetrně ke své baterii a všichni říkají nabíjet do 90 % a nevybíjet pod 20 %. Dříve mu stačilo na tuto kratochvilnou činnost klidně ujet až 500 km. Tím pádem se mu každá delší cesta prodlužuje o hodinu nabíjení po 200 Km místo půlhodinku každých 500 Km při tankování kapalných dinosaurů.

Taky se zamyslel nad strukturou jeho cest. Přes týden auto nepoužívá – je přece uvědomělý a jezdí mastnou tyčí nebo prdí do sedla svého kola. Ale ty volna. Musí jezdit na rekreaci do malé vsi někde na Šumavě, kde se oddává českému fenoménu – chalupaření. Ale je to kousek, jenom 70 Km. „Hurá, dojedu tam i nazpět. Ježíši, ale já asi tak jednou za měsíc potřebuji cestovat někam dál. Třeba k rodičům do města, kde chce žít každý. I kamarád na Vysočině bydlí daleko a ségra v té obydlené zatáčce před Vídní (myšleno B..o? A jak tam budu tankovat?“

A to je ten problém, který asi nemůže překonat. U rodičů asi nenatankuje, protože v zásuvce má být 230 V a ono tam o sobotách a nedělích bývá až 210 V. Tedy tvrdé podpětí. Co z toho plyne? Že mu asi nedají buď oběd (trouba bez elektronů netroubuje) a bude si moci nabíjet auto v družné zábavě u nich, anebo bude jezdit někam na druhý konec města k stojanu na hodinku, dvě, když vyhraje volný a funkční stojan.

A u kamaráda. Tam by to šlo. Teda když bude jedinej ve vsi, protože ta jejich vesnická trafostanice 600 KVA s bídou stačí na tu jejich vesnici, kde zatím naštěstí není žádný elektromobil.

A v obydlené zatáčce asi z chytré lucerny? Kde asi jsou?

Taky přemýšlel, jak dlouho mu to auto vydrží a jaký dojezd bude mít za 5 či 10 let. Přece nekupuje auto na rok dva, když tohle má být tak úžasné a ekologické. Zjistil, že baterie ztrácí časem svou kapacitu a tím pádem se mu zkracuje dojezd. To u ropáka v takové míře nehrozí. A až ho bude prodávat někomu dalšímu, jakou cenu bude mít? Snad ne cenu šrotu ve sběrných surovinách. Jo a prý Nissan nedodává náhradní baterie do svého produktu Leaf. Asi prý nemá dost baterií do nových Leafů. Nebo už to není pravda? A co jiní producenti? Třeba to ví Jan Tleskač…

A tady skončil v uvažování. Ani nepotřeboval kalkulačku k spočtení provozních nákladů, ani k pořízení 3×240 V do garáže a zřízení wallboxu a dalších „nutných“ výdajů.

Co tedy udělal? Tu nejjednodušší věc na světě. Začal se chovat ekonomicky a zůstal u svého ropáka made in Japan, který je 3 roky starý a stál tehdy jen 450 000 kreditů.

Ale jednu věc uznal. Do města je elektromobil docela dobrý. Tedy pokud chce někdo denně trávit mládí v zácpách a při hledání, kde zaparkuje. Kdo zná Plzeň, ví, o čem mluví. Ale hlavně, mastná tyč je přece COOL.

Malé doplnění:

Rodinná rada zasedla – to je jediná pravda. Dál je to jen mokrý sen Bruselské kliky s pro ně špatným koncem. Nezískají si mě – na mou duši.

 


09.05.2021 Mitti

12345 (359x známkováno, průměr: 1,55 z 5)
23 001x přečteno
Updatováno: 9.5.2021 — 22:52
D-FENS © 2017