Hysterie.Idnes.cz: už nejsou vůbec žádná COVID+ lůžka na JIP! - zpět na článek

Počet komentářů: 224

  1. To LWG:
    Me by se taky libila situace, kdy se domluvime a vyzenem je vidlema, ale to nepomuze, jak kdosi tady napsal, kdyby byl u moci kdokoliv jiny situace bude stejna. Je to zkurvenosti statni spravy, policie i nas samotnych.
    Typicky priklad je tenhle Blatny. Jako detsky hematolog nekde v Brne, povazovan za skveleho odbornika, rika rodicum malych deti, ze maji leukemii, takze pocitam, ze soucit je u nej vyvinuty na vysoke urovni, pak de delat blba na ministerstvo a pod naseptavanim nikym nevolenych blbu kolem nej se zmeni na druheho Maocetunga. Ani kdyby neco chtel zmenit tak nema sanci, vlak je rozjety. Parkrat naznacil pochybnosti o pocitani mrtvych s covid a novinari ho malem sezrali.

    1. to Cartman

      Neznám B. osobně, ale od kolegů (jmenovitě jeho spolužáků) jsem slyšel, že je to ambiciózní blb.

      A selský rozum je ochoten tomu i věřit: co myslíte, jaký to asi má se vztahem ke svému oboru, když od svých pacientů odejde prostituovat Babišovi ?

      1. to kundohlav smrduty
        Muze byt, taky ho neznam osobne jen z doslechu. Mozna sem si jen pral aby to nebyl debil.

        1. to: Cartman
          To je obecný problém nás slušných lidí. Podle sebe soudíme jiné a přejeme si je také vidět v dobrém světle.

  2. Za to nemůže Hamáček, za to mohou „datoví vědci“, jejichž neformálním šéfem je samozvaný „guru zavíračů“ Petr Ludwig. Hamáček jen poslouchá.

    Abych si propíchnul svou bublinu, poctivě jsem včera přečetl interview s Ludwigem ikdyž jsem místy nahlas sprostě řval. Největší perly viz níže.

    Významnou postavou koronakrize v České republice je muž, který do ní nepromlouvá ani z politické funkce, ani z nějakého státního či vědeckého ústavu, dokonce většinou ani z České republiky. Datový inženýr Petr Ludwig tráví většinu času v Dubaji, kam se přesunul z New Yorku. Je autorem bestselleru Konec prokrastinace. Přednáší o kritickém myšlení, které prý před rokem aplikoval na spor o nošení roušek. Popularizační klip k rouškám mu zajistil ohlas i v zahraničí. Od jara také buď sám, nebo s členy vědecké Iniciativy Sníh občas konzultuje s premiérem Andrejem Babišem. Před třemi týdny tak zřejmě Ludwig intervencí u premiéra zabránil rozvolňování vládních zákazů.

    Dnes se bojím, že volby do sněmovny sníží pravděpodobnost adekvátního řešení celé krize. Že vláda se bude zdráhat přistoupit k nějakým razantnějším opatřením, protože jsou nepopulární.

    Na druhou stranu ve společnosti roste napětí, protože rostou kolaterální škody lockdownu. V minulém čísle Echa jsme publikovali debatu o zavřených školách, oba tábory se tam shodly na tom, že děti jdou v posledních týdnech mentálně už hodně dolů.

    Tady by bylo dobré poslouchat vědce, konkrétně Iniciativu Sníh. Ta sdružuje přední vědce, kteří se u nás poslední rok k pandemii vyjadřují: profesor Zdeněk Hejl, Jan Kulveit, Jan Konvalinka a další. Například otevřít školy je riskantní ve chvíli, kdy nám tu roste britská mutace a kdy je potenciální riziko jihoafrické mutace. Pořád máme kolem deseti tisíc nově diagnostikovaných denně a některé nemocnice jsou už plné a zdravotníci naprosto vyčerpaní. Musíme naopak hledat cesty, jak zátěž nemocnic snížit. Přílišné rozvolňování teď by mohlo být poslední kapkou před kolapsem našeho zdravotnictví.

