Jak EU zakázala prodávat Škodu Fabii Combi - zpět na článek

Počet komentářů: 339

 1. EU?! No to víš že jo. :o))) Ty si kokůtek :o))

  1. Honza2130:
   Nu a jak ty, „znalče“, stále popíráš, že těleso určité hmotnosti má při nenulové rychlosti v sobě akumulovanou energii…?

   :OD

  2. H2130:
   No to si snad ani nezasloužíme! Přítomnost tebe, oproti Jendovi poctivého a nešizeného!

   1. A tohle o sobě tvrdí, že má údajně IQ 160.

    Osobně znám člověka s IQ 150, dalšího s IQ 160 – ale nikdo z nich není takovýto… Takovýto jako ze třetí cenové.

    1. těch 130 je kamufláž ve skutečnosti je to starý onanysta – „Hoň za dva!“

    2. to jako hanzík2130? dyť je blbej jak dlabaný necky… ale no tak….

    3. Kľudne môže mať IQ160 a zároveň byť pre bežný život takmer nepoužiteľný. Nebol by prvý a ani posledný. A navyše nám „priemerným IQ-váčom“ sa môže jeho chovanie a vnímanie sveta javiť ako debilné. A tak isto môžeme brať aj jeho názory či komentáre. Najlepšie je na tie jeho kydy nereagovať a je to.

  3. Nějaká komis prohlásila cosi o tom, že 2035 už spalováky nechce. Nevíš kokůtku čí komis to byla?

   1. Horsie, ta komisia prehlasila, ze ani my to nechceme…

 2. Skutečně vám ještě pořád přijde, že členství v EU má vyšší přínosy než zápory?
  To bude prdel až si Češi odhlasují vystoupení ze Schengenu a Czexit. Podobně jako sestřelil Paroubek vládu během předsednictví……muhee:-)

  1. Ono je to úplně jedno. I nečlenové musej poslouchat na slovíčko. Proti tomuhle obludnýmu molochu pořád tahaj za kratší konec.

  2. Dnesk jsem poslouchal nějakou Editu Hrdou v rádiu. Mluvila tam o předsednictví jako o svatém grálu. Celý to bylo tak nějak o hovně – ale těch krásných slov co tam padalo. Připomnělo mi to jak nám kdysi koupili v práci koučku a ona nádherně hovořila… Úplně nádherný příklad, jak jsou už ty lidi co žijou někde v Bruseli a živí se podstatou unie úplně odrtržení od reality.

   1. Asi jako ty hordy úředníků všude kolem…

   2. Muze mi nekdo vysvetlit, jaky je rozdil mezi koucem a trenerem? Zena, kdyz jeste delala v bance, zarizovala pro zamestnance ‚skoleni s trenerem prodejnich dovednosti‘. Ted se to prej jemnule ‚skoleni s koucem prodejnich dovednosti‘. Obsah je ale uplne stejnej. Pokud jde o synonyma, pak mohu diteti rict ‚jdi na koucing, aby sis pokoucoval to, co umis jen trochu a na zapas byl dobre nakoucovanej‘.

    1. Nevím, jak v bance, ale např. v hokeji o synonymum nejde – trenér sestavuje a řídí tréninky, prostě přípravu na zápasy, oproti tomu kouč je spíš dirigent a tak řídí a motivuje tým při ostrých zápasech – určuje a přizpůsobuje taktiku, hýbe s jednotlivými pětkami, prostě „koučuje“. Nic na tom nemění ani fakt, že se většinou jedná o jednu a tu samou osobu. Když se ale třeba kanadskej nároďák chystá na OH, tak ten tým většinou sestavují a připravují jiní trenéři, než ten kouč, co je pak za týmem na střídačce na olympiádě.

     1. A ti Kanadani maji v anglictine jakej vyraz pro ‚trener‘ a pro ‚kouc‘? Nemuzu se zbavit dojmu, ze anglicky hovorici zeme to nerozlisuji.

      1. No šak to. Furt keď kukneš na nejaký priamy prenos z hokeja tak je pri mene trénera sediaceho / stojaceho na striedačke napísané po americky Coach. Takže to slovo kouč bude len amerikanizmus (coach – trénovať, školiť učiť), ktorý označuje to isté resp. sa to nesprávne používa.
       To čo písal Jack Torrance by som skôr videl tak, že slovo tréner (po americky: coach, manager, mentor, trainer) označuje všeobecnú skupinu ľudí, ktorí sa starajú o prípravu športovcov – kondičný tréner, tréner brankárov, mentálny tréner atď. Kdežto hlavný tréner (head coach) by teoreticky mohol mať v našich končinách pomenovanie taktik (s kusom fantázie – manažér, riaditeľ, riadič, organizátor). Lebo sa venuje riadeniu celého „stroja“, vyberá hráčov, zostavuje zostavy či vymýšľa taktiku na súpera. A počas zápasu by mal operatívne riadiť a zasahovať do procesu hry jeho zverencov v záujme dosiahnutia pozitívneho výsledku (výhra alebo taktická remíza či prehra v zápase).
       Ty vole – toľko toho popísať kvôli dvom slovám…….

       1. Keby si to neodflakol za dve minuty ale seriozne si na to popracoval mohol si to natiahnut na nejaky rocnikovy projekt, mozno aj diplomovku. Kadejaky student humanitneho odboru by Ti ruky bozkaval za take volaco. A bolo by to zmysluplnejsie ako mnohe dnesne vystupy studakov…

        1. …ze kterejch se právě, mj., tidle netáhlenský prodavači leštěnejch prdů, po skončení studia stávají.

      2. Je to klasickej anglicismus línejch lemer. Za poslední dekádu hrozně sestoupil coaching z korporátního BI do nižších pater byznysu, kde se toho chytly mileniálský netáhla-prodejci leštěnejch prdů. Samozřejmě notně podpoření rakovinně bující uhnijní byrokracií, která si taky vyžaduje spoustu školení a jinejch slajdšou, šak to znáš. No a zmrdispeak byl dycky plnej cizozemsky znějících termitů, ne?

       1. Ono ak im chce človek zavariť v rámci nejakej diskusie tak proste musí urobiť trošku zo seba hlupáka na začiatku a napr. klásť otázky aby mu ten „coach“ či „motivátor“ preložil tie amerikanizmy resp. aby mu ich vysvetlil. A keď zmrd nadobudne presvedčenie, že si blbý ako vráta na stodole tak ho potom ku koncu „coachingu“ pekne vyškvariť na nejakých jeho chybách resp. ho vyviesť z miery praktickými poznatkami. Ja viem, nie každý ma na to chuť či gule, ale je to dobrá zábava v rámci takých kokotských povinných aktivít v rámci korporátu. Druhá možnosť, je hodiť sa maród v daný deň……..

    2. Trenér musí něco umět a vede kurzy.
     Kouč musí jen „motivovat“, namísto kurzů pořádá „workšopy“ a hlavně, hlavně být plný jásavého nadšení.

     Takové jsou alespoň mé korporátní zkušenosti s trenéry versus kouči.

