Nekde uz jsem videl videjko, kde to nekdo porovnaval s podobnym kouskem Babise :D Saskarna :D
Mimochodem ano, vlada je naprosto odtrzena od reality. Historky z jejich zasedani v … Bruntale(???) byly excelentni. (vesmes tam padaly reci o tom, ze lidi prehani, draho neni, inflace neni a vsechno je levne)
Já si původně myslel, že se opravdu jedná o parodii. Přece nemůže být jako politik tak odtržený od reality, aby jel nakoupit do cizí země s 2,5x platy a levnějšími potravinam a prodával to jako success. To si jako upřímně myslel, že mu to přinese hlasy, když ukáže, že to vede od 10 k 5 ?!?
Jestli vedou EU podobní magoři jako je tenhle, tak se to prostě musí zákonitě do pár let rozpadnout, ne?
Nitus
Já jsem si původně myslel (a tak trošku si to myslím dosud), že to je AIčkem vygenerovanej deep fake, pocházející z Burešových trollích farem. Nedokážu si totiž odpovědět na otázku, PROČ by tohle proboha dělal předseda vlády, pod kterým se ani ne před týdnem díky Babišovu hlasování o nedůvěře dost nebezpečně zakývala židle. Nakonec jsem dospěl k závěru, že tím nesleduje nic, že to nemá konkrétní účel. Prostě mu nějaký jeho mediální mozkomor řekl „už vás, vaše magnificence, týden nebylo pořádně vidět v prime timu na CNN Prima News, s tím musíme okamžitě něco udělat. Zkuste třeba zahrát tak trochu muže z lidu,“ a bezpáteřní, od reality zcela abstrahovaný hňup s nulovými sociálními kompetencemi a VELMI průměrným intelektem to pojal po svém.
Sysop
Pozor, to ma jeste dalsi rovinu – fialovy soudruh pry napise velkoprodejcum, aby mu to zduvodnili. Fakt mne mrzi, ze nejsem adresatem toho jeho dopisu. Napsal bych mu tak uzasnej fakac, zabalenej do popisu trzniho mechanismu, ze by se z toho uz nevzpamatoval.
Tady v Nemecku je nizsi DPH, nez v Cesku, coz je zasluha ceske vlady. Tam muze Fijala ukazat, co slibil pred volbama. A celej zbytek uz je jen a pouze o 30letem vyvoji ceskeho lezeni do prdele korporatum, plus predposranosti z uzavreni dotacniho EUpenezovodu.
Jestli Fijala chce tipy na vyrobky, ktere jsou tady levnejsi, muze se obratit na mou zenu. Zrovna dneska jede na nakup drogerie, pocitam tak za tri stovky. Tam by pak mohl soudruh zkoumat, ze prakticky vsechno je tady levnejsi.
Debil.
Dachsmeister
@Sysop
A přitom je to tak prosté, vypustím jen tento signál, zvažujeme zákaz nedělního prodeje a na všechny státní svátky. Od 1.1.2024
A jako správný debil. neb většího už ze sebe Signalista těžko udělá, byl jsem nakupovat i v Polsku a tam je taky levno, neb mají v neděli zavřeno!
To by sraly obchodní řetězce Maggi v kostkách o 10 eurocentů levněji než v Severním chalifátu.
fatdwi
Dachsmeister: vláda šla během covidu řetězcům, které jsou především německé, na ruku jako nikdy. Takže bych se fakt nebál, že by cílem signalisty bylo do nich teď nějak rejt a nedejbože je připravovat o zisky. Možná mi teda jen uniklo, jak během lockdownů kopal za české malé obchody a je to jen chyba Babiše, že na ně zaklekl, ale něco mi říká, že zrovna tohle bylo Fialovi zcela u prdele (stejně jako dnes, signály pro dementy vyslal a tím to končí, víc ani dělat nemusí).
kokakolní kundy prej poslaly nejakej ten veyšplecht vo ekonomy of skale, akorát si nejsem teda jistej, proč to větší balení v rajchu je nejenom v relativní, ale I KURVA ABSOLUTNÍ ceně levnější, než tady to menší
to asi budou ty spotřebitelský preference, že chcou menší za víc peněz? a eště samozřejmě horší, dyž tam není ten cukr :D a proč tam teda desítky tisíc lidí jezdí na nákupy, když se přece podle mluvky můžou umlátit po těch menších, dražšícj a horščích? nejak to tem kurvám neštymuje :o)
Otto
U Coca Coly mohl signálista klidně porovnat dvě stejná balení, zjistil by, že v Německu vyjde levněji a je v ní cukr, který je tuším o cca půlku dražší, než ze zdravotního hlediska problematický G-F sirup. Ostatně náš lokální Vietnamec si do krámu vozí právě německou colu. Kydy o fixních nákladech neberu, pokud Fiala porovnával 1,5l vs 2l, pak bude rozdíl minimální, resp. u německé dvoulitrovky bude použito o něco více PET i energie.
todle nemá nic společnýho s economy of scale, ty fixní náklady tvoří tak procento ceny zboží (u sladké srajdy stopro), ale vo vyváření zisků; kdyby mohli, prodávali by náprstek za kilo, si buď jistej
eště nedávno bylo běžný velký balení u žbrnd vobou korporátů (kokakola, pepci) 2 l a akční XLXL 2,5 litru; teď už to je 1,75/2,25 l, a už se objevují náznaky 1,5/2 l; holt to není úplně jednoduše možný absolutně zdražit, tak toho dodají za stejnou cenu míň
nicméně se fak korporátům povedlo úchvatně spotřebně plebs zmasírovat, sem tudle čučel s jakým elánem nejakej páreček házel do koše další nutričně zcela bezvýznamnej junkfood, a sice čipcy – prej tydle sou dobrý, JÁ MÁM RÁD TAKY TYDLE…když pominu, že 50-80 vočí za pytlík taky už není úplně málo (doba, kdy to stávalo 20-30 není zas tak dávno), tak ale jednotková cena je naprosto obludnejch 400-600 korun kilo! čili koupí brambory za vosumpadesát, mašiny to voškrabou, nakrájí, vosmaží, posypou nejakou posypovou solí, zabalí, při ztrátě vody a výrobních nákladech to je řekněme šede za kilo? koncovka v krámě 7-10 násobek…neřikali tomu předposlední soudruzí keťasení bo tak nějak?
více či méně stejný zboží se mimochodem dá sehnat od privátních brandů markétů za polovinu/třetinu, ale to nebylo vdelevyzy, takže to není tak nóbl :o)
Kar43
Výrobní cenu čipsů netuším, ale mám info od „insidera“, že výrobci je dávají řetězcům třebas za 7 kč za pytlík. Tak to máš desetinásobek marže… zmrdi.
bylo by dobrý trochu upřesnit který, rozdíly tam podle mě budou docela značný podle velikosti balení a právě taky toho, gdo jede neustále mediální klačenku (ty desítky mega za reklamy budou ve výsledku klidně řádově stejnej náklad jak samotná výroba)
x-f
To je uplne jedno kokote.
Beztak to vsechno vyrabi bohemka. Jedinej rozdil mezi tim co prodavaj v pytliku pod svoji unackou a tim co jde do kramu treba jako clever chipsy je, ze treba setri na slozeni oleje.
Dissenter
Lays třeba ne…
x-f
To je konkurence. Chtel sem to napsat, ze ty nevyrabi, ale nevybavil sem si ten nazev
Kar43: co je zmrdského na tom, prodávat za tolik, za kolik je zákazník ochotný to koupit? Bavíme se tady o naprosto zbytných sračkách, jejichž nejezení je jedno velké plus. Pokud ale zákazník nakupuje i za naprosto ujeté ceny, proč to dávat levněji? Vy jste si v poslední době snižoval plat?
no jasně, akorát že, kolik to má, deset deka nebo tak nejak? když si to přepočteš na jednotkovou cenu, at se to srovnávat, tak to vidíš
Sysop
Ono to neni jen v tech korporatech. U nich je to jen nejvic videt a dobre se do nich trefuje. Podivej se treba na cesky producenty alkoholu. Kde koupis 40% vodku? Tuzemak? A jiny likery? Vsechno je to vomrdany, uz asi petadvacet let. Tehda se stanovilo minimum 37,5 % alkoholu ve 40 % vyrobcich a uz to jelo. Ano, prvni si to samozrejme objednaly retezce. Ale postupne to vytlacilo standardni kvalitu i jinde. Prej se to na chuti nepozna. Jasne… a taky se nepozna, ze na hrabich je tenci plech, ze kanystry na benzin nemaji pod barvou zakladovku, ze ty eurookna jsou natreny tenkou vrstvou laku, ze ty kontakty okolo tvrdokovu jen prosly, ze… atd., atp.
Tady na ‚chalupe‘ mame par dveri s bakelitovejma klikama, 75 let starejma. Kam se daly novy dvere s novejma plastovejma klikama, tak uz jsou mnohe menene. Proc? Protoze u nas doma se obcas pri manzelske plodne diskusi triska dverma. Nechci kovovou studenou kliku. Ale bakelitovou nekoupim. Termoplast nic nevydrzi. Smolik.
Mmchdm k tem vysavacum diskutovanym jinde – tady v baraku mam staryho Neptuna od Ety, kupoval jsem ho nekdy v roce 92. Furt jede. Za tu dobu meneny jedno pojezdovy kolecko a nejaky tesneni, co je sezral cas. Mezitim vyhazeno nekolik levnejch EUrovysavacu, ktere vzdycky zena nekde koupila s tim, ze ‚s tou starou kravou se nebudu tahat‘. Pak koukam, ze stara krava nekde huci a ejhle, novej supa dupa vysavac nejede. V lepsim pripade ucpanej psima chlupama, co jich nekde byl zrovna zvanec a tech jeho par wattu na protazeni trubky nestacilo, v horsim pripade neco ulomeny, nebo spaleny.
zrovna u chlastu si musíš jít stěžovat, jako obvykle, za lžialou, přece jenom spotřební daň neustále zvedá režim žejo
mi to řikat nemusíš, taky se typicky starej vsavač nepřehřívá, jak dneska moderní jebka pokud s ňou saješ dýl jak je koeficient zatížitelnosti (a ten nikde není napsanej :D); eště že ty jebky většinou dostávám a řeším tam hlavně kde k tomu sehnat chybějící hadice apod.
jo a na stařičkým krámu co umí vodní praní koberců (co máti nepoužila tak 20 let ani na ty koberce, co eště v baráku jsou; eště k tomu někde možná máme instruktážní VHSku :D) taky hlavně spravuju ulámaný hadice z konců, a teď by to asi chcelo vyčistit/namazat kolečka, bo jinak to matka urve do roka znova, jak to bude tahat za hadicu a vono to nepojede; kdysi tam teda měnili ai motor, od té doby mnohem víc hřeje a dělá na určitejch votáčkách příšernej rezonující randál, holt asi kvalita srovnatelná s původním no…
usem to našel, je to stařičkej černej VAX snad nekdy z konce devadesátek :)
Sysop
No mam doma i jeden Rainbow, koupenej 95 za tehdy sedmdesat litru. Holt, mati podlehla masazi prodejce. Ale budiz. Dodnes jede, menil jsem na nem pouze jednou tu nadobu na vodu a tu plastovou turbinku na hrideli motoru, protoze jsem s tim jednou nasal kus cihly. Neco takovyho se nastesti s 600 W mrdkama nikdy nemuze stat. Zajimavy ale je, ze ten Rainbow je porad jako novej. I ty plasty drzej jak vira helvetska, nikde nedochazi k takovymutomu ‚zvejkackovani‘, kdy povrch najednou mekne, matla se po rukach a jde skrabat jako vosk. Tohle proste nic. Drzi, vysava, funguje, privodni kabel porad stejne mekkej, jako tehdy, proste to jede. Podobne mam ze stejnyho roku Lux parni cistic. Pouzivam ho sice jen obcas na nejakou totalni desinfekci (kdyz si pujcime bydlik, nebo jsem s nim v zari cistil cmeliny, apod.). Porad jako novej. Tehdy stal 45t.