    A je zdravotnictví skutečně před kolapsem? Necelých šest tisíc pacientů s covidem v zemi, která má 35 tisíc lůžek, to nevypadá jako manažersky nezvládnutelný úkol.

    Ono stačí zavolat lidem z první linie právě v menších nemocnicích – já jsem v kontaktu tak s patnácti zdravotníky z první linie – a mnozí vám řeknou, že už nemají místa, nebo že jich mají málo. Zlín, Cheb, vůbec příhraniční nemocnice, tam už to dnes je katastrofa. Navíc po dvaceti dnech od pozitivního testu lidé mizí z oficiálních covid statistik, ale v nemocnici někteří dál zůstávají.

    Co protiargument, že asi třetina z covidových pacientů nemá v nemocnicích co hledat, protože mají lehký nebo úplně bezpříznakový průběh, takže jsou spíš sociální než medicínské případy?

    Upřímně řečeno, dnes nejde tolik o kapacitu nemocnic jako takových, ale o místa na JIP. A můžu vám garantovat, že na jipce určitě nikdo neleží zbytečně. Jipky jsou tím úzkým hrdlem systému. A taky personál. A pokud přijde čtvrtá vlna, pravděpodobně přestanou stíhat i krajské nemocnice. To jsme už některé dny viděli při třetí vlně, v jednu chvíli byla plná jipková místa v Ostravě, a i v Praze některé nemocnice odmítaly starší ročníky. Znám konkrétní případ paní, ročník 1939, s těžkým covidem, místo pro ni nebylo ani v Krči, ani v Motole. Jestli přijde čtvrtá vlna, tak místa pravděpodobně budou chybět.

    A do května, června nám radíte, abychom ještě byli zavření doma?

    No, existuje ještě jedna varianta. Kdybychom na čtrnáct dní vše opravdu poctivě zavřeli, kompletně vypnuli stát, tak by virus v populaci zásadně klesl a dalo by se začít znovu trasovat. Dalo by se vymyslet, za jakých podmínek otevřít fitka a restaurace. Náš lockdown napůl je nejhorší varianta vůbec, lose-lose strategie, nechrání ani ekonomiku, ani zdraví. Ten pořádný, ale krátký lockdown funguje daleko lépe, jak z pohledu ekonomiky, tak zdraví. Hodně dobře to popisuje mezinárodní vědecká komunita, u nás zastoupená právě Iniciativou Sníh. Marginalizační strategie už se osvědčila v Austrálii, v Kanadě, obecně v asijských státech: Tchaj-wan, Korea. Jasně, částečně jim pomáhají hranice, Austrálie je obklopená mořem. Ale jde i o to, že když se jim někde vyskytne jeden případ, jsou schopni udělat tvrdý lockdown lokálně. Já jsem přímo v kontaktu s rektorem Institutu komplexních systémů v Nové Anglii, který podobné doporučení vytvořil i pro Německo a který řešil epidemii eboly v Africe.

    Zkoušeli jste tuhle myšlenku předestřít premiérovi, když se s vámi radil?

    Ano, přímo jsme mu dávali kontakt na toho rektora, že s ním mohou konzultovat, jak celou věc provést. Bohužel na to vláda nereagovala.

    Dá se tvrdit, že někomu zkazí celý život nemoc, kterou prodělal před pár měsíci?

    Zatím vědecké studie nedaly odpověď, jestli jsou problémy trvalé, nebo jen dlouhodobé. Už máme případy, kdy covid někomu rozjel zdravotní problém před půlrokem a ten problém u něj stále trvá. Vy jste citoval českého vědce. Pokud ale člověk chce mít relevantní informace, je potřeba čerpat ze zahraničních studií – názor nejsou fakta, i když u nás se to často zaměňuje. Jak říká doktor Petr Smejkal, v Česku se často nedělá evidence-based medicine, tedy medicína založená na důkazech, ale eminence-based medicine. Ani titul profesor nezaručuje, že má řečník ve všem pravdu, je to argumentační faul autoritou. Vždycky je třeba se i u odborníků ptát na důkazy. Já bych u vyjádření některých lokálních expertů byl velmi opatrný.