  3. Proc vystupovat ze Schengenu? Mimochodem to, co poskytuje, si vetsina lidi spojuje prave s vyhodami EU.

   1. No ono je to tak nejak celé prepojené – priamo aj nepriamo. Stavím svoje osraté trenky, že ak by ČR či SR vystúpila z EU tak by si dali najväčší európsky hráči (DE, FR) sakra záležať na tom aby po odchode danej krajiny ju bolo možné obohnať plotom a strážami. A to by bolo asi to najmenšie čo by tí hajzli z bruselu, paríža či berlína spôsobili danej krajine. Je to proste tak – nemôžeš brať len výhody a jebať na povinnosti. Teda môžeš, ale musíš mať na to predpoklady – správna farba kože, príslušnosť k menšine atď. Ale pre nás „posledné hovná v systéme“ (biely a heterosexuálny so zmyslom pre povinnosť) platí, že budeme jebaní z každej strany.

    1. Nésu si jistej, že by vjezd do podlamanču byl aktuálně oplocenej a plnej kulometnejch hnízd, a pobřeží kolem britanistánu bylo zaminovaný. Máš nějaký fotky třeba?

     1. No, pravda je, že ty svině z Čtvrté Říše Brity buzerují s pasy, když tito jedou na dovolenou. Což je ryzí kapric „my vám to už dáme vyžrat“; už dávno před Maastrichtem nic takového nebylo.

      That said, ono je to jedno. Nevýhody a problémy dané případným czexitem budou (samozřejmě nezanedbatelné, ale) zanedbatelně směšné ve srovnání s průsery a katastrofami, které přinese setrvání v tom spolku debilů.

      1. Britové buzerujou taky. Nemaj si co vyčítat. Z toho co jsejm za ty roky zažil, tak nejvíc na hranicích prudili Britové a Číňani. I cesta do USA byla příjemnější než vstup do UK před naším vstupem do EU ( a to už jsme v tý době byli přijatí a zbývaly nějaké čtyři měsíce než přijetí nabyde účinnost)

       1. Nonevím tedy, já mám zkušenosti dost bohaté a naprosto odlišné. V 90. letech jsem létal do (tehdy ještě merry) Anglie každou chvíli (co pár týdnů, někdy i častěji), protože jsme tenkrát dost úzce spolupracovali s Psionem, já pro něj dělal podporu češtiny a tak. Nikdy nebyl naprosto žádný problém, vše v pohodě, zhola žádná buzerace.

        Věci se změnily k horšímu přesně ve chvíli, kdy tam převzali moc ti mizerní socani: v létě ’97 se mi poprvé v životě stalo, že mi British Airways sebrala Victorinox, který jsem nosíval stále s sebou (a už mi jej nevrátili). Imigrační právě tehdy začali otravovat — předtím se mnohdy ani do pasu nepodívali, typické dříve bývalo, že člověka jen odmávli a s úsměvem mu přáli příjemný den. Ale právě od té doby bylo čím dál tím hůř :( Naštěstí jsme na přelomu tisíciletí s prací pro Psion skončili, jinak bych už asi dnes byl u Chocholouška :(

        1. Jak to bylo za Majora, pravda, netuším. Nicméně před naším vstupem do EU, za Blaira, buzerovali fest. Pak toho nechali a vstup byl jen formalita. Po Brexitu, ale ještě za EU, se k buzeraci začali pomalu vracet, aby to naplno rozjeli letos od ledna.

     2. Tak na začiatku by to nemuseli urobiť štýlom komunistického bloku rokov 70-tych. Pre Sysop-a a jemu podobných pendlerov by na začiatku bohate stačilo kontrolovať pasy a pracovné povolenia na vstupe a na výstupe z krajiny.
      Ono by to bola ale dvojsečná zbraň. V prihraničnej oblasti by tým trpeli aj nemecké firmy. Resp. rakúske, ktoré zamestnávajú v pohraničí maďarov vo veľkom.

   2. Proc vystupovat ze Schengenu? Mimochodem to, co poskytuje, si vetsina lidi spojuje prave s vyhodami EU.
    To se ptejte u premiéra – https://www.seznamzpravy.cz/clanek/schengen-neni-funkcni-rekl-babis-podle-bartose-vyklada-predvolebni-nesmysly-173136

 3. Pěkný článek, jen se moc nemluví o tom že pro přechod na elektro auta loboval v začátcích v Evropském parlamentu VW, a to v rámci konkurenčního boje, sázeli na to že jako velký odběratel který začne včas bude mít u dodavatelů mnohem lepší ceny jak někdo kdo začne později a bude brutálně pokutován od EU, klasické vytlačení konkurence nějakým nařízením na které se VW chtěl připravit už v době kdy loboval, že jim to teď moc nevychází je smůla :D A to že jsou proti to se děje jen v novinách, oni mají tolik lobistů v evropském parlamentu tak dobře placených že kdyby chtěli tak to potopili hned v začátku.

  On se ten VW chová celkově nějak divně, když vezmu že tu pokutu od Kalifornského CARBu dostal hlavně proto že s CARBem nekomunikoval, když chtěli vysvětlit nějaké nesrovnalosti, tak jim nakonec prostě napařili pokutu a pak se pro změnu přiznají jako jelimani, místo aby to tahali 20 let po soudech, právníci jsou levnější jak to co museli pak všude platit.

  1. Zajímalo by mě, jestli pro tohle tvrzení máte nějaký zdroj?

   1. Jezdím jako servisák po test centrech jak u automobilek, univerzit tak i certifikačních agentur a tam se člověk dozví hodně, máme teď lidi i v Carbu, jednáme i s tím co dal tu pokutu, takže přímé svědectví a to o tom vyjednávání VW v europarlamentu mám jak z doslechu z několika míst, tak se o tom i někde psalo.

    1. Pokud se nepletu, někdy před rokem dvěma k tomu byl podrbnější článek ve Světě motorů. Popisoval, jak VW s máslem na hlavě (Dieselgate) horlivě kýval na zpřísnění emisí: jednak aby ze sebe udělal „hodného žáčka“, jednak aby se pokusil vyautovat konkurenci během překotného přechodu na elektromobilitu.
     Mimochodem, taková Toyota se tomuhle asi musí smát. Mají spousty technologií, výrobní závody na hybridy, prodané a vyzkoušené miliony kusů. Vypadá to, že evropské automobilky si naběhly na vlastní vidle.

     A mimochodem podle posledních článků o cenové a modelové politice Škoda Auto vypadá jak cesta do zapomnění. K tomu desetitisíce nedodělaných aut kvůli čipům. Který borec z vedení VW má odpovědnost za nezajištění dodávek těch kritických dílů? O tom se zcela mlčí: evidentně tedy někdo nahoře.

     1. Právě, v době, kdy folskvágen začal zjišťoval, co to sekačkobilita teprve je, a dělat anál-lýzy, co za odbornosti na to vůbec je potřeba a kde je sehnat, tak tojota už to vyráběla desetiletí.

      Skoro několik: Prius je ve výrobě od roku 1997 a v roce 2009, kdy eště zbejvalo do skandálu půltuctu let, už měl i v emerickejch sci-fi seriálech očividnej product placement (Warehouse 13).