70 litru, nebyla to tehdá eště furt cena bytu v nekterejch dírách? :D
Sysop
V 95 uz asi ne. Mozna tak doplatek za druzstevak, pokud jsi v nem bydlel a chtel OV.
Sysop
Ale pamatuju se, ze za prvni Alcatel jsem dal v ’93 celejch 140 litru. A to byl teda ranec. Telefon jak kanystr s antenkou, sluchatko na boku, urcite pamatujes. Do auta se to davalo do kufru do takove siny a sluchatko se s konektorem prepichlo dopredu na palubku. Jeste stary NMT, musel jsem obcas vyjet na kopec, abych si zatelefonoval.
Sysop
Hovno Alcatel. Dancall. Uz jsem si vzpomnel.
DF
@Sysop: Za 140 bylo tehdy novy Facko, ne? Ja jsem mel prvni mobil az v 99, Sagem, prohnuty jak banan. Hrozny kram.. Pak uz jsem mel radsi jen v Nokie. Teda vlastne jeste prvni „smartfoun“ Siemens s tlacitkama po boku displeje.. :D
Nitus
Slyšel jsem k tomu komentář, který vyzníval zhruba v tom duchu, že to je velký pokrok ve vládní propagandě (kterýžto výraz byl poměrně zdařile opsaný slovy „multimediální působení naší vlády“). A já musím souhlasit. Protože takhle jasně se prezentovat jako bezkoncepční chudák, to je dosud nedosažená meta dokonce i u Fialy.
De_Bill
Jestli teda tohle není ten AI fake, tak už možností nezbývá:
1) Buďto je to vrtění psem, aby se měl plebs čím zaměstnat.
2) Nebo si opozice zaplatila vládní marketéry, aby Fialovi načmárali něco, čím by se znemožnil.
3) Úplně mu už hráblo, takže je z něj nebezpečnej šílenec, před kterým zavírají vrata chýše i afričtí šamani.
cool
U dvojky by to bylo nošení dříví do lesa.
PAKO-
Fiala nemá dikci debila, bohužel tak hovoří někteří Brňáci. Když jsem slyšel prvně soudruha hňupa v televizi, opotil jsem se, páč to vypadalo, že z televize mluví můj brněnský kolega. Je to speciální druh dikce, který se používá mezi brněnskými chlapci, kteří se cítí být hoch… No dobře, zní to, jak když mluví debil ;-)
Lukas B.
výborná glosa. je to poměrně vtipné, jaké pitomosti z emoční sféry si někteří dovedou racionalizovat. typicky: znal jsem jednoho ostravaka, a ten byl ukrutny pitomec a podrazak, a tak každý, kdo mluví podobnou dikcí, je pitomec a navíc se od něho můžu dočkat všelikých křiváren.
(přiznávám, že si také dávám bacha na každého, kdo mluví hóch brněnštinou, a přiznávám, že je to racionalizace emoce z několika nepěkných zkušeností)
Sysop
…a co Cech, to zlodej.
Lukas B.
samozřejmě! a co němec to nácek, co polák to kšeftař, co francouz to flákač.
RomanL
Co Ital, to flákač, co Francouz, to děvkař!
Hupert
Pánové díky. Chcete ještě někdo něco doplnit, abych měl seznam pravidel pro princip předběžné opatrnosti kompletní?
DF
@Hupert: Ano, pražák = samolibý kokot, ktery se neuzivil na Moravě..
hellfire
Hupert:
Co žid, to lichvář.
Co arab, to šejdíř.
Co Číňan, to buran.
Co Japonec, to úchyl.
Co Rumun, to Cikán.¨
Co Ukrajinec, to žebrák.
Co Rus, to opilec.
Co politik, to žid, Arab, Číňan, Japonec, Rus, Ital a Francouz.
Otto
Vono je horší, že máchá pazourama, jak kdyby trpěl Tourettovým syndromem v kombinaci s Tancem Sv. Víta. Pochopil jsem, že na něm zapracovali mediální koučové, imidžmejkři a podobní paraziti, ale výsledek je tristní. Jeho falešné brejličky, které ostatně bez úspěchu použil taky stahovač hlodavců Drahoš, už jen dotváří celkovou imidž našeho mýtomana.
Notor
Já tedy nevím dokonale, co všechno Drahoš stahuje, ale mediálně známý králík nebyl hlodavec, ale zajícovec.
MaX
Smutné na tom je, že ODS na tohle měla (slibovala) recept, a oni místo toho ze sebe vytvoří ještě horší bandu než Andrej. A pak se diví, že lidi ztrácejí zájem o věci veřejné a raději se starají sami o sebe.
RomanL
Smutné? Fakt se najde ještě nějaký debil, co tomu věřil? :-D
fatdwi
RomanL: smutné spíš je, že tomu tolik debilů uvěřilo před volbami. A fakt si nemyslím, že by tomu dnes už nevěřil nikdo. Naopak, Fiala ty signály nevysílal pro sebe, ale pro své věrné. Něco jako když Babiš chcal na pisoáru, to jeho voličům taky stačilo, aby slintali blahem ze svého „muže z lidu“.
IS250-3GR-FSE
Me teda spis zarazi,ze vlastne presel to nejdulezitejsi.
To jestli je KoKaKoLy o 2 deci min vic jemi jedno,ale proc v te nemecke je cukr(sukroza) a vte nasi pro jatra zavadny glu/fru sirup vlastne hfcp 55? Je to davno, CO se proflaklo , ze pri vyrobe tohodle sladidla se pouziva i rtut a rezidua byla nalezena u ruznych vyrobcu (v US). Ze by nemecke zdravi bylo vic nez to nase? na to se radsi premier neptal…
Sysop
I blby bonbony, stejna znacka, stejny baleni a v Cesku Aspartam, v Nemecku cukroza. Toho jsem si vsiml uz pred tremi lety a deckam vubec v Cesku sladkosti nekupuju. Nemam chut a cas zkoumat dvoumilimetrovy pismo na obalu, pro jistotu jeste prelepeny nejakou samolepkou.
Ada
Jsme specificky trh, takže tady by lidem cukr nechutnal a mají raději podmanivou chuť sirupu a rádi za to připlatí. Stejně jako když dřívější verze EU vytřídila brambory pro Nadlidi a ty zkažené s doplňkem tuřínu ještě dali skrmit podlidem. Němci byli odjakživa šetrní a féroví kumpáni.
Sysop
To neni otazka narodnosti. Vsechno jsou to xeftari, ostatne Tesco jsou tusim zrovna Anglani. Podnikatel podnika pro prachy. Omezenej je jen tim, co mu dovoli zakony dane zeme a zakaznici dane zeme.
Spis to vidim jako kuriozni, ze zrovna Nemci, co si nechaji srat na hlavy a jeste u toho jsou ochotni stat v pozoru a s usmevem, maji produkty v krame mnohem mene ojebane.
Chramostejl
Dve veci:
rtut se pri hydrolyze skrobu na hfcs nepouziva; rtut se pouzivala pri elektrolyze solanky a vyrobe hydroxidu sodnyho, kterej pri vyrobe tech hfcs nekdo ve statech pouzival (jeden konkretni vyrobce – https://ehjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-069X-8-2)
jatrum podle vseho vadi ve velkym mnozstvi fruktoza obecne, je uplne jedno, jestli se clovek prezere medu (kolem 40 % fruktozy) nebo hfcs 42…
Cili z myho pohledu je jedno, jestli clovek lemta sragoru se sacharozou nebo hfcs, posuzovat kvalitu podle toho, jestli tam je nebo neni sacharoza je takove malinko pomylene. Oboje je stejna sracka…
Sysop
Moje svagrova, coby diabetolog, mi to vysvetlovala tak, ze konzumace techto sracek vede ke ztucneni jater podobne, jako kdyz se chlasta.
Chramostejl
Jo, to je pripad fruktozy. Clovek si muze vybrat, budto fruktozou indukovana cirhoza nebo sacharozou indukovana cukrovka (oddelas si jatra nebo slinivku). My se doma drzime pravidla tyhle sracky pit jenom v pripade krajni nouze a v co nejmensim mnozstvi.
h72
My doma pijeme jen pivo. Bůhví, jak to vyráběj …. a co do teho dávaj …. modleme se, abychom to nějak překlepali. Děláme se ženou deset denně. Já šest, ona čtyři. Asi třicet let. Snad to ještě třicet půjde.
Sysop
Upevnovani zdravi – jatra jako zvon! ;-)
IS250-3GR-FSE
Samozrejme cukr je sracka obecne otom se nepru. Pit KoKaKoLu neni vyhra Ani tak Ani tak. Jinak Dekuji za upresneni mel sem totiz problem I pochopit to,ze glukozofruktozovy sirup je defakto hfcp,ze se tomu tak rikal…
ygorek
IS250-3GR-FSE
Cukr žádná sračka není. Je to cenná látka dodávající organismu energii. Pokud energii nevydáváte, tak ji nepřijímejte.
Představa, že je lepší přijímat cukr v řepáncích politých syrobem než oslazené bílé kávě (třeba), je lichá.
Vyzkoušel jsem obojí.
IS250-3GR-FSE
Sacharidy samozrejme potrebujeme, ale prijem monosacharidu potrebujeme minimalni zejmena zmineneho hrozny/ovoc cukru, jak uz to psal pan vyse. Excesivni prijem cukru se veloce spatne podepisuje na zdravi bezohledu na vydej energie. Vydej je vec sekundarni a samozrejme spalite, ale stejne neco musi regulovat ty prijmy toho cukru. Jde MI je ten o ta jatra a nedavne rozhodnuti budvaru sladit pivo…
ygorek
IS250-3GR-FSE 10.11.2023 v 9:25
Zajímavé. Disacharidy se nejpozději v tenkém střevě rozloží na monosacharidy a jako takové je vstřebá enterocyt. Je tedy lhostejné, zda ústy projde fruktóza nebo sacharóza či laktóza.
Otázkou je, u koho jste studoval fyziologii.
Co teda není jedno, je rychlost toho procesu. To je něco, co lidi systematicky podceňují, ale je to stejný princip jako „voda v řece je fajn, stoletá voda nikoliv“.
Tekutá fruktóza, např. ze slazených nápojů, vletí střevem do krve během pár minut a játra, která ji jako jediná dokáží zpracovat, jsou přetížená. Udělat toto 10000x, zadělá si člověk na nealkoholickou steatózu.
Fruktóza ze syrového ovoce, doprovázená hojným množstvím vlákniny, se vstřebává cca 50x pomaleji, a žádné přetížení jater nenastane.
ygorek
Marian Kechlibar 10.11.2023 v 12:08
Rychlost vstřebávání monosacharidů ovlivňuje přítomnost sodíkových iontů v přijaté dávce potravy.
