EU 2026+ - zpět na článek

Počet komentářů: 391

  1. DFENSi, k textu:
    >>Tohle lidé uvažují úplně jinak, mají totálně přizpůsobivý konsensuální mindset. Je jim jedno, co je pravda, co není pravda, co je správně, co je špatně. Podstatné je, aby se všichni na něčem shodli jedno jak perverzní to je. Každopádně postupně budou pronikat do veřejné správy a do politiky, čímž by se životnost EU prodloužila<<

    …pokud jste nekdy byl v nejakem managementu i mimo CR, tak dozajiste vite, ze ti "nejuspesnejsi" jsou casto prave proto tak "uspesni" ze jsou to prave takove bezpaterni slizske a bezcharakterne flexibilni svine. Ti lepsi si to jeste omlouvaji tim, ze to prece delaji "pro rodinu". To neni made in EU. To made in nova doba. Pocatek bych hledal nekde u hypoteky, jejiz drzitel udela temer vse, aby se v tom baracku na predmesti udrzel. A bude hur. Hypoteky rostou.

    1. Souhlas. Vidím to stejně.

    2. S tímhle lze vystačit max. na střední management a u zazmrdovaných neschopných firem jako je Apple a Microsoft. Všude jinde se od jisté úrovně vyžaduje nějaká vize a v tom okamžiku konsensuální lízač prdele začne mít potíže.

      1. Dobre dobre, to ale uz srovnavame EU a AU a o tom clanek nebyl, ne?

        Ted mne tak napadlo jak by to slo udelat az unije uhnije (kdyz teda rikate). Co treba pouha zmena definice. Nove EU jako Evrejskaja Unija. Ani by se nemusely moc menit vizitky. To zni, ne? Myslenka na poklidne stari ve slusovickem moshavu radeji nez domov duchodcu? HalleluYah!

      2. Technická: až budete v automotive tak neschopní, jako Apple nebo Microsoft, budou si vaši akcionáři pískat.

        1. DaveTheAlien: počkají do času. Auto, která vám nepatří, jen si kupujete licenci k jeho nevýhradnímu použití, a automobilka je kromě vás sdílí s tisícem dalších, to má být budoucnost.

          Podle přesně akových různých „subscription“, „smart“ a „digital“ ichtylů, kteří adorují obchodní modely MS a Apple.

          1. V tomto clanku se mluvi o tom jak je spatna EU a ne AU, ne? ;-). Jo a taky tam bijou cernochy… A nebo cernosi bijou je? Ted fakt nevim.

            1. Co to má společného s poukazem na perversní nesrovantelnost výnosů „ne-vlastnictví“ versus prodeje převodu vlastnictví k fyzickým statkům (hint: „až budete v automotive tak neschopní, jako Apple nebo Microsoft“)?

              Aha, nic. No tak pápá.

          2. Nepsal jsem to jako hodnocení, čím se dané firmy zabývají. Čistě z pohledu akcionáře se dívám na výkonnost a dlouhodobý směr. Z tohoto (velmi měřitelného) pohledu mi připadá úsměvné, když střední / nižší management z automotive jako pan domácí kritizuje jedny z nejbohatších a dlouhodobě vydělávajících firem na světě a nařkne je z neschopnosti a zazmrdovanosti :-)

            1. I úplně neschopný debil může mít nejvyšší výnos na akcionáře na světě, pokud v poušti prodává přefiltrované chcanky k pití. Profit nevypovídá nic o schopnosti.

              Profit je totiž výslednicí rovnice o mnoha proměnných, kde vystupují mj. náklady, výnosy, poptávka a nabídka a díky které se mezi odvětvími radikálně liší nutné schopnosti a know-how na dosažení stejného zisku.

              1. „Profit nevypovídá nic o schopnosti.“ – schopnosti čeho?
                Vycházím z předpokladu, že stejně tak do automotive i do IT firem investují lidé proto, aby vydělali peníze. Takže ano, profit vypovídá o schopnosti – vydělat peníze, což je hlavním cílem těchto firem. Nebo se domníváte, že třeba hlavním cílem Škody je udělat svět lepším místem? Jak jinak měřit úspěch u businessu, než z výsledovky?

            2. Prodávat debilům cinkrlátka co vyrábí děti za hrst rejže nese, jistě. Někteří lidi mají taky svědomí, názory, vize a tak. To se sice v typickým zmrdím korporátu nenosí, na druhé straně pak taková rodinná firma přežije tydle korporáty několikrát, že. Třeba Sigma.

              1. Debilové jsou jejich zákazníci proto, že preferují něco jiného, než vy?
                Ad děti za hrst rýže – nějaké odkazy by nebyly, nebo to je jen socialistické plácání typu „vy zase bijete černochy“? Pokud myslíte „málo“ / tržně placené asijské dělníky, jak se to liší od podprůměrně placených východoevropských dělníků (výroba v ČR)?
                Jaké vize máte v automotive na mysli? Auty za lepší budoucnost?

                1. Třeba bezpečnost a pohodlí, rozumný velkoobjemový motory (maximálně s turbem), nic extra složitýho…říká vám něco Saab? Nebo na druhé straně řidičská zajímavost, Lancia?

                  Tady někdo dělá za hrst rejže? Kde?

                  1. tak Saab a Lancia zrovna nebyly etalonem spolehlivosti

                    1. vsichni co kolem mne meli saaba (dokonce i ten se starsim 9000) byli furt v servisu, stale neco na motoru, prevodovka, elektronika (dan za prilis bohatou vybavu)…
                      lancie hnily pred ocima

                      dneska potkat lancii je zazrak, saaba taky i kdyz tech 9-3 9-5 jeste par potkavam (to ze vyroba skoncila neznamena ze bych nemel casteji vidat 15-20 lete kousky)

                    2. Saaby rozhodně nehnijí a ten můj má kastli ve výborným stavu, i když mu letos je čtvrtstoletí a leta stojí venku. Lancia je na tom hůř, to je fakt, i když o tom to auto nebylo.

                      Jinak jestli si pán ráčil všimnout, tak sem psal o rozumnejch velkoobjemovejch motorech. Jo, s turbem to je horší (i když Trionic to dost zlepšil a výrazně zrychlil hledání problémů). Pak už přišel cost-cutting od GM, takže odlehčení bloků a šlo to do prdele. Ale to byly pořád performance agregáty, takový atmosférický nebo lehce přeplňovaný (LPT) dvoulitry jsou údajně i v pozdějších kastlích (9-3, 9-5) docela spolehlivý. http://www.saabplanet.com/saab-9-3-the-most-reliable-in-its-class/

                      Jinak to kolik Saabů potkáváte je paradoxně právě ukázka spolehlivosti, že. Někdy neuškodí se podívat, kolik třeba devítitisícovek se vyrobylo za CELOU HISTORII, tj. 14 let výroby – něco přes půl milionu, do celýho světa. Schadewerke dneska už skoro tolik bouchá jenom octovek. Ročně.

          3. U aut a nejen u nich, je třeba vždy rozlišovat chování výrobce a prodejce. Jak kdo je a hlavně kým motivován a tlačen ke zvýšení prodejů. Jiné to bude u výrobců, kterým prodeje stagnují a jiné to bude u těch, kde jsou dlouhé čekací doby.

  2. Celá řada lidí se s EU nedokáže rozloučit z jediného důvodu: je to vychcaná, bezcharakterní pakáž…

    1. a ešte jedna vec: pri existencii produktívnej menšiny okrádanej parazitickou väčšinou(*) je tento zahnívajúci stav stopercentne zabetónovaný idiotským systémom súčasnej pseudodemokracie (už starí Gréci vedeli že bez dostatočne rozumného a informovaného voliča je demokracia čistý nezmysel ktorý sa okamžite zvrhne v demagógiu)

      takže ono z toho ani nejde von, nehovoriac o nadchádzajúcej brutálnej automatizácii a tlaku na „základný príjem“ (=premnožovanie luzy na druhú)

      (*) od bežnej luzy na sociálnych dávkach cez absolventov „hranolkových“ pseudohumanitných odborov, NGOčka, až po armády byrokratov, a štátneho aparátu ako takého… plus samozrejme zvonka nasadení krimigranti

  3. Jen pro info, EU v rámci jednotlivých projektů (dotací) proplatí max 85%, zbylých 15% jde nejčastěji ze státního rozpočtu, státního fondu, státního whatever…

    Druhá možnost je, že příjemce platí max 10% ze svýho, 5% stát a 85% EU (asi výrazně menší část projektů)…

    Nadto, pokud EU zjistí, že daný projekt čerpal špatně, tak to ČR vůbec neproplatí (resp. jsou tam nějaký procentní opravy, najděte si něco jako „Pokyny ke stanovení finančních oprav dle COCOF“), takže to pak jde třeba komplet ze státního rozpočtu, viz třeba Čapí hnízdo…

    Co jsem viděl nějaký statistiky tak to dělá dohromady cca 4 mld. ročně… Chtělo by toto zohlednit v kalkulaci…

    Jinak nemám to přesně vyčísleno, takže to berte spíš pro ilustraci s tím, že nejsem daleko od pravdy…

    1. Jen pro info, EU v rámci jednotlivých projektů (dotací) proplatí max 85%, zbylých 15% jde nejčastěji ze státního rozpočtu, státního fondu, státního whatever…

      Druhá možnost je, že příjemce platí max 10% ze svýho, 5% stát a 85% EU (asi výrazně menší část projektů)…

      Nadto, pokud EU zjistí, že daný projekt čerpal špatně, tak to ČR vůbec neproplatí (resp. jsou tam nějaký procentní opravy, najděte si něco jako „Pokyny ke stanovení finančních oprav dle COCOF“), takže to pak jde třeba komplet ze státního rozpočtu, viz třeba Čapí hnízdo…
      Největší prdel je,že sice za všechno může Brusel, ale když se na to člověk podívá detailně, tak ten dává finance jen na projektové oblasti. Že si to místní zmrdi promrdají za cyklostezky nebo natírání trávy na zeleno, je jaksi místní věc. Dokonce i projektovou oblast lze odmítnou viz rozvoj rychlého internetu.