  2. Vcera jsme v praci meli poradu, meli jsme objednano 80 tun plastoveho granulatu a privezli nam tri metraky s tim, ze podle narizeni vsechen granulat se ted musi dodavat automotive. Na muj dotaz, k cemu to je, kdyz automotive chybi procesory, nikdo neumel odpovedet. Miluju automotive.

   1. Zajimavy. My vozime plastovej granulat taky, mame na to ctyri auta a tocej se furt. Neni to pro automotive, respektive ne vsechno. Asi mate blbyho dodavatele.

    1. Spis typ materialu. Myslel jsem si, ze plasty nejsou takova veda, ale ouha. Kazda picovina, vcetne vlhkosti ma brutalni vliv na parametry. My delame pro domacnosti, zdravotnictvi a dalsi hygienicke aplikace a tam ten matros ma bambilion certifikatu. Skoro rok se u nas resilo procentualni zastoupeni recyklatu v granulatu, pricemz ten recyklat je z nasich vlastnich vylisku z tohoto granulatu. Jeste, ze se tim nezivim, bych brzo nejakyho ouradu poslal do prdele.

   2. To může bejt výmluva Vašeho nákupu, nebo dodavatele. Někdo Vás přeplatil a Váš nákup se nechá opít rohlíkem.

    Změna pozice z toho, kterej si vybírá a tlačí na cenu, na závisláka, kterej nemá kde brát je zajímavá, pokud na to člověk kouká s odstupem.

    Poslední ca půl rok už jen ostrý lokty nestačej.

    1. Nikoli, je to statni narizeni nemeckeho ministerstva. Mel jsem ho v ruce. Byly tam nejaky pindy o ohrozeni pracovnich mist v automotive a celkove ten glejt byl v duchu wir schaffen das.

     1. Tak to je jiná. Díky za info.

      1. Jo, ted cerstva zprava, omezuji se uz i dodavky jinych plastu. Jeste vcera to byl jen PPSU a POM (DuPont and Solvay), dneska uz zijeme lepe a radostneji. Tak uvidime… Proverte si radeji zdroje u vasich dodavatelu.

       1. Mluvil jsem s kolegou, prave veze polyetylenovy granule do Nemecka z Italie. Do nejaky firmy co vyrabi obaly na potraviny. Pravidelna linka v podstate dvakrat do mesice, ted ma nafoukano v sile 20 tun. Plasty evidentne jsou. Jaka je v tom veda netusim, jde to mimo mne. Pro mne plast jako plast, tak se omlouvam za neodbornost.

        1. Na obaly je PE, to je neco uplne jinyho, nez PPSU nebo POM. Ale to je fuk, neresme to.

     2. To sou ty pracovní místa, kde fabrika desítkám tisíc lidí voznámila, že už nemají chodit? Asi skončil tam ten limit kdy lidi nesmí vyhodit, jaks vo tom psal, kdy se čekalo, že hned následující den pudou na dlažbu, ne?

 4. Silnější pes mrdá. Nejdřív se vyčistí evropskej trh a pak to tady zaserou všechny ty Huyndaie, Toyoty, Mitsubishi… A tyhle VW, BMW apod. jsou tak strašně slabý, že se nenajde nikdo, kdo by těm žluťákům ukázal prostředníček.

  1. Spíš si myslím, že ta dekarbonizace je ďábelský plán na krach VW, BMW, PSA s cílem zmocnit se práv k užívání zavedených ochranných značek. Možnost prodávat svoje výrobky pod zavedenými značkami a nebrat ohledy na licenční podmínky – to je poslední věc, která žluťákům ještě chybí. Jinak už mají všechno.

 5. děkuji za hezky članek, v čem bude str. a nižší třida jezdit pokud bydli mimo města (kde je slušna mhd) nikoho nezajima. Asi se vratime do 50tek, jak za budovani socializmu po vojně, jenom je jasné že to bude zelený socializmus. No nehezké vyhlídky…a zrovna ta fabie combi bylo jiste přijatelne auto pro mnoho rodin např. se dvema detma pokud nemeli na větší auto a chteli malinko zavazadlový prostor.

  1. Ta se samozřejmě přestěhuje do měst, kde budeme všichni hezky pohromadě, pod kontrolou. Proto se už pár let intenzivně pracuje na likvidaci osobní hromadné dopravy.

   1. No je fakt, že rušení spojů a někdy třeba i celých tratí je asi ta první věc co by se měla principielně dotovat, kdyby někomu opravdu šlo o to aby se méně jezdilo autem.

    1. …teda dotovat zachování a rozšíření provozu, ne rušení…

    2. Začalo to tím, jakej se udělal na železnici bordel, kdy každou trať jezdí jinej dopravce. Každej dopravce má svůj jízdní řád, svoje jízdenky… Ano, člověk už si teď může koupit nechutně předraženou jednotnou jízdenku. Pokračovalo to přes různý další výmysly, jako třeba vagóny s pruhem na jižní Moravě, rušení označovačů jízdenek v zastávkách integrovaného systému atd. a končí to rušením tratí a spojů. Nejdřív vám znepříjemníme život několika naschvály a když vidíme, že se dokážete přizpůsobit, tak vás nakonec odstřihneme a můžete chodit pěšky. Do toho teď vymysleli novinku v autobusové dopravě. Autobusy už budou někde jezdit jenom na zavolání. Jo, otrok má makat a když zrovna nemaká, tak má sedět doma na zadku, a ne někde rajzovat.

     1. O vagónech s pruhem jsem se musel dovzdělat – to je docela chytré a logické mi přijde že vyjímka platí třeba pro cyklisty. Tohle musí vymýšlet opravdu nějaký kreativec resp. hovado.

      1. Zatím je to snad jen na jižní Moravě, ale je otázka času, kdy se to rozšíří do zbytku ČR. Chceš si najít volné místo? Smůla, nejdřív musíš najít průvodčího. A až ho najdeš, už si nesedneš.

       Ta neustálá snaha někomu něco znemožnit, zrušit nebo aspoň znepříjemnit. Aby se nám zase žilo trochu lépe.

       1. No oni asi chtěj ušetřit za průvodčího a za prodavačky jízdenek atd. prostě normální snižování nákladů. Akorát nikomu nedochází, že i snižování má někde svý hranice. Konkrétně na tý dráze je to v posledních pár letech vidět na těch nehodách ve svý nahotě.

        1. Ale kdepak. Tady o žádné snižování nákladů opravdu nejde. V těch vlacích s pruhem průvodčí jezdí, ale pokud nemáš jinou možnost než si koupit jízdenku od něj (pokladny jsou zavřené), musíš na něj počkat v tom jednom konkrétním vagónu. V kterémkoliv jiném se to bere jako jízda na černo. Dráhy argumentovaly tím, že je to proto, že spousta lidí jede narvaným vlakem a ten průvodčí se k nim třeba za celou cestu ani nedostane, takže se svezou zadarmo. To je ale problém dopravce, ne můj. Proč já mám doplácet sníženým pohodlím na to, že dopravce není schopen zajistit včasný výběr jízdného. To je podnikatelské riziko, které by si firma měla nést sama. Přenášet ho na zákazníky je sprosté. Ale to je jedno. To je samozřejmě jenom záminka. O to tady vůbec nejde. Prostě potřebujou lidem znepříjemnit cestování, aby se na to vykašlali a zůstali doma.