Ke kokakole je tedy nutno požít ještě hamburger…
IS250-3GR-FSE
Ja fyziologii nestudoval za to biochemii ano a z Vas padaji perly…
ygorek
IS250-3GR-FSE
Pravděpodobně chce Budvar ušetřit, nebo přitáhnout k pití mladší ročníky navyklé od dětství na sladké sračky…
Definice piva dle vyhlášky 248/2018 Sb.:
„Pivem se rozumí pěnivý nápoj vyrobený zkvašením mladiny připravené ze sladu, vody,
neupraveného chmele, upraveného chmele nebo chmelových výrobků….; slad lze do výše jedné třetiny hmotnosti celkového extraktu původní mladiny
nahradit extraktem zejména cukru…“
Blíže zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-248#p16
Nahrazování sladu cukrem je v českých zemích tradiční, kvalitní jarní ječmen byl občas vzácný. Za reálného socialismu údajně dosáhlo v dobách nejhlubšího ekonomického zoufalství používání cukru maxima.
gogo
Za socíku se říkalo, že se místo sladu používala rejže. Kdysi se takové pivo jmenovalo Pražan a vařili to v Holešovicích Je to pravda?
ygorek
gogo 10.11.2023 v 23:59
– To se jednak říkalo, jednak to byla pravda. Ovšem nepoužívala se rejže místo sladu, ale rýžový slad, který se pro potravinářské účely vyrábí v celém světě dodnes. Je zajímavé, že ač se v předmětné době z ideologických důvodů vkládaly sovětské zkušenosti do všech oborů hospodářství, kukuřičného sladu bylo pivovarnictví uchráněno (kukuřice byla zamilovanou rostlinou jednoho mocného Ukrajince).
– V Holešovicích se Pražen vařil a netuším, proč by se rýžový slad používal právě jen pro něj…
– Na rýžovém sladu není vlastně nic špatného, jako na pšeničném. Před lety jsem se značným sebezapřením potlačil předsudky a zjistil, že pšeničné pivo lze ochutnat bez nebezpeční úmrtí. Atd.
ygorek
gogo 10.11.2023 v 23:59
Ještě douška: samozřejmě, kukuřičné pivo existuje, ale nenašel jsem popis používání kukuřičného sladu v tuzemských pivovarech reálného socialismu.
zrusavpt
Jen podotknu, ze v Bavorsku jeste dost pivovaru udrzuje „Reinheitsgebot“ z roku 1516, podle ktereho do piva patri jen chmel, slad a voda.
No, to dodávání energie je takové všelijaké. Nepochybně má cukr spoustu kJ, ale průběh té glukózové křivky je dost nepříznivý, aspoň u vytrvalostních aktivit.
Coby mladší jsem chodil na dlouhé pochody v horách, 30-40 km na jeden zátah. Štangle uheráku na mě fungovala mnohem líp než cokoliv cukrového. Tráví se to pomalu, ale vytrvale, kdežto u sladkých tyčinek máte velkou sinusovku nahoru a za hodinu pak zase dolů. Přičemž ten sešup dolů je i subjektivně cítit a je dost nepříjemný, mimo jiné jej provází zvýšená citlivost na chlad. (Ve větrných horách a zpoceném oblečení extra zážitek.)
Ona by teda skoro stejně dobře posloužila i klasická slanina, recept rumunských horalů. Ale mám mlsnou hubu.
jizlivec
Polárník Jaroslav Pavlíček přešel pěšky napříč Grónskem prakticky jen na slanině a čokoládě…
Mělo to prý nejlepší energetickou hustotu…
Lukas B.
Pavlíček nežil na přechodu Gronska o slanině, ale na pokrmovém tuku baleném po způsobu čtvrtek másla (nějaká sana, hera či co) a plnivech (surovinách pro rychlou kaši, které měly i druhou funkci*). slanina je super, ale jak jsem si ozkoušel, v mrazu se blbě porcuje a při kombinaci mrazu a rozmrzání se z ní stává zmrzlá hrouda, kterou je nutno sekat ne-li sekerou, tak polní lopatkou (jíst se to samozřejmě dá, ale čtvrtky ve staniolu jsou praktičtější). samozřejmě před Pavlíčkem třeba Frochen s Rassmusenem podobnou cestu provedli s se zásobou mattaku (žluklý narvalí podkožní tuk), živými štěkajícími konzervami/tahouny a lovem zvěře. a ještě o generaci dřív podobný přechod provedl Nansen, a při expedici s Fram Nansen s Johansenem dokonce na nové zemi přezimovali o nalovených zmrzlých medvědech/mrožích/tuleních, kteří byli zároveň potravou i palivem pro vařič.
*) pavlíčkova metoda dvojího využití plniv (tj. lehkého nekazícícho se zdroje polysacharidů) spočívá v tom, že rýže/ovesné vločky apod. nejprve slouží jako absorbér vlhkosti pro vysušení obuvi, aby se další den staly surovinou pro vaření.
gogo
My jsme kdysi chodili po horách na topinkách. To je taky slušná energetická konzerva
Sysop
Jako, ze ryze do bot, ktery jsou propoceny a druhej den do esusu? To je na Michelina.
Nitus
Ne, že by ten žluklej narvalí tuk byl o něco lepší.
HonzaV
Jo, Pavlíček ve své knize Člověk v drsné přírodě výslovně uvádí, že „chuť na určité jídlo je projevem změkčilosti“. Vždycky si na něj vzpomenu, když si u pokladny připadám jako chudej příbuznej, vykládaje na pás zeleninu, mouku, mlíko, maso, víno a kořalku – a přede mnou se to hemží tatrankama, brambůrkama, „čokoládovejma pohlazeníma“ a jak se všechny tyhle vynálezy jmenujou. 30 % košíku na váhu a 80 % ceny. Ale kdo já jsem, abych…
Dragonscale
Viz kontrolní nákup pana profesora.
Čokoláda, kečup, Nutella, Coca-Cola…
DF
@Dragonscale: Strategicky suroviny, ne?
ygorek
Marian Kechlibar 10.11.2023 v 12:05
Čistá glukóza je základním palivem pro pohon mozku…
Čistý cukr je skutečně pouze krátkodobým zdrojem pro svaly, užitečnější jsou škroby. Na cyklistické výlety jsem vozil ovesnou kaši.
Pro vytrvalostní zátěž tělo rozkládá tuky a svalovou bílkovinu – pokud obé dodáte v uheráku, je to asi ideální stav.
(Kdysi jsem sdílel pracoviště se dvěma dálkovými chodci a z jejich nekonečných debat si něco málo pamatuji. Nejvíc jsem ovšem obdivoval jejich na míru šité pohorky.)
palivo pro mozek to je, ne? to snad ale neznamená, že to má někdo jít žrát po lopatách, ani si píchat kapačkama :D
ygorek
IS250-3GR-FSE 12.11.2023 v 12:29
– Pokud ukážete, kde doporučuji čistou glukózu zkrmovat po tunách, budu moci pokračovat v diskusi, jinak není o čem.
– Pokud vím, poukazuji právě na opak.
– Koho vám připomínám, je mi lhostejné a je pod mou úroveň uvádět, koho mi připomínáte vy. Diskuse se týká něčeho jiného.
– Odkazované materiály jste si ani zběžně neprohlédl, protože se týkají zvýšených nebo excesivních příjmů monosacharidů, a ty nikde nedoporučuji, ledaže byste prokázal opak a potom by byla možná další diskuse. Jinak není o čem.
Jste tak laskav, že mi povolujete další život. Ten je ovšem, podle stylu diskuse soudě, i tak alespoň dvakrát delší než váš bez ohledu na použité palivo.
Z hodin chemie si pamatuji prohlášení profesora Osvalda Jokelleho, který mi vštípil, že v případě excesivního příjmu je jedem libovolná potravina (ne, není to citát, nezapsal jsem si ho a uplynolo hodně vody, nicméně smysl zůstal zachován).
ostatně, proč by se to mělo týkat jenom potravin, při excesivním příjmu je jedem všecko, akorát hranice té excesivnosti jsou pokaždý jiný
ygorek
Behemot 12.11.2023 v 12:53
Komu to píši, je patrno z prvního řádku příspěvku. Psaní jsem přerušil a odskočil scedit nudle, potom jsem musel počítač „probudit“, v průběhu této činnosti jsem zjevně vyrobil posun, ze který se vám tímto omlouvám.
Máte pravdu, nicméně potravin se to týkalo s ohledem na vyučovaný předmět a diskusi o německými vědci právě objevené zdravotní škodlivosti mléka (i když tehdy ještě neprobíhalo objevování dnes populárních bílých jedů), pokud si tedy dokáži vzpomenout.
RomanL
Jasně, rtuť. V teploměrech není, ale v Coca Cole jo. Už to nehul! :-D
Sysop
Kupuju vyhradne rtutove teplomery. Maji minimalni chybovost.
Angry_Muf
Že jsem tak drzý, není náhodou prodej jakýchkoli rtuťoměrů mladších padesáti let svazem zakázán?
Sysop
Ne, neni. Je pouze zakazan v EUrosvazu. Ale kdekoli jinde ho mohu samozrejme pohodlne koupit a nechat si poslat. Takze tak i cinim.
Otto
Já mám z Chorvatska, ale úkáčka ti jej taky rádi seženou.
Sysop
Jojo, ono to plati obecne. Jakmile vsevedouci EK, slunce jasne a hlava pomazana, neco zakaze, je dobre si zajistit zdroj a kupovat uz jen to. Napriklad, pokud chci opravdu vysavat efektivne, potrebuji vysavac, co vysava a ne, co ma 600 W vykon. Pokud mam zarovku v nejakem nahovno pristupnem miste, tak tam samozrejme dat wolframovou, atd.
servisdok
Úsporky byly něčí byznys, ledky jsou taky něčí byznys. Wolframová žárovka (klasická, kryptonová, nebo s halogenidovým cyklem) je něco, co se oproti všemu předtím zmíněnému, dá recyklovat z 99% a to naprosto bezpečně, bez jakýchkoli škodlivých vlivů. Tím zákazem výroby klasických žárovek si zelenáči a jim podobné svoloče nasraly do huby, jako nikdy předtím.
Ty vysavače podobně, jako ty klasické žárovky, jsem vůbec nepochopil.
Snadná recyklace, spotřebovanou energii si uživatel 100% platí ze svého – a co je kurva komu po tom, jakým příkonem doma vysávám a svítím?
Výrobci sice žárovky začali jinak nazývat, ale značně poklesla kvalita – i žárovky Techlamp (dříve Teslamp) a při jmenovitém napětí, nasvítí sotva 250-300h a to se počítají mezi ty nejkvalitnější dosažitelné. O výrobcích HBB, Trixline a podobných nemá smysl mluvit, ani je kupovat, životnost je kolem 150-200h a jejich příšerná produkce tepla dává tušit, že je to hnůj.
Kdo je zvyklý večer číst při žárovkovém světle a udělal si zásoby precizních klasických výrobků žárovkárny Holešovice, nebo Osramu a ještě před zákazem, toho nemusí nic trápit.
Prakticky ale zmizely halogenové žárovky Osram a Philips s E-závitem, ty předtím naprosto běžné „dvoubaňky“ a které byly lepší i úspornější náhradou klasických.
