Jak ČAK a bolševicko-feministická justice bojuje proti vinklářství aneb o vinklářství, odbornosti, fundamentalismu a postranních úmyslech - zpět na článek

Počet komentářů: 222

 1. Ve zvráceném zdravotním systému nemám problém s tím, že si někdo po zpackaném domácím porodu nárokuje následnou péči v nemocnici. Odmítat tuto péči je podobné jako neplatit kuřákovi léčbu rakoviny nebo lyžařévi rozbitou hlavu. Však si to taky způsobili sami. Byly tu i nápady nehrazení péče neočkovaným s covidem s tím, že šanci dostali. Je skvělé, že je tu dostupná nemocnice nebo třeba škola, ale neznamená to, že budu nutit lidi to využívat. Každý má svůj život a svoje důvody a priority. Těhotenství není nemoc a porod je něco s čím příroda počítá, byť má nemocnice lepší skóre přeživších.

  1. Ale jo, ale bude take stat podporovat polepovani domacich porodnich bab cernobilymi samolepkami s nejruznejsimi varovnymi napisy? No mel by.

  2. Ada

   zdravotní platíme všichni pod hrozbou trestu, takže žádat péči po zpackaném domácím porodu je v pořádku, stejně jako žádat péči po zpackaném nemocničním porodu. Protože breky na zpackané domácí porody by byly v pořádku, pokud by nemocniční probíhaly bez problémů, jenže tak to není.

   1. Ada mluvil o „byť má nemocnice lepší skóre přeživších“… Data, dejte mi data! Jsem od covidu tak zvyklý a hladový… :D

    1. No One
     tak data nemám, protože zatím je těch domácích porodů u nás málo. Ale na druhou stranu to není tak dlouho, co se ještě rodilo doma a žádné výrazné problémy s tím nebyly. Jasně byly problémy kdysi dávno, ale to bylo spíš tím, že ženy nebyly v dobré kondici, těžce pracovaly a prakticky pořád rodily. Dnes je situace úplně jiná, ale jestli máte zájem, tak si určitě dokážete najít data z Holandska, kde se rodí tak půl na půl, půl doma, půl v porodnici.

   2. Samozřejmě je to věc svobodné volby. Já sám ale tuhle volbu nechápu. Proč se dobrovolně vzdávat možnosti špitálu, kde jsou lékaři a veškeré vybavení, což výrazně zvyšuje šance na přežití bez následků v případě komplikací. Je to vlastně dobrovolný krok o 150 let nazpátek.

    1. Jedna moje bejvalka byla pri porodu priskrcena na pupecni snure a ackoli ji to nastesti zdravotne neposkodilo, tak jeji matka nelenila a vyblila ji to. Takze ona pak mela nocni mury z porodu a porad rikala, ze az jednou bude rodit, tak rozhodne ne ve spitale. A co vim, tak obe deti pry rodila doma.

     1. Krásná ukázka ženského myšlení. Přiškrcení na pupeční šňůře fakt nezpůsobí porodník nebo technická medicína, ale je to komplikace, která se podstatně lépe řeší v nemocnici s veškerým zázemím.

      1. Jo a to jste vzal kde? Pošlete odkaz na nějakou studii třeba na Cochrane jo? Rád si počtu.

       Hypotéza: Dítě se na pupeční šňůře uškrtit prostě nemůže, neboť u fyziologického porodu sestupuje vršek dělohy s ním… Ovšem když ho nedočkavý lékař začne tahat ven, dřív než je ten správný čas, je průser vyroben… Tedy tohle JE vina porodníka jednoznačně…
       Příroda není debil, viděl jste legendu o uškrcení na pupeční šňůře u jiných zvířátek než u lidí?

     2. sme zas na základce měli klučinu, co ho těma kleštěma přimáčkli na mozku a měl nějaký doživotní následky, spousta operací, cosi mu tam i natahovali nějakou umělo cévku nebo kdo ví co…život je pestrej

      1. Říká se to o mladším Klausovi, že má poškozený lícní nerv od porodu kleštěmi.
       https://www.facialpalsy.org.uk/causesanddiagnoses/birth-trauma/

      2. Já mám švagra na vozíku – spastická kvadruplegická mozková obrna, doktor měl prej čas…

       1. no takže asi tak, jak taky ten mak mává kleštěma jako nejlepším vynálezem meducíny…myslim že nemálo lidí by těm ekspertům za todle poladilo kleštěma koule

    2. Napriklad proto, ze se k te zene leckde v tom spitalu chovaj jak k …nevim jak to rict slusne, ale asi bych to popsal „jako k cislu“. Proste neni clovek, je to nejake cislo, co tam lezi, oni udelaji nejake ukony, komu se to nelibi, at si prdel polibi. Mas problemy? Polib si…Neco potrebujes? Polib si… Osobne jsem to zazil. Kdyz moje manzelka mela uz doslova popraskane rty od toho, jak nemohla pit, a bylo uz 2 hodiny po porodu a ona porad proste nemohla pit, tak jsem ji alespon namocil kapesnik ve vode a otiral ji je. Byl jsem samozrejme jeste tou dobou debil, dneska bych se na vsechny doktory vysral a proste ji dal napit, tehdy jsem jeste nevedel, ze se systemu muzu nejak vice vzeprit. Obecne, jak tam s ni jednali…Proste pro ne byla jedna z dalsiho kusu masa, absolutni nezajem, ze by se k ni chovali jak k cloveku.
     Co jsem slysel, nekdo to je tak, nekde jinak.
     Druhe dite jsme rodili v jine nemocnici.
     Po porodu dite odnesli (okamzite), a nekolik hodin (skutecne nekolik, tak 2-3 urcite) NIKDO NIC NEREKL. Co je, kde je, proc je…NIC. Byly nejake problemy? Nevim. Co tam s nim kde delali? Nevim. Ptali jsme se…Odpoved neco na styl „neptejte se“.
     Super zazitky.
     Je mi jasny, ze jinde to maj 1000000x lepsi a super.
     Ale popisuju co jsem zazil, samozrejme z vypraveni znam i horsi veci.

     1. No tak 100 pôrodov a 100 zážitkov. Ja mám tiež 2 také zážitky ale nejak sa mi nechce rozpisovať.

    3. Ko-za
     to je otázka do pranice. Špitál není místo, kde by se lékař strhal, aby vás ošetřil, spíše naopak (zrovna nedávno to jeden doktor někde říkal, že lidé mají představu lékaře pádícího po chodbách nemocnice, ale to je jen ve filmech :-). Ale když má člověk vážný problém, volba je jasná, lepší špitál než nic. Jenže porod není vážný zdravotní problém. Když jsem rodila, byla jsem mladá, zdravá, dobře živená, vysportovaná, takže žádný problém a doktoři u porodu byli vlastně zbyteční. Nijak mě neohrozili, ale kdyby tam nebyli, nestalo by se vůbec nic. Až na drobnosti, třeba dvě hodiny po porodu mě kvůli kontrole drželi na sále, jen tak nějak nepočítali s tím, že budu mít žízeň, takže se mi lepilo patro na přízemí, ale v instrukcích podávání nápoje nebylo. A jen pro pořádek, ještě v roce 1951 se u nás leckde rodilo doma (například Jiří Schelinger se narodil doma), takže to rozhodně není krok o 150 let zpět, ale jen o 70 let. A situace před 150 lety a 70 lety byla výrazně odlišná.

     1. Koukam, ze s tim drzenim 2 hodiny na sale po porodu bez vody je nejaky standard. Pres kopirak, jak u nas…

      1. to je nějaký obecný problém ve zdravotnictví, když mému partnerovi zaváděli stenty, tak se ho ptali, jestli je mu zima nebo teplo nebo špatně nebo něco jiného a ať to hned hlásí, aby věděli, tak říkal, v pohodě, nic mi není, ale mám žízeň, že bych vypil vodu z kytek. Tak mu vysvětlili, že to v instrukcích nemají. Ale říkala mi jedna známá, že už se zdravotnictví zlepšilo a kolikrát člověku povolí vzít si s sebou vlastní pití. :-D

       já jsem měla štěstí, dohlížela tam na mě sestra, která měla s sebou kompot a naředila mi vodu z kompotu s tím, že to určitě nesmím nikomu říct, protože by měla problém. Dnes už to říct můžu, protože je to promlčené, ale je tristní, že naše vyspělé zdravotnictví stojí na rebelkách s kompotem ke svačině. Můj partner takové štěstí neměl, vysušený byl jak treska, ale stenty se ujaly. :-D

       1. Jak bych ti to… sestra žije v zahraničí, a tam se v nemocnici opravdu řeší jen snaha zlepšit tvůj zdravotní stav. Potřebuješ operaci, řeší se operace – ale nic jiného. Pokud máš hlad, žízeň, chce se ti na záchod, potřebuješ přebalit, od toho tam zdravotník není, od toho máš rodinu. Doma by ti přece taky uvařili, tak není důvod řešit nějakou kuchyni, prostory pro ni, zásobování, roznos jídla… ať příjde partner, partnerka, rodiče, potomci, whatever, tvůj boj.