         Všechno se ruší, zakazuje, demontuje nebo aspoň komplikuje. Samozřejmě se to netýká jen dopravy, ale obecně vztahů poskytovatel-zákazník, občan-stát. Taková nenápadná šikana lidí. Často se do toho zapojují i soukromé firmy, které buď zneužívají monopol, nebo jedou s konkurencí v kartelu.

         1. Sockou sem jel naposled loni, jednu cestu. Fakt je to takovej problém? Podle mě většina lidí akorát žvaní. Roční socka stojí kolem pěti tisíc. Za bůra koupíš vrak s technickou na dva roky, s nějakou spotřebkou do něj dáš za ty dva roky taky tak pět tisíc a pak to pošleš do hutě. Takže roční náklady srovnatelný. Jasně, navrch platíš PHM, nicméně ti to dá takový možnosti dopravy, který ti zvednou pracovní možnosti a výdělky, že pětikilo měsíčně už nehraje roli, kór někde na lontu, to se fakt nedá ničím zavymlouvat.

          1. Prazska rocni plnocenna stoji asi 3650 a za petku koupite auto pred smrti. Ty naklady jsou fakt nesrovnatelny uz ted.

          2. Před smrtí a třičtvrtě roku před koncem technický. A další už ta hrůza nikdy neudělá, leda by se do toho nalilo víc peněz než kolik to auto stojí. O tom že by někdo takovou vraždu provozoval celý dva roky si může akorát nechat zdát.

          3. shane
           27.8.2021 v 15:26

           Jako že myslíš ty stovky inzerátů, že to má čerstvou technickou? Vod kdy je to na 3/4 roku?

          4. Za 5000 auto s čerstvou technickou, jo? Zlatý voči. Když bude zbejvat rok, budeš rád. I ta poslední technická už byla vo fous a nejspíš ne zrovna zadarmo.

          5. Půl roku jsem se marně snažil zbavit F Punto po tchyni s platnou TK ještě na dalších 18 měs.
           To auto procházelo STK naprosto bez problémů a samozřejmě i bez úplatků.
           Dva dny než jsem byl objednán na vrakoviště abych sundal platle a vyfasoval papír o ekolikvidaci si ho nakonec odvezla za 4900,- nějaká chuděra od nádobí v závodce ..

          6. Slušné Punto bych koupil hned, je to fajn malé levné auto. A je hezké.
           Jinak, já kupuji auta za cca 15.000, s čerstvou technickou, ta jezdí bez problémů ještě přes jednu technickou, a tři, čtyři roky buď někdo za bůro koupí nebo se to prostě vyhodí. Většinou mi nalítaj 40 – 50.000 s naprosto minimální údržbou.

          7. Dcerka měla „na doježdění“ Punto S65. Kastle fakt na dojezd, ale ten motorek! 1.2-ka, ale to letělo i do kopců, že Fabie 1.4 za tím nestíhala. Já s Feldou stíhal, protože je tam Cimbu-kit a docela to jede. Jenže já jel za 7,5 a ona o litr míň!
           Toho auta mi bylo fakt líto, že to tak hnilo. Motor měl natočeno necelých 160k a najezdil by v pohodě i víc, ani olej to nežralo.

          8. Ale jo, obcas se zadari, ale koupit auto za 15 (ekodan dejme tomu uz zaplacena), nakej nutnej servis treba za petku, povinny za dalsi kolik.. ctyri…, technicka za dvojku, pripadne trojku s dopomoci… a pak jeste dve koruny za kilometr za benzin. Za to muzete sockou jezdit deset let. A to rikam jako clovek, co prazskou MHD podnika tak pet promile jizd.

          9. Já počítám provoz auta 3,-/km. Nepotřebuji levný provoz, potřebuji provoz. Potřebuji ho uýívat. Kdykoliv, kamkoliv, odvézt, přivézt, jet, zařídit, dovézt, vydělat. Na to je auto. Používat ho, co nejvíc. Bez auta bych jako dělal co? Jak bych si domů dopravil matroš? Jak bych výrobek odvezl? Jak bych si nakoupil? Jak bych si přivezl a odvezl děti do školy, na kroužky, do divadla, do kina …. Jak bych jel za kámošema? Jak bych jel na výlet? Jak bych jel do lesa, na hory? Jak bych cokoliv, bez auta, na zahradě a na louce postavil, překopal, zařídil?

          10. Včetně amortizace, povinného mručení, servisu, gum, STK a podobných „skrytých“ nákladů? To mi přijde dost levný. Jinak žít se dá i bez auta, je to jen otázka životního stylu.

          11. Redik
           27.8.2021 v 18:48

           Jo, vstáváš ve štyry abys stihl socku do kolbenky na šestou a deš chrápat sundanej v 10. Sorryjako, to je pěkně na piču.

          12. Protože všichni jezděj půl druhý hodiny do kolbenu, žáno.

          13. Tak holt když každý ráno dojíždíš sedmdesát kiláků na šestou do fabriky, tak to auto asi potřebuješ, no.

          14. Kurva, tak sa aj da zit dlhodobo? Momentalne dochadzam na stavbu kazde rano 64 km. Po 10 hodinach na pracovisku a 64 km naspat do hotela toho mam tak akurat. A to nepracujem fyzicky.

          15. To ste tam napřed postavili doly, pak hutě, slévárny, válcovny atd. a jednotlivý komponenty tam i vyrábíte, že za víc než rok to furt nebere konca?

          16. Nie. Toto je len dalsi projekt. My staviame zariadenia co maju do cinenia s vodou. Vlastne, v drvivej vacsine prijektov sme len dodavatel technologie a stavia to niekto iny. Nase oddelenie dava technologiu do prevadzky. No a ked sa jedno miesto da do prevadzky, tak ideme na dalsie. Takze tohoto roku som pracoval na vodarni v Kentucky, potom na cisticke odpadovych vod v Marylande, potom ma poslali naspat na USVI vypomoct s tym nestatnym projektom ke som bol skoro cely minuly rok. Tam som bol mesiac. Potom 6 tyzdnov na Floride. Opat cisticka odpadovych vod. Potom som bol mesiac doma, tyzden v Alberte (COV) a teraz som v Quebecu. Opat COV. Tu by som mal byt tak do polovice Oktobra. Co bude dalej, neviem. Nebolo by odveci sa pokukat do Leixlipu v Irsku. Tam mame 6 ludi (ultracista voda u Intelu). A niekedy vo februari by sa mala zacat spustat vodaren v Ponce v Puerto Rico a ja sa uz snazim presvedcit sefa ze som na to ten najvhodnejsi.