    2. Podle Machovy anál-lýzy je to v podstatě ztrátový, protože celní omezení, negativní dopad regulací a všeho škrtí ekonomiku tak, že ve výsledku je to ztráta. Todle už je samozřejmě trochu věštění, protože pořádně nikdo neví, co by bylo a jestli by to místní kreténi nedodrbali eště víc, ale…zrovna třeba by asi nelezli tak do prdele uhniji v oblasti sankcí na Rusko, který poškozují hlavně nás, naopak, z ostatních zemí bychom mohli dělat do Ruska tranzit. Jako to nakonec dělá Polsko, Maďarsko, Rumunsko nebo Řecko. Na sankce mrdaj, nikdo jim nic nemůže a i k dyby, tím přeprodejem trhnou mnohem víc, než na nějakejch rádoby pokutách.

      1. Kdy nasi politici neco jeste vic nedojebali nez bylo nezbytne nutny. Jak jde o to neco posrat a rozmrdat, tak by v tom nase reprezentace mohla soutezit na olympiade

        1. Jenže teď to jde docela snadno, stačí počkat co za hnůj přijde z Brusele a ještě do toho nasrat. A změnit se to už přece nedá, protože bláblá nařízení bláblá musíme implementovat.

          Na národní úrovni todle nefunguje, jak jde do tuhýho a začne jenom hrozit, že by je taky lidi mohli od válu odstavit, tak najednou nic není problém. Už jsme to párkrát viděli, stačí pár desítkám těch volů napsat mejla aby si to vůbec přečetli místo pouhýho zvedání tlačítka a mačkání ruky při sledování péčka a dopade to úplně jinak.

          Je celkem tragikomický sledovat, jak mnoho lidí volilo vstup do uhnije proto, že přece ti si tam v té Bruseli tydle rozkrádačky pohlídaj. Hm, hovno, a ještě si tamní šlechta co žije ve vlastním vesmíru a v životě nesáhla na práci prosazuje takový sračky, že kdejakýmu blbci už došlo, co to bylo za dementní ideu. Místní zmrdi to v Bruseli berou jako sqělou trafiku pokud už se odepíšou tady, a ještě si tam můžou prosazovat desetkrát zvrácenější nesmysly, než by mohli tady ve Strakovce. A volič nemá ani teoretickou šanci s tím něco dělat.

          1. Jo, na nase politiky je i Brusel kratkej.

            1. V Bruseli je to hlavně všem ukradený. Žijou si v Zakázaným městě a co se děje pod nima v mraveništi je jim ukradený. Dokud to není jó průser nebo jim mravenci nelezou do bejváku. Takže teď máme nejen vlastní zmrdy ve Strakovce, ale eště od reality utržený blázny co všem na záda nakládaj tíhu jejich pitomostí. Two in one, neber to…

  4. tak tohle se Cyklostovi , Shane a dalsim podobnym moc libit nebude tahleta pesimisticka predpoved :) a zminka o odchodu par mozku do Ruska za lepsim ? tak to uz vubec ne :) zdravim ZRG1

    1. Asi te zklamu, ale krome mirneho znudeni nad tim ze je to furt to samy me ten clanek docela pobavil. Je to hezka ukazka uslovi „prani je otcem myslenky“. Jinak pesimismus je Dfensovo druhe jmeno a nevybavuju si od jen jedinej clanek, kterej by nebyl pesimistickej, nebo aspon zahorklej nebo skuhraci. Takze cajk. Coz neznamena, ze mu ta predpoved nemuze vyjit. Muze. 8 let je dlouha doba.
      A kdyz uz jsi zminil zrga – Hej zregu, kundo, takhle se delaj predpovedi. Uc se a plac, mamlasi. Zadny ze do mesice bude apokalypsa nebo kolaps. Pekne vestit na dekady. Kdyz to nevyjde tobe, jsi za debila. Kdyz to nevyjde Dfensovi, tak si nikdo nebude pamatovat ze pred deseti lety neco napsal.

    2. Tak co se odchodu do Ruska za lepsim tyce, tak ja osobne znam dva Cechy a tri Nemce. Ti Cesi jsou tam zamestnani, ti Nemci tam maji rodinne podniky. To jsou primo moji letiti znami, co tam jsou i s rodinami.

      Ja nevim, co je na tom divneho, ze nekdo jde do nejake zeme, pokud je to pro nej rentabilni? Souseduv kluk hral v Jaroslavli hokej, pro prachy. Taky divnej?

      Nebo ma byt jakoze divny to „Rusko“? Proc? Vzdyt kolikrat ta fabrika v Rusku patri treba Nemci, Frantikovi, nebo Amikovi. Mozna to nekoho preqapi, ale v Rusku uz neni u kormidla ani Stalin, ani Chruscov nebo Breznev, maji tam uz nejakej patek kapitalismus.

      1. Ne ne.V Rusku je přece diktátor Putin a lidé tam umírají hlady a ani buzeranti se tam nemůžou věrejně tahat za klobásy jako u nás při Prague Pride. No je to tam prostě hrůza, říkali to renomovaní komentátoři v televizi, tak to přece musil být pravda. Čseská televize by nelhala, to není jako státní televize v Rusku.:-D

      2. Tak co by ne. Mam znamyho co dela v Indii. To, ze v nejaky zemi je svrab a nestovice nevylucuje ze se tam daj najit lukrativni fleky

      3. Ono to není nic nového. Před první světovou válkou odcházelo do Ruska za prací víc inženýrů a podobných kvalifikovaných odborníků než do USA… Přes všechnu bídu a zaostalost Rusko bylo a je významná průmyslová mocnost. Ostatně proto Němci šli do Velké války.

      4. Ten kluk co hrál hokej v Jaroslavli měl štěstí…

        https://hokej.idnes.cz/pad-letadla-s-hokejisty-jaroslavle-kde-zahynuli-marek-vasicek-a-rachunek-1ot-/evropa.aspx?c=A110907_150610_evropa_lge

        A k tomu zbytku, ten Soros to je frajer, co on vsechno nestihne.
        Puppetmaster!

        1. Bohuzel, prave to stesti nemel. Zil jsem par let u Hradce.

          1. RIP
            Asi slušně platili…
            Kdo to mohl tušit, že jeden pilot bude brzdit, neb měl nohy citlivé jako Zeman.

    3. Ona to ani není předpověď. Spiše je to analýza na základě procesů, které se tu dějí. Kuřbruselistům se to pochopitelně líbit nebude, protože ti trpí utkvělou představiu, že bez Brusele by tu nevyšlo slunce. To je ale jejich problém. Ostatně jejich předchůdci si ještě v době Jakešových lázní tak mysleli, že bez SSSR tady všichni okamžitě zemřeme.

      1. Ko-za: No kolik lidi taky zemrelo od roku 89… Spousta! :)

      2. Analýza, která ovšem nezohledňuje kritické procesy. Eu si už totiž staví ty Euro-tanky pro časy, kdy dotace stačit nebudou.

        http://www.pajonk.cz/2422/o-pesco-nehezky/

        Teď stačí ne souhlas vlády, ale souhlas jednoho jediného ministra či ministryně na baterky, a vznikne Euroarmáda která převezme všechny národní armády a bude „chránit“ výhradně „zájmy EU“.

  5. Je zajímavé, že dříve šlo budovat i bez dotací. Dneska jak se nezíská grant aspon na 10% z částky tak se na celý projekt vyserou…

    1. To „driv“ bylo konkretne kdy? Uz za staryho Rakouska kdyz se stavel nejsky verejny projekt tak zrizovatele eminentne zajimalo, kolik by na to moh vyzdimat z eraru.

      1. Tak samozřejmě, a císař rád přispěl, bylo to PRko. Ale spousta věcí by se zbudovala i tak.

        Dneska jak tam není aspoň šance na podojení fondu, tak se 15 let jen žvaní a plánuje, a jinak udělá lautr hovno. Viz přeložka silnic tuším 240 a 101 (spojka R7 a D8 vč. tzv. obchvatu Kralup). Nakonec si to začnou přehazovat mezi sebou kraj a ŘSD do toho se pak začnou obce cukat, že vlastně jedničku nechtějí mít ani za zahradou, takže jim zůstane dvojka s provozem x tisíc aut denně skrz náměstí :D

      2. Navic v ty dobe nebylo takovy nechutny danovy zatizeni.

        1. To nebylo. Dokonce se do urcite vyse prijmu dane neplatily. Ale zase byli lidi celkove o dost chudsi nez my dnes i po zdaneni.

          1. Počuvajte, shane, a čo vy si predstavujete pod takým pojmom chudší?

            1. Kolik lidí tenkrát mělo mobil, auto, televizi…?

              1. Za C.K. meli mobily jen ti movitejsi. A s TV to bylo jeste horsi.

            2. Kolik lidi melo vic nez jeden par bot a jedny saty? Kolik lidi si mohlo dovolit denne maso? Kolik lidi si mohlo dovolit vyvazenou nutricne bohatou stravu? Kolik lidi si mohlo dovolit jet na dovolenou, byt jen na tejden po cechach. Mas vubec predstavu jak malo veci lidi tenkrat vlastnili? Jak bylo drahy zradlo? Tenkrat se kradly i lajntuchy a trencle ze snury.

              1. Že dneska máme konzumní společnost (na dluh!) dokazuje nějakou bohatost či? Zkuste si nastudovat co obnášela průmyslová revoluce a jestli by to náhodou ty rozdíly nemohlo vysvětlit.