Kromě toho – 600W vysavač, který má motor zpravidla vinutý hliníkovým drátem, ve statoru i kotvě má použity naprosto nestandardní plechy, které při recyklaci nesmíte smíchat s jiným železným šrotem, neboť jej znehodnotí. Je tedy recyklovatelný mnohem hůře, nežli jakýkoli starší, výkonný vysavač s měděným vinutím a normovanými DN plechy.
Nějaký použitelný sací výkon, je u 600W vysavače dosahován změnou konstrukce turbín – a vyššími otáčkami, samozřejmě na úkor životnosti ložisek, kartáčů a všeho namáhaného, požadovány jsou i speciální sáčky, u bezsáčkových časté vyprazdňování a čištění.
A jsme tam, kde jsme být nechtěli – a proto budeme po výrobci takového zprasku požadovat pětiletou záruku a plnou opravitelnost po celou dobu záruky.
To by nevymyslel ani Pepek Vyskoč, což ale není záruka toho, že to nevymyslí Pepkové z brusele.
Jakékoli jiné námitky proti W žárovkám, nebo 1.600W vysavačům, hravě vypořádá a vyvrátí prakticky každý, kdo má aspoň nějaký druh ÚSO elektro, pracuje v oboru a není to sopel.
Zákazníkům začíná docházet –> začínají docházet zákazníci. :-D
Sysop
Jojo, v Nemecku je brutalni propad nakupu e-aut, protoze se omezila statni podpora. A E-auta v Nemecku jezdi predevsim na statni podporu. Takze lidi reagovali logicky. Plus, kdo muze, kupuje ted benzin a pokud mozno co nejkvalitnejsi auto, protoze Nemec pocita s tim, ze je to mozna jeho posledni auto se spalovakem.
Takze VW, kterej celou tu saskarnu s e-autama pred lety spustil, ted premejsli, kde ze udelal chybu. Dokonce i upustil od gigafactory, protoze tolik baterek zrejme potrebovat nebude.
A az se VW ze sveho zleho snu probudi, zacnou uz platit omezeni EU stran importu mimoEU koponent (tusim ma byt od 1. 1. 24 narizeno 45 % ceny e-auta komponenty z EU, jenze baterie dela az 40 % ceny auta a baterie se v EU fakt nevyplati delat) plus snizeni danoveho zvyhodneni, ktere ma na e-autech posunout cenu minimalne o dalsich 10 % nahoru.
Takze to zatim vypada, ze to dopadne jako obvykle – evropsky vyrobce prolobuje nejakou buzeraci, aby prosly jen jeho vyrobky a nasledne on sam nebude schopen konkurovat cinske produkci, ktera ty podminky take splni, ale levneji, nez on sam.
Sysop
Jeste jedna drobnost… takovy muj soukromy tip – Nemci nejsou schopni ani trosku odhadnout, co se bude dit za par mesicu, nota bene pul roku. Ta doba, kdy mezi nimi byly fury dobrych ekonomu, je nenavratne fprdeli. Dneska tam najit nejakeho dobreho prognostika, je prakticky nemozne, protoze ti, co rikali, ze to cele pujde do prdele, byli bud umlceni, nebo vyhozeni. Takze ted delaji prognozy sice nepouzitelni, zato slunickovi takyekonomove.
Meli jsme pred dvema tydny v praci nejake skoleni. Jako jo, cateringy jsou na skolenich fajn, navic si tam nekde v koute v klidu udelam na laptopu praci, kterou v kanclu delam na nekolikrat, bo mi tam furt nekdo leze, nebo aspon vola, protoze mam zelenej status v Teams. Kdyz jsem na skoleni, jsem automaticky cervenej a nikdo neprudi. Nicmene, skoleni bylo prave na tema prognozy dalsiho vyvoje a zpusobu smerovani vyvoje novych produktu. Ten skolitel byl externista a nejprve nudil, pak mne uz zacal srat. Nastesti byla moznost dat vlastni priklady a tak jsem vstal, zasel k te inteligentni megaobrazovce za ctyricet ojrotacu, kde se do prezentace da i cmarat prstem v nekolika barvach a rovnou i prepinat na web, atd. A ukazal jsem mu, ze mam zakaznika, kterej chce 100000 senzoru, je ochoten dat $8 za kus. Nase vyrobni naklady jsou $4.30, kde $2.70 dela jen material. Otevrel jsem mu v okne Alibabu a srovnatelny senzor nasel za $1.8 od 50 ks. At mi poradi, jak se k tomu postavit a naplanovat dalsi smerovani vyvoje, protoze drive nebo pozdeji to ten zakaznik na Ali objevi taky. Az v mistnosti utichlo chichotani, skolitel vyhlasil prestavku, planovanou na pulku skoleni. Odesel jsem a uz jsem se tam nevracel. Co mi pak rikali kolegove, tak po prestavce uz skoleni dal neprobihalo. Nikdo z vedeni mi neprisel vycitat, ze jsme prachy minimalne z pulky vyhodili zbytecne.
Soucasna generace mladych Nemcu je banda totalnich blbcu, odtrzenych od reality. Jak technicky, tak ekonomicky, i politicky. A to je pritom Nemecko stezejni zakaznik Ceska.
DF
@Sysop: „Soucasna generace mladych Nemcu je banda totalnich blbcu, odtrzenych od reality. Jak technicky, tak ekonomicky, i politicky.“ To je velmi brzka planovana budoucnost i u nas.. Vsechno k tomu smeruje.
Sysop
Likvidace ucebnich osnov a nastup frivolniho zpusobu vyucovani vede presne k tomuto stejnemu bodu, ano. Plus, diky inkluzi se ucitel prizpusobuje nejvetsimu kriplovi ve tride, takze ti chytrejsi maji smolika.
Pochopitelne hned dalsi faze je globalni oblbovani mladeze matlafouny, coz je zavislost horsi, nez cigarety, nebo alkohol.
HonzaV
no a hlavně ten vysavač maká asi 15 minut týdně…
Sysop
Ten 600W maka treba i hodinu, abys s nim vysal to, co jinak za 15 min zvladnes se starym Etackym 1600 W (vlastni zkusenost).
Dragonscale
Člověk to musí vidět pozitivně, 600 W vysavač nenaplní drahý pytlík na prach tak rychle…
Co jsem tak pozoroval, máme doma dva fény na vlasy, každý má dle štítku příkon cca 2 kW, v činnosti jsou skoro každý den (přítelkyně + dcera),
kam se hrabe náš vysavač, ten slyším jednou za týden.
Možná by si holky všimly, že po půl hodině mají stále mokré vlasy, pokud by použily nějaký úsporný ekofén.
HonzaV
neděs mě, v dohledný době budu muset zakoupit vysavač, naposledy jsem tak činil někdy v r. 2015, to budu asi jak Alenka v krajině eurozázrakov :(
IS250-3GR-FSE
Hlinikove vinuti to slysim poprve?
mel sem zato,ze se namotavat motor z hliniku neda, ale vidim,ze pokrok je jinde
jak jako nedá, rejžáci motají z hlíny takřka všechno už minimálně vod momentu co někdy kolem let 2007-8 prudce vyletěla cena mědi a začli tehdá vojebávat úplně všecko, všetně hnilíkovejch datovejch i prodlužovacích kabelů a podobnejch svinstev
ygorek
IS250-3GR-FSE 9.11.2023 v 8:42
Dovoluji si upozornit, že sukrosa není cukr. Je nutno podotknout, že současní výrobci potravin a autoři populárních článků používají pojmy sacharóza, sukróza a sukralóza víceméně nahodile (první krok k likvidaci pojmu) pokud jde kolem odborník, by poskytnout vysvětlení. O účincích sukrózy na rakovinu se „přou“ dvě skupiny popularizátorů ohánějících se vědeckými studiemi s protichůdnými závěry.
Jo, te z Wikipedie, ale za tp si to tam může najít každý a fundovaně rozporovat: Sucrose, a disaccharide, is a sugar composed of glucose and fructose subunits. It is produced naturally in plants and is the main constituent of white sugar. It has the molecular formula C12H22O11.
The word sucrose was coined in 1857, by the English chemist William Miller[8] from the French sucre („sugar“) and the generic chemical suffix for sugars -ose. The abbreviated term Suc is often used for sucrose in scientific literature.
The name saccharose was coined in 1860 by the French chemist Marcellin Berthelot.[9] Saccharose is an obsolete name for sugars in general, especially sucrose.
Podle autorů studie přísun cukrózy v množstvích odpovídajících stravování lidí v západních zemích vede k růstu nádorů a k jejich metastázování. Cukróza je přitom technický název pro běžný stolní cukr, který se vyrábí kombinací fruktózy a dalšího jednoduchého cukru – glukózy.
Naproti tomu podle https://www.zbozi.cz/vyrobek/litovelska-cukrovarna-cukr-krystal-25-kg/
Kvalitní český cukr je vhodný na slazení nápojů, zavařování, vaření a pečení podle tradičních receptur, včetně přípravy základních druhů těst, jako je kynuté, linecké či třené těsto. Cukr krystal je výrobek krystalické textury, obsahuje hlavně sacharózu v množství nejméně 99,7 %, patří do skupiny přírodních sladidel.
Omlouvám se za pokračování příspěvku po tak dlouhé době, ala vytáhl jsem z tetiny knihovny několik starých kuchařek.
Pro játra závadný glukozo-fruktozový sirup vyráběla cíleně již M.D. Rettigová. K řepnému nebo třtinovému cukru tenkrát stačilo přidal několik procent pitné vody a trochu tepla. Inu, pokrok nezastavíš.
kolik toho tepla je pro rozklad sacharózy potřeba?
ygorek
Behemot 10.11.2023 v 11:26
Dobrá otázka.
M.D.Rettigová se narodila před vynálezem výroby řepného cukru. Kolik tepla mohla asi tak mít ve své kuchyni pro daný účel dispozici, co myslíte?
Pokud nemyslíte, tak > 110 °C maximálně čtvrthodinku. V Joulech to nevím, používala kastroly různé a jejich specifikace mi není známa.
Nekde uz jsem videl videjko, kde to nekdo porovnaval s podobnym kouskem Babise :D Saskarna :D
Mimochodem ano, vlada je naprosto odtrzena od reality. Historky z jejich zasedani v … Bruntale(???) byly excelentni. (vesmes tam padaly reci o tom, ze lidi prehani, draho neni, inflace neni a vsechno je levne)
Tady Babiš dělá něco podobného
https://www.facebook.com/AndrejBabis/videos/dvoj%C3%AD-kvalita-potravin-m%C3%A1me-d%C5%AFkaz/2223525427958321/?locale=cs_CZ
A já jsem viděl videjko, podle kterého to vypadá, že vrchní signalista je příbuzný Bennyho Hilla:
https://www.youtube.com/watch?v=OarHZBT_x24
Já si původně myslel, že se opravdu jedná o parodii. Přece nemůže být jako politik tak odtržený od reality, aby jel nakoupit do cizí země s 2,5x platy a levnějšími potravinam a prodával to jako success. To si jako upřímně myslel, že mu to přinese hlasy, když ukáže, že to vede od 10 k 5 ?!?
Jestli vedou EU podobní magoři jako je tenhle, tak se to prostě musí zákonitě do pár let rozpadnout, ne?
