Evropská komise podojila Google

Featured Image

Evropská komise, což je orgán složený z lidí žijících z peněz, jež byly vybrány od občanů států EU bez ohledu na to, zda s takovým využitím svých prostředků souhlasí, uložil astronomickou pokutu ve výši 4,34 miliard eur (tedy asi 112 miliard korun) Googlu, který peníze vydělává tak, že mu je lidé dobrovolně platí za jeho služby. Banda parazitů, již si na své živobytí nedokáží vydělat poskytováním služeb, za které lidé zaplatí, jen když o ně mají zájem, pokutuje firmu, která to nejen dokáže, ale ještě musí vydělat mnohem více, neboť je a další jim podobné částečně živí.

Jaký byl oficiální důvod k této loupeži, když prostě jeden subjekt z pozice síly obírá druhý? Jednak si Google dovolil určovat podmínky, za jakých mohou výrobci telefonů využívat jeho aplikaci Google Play. To by tak hrálo, aby si firma sama určovala podmínky, za jakých bude poskytovat své služby! Tohle musí dělat jedině papaláš. A co to bylo za hrozné podmínky? Chtěl-li výrobce prodávat telefon s Google Play, musel do něj též nainstalovat oficiální verzi Androidu, vyhledávač Google a prohlížeč Chrome. To je něco jako když třeba výrobce aut do nich instaluje své motory, nikoliv ty od konkurence; nebo jako když zpěvák textař v jedné osobě zpívá na koncertě své písničky, nikoliv cizí. Dalším proviněním Googlu je, že platí operátorům a výrobcům telefonů za to, že v telefonech předinstalují vyhledávač Google. Dle této logiky bychom zas měli trestat každý subjekt, který živí reklamy, když nakoupí místo, na které může tyto reklamy umístit; přesně to totiž Google dělá: Nakupuje od operátorů a výrobců prostor, ve kterém může zobrazovat reklamy a vydělávat na tom.

Žádnou z výše uvedených praktik Google nepoškozuje zákazníky; kdyby s ním totiž byli nespokojení, prostě odejdou ke konkurenci, v čemž jim vůbec nic nebrání. Paradoxně právě to, že tohle nedělají, používá EU jako argumentaci pro jeho pokutování – totiž zásadní dominanci na trhu. Ano, přesně tak to je; když jste tak dobří, že lidé chtějí využívat vaše služby daleko více než služby konkurence, musíte dostat přes prsty. Pokutami trestáme ty, kdo dělají svou práci dobře; a dotacemi odměňujeme ty, kdo ji dělají tak mizerně, že se z toho, co jim lidé zaplatí dobrovolně, nejsou schopni uživit.

Zajímavá otázka též zní, proč by měla ten balík peněz, které Google musí zaplatit, dostat zrovna EU? Kdyby Google poškozoval zákazníky, což se tedy nedělo, ale i kdyby ano, odškodnit by měl přeci právě je, ne? A kdyby zhoršoval pozici konkurence, což sice dělal, ale to je tak nějak smyslem konkurence (a základem zdravé ekonomiky), neměli by ty peníze, když už někdo, dostat právě oni konkurenti? Evropská unie, jež si na tu stamiliardovou hromadu peněz dělá zálusk, s celou věcí vlastně nemá vůbec nic společného. Jediný důvod, proč jí to projde, spočívá v tom, že má prostě dost síly ty peníze z Googlu vymoci. Za všemi těmi vznosnými řečmi o tom, jak státy či EU chrání slabé a bez nich by tu platily jen zákony džungle a právo silnějšího, zakrývají tu prostou realitu, že právo silnějšího už tu dávno máme: Evropská komise ukáže na firmu, která má dost peněz, a pod nějakou záminkou jí část těch peněz prostě sebere; jednoduše proto, že je to možné, lákavé a lidé se Googlu nezastanou – má přece peněz dost.


Související články:


12345 (283x známkováno, průměr: 1,44 z 5)
19 430x přečteno
Updatováno: 26.7.2018 — 0:49
D-FENS © 2017