Hraběcí rady aneb Učíme se jezdit vlakem

Featured Image

Když jsem v prosinci psal článek Na co se připravit v roce 2022, tak jsem ani nečekal, že to bude takový fofr. Google nás zařadil dokonce do Google Featured Snippets, takže žádnej Rakušák nemůže tvrdit, že je zde dezinformační server. Z těch průšvihů se objektivně stala jen válka na Ukrajině. Ostatního je zatím dostatek, jenže je to tak drahé, že to nebude pro leckoho finančně dostupné.

Problém s cenou plynu zavinili už loni bratři Poláci, kteří si během topné sezóny futrovali zásobníky plynem, a klidně ho skupovali i za nehorázné ceny. Navíc obráceným tokem plynovodu Jamal blokovali další rouru do Evropy. Takže se s velkou slávou od ruského plynu na jaře odstřihli. Od toho se kvůli zelené idiocii Němců odvíjela cena elektřiny na burze. Loni jim Občasné Zdroje Elektriky moc nefungovaly (nesvítilo a nefoukalo), takže zásoby plynu spálili v plynových elektrárnách už přes léto. Ropy je taky hafo, ale kvůli sankcím se ta ruská musí převézt kamsi do Íránu a tam z ní udělají tu hodnou. Jak se stal Írán hodným se mi nepodařilo zjistit. Čína moc nevyrábí, protože blbne s covidem (zase a znova). Na tom všem samozřejmě nestydatě vydělávají různí překupníci, včetně darebáků v ČEZu. Zatím jde jen o nenažranost překupníků, důsledky idiotských sankcí na nás teprve dopadnou.

Že s tím naše slavná vláda nebude dělat nic už nám zjevila Markétka Pekarová. On totiž každý oligarcha hrabe pod sebe, takže Babiš byl jasný. Jenže tyhle nové kukačky jsou členy Bakalova amerického Aspen Institute. Takže dělají pro krejčího Bakalu a americké (j)elity. Stačí si vzpomenout na ta nejhorší jelita v politice, prohnat je googlem, a máte je tam: Lipavský, Pekarová, Rakušan, Hřib, Farský, Adam Vojtěch (šumař ze Včelné), Hamáček, Havlíček, Charanzová, Sígr (ten co nás 4 roky okrádal s korunou za 27), Michl (ano, i soudruh Michl je prověřený soudruh). Jejich SA úderku vede extrémista Bohumil Kartous. Takže ti mají jiného zaměstnavatele, a priorita je stanné právo, očkovací fašismus, korespondenční volby a naposledy sňatky všeho se vším.

Máte příště volit klasické populisty. Jsme jeden z nejméně zadlužených států EU, takže si to můžeme dovolit. A populismus je dobrý, opasky si pořád utahují jen hlupáci. Ono totiž když na to nemají Češi, tak to za ně sežere někdo jiný – Němci, Rakušáci, Maďaři, ale nakonec i Řekové s mnohem vyššími příjmy na dluh. A tyhle mamutí dluhy už stejně nikdo nikdy nesplatí. Až půjde kvůli předraženým energiím většina průmyslu do kopru, tak to Bakala a spol. levně koupí, samozřejmě taky na úvěr.

Jak z toho ven. Že si máte v rodinném domku připravit kamna (ideálně dřevo/uhlí) a záložní elektrocentrálu, jsme si řekli už minule. FVE je pro většinu domácností předražená pitomost. Vyrábí ve dne v létě a vy jí nejvíc potřebujete v noci v zimě. Zimní měsíce nevyrábí FVE zjednodušeně nic. A pokud máte baterie, tak naopak sosá ze sítě pro jejich údržbu. Může to najít uplatnění v malé dílně, kde budete vyrábět jen za slunečných dní nebo něco podobného. Různé virtuální baterie je pouze past na hejly. Tepelné čerpadlo je topení elektřinou, takže to vás taky nespasí. Výhoda oproti elektrokotli je, že čerpadlo má zhruba 2-4x vyšší účinnost (podle kvality a zimy). Jenže když 3x zdraží elektřinu, tak stejně zaplatíte raketu jako se platila při topení elektřinou před zdražením. Když je ale opravdu velká zima, přepnou se tepelná čerpadla do režimu přímotop. A tam může začít být problém s jejím dostatkem, obzvlášť, když si k tomu lidi budou nabíjet elektrokrámy.