          17. Wildcat
           28.8.2021 v 20:21

           Takže to není tamtovono, st croix jo…

          18. Nie, uz davno nie. Zo St. Croix ma stiahli dost necakane tesne pred vianocami. Tohoto roku ma tam poslali len aby som vypomohol kontraktorovi ktoreho tam mame s opravou membran. Takze ten mesiac co som tam bol v maji to bolo naposledy. Neverim ze sa na St. Croix este niekedy v zivote pozriem.

       2. Za tech 6 miliard rocne (pokud se to uz nezvysilo) statni dotace do zeleznicni dopravy snad nikdo necekate, ze to budou nejaky extra sluzby? Je potreba vic zadotovat, aby zranice na to navesenych firem, zejmena tech stavebnich, mely jeste vetsi kulicky kaviaru.

        1. Pozemní doprava je ztrátová všude na světě. Má se poskytovat jako služba lidem a nikdo nečeká, že bude vydělávat. Ale jak píšu, tady samozřejmě nejde o peníze. Ani náhodou.

         1. Znam cloveka, kterej pro ty firmy naveseny na draznim cecku delal neco jako noviny. Vzdycky prisel z nejaky jejich akce a travil furu casu nad prebiranim fotek, co ze jako muze pustit a co fakt ne. Soudruzi totiz vzdy vypravili vlastni vlak a jezdili po ceskych luzich a hajich, zrali a chlastali, domlouvali si kdo s kym a naoko proti komu. Cela ta parta v jednom vlaku, prej konkurence. Ne, nechci tim svinit obrazovku.

          1. Co pamatuju, tak dráha a pošta byly ztrátové, nebo maximálně na nule vždycky. Čísla a procenta jsou jedna věc, ale těmto dvěma subjektům prostě v ČR nelze odpárat přízvisko „státní“.
           Obě zčásti dělají věci, které by ryze soukromý objekt dělat nemusel a ani z ekonomického hlediska dělat nechtěl. Například mnohé lokální tratě jsou podle mého trvale ztrátové, ale je to často jediná možnost, jak se do toho místa mimo vlastního vozidla dostat.
           Dtto pošta.
           Oba subjekty už vypustily, co se dalo, spousta služeb a lokálních tratí bylo zrušeno – a stejný je to pořád. Osobně si myslím, že i kdyby nakrásně některá ze služeb plusová byla, tak se musí dostat nejhůř na nulu – protože dotace na další rok by byly o ty plusy krácený.
           Myslím, že to takto funguje u všech subjektů, dotovaných státem (například městské kulturáky, technické služby, veřejné osvětlení apod.) Zrovna to VO měst a obcí je příklad toho, co je to služba státu občanům, které si předplatili ze svých daní. Z principu to vydělávat nemůže – podobně, jako na sebe nemůže vydělat třeba koncert havlistické Lucie v kroměřížským kulturáku. Byl jsem zralý tak na živou vodu, když jsem tu fakturu od agentury viděl.

          2. Posta ma tu smulu, ze se ji – relativne snadno – da vytvorit konkurence. Vcera jsem zahlidl v jedne prdeli jakousi plechovou bednu, jen jsem projek okolo, ale bylo tam neco o nejake zasilkove sluzbe (ne Alza). Predpokladam, ze tam si asi clovek vyzvedne nejakej balicek. To, co vynasi, konkurence sebere a CP zbude jen dodavani doochodu.

           Draham konkurovat je horsi, ve finale musis jezdit po statnich kolejich. Prave proto je to bezedna zumpa, na ktere perfektne prosperuji soukrome firmy, ktere pro ne stavi infrastrukturu a poskytuji sluzby. Ze trate v zapadakovech na sebe nevydelaji, je sice fakt, ale kdyby se omezilo rozkradani, tak i ty trate v zapadakovech maji lepsi vybaveni, nez ze fira vozi svazek klicu od vyhybek. Staci mi videt trate v prdelakovech v Bavorsku. Jede to sice rano hin a vecer zurück, ale paradni vlacky po moderne zarizenejch tratich. To tady za tech 30 let mohlo uz bejt taky, ne?

          3. Pošta má navíc blbý, že musí ze zákona udržovat spoustu ztrátovejch poboček v zapadlejch prdelích, který si na sebe nevydělaj ani kdyby paní poštmistrová za příplatek provozovala felaci.

          4. navíc musí přepravovat dopisy a podobný drobnosti, což je činnost do který se konkurence nehrne. Rozhodně ne za 25 vočí za kus kamkoliv.

          5. shane
           27.8.2021 v 15:32

           Dokud budou VŠECHNY registrovaný zásilkový služby platit povinný příspěvky na stádní poštu, tak samozřejmě. Těžko si budeš z nízkomaržové služby eště dotovat konkurenci.

          6. Sysop:
           „… paradni vlacky po moderne zarizenejch tratich. To tady za tech 30 let mohlo uz bejt taky, ne?…“
           – – –
           Kdepak, tady se ty prachy projebaly třeba v tom, že dráha vyškubala nový ústředny od Siemense a hodila je do šrotu, místo toho hned zakoupila za těžký prachy výběhový Ericsson (v reálu nepoužitý náhr. díly na výběhový typy z EU) a taky nechala za další těžký prachy zastřešit výstavbu optiky.
           Ale co čekat – řídí to šmejdi a jinak to už nebude…

          7. CD Cargo(nakladni doprava) je ziskova jak o zivot. Pruser je osobni preprava a naroky na ni, ta bude ztratova vzdy.

          8. deacon
           27.8.2021 v 18:38

           Do roku 2013 ztrátový a od loňska znova. Žádná výhra teda. Taky kdo mohl, tak si nakoupil to, co dráhy vyřadily, zrepasoval a tahá s tím svoje vlastní náklady (vod uhlí po písek) doteď.

  2. Oficiální bruselskou doktrínou je „doprava jako služba“ – tzn. Über, ale ideálně v gesci bývalých automobilek.

   Tzn. automobilky budou namísto aut pro lidi vyrábět taxíky pro sebe, ideálně autonomní.

   (C) Alžběta Bieńkovská, Eurokomisařka pro dopravu, 2018.

   1. No ty kráááso… ta paní musí hulit hodně divný houby.

    1. Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť.
     Ak chceš teplé miestečko bez veľkých povinností a nulovou zodpovednosť a navyše veľmi dobre platené tak proste ideš jednu líniu. Ono je to presne ako za predošlej totality – bolo / je tu pár magorov čo tomu veria a celé to žerú a majú určitú moc „riadiť a ničiť ľudské životy“ a „smerovať národy za lepšími zajtrajškami“, potom je tu skupina ich kolegov / konkurentov či hohsledov čo tomu ani tak neveria, ale držia snimi basu lebo im to prináša brutálne výhody, potom je tu kopa ľudí prisatých na štátne a nadnárodné cecky (oligarchia, elity, neziskováci atď.) a tí sú existenčne závislí na tých „hore“ takže tiež neprotestujú no potom je tu plebs čo celú túto „srandu“ platí. Samozrejme aj v plebse je po poskupinkované – veriaci, odporcovia, neutrálni, atď.