        Do jisté míry ten postoj i chápu, takže mé nároky na laťku ve zdravotnictví výrazně klesly. Pravda, taky jsem tam dlouho nebyl.

        1. Karkulka
         jak bych ti to . . nechtěli zlepšit můj zdravotní stav, bylo to při porodu, zdravotní stav by se zlepšil sám od sebe, ale strávila jsem na sále několik hodin a měla jsem žízeň, že jsem vypila i ten ředěný kompot. Klidně bych si tam vzala své pití, jenže mi nedovolili vzít si vůbec nic, mohla jsem mít jen erární věci na sobě. Příbuzné zahnali a ještě jim řekli, aby mi nic nenosili, že to není potřeba.

         souhlasím s tím, že se v nemocnici nemusí starat o mou stravu, pití a další věci, ale musí mi umožnit, abych si to zajistila. Jenže to je právě ta absurdita socialistického zdravotnictví, mají své předpisy, pravidla, směrnice, která vyrábí úředník od stolu a nechápe, že po několika hodinách má jeden žízeň. Nechápe, že když mi zakáže vzít si s sebou hodinky, tak odpálkuju sestru, která za mnou chodí a říká, po kolika minutách? Nevím, sebrali jste mi hodinky. Ale já musím napsat po kolika minutách! Nevím, napište tam, že jste mi nedovolili vzít si hodinky. A po kolika minutách? Další pravidlo bylo, že kdo porodí před obědem, má nárok na oběd. Takže rýži a plátek, který měl zespoda vyražené logo Botana, mi přivezli, pití nikoliv, protože tak to mají v pravidlech (nebo měli nebo doufám, že dnes je to lepší).

         1. moussa: Mám matný dojem, že věta „teď nesmíte pít“ má nějaké opodstatnění.Ráno se u snídaně zeptám, ale fakt si myslím,že ta stejná zkušenost ostatních není náhoda.

          1. Forge
           to nebyla situace, teď nesmíte pít. Já chápu, že před narkózou člověk nemůže jíst ani pít (ačkoliv i to se někdy může zvrtnout, před operací jsem nepila a nejedla a čekala a pak najednou přišla anestezioložka s tím, že se jim posunul plán a že nám přesně nadávkuje pití, aby se následně zjistilo, že nám dávkuje pití jen k zapití prášku, ale i to je posun, roky předtím jsem zažila, že přišla sestra se suchým práškem velikosti kola od vozu a tvrdila, že ho musím spolknout a nemůže mi po narkóze dát pití). Tohle bylo po porodu a když se mě ptali, jak mi je, tak jsem říkala, v pohodě, ale mám hroznou žízeň, chápali, že mám žízeň, věděli, že můžu pít, jen neměli směrnici, která by určila, jestli mi můžou natočit vodku z vodovodku nebo doběhnout na chodbu pro erární čaj.

           stejná zkušenost ostatních není náhoda, je to prostě jen dodržování pravidel a předpisů za každou cenu. Staré dobré léčíme klidem, jo pani, ty maj k lidem dost daleko. :-D

          2. Tak se ráno zeptám na tohle.Jen teda potřebuju vědět, kdy se to odehrálo.Klidně zaokrouhleně.

          3. No tak prášek bez zapití je tak platnej jako mixér v iglú bez elektřiny. Nalepenej někde v jícnu asi fakt neplní úlohu medikamentu. Ale co. Perorálně pro někoho znamená, že pacient si to strčil do patřičného otvoru.

          4. tvl tak ať navalijou infuzu s fýzákem, ale porod může klidně trvat 12 hodin, to jako tam člověka budou mučit žízňou ať zkolabuje nebo si zkurví ledviny? dafuk?

          5. No, porod může trvat i sakra dýl než 12 hodin, ale pokud si pamatuji, ženě na „pokoj“ donesli čaj (s tím, že já jsem jí donesl i nějaké konzumovatelné jídlo i pití, kdyby náhodou), a nikdo nic nezakazoval.

           Jenže Moussa popisuje něco jiného – že ji drželi na sále. Ale podle mě to kde byla žena nebyl žádný sál, ale pokoj kde byla postel s držákama na nohy, minikoupelna se sprcháčem a tak. Takže předpokládám že pokud byla na sále, zřejmě tam bylo nějaké riziko že půjde do anestezie. Na druhou stranu zas nedává smysl, že by mohla dostat oběd, ale ne pití…

          6. U nas to bylo tak: Po porodu nejake drobne siti, a nechali manzelku presne v te poloze lezet dalsi 2 hodiny. Kdyz jsem rikal, ze ji dam napit, bylo mi to vyslovne zakazano, ze se to nesmi. Doslova zakazano. Po 2 hodinach stale zakazano. Takze tam fakt lezela 2 hodiny a mela zakazano pit.
           Co jsem se nejak dozvedel od „jedna pani povidala“, tak se to snad dela proto, ze kdyby se ukazalo, ze po 2 hodinach z niceho nic je potreba ji zacit operovat, tak nesmi pit predtim kvuli narkoze.
           Na druhou stranu, pokud normalne probehl porod (tedy nikoliv cisarsky rez), uz tam lezi nejakou dobu, evidentne ji nic neni, jake je sakra riziko, ze ji najednou, po hodine, ci dvou, budou muset operovat?

          7. No mám pocit, že se tam může rozkrvácet to místo, kde byla placenta. Šance nejspíš v jednotkách procent, ale je pro ně asi pohodlnější tě nechat hlady a žízní, než když je problém, tak se zdržet pumpováním žaludku.

           Co já vím, doktor nejsem.

          8. Eklhaft!

          9. Karkulka
           mně to vysvětlili tak, že hrozí riziko krvácení a proto musím být dvě hodiny po porodu pod dohledem a proto na sále. Nešlo o to, že bych nemohla pít, potíž byla v tom, že s tím prostě nepočítali, někdo jim zapomněl do pravidel napsat, že někdo může mít žízeň dřív než dvě hodiny po porodu.

          10. moussa:
           Pokud pacient nesmí přijímat z nějakého důvodu tekutiny ústy (riziko aspirace, stav po celkové anestézii, porucha vědomí, hrozící operační výkon), tak má v každém případě a zcela automaticky dostat infúzi a na rty aspoň vlhký hadr. Pokud to dojde tak daleko, že pacient vyloženě žadoní o tekutiny a přesto nedostane výše uvedené, tak se nejedná o opomenutí, ale o zcela zřejmé pochybení na straně personálu.

          11. Karkulka
           mám dospělé děti a tenkrát se rodilo výhradně na porodním sále. První porod, ležela jsem na oddělení a převezli mě na sál, rodila jsem v 8:58, pro kontrolu jsem zůstala na sále do 10:58, takže nárok na oběd, ale s žízní se nepočítalo. Druhý porod, přijela jsem do porodnice ve 23:00, porod v 0:15, do 2:15 pro kontrolu na sále, ale potom už oddělení spala, takže nepřijímala a nechali nás na sále do 6:15, přesněji řečeno v takové předsíni před sálem. S tím, že snídani stihneme v pohodě, jen tak trochu nepočítali s žízní a také nepočítali s tím, že nás sice převezli na pokoje, dovezli snídaní, položili ji na stolek, ale současně nám nařídili, že vstát můžeme, až přijde sestra. Sestra nešla, tak jsme se spoluležící dohodly, že jedna vstane a přenese snídani do postele, kdyby náhodou omdlela, druhá zůstane ležet a může přivolat pomoc. Byla to bojovka, ale pořád měla řešení, žízeň si vyžádala úkrok stranou v podobě sestry s kompotem. :-D

     2. Bacha na tenhle názor, nemusí být nutně správný! Doporučuji si najít studii třeba z Motola, kde v době covidí dali dohromady šanci na přežití, když se dostanete na plicní ventilaci. Když si tam někoho nechali déle než 7 dní, tak to neměl ani 50:50… ECMO vyhází na nějakých 10%. V USA měli ještě horší skóre, tam 7 dní na ventilaci znamenalo pomalu rovnou kremaci… Je pak otázka zda by to bývalo víc lidí nerozdejchalo na čerstvým vzduchu…

      1. Imho tě na ventilaci nedají z plezíru, tam už máš v podstatě jistotu následků i pokud (náhodou) přežiješ, protože to do tebe hučí pod tlakem, takže ti poškodí plíce. Jenže kdyby to tam nehnali, tak se udusíš (tedy aspoň tak to chápu já).

  3. Nemyslim, ze o tom byl clanek.
   Dokonce mam dojem, ze pan doktor necha kohokoli rodit, jak si sam usmysli. Jen za to nechce nest odpovednost, a uz vubec nechce, aby se do vaseho rozhodnuti rodit v objektivne horsich podminkach pletli soudy a pravnici.
   Pokud si budu chtit lecit zlomenou ruku pomoci voodoo zarikavadel, je to moje vec. Ale jakmile pujdu zazalovat lekare, ze mi odmita poskytnout voodoo lecbu, nebo chci odskodne za to, ze mi v mych voodoo ritualech nepomohl, jsem idiot.
   No a k tomu, ze jsem si nevhodnou lecbou zpusobil vetsi problem, a pri navsteve nemocnice ted budou na lecbu mnohem vetsi naklady, to si tez myslim, ze je v nasem zvracenem zdravotnim systemu v poradku. Je to jednou socialisticke zdravotnictvi, ale to neznamena, ze bych mel prijit o pravo lecit se sam vlastnimi prostredky a metodami. Je to konec koncu moje zdravi.