    To se vztahuje i na členy Iniciativy Sníh?

    Zrovna Sníh má evidence-based přístup jako jednu ze svých hlavních hodnot. S některými z nich spolupracuji dlouhodobě a myslím, že oni jsou v české debatě nejrelevantnější právě proto, že stavějí na mezinárodním vědeckém poznání.

    Kdybych byl politik, jak poznám, že zrovna Sníh je ten hlas z vědecké komunity, kterému je třeba naslouchat?

    Je potřeba si srovnat, z jakých jsou ti lidé oborů, jakou mají publikační činnost a jaké mají napojení na mezinárodní komunitu. Pokud je tu nějaký lokální vědec, navíc z jiného oboru… Například v médiích byla velmi populární prohlášení profesora Žaloudíka, který je určitě velká kapacita v oboru onkologie, ale ohledně předvídání rizika epidemie se úplně netrefil.

    Tak pokud jde o odbornost a mezinárodní citace, máme tu profesora Jiřího Berana. Jenže toho ministerstvo zdravotnictví zařadilo mezi dezinformátory.

    Teď se omlouvám, ale bohužel profesor Beran opravdu šířil prokázané nepravdy. Vydal něco, čemu říkal vědecká studie, a následně vyšla řada analýz, že to vlastně žádná vědecká studie není.

    A jiní vědci – u nás skupina Vencálek, Fürst, Dostál – zase ztrhali studii z magazínu Science, na níž se podílel váš kolega ze Sněhu Kulveit. Mířím tím jen k tomu, že vy jste stejný laik jako já. Jak vy poznáte, který vědecký proud má s covidem pravdu a který ne? Názory ve vědecké obci se dramaticky liší.

    U řešení epidemie nejde o jednotlivé lidi, ale právě o vědecké studie, o fakta. Téma, kterému se dlouhodobě věnuji, je kritické myšlení a schopnost pracovat se zdroji. Člověk potřebuje rozumět metodologii, dívat se na velikost vzorku studie. Vědecké poznání je nezávislé na konkrétních lidech.

    Ten chlap si absolutně nevidí do huby – resp. v praxi dělá jeho „Iniciativa Sníh“ přesná 180° opak toho, co hlásá. Banda nekompetentních ajťáků bez jakýchkoli publikací ve zdravotnictví se naváží do profesorů epidemiologie, imunologie a biostatistiky. Plná huba „kritického myšlení a práce s daty“ a pak se ukáže, že má jen emoce, předsudky jako „na JIP nikdo neleží zbytečně“ – realita viz Challengerův článek – a absurdní zjednodušení jako „roušky zabraňují“.

    Tak „Roušky zabraňují“ jo? Nejde vůbec o to jak a kolik, jde o tu generalizaci – totiž JAKÉ ROUŠKY ZA JAKÝCH PODMÍNEK?
    – FFP2 respirátory?
    – Třívrstvé chirurgické roušky?
    – Jednovrstvé čínské roušky?
    – Roušky ze záclonoviny?
    – Suché roušky?
    – Roušky provlhlé po 2 hodinách použití s fyzickou námahou?
    – Rouška neměněná dva týdny a nošená v režimu 8hx7dní?

    Jen imbecil může hodit takto diametrálně odlišné „roušky“ do jednoho pytle a tvářit se, že mají všechny stejný efekt. Jenže přesně tak pracují „datoví vědci“ a to je jejich zásadní chyba, která znehodnocuje všechny jejich výstupy – vezmou nálepku („label“) kterou označí v datové sadě všechno zhruba podobné, a potom dělají statistiku nad takovýmto průměrem. To je stejné jako dělat „datovou vědu“ nad statistikou ze závodů Trabant Race a Formule 1 – auto jako auto a závod jako závod, ne?