  6. Farský je ten druh člověka, který celý život dělal kulové a válel se na úřadech za státní peníze. On nevidí problematiku dotací stylem „je to pár kaček ve srovnání s celkovým rozpočtem“, ale „dotace jsou velká část mé příležitosti si nakrást“. Celý život „pracoval“ na tom, aby se dostal k lizu a dnes se bojí, že si nelízne dost nebo to nebude trvat dost dlouho. Takže jeho postoje jsou zcela pochopitelné – lid má právo volit jen pokud zvedne ruku pro, jakmile by měl mít jiný názor (který by mohl Farskému snížit životní úroveň, případně těm, co ho pasou), je to problém, který je třeba zarazit.

    Jinak pomineme-li vnější vlivy (USA, Rusko, Čína, válka), tak bych dnešnímu belgickému Římu dával bohužel dost velkou šanci na prodloužené koma právě skrze zmíněné „slizské zmrdy“. Lidí, kteří většinu věcí kolem dotací i jiných naprostou nechápou je troufám si říct drtivá většina. A ty bude možné vhodně masírovat i nadále. Konec EU bude až když nebude kde brát jako v RVHP a horizont události tak rychle jako 8 let nevidím, hlavně proto, že ještě dnes dotace „jedou“. Takže to vystřízlivění přijde později a různí Farští budou pracovat na oblbování téhle většiny, které bude účinné, protože tomu nerozumí. Není náhoda, že tak jako křesťanství budovalo kříže na každé křižovatce a socík všude rudě vlál, EU rozmisťuje miliony plakátů o svém přínosu. Fungovalo to tehdy, funguje to i teď. Ideologie se změnila, ale lidé nikoliv.

    1. Ja zase celkem verim tomu, ze soucasna imigracni politika pusti socialni zilou dnesnim tahounum EU natolik, ze dotace se zacnou seskrcovat. Samozrejme pod nejruznejsimi vysvetlenimi typu „X-rychlostni Evropa“, „vy se od nas separujete“ a podobne, aby pocit viny byl na strane postizeneho neposluchy.

  7. A co takhle zkusit načrtnout představu, jak by to mělo fungovat bez té unie? Nabídni alternativu. Takhle jen plácáš jako obvykle.

    1. Vy potřebujete k životu návod?

      1. Jakej zase navod k zivotu? Dfens lobuje za nejaky vyznamny politicky akt ktery ovlivni zivoty nas vsech, tak je jen logicky kdyz nam nacrtne jak to bude probihat, pokud se ten krok uslutecni. Samozrejne muze blejt podobny arogantni sracky jako jsi vyblil ty, ale pak se nemuze divit, ze ho nikdo nepodpori.

        1. Ty si se narodil po roce 2004?

          1. To je ten argument „před EU jsme tu byli taky“? Stejná liga jako „Vy potřebujete k životu návod?“.

            1. Pochopil. Zcela subjektivně se mi bez EU žilo líp a k životu návod nepotřebuju.
              Co potřebuje je co nejmíň vocasů co si budou hlasovat vo tom jak bych měl žít a pak to na mě násilím vymáhat. Bohatě stačí ten spolek dementů tady, nevím proč bych měl ještě vyživovat další bandu kreténů z celý Evropy.

              1. +1

      2. Návod nepotřebuju, ale pokud bychom z EU vystoupili sami, tak budeme mít velmi vážný problém se spojením s okolním světem a konečně i s životem zde.
        Proč? Volnou cestu k moři máme po Labi máme někdy do r. 2027 (když je na Labi zrovna vhodný stav vody), dál ví Bůh. Lifrovat všechno po silnicích či kolejích přes území, které ovládá ne zrovna přátelsky nakloněná administrativa vnímám jako značně nejisté a posílat vše vzduchem jednak leze do peněz a jednak je evropské nebe dnes dost narvané, takže poslat tam další letadla nebude tak jednoduché. A nejsme v pozici Švýcarska, přes které vedou důležité evropské obchodní trasy ze severu na jih. (Pravda, od vstupu Rakouska do EU se to trochu změnilo, ale posílat zboží z Alsaska do Itálie přes Rakousko je komplikace a hlavně – Konfederace své smlouvy dojednávala v době, kdy EHS bylo šest zemí a na správě Rakouska se podílel SSSR.) Objet ČR je daleko jednodušší už jen z toho důvodu, že základ příslušné infrastruktury tu máme z doby Třetí říše.
        Druhá rovina je v objemu našeho obchodu s EU a jeho podílu na celkovém zahraničním obchodu. Naše závislost na EU v tomto směru je obrovská, EU přitom odchod ČR v podstatě ani nezaregistruje (aneb – co životně důležitého pro EU se vyrábí v ČR?)
        A na to navazuje ta třetí rovina – proč by s námi měl zbytek světa obchodovat? Ty montovny, co tu jsou, se mohou během dvouleté „výpovědní doby“ odstěhovat jinam a co jiného se u nás vyrábí (ve smyslu – co se jinde nevyrábí levněji/lépe)?

        Životaschopné vystoupení z EU tedy vidím jen spolu s dalšími zeměmi, a to buď na půdorysu Monarchie, nebo minimálně s Polskem (ale spíš „Visegrad“ – nedělám si iluze, že by si Poláci svoji velikost a lepší polohu „nenechali zaplatit“. A IMHO – než vystoupení ČR, vidím daleko pravděpodobnější (a pro ČR výhodnější) rozpad celé EU.

        1. icu: Mluvíš, jako kdybysme se bez EU ani nevy**ali :-) S EU jsme obchodovali i když jsme nebyli v EU, rovněž jsme cestovali do zemí EU. Samozřejmě že podmínky by byly mírně odlišné, ale nelze tvrdit že je to konec světa. Přesunout montovny z ČR není kam, nejsou lidi. Znovuobnovení pasových kontrol na hranicích jsou jistá realita i s EU.

          1. Vnímám poměrně značný rozdíl mezi „ČR vystoupí sama“ a „ČR vystoupí v rámci skupiny zemí, které budou mít společný přístup k moři.“ Přestěhovat montovnu je to nejmenší, agenturním pracovníkům je v podstatě jedno, jestli ty šrouby mají utahovat v Nošovicích nebo Žilině, případně v Rychnově/Kn. nebo Bratislavě. Montovny jsou IMHO v ČR jen proto, že česká vláda v danou chvíli naslibovala víc, než vlády jiné.
            Pasové kontroly fakt jako problém nevnímám.

          2. Jako velký problém vidím skutečnost, že jsme si /buď vlezdoprdelkovsky sami/, nebo na základě nějaké direktivy z EU po roce 2004 zlikvidovali i to málo atraktivní pro svět, co se tu úspěšně a se ziskem vyrábělo.
            Pokrok by se postaral o to, aby ty obory ani dnes nebyly zastaralé a dalo se s tím obchodovat.
            Jenže máme bohužel jenom ty montovny a logistická centra. Která mohou být odsud pryč ne do dvou let, ale třeba i do půlroku. To není obava, to je jen konstatování. Nejprve bude třeba se znovu najít v oborech a věcech, které jsme vždy uměli a umíme. Ale obávám se, že i kdybychom začali už zítra, tak těch 8 let bude taktak na dohnání, nikoli ale na evropský prim. Ta časová i morální ztráta, vzniklá likvidací oborů, co jsme uměli, je obrovská. Je to opravdu dlouho a nejsem si jist, jestli bychom to znovu dokázali.

            1. Ale houby, vyrabi se toho u nas spousta a pomerne dost technologicky narocny veci. Pruser je, ze to jsou vetsinou subdodavky, takze nizka marze. Vyrabime spickovy specialni oceli, technologicky pomerne narocny autodily, jsme spicka v produkci mikroskopu, spicka v nanotechnologiich atd. Jenze nejvetsi rejzo je z finalnich produktu a ty dela nekdo jinej.
              Montoven je u nas jenom par, montovna je fabrika kam se navezou dily a pinoh je smnontuje. Ty mame taky, ale vetsinou spis vyrabime ty dily

              1. Taky treba vyrabime a prodavame spickovy radiolokatory Věra. Nejlip se teda prodavaj ty ocesany civilni verze pro ŘLP, ale ty se zase daj pomerne snadno exportovat, na rozdil od vojenskych verzi

        2. Souhlasím. Pokud půjdeme z Eurosajůzu, tak až se ostatníma a jakko poslední. Stejně jako v roce 1989, kdy v Berlíně padala zeď a my jsme ještě furt kalili ocel,dokud soudruh Zifčák neodvedl studenty na Národní třídu a jeho kolegové nenatiskli plakáty Havel na Hrad.

        3. icu: ja ti vlastne zavidim. Ty mas tak jednoduchy schematicky zivot.
          Jen par poznamek k zamysleni, treba takove USA a Rusko spolu stale obchoduji i presto, ze jsou daleko vetsi „nepratele“.
          A montovny kam presunout neni. Zkus se na to poptat nekterych nemeckych a francouzskych investoru jaky je to med investovat na vychod od Slovenska. No vlastne ani za nimi nemusis, staci kdyz se zajdes poptat do CEZu jak se jim dari v Albanii. Ostatne vychodni zeme do EU prijali jako otevreni novych trhu a levne montovny.
          A jen naprosty neznaboh nebo totalni ignorant stredoskolskeho dejepisu by se sel spojit s Polskem.

          1. Obávám se, že icu má naprostou pravdu v tom, že „životaschopné vystoupení z EU tedy vidím jen spolu s dalšími zeměmi …“

            Zapomínáte totiž, že EU nemá nejmenší důvod nabídnout nám v případě czexitu rozumné podmínky, ale má hromadu důvodů dát nám to pěkně vyžrat a udělat z nás exemplární případ. Vyjednávací pozice Velké Británie je řádově lepší, než vyjednávací pozice ČR a stejně to zatím vypadá, že Británie moc úspěšná ve vyjednávání nebyla.

            Samořejmě, že by to bez EU fungovat mohlo, pokud by se EU vůči vystupující ČR chovalo rozumně a férově a ne maximálně mstivě. Ale jak tak sleduji EU, tak jsem si celkem jistý, že snaha pomstít se za rozbití svazu evropských socialistických republik byla, je a bude značná. A budou-li dotace na přesun montoven z ČR, tak se montovny přesunou ještě rychleji, než se tady objevily – třeba do Španělska, kde je nezaměstnanost značná a automotive výroba tam nějaká je, takže by montovny nezačínaly v „pustině“.