 2. Nic ve zlém, ale tady asi nepláčete na správném místě.
  Co si pamatuji z minulosti, scházeli se na tomto webu zastánci svobody volby.
  Problém domácích porodů je problémem svobody volby a vlastní odpovědnosti, je to pořád ten stejný mustr jako třeba očkování, zbraňová legislativa a jiné regulace. Nemá to s feminismem nic společného, sice se toho feministky občas chytají, ale dnešní trendy feministka hlásá zejména dobrovolnou bezdětnost.

  Pokud se část odborné veřejnosti snažila vybojovat pro ženy možnost volby a odolávat tlaku na to, aby ženy byly nuceny rodit ve zdravotnických zařízeních, tedy mohly rodit mimo porodnici a i tak jim mohla být poskytována odborná péče ze strany porodních asistentek (v tom byla ta vlastní podstata dlouhodobého sporu), pak to lze jen přivítat.
  Myslím, že tady nenaleznete pochopení pro snahu o redukci práva žen na volbu místa porodu nebo pro osočování těch, kdo nenalézali v systému dost prostoru a snažili se to změnit.
  Nutit někoho podřídit se systému za každou cenu, navíc za situace, kdy s ním má dotyčná třeba špatné zkušenosti z minulosti, to Vám zdejší diskutující asi neschválí.

  Ale třeba se to už změnilo a chodí sem nějací zastánci silného státu a regulace všeho, protože stát to ví všechno nejlépe. Možná tady vlastní odpovědnost už není in.

  1. PS. A vyčítat tady advokátům, že obžalovaná porodní asistentka měla advokáta – obhájce, přičemž se dokonce podařilo dosáhnout zproštění viny, to je zřejmě zkouška intelektu zdejších komentátorů ;-)

   1. tam ale nedošlo primárně ke zproštění viny, nýbrž ke vzniku zprasku (bohužel nic novýho) od ústavního oudu, kterejžto přitom ale ani nadále nebyl použitelnej jinejma obviněnejma v obdobné situaci (jak by produkt ústavního oudu být, principiálne, být použitelnej měl), neboť jim bylo řečeno, že voni si můžou zejména nasrat, zatímco někteří jiní tendle rozsudek používat můžou, a až když byl tímto zpraskem přetáhnut po palici prvoinstanční oud jako kyjem, tak teda potom došlo ke zproštění

    to bude asi ten právní stád a předvídatelnost tamtoho, práva, ne?

    1. Zproštění je rozhodnutí ve věci, to ÚS jaksi nemůže – ten může shledat zkrácení ústavního práva žadatele a rozhodnutí trpící vadou takové neústavnosti zrušit.

     1. Dobre ale potom bolo namieste zopakovat konanie podla britskeho prava a podla informacii z clanku by dostala este vyssi trest, pretoze nebola kvalifikovana a nemala splnene podmienky ktore britske pravo uklada pri vykone takehoto povolania.

      1. Cože. Jako že by bylo namístě postupovat podle nějaké detektivkářské verze common law, a to protože proto? Něco máte ve vodě?

       1. Ved sa v clanku spomina, „Ústavní soud ve svém nálezu I. ÚS 4457/12 konstatoval, že na Königsmarkové byl spáchán nespravedlivý proces, neboť soudy dostatečně neodůvodnily, proč její neumětelství příčinně související s fatálním koncem jednoho dítěte nebylo posuzováno podle anglických standardů, které domácí porody připouštějí, ale podle standardů českých, na základě schváleného postupu České gynekologicko-porodnické společnosti.“. Tak ked posudzujem podla anglickych standardov tak potom ale vsetko, aj kvalifikaciu a vybavenie.

        1. Tak si ten nález přečtěte, propánajána.

        2. Rodiť podľa anglických štandardov? No tak to musíš mať aj mašinku co ďelá PÍP….

   2. Si myslím, že „dokonce podařilo dosáhnout zproštění viny“ nebylo díky odvokátovým schopnostem, ale aplikací zmíněného paragrafu pussy pass. Obdobný mechanismus v jiném prostředí před více lety fungoval u toho cikána z Plzně či kde, když za usmrcení člověka, který mu odmítl dát kuřivo, byl pokárán, nebo tak nějak. A obdobný mechanismus asi ve všech případech moderně „znevýhodněných“ a barevných obecně, celebrit s kontakty. Nebo na nižší úrovni možnost beztrestně urážet kohokoliv a cokoliv, co není v souladu se systémovými doporučeními, natož panevropskými direktivami. Si myslím, že dvojí metr, červená nit ve všech oblastech života společnosti je základním předmětem 4l8nku, a nikoliv vytváření příležitosti ke znepokojování pánů advokátů, že jim není projevena úcta úměrná jejich hodinovým zárobkům.

    1. Popiš nám ten mechanismus blíž, prasátko. Je těžké z vepřové pozice rozumět lidskému světu, já to chápu.

  2. Clanek ma ruzna poselstvi, pro mne jedine je to, ze System ma dvoji metr. Mozna i vice, nez jen dvoji.

   Stran domacich porodu samozrejme souhlas. Pokud rodicky maji obcanky a jsou plnolete, neni dale co resit.

   1. Tedy to mi vysvětlete poselství tohoto díla pro inteligentního muže. To si ráda přečtu.

    Česká advokátní komora, která je uvedena v titulku, neměla s tím vleklým odborným sporem nic společného, kromě toho, že obhajobu a zastoupení poskytovali advokáti (kteří jsou ze zákona jejími členy). Tato instituce stála úplně mimo ten spor, vůbec do toho nevstupovala. Nikdo neprosazoval, aby k porodům chodily nějaké ženy bez vzdělání, ale kvalifikované porodní asistentky.
    Dvojí metr zde není.

    1. To zkusím velmi jednoduše. Poselství článku není rozporovat svobodnou volbu jednotlivce. Ale dvojí přístup státu kdy na jedné straně tvrdě potírá a postihuje vinklářství(advokacie) a na straně druhé dělá, že nic u porodnictví.

     Samozřejmě svoboda volby by měla být na prvním místě. Ovšem pokud mi někdo za úplatu poskytuje službu, měl by za ní být zodpovědný. Což se článek snaží demonstrovat.

     Napadla mě ještě jedna analogie. Instalace plynového kotle svépomocí bez adekvátní způsobilosti. Samo o sobě Vás to nevystaví státní represi ovšem pokud se následně něco stane a například rozptýlíte svoji nemovitost v okruhu kilometru, státní represe samozřejmě přijde. Otázka v článku zní proč není stejný metr uplatňován v domácím porodnictví. Zejména když v advokacii probíhá tvrdá represe vinklářství.

     1. Jenže tady nikdo neprosazoval, aby k porodům domů chodili lidé bez kvalifikace. A už vůbec ne Česká advokátní komora.

      To, že u soudu zastupuje klienta advokát, neznamená automaticky, že advokát sdílí stanovisko klienta (byť v těchto případech to tak třeba bylo, ale u obhajoby fakt není běžné, že obhájce obviněného z krádeže schvaluje krádeže a sám si ve volných chvílích jde něco ukrást). A dále to určitě neznamená, že stanovisko klienta a případně jeho advokáta sdílí advokátní komora.
      Je přece samozřejmé, že pokud byla dotyčná obžalována, využila služeb advokáta jako obhájce. Co s tím má společného Komora?

      Dlouhodobě v tom sporu šlo o to, aby pokud žena nejde rodit do nemocnice, i tak mohla využít službu porodní asistentky. Ta porodní asistentka může být v nemocnici i doma. Nevidím tady dvojí metr.

      1. tak že by nejaká akvitistická pýča-zabíječka dětí (to prosím pouze ze své vlastní demence, neznalosti, neprofesionality a nezájmu o zvýšení své kvalifikace) neprosazovala to, aby vona a další podobně nevzděla(tel)ný toto mohly dělat? ale notak, todle byl hodně smutnej pokus, zkus to líp – dyž to dotyčná doklačila až k ústavnímu oudu a ten todle přesně judikoval navzdory všemu…

       1. Ne asi, spořádaný občan se má nechat poslušně odsoudit systémem a potrestat.

        To je naposledy, co odpovídám na tak příšerně vulgární komentář.

        Fakt žasnu, kam jste si tenhle web nechali, pánové, unést.
        Hlavně si kupte dost papírových kapesníků a čokoládové zmrzliny! To kdyby náhodou systém nebyl na poddané dost přísný, tak se můžete vzájemně vybrečet na rameni.