    Takže to bychom měli k té „schopnosti pracovat s daty“. Ne, datoví vědci jsou právě ti, kteří absolutně NEUMÍ pracovat s daty. Jen si na počítači hrají s čísly, kterým však absolutně nerozumí.

    1. Když pan Babiš a Hamáček, dva nejmocnější muži ve státě, poslouchaj tyhle kretény, není se čemu divit. A to se teprve začíná oteplovat, ale už dneska Plzeň plná lidí, roušky skoro nikdo a každej něco lemtá aspoň v kelímku. Už je vidím, jak udělaj 14 dní komplet uzávěru. Takovou, co například i v Izraeli byla úplně na hovno. HAHA.

      1. Podle mne oni vůbec netuší, co by to znamenalo kompletní uzávěru. Asi by se dost divili, kdyby jim nešel proud, topení, v kravínech bučely nepodojený a hladový krávy, zatuhly pece, nejel jedinej autobus atd. Nebo holt každýho kdo zrovna někde funguje tam na dva tejdny přivázat? Řek bych, že si buď vůbec neuvědomují, jak funguje průmysl a další procesy vůbec, nebo jim to je spíš jedno a jen tak melou hovna. Už mě to nebaví – a to se omezuju na rádio ráno cestou do práce a večer kouknu na internet na noviny. Neumím si přadstavit, že jsem celý den doma a koukám na televizi, to bych asi umřel NA COVID přenášený modulovaným elektromagnetickým vlněním.

        1. No vidíš a to mám já. Kromě tak jednou za 3 dny na 2 hodinky nákup, pořád doma, 12 hodin u PC, protože na TV nekoukám. Problémem je KAM jít, nebo jet. Synové jsou rozlezlí po republice, hospody zavřeny, kamarádi již pomřeli i když byli mladší, žena mi umřela před půl rokem, někdy si říkám, že by bylo možná lepší odejít za ní. Ale budeš se divit, drží mě při životě práce, práce na mém webu. Když bych i s tím přestal, pak je opravdu lepší chcípnout.

          1. A tak stačí říct, klidně nějakou další prácu přihraju, ai na webu :D Bych klidně užil moct aspoň třeba víkend válet šunky na divanu a čumět na bednu…

            1. Na bednu nečumím. 1) dávají tam hovno, 2) blbě slyším, takže když se chci podívat na nějaký zajímavý film, tak ho stáhnu a podívám se v PC, nebo vyberu z cca 250 vypálených. Mám sluchátka s možnosti regulace hlasitosti. O jakou prái by šlo? Napiš na pegy@protonmail.com. Přejí hezký den.

    2. Iniciativa Snih… a to snupou, foukaj do prdele, nebo rvou do zil? Ja nevim, co ted frci…

      1. Bysjem řekl, že všechno najednou :D

  3. Tahle banda: Snih, Koubek, Flegr to jsou nadherny exemplare psychopatickych prizdisracu. Kdyby nebylo epidemie vzivote nebudeme vedet, ze existuji. Vyberou tu nejhorsi moznou variantu, kterou presentuji mediim, pokud se naplni tak zvola: ja sem vam to rikal, pokud ne tak si oddechne a rekne: este, ze tak. Po skonceni tehle sracky by mel byt podrobne prozkouman, kazdy jejich vyrok porovnan s realitou. Kazdy clovek, ktery zahyne v dusledku neadekvatnich opatreni by jim mel byt pricten na ucet.
    Naprosto rozumim, ze uz proti nim nikdo nevystupuje, neda se nima diskutovat

    1. Podrobne zkoumani vyroku by asi nemelo smysl… nemuzes cloveka povesit vic nez jednou :)
      Problem neni v datovych vedcich – datovi vedci, dobri nebo spatni, nemaji zadnou pravomoc rozhodovat. Rozhoduje vlada, ne datovi vedci. Rozhodnuti poslouchat nebo neposlouchat datove vedce je v pravomoci vlady, a na jeji zodpovednost.