    2. Mám obavu, že s IOT bude brzo ewerything as service všechno. Tak jak to shrnuli ti komanči ze Španělska. Nic nevlastníte /lednice, sporak, tv, byt, barak, auto, konto, zdraví…./ a šecko vám přiřadíme/umožníme na základě vašeho prospěchu pro systém. Krása.

  3. Neboj, zeleni komuniste lidem na vesnicich ukazou, kde je jejich misto a ‚vidlak‘ zase bude mit svuj puvodni smysl.

  4. Katapult – Svobodárna:

   Možná snad proto ze školy jsem vypad
   Nevadilo mi tolik učení
   Jediná šance byla začít dělat
   Tam kde je k tomu bydlení.

   Najednou ten verš dostává posunutý původní význam.

 6. Fabia Combi 1.4 s hagusama a tažnym bude moje příští auto. Prostě nemam na lepší. Kdo ho má, ať mi ho prodá. Na EU seru. Potřebuju na 4 roky další auto, který nalítá šedesát, pak ho vyhodim. Jako to dělam už třicet let.

  1. To „vyhazování“ by právě nemuselo být tak dobrý nápad, protože pak nebude čím to nahradit.

   Spíše „zakonzervování“.

   1. Jo, za 50 let to tu bude s autama vypadat jako na Kubě teďkom. Taky tam budovali socialistický ráj (a dopadlo to jako vždycky).

  2. budeš ho muset hejčkat :)

   1. Vysledkem EU-Verpflegung bude, ze na silnicich to bude vypadat jako za MadMaxe.

     1. https://www.google.cz/amp/s/insideevs.com/features/457694/tesla-model-s-15000-deal-bad-battery-cell/amp/

      Ony se ty baterky budou dat opravit. Ze to ted Tesla nedela, je spis problem vyrobnich a servisnich kapacit…

      1. Spis to bude monkey business. Jsem nasponovanej, co na ty recyklace reknou zeleni.

       1. Tohle neni recyklace, jen proste opravili neco, co by se v zaruce vyresilo vymenou „dilu“ za pul mega. Proto bych to v tomhle nevidel tak cerne. Jinak mi elektroauta prijdou v dohledny dobe a se soucasnejma technologiema masove neunosny.

      2. Pravděpodobně nějak jo, takže tomu samozřejmě budou ty hovada přes softwéry bránit. Takže se roztočí spirála ojebávek fabrickejch vomrdávek a tak dál. Při jakýmkoli průseru vod toho musklsa bude dávat pazoury pryč a jak množství přeleze nějaký počty, strčí do toho rypák stád a pojebe vobě strany, co si myslíš.

    1. No legálne asi ťažko.
     Na jednej strane pritiahne oprátku EU či EK či EP (pomocou EURO noriem) a na druhej strane sa sprísnia kontroly technického a hlavne emisného stavu vozidla do takých rozmerov, že legálne neprejde ani ročné auto s 15 000km na odometri (a to zariadi buď nadnárodný parlament alebo si to pekne krásne odhlasujú Piráti u Vás, alebo teoreticky progresívne Slovensko u nás).

     1. Nakonec dojde na to, co jsem navrhoval uz davno. Za kazdou Teslu na kouli stavebni dobijeci dieselagregat a bude..pres technickou projde uplne na baterky a zbytek zivota bude jezdit s agregatem za zadkem…a az hnup vymysli Teslu kombi, bude agregat mozno strcit do kufru…

      1. Tesla X má trochu väčší kufor ako zbytok produkcie.
       Alebo na strechu do tej aerodynamickej truhly. Akurát bude treba z kufra natiahnuť hadicu na palivo a dole pustiť káble na nabíjanie.

 7. Myslim, že to je nošení dřeva do lesa, i tady. Ti s aspoň malinko rozhledem to ví dávno, do jakejch sraček to de (taky postupně zákaz uhlí, pak dřeva, nakonec i plynu a asi aby pak lidi v zimě chcípli). Ten zbytek jsou dílem kolaborantský svině, jako ten nahoře, dílem je jim to jedno nebo akorát pokrčijou ramenama, že s tím stejně přece nic nezmůžou žejo.

  1. Trochu jste pozapomněl na mladé (i starší) idealisty co mají z nastalého stavu upřímnou radost a tetelí se, jak konečně všem konzumentům dojde konzum.

   1. a to je kdo?

    1. To jsou skuteční lidé, jednoho takovýho dobře znám. Doslova se těší, až se začne vypínat elektrika, protože konečně lidi poznají že žijou moc opulentně a taky se těší až si nikdo nebude moct dovolit pořídit/provozovat auto protože lidi přece nemají právo někam jezdit a zhoršovat životní prostředí atd. atd. A myslí to upřímně. No a na argumenty že všechny ty soláry a elektroauta a větrmníky a těžba lithia a případný přečerpávačky a já nevim co, ubíraj životní prostor všem zvířátkům a kurví životní prostředí ještě víc než pálení benzínu má jednoznačnou odpověď: To se teďka vybuduje a až to bude hotový tak už nebude žádnej CO2, když to neuděláme tak kus planety shoří a druhá půlka se rozmočí v moři.
     Předpokládám, že takových se taky pár najde na těch pátečních demonstracích. Co na tom, že až nastane hubená realita, tak se budou divit. Podobně na tom byli ty brigádící, co za stalina houfně odjížděli budouvat dráhu na sibiř, odjížděli s budouvatelskym nadšením a písní na rtech a najednou zjistili že budujou v mokrejch hadrech s motykou po pás v bahně a od muklů už je vlasně tolik nedělí.

     1. Idealni volic Bukanyru. Cim blbejsi, tim lepsi. Jako jo, bez elektriny se zit taky da, lidi to tak driv meli, jen se jich holt pulka nedozila dospelosti. Problem trosku je, ze priznivci Bukanyru vyrvavaji cosi o regulaci porodnosti.

      1. jasně k čemu elektřina, vždyť mobil bezpotíž nabije z fotovoltaické powerbanky:-). Ostatní infrastrukturu kolem toho nevidí a nezajímá jej.
       Zajímá mne zda EU vedou:
       a) podobní vypatlaci a prostě si neuvědomují na čem stojí naše civilizace ?
       b) zmrdi polpotovští, kteří záměrně postupnými kroky ničí současnou civilizaci s úmyslem stvořit novou podle sebe? V Kambodži to onehdá vzali tak zhurta, že to nevydýchali ani vietnamští komunisti a hodili jim do toho vidle. U nás to je pěkně rozvolněné a ani nevím komu bychom stáli za záchranu

       1. Podle mne jsou za tim proste prachy. Prijde novej vykuk, nema co vymyslet, protoze je prakticky vsechno vymysleny a co ne, je tak slozity, ze an to jeho tupej mozek nema. Tak vymysli, jak prerozdelit prachy ve spolecnosti bez ohledu na to, co se pritom vsechno posere.

        1. Asi tak, a k sobě strhne houf vypatlanců, kteří v tom vidí záchranu planety.

      2. A tos vzal kde? Piráti se třeba k Energiewende stavějí poměrně kriticky a v ČR patří mezi zastánce jaderný energetiky.