        1. pardon, tak vona ze své vlastní debility nezpůsobila zkriplení a následnou smrt novorozence, aha, aha…

         neřikám kdyby jí šlo vo 20 let těžkýho kriminálu, ale za todle eště ta podmínka na dva roky, to by každej slušnej člověk s nějakým svědomím mlčel a šoupal nohama…

         1. Esi existujó exemplární nebo dokonce likvidační tresty, esi existujó nevinně vodsózení, a esi neexistuje zpětná vazba aby ten gdo poslál nevinnýho za katr to sám vodnesl, tak je v pořádku snažit se vo co némenčí trest.

         2. Ty demente, víš přesně jak to bylo? Víš, že děti a lidi umíraj i v nemocnicích?

          Ty debílku co se chová jako dobytek, tušíš, kolik lidí je zbytečně léčeno a mrzačeno zmrdy v pláštích?
          Třeba:
          https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/britsky-plasticky-chirurg-presvedcoval-zeny-ke-zbytecnym-ope/r~4734e9002c3011e794b9002590604f2e/

          To byla jen taková sranda. Ale někde bych našel článek, že jeden zmrd v Británii zbytečně léčil 700pacientek na rakovinu prsu, dostal za to 13let tuším (a nemocnice za nic nemohla).
          Pak je moc pěkná studie z USA r. 2012, kde autoři (doktoři!) dospěli k závěru, že v posledních 10letech se tam léčilo zbytečně tak 1,2mio. žen na rakovinu prsu (nejasná histologie, pomalá progrese nádoru atd.).

      2. Co je to „kvalifikace“? Pokud „kvalifikace“ = „MUDr. s atestací v porodnictví“, jak tvrdí jedna strana sporu, pak druhá strana sporu vskutku prosazuje, aby k porodům „chodili lidé bez kvalifikace“.

       Právně by mě to docela zajímalo. Předpokládám, že kdybych musel dítě v nějaké krajní nouzi odrodit já a dítě by zemřelo, jistě by se to vyšetřovalo, ale nároky na to, co jsem mohl a měl udělat, by byly mírné. Naopak na lékaře ve vybavené porodnici by byly vysoké, dokonce možná nepřiměřeně. Asistentka u domácího porodu je asi něco mezi tím.

       Jinak paní Kongismarková se samozřejmě měla nechat odsoudit – udělala chybu a měla by trest přijmout jako chlap, to dá rozum :-)

       1. Jasne a proto pouzila pussy pass zenska vezeni za porod no tak to uz samo o sobe SE chlapovi nemuze stat protoze nerodi lol

       2. sorryjako, ale aspoň si udělat vypíčenej kurz, což je na pár hodin, na akutní resuscitaci matek, novorozenců apod. a mít na drátě, ne-li přímo u toho nějakýho zdravotníka, je v civilizovaným světě minimum; viz třeba to, jak si oud bral do huby britanistán, jenže ti lidi co u toho sou, sou taky odbornostně vo vesmír jinde, než tadle pýča, a to je právě vono!

      3. Myslim ze cely spor vychadza z akejsi konflacie medzi CAK ktora zdruzuje advokatov, a profesiami ako sudcovia a prokuratori ktori pod nu pokial viem nepatria. A je tak trochu jasne ze kazda stavovska organizacia sa bude snazit predovsetkym zdovodnovat svoju vlastnu nutnost, ci uz ide o komoru alebo o odbory, to same osebe neni zle.

       Kde ma autor pravdu je cela problemova prax s domacimi porodmi – porodnicke oddelenia nemocnic nie su nic zrovna premile, ale faktom je ze ked sa pri porode nieco zvrhne, mat po ruke zdravotnicke vybavenie a tym odbornikov v priebehu minut, nie hodin, je casto to co rozhoduje medzi zivotom a smrtou – ako hovori Challengerova statistika, cisla umrtnosti, hoci na oboch stranach male, su pri domacich porodoch zhruba o dva rady vacsie.

       Domace porody su potom hlavne legislativne ukotvene v krajinach ktore nemaju potrebne vybavenie a sirku zaberu zdravotnej starostlivosti /UK a ine staty/, pripadne krajiny kde by opacny postup bol nemoralny /USA, kedze zdravotna starostlivost je platena a vysoko nakladna/. A ked sa nad tym zamyslime – existuje cela skala chirurgickych zakrokov ktorych rizika su mensie ako rizika pri porodoch /napr. vybratie nosnych mandli/ pritom nikto netrva na tom aby existovala moznost, ze pacienta lekar zoperuje doma.

      4. @Christabel – diskuze je hluchý s němým. Autor článku na křížové výpravě za něčím postuluje, že když jemu chcípla koza (nesmí potulnou praxi), tak nechť chcípne koza druhému (porodním asistentkám) a srovnává to s advokátní komorou, která má podobně tvrdá pravidla pro členy, jestli se ho dotkla nějaká právnička je čistá spekulace.
       Advokát udělal svoji práci, klienta uhájil. Že v meritu věci soudci rozhodli špatně a v rámci pravidel pro poskytování zdravotní péče bez patřičné odbornosti se prostě stává, „celebrita“ necelebrita.
       Autor má plné právo na to poukázat a imho má pravdu, potulná praxe mimo lege artis je proti zájmu celku (i pacientů nikoliv v poslední řadě). Takovou změnu pravidel prostě nemůže nařídit soud, nemá zákonodárnou moc.

       1. Nechám autorovi komentáře jeho víru, že lege artis v dnešní mluvě znamená maximální zisk pro pacienta:)

        Slyšel jsem od jednoho chlapíka co dělal marketing na léky, že cílem nejen že není pacoše vyléčit, ale ani je léčit. Cílem je potlačovat projevy nemoci, protože pak se vydělá nejvíc…

        Kdo kontroluje doktory? Zase doktoři… Takže?

     2. re: lazoplazo

      Mimochodem stát vinklářství ingnoruje a ČAK občas něco řeší. Objem právní pomoci dodávaný vinkláři je nemalý a víceméně to nikdo neřeší, sám znám několik lidí, kteří vinklaří a necítím potřebu je udávat.

      1. Ako to v praxi funguje, rozumiem tomu spravne, ze ludia neorganizovani v CAK poskytuju pravne rady bez prislusnej kvalifikacie? Taky clovek ale nemoze napriklad na sudne pojednavanie alebo ako to vlastne potom vyzera?

       1. semancko: právo se nevykonává pouze u soudu, ale třeba ve správním řízení. Tam je právníků-amatérů hromada, protože zákon advokáta v takovém řízení nevyžaduje. Naopak notářů-amatérů moc není.

        1. Dakujem, nebolo mi to uplne jasne.

   2. Kruciš, zmínil jste dvojí metr o den dřív. Aspoň to je ložený.

  3. Pan doktor je nemocný.To snad už každému došlo.Minule, předminule, předpředminule…

  4. 1. Můžete mi ocitovat pasáže, ze kterých dovozujete, že tzv. „pláču“ nebo jen tak s textem zlovolně manipulujete, abyste mě očernila? Já rozhoně nepláču, jak jsem ostatně naznačil již v textu, domácí porody jsou mi lhostejné, pouze se snažím poukazovat na to, jak část advokátní obce (a nejen advokátů, ale i příkladmo novinářů), zde tyje nemravně z rozporů vyvolaných určitými typy feministických soudružek. Možná máme oba o etice advokátní profese úplně jiné představy.

   2. Naopak je poměrně jasnou pravdou, že zde pláčou zejména advokáti, kteří si hystericky chrání monopol na advokátní služby s falešnou záminkou tzv. správné praxe, přičemž mnohdy není co chránit, neb u soudů dosti často um advokáta vůbec nerozhoduje, jak se snad snažíte tvrdit. Nehledě na to, že já se svojí laickou zkušenstí jsem schopen zastoupit v řízení o děti a při rozvodu, jakož i při vypořádání SJM. Určitě to zvládnu s méně negativními následky než kdybyste vy místo mě dělala stumektomii.

   3. Naopak, advokát mnohdy nehraje s klientem rovnou hru a tyto případy budu dokumentvat v dalších postech. Často dělá to, co je výhodné pro něj a pro zmrdijustici a ne co je výhodné pro klienta a v jeho zájmu. (Nutno tedy říci že to často dělá právě pod tlakem justice, která má na advokáty špagát prostřednictím jejich vlastní pofesní organizace, že, a také prostřednictvím „oblíbenosti“ jistých advokátů u jistých soudních institucí).
   Orlové práva tedy skutečně většinou nejste, čest výjimkám.