      1. Máš sice pravdu, ale ….. je pohodlnejšie nadávať na „dátových vedcov“ , ako na politikov. Politikov si ovčania demokraticky zvolili, a museli by pri nadávaní na nich priznať svoj podiel viny za zvolenie.
        Preto je aj populárne nadávať na Soroša, na židoboľševikov, na Rockefelerovcov,…… a nie na SVOJU vlastnú vládu.

    2. Je třeba estébákovi neustále připomínat, že to byl on, kdo v televizi a před celým národem přijal plnou politickou odpovědnost. Řídí-li tuhle zemi politici, pak politická odpovědnost pro mne znamená i to, že jsou odpovědní za všechny, kteří zemřeli zbytečně.

      1. Problem je v tom, ze nikde v Ustave neni definovana politicka zodpovednost. Je potreba drobna uprava, treba ze nezodpovedny politik bude popraven. Drobnost. No a pak uvidime, co nam Bures sdeli. U nej staci, aby mu prestaly fungovat SMS a ma po manazerovani.

      2. Tak tak. Hlavně to září a volby, to je celý Babišovo práce. Schválně, jestli si na to někdo vzpomene. To byl start tadytoho svrabu zasranýho. Best in covid, již nikdy nebudou celoplošná opatření, bla bla bla… a pak nepřišli…

        1. Protože Babiš není žádný lídr. Babiš je mimořádně talentovaný oportunista, což je vynikající vlastnost když chceš krást a přebírat a žrát a žrát, ale na hovno když potřebuješ řídit lidi nebo stát v těžkých časech. V časech prosperity se to schová, lidi ti ledacos prominou když se maj dobře a ledacos si kúpíš.

          1. Jasně. V časech prosperity si dokonce i lidi, co nejsou úplně blbý myslí, že Andrej maká pro ně a díky němu jsme se měli tak dobře.

        2. Nojo, sakrys, ale ted se sracky hrnou a volby jsou daaaleko. Fakt pech.

          1. Jsem zvědavej na ten maloobchod od toho 22.2.

  4. Super článek, díky za něj.
    Dokázal byste Challengere spočítat kolik nemocnice vydojí z pojišťovny za týden covidového pacoše? Setkal jsem se s různými čísly, ale medián je prý půl mega za týden. A k tomu sposta dalších opičáren a úkonů, kdy se třeba po použití RTG pak celé RTG pracoviště 2-3 hodiny desinfikuje v atombordelech.
    Asi to dá docela fušku to spočítat.
    Ale byl by to první seriózní článek na tohle téma, protože aeronetímu moc lidí nevěří:
    https://aeronet.cz/news/sona-pekova-potvrdila-ze-nekdo-vyrabi-umele-laboratorni-kmeny-sars-cov-x-a-vypousti-je-obrazne-receno-jako-z-jeskyne-kterou-je-potreba-najit-a-zavrit-biolozka-znovu-potvrdila-ze-virus-se-nechova/

  5. No nevim, ta ekonomická motivace hospitalizovat covid pacienty mi moc nesedí:

    1) Když je nemocnice plná coviďáků, nemůžou dělat jiné taky lukrativní plánované výkony (ortopedické operace apod.)
    2) Že pojišťovna platí za covid pacienta víc je asi logické, když je jeho ošetřování dražší (ochranné pomůcky atd.).

    Krom toho nevím kdo z pacientů je rád dobrovolně v nemocnici, většina lidí chce z nemocnice zmizet co nejdříve.
    Já byl loni v létě na plánovaném chirurgickém výkonu na ORL a vzhledem k tomu že jsem se zotavil velmi rychle, pustili mě taky 3 dny dřív (a velmi rádi) než bylo původně plánováno.