            Ve vztazích EU-Švýcarsko bylo vidět, že když se chce, tak to jde i bez „unifikace“ – hranice šlo překračovat bez jakékoliv reálné kontroly dokladů a front, aniž by Švýcarsko už bylo v Schengenu. Ovšem na vztazích vůči Maďarsku, Polsku, Rakousku a Velké Británii lze zatraceně dobře rozpoznat, jak vstřícná by EU byla, když by se ČR začala cukat. Na návrhu dohod s Ukrajinou bylo vidět, jak vypadají férové obchodní podmínky dle představ EU.

            Co se týče spojení sil s Polskem, to má mnohem větší šanci, než vyjednání rozumných vztahů s rozezlenou mstivou unií, byť není pochyb, že by to vyjednávání s Poláky nebylo jednoduché. Navíc s Poláky máme „společného nepřítele“ navýchodě i na západě, máme i společnou poválečnou historickou zkušenost – je to aspoň něco, na čem lze stavět.

            Poslední reálná možnost jak nasypat písek do soukolí EUSSSR bylo nepodepsat Lisabonskou smlouvu. Nyní, nechceme-li být ekonomicky (z)likvidováni, tak musíme buď s někým spojit síly a nebo počkat, až bude vhodná příležitost, tzn až EU začne mít mnohem vážněnjší problémy, než nějaký bezvýznamný czexit.

            1. Shi: Ale nepovídej, významný počet bank z celé EU a významná část Německé ekonomiky je dostatečně zaháčkovaná na filiálky v ČR a také je tady významný import z EU. Právě proto, že by tyto zahraniční společnosti přišly o významnou část příjmů a zisků, tak se v českých novinách dští oheň a síra na czexit. Uvědomte si, že v ČR už dávno moc není národní kapitál, ale převažuje kapitál zahraniční a tento si sám sobě nohy nepodkopne.

              1. jak: Docela by mě zajímalo, jak jste na tu závislost Německa na našem hospodářství přišel. Rychlým výpočtem náš vývoz do Německa dělá asi padesátinu jejich HDP. To bych tedy neviděl jako významnou závislost. To je slušně řečeno zanedbatelné.

                1. cyklista: To proto že se nestačí dívat jen na evidovaný export z ČR do DE, ale musíte vzít v úvahu i přeshraniční vnitrofiremní transfery, které jsou různě papírově zašantročené. Ve výsledku by se mnoho firem v Německu a i různě v EU bez ČR dostalo do vážných existenčních potíží a to nikdo nedopustí.

                  1. jak: To jsou jen hospodské kecy, můžete nějakou firmu jmenovat? Třeba automobilky, které od nás berou fakt hodně, musí mít nastavený systém náhradních dodavatelů pro případ výpadku, přesně by vám to popsal dfens.
                    Kdybyste napsal, že vystoupením z EU přijdou němci a rakušani z pohraničí o levné kadeřnice nebo zubaře, tak to beru. Ale v celkovém kontextu vůbec nemáte ponětí o číslech.

                    1. cyklista: Je to většina nadnárodních firem s centrálou mimo ČR v EU, namátkou všechny banky v ČR se zahraniční matkou v EU. Na pivo do hospody zajděte s libovolným účetním z této větší firmy, budete valit oči.

                      Automobilky rozhodně nemají funkční systém náhradních dodavatelů, kde jste zase slyšel takovou blbost? https://archiv.ihned.cz/c1-65873800-kodiaqum-chybi-zadni-sedadla-dodavatel-skody-auto-nema-lidi-a-nestiha-vyrabet

                    2. Vím o jediné bance, která je dneska větší než její matka. To zas není tak moc. Že tady ale tuším belgičané koupili banku ve sra…ch, která prodělala gatě stejně jako všechny ostatní socialistické banky a naučili ji fungovat, takže ta banka je dnes stabilní, za to můžeme být té hrozné evropě jedině vděčni.
                      Z nedostatku sedadel rozhodně neusuzujte na systém :-)

                    3. dovolila bych si zaoponovat… belgáni nekoupili banku ve sračkách, nýbrž koupili banku, která řízeně převzala jinou banku, která byla v obr-sračkách…

                      a belgáni nenaučili tuto banku fungovat – ledaže by k nám vyvezli všechny své manažerské mozky, a proto se poté kbc dostala do sraček, ze kterých ji její post-socialistické dcery poměrně dlouho tahaly…

                    4. mimochodem ztrata IPB byla temer 150 miliard Kc, coz byl nejvetsi ze vsech tunelu v ramci divoke doby bankovniho socialismu a privatizace, kam se hrabe Kozeny nebo Motoinvest apod.

                    5. jj, souhlasím… jen jsem se snažila odlišit belgánama koupenou čsob, která se v té době ještě stále zaměřovala převážně na korporátní klientelu a retail teprve budovala (a ve sračkách fakt nebyla) od rozkradené ipb… díky které si ovšem belgáni „vybudovali“ retail takřka obratem… :-)

                    6. Když je tady řeč o těch bankách a o vystoupení z EU: soudruh Václav Klaus starší zde kdysi zavedl tzv. bankovní socialismus, kdy banky půjčovaly podnikům v řiti; a když se to sesypalo (první IPB), tak stát během let zaplatil cca 500 MLD za oddlužení bank od ztrátových úvěrů. V dnešní hodnotě to je cca 1 bilion? Takže když v roce 2007 – 2010 přišla na USA a země EU bankovní krize, naše banky byly v klidu, protože řadu let předtím jsme je už jednou oddlužili. Akorát se za hubičku tehdy předaly zahraničním vlastníkům (ČSOB, Komerční Banka, Česká Spořitelna), kteří přišli h hotovému a od té doby stahují zisky. Mají na to právo, jako vlastnící. Hlavní viník: Ing. Václav Klaus a jeho tehdejší spolupracovníci z Prognostického ústavu ČSAV, tzv. komunistické věštírny, zřízené na pokyn ÚV KSSS. A tihle exoti něco budou vyprávět o zlé Evropské Unii.

                    7. Fakt Klaus? Si to More moc nepamatuješ, co? Ing. zmrd Zeman jí střelil Nomuře za 3,6 mld. CZK, Kalousek pak srovnal Zemánovu sekeru za 120 mld. CZK (to není kritika, levnějš to asi nešlo).
                      Si to příště nastuduj.

                    8. Nazdárek. Další prognostik Ing. Zeman přišel k hotovému – IPV zkolabovala v roce 2000, kdy úvěry bankovního socialismu byly dávno fuč. To není nic pro Zemana, ten se v tom jen mihnul, stejně nemohl nic dělat. Oddlužení a následný přeprodej bank, to už je jiná věc.
                      Odhad v roce 2005 říkal, že banky stály 370 MLD, z toho v roce 1998 – kdy končil Klaus – sanace činila 84 MLD, tedy nejvíc.

                      Takže študujeme študujeme.

                    9. Jakože Klaus, který v televizních debatách stále jak zaselý gramofon vykládal, že máme stejně jako Maďaři dát banky za Korunu zahraničním vlastníkům, a ti ať si s nimi dělají, co chtějí, zavinil bankovní socialismus a je odpovědný za miliardový máklady na oddlužení bank?
                      Tak to je fakt megaamnézie…

                    10. Vašík Klausů ovšem nikdy neuznal, že byl ochráncem bankovního socialismu devadesátých let, kdy finanční domy půjčovaly kdejakému šejdířovi, viz heslo o přednosti ekonomie před právem, a byl jím i poté, co jim splátky úvěrů nevracel. Stálo to dohromady zhruba pět set miliard korun (v hodnotě let 1998 a následujících) a zaplatili je daňoví poplatníci. Tenhle bankovní socialismus byl otcem i matkou následných korupčních a defraudačních zločinů, přímo zrozením opoziční smlouvy a později nepřímo příčinou zrození „politika“ Andreje Babiše, i když Topolánek, Paroubek či Nečas s tím neměli nic společného. Klaus to ovšem tak nikdy nevnímal, nikdy nepochopil, že bohatství zlodějů stojí na ztrátě a ústrcích těch okradených. Stejně jako je jemu i synáčkovi jedno, že po případném vystoupení z Unie bychom zchudli o třetinu, jak celkem korektně uvádí Vašík Klaus ml. Bohužel neuvádí, z čeho by žili chudší lidé, důchodci, z čeho by se mělo platit zdravotnictví na současné úrovni.

                    11. Co to je za nesmysly? Heslo o útěku od právníků souviselo s kuponovou privatizací, nikoli s bankami. A kuponová privatizace byla ojedinělým experimentem, kdy poprvé a naposledy v zemích Koruny České stát něco dával lidem, protože za posledních 2000 let vždycky na tomto území lidi dávali státu. Klaus byl první, jediný a poslední český premiér, který majetek státu dával lidem. To zaprvé.
                      Za druhý si najděte dobový materiály, v nichž jasně najdete, že Klaus prosazoval to, čemu sám řákal „Maďarská cesta“, tedy prodat naše banky za symbolickou 1 Kč zahraničním bankovním domům a nedat ani jedinou Korunu na jejich oddlužení. Aby to neprošlo, musel být uspořádán tzv. „Sarajevský atentát“.
                      A za třetí, arguement „z čeho by se mělo platit zdravotnictví na současné úrovni“ je hoden žáka prvního stupně pomocné školy, protože zdravotní péče financovaná na komerčním principu je mnohem efektivnější, než zdravotní péče financovaná na principu státem organizované zdravotní daně, jak zjistili v USA, pročež si zvolil šaška Trumpa, který slíbil, že Obamacare (tedy socializaci amerického zdravotnictví) zastaví. Zdravotní péče je tím kvalitnější a efektivnější, čím míň do ní stát strká frňák (jako ostatně vše na této planetě).
                      A EU není nic jiného, než superstát (nebo stát ve fašistickém Mussoliniovském pojetí, kdy národ není tvůrcem státu, ale stát tvůrcem národa).