   4. Myslím, že mylně zaměňujete to, že by mi vadilo zastupování Königsmarkové advokátem. Ale vůbec ne! To, co zmrdi z ÚS vyplodili, nebylo důsledkem právní argumentace advokáta a jeho právnického umu (ten tak argumentoval již dříve u odvolání a dovolání a neuspěl), nýbrž feministickým a aktivistickým laděním soudruhů z ÚS, kteří příkladmo raději vydají dítě v adopční plen homosexuálnímu páru než by posvětili péči vlastního otce (což je statisticky prokazatelné z databáze jejich rozhodnutí NALUS). Sprosťáctví a ideologická zvrácenost těchto soudců tak není totéž co advokátním umění.
   Kdyby tomu tak bylo, pak by pan advokát dokázal aspoň stanovit statistickou šanci na úspěch v řízení a specifikovat ji pro určitého soudce, což je zcela běžná informace, kterou dostanete u advokáta amerického, nikoli ovšem u českého. U českého naopak dostanete kýbl sraček a nejrůznějších dohadů – což je mimo jiné způsobeno absencí prvků common law a malou předvídatelností výsledků kvůli svévoli a sprosťáctví českých soudců. Existoval web ospravedlnosti.cz (jehož autorkou byla mmch jistá stážistka na ÚS), který dost výmluvně svědčil o „úspěších“ různých advokátů u ÚS, kasačních stížností u NSS a dovolání u NS, který se vám ovšem v rozporu se zájmy veřejnosti podařilo stopnout, když jste si jako obec pokoutně prosadili anonymizaci advokátů ve zveřejňovaných soudních rozhodnutích.
   Ani nejste schopni stát si jako advokátní obec za svojí prací, asi na ni nejste moc hrdí.

   5. Vaše opakované tvrzení, že s českou justicí je víceméně vše v přádku, považuji ve světle svých (podotýkám, že převážně úspěšných) soudních sporů za velmi pochybné až úsměvné. Ale chápu, že musíte již z principu hájit systém, který vás živí a soutěžit o přízeň soudruhů soudců a soudružek soudkyň bez ohledu na jejich morální kvality, protože kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti, to už jsem tak nějak z kontextu pochopil.

   1. „placu“

    Regrettably, your „whining“ is so painfully obvious that it renders you rants completely worthless. Ditto your invocation of feminism, comrade this and comrade that, and all the other prejudiced shit wherewith you infest your texts. The analogy you’re clumsily drawing between midwives and attorneys is ridiculous. In short, the whole thing is total crap that reiterates for an umpteenth time the obvious – MUDrc. Challenger doesn’t like women and the judiciary. And yes, we live in an imperfect world. Haven’t you fucking noticed? For fucks sakes, get over your hang ups already, you crybaby! Get a life!

    1. Amazonko, špatně ses reinkarnovala. Armagedon :-)
     Jing jang budou vždy protiklady a i se přitahovat ale to je vyšší „level. Na to kvalifikaci nedostanou od zájmovců či kašparů úžerů mamona, bludaři. Pomíjiví. Metat tance svatého víta je božská komedie ale víte jak je s demokracií když komorníci mažou zákony jménem zisku/výchov (čipanty nemusí, vypnou) a nestarají se o profit každého jednoho.

 3. To je fakt děs, ty neobolševické militantní feministky jsou prostě úplně všude a smyslem jejich existence je ztrpčovat život nebohým, poctivým a ctihodným mužům jako je challenger. I když jestli ona ta jejich zdánlivá všudypřítomnost není spíše daná tím, že dle challengera a jemu podobných je militantní feministka prakticky každý, kdo nesdílí jejich jednostranný pohled na život a nelká s nimi v řadě jací jsou to utlačovaní chudáci.

  1. PS: Btw článek za pět. Asi už na tento ukňouraný styl psaní začínám být alergická a vzhledem k objektivitě a přístupu autora pro mě má takovýto text nulovou informativní hodnotu. Je to pořád jak přes kopírák. Vytáhne se několik případů, které zapadají do autorova paranoidního bludu že se proti němu spiklo celosvětové militantně feministické hnutí, dostatečně se to natáhne a vyplní vatou vzteklého prskání na ženské pokolení a tadá, máme tady další ukřivděný román o 1000 slovech.

  2. Mngwa
   Přesně tak, nebohý, poctivý a ctihodný muž je jen ubulená bába. Ale někteří říkají, že měl osobní život fakt těžký, tak možná proto.

   1. Já vám nevím, existují i lidé, kteří měli těžký osobní život a i tak se z nich nestaly zapšklé a permanentně ukřivděné plačky, tož tak. Nevadilo by mi až tak kdyby psal o sobě a o své konkrétní situaci, jenže to tam nikde není. Já tam vidím jen zevšeobecňování, kolektivní vinu a všude jsou militantní feministky. No nedá se to číst bez intenzivního pocitu trapnosti.

    1. Mngwa
     ale jo, to je v pořádku, jsou lidé, kteří si přiznají, že si podělali život a příště to zkusí lépe, ale také jsou lidé, kteří si podělají život a zbytek života tráví hledáním toho, kdo za to může. Ti první si řeknou, zvoral jsem to a vybral jsem si špatně, ti druzí žijí v tom, že by si byli vybrali báječně, jenže to nejde, protože svět je plný militantních feministek. Číst přiznání, kde chybí převzetí odpovědnosti za svůj život, opravdu způsobuje intenzivní pocit trapnosti, ale výhradně těm nezúčastněným. :-(

 4. Jeden hořký porodnický vtip: ve třicátých letech byli všichni rádi, když přežila alespoň rodička. V padesátých letech, když přežila rodička i dítě. V sedmdesátých letech byli vděčni za zdravé dítě. A dnes se očekává, že porod bude příjemný zážitek.

  1. On to ale neni vlastne vtip. Mam nekde rodokmen do roku 1600. Vetsinou kazdej 8 decek, 4 umrely. Dvojcata vzdycky.

  2. „Jeden hořký porodnický vtip: ve třicátých letech byli všichni rádi, když přežila alespoň rodička“

   Clovek je stejny prirodni tvor jako jakykoli jiny tvor. Nevim o zadnych jinych tvorech kteri by rodily sva mladata v porodnicich. Neni duvod aby to ve vetsine pripadu clovek nezvladl taky.

   Takze je to 1) o SVOBODNE VOLBE a 2) o tom jestli ze sebe clovek udela bezmocnou entitu neschopnou preziti bez expertu za prdeli. S tim ze 2) taky znamena za lidi jsou pod totalni kontrolou tech expertu.

   Levicak rodi v nemocnici. Pravicak se o sve mlade postara sam.

   1. Asi tak. Každý se může svobodně rozhodnout, riziko, že se něco zvrtne je tam i tam. Odnesou si to jen rodiče resp. dítě. Tahání se po nějakých právnických institucích nikomu v jeho osudu už nijak nepomůže. Je blbé, když se rodiče třeba neshodli na způsobu porodu, ale zase to bude pak jen jejich boj a nějaký advokát jim v konečném důsledku v tom boji stejně prd pomůže…

   2. Cela otazka je ze co to znamena „vo vacsine pripadov“, a ake percento umrti je akceptovatelne. A ono, aj u zvierat casto porody koncia tragicky, opytaj sa hociktoreho druzstevnika kolko im zdochne krav alebo svini, a to je s odbornou starostlivostou zootechnika a casto aj privolaneho veterinara.

   3. Člověk néni tak úplně sténé jako jiný stvoření, je erectus a navíc sapiens, to druhý dvakrát.
    Takže úzká pánev aby mu ve stoja nepropadly střeva ke kolenom, a široká hlava na všecku tó módrosť.
    Proto má lidská samica ten vrh těžší.

    1. “ úzká pánev aby mu ve stoja nepropadly střeva ke kolenom, a široká hlava na všecku tó módrosť.“

     Tak s tou panvi nevim. Kudy by tam jako mely propadavat streva? S tou sirokou hlavou mas asi point, i kdyz nevim k cemu to vetsine lidi je kdyz tam maj nasrano.

     Jinak chlap vi ze si za zenu ma vybrat takovou ktera ma siroky boky aby mu mohla porodit dite. POkud ma k tomu jeste proporcne velky prsa, tim lip, n’est-ce pas. Ideal krasy vyhubly zeny ktera vypada jako chlap a ma uzky neduzivy boky je uchylnej (mimochodem vymysleli to buzeranti).

 5. Co mám teda skromnou bublinu kolem sebe, tak se vesměs chytaj ženské za hlavu, co to dnes ty „mladé“ blbnou…

  1. Myslim ze idealni reseni by bylo nechat zeny rodit prirodne nekde v rozumne uzpusobene porodnici kde by v pripade komplikaci mohl zasahnout doktor ale jinak by se do toho nepletl.

   1. A ono je nějak v rozporu s realitou? Já jen, že u nás to přesně takto probíhalo, a ani nevím, že by tak po známých měl kdokoli jinou zkušenost. JM kraj, povětšinou Bohunice nebo Obilňák (tzn. vlastně taky Bohunice).

    1. Z my zkusenosti to je tak ze rodicka je ponechana sama a kdyz dojde k porodu tak to dela obstetrician nekde na porodnim sale. Tak jsem to aspon zazil v Podoli a Krci v Praze. Nevim jak porody probihaji jinde. Ja osobne si na porodnice nestezuju. Porod doma bych asi nevolil respektive se spis stavel proti. Ale pokud to tak nekdo chce, je to jeho volba a je to OK.

  2. Když začala móda „tatínků u porodu“, ptal jsem se drahý, co by na to řekla, kdybych to tenkrát chtěl.Odpověď byla nekompromisní:To bys vyletěl dveřma!Tak jsem si potvrdil, že je normální.Ale pár omdlívačů z okolí znám.