Takže chca nechca musíme zkusit alternativy. Přes zimu je asi nejlepší řešení odjet na pár měsíců do nějakého Karibského ráje – Kuba, Dominikána, Jamajka, Portoriko, chudší důchodci prý jezdí do Mongolska… Kdo se nechce trmácet tak daleko, levné energie a PHM najde i v Maďarsku a Rusko hlásí benzín za 11 Kč/litr. Elektrika a plyn je tam prý skoro zdarma.

A místo ježdění autem se naučíme jezdit vlakem. To bude přínosné hlavně pro potomky, kteří mít auta prostě nebudou nebo elektrokrám pojede jen když několik dní předtím svítilo slunce. Ideální destinace, kde nás to neotráví hned zkraje je Švýcarsko. Jízdenka z Budějc a okolí stojí již od 857 Kč. Ve Švýcarsku jezdíme na Swiss Travel Pass , což je síťová jízdenka s volitelným počtem dní (3, 4, 6..). Lze zakoupit verzi buď kontinuálně za sebou nebo malinko dražší volitelně v rámci měsíce. Jízdenka platí na všechny běžné vlaky, autobusy, MHD, lodě po jezerech, vstup do 500 muzeí… Na nejatraktivněší horské dráhy a lanovky je na ní poskytována sleva 50 nebo 25%. Nejslavnější panoramatické tratě jako Bernina Express, Glacier Express, GoldenPass, Gotthard Express, Rigi… jsou též zdarma, připlácí se pouze za místenku v turistických spojích. Tomu se můžete vyhnout, na tratích jezdí i běžné vlaky bez nutnosti rezervace míst. Navíc si v nich můžete otvírat okna a vyklánět se dokud si neurazíte hlavu. Web nebo aplikaci k vyhledání spoje každý určitě najde za pomoci strejdy googla.

Pak můžete pomalu zkusit přejít na českou realitu. V Budějicích budeme brzo slavit, již za několik týdnů by měli otevřít novou část koridoru na Prahu a vlakem se tam dostaneme pod 100 minut. Jízdenka stojí sympatických cca 180 Kč, jako Park & Rail parkoviště lze použít areál nákladového nádraží vedle železniční polikliniky. Jsou tam tisíce parkovacích míst, nesmí vás jen odradit zákaz vjezdu s dodatkovou tabulkou. Osobně tam nechávám auto i několik týdnů a zatím nikdo nic neříkal. Obdobně lze parkovat u většiny stanic a zastávek. Jižní expres je moderní klimatizovaný vlak a za jízdy se prodává občerstvení. Další zrychlení na 90 minut bude až za 5 let po stavbě tunelu u Chotýčan a pod Hosínem. Po Praze lze nejrychleji cestovat MHD, opět s celodenní jízdenkou bez nervů s parkováním a zácpami.

Je lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný. Taky je lepší mít vlastní firmu než hákovat jako zaměstnanec, odvádět třetinu mzdy ještě před výplatou, a ze zbytku platit 21% DPH na všechno. Jako firmě nebo OSVČ v režimu plátce DPH vám těch 21% stát hezky vrátí.

Jako firma i jako osoba je nyní nejdůležitější zkrouhnout fixní náklady, které by vás mohly sežrat. Pokud uvažujete o bydlení, v době šíleného zdražení hypoték a drahého stavebního materiálu, je taky třeba začít myslet jinak. Lze bydlet pohodlně i na chatě, stačí koupit nějakou polorozpadlou s malým pozemkem a vystřihnout tam třeba novou dřevěnou stavbu. Jako startovací bydlení to dostačuje a až vybudujete slušný byznys, tak to může zůstat na rekreaci. Pokud vás nikdo neudá, jde to i bez papírování, případně je můžete dodělat dodatečně. Jako zaměstnanec s několikamiliónovou hypoškou a leasingem na krku budete jinak celý život jen křeček v běhacím kole. A pokud přijde velké propouštění, šílené náklady na energie a drastické zdražení hypoték, tak můžete stejně nakonec skončit pod mostem. Jak říká soudruh Warren Buffett: Investujte do sebe. Vaše znalosti vám nikdo nevezme. Pokud jste v něčem dobří, je jedno, jakou hodnotu má zrovna dolarová bankovka.

A nemusíte být zázračný myslitel, spokojený život můžete mít v podnikání i s malým bagříkem, štípačkou na špalíky, jako řemeslník atd. A s tím souvisí i podpora komunitního života, jídlo nakupujeme od farmářů, zboží od místních obchodníků, servis od sousedů… Globalismus právě umírá, ale může to být příležitost.


19.06.2022 Joža

12345 (223x známkováno, průměr: 1,69 z 5)
13 369x přečteno
Updatováno: 19.6.2022 — 22:09

Reklama

D-FENS © 2017