                    12. Jistě, a kupónovka byla tak skvělý experiment, až se zdekoval Viktor Kožený, dnešní Kellner (PPF) stojí na vyrabovaném fondu a ukradené České pojišťovně (kde Klaus s Kočárníkem klukům z PPF předal manažerská práva ke správě státní firmy s obřím majetkem) atd…
                      Ohledně rušení ObamaCare se poraďte s Republikány, proč jí nemohli zrušit: protože velká část občanů USA nebyla pojištěná. A proč tam zdravotní zákroky pro samoplátce stojí neuvěřitelné sumy.

                    13. Takže za to, že Vy jste prostě vůbec nepochopil, o co v kuponové privatizaci jde, a věnoval jste svůj podíl Koženému výměnou za slib „jistota desetinásobku“ může jako Klaus, jo? Může asi i za to, že jste ztratil peněženku? Prostě Klaus Vám nabídl, abyste si vzal část státního majetku, což nikdy nikdo jiný už neudělal, a Vy jste nepochopil co Vám říkal. Tedy trouba jste Vy a ne Klaus, to se na mě zlobte, jak chcete.
                      Co se týká Obamacare, je to na delší vysvětlování, protože jste evidentně neobeznámený s dosavadním systémem americké zdravotní péče (na což já tedy také nejsem odborníkem): zkráceně šlo o to, že zdravotní pojištění bylo v US primárně komerčním produktem (jak ostatně v historii vzniklo, i u nás se dodnes používá pojem „zdravotní pojištění“, byť je to nesmysl, protože u nás o žádné pojištění nejde, je to typická daň) a v kombinaci s daňovým systémem určení daní umožňoval tento princip financovat obrovskou spoustu neziskovek, které coby určení příjemci odvedené části daní poskytovaly zdravotní péči osobám, které zdravotní pojištění neměly. Obama zavedl povinné veřejné zdravotní pojištění ze zákona každého občana, čímž celý tento do té doby nějak fungující systém rozbil, a jehož důsledkem bylo zejména obrovské zvýšení plateb pojistného pro pojištěnce a naopak snížení poskytované zdravotní péče. Nastal zkrátka podobný stav, jako u nás. Kauza Obamacare dokonale ukázala neefektivitu státem garantované zdravotní péče v celé její nahotě.

                    14. Integrale: Obamacare teď nehodnotím, nicméně efektivita původního amerického zdravotnicví je nejhorší na světě, vynakládá se na ni 12,5 % HDP.

                      Jedním, nikoliv jediným, nesmyslem v USA je fakt, že americké nemocnice mají ze zákona nařízeno ošetřit i osoby bez zdravotního pojištění, na což nemocnice tvoří fondy tak, že nadhodnocují zdravotní služby osobám pojištěným.

                    15. Pak lze snadno pochopit, proc nam USA neustale vtloukaji kliny do palic, ze se spatne starame o Cikany. Pritom to je uplne stejny model. Rozdil je jen v tom, ze za majoritni cast Cikanu plati zdravotni dan stat, ergo vsichni danovi poplatnici.

            2. Oni se nemusej mstit. Staci, kdyz nam nevyjdou vstric. Koneckoncu, my neco chceme a pokud nemame co nabidnout… I zeme co maj co nabidnou jako Schweiz nemaj snadny vyjednat si vyjimku a v nekterejch vecech jsou uplne bez sance (omezeni volneho pohybu osob mezi EU a Svycarskem s zaroven zachovani volneho pohybu zbozi a kapitalu)

            3. Vono to není jen vo té montovně, ale subdodavatelích těch dílů, co se tam montují. Docela hodně je jich tady, pro celý fauvéčko i další fabriky. Něco mi říká, že ve Španělsku bude akorát hovno. Že by španělská fábie byla za ty prachy nějakej etalon kvality myslím D-F celkem jasně vyvrátil. Sice chápu, že je tam vedro a ta siesta je nutná, ale zase u moře je teplota stabilnější, poslední desetiletí máme i větší vedra tady my ve střední evropě. Jižanský národy jsou obecně líní jak vandráci, línější jsou už jen v Africe a na středním východě. Asi si pořád nezvykli na to, že už na všechno nemají otroky a musej taky makat sami.

              A ne úplně všichni v topmenežmentu jsou úplní kreténi a nedojde jim, že by sice fabriku v rámci dotací přesunuli za pusu, ale pak by se z toho posrali.

              1. “ ve Španělsku bude akorát hovno. “

                Šanělsko je dlouhodobě druhý největší evropský výrobce osobních automobilů a nejen jich (lehké užitkové, autobusy …). Nejde jen o výsledné montovny, jde i o to, že se přesunou subdodavatelé, pokud to Evropa „zadotuje“. Nezapomínejte, že VW je polostátní. Např. už o umístění výroby VW Touran se rozhodovalo politicky a výroba skončila v místech, kde bylo potřeba řešit nezaměstnanost. EUSSSR bude mít rozhodovací procesy stále více jako RVHP, tedy ekonomika a kvalita budou stále více až za politikou.

                Ad „španělský etalon kvality“ – nezapomínejte, že Toyota Corolla se dlouhá léta vyráběla v Turecku, takže problém není v nátuře, ale celkové firemní kultuře. Navíc s tlakem na rostoucí automatizaci se klidně může stát, že dotovaný přesun výroby proběhně pod hlavičkou zavádění „průmyslu 4.0“. Dále lze prohlásit, že je neekologické vozit díly pro Seat/Renault/Opel z ČR do Španělska, kde probíhá finální montáž, a najednou přesun výroby z ČR bude dobře míněné ekologické opatření.

                Výroby pro automobilový průmysl, které jsou u nás, často nejsou zrovna high tech výroby, ale spousta z toho jsou poměrně jednoduché lisovny plastů nebo montovny, kde složitá není výroba, ale celá logistika (aspoň mi to tak vždy připadalo).

                Ad „ne úplně všichni v topmenežmentu jsou úplní kreténi“ – největší kretény, kterých se automotive firmy potřebovaly zbavit, z manažmentu, kde školdili, povýšili do Bruselu jako experty. Přesně tohle je totiž důvod, proč Brusel vymyslel nesplnitelné emisní limity – na návrh nezávislých „expertů“, které do Bruselu ze svého středu nanominovaly automotive firmy. Přesně tohle ilustruje jak funguje topmanagement automotive firem – prioritou je přežít nejbližších pár valných hromad a co bude s firmou za 7 let nikoho z top managementu zase tak moc nezajímá, takže nevadí, když největšího blba povýšíme do Bruselu, aby nám neškodil.

          2. starter25 30.4.2018 v 11:05, technické:
            Dvě strany spolu obchodují proto, že jsou obě přesvědčeny o výhodnosti takového obchodu (třeba proto, že danou věc vyrobit neumím, nebo ji vyrobím dráž než obchodní partner). A bohužel nevidím nic, co bychom byli schopni vymyslet a vyrobit lépe, než v okolních (a upřímně, nikdo takový příklad tady zatím neuvedl). Rusko a USA si zjevně mají co obchodně nabídnout.
            Přemístit montovnu v rámci střední Evropy (případně ji zavřít) je věc, kterou firma zvládne během roku. Konečně – co zbylo na Zličíně ze Siemensu, že.

            1. Icu: jak pisu, pro tebe je svet krasne jednoduchy, jako monopoly…presunu tovarnu odsud sem lusknutim prstu. Jaky bys chtel priklad? Naznacovat ti investice zapadnich zemi na vychode nema zjevne cenu, protoze ty zeme znas jen z mapy zjevne – slo jako vzdy o nepochopeni mentality a odbornosti od tricetiletych manageru z Parize. Tak trochu polopate, se podivej na Afriku nebo nase snede spoluobcany? Myslis, ze by pracovali s takovou efektivitou a v takove kvalite jako prumerny Cech? Resp byli by vubec schopni tu praci vykonavat? Nebo se podivej na server a jih Italie, rozdil stoleti.

              1. starter25: Tak naposledy – píšu „v rámci střední Evropy“ a uvádím příklad – Siemens na Zličíně. To není ani Afrika, ani jih Itálie.

                1. Icu: A kam tu tovarnu ze Zlicina presunuli, jestli se muzu zeptat?
                  Jinak bych si dovolil rici, ze trh jaksi nefunguje podle toho, co napsal jakysi icu. Ja pisu o realite. Ne o slohovem cviceni „kam presunout tovarnu v ramci stredni Evropy neco jako Siemens.“
                  Tak ted zase ja jo? Popis mi jak a do jake zeme by treba takova Skoda presunla svoje vyrobni kapacity behem JEDNOHO ROKU? Dik

                  1. Kam? Do svých ostatních továren, co jich po Evropě má. A opravdu se nezdá, že by mu to nějak snížilo výrobní kapacitu jejich divize kolejových vozidel.
                    Podobně to chodí i v automotive. Stačí se podívat, jak dnes vypadá továrna Opelu v Bochumi a jak dlouho ji zavírali.
                    A Škoda Auto? Citigo je už dnes z Bratislavy, už příští Superb má být z Emdenu. Prostě – pokud bude pro vlastníka efektivnější výrobu přesunout jinam nebo ji rozházet po svých stávajících kapacitách, než ji nechat v ČR, tak to prostě udělá a vláda ani odbory s tím nehnou.

                    1. Icu: Takze diky za potvrzeni, ze tovarnu ze Zlicina nikam nepresunuli, ale zrusili bez nahrady.
                      Tos mel napsat rovnou, ze nemas vubec predstavu resp. mas predstavu takovou, ze se to „nejak udela“.
                      Jsem rad, ze mame tak erudovane volice:)

                    2. Přesunout do svých ostatních továren != zrušit bez náhrady. V prvním případě výrobní kapacita nezaniká (jen se přesouvá jinam a je skutečně jedno, jestli na jedno nebo více míst, jestli do stávajících lokací nebo do nějaké nové), v tom druhém případě ta výrobní kapacita zaniká. Pokud v tom ten rozdíl nevidíš, těžko ti pomoci.