   1. To ještě nic není. Existují i tatínkové, kteří nejenže mají potřebu být u porodu, ale ještě z toho udělají domácí video, které pak ukazují kolegům v práci vhodně před obědem (vlastní zkušenost).

    1. Mngwa:To už je ale perverzní.Příště bude pozvání na „live show“?Ani bych se nedivil, kdyby to někoho napadlo.

     1. No pánové – můj zeťák i přestřihával pupeční šňůru.
      Nějaký námitky? Nebo připomínky k pozdějšímu sexuálnímu životu s maminkou? :D

      1. je to každýho věc, ať si dělajou co chcou tvl

      2. Ja osobne obdivuju kundology, kterym funguje soukromy sexualni zivot.

       1. U soudu. “Obžalovaný, proč vy takový vzdělaný člověk, doktor jste zabil tu ženu?“ “Ctihodnosti, já jsem gynekolog a ten osudný den jsem měl 24 hodinovou službu. Provedl jsem 20 vyšetření a 4 potraty. Potom mě požádal kolega, jestli bych za něj nevzal službu a tak jsem pracoval ještě dalších 12 hodin. Po 36 hodinách práce se vracím domů. Na ulici mě náhle zastavila prostitutka a povídá: ˝Když mi dáš 500 Kč, tak ti ji ukážu.˝ No nezabil byste ji?“

   2. Já to řešit teda nemusel. Žena musela a bylo to dáno dopředu vzhledem ke zdravotním komplikacím oba na císaře…

    1. Imo se řeší, že by ten tatínek mohl být i u toho císaře. Zásadní problém zřejmě je, že různé biomatky a skupiny strašně bojují, že tam musí být, protože jinak doktoři dítě doživotně zkazí. No, nám teda na Obilňáku přišlo, že naopak personál byl úplně super, do ničeho nekafral, o všem informoval (s tím že jsme to mohli odmítnout)

     Tak vůbec mi přijde, že je to jak s „bojem proti diskriminaci“ buzerantů. Stávkuje se věčně v ČR, kde mi přijde že je to každému u prdele. Nicméně chápu, že jít protestovat do Ruska, tak je po boji. I po buzerantech.

   3. hele, já byl u třech ze čtyř, poslední nebylo možno, protože bolševická chřipka. poprvý se mi moc nechtělo, ale žena chtěla a nakonec sme asi byli oba rádi, že sem tam byl, přípravy trvaly skoro celej den, bylo jí dost mizerně, takže sem doprovázel do sprchy, podpíral, přidržoval, podával pití a tak. samotnej porod pak byl rychle, do díry sem nekoukal, občas podepřel záda…a vím jak to v pohodě zvládla, mám o důvod víc si bejt jistej, že rozvod není potřeba, když mě občas nasere:) k dalším porodům už sem chodil samozřejmě.
    můj táta to ale nikdy nepochopil, má stejnej názor, jako ty a tvoje žena…nevadí mi to, já ho nepřesvědčuju a on mě nakonec taky ne

   4. To mi připomíná mého známého, jak byl u porodu, a ptali se ho: „A budete v pořádku, tatínku?“.
    A on povídá: “ To je v pohodě, já dělám na jatkách!“…

    1. RomanL 10.10.2022 v 7:31

     Ještě dobře, že nedělal v kravíně. Mohl by ve víru vášně požádat o provázky, ab si taky zatáhl…

     1. Karle, co vám to tady smrdí?
      Ale, soused dělá patologa na soudním a vobčas si nosí práci i domů.

 6. Ke skuhrani autora tohoto textu je tezko se vyjadrovat, je prilis zaplneny predsudky a subjektivnima srackama.

  Na dane zalezitosti je nicmene zajimave nasledujici. Lidi se uz ani nedokazou sami rozmnozit. V „civilizovane“ spolecnosti neni clovek jako zivocich schopny porodit vlastni dite. Teda naprosta vetsina lidi. Potrebujou k tomu lidi v bilech plastich s tisicema hejblat a tisicema chemikalii. Vono to neni vo moc lepsi pri koncepci, ale tak daleko aby felcari zastrkovali lidem jejich pindiky do jejich pipin to uplne jeste nedoslo. Nicmene deti ze zkumavky je jak nasrano.

  DIVNY NE? ASI BY SE NAD TIM LIDI MELI ZAMYSLET.

  Co kdyz treba dojde k nejaky katastrofe, civilizace se zhrouti?

  V podstate sledujeme stejny princip jako v pripade toho zasranyho covid hoaxu. Veci jsou technokraticky rizeny bilejma mrdkama potazmo statem. Clovek uz si ani vlastni dite nemuze porodit.

  Lidi casto zvanej o levicactvi a pravicactvi, roubujou tuhle dichotomii uplne na vsechno. OK then. Takze zastance toho aby se deti musely rodit v porodnici je levicova mrdka jako prase zatimco lidi kteri si sve deti chteji rodit sami jsou pravicaci jako remen.

  1. Statistika umrti pri porodech tak nejak nahrazuje vetsinu hoven vyse :)

   1. Your myopic or perhaps intellectually challenged or perhaps outright stupid self doesn’t understand the essence of the aforestated.

    Jde o to ty tupy blbce ze lide pozvolna outsourcuji jeden aspekt svych zivotu za druhym do rukou odborniku. To ze nedokazi respektive nesmi porodit sve mlade je priklad par excellence. Z principu veci, co je komu do toho jak si kdo bude rodit sva mladata? Co do toho ma co strkat rypak treba takovej mamrd jako ty a vohanet se nejakejma statistikama? Co se seres do mejch deti, eh?

    Navic, co budes ty sraci delat az dojde k rozpadu civilizace, k cemuz treba ted tak nejak muzeme smerovat? Je skutecne vhodne totalne atrophovat lidske schopnosti a nechat vse na technologiich, expertech, etc,?

    A hlavne, uvedomujes si ze tim ze se lidi odevzdaji do rukou expertu tak se jim daji vsanc a skrze ty experty muzou byt snadno vydirani respektive ovladani? Nevsimls sis jak se to stalo behem CONVID hoaxu?

    Ty „hovna“ si ty prizemni nemyslici pablbe zaraz zpatky do prdele. Spolu s tema statistikama. Muzes to invokovat az budes hovorit s nejakym tobe podobnym debilkem.

    1. Tak ono jde spíš o ten boj, že za vše někdo může, a hlavně je to někdo cizí. Takže on by chtěl každý všechno přirozeně „jako v přírodě“, ale už nechce tu úmrtnost „jako v přírodě“. Ergo když děcko umře, vždycky za to může „někdo“. A jakkoli to zní blbě, ono to, že lidi nejdřív studují, pak budují kariéru, a pak žena v 35-38 začne přemýšlet nad potomkem, sežene chlapa 40-45 a… vono je to prostě pozdě, no. Můžete oba žrát jak kvalitně chcete, můžete sportovat, nekouřit, být bez nadváhy, krevní obraz jak v osmnácti – ale „blbá 16tiletá cigoška“ co hulí, žere tučný, má nadváhu až obezitu kterou ojede 18tiletej možnábrácha má ty vyhlídky furt lepší. Geny nepřechčiješ, ani nepřesportuješ. Ty mutace probíhají, a uděláš s tím hovno.

     Že pak lidi dělají pokusy na klinikách je jen důsledek.

     1. modelový příklad:
      https://www.super.cz/888221-trapas-na-cervenem-koberci-v-cannes-britska-aristokratka-neuhlidala-vystrih-a-lide-neverili-svym-ocim.html

      „Lady je tak i ve svých 45 letech bez partnera a v minulosti přiznala, že si nechala zmrazit vajíčka. Má za sebou několik vztahů se známými muži“

      1. Nj, i zlatá mládež jednou zestárne. Ale příklad je to v zásadě nemodelovej, neb aristokracie byla odpradávna samostatná kategorie.

      2. Já teda znám vícero žen okolo tohodle věku a všechny by tuhle nádheru strčili do kapsy.
       A to neplastikujou… jsou jen přirozené, hejbaj se, maj rády víno…
       Tohle je fakt děs :(

     2. Jojo, a v historii určitě za ty mrtvý dětičky mohly jen ty debilní biomatky a ne pokrokoví lékaři, že?
      Tušíte, že i ve středověku se doktoři učili 5-6let a pak dělali ještě 3 roky podržtašku? Co se asi tak v té době učili na medicíně, když neznali ani krevní oběh? Já vám to řeknu, samý píčoviny! Tušíte jak se replikační krize ve vědě dotýká samotné dnešní medicíny? V některých oborech je 100% nereplikovatelnost provedených studií!

      https://cs.wikipedia.org/wiki/Hore%C4%8Dka_omladnic
      https://www.wikiskripta.eu/w/Pou%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD_%C5%BEilou

      Chybí tam čísla, ale na horečku omladnic to nebyly jen jednotky procent, šlo to mnohem výš…

      1. Ještě před stopadesáti lety byla medicína na úrovni středověku. Ještě před sto lety se nevědělo prakticky nic o patofyziologii, biochemii, molekulární biologii,farmakologii, nebyly antibiotika ani běžné léky na bolesti. Ještě před padesáti lety se lege artis a ve velkém podávali léky, jejichž účinnost se neprokázala nebo naopak škodily, zvyšovaly morbiditu a letalitu. Co chcete dneska za zázraky?