Já jsem si původně myslel (a tak trošku si to myslím dosud), že to je AIčkem vygenerovanej deep fake, pocházející z Burešových trollích farem. Nedokážu si totiž odpovědět na otázku, PROČ by tohle proboha dělal předseda vlády, pod kterým se ani ne před týdnem díky Babišovu hlasování o nedůvěře dost nebezpečně zakývala židle. Nakonec jsem dospěl k závěru, že tím nesleduje nic, že to nemá konkrétní účel. Prostě mu nějaký jeho mediální mozkomor řekl „už vás, vaše magnificence, týden nebylo pořádně vidět v prime timu na CNN Prima News, s tím musíme okamžitě něco udělat. Zkuste třeba zahrát tak trochu muže z lidu,“ a bezpáteřní, od reality zcela abstrahovaný hňup s nulovými sociálními kompetencemi a VELMI průměrným intelektem to pojal po svém.
Pozor, to ma jeste dalsi rovinu – fialovy soudruh pry napise velkoprodejcum, aby mu to zduvodnili. Fakt mne mrzi, ze nejsem adresatem toho jeho dopisu. Napsal bych mu tak uzasnej fakac, zabalenej do popisu trzniho mechanismu, ze by se z toho uz nevzpamatoval.
Tady v Nemecku je nizsi DPH, nez v Cesku, coz je zasluha ceske vlady. Tam muze Fijala ukazat, co slibil pred volbama. A celej zbytek uz je jen a pouze o 30letem vyvoji ceskeho lezeni do prdele korporatum, plus predposranosti z uzavreni dotacniho EUpenezovodu.
Jestli Fijala chce tipy na vyrobky, ktere jsou tady levnejsi, muze se obratit na mou zenu. Zrovna dneska jede na nakup drogerie, pocitam tak za tri stovky. Tam by pak mohl soudruh zkoumat, ze prakticky vsechno je tady levnejsi.
Debil.
@Sysop
A přitom je to tak prosté, vypustím jen tento signál, zvažujeme zákaz nedělního prodeje a na všechny státní svátky. Od 1.1.2024
A jako správný debil. neb většího už ze sebe Signalista těžko udělá, byl jsem nakupovat i v Polsku a tam je taky levno, neb mají v neděli zavřeno!
To by sraly obchodní řetězce Maggi v kostkách o 10 eurocentů levněji než v Severním chalifátu.
Dachsmeister: vláda šla během covidu řetězcům, které jsou především německé, na ruku jako nikdy. Takže bych se fakt nebál, že by cílem signalisty bylo do nich teď nějak rejt a nedejbože je připravovat o zisky. Možná mi teda jen uniklo, jak během lockdownů kopal za české malé obchody a je to jen chyba Babiše, že na ně zaklekl, ale něco mi říká, že zrovna tohle bylo Fialovi zcela u prdele (stejně jako dnes, signály pro dementy vyslal a tím to končí, víc ani dělat nemusí).
kokakolní kundy prej poslaly nejakej ten veyšplecht vo ekonomy of skale, akorát si nejsem teda jistej, proč to větší balení v rajchu je nejenom v relativní, ale I KURVA ABSOLUTNÍ ceně levnější, než tady to menší
to asi budou ty spotřebitelský preference, že chcou menší za víc peněz? a eště samozřejmě horší, dyž tam není ten cukr :D a proč tam teda desítky tisíc lidí jezdí na nákupy, když se přece podle mluvky můžou umlátit po těch menších, dražšícj a horščích? nejak to tem kurvám neštymuje :o)
U Coca Coly mohl signálista klidně porovnat dvě stejná balení, zjistil by, že v Německu vyjde levněji a je v ní cukr, který je tuším o cca půlku dražší, než ze zdravotního hlediska problematický G-F sirup. Ostatně náš lokální Vietnamec si do krámu vozí právě německou colu. Kydy o fixních nákladech neberu, pokud Fiala porovnával 1,5l vs 2l, pak bude rozdíl minimální, resp. u německé dvoulitrovky bude použito o něco více PET i energie.
Nutella je „vedlejšák.
https://www.michalapetr.com/map-1827-nove-ruske-zbrane-ohnivy-blesk-мотив-3м-a-autonomni-zabijak-izdelie-53-vydesily-washington-i-kyjev-nejvyssi-svetovi-bankeri-se-vcera-sletli-to-hongkongu-a-citov/
todle nemá nic společnýho s economy of scale, ty fixní náklady tvoří tak procento ceny zboží (u sladké srajdy stopro), ale vo vyváření zisků; kdyby mohli, prodávali by náprstek za kilo, si buď jistej
eště nedávno bylo běžný velký balení u žbrnd vobou korporátů (kokakola, pepci) 2 l a akční XLXL 2,5 litru; teď už to je 1,75/2,25 l, a už se objevují náznaky 1,5/2 l; holt to není úplně jednoduše možný absolutně zdražit, tak toho dodají za stejnou cenu míň
nicméně se fak korporátům povedlo úchvatně spotřebně plebs zmasírovat, sem tudle čučel s jakým elánem nejakej páreček házel do koše další nutričně zcela bezvýznamnej junkfood, a sice čipcy – prej tydle sou dobrý, JÁ MÁM RÁD TAKY TYDLE…když pominu, že 50-80 vočí za pytlík taky už není úplně málo (doba, kdy to stávalo 20-30 není zas tak dávno), tak ale jednotková cena je naprosto obludnejch 400-600 korun kilo! čili koupí brambory za vosumpadesát, mašiny to voškrabou, nakrájí, vosmaží, posypou nejakou posypovou solí, zabalí, při ztrátě vody a výrobních nákladech to je řekněme šede za kilo? koncovka v krámě 7-10 násobek…neřikali tomu předposlední soudruzí keťasení bo tak nějak?
více či méně stejný zboží se mimochodem dá sehnat od privátních brandů markétů za polovinu/třetinu, ale to nebylo vdelevyzy, takže to není tak nóbl :o)
Výrobní cenu čipsů netuším, ale mám info od „insidera“, že výrobci je dávají řetězcům třebas za 7 kč za pytlík. Tak to máš desetinásobek marže… zmrdi.
bylo by dobrý trochu upřesnit který, rozdíly tam podle mě budou docela značný podle velikosti balení a právě taky toho, gdo jede neustále mediální klačenku (ty desítky mega za reklamy budou ve výsledku klidně řádově stejnej náklad jak samotná výroba)
To je uplne jedno kokote.
Beztak to vsechno vyrabi bohemka. Jedinej rozdil mezi tim co prodavaj v pytliku pod svoji unackou a tim co jde do kramu treba jako clever chipsy je, ze treba setri na slozeni oleje.
Lays třeba ne…
To je konkurence. Chtel sem to napsat, ze ty nevyrabi, ale nevybavil sem si ten nazev
tak se sem neser a nedělej z toho mrdník kreténe
Kar43: co je zmrdského na tom, prodávat za tolik, za kolik je zákazník ochotný to koupit? Bavíme se tady o naprosto zbytných sračkách, jejichž nejezení je jedno velké plus. Pokud ale zákazník nakupuje i za naprosto ujeté ceny, proč to dávat levněji? Vy jste si v poslední době snižoval plat?
Normální trh. Chuťová preference versus cena.
A sýrový Laysky stojí v Makru asi 40 Kč.
no jasně, akorát že, kolik to má, deset deka nebo tak nejak? když si to přepočteš na jednotkovou cenu, at se to srovnávat, tak to vidíš
Ono to neni jen v tech korporatech. U nich je to jen nejvic videt a dobre se do nich trefuje. Podivej se treba na cesky producenty alkoholu. Kde koupis 40% vodku? Tuzemak? A jiny likery? Vsechno je to vomrdany, uz asi petadvacet let. Tehda se stanovilo minimum 37,5 % alkoholu ve 40 % vyrobcich a uz to jelo. Ano, prvni si to samozrejme objednaly retezce. Ale postupne to vytlacilo standardni kvalitu i jinde. Prej se to na chuti nepozna. Jasne… a taky se nepozna, ze na hrabich je tenci plech, ze kanystry na benzin nemaji pod barvou zakladovku, ze ty eurookna jsou natreny tenkou vrstvou laku, ze ty kontakty okolo tvrdokovu jen prosly, ze… atd., atp.
Tady na ‚chalupe‘ mame par dveri s bakelitovejma klikama, 75 let starejma. Kam se daly novy dvere s novejma plastovejma klikama, tak uz jsou mnohe menene. Proc? Protoze u nas doma se obcas pri manzelske plodne diskusi triska dverma. Nechci kovovou studenou kliku. Ale bakelitovou nekoupim. Termoplast nic nevydrzi. Smolik.
Mmchdm k tem vysavacum diskutovanym jinde – tady v baraku mam staryho Neptuna od Ety, kupoval jsem ho nekdy v roce 92. Furt jede. Za tu dobu meneny jedno pojezdovy kolecko a nejaky tesneni, co je sezral cas. Mezitim vyhazeno nekolik levnejch EUrovysavacu, ktere vzdycky zena nekde koupila s tim, ze ‚s tou starou kravou se nebudu tahat‘. Pak koukam, ze stara krava nekde huci a ejhle, novej supa dupa vysavac nejede. V lepsim pripade ucpanej psima chlupama, co jich nekde byl zrovna zvanec a tech jeho par wattu na protazeni trubky nestacilo, v horsim pripade neco ulomeny, nebo spaleny.
zrovna u chlastu si musíš jít stěžovat, jako obvykle, za lžialou, přece jenom spotřební daň neustále zvedá režim žejo
mi to řikat nemusíš, taky se typicky starej vsavač nepřehřívá, jak dneska moderní jebka pokud s ňou saješ dýl jak je koeficient zatížitelnosti (a ten nikde není napsanej :D); eště že ty jebky většinou dostávám a řeším tam hlavně kde k tomu sehnat chybějící hadice apod.
jo a na stařičkým krámu co umí vodní praní koberců (co máti nepoužila tak 20 let ani na ty koberce, co eště v baráku jsou; eště k tomu někde možná máme instruktážní VHSku :D) taky hlavně spravuju ulámaný hadice z konců, a teď by to asi chcelo vyčistit/namazat kolečka, bo jinak to matka urve do roka znova, jak to bude tahat za hadicu a vono to nepojede; kdysi tam teda měnili ai motor, od té doby mnohem víc hřeje a dělá na určitejch votáčkách příšernej rezonující randál, holt asi kvalita srovnatelná s původním no…
usem to našel, je to stařičkej černej VAX snad nekdy z konce devadesátek :)
No mam doma i jeden Rainbow, koupenej 95 za tehdy sedmdesat litru. Holt, mati podlehla masazi prodejce. Ale budiz. Dodnes jede, menil jsem na nem pouze jednou tu nadobu na vodu a tu plastovou turbinku na hrideli motoru, protoze jsem s tim jednou nasal kus cihly. Neco takovyho se nastesti s 600 W mrdkama nikdy nemuze stat. Zajimavy ale je, ze ten Rainbow je porad jako novej. I ty plasty drzej jak vira helvetska, nikde nedochazi k takovymutomu ‚zvejkackovani‘, kdy povrch najednou mekne, matla se po rukach a jde skrabat jako vosk. Tohle proste nic. Drzi, vysava, funguje, privodni kabel porad stejne mekkej, jako tehdy, proste to jede. Podobne mam ze stejnyho roku Lux parni cistic. Pouzivam ho sice jen obcas na nejakou totalni desinfekci (kdyz si pujcime bydlik, nebo jsem s nim v zari cistil cmeliny, apod.). Porad jako novej. Tehdy stal 45t.