                    3. icu: Přesunout z ČR není kam, v opačném případě by se tak již dávno stalo, nebo se o tom alespoň uvažovalo, protože češi už dávno nejsou levní. Technicky vzdělaná pracovní síla nepadá z nebes a v zásadě existuje jen v místech s větší nebo menší strojírenskou tradicí. Opravdu to nefunguje tak, že parta managerů přijede někam k Sofii, zorganizuje tam stavbu továrny na zelené louce a tato do dvou let začne chrlit bavoráky pro německý trh.

                    4. jak 2.5.2018 v 12:44:
                      A tvrdím snad někde, že „parta managerů přijede někam k Sofii, zorganizuje tam stavbu továrny na zelené louce a tato do dvou let začne chrlit bavoráky pro německý trh“?
                      O přesunech výroby (z nejrůznějších důvodů) se uvažuje neustále, v kolejových vozidlech, v automotive i dalších oborech, uvažuje se o přesunech mezi státy nebo i v rámci nich a k přesunu dojde ve chvíli, kdy to je pro vlastníka výhodné (z nejrůznějších hledisek a ekonomika opravdu nemusí být kritériem jediným). Příklady jsem dával.
                      BTW, ke strojírenské tradici – nic proti ní, je rozhodně důležitá, ale není to podmínka nutná či všespasitelná. Takový Ulsan, to byla před 60 lety jen malá rybářská víska a co se tam dnes staví za lodě. Na druhou stranu, „katování kostů“ až na dřeň dokáže položit i velmi významný a prosperující strojírenský podnik s hodně dlouhou tradicí. První příklad český (či evropský) není, ten druhý pak bohužel ano (byť byl vlastněn přes Kypr).

                    5. icu: Jenže přesunout není kam, všechny strojírenské lokality v Západní a Střední Evropě už jsou dávno obsazené. Strašení přesunem výroby z ČR někam do bývalého DDR nehraje roli, to je marginalita. Uvědomte si, že za Žilinou a Matrovakem už nic není, pak už je jenom Čína.

                    6. jak 3.5.2018 v 8:26: A proč se vázat na strojírenské lokality?
                      Takové Nošovice nebo Teplička nad Váhom strojírenské lokality nebyly a koncern H/K přišel s tím, že zaměstnají po 3500 lidí, tak vlády Visegrádu se mohly …, aby to postavili zrovna tam, o dalších podobných investicích ani nemluvě.
                      Mimochodem, mnohé tendry na dodávky železničních vozidel jsou formulovány tak, že výroba či alespoň následný servis v místě je významným kritériem hodnocení.

                    7. icu: No to si děláte prdel :-) Nošovice i Teplička nad Váhom jsou předměstí v průmyslových oblastech a fabriky tam byly postaveny kvůli levným pozemkům, nepřekvapivě v centru krajských měst těžko koupíte levně několik hektarů. Vidím, že jste opravdu znalec :-)

                    8. jak 3.5.2018 v 11:13
                      Předně: strojírenská lokalita != průmyslová oblast. Jak tedy obě lokality na tom jsou z pohledu STROJÍRENSTVÍ?
                      V Žilině byl ze strojírenství závod ZVL a něco tam měla Avia (v podstatě montáž spec. nástaveb na hotové podvozky s kabinou), ostatní průmysl (Váhostav, Pozemné stavby ani Žilinské mliekarne) bych do strojírenství opravdu nepočítal.
                      Nošovice a FM jsou na tom podobně. Hutnictví (Válcovny) se strojírenstvím mnoho společného nemá, historické textilky a dnešní Lesostavby už vůbec ne.
                      Ještě trváte na tom, že Nošovice nebo Teplička nad Váhom jsou STROJÍRENSKÉ lokality?

                    9. icu: Ano, děláte si prdel, nedá se to říct jinak.

                    10. jak 3.5.2018 v 17:25
                      Ne. Prdel začíná ve chvíli, kdy frézaře asfaltu vám někdo dodá k CNC fréze. True story. V té agentuře totiž také nerozlišovali mezi stavebním průmyslem a strojírenstvím – prostě frézař jako frézař.
                      Jen mistr na dílně (a konečně i ta fréza a nástroje) z toho 2x odvázaný nebyl.

                    11. jak: Vy jste fakt komik. Pochopitelně, že mít k ruce kvalifikovanou pracovní sílu je lepší, ale je to jen otázka peněz, tj. ta kvalifikovaná síla musí být levná. Není-li, je jednodušší si ji vytvořit nebo se bez ní co nejvíce obejít. Doporučuji si něco zjistit o rybářské vísce Shenzhen, která má dnes 12M obyvatel a kde má největší fabriku Apple (tedy ono se to jmenuje Foxconn).

                      Mimochodem, hned vedle Foxconnu, který zaměstnával snad 100k lidí (ano, v jednom kampusu, doslova město ve městě) stojí kampus Huawei, kde je lidí jen 30k. Obojí data pár let stará, ale návštěva to byla rozhodně zajímavá.

                      Současně ukazujete, že jste pracovně zcela mimo mísu vrchního velení jakéhokoliv podniku. Zvažování, kde se co bude dělat a kam investovat jsou zcela standard na úrovni vyššího managementu. Každá firma řeší, jestli ještě za rok, tři nebo pět bude mít fabriku tam kde dnes, jestli to bude dávat smysl, komu budou nejspíš prodávat a jestli tedy nebudovat kapacity blíže zákazníkům a podobně.

                      Tím chci říct, že byste se těmto tématům měl vyhýbat, když o nich nic nevíte, nebudete pak vypadat jako blbec.

                    12. fatdwi: Obecné pravdy nám asi sdělovat nemusíš. To o čem je diskuze je to, že právě míst, kde jsou ti kvalifikovaní a levnější pracovníci není na světě neomezené množství. Nemluvě o dalších omezeních jako transakční náklady, ekonomické podmínky v dané zemi, mentalita (tady někdy ani peníze nepomohou) a tak dále a tak podobně.
                      „Není-li, je jednodušší si ji vytvořit nebo se bez ní co nejvíce obejít“
                      Jakože, když nemám programátora, vezmu pasačku krav a ono to nějak půjde? Nebo než pasačku rekvalifikuješ, tak jak budeš dodávat? Koukám, že tu máme dalšího „ono se to nějak udělá“, protože Shenzhen.

                    13. starter25: na straně jedné „obecné pravdy“, na straně druhé přihlouplé otázky „jakože když nemám programátora, vezmu pasačku krav?“

                      Jak si tedy situaci v Shenzhenu i jinde vysvětlujete?

                      Přijde mi úsměvné, že bagatelizujete Shenzhen a současně děláte z komára velblouda pokud jde o překážky, aby se situace v Shenzhenu někde zopakovala. Mimochodem, takových malých Shenzhenů máme v okolí velkých měst mraky i u nás. Rozhodně to není tak, že superkvalifikovaní zaměstnanci z Tesly a Škody jsou dnes to, co drží výrobní firmy nad vodou. S trochou nadsázky i tady dělají v mnoha firmách bývalý pasáci krav z JZD, kterým holt nezbylo, než se naučit se soustruhem. Neuvědomujete si, že realitou je investice do optimalizace výroby tak, aby se proces dal rozsekat na co nejmenší kousky a ty pak můžou dělat i ti jézéďáci. Tak vznikl Shenzhen a tak vznikla spousta pracovních míst u nás.

                      Nalhávat si, že je potřeba něco super-hyper high-tech a proto jsme v suchu je úsměvné. To si totiž nalhávali i odboráři v zemích, ze kterých sem firmy přišly a rostou tady na úkor Německa, Francie a dalších zemí. Jistě je pro ně jednodušší tady zůstat, ale musí se jim to vyplatit, jinak nebude mít co růst a krachnou. Plány na nějaký ten Shezhen, který Vy si neumíte představit má každý. Až to bude realitou, budete jen zírat, že Vás to taky nenapadlo dřív. Žít v zajetí vlastní omezenosti není dobrá průprava. Bývalý montér z bochumské fabriky Opelu by mohl vyprávět.

                    14. fatdwi: To byla jen taková parafráze, že na blbou otázku blbá odpověď. Když říkáš „nějak se to udělá“ tak já se zeptal jen „jak“ a pasačka krav mě u Sofie napadla první:)
                      Shenzen je specifická oblast i v rámci Číny kam nalifrovali levné odborníky z celé země, povolení k pobytu tam dostanou jen ti nejlepší, 50% obyvatel tam má VŠ vzdělání, žádní pasáci krav…a zrovna před hodinou v rádiu řikali jak si nějaká HR agentura udělala průzkum, že Češi se nejsou ochotní stěhovat za prací ani když práci nemají (a to si myslím o většině evropských národů). Prostě Čína nalákala na pobídky a velmi levnou pracovní sílu několik světových gigantů. S růstem životní úrovně a i to je v některých oblastech Číny vidět, tohle znovu nevytvoříš, protože jedna z těch výhodných podmínek padne.
                      Nikdo netvrdí, že nejde vytvořit něco takového jinde, ale až tam „jinde“ budou stejné podmínky. A teď zpátky k té Sofii, máš tam takové podmínky? Jo a Shenzhen u každého města tu fakt nemáme. To už fakt zavání hodinkama, holínkama…Ale nechci, aby to vyznělo hanlivě, naopak pro západ si myslím, že jsme byli ideální lokace – vzdělaný národ, praxe v oboru, dostatek odborníků, nízké mzdy, blízko na západ.

                      Diskuze s tebou mi připomíná diskuzi o tom jak každý může být rychlý jak Bolt – no může, když má ty podmínky, talent, podporu, atd.