       1. Dneska to jde stejně jako kdysi.Akorát máme víc „rizikových“ a v nemocnicích se dá lecos zachránit.Navíc máme dnes možnost, nevím jak se tomu říká, něco jako testy nebo skenr.Prostě, budoucí rodiče se dozvědí předběžný odhad.Že tam je nějaká porucha.Ať fyzická nebo mentální.Jo, pokrok nezastavíš.

 7. Že někoho vyhodí z porodnice, nemusí vůbec nic znamenat. Blahé paměti vyhodili dr. Pařízka, který se nakonec uchytil v porodnici u Apolináře. Takže zjevně jsou i ve zdravotnictví různé kliky, které bojují za to svoje. Ale to je mezi vámi lékaři. Jen byste se konečně měli shodnout na tom, co vlastně chcete. Na jednu stranu děláte na rodičky/pacienty bububu, že bez vás určitě neporodí/zdechnou, ale na druhou stranu si stěžujete, že od vás pacienti chtějí zázraky. Zázraky neumíte, to ani není možný, ale pak na nikoho nedělejte bububu.

  1. je to s různejma těma šarlatánama občas tak trochu dog eat dog – kdyby mezi tím nebyl drcenej pacoš, jak mezi dvěma mlýnskejma šutrama, že…

  2. Co vlastně chtějí?

   Vydělat prachy. Vydělat hodně moc prachů:))

   Zubaři to už uměj i u nás..

   1. Venca P.

    to nevím, Vy znáte někoho, kdo nechce vydělávat prachy? Někoho, kdo nechce vydělat hodně moc prachů? Kolik vyděláváte prachů Vy? Hodně moc, hodně, středně, málo?

    já hodně peněz, které vydělám, podám svému zubaři a jsem ráda, že je to možné. Vlastně doplácím na socialistickou zubařinu, která sice byla „zdarma“, ale dnes ji musím napravovat tím, že mě to stojí dost peněz, naštěstí, protože kdybych dnes musela jet v režimu všechno zdarma, tak nejspíš hlodám jídlo holými dásněmi.

    1. vopravdu to zkurvilo? jako ani nedejchám, že lemplů bylo asi stále je dost, ale…přístup nemála zubáků je to je všecko na hovno, celý to musíme předělat a že to je za desítku jeden z nich vypadne až potom :D pak aby neměli na věky zajištěnou prácu, to by jeden taky uměl, všecko předělávat donekonečně dokola

     1. Hele já nevydělávám nějaký obří peníze, ale nechceš něco pučit? Nebo i dát? Tvl takovou socku jako seš ty, jsem tady ještě nezažil.

      Dneska se firmy o lidi perou. A co si lidi řeknou, to dostanou. Nechceš se spíš začít snažit, než tu ze sebe dělat takovýho nýmanda?

      https://media.tenor.com/XHI8PjnQQ6cAAAAC/naked-gun-facepalm.gif

      1. :-D Nejsem posměváček, ale tohle byla osvěžující řezničina.

       1. Mno. Já se výhledově k řemeslu vracím. Ono to bude ceněné víc a víc. Zatím je zajímavější a zábavnější prodávat kvalitní víno, to taky umí málokdo a tu klientelu si jen tak nezískáš. Ale řemeslo má zlaté dno. A bourání i vyrábění mě bavilo a baví pořád :)

        1. Kdo dneska pije víno, když je krize?Kromě dam, samozřejmě.Co dovoz z ostrovů?Krávožrouta, sladovku…anebo z protistrany ty hnusný Henesáry a Curvoaisáry a Marteláry?To je parádnická motanice.Ale vyhni se rumům, to je pro námořníky a tady žádný nejsou:-)

         1. tak mimo český kyselice a předražený patoky ze západu, protože francijó, to frčí, obrovskej tlak právě ze zemí, kde je teplo, takže to tam dobře vyroste a má to i nějakej cukr a nemají tam asociálný stád s 90% zdaněním, takže vod paprikášů a pak Austrália, Južná Amerika a poslední dobou i něco z Afriky

          máš plný vobchody vín z těchto zemí i za naprostej pakatel, a dá sa

          1. Doma máme na dýchánky jenom moravský pistole.No a vedle teče proudem Beefeater.Francie nám nechutná, anžto jsme vidláci a nemáme modrou krev:-)

          2. tak taky kdo soudnej si to bude kupovat vod žabožroutů, když celkem rozumný koupíš odkudkoli odjinud, ai z Pyrenejí a Rumunska to sem frčí ve velkým – a za polovic

           pomaličku, ale jistě, začínají ulice se zahraničníma vínama v marketech celkovým počtem přetlačovat moravský kyselice, a trend bude jenom pokračovat…

          3. Daň ve státě pěstitele je irelevantní. Daní to zatíží až stát na jehož trh je to připuštěno. Takže pokud si nechcete jako malospotřebitel chodit furt do Duty free, kde to zase zaplatíte na přemrštěné marži, máte smůlu. Nízká cena zahraničních vín na prodejně je dána úplně něčím jiným.

          4. Panek
           13.10.2022 v 7:44

           to zase žavaníš z hladu, nebo co ty vole? socialistický peklo s 90% zdaněním (a na druhé straně stádním dotováním snad všeho) a vo to menší produktivitou práce asi bude mít trochu jinou cenu VŠEHO než takový Portugalsko, Rumunsko, čili asi všem lidem ve vesmíru, mimo pánka, je okamžitě zřejmý, že cena k vyprodukování naprosto čehokoli musí být (a, kupodivu, je) v žabožroutově obludná

           ostatně tady to je totéž, s fyjalovou drahotou bude za chvílu taková nějaká střední cena těch moravskejch patoků i ve slevách přes 200 litr (nejsme už teď moc daleko), vona už i cena burčákůch letos byla dost hrozná, přičemž produktivita práce tady je minimálně stejná, spíš vyšší, než v žabožroutově; a samozřejmě je potřeba započítat to, že většina regionů v žabožroutově je vo nějakou tu stovku kilometrů víc na jih a podnebí je tam příznivější=to jim eště hraje do karet, a přesto

           stejně největší prdel je, jak i do zemí produkujícíhc mraky vín se to importuje ze zemí taky produkujících mraky vín, a vice versa, v zásadě se miliony hektolitrů vozí vokolo planety tam a zpátky :D nicméně cenovej tlak na drahý trhy je a bude stále větší a to bude místní producenty strašně drtit

          5. Tak nějak jseš zase mimo, jako obvykle. Vzhledem k tomu, že máš na 99% držku tak akorát na spařenej jetel, to ani nebudu nějak dál komentovat…

         2. Forge – vono ty krize jsou dvousečný.

          Od nižší střední třídy dolů to má dopad vcelku dramatickej a kupní síla u nich pak skoro žádná není.

          Od vyšší střední třídy to má taky dramatickej dopad a to ten, že nevěděj co s prachama. A na tom se když máš kvalitní zboží, dá vydělat.

          Střední třída se drobet kousne a překoná to, za skřípění zubů. Aktuální situace většiny těch, co tady teď nejvíc remcaj, troufnul bych si tipnout. Jen mi furt hlava nebere, proč by bylo lepší Rusko, nebo snad proč bylo líp za totáče, když měli holý prdele.

          1. Bude to přesně podle gausse.Levá a pravá strana vcelku bez devastace a vrchol to postihne nejvíc.Názory, že za totáče bylo líp má většinou generace, která to zažila.Nezapomeň, že většina lidí je neschopná přijmout zodpovědnost za svůj život a potřebují „jistoty“.Za komárů žili jako šedivá beztvará masa, ale nemuseli se o nic starat.Tak to mám odpozorovaný.Za to ale taky můžou komouši.Takhle to vychovali.

          2. Musíš jenom dvě věci. Platit daně a umřít.

          3. To první ne, to druhý nevojebeš!

        2. shifty: jestli na to máš prostor, tak to musí být uzený a klobásky jedna báseň, když to děláš doma. Taky bych si dal:-) Akorát abys vůbec to řemeslo mohl provozovat, až veganisti vyhlásí džihád.

         Jinak kvalitní vína má třeba Moldavsko, kde jsem byl překvapen i kvalitou a cenou koňaku, teda pardon, brandy. Říkají tomu tam „divin“, kvanta druhů od laciných á la napoleon po dobroty, které jsou prakticky srovnatelné s VSOP komerčních značek (Martel, Rémy, Courvoisier). Velká škoda, že nejsou v EU, myslím, že by toho tady udali docela dost.

         1. víš co je nejhorší pro vegetariány?

          když je pohřbíš do masovýho hrobu :)

          Prostory nemám, ale nebyl by to problém.
          Koukni třeba na youtube channel Mistr Málek. Ono to není těžký udělat poctivě, nebo podle čsn norem atd. Jasně, je to vstupně dražší, ale přijde mi, že na to je větší a větší odbyt.