    1. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-rozpocet-nemocnice-ministerstvo-zdravotnictvi_2102170709_pj

      Zřejmě to bude dost markantní rozdíl v zisku. No a manažer nemocnice, pardon teda ředitel, ten potřebuje taky prachy…
      Když tě dneska můžou držet 3 tejdny doma(kolegyně z práce), pochybuju, že by tě někdo nějak pouštěl ze špitálu dřív.

    2. Tady je spíše řeč o protáčení covid pacientů na JIP. Mnoho z nich zemře. A myslím, že pes je zakopaný v tom, že někoho nad hrobem připíchnou na tři dny na JIP a pak stejně umře.
      Asi budu škaredý, ale já bych radši ty peníze za ty tři dny, které se narvaly do dědouška, který stejně umře, daly třeba na dítě s nějakou nemocí, kterou nehradí pojišťovna a sbírají se na něj víčka.

    3. https://www.nejvic-info.cz/unikly-dokument-z-nejmenovane-olomoucke-nemocnice-s-pokyny-pro-kodovani-vykonu-zdravotni-pece-v-souvislosti-s-covid-19-odhaluje-jak-se-v-ceske-republice-vyrabi-ta-obrovska-cisla-pozitivnich-a-hospita/

      Tuším tenhle link tu byl před časem na titulce – minimálně v Olomoucké nemocnici (ale nejspíš asi všude) už mají postupy jak z daného pacienta a danou péči vytočit od pojišťovny co nejvíce peněz.

      1. Jo ten link z hoax webu jsem posílal známému chirurgovi. Říkal že ten dokument sedí, ale komentuje to diletant neznalý věci.
        Do statistik prý jdou opravdu jen pozitivně testovaní.
        Ekonomická motivace nemocnic je kravina, protože nejvíc se vydělává na plánovaných výkonech (třeba ortopedie) a ty teď dělat prakticky nemohou.
        Že pojišťovna platí víc za covid pacienta než normálního je logické, protože je péče nákladnější, spotřebuje se ochranný materiál atd.

        1. Kravina to není právě kvůli tomu co píšeš, a to že plánované výkony se provádět nemohou.

        2. Plánované (placené) výkony probíhají dále v např. v nemocnicích co patří Agelu (Chrenek). Do těchto nemocnic jezdí i lékaři z FN.

  6. Proc se z KarleVarle odvazeji pacosi do jinych kraju, kdyz je luzek dost? Zeby o ne meli v tech jinych krajich zajem prave proto, aby mohli vykazovat cinnost pojistovnam, se nezda byt pravdou.

    1. To nevím. Zřejmě zatím potřebují udržet i jip lůžka pro jiné a nebo to nemají jak technicky vyřešit u něčeho tak nakažlivýho. Těžko říct.. nebo jsou fakt plný. Já znám lidi tady z Plzně a tady žádnej problém není. Ale naposled jsem s ním mluvil ve čtvrtek.

    2. …zajímavé bylo i to, jací pacienti se tím manifestačním způsobem z karlovarských nemocnic odváželi, a celá organizace toho transportu. Pacienti čekali na chodbě na židlích s taškami u nohou, ovšem pro efekt byli z nemocnic vyvezeni na nosítkách, sanitky byly při dvouhodinovém nakládání nastartovány a se zapnutými majáky, ve finále se s hromadným odjezdem čekalo na zpožděný tým zpravodajství TV Nova…cesta tam i zpět byla úmyslně vedena oklikou přes centrum Prahy…
      …a tak důvodem proč nebylo vyhověno požadavkům na transport do bližšího Německa bylo nejspíš to, že by se jim odtamtud do místa bydliště blbě vracelo autobusem :-)

      1. xy 17.2.2021 v 20:32

        Zajímavé. Celá záležitost s bližším Německem má jeden informační zádrhel vyvolávající otázku: V bližším Německu by byla hospitalizace zadarmo, respektive s platbou české zdravotní pojišťovny podle českého sazebníku, nebo, jak odhaduji, s platbou české zdravotní pojišťovny podle německého sazebníku?
        Pak je zřejmé, kde je PES zakopán.