                    15. starter25: mě zase diskuse s Vámi připomíná diskusi s fanatikem – argumentům se vyhnem nebo je bagatelizujem a jedem si tu svou (kdo tu začal třeba o té Sofii, že).

                      Shenzhen u každého města nemáme, ale máme u Prahy a Brna mraky firem, které sem přišly s podnikatelským záměrem „daňové prázdniny a levná pracovní síla“. Těmto firmám zatím vychází obojí a řečem o nějaké tradici se tak akorát smějí. Zaměstnávají velmi často cizince v řádu stovek, kteří ještě před příjezdem nevěděli, jakou práci budou dělat (!). Přesto byli vyškoleni v řádu dnů až jednotek týdnů a „jedou“. Tušíte třeba, kdo šije autosedačky ve fabrikách pro automotive?

                      A Vy si myslíte, že tohle jinde nepůjde. To jen ukazuje, jak moc tu problematiku nechápete a žijete v iluzi z mého pohledu naprostých bludů. A to nejsem žádný zásadní insider v rámci automotive, vidím do toho z jiné strany.

                      A všimněte si, že nikde nepíšu, že přesun je snadný. To totiž nebyl ani ten z Německa k nám. Ale když si přečtete třeba High Output Management od bývalého šéfa Intelu Andy Grovea, tak si uvědomíte, jak tohle téma je staré a (na úrovni vedení velkých firem) zvládnuté už desítky let. Namlouvat si, že sem fabriky přišly díky nějaké naší vzdělanosti, bla bla, je lhaní si do vlastní kapsy, které ma zakrýt obavu z toho, že se ty fabriky můžou taky vcelku snadno odstěhovat a některé už to udělaly, když jim to tady přestalo dávat smysl.

                      Doporučuji ke studiu příběh hranického Philipsu, kde je i toto:
                      „Při lákání investora přitom na variantu, že by tu taky nemusel být „na věčné časy“, nikdo moc nemyslel. „Nejde o žádnou montážní halu, kterou je možné za pár let zbourat a přestěhovat výrobu do země s levnější pracovní sílou. Jde o technologické centrum, které se zabývá i vývojem,“ bagatelizoval v roce 2002 tuto možnost pro časopis Respekt starosta Novák.“

                      Celý velmi poučný článek zde:
                      http://www.sedmagenerace.cz/lg-philips-hranice-investice-bez-hranic/

                    16. fatdwi: A jakéže argumenty jsi použil? To plácáš jak pejsek s kočičkou. Si rozmysli, o čem teda mluvíš, jestli o výrobě holínek kýmsi z Uzbekistánu, kdo ani neumí česky nebo o výrobě elektroniky a počítačových součástek. Ne nadarmo je v tom tvém Shenzhenu 50% vysokoškoláků. Jenomže ty to plácáš dohromady jak se ti to zrovna hodí a pak nám tu vykládáš jak je možné cokoliv – postavit Shenzhen, s pasáky krav, za pár týdnů, kdekoliv. Takže musí jít přesunout i automotive, kamkoliv, kdykoliv.
                      Ani Shenzhen ani holinky nejsou stále argument pro přesun automobilové výroby z ČR. To není žádná bagatelizace. Mě osobně je to vcelku buřt, zda se něco přesune nebo ne. A je mi taky jasné, že když se to vyplatí tak, že to pochopitelně někdo provede. Jen bylo vtipné si při výletu na východ poslechnout jak ruskou cementárnu koupili Němci se záměrem to podojit a po pěti letech odešli se ztrátou a brekem. A ČEZ v Albánii dopadl podobně. Prostě to tam nefunguje jak v Praze, kde manažeři musí hystericky plnit budget, aby měli prémie a utáhli hypo satelit za Prahou. Prostě tam je jim jedno, zda to bude v této či další pětiletce a podle toho to vypadalo.
                      No a proto jsem chtěl slyšet jak k tomu přesunu automobilového průmyslu z ČR někam jinam má dojít o něco detailněji než že „se to nějak udělá“.

                    17. fatdwi: Tohle si nechej na schůzi. Napiš tři evropské lokality, kam se může nějak masivně přesunout automotive z ČR ve výhledu pět let, z čeho máme mít největší strach.

                    18. jak: Já bych se bál Španělska, Portugalska a částečně také Itálie, protože PIGS je potřeba dlouhodobě pomoci (=dotace), jinak padnou na ústa. Navíc tyto země mají v automotive výrobě tradici, takže to není jako stavět fabriku uprostřed ničeho.

                    19. Jenže tam je drahá síla a čím víc na jít, tím línější vandráci to sou (takže i nižší produktivita). To že nějakej talián nemá práci ještě neznamená, že pude dělat debila k pásu za tisíc ojro.

                    20. icu: Já tomu rozdílu rozumím to se vůbec nemusíš obávat, jen na rozdíl od tebe znám reálný stav. https://ekonomika.idnes.cz/tovarnu-siemens-na-prazskem-zlicine-rozprodali-v-drazbe-pkh-/ekoakcie.aspx?c=A100201_100500_ekoakcie_vem

                      Nic se nikam nepřesunulo, ani kapacita. Zrušeno bez náhrady. Pokud neznáš skutečný stav tak radši o tom ani nediskutuj.

                    21. starter25 2.5.2018 v 19:06: Takže do Vídně, Krefeldu nebo Erlangenu si Siemens neodvezl vůbec nic a v té aukci se prodávalo kompletní výrobní zařízení… Tak určitě ;)

                    22. V jedné z velkých výrob v Erlangenu údajně zvedli díky automatizaci a robotizaci efektivitu natolik, že produktivita za cca 10 let stoupla asi 7x )nebo 14x, už si to nepamatuji), takže ve výsledku nemuseli v Erlangenu kvůli automatizaci a robotizaci nikoho propustit (celkový počet zaměstnanců v Erlangenu zůstal zhruba stejný). Že díky tomu mohli po světě pozavírat nějaké fabriky včetně jakési fabriky v Číně, to se člověk dozvěděl tak nějak omylem. Erlangen se chlubí tím, že „nikdo (rozuměj v Erlangenu) nepřišel kvůli Industrie 4.0 o práci“ a to je přesně to co madam Merkel potřebuje hlásat do médií aby obhájila dotace pro německý průmysl. Aspoň takový obrázek jsem si o tom utvořil já.

                    23. Šak hlavně že doma je dobře, že někde v tramtárii zavřeli 5 fabrik už Hanse nezajímá, ne? ᗡ-:

              2. Z vlastní zkušenosti Vám mohu klidně potvrdit že ti třicetiletí MBA „manageři“ klidně tu fabriku kamkoli na jakýkoli penězi vyjádřený příkaz přesunou kdykoli a čerta starýho se budou starat o nějakou výrobu a její podmínky, protože tomu nerozumí a rozumnět nechtějí a nepotřebují. Jediný, co tihle megadebilové „umějí“, je lhát, podvádět a krást. Celou pracovní dobu stejně spotřebují výhradně na to, aby vytvořili obraz vlastní nepostradatelnosti, tak je úplně šumák, jestli tu hru hrají před Petrem nebo Pavlem. A ti, co něco umějí, mají plný ruce práce, aby tu firmu tahali ze sraček, do kterých ji tihle MBAdebilové dostali, takže nemají čas s kýmkoli vést nějakou diskusi. Jak říká Murphy, „v každý firmě se najde alespoň jeden člověk, který ví, o co jde; a toho je potřeba se neprodleně zbavit.“ Všimněte si, že s novým managementem vždy ze společností první odcházejí schopní výkonní lidé, zatímco tenhle MBA póvl zůstává.
                Že se ty firmy pak musí zestátnit, aby nezbankrotovaly, je věc druhá, ale to žádnýho z těch MBA nezajímá, protože mu je ukradený kdo a z čeho mu platí výplatu. Hlavně, že platí. A pokud platí EU, tak je EU dojná kráva a basta.
                Pomsta má pro EU a všechny tyhle eurohujerský MBAdebily asi miliardkrát vyšší prioritu, než nějaký ekonomický zájmy neurčitých vlastníků, který nikdo nikdy z nich neviděl.

                1. Ze se vzdy nekdo najde, kdo to provede, je nepochybne. To, co jsem se snazil naznacit je to, ze vse ma nejake hard mantinely a ty jsou kdesi v dire na vychode uplne jinde.

    2. Bez unie, by stačilo osolit tranzitní dopravu na 5ti násobek a hned by bylo lovů i bez dotací. :-D

      1. Pomohlo by i zacit kasirovat transfery elektricke energie.

        1. Tak na železnici už to vyřešili a lze nás pohodlně objet. Lze odhadovat, že v těchto oblastech to bude stejné…

        2. Tak tak – jako s prvními bych začal s phase-shiftery, co stály balík, montovaly se jen krz pojebaný větráky a splácíme je sami, protože to ohrožovalo především nás, ne skopčáky.
          Co se týče transferu po mezinárodních vvn linkách, tak na to jsou tu lepší machři /bez ironie/ a klidně to může probíhat aka transporty plynu krz UA.

      2. Dnes je cesta autem z Drážďan do Lince přes Prahu o hodinu kratší než přes Hof (dle Google Maps). Dvě celnice po cestě tu hodinu seberou s přehledem, takže tento tranzit nehrozí. Z Norimberka do Bratislavy to posílá přes Linec rovnou, takže zůstávají v podstatě relace Drážďany-Vídeň a Vratislav-Vídeň*, kde objet ČR je o dvě hodiny delší (a kde tedy i s průjezdy celnic bude možné nějaký čas ušetřit).

        *Po dostavění slovenské D3 myslím tato relace padne také.

        1. Co si tak pamatuju fronty kamionu na prechodech, tak dve hodiny cekani znamenalo rychly odbaveni. Takze casove se rozhode vyplati objet to pres slovac.

    3. Dodnes si pamatuju slova jisteho soudruha, ktery ucil marxak, kterak se v poslucharne 20. 11. 89 rozciloval a hrimal do plena „Jde vam o rozbiti tohoto statu?? Jak by to melo fungovat bez komunistu??“.