          Stejně jako s víny se samozřejmě zaměřuju na bohatý klienty. To snad dává rozum.

          1. Já sem si čistě z pokusných důvodů koupil přenosnou rybářkou udírnu . Stála mne tenkrát 1200,- v nerezu (teď už je za 3000). Šel jsem touhle cestou, abych si ověřil, zda jsem schopen i já nešikovný poleno naložit maso a pak ho vyudi. Prostě levný test, zda mne uzení bude bavit.

           A kurva baví mne to. U baráku tak instaluji pořádnou udírnu, ale tu přenosnou si nechám na kempování a tak.

          2. Jako na to se výhledově taky chystám. Dneska už jsou technologie naprosto vychytaný.
           Stačí to je udělat poctivě(a domácí ani jinak nejde… :))

          3. shifty: znám, dobrej:-)

           Málka neznám, mrknu. Zaměření na bohatý klienty dává rozum vždy, ale vyznělo to teda tak, jako že dá rozum, že od tebe nic čekat nemám:-) Jako bohatej nejsem, ale na domácí klobásu bych určitě z kasičky něco vykřesal. Akorát při dnešní ceně benzínu by vyšla hodně draho.

          4. Lepší něco vykřesat a udělat si občas nebe v hubě, v bříšku a dobrý sraní, než denně žrát nějaký prefabrikáty…
           S vínem je to to samý. S pivem taky. Vlastně se vším …

           U toho řezničení by to ani tak o penězích nebylo, já bych chtěl dělat klasiku. Jitrnice, tlačenka, sekaná…ale poctivý. Sám to mám rád a držku si neošidím.

          5. shifty: jsem sjel už několik Málkových videí, tu školní kuchyni by to chtělo někde poblíž k dispozici. Nalákala mě šunka i doma pečený bůček, debrecínka… máš mě na svědomí, víš, kolik jsem toho chtěl udělat a místo toho čumím na tytrubku?

           Akorát neumí grilovat, sorry, ale hodit maso na gril, který nejde zavřít, navíc vyzrálé hovězí a v takové kose, to je přímo zločin.

         2. Kvalitní vína se dělají všude možně. To je pravda a je to dobře. Ve Francii se na vyšší úrovni dělá těch opravdu dobrých vín asi nejvíc, ale taky se tam dělá obrovské množství shitu. Velmi vtipné je to například v Burgundsku, kde 80% vinařů je víceméně nepitelných, ale těch zbylých 20% je v podstatě to nejlepší, co se dá pít. Na investice se jede spíš Bordeaux, je to takový to nejvíc světový.
          Cognac a Brandy…hmm.. s tím Moldavskem tomu věřím. Taky jsem někdy něco „předegustoval“ :) a bylo to super. Škoda, že se sem toho moc nevozí(a dobrého v podstatě nic).
          Kdyby náhodou bylo třeba koupit kvalitní cognac nebo armagnac, Tak doporučuju Daniel Bouju a Guy Lheraud. To nejsou tak velký firmy, ale kvalitou jsou vejš. Jsme tak cca 1200 za 0,7 VSOP atd…
          Mimochodem, víš, jakej je rozdíl mezi cognacem a amragnacem? :)
          Je to celkem vtipný…armagnac je vlastně něco jako naše slivovice, akorát jde do sudu.
          Armagnac je destilovanej jednou, cognac 2x. To je celej ten vtip. :)

          1. shifty: v Kišiněvu jsem byl na outdoor vinném fesťáku a byl to mazec. I ten divin tam byl ve flaškách jak nějaký Ludva XIII., s cenami dost akčními, na to jsem byl lakomej. To, co je běžně v obchodech je ale s námi nesrovnatelné, za 300-400 kč půl litru něco mezi VSOP a XO (bůhvíproč se tím francouzským systémem neřídí, takže XO je u nich sedmileté).

           Na DB a GL se podívám, doma pořád jedou ty čtyři komerční dokola, takže něco nového proč ne.

      2. shifty 13.10.2022 v 1:39

       Až neperou.
       Podle včerejších zpráv (ČRo +) na trhu práce není patrno, že by firmy začaly propouštět, ale že silně omezily nábor.

       1. Nemci resi, ze pokud nastane krize, tak jim hodne lidi odejde do predcasnyho doochodu a prisun noveho masa drhne. Stran tech plavacku na Schlauchbootech se totiz ukazalo, ze elektroinzenyr je v Africe kazdej, kdo umi zapalit svicku.

       2. tak pokud vycházijou z proklamací pracáků, tak to je účelnější se jít zeptat na nádraží mezi bezďáky, jak voni vnímají trh práce

        soudnej člověk vleze na pracák maximálně na pár měsíců, co by tam taky dělal, furt někde jezdit jak pyča a dozvědět se stále dokola, že nic nenašli, nebo ho pošlou dělat metařa tvl

        jako dycky pudou prvně brigádníci, dohodáři a pak švarcáři, to nikde evidovaný není a minimálně ta třetí skupina rozhodně na pracák teda nepude :D nicméně i tak, už jenom na konci srpna přes tucet firem ohlásilo i přímo na ty pracáky přes 1100 propuštěnejch, a celkově hodlá jenom do konce roku propouštět pětina firem, to budou nejspíš desetitisíce míst

     2. Rozdil oproti sociku je v tom, ze tehda to kurvili, protoze na to srali a dneska se snazi ti do huby nainstalovat ojety BMW, aby vydelali. Mit dobryho zubare je vyhra v Bingu a to bez ohledu na momentalni verzi diktatury.

      1. taky byl doby, kdy třeba vůbec nebyly k dostání materiály, dneska mají zubaři na co si vzpomenou a pokud to vyloženě není fakt kripl, tak to snad neposere, přesto ale jich nezdravý množství má pocit, že kolegové před ním všecko zkurvili a von to udělá nejlíp :D

 8. Jedna vec je podoba porodnic. Byt se to pomalu meni, sterilni prostredi na zenskou fakt nepusobi buhvi jak blahodarne. Druha pak rizika. Ze nekdo kouri se prokazuje blbe. Ze nekdo rodi doma je cernobika binarka. Navic kdyz se to posere, nejsou to jen vydaje za urgentni zakroky, ale i nasledny vydaje za peci o kripla. Obecne sporny tema.

 9. Fajn forma jaka je,ale nasledujici plati Bez rozdilu:
  Soudni spor ma vzdy viteze jsou to advokati tesat do kamene.
  A totu jeste nebylo rozebrano,ze soudci a advokati SE znaji tzn. Ten merchanting pri dohode je strasnej jako hele tohle si uz ale musis Priznat tam Ty stahneme ale to jedno musis vzit(nejaka nevinnost nekoho nezajima).jinak si nevrznou priste a CAK mu vezme koncesi a nashle.

  ad porody.
  Lidi jsou Tu rozhodne mentalne chytrejsi nez ja tak me prekvapuje ze neumi pracovat s textem I kdyz forma je na hovno Tak tohle plati taky:
  Ja SE rozhodnu mit porod doma posere SE to a za to,ze se to posralo muzu byt popotahovanej v mezich zakona jako laik vcasne privolani pomoci, ale aby mi nekdo Dal Bianco sek s papirem,ze za to odpovida kdyz tam fyzicky neni?sorry to je prece nesmysl kor u doktoru,kteri si za svou praci vesmes stoji.

  Nepochopil jsem na zaklade ceho je profesne koniginsfrau zpusobila resit komplikace porodu a pokud na to hraje tak uz SE v pripade komplikaci bude popotahovat ne jen za vcasne privolani pomoci,ale I za dalsi veci,ktere maji byt vymezene pro jeji „profesi“. Nechce te mi rict ze nikdo nevidi ten problem ze by tahle zenska chtela MIT pravo na vse a nasledne odpovednost za dosud znamy standartni postup pro komplikaci ne?prece jste cetli,ze ona si nevedla „minutes“/denik jak porod probihal to je prece nedbalost sama o sobe v jejim pripade..

  1. Páni, ten vývoj ale jede. Tohle je o dost lepší model, než sergej. Tak hlavně nesekat jak rohlíky a nasazovat na weby s rozumem :D

   1. A Ted si predstavte,ze si budou weby vydrzovat lidi jako vy,aby tam bylo neco pro kategorii 60+ a pametniky ;)

    1. Už aby to bylo.
     Lidi jako já, teda většina, aspoň trochu ovládají češtinu i gramatiku.
     Vyřiď svému programátorovi, že se čtyřkou z češtiny, klasifikováno ze známosti a hlavně sponzoringu příslušné školy, je tenhle jeho produkt v ČR neprodejný.

     1. Programatori,koderi a podobny zverstvo jde uplne mimo me stejne jako prodavani u Vas.
      Cilova skupina na kterou miri Vas product bude v blizke dobe sice narustat nicmene s pravopisem na tom budou se mnou srovnatelne nebo Hur takze Jim to Bude jedno a Vase uzasna gramatika s pravopisem muze zustat neposkvrnena na vasem vysvedceni…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017