70 litru, nebyla to tehdá eště furt cena bytu v nekterejch dírách? :D
V 95 uz asi ne. Mozna tak doplatek za druzstevak, pokud jsi v nem bydlel a chtel OV.
Ale pamatuju se, ze za prvni Alcatel jsem dal v ’93 celejch 140 litru. A to byl teda ranec. Telefon jak kanystr s antenkou, sluchatko na boku, urcite pamatujes. Do auta se to davalo do kufru do takove siny a sluchatko se s konektorem prepichlo dopredu na palubku. Jeste stary NMT, musel jsem obcas vyjet na kopec, abych si zatelefonoval.
Hovno Alcatel. Dancall. Uz jsem si vzpomnel.
@Sysop: Za 140 bylo tehdy novy Facko, ne? Ja jsem mel prvni mobil az v 99, Sagem, prohnuty jak banan. Hrozny kram.. Pak uz jsem mel radsi jen v Nokie. Teda vlastne jeste prvni „smartfoun“ Siemens s tlacitkama po boku displeje.. :D
Slyšel jsem k tomu komentář, který vyzníval zhruba v tom duchu, že to je velký pokrok ve vládní propagandě (kterýžto výraz byl poměrně zdařile opsaný slovy „multimediální působení naší vlády“). A já musím souhlasit. Protože takhle jasně se prezentovat jako bezkoncepční chudák, to je dosud nedosažená meta dokonce i u Fialy.
Jestli teda tohle není ten AI fake, tak už možností nezbývá:
1) Buďto je to vrtění psem, aby se měl plebs čím zaměstnat.
2) Nebo si opozice zaplatila vládní marketéry, aby Fialovi načmárali něco, čím by se znemožnil.
3) Úplně mu už hráblo, takže je z něj nebezpečnej šílenec, před kterým zavírají vrata chýše i afričtí šamani.
U dvojky by to bylo nošení dříví do lesa.
Fiala nemá dikci debila, bohužel tak hovoří někteří Brňáci. Když jsem slyšel prvně soudruha hňupa v televizi, opotil jsem se, páč to vypadalo, že z televize mluví můj brněnský kolega. Je to speciální druh dikce, který se používá mezi brněnskými chlapci, kteří se cítí být hoch… No dobře, zní to, jak když mluví debil ;-)
výborná glosa. je to poměrně vtipné, jaké pitomosti z emoční sféry si někteří dovedou racionalizovat. typicky: znal jsem jednoho ostravaka, a ten byl ukrutny pitomec a podrazak, a tak každý, kdo mluví podobnou dikcí, je pitomec a navíc se od něho můžu dočkat všelikých křiváren.
(přiznávám, že si také dávám bacha na každého, kdo mluví hóch brněnštinou, a přiznávám, že je to racionalizace emoce z několika nepěkných zkušeností)
…a co Cech, to zlodej.
samozřejmě! a co němec to nácek, co polák to kšeftař, co francouz to flákač.
Co Ital, to flákač, co Francouz, to děvkař!
Pánové díky. Chcete ještě někdo něco doplnit, abych měl seznam pravidel pro princip předběžné opatrnosti kompletní?
@Hupert: Ano, pražák = samolibý kokot, ktery se neuzivil na Moravě..
Hupert:
Co žid, to lichvář.
Co arab, to šejdíř.
Co Číňan, to buran.
Co Japonec, to úchyl.
Co Rumun, to Cikán.¨
Co Ukrajinec, to žebrák.
Co Rus, to opilec.
Co politik, to žid, Arab, Číňan, Japonec, Rus, Ital a Francouz.
Vono je horší, že máchá pazourama, jak kdyby trpěl Tourettovým syndromem v kombinaci s Tancem Sv. Víta. Pochopil jsem, že na něm zapracovali mediální koučové, imidžmejkři a podobní paraziti, ale výsledek je tristní. Jeho falešné brejličky, které ostatně bez úspěchu použil taky stahovač hlodavců Drahoš, už jen dotváří celkovou imidž našeho mýtomana.
Já tedy nevím dokonale, co všechno Drahoš stahuje, ale mediálně známý králík nebyl hlodavec, ale zajícovec.
Smutné na tom je, že ODS na tohle měla (slibovala) recept, a oni místo toho ze sebe vytvoří ještě horší bandu než Andrej. A pak se diví, že lidi ztrácejí zájem o věci veřejné a raději se starají sami o sebe.
Smutné? Fakt se najde ještě nějaký debil, co tomu věřil? :-D
RomanL: smutné spíš je, že tomu tolik debilů uvěřilo před volbami. A fakt si nemyslím, že by tomu dnes už nevěřil nikdo. Naopak, Fiala ty signály nevysílal pro sebe, ale pro své věrné. Něco jako když Babiš chcal na pisoáru, to jeho voličům taky stačilo, aby slintali blahem ze svého „muže z lidu“.
Me teda spis zarazi,ze vlastne presel to nejdulezitejsi.
To jestli je KoKaKoLy o 2 deci min vic jemi jedno,ale proc v te nemecke je cukr(sukroza) a vte nasi pro jatra zavadny glu/fru sirup vlastne hfcp 55? Je to davno, CO se proflaklo , ze pri vyrobe tohodle sladidla se pouziva i rtut a rezidua byla nalezena u ruznych vyrobcu (v US). Ze by nemecke zdravi bylo vic nez to nase? na to se radsi premier neptal…
I blby bonbony, stejna znacka, stejny baleni a v Cesku Aspartam, v Nemecku cukroza. Toho jsem si vsiml uz pred tremi lety a deckam vubec v Cesku sladkosti nekupuju. Nemam chut a cas zkoumat dvoumilimetrovy pismo na obalu, pro jistotu jeste prelepeny nejakou samolepkou.
Jsme specificky trh, takže tady by lidem cukr nechutnal a mají raději podmanivou chuť sirupu a rádi za to připlatí. Stejně jako když dřívější verze EU vytřídila brambory pro Nadlidi a ty zkažené s doplňkem tuřínu ještě dali skrmit podlidem. Němci byli odjakživa šetrní a féroví kumpáni.
To neni otazka narodnosti. Vsechno jsou to xeftari, ostatne Tesco jsou tusim zrovna Anglani. Podnikatel podnika pro prachy. Omezenej je jen tim, co mu dovoli zakony dane zeme a zakaznici dane zeme.
Spis to vidim jako kuriozni, ze zrovna Nemci, co si nechaji srat na hlavy a jeste u toho jsou ochotni stat v pozoru a s usmevem, maji produkty v krame mnohem mene ojebane.
Dve veci:
rtut se pri hydrolyze skrobu na hfcs nepouziva; rtut se pouzivala pri elektrolyze solanky a vyrobe hydroxidu sodnyho, kterej pri vyrobe tech hfcs nekdo ve statech pouzival (jeden konkretni vyrobce – https://ehjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-069X-8-2)
jatrum podle vseho vadi ve velkym mnozstvi fruktoza obecne, je uplne jedno, jestli se clovek prezere medu (kolem 40 % fruktozy) nebo hfcs 42…
Cili z myho pohledu je jedno, jestli clovek lemta sragoru se sacharozou nebo hfcs, posuzovat kvalitu podle toho, jestli tam je nebo neni sacharoza je takove malinko pomylene. Oboje je stejna sracka…
Moje svagrova, coby diabetolog, mi to vysvetlovala tak, ze konzumace techto sracek vede ke ztucneni jater podobne, jako kdyz se chlasta.
Jo, to je pripad fruktozy. Clovek si muze vybrat, budto fruktozou indukovana cirhoza nebo sacharozou indukovana cukrovka (oddelas si jatra nebo slinivku). My se doma drzime pravidla tyhle sracky pit jenom v pripade krajni nouze a v co nejmensim mnozstvi.
My doma pijeme jen pivo. Bůhví, jak to vyráběj …. a co do teho dávaj …. modleme se, abychom to nějak překlepali. Děláme se ženou deset denně. Já šest, ona čtyři. Asi třicet let. Snad to ještě třicet půjde.
Upevnovani zdravi – jatra jako zvon! ;-)
Samozrejme cukr je sracka obecne otom se nepru. Pit KoKaKoLu neni vyhra Ani tak Ani tak. Jinak Dekuji za upresneni mel sem totiz problem I pochopit to,ze glukozofruktozovy sirup je defakto hfcp,ze se tomu tak rikal…
IS250-3GR-FSE
Cukr žádná sračka není. Je to cenná látka dodávající organismu energii. Pokud energii nevydáváte, tak ji nepřijímejte.
Představa, že je lepší přijímat cukr v řepáncích politých syrobem než oslazené bílé kávě (třeba), je lichá.
Vyzkoušel jsem obojí.
Sacharidy samozrejme potrebujeme, ale prijem monosacharidu potrebujeme minimalni zejmena zmineneho hrozny/ovoc cukru, jak uz to psal pan vyse. Excesivni prijem cukru se veloce spatne podepisuje na zdravi bezohledu na vydej energie. Vydej je vec sekundarni a samozrejme spalite, ale stejne neco musi regulovat ty prijmy toho cukru. Jde MI je ten o ta jatra a nedavne rozhodnuti budvaru sladit pivo…
IS250-3GR-FSE 10.11.2023 v 9:25
Zajímavé. Disacharidy se nejpozději v tenkém střevě rozloží na monosacharidy a jako takové je vstřebá enterocyt. Je tedy lhostejné, zda ústy projde fruktóza nebo sacharóza či laktóza.
Otázkou je, u koho jste studoval fyziologii.
Co teda není jedno, je rychlost toho procesu. To je něco, co lidi systematicky podceňují, ale je to stejný princip jako „voda v řece je fajn, stoletá voda nikoliv“.
Tekutá fruktóza, např. ze slazených nápojů, vletí střevem do krve během pár minut a játra, která ji jako jediná dokáží zpracovat, jsou přetížená. Udělat toto 10000x, zadělá si člověk na nealkoholickou steatózu.
Fruktóza ze syrového ovoce, doprovázená hojným množstvím vlákniny, se vstřebává cca 50x pomaleji, a žádné přetížení jater nenastane.
Marian Kechlibar 10.11.2023 v 12:08
Rychlost vstřebávání monosacharidů ovlivňuje přítomnost sodíkových iontů v přijaté dávce potravy.
Ke kokakole je tedy nutno požít ještě hamburger…
Ja fyziologii nestudoval za to biochemii ano a z Vas padaji perly…
IS250-3GR-FSE
Pravděpodobně chce Budvar ušetřit, nebo přitáhnout k pití mladší ročníky navyklé od dětství na sladké sračky…
Definice piva dle vyhlášky 248/2018 Sb.:
„Pivem se rozumí pěnivý nápoj vyrobený zkvašením mladiny připravené ze sladu, vody,
neupraveného chmele, upraveného chmele nebo chmelových výrobků….; slad lze do výše jedné třetiny hmotnosti celkového extraktu původní mladiny
nahradit extraktem zejména cukru…“
Blíže zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-248#p16
Nahrazování sladu cukrem je v českých zemích tradiční, kvalitní jarní ječmen byl občas vzácný. Za reálného socialismu údajně dosáhlo v dobách nejhlubšího ekonomického zoufalství používání cukru maxima.