       1. Bukanyri jsou kamos s nemeckejma zelenejma. To vydrzi. Nazory, ktery dneska maji, nevydrzi. Uz to parkrat predvedli.

        1. Pokud se příliš nepletu, tak energiewende spískali právě germánští zelení!
         Germáni jsou vyjebaný na rozdíl od nás trochu jinak. Tam nic tak debilního, jako „Pirates“ nevymysleli, ale zelení tam zdatně rejou do státní agendy i sami. Přišlo to z Německa. V posledních 20 letech skoro každý svinstvo je tam odsud.

         1. Samozrejme, proto si nedelam iluse, ze nasi Bukanyri by snad nenaskocili na tuto vlnu. Vtip je v tom, ze ty bukanyrske programy a myslenky elektronizace maji ve svem podhoubi zelenou energii. A aby to aspon trosku fyzikalne vychazelo, musi se znicit prumysl. Bukanyri jsou novodobi komuniste, staci si precist jejich program a srovnat to s rokem ’46. A pak se podivat, co predvedli komari o dva roky pozdeji. Z toho se da udelat predikce ajn cvaj.

          1. Jo? Jak? Jakože tu predikci typu „KSČ lhala, Piráti budou lhát taky“ udělat chceš? Tohleto rádobysrovnávání s rokem 46/48 je tak laciný a blbý, že tě fakt neni hodno. Piráti mají v každé firmě vlastní ozbrojenou paramilitární sílu? Piráti ovládají policii, tajnou službu a na tajňačku armádu? Ne, viď.

          2. Srovnání Pirátů a KSČ vůbec není laciné – ideologicky a svými názory je to takřka 100% shoda, podrobně zdokumentovaná a dozdrojovaná např. zde:
           https://www.echo24.cz/a/SGyxZ/pirati-jako-ksc-21-stoleti-dan-ze-vzduchu-vyhazov-za-nazory-zakazy-aut-ikotlu

          3. Ne, ten text opravdu není zdokumentování, natož ozdrojování nějaké programové shody, leč toliko autorova světonázoru a postoje. Takhle by se paralely mohly vést opravdu s kýmkoli. Ale politické PR se vede všemi prostředky a ten příběh „pozor, je tu nový rok 1946“ je populární. Tak hezky se u něj ježí chloupky. Taková druhá „Mobilisace!“

          4. Piráti tedy neprohlašují advokacii za nepřátele lidu a nesnaží se zrušit advokátní mlčenlivost?

           Piráti tedy nechtějí zavést likvidační daně z nemovitostí, které by fakticky zakázaly soukromé vlastnictví bydlení?

           Piráti tedy nejsou nejhorlivějšími zastánci povinné ideologické převýchovy dětí na školách k nepřirozeným teoriím vyšinutých akademiků, popírajících přírodu?

           Piráti se tedy nesnaží vyhazovat lidi z práce za jejich názory?

           Všechno tohle v tom článku zdokumentované a dozdrojované je, a všechno tohle jsou naprosto neoddiskutovatelně bolševické manýry a postoje.

          5. JM: Touché!

          6. Komari v roce ’48 pouzili nastroje, ktere tehdy meli k dispozici. Kdyby tehdy meli Internet, lidi s platebkama a celej ten paradni elektronickej kolotoc, jako Bukanyri dneska, tak nikdo nikde s flintickama nebeha. Jedna vec je ideologie a druha vec jsou nastroje.

          7. …jeste drobnost. Komari v roce ’46 taky neovladali ani tajnou sluzbu, ani armadu. Tohle vsechno ziskali az PO VOLBACH. Jestli mi nekdo chce tvrdit, ze Bukanyri po volbach, kdyby je vyhrali vetsinove, by neovladali armadu a tajne sluzby, tak asi nema sajn o tom, co jsou to volby.

          8. Hned po válce začali bolševici tlačit svoje lidi, kam se dalo, demokracie nedemokracie a v podstatě stejně, jako dneska jiný strany. Tenkrát proto, že vítězný SSSR, protože Velký Stalin a Velká Strana, co vyhrála válku. Pochybovat či odporovat, mohlo stát dotyčného existenci už v roce 47.
           V roce 48 už nebylo potřeba skoro nic. Noviny i rádio už mezitím byly opatřeny „našimi spolehlivými lidmi“, nespolehliví dávno vyházení či vytlačení na okraj bez vlivu na cokoliv. A ta vopičárna s LM, ta byla už jenom demonstrací síly, kdyby si náhodou někdo spletl letopočet.

        2. Je dost možný, že našim bartošovcům narozdíl od germánů dochází, že jim potřebné výpočetní výkony, jednoduše nelze ze sluníčka a větru uživit.
         Myslím, že to bylo video z brmlabu, kde celkem přehledně ukazovali, kolik nastřádali ze sluníčka za 7 dní letního provozu do pokusné lithiové akumulace. Na střeše té budovy v době pokusu měli 2.200Wp, MPT regulátory a střídače vlastní konstrukce, s maximální účinností.
         Za 7 našich letních dní, dostali pak na výstupech střídačů čisté 3,1kWh.
         Lze si snadno spočítat, kolik a jak dlouho, se s tímhle uživí třeba obyčejná kanclová PC sestava, když se na něm bude sledovat třeba HD video, kreslit nějaký projekty atd.
         Narazil jsem na to náhodou, hledal jsem prezentace jejich Teslových traf, který patří asi k nejvýkonnějším amatérským v ČR.

        3. Ne. Tuhle filipiku „jsou v EP ve frakci z německýma zelenýma, takže si myslej to samý co německý zelený“ nehraju. V tomhle totiž na stejný lodi nejsou. Když chceš psát o německých zelených, piš o německých zelených a nepodsouvej jejich boj českým pirátům, nedělá se to.

         https://www.welt.de/politik/ausland/plus229642915/Tschechiens-Piratenpartei-Deutsche-Energiewende-ist-eine-Mogelpackung.html

         1. Ale ja mezi ne nedavam rovnitko. Jen tvrdim, ze maji hodne spolecneho. Urcite vic, nez treba s CDU, nebo nemecti Zeleni s Buresem.

       2. Jenom aby to s tím „zastáncovstvím jaderné energetiky“ nebylo jako Progresivné slovensko, rodní bratia Pirátů.

        ProgSlov také tvrdilo, že jsou „zastánci jaderné energetiky“ – akorát že na další stránce pak vysvětlili, že žádné jaderné elektrárny se vlastně stavět nesmí protože euroregulace a protože totální pojištění pro případ FukušimyHirošimyČernobylu najednou.

