Gambling podle Orwella

Featured Image

V posledních týdnech jsem zaznamenal několik článků, v nichž „odborníci“ i pracovníci MFČR tvrdí, že internetové sázení se stalo značným problémem a to zejména u nezletilých, protože není před každou hrou možné ověřit totožnost hráče. Mnoho lidí předpovídalo, že po uzavření tisíců kamenných heren se lidé pouze přesunou na internet, ministerstvo i „odborníci“ na to jako obvykle nebrali zřetel a nyní se jako obvykle s křížkem po funuse diví.

Nicméně se nebojte. Podle MFČR od ledna započne boj s internetovým sázením, k čemuž jim dává údajně páky nový zákon o hazardních hrách č. 186/2016 Sb. Babišův náměstek Závodský tvrdí, že nyní proti internetovému sázení zahájí velké tažení. Nový zákon ovšem internetový hazard paradoxně legalizuje, zavádí pro něj benevolentní podmínky i nejnižší zdanění – odvedená daň z čisté tržby je o 12% nižší než ta u kamenných heren (internet 23%, herny 35%). To na nějaké potírání rozhodně nevypadá. Komicky působí i zdůvodnění že internetové sázení se muselo legalizovat, aby se proti němu mohlo bojovat. Dosaďte si za sázení jiné slovo, třeba heroin a dojde vám, že s vámi opět politici hrají nečistou hru. Heroin musíme legalizovat, abychom s ním mohli bojovat. Blbost co? To by se báli i novináři otisknout.

Výše uvedený zákon byl loni schválen za nezájmu médií, pokud už se o něj zajímala, tak jen v souvislosti s tím že zavádí cenzuru internetu. Přitom za tento zákon by se nemusel stydět ani Orwell ve svých románech. Cenzuru internetu vynechám a popíšu pouze dopady, o kterých se nemluví.

Pokud jste si teď řekli, že do herny nechodíte a tak se vás to netýká, děláte přesně to, co si politici přejí. Pokud jde zákaz či nařízení prosadit v určitém segmentu, velmi snadno se už rozšiřuje dál s poukázaním na to, že jinde už to přece platí a svět se nezbořil. Další na řadě budou zcela jistě bary, pak hospody…i kdyby to mělo zachránit jediný lidský život. Proto na text nepohlížejte jako týkající se heren, ale představte si, že se týká třeba vašeho krámku, živnosti, nebo vinárny kam chodíte s přáteli posedět a třeba s kamarádem probrat co zrovna dělá vaše milenka, jaké obchodní záměry chystáte, nebo kde máte před státem uloženy své peníze.

Předně je každý provozovatel povinen pokrýt naprosto celý prostor provozovny kamerovým systémem. Jak už je zvykem, je zákon v tomto nařízení velmi úsporný. Můžeme se tak jen domnívat zda jde pouze o nějakou provozní část, nebo i o zázemí, toalety zákazníků, šatny zaměstnanců atd. Ostatně provozovna je evidována a kolaudována jako celek. Zákon říká, že záznam musí být barevný a kvalitní se zřetelnými detaily. Stačilo by napsat, že obraz má mít rozlišení třeba 480×600 a bylo by vystaráno, ale jsme v ČR, takže kvalitu obrazu bude posuzovat úředník na základě toho, jak se vyspal, nebo jestli mu ráno stará odmítla dát. A když řekne, že je obraz nekvalitní, nejede přes to vlak. Drtivá většina kamer provozovaných v herním průmyslu má tzv. led přisvícení pomocí IR diod. V případě horších světelných podmínek, nebo třeba světelného odlesku do objektivu se kamera automaticky přepne do černobílého režimu a začne pomocí těchto diod „přisvěcovat“ obraz. Obraz je tak černobílý, ale zřetelný a to i v úplné tmě. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak se technicky vůbec podaří požadavek na stálou barevnost záznamu vyřešit.

To zásadní ale přichází až teď. Každý provozovatel je povinen archivovat záznam dva roky a umožnit k němu státní správě nepřetržitý přístup. Jak konkrétně má archivace vypadat a jak má být přístup umožněn zákon opět neřeší. To že datový tok záznamu za dva roky je neuvěřitelně velký též ne. Pro zajímavost z deseti obyčejných kamer za dva roky zaplníte na pevných discích kolem 48TB. S kvalitou obrazu a počtem kamer pochopitelně náročnost na úložiště stoupá a též je vzhledem k sankcím nutné počítat s minimálně jednou tak velkým úložným prostorem pro zálohu záznamu. Objevují se návrhy, že za porušení by totiž mohla nově hrozit pokuta až 100 mil kč (nejde o překlep), takže šetřit na technice by se nemuselo vyplatit.

Každá z kamer musí mít svůj vlastní mikrofon! Provozovatel odpovídá za to, že bude zvuk z každé kamery zřetelný, jinými slovy bude jasně slyšet, co si návštěvníci povídají a též nesmí být zvuk ničím rušen. Každý, kdo někdy dělal s kamerovou technikou vám řekne, že to je úkol nemožný.

Nově dále přichází identifikace zákazníka v souladu s novelizací zákona č. 253/2008 Sb. v rámci potírání výnosů z nelegální činnosti, kdy o každém kdo v souhrnu vloží nebo vyhraje na výherním přístroji ekvivalent 1000EUR a více budou muset být vyplněny tři! různé formuláře. Obsluha herny přitom bude zkoumat, zda hráč není politicky exponovanou osobou nebo jejím příbuzným, zda nemá falešné doklady (musí ověřit bezpečnostní znaky mezinárodních dokladů podle speciálního seznamu), zda nepochází z rizikové země a zda vložené nebo vyhrané prostředky odpovídají jeho možným a zdaněným příjmům a zda tyto příjmy náhodou nemohl získat nelegálně. Podle směrnice to zaměstnanec bude posuzovat například z chování hráče, hodnoty jeho oblečení, vystupování a pokud si všimne něčeho podezřelého je povinen to neprodleně hlásit a vyžádat si asistenci policie. Veškeré údaje je provozovatel povinen uchovávat po dobu min. 10 let.

Tvrdím, že do deseti let bude platit stejný postup i když si půjdete koupit třeba lyže nad 1000EUR nebo láhev dražšího šampaňského. Skutečně tohle chceme?

 


15.01.2017 NOX


Související články:


12345 (217x známkováno, průměr: 1,28 z 5)
14 495x přečteno
Updatováno: 15.1.2017 — 21:40
D-FENS © 2017