Za socíku se říkalo, že se místo sladu používala rejže. Kdysi se takové pivo jmenovalo Pražan a vařili to v Holešovicích Je to pravda?
gogo 10.11.2023 v 23:59
– To se jednak říkalo, jednak to byla pravda. Ovšem nepoužívala se rejže místo sladu, ale rýžový slad, který se pro potravinářské účely vyrábí v celém světě dodnes. Je zajímavé, že ač se v předmětné době z ideologických důvodů vkládaly sovětské zkušenosti do všech oborů hospodářství, kukuřičného sladu bylo pivovarnictví uchráněno (kukuřice byla zamilovanou rostlinou jednoho mocného Ukrajince).
– V Holešovicích se Pražen vařil a netuším, proč by se rýžový slad používal právě jen pro něj…
– Na rýžovém sladu není vlastně nic špatného, jako na pšeničném. Před lety jsem se značným sebezapřením potlačil předsudky a zjistil, že pšeničné pivo lze ochutnat bez nebezpeční úmrtí. Atd.
gogo 10.11.2023 v 23:59
Ještě douška: samozřejmě, kukuřičné pivo existuje, ale nenašel jsem popis používání kukuřičného sladu v tuzemských pivovarech reálného socialismu.
Jen podotknu, ze v Bavorsku jeste dost pivovaru udrzuje „Reinheitsgebot“ z roku 1516, podle ktereho do piva patri jen chmel, slad a voda.
co taky jinýho
No, to dodávání energie je takové všelijaké. Nepochybně má cukr spoustu kJ, ale průběh té glukózové křivky je dost nepříznivý, aspoň u vytrvalostních aktivit.
Coby mladší jsem chodil na dlouhé pochody v horách, 30-40 km na jeden zátah. Štangle uheráku na mě fungovala mnohem líp než cokoliv cukrového. Tráví se to pomalu, ale vytrvale, kdežto u sladkých tyčinek máte velkou sinusovku nahoru a za hodinu pak zase dolů. Přičemž ten sešup dolů je i subjektivně cítit a je dost nepříjemný, mimo jiné jej provází zvýšená citlivost na chlad. (Ve větrných horách a zpoceném oblečení extra zážitek.)
uheráček jo? nejsou voni náhodou nejakej támdleten, buržoust :D
Jsem! :)
Ona by teda skoro stejně dobře posloužila i klasická slanina, recept rumunských horalů. Ale mám mlsnou hubu.
Polárník Jaroslav Pavlíček přešel pěšky napříč Grónskem prakticky jen na slanině a čokoládě…
Mělo to prý nejlepší energetickou hustotu…
Pavlíček nežil na přechodu Gronska o slanině, ale na pokrmovém tuku baleném po způsobu čtvrtek másla (nějaká sana, hera či co) a plnivech (surovinách pro rychlou kaši, které měly i druhou funkci*). slanina je super, ale jak jsem si ozkoušel, v mrazu se blbě porcuje a při kombinaci mrazu a rozmrzání se z ní stává zmrzlá hrouda, kterou je nutno sekat ne-li sekerou, tak polní lopatkou (jíst se to samozřejmě dá, ale čtvrtky ve staniolu jsou praktičtější). samozřejmě před Pavlíčkem třeba Frochen s Rassmusenem podobnou cestu provedli s se zásobou mattaku (žluklý narvalí podkožní tuk), živými štěkajícími konzervami/tahouny a lovem zvěře. a ještě o generaci dřív podobný přechod provedl Nansen, a při expedici s Fram Nansen s Johansenem dokonce na nové zemi přezimovali o nalovených zmrzlých medvědech/mrožích/tuleních, kteří byli zároveň potravou i palivem pro vařič.
*) pavlíčkova metoda dvojího využití plniv (tj. lehkého nekazícícho se zdroje polysacharidů) spočívá v tom, že rýže/ovesné vločky apod. nejprve slouží jako absorbér vlhkosti pro vysušení obuvi, aby se další den staly surovinou pro vaření.
My jsme kdysi chodili po horách na topinkách. To je taky slušná energetická konzerva
Jako, ze ryze do bot, ktery jsou propoceny a druhej den do esusu? To je na Michelina.
Ne, že by ten žluklej narvalí tuk byl o něco lepší.
Jo, Pavlíček ve své knize Člověk v drsné přírodě výslovně uvádí, že „chuť na určité jídlo je projevem změkčilosti“. Vždycky si na něj vzpomenu, když si u pokladny připadám jako chudej příbuznej, vykládaje na pás zeleninu, mouku, mlíko, maso, víno a kořalku – a přede mnou se to hemží tatrankama, brambůrkama, „čokoládovejma pohlazeníma“ a jak se všechny tyhle vynálezy jmenujou. 30 % košíku na váhu a 80 % ceny. Ale kdo já jsem, abych…
Viz kontrolní nákup pana profesora.
Čokoláda, kečup, Nutella, Coca-Cola…
@Dragonscale: Strategicky suroviny, ne?
Marian Kechlibar 10.11.2023 v 12:05
Čistá glukóza je základním palivem pro pohon mozku…
Čistý cukr je skutečně pouze krátkodobým zdrojem pro svaly, užitečnější jsou škroby. Na cyklistické výlety jsem vozil ovesnou kaši.
Pro vytrvalostní zátěž tělo rozkládá tuky a svalovou bílkovinu – pokud obé dodáte v uheráku, je to asi ideální stav.
(Kdysi jsem sdílel pracoviště se dvěma dálkovými chodci a z jejich nekonečných debat si něco málo pamatuji. Nejvíc jsem ovšem obdivoval jejich na míru šité pohorky.)
Ano cista glukoza je asi vyuzivana celou skalou organu v tele tak se ji nakrmte po tunach.
Tohle zjednodusovani a michani monosacharidu s polysacharidama + ty obecny stupidni rady.
Vite koho mi pripominate? Borca co me poprosil o dimethylsulfoxid,protoze je pry dobry na klouby tak jsem mu donesl 99,9%p.a. blaznovi…
Cukr v jakekoliv forma excesivne je jed a zodpovedny za celou skalu problemu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9471313/
https://scholar.google.cz/scholar?q=monosaccharides+intake+risk&hl=en&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart
Ale muzete dal zit stim „palivem pro mozek“
palivo pro mozek to je, ne? to snad ale neznamená, že to má někdo jít žrát po lopatách, ani si píchat kapačkama :D
IS250-3GR-FSE 12.11.2023 v 12:29
– Pokud ukážete, kde doporučuji čistou glukózu zkrmovat po tunách, budu moci pokračovat v diskusi, jinak není o čem.
– Pokud vím, poukazuji právě na opak.
– Koho vám připomínám, je mi lhostejné a je pod mou úroveň uvádět, koho mi připomínáte vy. Diskuse se týká něčeho jiného.
– Odkazované materiály jste si ani zběžně neprohlédl, protože se týkají zvýšených nebo excesivních příjmů monosacharidů, a ty nikde nedoporučuji, ledaže byste prokázal opak a potom by byla možná další diskuse. Jinak není o čem.
Jste tak laskav, že mi povolujete další život. Ten je ovšem, podle stylu diskuse soudě, i tak alespoň dvakrát delší než váš bez ohledu na použité palivo.
Z hodin chemie si pamatuji prohlášení profesora Osvalda Jokelleho, který mi vštípil, že v případě excesivního příjmu je jedem libovolná potravina (ne, není to citát, nezapsal jsem si ho a uplynolo hodně vody, nicméně smysl zůstal zachován).
proč to píšeš me?
ostatně, proč by se to mělo týkat jenom potravin, při excesivním příjmu je jedem všecko, akorát hranice té excesivnosti jsou pokaždý jiný
Behemot 12.11.2023 v 12:53
Komu to píši, je patrno z prvního řádku příspěvku. Psaní jsem přerušil a odskočil scedit nudle, potom jsem musel počítač „probudit“, v průběhu této činnosti jsem zjevně vyrobil posun, ze který se vám tímto omlouvám.
Máte pravdu, nicméně potravin se to týkalo s ohledem na vyučovaný předmět a diskusi o německými vědci právě objevené zdravotní škodlivosti mléka (i když tehdy ještě neprobíhalo objevování dnes populárních bílých jedů), pokud si tedy dokáži vzpomenout.
Jasně, rtuť. V teploměrech není, ale v Coca Cole jo. Už to nehul! :-D
Kupuju vyhradne rtutove teplomery. Maji minimalni chybovost.
Že jsem tak drzý, není náhodou prodej jakýchkoli rtuťoměrů mladších padesáti let svazem zakázán?
Ne, neni. Je pouze zakazan v EUrosvazu. Ale kdekoli jinde ho mohu samozrejme pohodlne koupit a nechat si poslat. Takze tak i cinim.
Já mám z Chorvatska, ale úkáčka ti jej taky rádi seženou.
Jojo, ono to plati obecne. Jakmile vsevedouci EK, slunce jasne a hlava pomazana, neco zakaze, je dobre si zajistit zdroj a kupovat uz jen to. Napriklad, pokud chci opravdu vysavat efektivne, potrebuji vysavac, co vysava a ne, co ma 600 W vykon. Pokud mam zarovku v nejakem nahovno pristupnem miste, tak tam samozrejme dat wolframovou, atd.
Úsporky byly něčí byznys, ledky jsou taky něčí byznys. Wolframová žárovka (klasická, kryptonová, nebo s halogenidovým cyklem) je něco, co se oproti všemu předtím zmíněnému, dá recyklovat z 99% a to naprosto bezpečně, bez jakýchkoli škodlivých vlivů. Tím zákazem výroby klasických žárovek si zelenáči a jim podobné svoloče nasraly do huby, jako nikdy předtím.
Ty vysavače podobně, jako ty klasické žárovky, jsem vůbec nepochopil.
Snadná recyklace, spotřebovanou energii si uživatel 100% platí ze svého – a co je kurva komu po tom, jakým příkonem doma vysávám a svítím?
Výrobci sice žárovky začali jinak nazývat, ale značně poklesla kvalita – i žárovky Techlamp (dříve Teslamp) a při jmenovitém napětí, nasvítí sotva 250-300h a to se počítají mezi ty nejkvalitnější dosažitelné. O výrobcích HBB, Trixline a podobných nemá smysl mluvit, ani je kupovat, životnost je kolem 150-200h a jejich příšerná produkce tepla dává tušit, že je to hnůj.
Kdo je zvyklý večer číst při žárovkovém světle a udělal si zásoby precizních klasických výrobků žárovkárny Holešovice, nebo Osramu a ještě před zákazem, toho nemusí nic trápit.
Prakticky ale zmizely halogenové žárovky Osram a Philips s E-závitem, ty předtím naprosto běžné „dvoubaňky“ a které byly lepší i úspornější náhradou klasických.
Kromě toho – 600W vysavač, který má motor zpravidla vinutý hliníkovým drátem, ve statoru i kotvě má použity naprosto nestandardní plechy, které při recyklaci nesmíte smíchat s jiným železným šrotem, neboť jej znehodnotí. Je tedy recyklovatelný mnohem hůře, nežli jakýkoli starší, výkonný vysavač s měděným vinutím a normovanými DN plechy.
Nějaký použitelný sací výkon, je u 600W vysavače dosahován změnou konstrukce turbín – a vyššími otáčkami, samozřejmě na úkor životnosti ložisek, kartáčů a všeho namáhaného, požadovány jsou i speciální sáčky, u bezsáčkových časté vyprazdňování a čištění.
A jsme tam, kde jsme být nechtěli – a proto budeme po výrobci takového zprasku požadovat pětiletou záruku a plnou opravitelnost po celou dobu záruky.
To by nevymyslel ani Pepek Vyskoč, což ale není záruka toho, že to nevymyslí Pepkové z brusele.