        1. To bude asi ten duvod, proc ted nase vlada poptava luzka v Polsku a Madarsku. Nemecke luzko s ceskym personalem je halt zu teurer.

      2. xy – to je mazec…

      3. Ani se mi nechce věřit, že se k tomu divadlu personál nemocnice snížil. Pokud to tak bylo, je a bude, tak další stovky důchodců raději umřou strachem….

        To opravdu zvítězily prachy nad zdravým rozumem?

  7. …díky za článek, měsíce čekám , kdy to někdo schopný napíše…

  8. https://navratdoreality.cz/nocni-zivot-v-minsku-12951.html

    v Minsku se paří, faktor pařby je 5!! To je zajímavý, že tam neumírá 200 lidí denně…

    1. No, v Bělorusku nejspíš také jsou epidemiologové, imunologové a další odborníci – nemějme zase Bělorusko za Křovákov, třebaže nám sračkomety tuhle vizi denně předhazují.
      Zřejmě si to tam vyhodnotili tak, že nejde o nic tak vážného, aby kvůli tomu zastavovali ekonomiku země, rozjebávali mezilidské vztahy ve vlastní zemi – a tak se chovají, jak se chovají. A jak vidět, nic dramatického se v Bělorusku neděje. Je mi jasné, že hanesové, panci a jiní odborníci na postsovětské republiky tomu nebudou věřit už z principu, ale nevyvratitelný fakt je, že ta země úplně normálně funguje.
      Dokonce se tam po tisícovkách demonstruje, jako v každé jiné zemi v tamní oblasti tam někdo na demošce dostane na držku, nebo někoho agresivního zavřou – ale neumírá se tam na bolševickou chřipečku!
      Jsem přesvědčen i o tom, že se sebeméně nepřibrzdil život ani v RF – jednoduše také proto, že tam mají pravděpodobně ty nejvzdělanější a nejprogresivnější lidi z výše uvedených oborů, což ostatně v minulosti už několikrát dokázali, jak jsou schopní zamezit šíření mnohem horších „zabijáků“, než je tahle mutace chřipky.
      Už jsem to tady jednou psal a napíšu to znova:
      Jestli někdy bude nutné, abych se kvůli sociálním vazbám nechal očkovat, bude mou volbou ruská vakcína. Ne proto, že bych k Rusům choval snad nějaké sympatie, to chraň Bůh. Ale hlavně proto, že vím o těch špičkových lidech z oboru, kteří tyhle věci v SSSR a v nynějším Rusku už mnohokrát řešili a řešili je úspěšně, aniž by si při tom vyvraždili lidi starší 60 let.
      Jestli má ruská vakcína nějakou přidanou hodnotu, tak v tom, že minimálně nebude ubližovat lidem.
      Od časů Stalina se ta říše přece jen dost posunula /očekávám na tohle tvrzení zuřivé oponenty/ a RF sama má ten nejmenší zájem, ubližovat vlastním lidem. Je to nesmírně bohatá země a to jejich bohatství musí ze země dostávat lidi – zdraví, vyléčení, nebo chránění. Bylo by nesmyslné, kdyby začali do lidí rvát něco, co by je vyřazovalo ze života a Rusové tak přicházeli o vlastní, často schopné lidi. Nene, takhle to v Rusku nebude.
      RF kurva není Západ, kde se něco – cokoliv narychlo uplácá a prvořadou starostí farmabyznysu je, jak to skvěle a co nejdráže prodat, zcela bez jakéhokoli ohledu na vedlejší účinky, účinnost atd. Tyhle starosti Rusové prostě nemají.
      Jistěže, vyvinuli dobrou a účinnou vakcínu, budou ji tedy prodávat i oni a byli by hloupí, kdyby ne. Ale v ruském případě ne za každou cenu, nebo za cenu toho, že to bude lidem ubližovat a že si prodejem případně neúčinné – škodlivé vakcíny pohněvají i ten zbytek světa, který proti nim ještě nestojí.
      Očekávám ironické a jedovaté komentáře, jaký jsem to rusofil a Putinův vlezdoprdelista, případně výsměch různých lojzů, shanů a fatdwi-ů. Ale na to už jsem si tady zvykl, ostatně i na to, že výrazně jiný názor zde dopadne obvykle hodně špatně.
      Je mi to ale jedno. Píšu jen svůj osobní pohled na věc, lehce podepřený čtyřnásobnou osobní zkušeností s onou „říší zla“. Dvakrát před rozpadem východního bloku, v 1. a 2. polovině 80. let pro PZO Kovo a dvakrát těsně po rozpadu SSSR, už pro jednu z firem, vyčleněnou z bývalé Tesly. Posílali mne tam právě proto, že už jsem tam předtím několikrát byl, znal tam terén, podmínky, znal lidi, prostředí a věděl, která tam bije. Ale vždy jsme byli v „ruské“ části, bývalé RSFSR, asi 140km východně od Moskvy. Na nějaký širší pohyb po tak velké zemi nebyl prostě čas a po někdy vysilující práci, dané podmínkami, ani chuť.
      Co jsem tam za ten celkový, necelý rok pobytů a práce viděl, zažil a slyšel, to mi bohudíky nikdo nemůže vzít, takže nejenom v tomto případě se budu řídit tím, co si pro sebe vyhodnotím jako nejlepší.