        Sme za dostavbu a bezpečné uvedenie do prevádzky dvoch nových blokov v Jadrovej elektrárni Mochovce … Nutnosť prechodu na obnoviteľné zdroje a energetickú udržateľnosť bude súvisieť aj s tým, že jadrový priemysel sa postupne stane čoraz menej rentabilným vzhľadom na prísne medzinárodné požiadavky na bezpečnosť elektrární, zodpovednosť prevádzkovateľov za celý palivový cyklus či riziko havárie … Štátna energetická politika bude podporovať iba zvyšovanie energetickej efektívnosti, nové obnoviteľné zdroje energie a uskladňovanie energie. Ostaté zdroje budú postupne nahrádzané

        https://dfens-cz.com/caputova-je-sympaticka-jen-chce-cr-sebrat-veta-v-eu-a-vnutit-zeleny-diktat/

     2. Nikoho takhle debilního neznám.

     3. Dyť tydle hipsterský píče co sou naprosto závislý na všech těch jůbůkách a jinejch hovnonůbech to vodnesou nejvíc :D Neumí to nic, ani si uvařit kolikrát, takže až nebude žrádlo v hipstavárně za 200, ale za 500 porce, tak pojdou hladem tvl.

      No a tak se kruh vlastně uzavře a všichni budou happy. Kůl, kde to můžu podpořit? :D

 8. Zaplať pánbůh, že mi je už pětašedesát …

  1. Neboj, tahle demontaz spolecnosti, jak ji zname, se stihne behem nasledujicich 15 let zcela jiste.

   1. 2030 bude hotovo, možná i dřív. Je to samozřejmě jen můj dojem, nechci dělat predikce typu do 12 000 let vymře lidstvo, ale když vidím, jak ten vývoj směrem do prdele akceleroval za poslední 3 roky, tak se bojím, co vymyslí napřesrok.

    1. V tomhle smeru mne zaujaly clanky popisujici neschopne a pologramotne Afgance, kterak se mlati vesnice proti vesnici quli kdejake picovine a ve finale porazivsi nepremozitelnou armadu JuEsEj (stejne, jako vsechny predchozi, udatne vojaky, co to udelaji kralovne i soudruhy ze zeme, kde vcera znamena zitra). Kdyz si s tim spojim, jak je sem ted budeme lifrovat pod tlakem, tak nemam obavy, ze Evropa zustane za par desitek let neobydlena. Jen nevim, jestli ty technologie, co tady po nas zustanou, nebudou tem hipsterum v kaftanech prekazet.

 9. Kdyby JEDNA automobilka se šprajcla a prodávala auta za ceny rozpočítané jako prodejní cena auta + emisní pokuta. Aby zákazníci viděli. Ale né, kolaburují VŠECHNY automobilky.

  1. Všechny snad ne. V ceně superautomobilu se emisní pokuta ztratí. Nechce se mi hledat, zda např. Ferrari (i když také vyvíjí el.auto) kupuje CO2 kredity od Tesly.

   1. Nejde o to co se rozpočítá, ale v autosalonu by stála cenovka 200 tisíc pro nás + 25 povinná pokuta do EU. Aby se tak nějak zlepšilo PR toho spolku :-)

    1. To neni zadna pokuta, to je proste prispevek. Zli jazykove by to dokonce mohli oznacit jako dan, ale to jsou take falesna slovicka.

     1. Todle je ale zakonem zakazane, bo koncak musi videt celkovou částku. Začal bych tím třebas u stojanu na PHM, Cena produktu, spotřební daň, DPH z ceny a spotřební daně. Je to stejne, kdy sice jako zaměstnanec máte na výplatnici napsané kolik jsou odvody za vás, ale tím že ty prachy nevidí (na kontě/v ruce) tak mu nedochází, že to jsou jeho prachy. Znám jich takových desítky. Proč jako zaměstnavatel mám já stádu odvádět cosi co je zaměstnancovo. Já mu to chci dáte celé, ať si to stád vybere od něj (muhehe) a ať ten pitomec vidí vo kolik ho škube.

      1. Som sa minule zahľadel na bloček za tankovanie Naturalu 98 (abo 100-vky) niekde okolo Mníchova a tam bolo pekne napísané: „Zo sumy 110Eur ste zaplatili 56,5Eur (zhruba, presnú sumu neviem) na dani z pohonných hmôt. Danke!“ Sa mi zdá, že sa ta benzínka volala Total. A svojho času (asi 8-9 rockov vzad) som videl tiež v Nemecku priamo na stojane rozpis percentuálny, že z čoho sa skladá koncová cena 1 litra paliva – bolo to tam na takej nálepke pekne napísané. Tie dane boli už vtedy v absurdných číslach.

       1. Tak možná to tak maji v Germanistánu, ale je to stejné jako s tou výplatou. Taky je na pásce napsané kam které prachy tečou a…. nic. Neznám moc lidí co si berou účtenky ke studiu, pokud je necpou do nákladů.

        1. Bolo by zistiť od chlapov či to na to bločku od benzínu ma napísaná každá benzínka, alebo to to bola iniciatíva len tejto jednej. Ale „milo“ ma to potešilo.

       2. Nevim, jak ve kterych statech USA, ale v Missouri, kdyz zaplatis dane, tak z federalni se sice dozvis hovno, ale ta statni je pekne rozepsana, kolik jsi z toho dal na co. Od mistnich pozarniku, skolu, pres silnice az po ja nevim co. Neni spatne vedet, kolik jsi prispel na veci okolo sebe. I uplny blbec pak ma motivaci k volbam, kdyz ma treba pred barakem rozmrdanou silnici.

      2. Ty jsi ale fuj fuj zlej pravičák… s Tebou by stád rychle zatočil….

       (samozřejmě, že tak by to bylo správné a byla by to jedna z mála šancí, aby se lidi začali ptát jak stát doopravdy funguje. A jak efektivně… jenže to je sci-fi už teď, natož výhledově…)

       1. Uz zataci, jsem se dneska podival na ten web MSSZ, jakej ze to jako budu mit doochod a ke svemu velkemu preqapeni jsem zjistil, ze ackoli jsem byl posledniho 1/4 stoleti zamestnan v jedne firme, tak jsou tam tri diry, zpusobene prekryvem obdobi, coz System resi skrtnutim obdobi jako takoveho. Takze mi tam chybi cca 4 roky. Kupodivu ale, ob rok nam MSSZ delala kontroly a vzdy vsechno bylo cajk (proto k nam na ta kaficka ti curaci tak radi chodili, protoze vykazali cinnost, ale nemuseli zapnout mozky). Vubec nehodlam chodit po uradech a prosit o dohledani, rovnou to predam pravnikovi. Muj cas je drahej a nehodlam ho travit na uradech. Muj bordel to neni.

     2. Tak já budu zlý jazyk, protože dle mého to sensu largo daň je. Je to příjmem veřejného rozpočtu? Je o to rozhodnuto veřejnou volbou? Je to na základě zákona/směrnice?
      Konstrukční prvky daně to má také stejné. Objekt, subjekt, správce, základ daně, sazba daně, redukční prvky, způsob placení a rozpočtové určení.
      Je to daň.

      1. Daň, odvod, poplatok, pokuta, odpustok – to je jedno jak to nazveš. Furt to bude len sprosté výpalné, ktoré si posvätil štát (alebo ten EU moloch) a tak je to košér.

      2. Kejha to jako kachna, vypada to jako kachna, chodi to jako kachna… ale je to pes, protoze to rika stat.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017