Jakékoli jiné námitky proti W žárovkám, nebo 1.600W vysavačům, hravě vypořádá a vyvrátí prakticky každý, kdo má aspoň nějaký druh ÚSO elektro, pracuje v oboru a není to sopel.
Tady se taky něco děje? Copak – není měď do motorů, nebo zase ty zatracené „čipy“?
https://www.autojournal.cz/co-se-deje-volkswagen-uplne-zastavil-vyrobu-elektromobilu/
Zákazníkům začíná docházet –> začínají docházet zákazníci. :-D
Jojo, v Nemecku je brutalni propad nakupu e-aut, protoze se omezila statni podpora. A E-auta v Nemecku jezdi predevsim na statni podporu. Takze lidi reagovali logicky. Plus, kdo muze, kupuje ted benzin a pokud mozno co nejkvalitnejsi auto, protoze Nemec pocita s tim, ze je to mozna jeho posledni auto se spalovakem.
Takze VW, kterej celou tu saskarnu s e-autama pred lety spustil, ted premejsli, kde ze udelal chybu. Dokonce i upustil od gigafactory, protoze tolik baterek zrejme potrebovat nebude.
A az se VW ze sveho zleho snu probudi, zacnou uz platit omezeni EU stran importu mimoEU koponent (tusim ma byt od 1. 1. 24 narizeno 45 % ceny e-auta komponenty z EU, jenze baterie dela az 40 % ceny auta a baterie se v EU fakt nevyplati delat) plus snizeni danoveho zvyhodneni, ktere ma na e-autech posunout cenu minimalne o dalsich 10 % nahoru.
Takze to zatim vypada, ze to dopadne jako obvykle – evropsky vyrobce prolobuje nejakou buzeraci, aby prosly jen jeho vyrobky a nasledne on sam nebude schopen konkurovat cinske produkci, ktera ty podminky take splni, ale levneji, nez on sam.
Jeste jedna drobnost… takovy muj soukromy tip – Nemci nejsou schopni ani trosku odhadnout, co se bude dit za par mesicu, nota bene pul roku. Ta doba, kdy mezi nimi byly fury dobrych ekonomu, je nenavratne fprdeli. Dneska tam najit nejakeho dobreho prognostika, je prakticky nemozne, protoze ti, co rikali, ze to cele pujde do prdele, byli bud umlceni, nebo vyhozeni. Takze ted delaji prognozy sice nepouzitelni, zato slunickovi takyekonomove.
Meli jsme pred dvema tydny v praci nejake skoleni. Jako jo, cateringy jsou na skolenich fajn, navic si tam nekde v koute v klidu udelam na laptopu praci, kterou v kanclu delam na nekolikrat, bo mi tam furt nekdo leze, nebo aspon vola, protoze mam zelenej status v Teams. Kdyz jsem na skoleni, jsem automaticky cervenej a nikdo neprudi. Nicmene, skoleni bylo prave na tema prognozy dalsiho vyvoje a zpusobu smerovani vyvoje novych produktu. Ten skolitel byl externista a nejprve nudil, pak mne uz zacal srat. Nastesti byla moznost dat vlastni priklady a tak jsem vstal, zasel k te inteligentni megaobrazovce za ctyricet ojrotacu, kde se do prezentace da i cmarat prstem v nekolika barvach a rovnou i prepinat na web, atd. A ukazal jsem mu, ze mam zakaznika, kterej chce 100000 senzoru, je ochoten dat $8 za kus. Nase vyrobni naklady jsou $4.30, kde $2.70 dela jen material. Otevrel jsem mu v okne Alibabu a srovnatelny senzor nasel za $1.8 od 50 ks. At mi poradi, jak se k tomu postavit a naplanovat dalsi smerovani vyvoje, protoze drive nebo pozdeji to ten zakaznik na Ali objevi taky. Az v mistnosti utichlo chichotani, skolitel vyhlasil prestavku, planovanou na pulku skoleni. Odesel jsem a uz jsem se tam nevracel. Co mi pak rikali kolegove, tak po prestavce uz skoleni dal neprobihalo. Nikdo z vedeni mi neprisel vycitat, ze jsme prachy minimalne z pulky vyhodili zbytecne.
Soucasna generace mladych Nemcu je banda totalnich blbcu, odtrzenych od reality. Jak technicky, tak ekonomicky, i politicky. A to je pritom Nemecko stezejni zakaznik Ceska.
@Sysop: „Soucasna generace mladych Nemcu je banda totalnich blbcu, odtrzenych od reality. Jak technicky, tak ekonomicky, i politicky.“ To je velmi brzka planovana budoucnost i u nas.. Vsechno k tomu smeruje.
Likvidace ucebnich osnov a nastup frivolniho zpusobu vyucovani vede presne k tomuto stejnemu bodu, ano. Plus, diky inkluzi se ucitel prizpusobuje nejvetsimu kriplovi ve tride, takze ti chytrejsi maji smolika.
Pochopitelne hned dalsi faze je globalni oblbovani mladeze matlafouny, coz je zavislost horsi, nez cigarety, nebo alkohol.
no a hlavně ten vysavač maká asi 15 minut týdně…
Ten 600W maka treba i hodinu, abys s nim vysal to, co jinak za 15 min zvladnes se starym Etackym 1600 W (vlastni zkusenost).
Člověk to musí vidět pozitivně, 600 W vysavač nenaplní drahý pytlík na prach tak rychle…
Co jsem tak pozoroval, máme doma dva fény na vlasy, každý má dle štítku příkon cca 2 kW, v činnosti jsou skoro každý den (přítelkyně + dcera),
kam se hrabe náš vysavač, ten slyším jednou za týden.
Možná by si holky všimly, že po půl hodině mají stále mokré vlasy, pokud by použily nějaký úsporný ekofén.
neděs mě, v dohledný době budu muset zakoupit vysavač, naposledy jsem tak činil někdy v r. 2015, to budu asi jak Alenka v krajině eurozázrakov :(
Hlinikove vinuti to slysim poprve?
mel sem zato,ze se namotavat motor z hliniku neda, ale vidim,ze pokrok je jinde
jak jako nedá, rejžáci motají z hlíny takřka všechno už minimálně vod momentu co někdy kolem let 2007-8 prudce vyletěla cena mědi a začli tehdá vojebávat úplně všecko, všetně hnilíkovejch datovejch i prodlužovacích kabelů a podobnejch svinstev
IS250-3GR-FSE 9.11.2023 v 8:42
Dovoluji si upozornit, že sukrosa není cukr. Je nutno podotknout, že současní výrobci potravin a autoři populárních článků používají pojmy sacharóza, sukróza a sukralóza víceméně nahodile (první krok k likvidaci pojmu) pokud jde kolem odborník, by poskytnout vysvětlení. O účincích sukrózy na rakovinu se „přou“ dvě skupiny popularizátorů ohánějících se vědeckými studiemi s protichůdnými závěry.
Jo, te z Wikipedie, ale za tp si to tam může najít každý a fundovaně rozporovat:
Sucrose, a disaccharide, is a sugar composed of glucose and fructose subunits. It is produced naturally in plants and is the main constituent of white sugar. It has the molecular formula C12H22O11.
The word sucrose was coined in 1857, by the English chemist William Miller[8] from the French sucre („sugar“) and the generic chemical suffix for sugars -ose. The abbreviated term Suc is often used for sucrose in scientific literature.
The name saccharose was coined in 1860 by the French chemist Marcellin Berthelot.[9] Saccharose is an obsolete name for sugars in general, especially sucrose.
Pro zvídavé třeba toto:
https://zena.aktualne.cz/zdravi/cukr-vede-k-rakovine-prokazal-novy-vyzkum/r~i:article:810883/
Podle autorů studie přísun cukrózy v množstvích odpovídajících stravování lidí v západních zemích vede k růstu nádorů a k jejich metastázování. Cukróza je přitom technický název pro běžný stolní cukr, který se vyrábí kombinací fruktózy a dalšího jednoduchého cukru – glukózy.
Naproti tomu podle https://www.zbozi.cz/vyrobek/litovelska-cukrovarna-cukr-krystal-25-kg/
Kvalitní český cukr je vhodný na slazení nápojů, zavařování, vaření a pečení podle tradičních receptur, včetně přípravy základních druhů těst, jako je kynuté, linecké či třené těsto. Cukr krystal je výrobek krystalické textury, obsahuje hlavně sacharózu v množství nejméně 99,7 %, patří do skupiny přírodních sladidel.
Více přísad (3 % kukuřičného škrobu) obsahuje cukr moučkový, u kterého spotřebitelé požadují, aby zůstával sypký – https://www.rohlik.cz/1346981-cukr-moucka
„Alle Dinge sind Gift, und nichts ist ohne Gift; allein die Dosis macht, dass ein Ding kein Gift ist.“ (Paracelsus v 16. století.)
V případě cukru to platí celkem dokonale. Spotřeba kolem 5 kg na hlavu ročně by uškodila málokomu, leč u nás jsme na desetinásobku.
Nepřestřelils trochu https://www.cpzp.cz/clanek/4798-0-Sladke-pokuseni.html?
https://www.fnbrno.cz/cukr-spravna-volba-nebo-skryta-hrozba/t6269
Jako s tím desetinásobkem? Nepřestřelil.
35 kg na osobu je totiž čistý cukr. Pak ještě 15 kg na osobu v cukrářských výrobcích.
https://www.denik.cz/z_domova/cesi-cukr-statistika-20220207.html
IS250-3GR-FSE 9.11.2023 v 8:43
Omlouvám se za pokračování příspěvku po tak dlouhé době, ala vytáhl jsem z tetiny knihovny několik starých kuchařek.
Pro játra závadný glukozo-fruktozový sirup vyráběla cíleně již M.D. Rettigová. K řepnému nebo třtinovému cukru tenkrát stačilo přidal několik procent pitné vody a trochu tepla. Inu, pokrok nezastavíš.
kolik toho tepla je pro rozklad sacharózy potřeba?
Behemot 10.11.2023 v 11:26
Dobrá otázka.
M.D.Rettigová se narodila před vynálezem výroby řepného cukru. Kolik tepla mohla asi tak mít ve své kuchyni pro daný účel dispozici, co myslíte?
Pokud nemyslíte, tak > 110 °C maximálně čtvrthodinku. V Joulech to nevím, používala kastroly různé a jejich specifikace mi není známa.
Na kamnech je realisticky uvnitr hrnca dosazitelnejch tak 300, v kamnove troube mozna o chlup vic…
Ptal ses na teplo a ted pises o teplote.
To jsou dve odlisne veci, jakkoliv to negramotnymu idiotovy jako jsi ty muze pripadat, ze je to to same, tak neni.
Ale muzes tu sacharozu dat do hrnce (hrnca po tvem) a zahrat ji na tech 300 stupnu (tepla ci teploty v tvem jazyce)… Budu ti fandit ;)
neser se mezi dospělý, kreténe
To uz je po nekolikate co SE smeju tomu komentari nanej :D Hrnca
Odpoved by byla tolik tepla,aby vznikla teplota potrebna pro rozklad sacharozy
V tom Hrnca
no a kolik to vole je a za jakejch okolních podmínek?
Do koho/čeho: do hrnca…
V kom/čem: v hrncu…
Málo chodils do škole, málo seděls ve školi…
jizlivec 12.11.2023 v 14:48
Řekněte do děckovi…