  9. Tedy už víme, že obloženost JIP lůžek je jakýsi chimérický ukazatel, protože se nám tam válí soudruzi, kteří se nekvalifikují. Takže pokud přijde někdo, kdo se kvalifikuje, prostě někoho z JIP předisponujeme na neurgent a místo je hned. To je zajímavý vhled do funkce přinejmenším jednoho špitálu.
    Mě by zajímala ta covidová koncovka: pozoruje tedy autor ve „své“ nemocnici, že by se v souvislosti s covidem na JIP hrnulo nějak víc zájemců nebo je ta frekvence srovnatelná s necovidovými časy? A pokud ta frekvence vyšší je, hrozí potenciální stav, kdy už na JIP budou jenom ti, kteří by tam být měli, nebude s čím šmelit a kapacita se zaplní reálně?

    1. „že by se v souvislosti s covidem na JIP hrnulo nějak víc zájemců nebo je ta frekvence srovnatelná s necovidovými časy?“

      – Odkedy platí nemocnici za „covidových“ pacientov poisťovňa NÁSOBOK peňazí voči obyčajným, tak by primár na tej JIPke najradšej ubytoval aj vlastnú rodinu.

      Iba absolutne debilný primár by tú JIPku okamžite nenaplnil čímkoľvek, čo je po ruke.
      JIPka naplnená až po okraj – to nie je dôsledok covidu, ale dôsledok ekonomického prístupu primára. Prémie budú !

      1. @ktosicelkominy:
        1. Nebyl jsi tázán.
        2. I kdybys byl, zjevně jsi nepochopil, na co se ptám.
        3. I kdybys to pochopil, nemůžeš odpovědět, protože tu odpověď ty znát nemůžeš.

        Že neodpověděl ten, kdo tázán byl, bych i chápal. Ono to poselství „nic se nezaplňuje, páč už to máme plný fejků“ asi nemělo říct nic o tom, jestli se poměr fejků a kvalifikovaných aktuálně nějak mění a proč asi. Nu což, chtěl jsem si to jen zasadit do kontextů informací, které mám z jiných zdravotnických zařízení.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017