      Jojo, kde jsou ty casy.

      1. No a neměl pravdu? Zrovna se jeden estébák a komunista, už půl roku, pokouší sestavit vládu a vypadá to, že bez komunistů, to fungovat nebude :-)

        1. Presne tak :))
          Bez komunistu by se tady nikdo ani nevysral.

          1. – Koho budeš letos volit?
            – No jako pokaždý, zase komunisty.
            – No jasně, ale já myslel v jaký straně?

    4. jako kdybych čet ty slinty soudruhů v sobě perestrojky. Eurokuřbáby si s nima v ničem nezadají.

    5. DAC: A jak si to predstavujes? Postaci nekolik slidu v powerpointu:)?

      1. Několik ne, to bude muset být alespoň 200 slajdů (aby i případný náhodný myslitel ztratil pozornost zhruba v polovině). Balšoj, pestroj a hodně amerikanskoj, aby případnou pozornost otupilo přemýšlení nad významem onoho newspeku.

    6. Alternativa se nazývá bez unie. Ty si neumíš představit co by to zhruba zamenalo?

      1. Tak rozhodne. Problem je v tom, ze kazdej si pod tim predstavi neco jinyho.

  8. Já vidím ještě jeden možný scénář budoucího vývoje – skrze akceleraci vývoje soužití s imigranty, hlavně ve státech, kde už je teď situace kritická (Německo, Francie, Belgie, Holandsko). Dřív, nebo později situace přeroste v otevřený ozbrojený konflikt, který se přelije do okolních států, bude trvat dlouho a bude mít hodně obětí na obou stranách barikády. Situaci vyřeší intervence zvenčí ze strany velmoci, která na dotčených územích má hodně zainvestováno a nebude chtít své investice jen tak odepsat (USA?/Rusko?/Čína?/všichni dohromady?). Po krátkém boji si vítězové rozdělí území (nové demarkační linie?) a doplní početní stav obyvatelstva na dobytých územích svými lidmi.
    Ovšem dávám tomuto scénáři tak 30% – myslím si, že obyvatelstvo v Evropě zná přes 70 let válku jen z televize a je natolik zbabělé, že se raději nechá porobit od muslimské chátry, než proti ní pozvednout zbraň.

  9. podle mne by bylo nejlepsi kdyby se to rozpadlo komplet a na troskach takoveho zboreniste se pak treba postavilo neco jineho, co bude naplnovat snad tu vudci myslenku vyrovnavani zivotnich urovni jednotlivych clenskych statu

    dokud budeme vyraznymi cistymi prijemci tak je asi ekonomicky nesmysl nezustat (byt v konfrontaci s prijmy statni rozpoctu jsou rocni dotace z EU pomerne male), blbej kdo nebere …
    jinak kdo chce s vlky byti musi s nimi vyti asi plati i tady, nejak jsem necetl nejakou fundovanou analyzu co by napr. opusteni jednotneho trhu (zejm. zemedelskeho, pokriveneho dotacemi) mohlo v pripade czexitu pro nas znamenat – importni cla na ochranu nasich zemedelcu ke skode koncoveho zakaznika, obchodni valku s EU atd., mozny ztizeny pristup pro nase exportery na trh zemi v EU atd atpod.

    samozrejme ze soucasny zpusob fungovani EU (dotace atd..) je spatne, spis to melo byt neco jako pri pripojeni NDR k NSR se snahou o zrovnopravneni a vyrovnanavani zivotnich urovni

    my jsme na chvostu EU (spis trirychlostni evropa) a zjednodusene receno EU=nemecka masina, bez ni uz by byl nejspis davno konec

    jeste mam (je to jen takovy pocit) ze EU v prohnilosti svych politickych struktur stale ponekud zaostava za prohnilosti nasi kotliny (korupce atd.), nekdy se podari neco uzitecneho prosadit, coz u nas jiz neni mozne (a ani po vystoupeni z EU neverim ze by se na tom u nas neco zmenilo)

    1. k poslední větě bych si ještě dovolila za sebe připojit kruciální otázku: a kdo by nás jako z tý EU měl asi tak vyvést?! vidí tady někdo nějakou schopnou (ne všeho schopnou…!) politickou a diplomatickou osobnost, která by dokázala vyjednat obstojné podmínky odchodu? bureš odcházet nebude, SPD je banda tragédů odcházejících leda tak do kopru…

      1. SPD a KSC. Nebo kdokoliv. Vseholid v referendu, treba. Hlavni je vypadnout. Pak se to nejak vyresi, az bude cas. Rikal to Matejka. A kdo ma o tom pochybnosti je eurokuřbuřt, ovčan a eurohujer.

        1. Uvažuješ jako chlap, kterej chce mít garantováno sedum dětí dřív, než dá babě karafiát. Tak některý věci nefungujou.

          Prostě vykopneš a pak musíš honit míč po hřišti jak nejlíp jen umíš. Matějka má pravdu, hlavní je vůle vypadnout.

          1. Ne, ja jsem chlap co nez nasteka zensky do boudy a naseka ji sedm deti, tak se nejdriv presvedci, ze to neni cuza co mu udela ze zbytku zivota peklo na zemi.

            1. Výborně. Tak pojďme tu čúzu kopnout do prdele dřív než nám to peklo stihne zařídit.

              1. Jidáši, jenomže ty chceš vykopnout mičudu aniž bys měl mančaft, který by se ti za ní honil po hřišti… teda tiše předpokládám, že se zabrušovačem Roznerem bys necvrnal ani kuličky… :-)

                1. To je problém, to nepopíram. Ten mačaft je banda dřeváků, co by dostali na budku i na paralympiádě.

                  Chce to vylepšit rozpočet a skauting.

                  1. jo! a vylepšit rozpočet nejlíp z eurodotací! :-)

                    1. Tak to by byl majstrštyk. :)

            2. Jak se to dá poznat? Ono když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají…

            3. A jak to ze startu poznas?

              1. Tak jistotu nemas nikdy, ale je spousta zenskejch u kterejch je to jasny na prvni pohled a dalsi spousta u kterejch to poznas po prvnich par schuzkach. Jde o to, maximalne eliminovat riziko.

                1. Ehm, to je passé. Řešíme situaci, kdy jsme se už oženili a teprve následně zjistili, že je to svině, musíme se jí zbavit a vypadá to, že to bude stát nějaký prachy.

                  1. Pokud jsem se v tom neztratil, tak Shane pripodobnil teprve nasledny vyvoj k zenske, nikoli stav soucasny, ktery je neoddiskutovatelny.

                    1. S tou zenskou zacal Eso. V odpovedi na muj příspěvek ze je blbost vrhat se do neceho po hlave.pak se to trochu zamotalo a misty neni jisty jestli jde o zenskou jakoze zenskou nebo zenskou jakoze metaforu.

                    2. Shane: a tys už byl nebo dosud jsi ženatej?

                      Ženská je tvor, jehož chování se mění v závislosti na hladině hormonů – a ta se mění pravidelně každý měsíc, je to dané od přírody. Největší maso ovšem je těhotenství, to má pak na 9 měsíců zase jiné hormony. A to si vlastně ani nevyzkoušíš předem, to se ukáže až když těhotná bude a ty děti mít budete – a to už je vlastně pozdě.

                      A jen tak mimochodem, chování ženy změní i ten prostý fakt, že má na chlapa papír. To si opět nevyzkoušíš předem.

                    3. Jsem zenatej a detnej. A jelikoz zena nebere a nikdy nebrala HA, tak o vykyvech nalad neco vim a ona taky. IMHO je vetsi problem s tema co HA po x-letech od svejch patnacti vynechaj a najednou zazijou ten napor cyklu se kterym si nevedej rady.
                      A jinak jo, vzdycky je sance ze se mi manzelstvi posere. Neco ovlivnit muzu, neco ne.

        2. Dopady případného Czexitu pohledem ekonoma: vzhledem k tomu, že článek D-Fense a většina reakcí je plná emocí a výkřiků, přidávám stručný výcuc, co by vystoupení z Unie znamenalo pro Českou republiku, včetně porovnání se situací Velké Británie. Autor je ekonomickým analytikem.

          „Zatímco Klaus mladší alespoň přiznává, že bychom zchudli o třetinu, dle absolventa chemické průmyslovky stojícího v čele SPD bude poté, co „odejdeme po anglicku (…) všechno fungovat dál, akorát bez diktátu Bruselu. Bude to všechno fungovat dál stejným způsobem. Nemusíme nic počítat“. Dle SPD se prostě přidáme k Evropskému sdružení volného obchodu a pojedeme dál jakoby nic. Což je uvažování tříletého dítěte, které by chtělo bonbón mít i sníst. Z vystoupení mnoha členů SPD je již drahnou dobu jasné, že s kádry to u nich není nejlepší, přístup k Czexitu však ukazuje odbornou prázdnotu v plné nahotě. Už to, že strana chce „odejít po anglicku“, je neslučitelné s přidáním se k ESVO. Odchod Spojeného království byl totiž motivován právě snahou nebýt vázán pravidly EU (volný pohyb lidí, produktová regulace, příspěvky do rozpočtu atd.), což ale vylučuje, aby byl nahrazen jeho přistoupením k ESVO. Toto obchodní sdružení naopak konformitu s drtivou většinou pravidel EU včetně volného pohybu lidí po svých členech vyžaduje. Nenalhávejme si, skutečný „odchod po anglicku“ by v českém případě znamenal obchodování podle pravidel Světové obchodní organizace – s Českem by se totiž nikdo z EU o ničem nebavil. Ostatně i Británie tahá v jednáních o odchodu za kratší konec: zveřejněný návrh dohody o vystoupení Británie z EU naplno ukázal, že jakýkoli odchod z EU se bude odehrávat hlavně v režii EU. Británie totiž jen za příslib přechodného období (aby se vyhnula exitu v březnu 2019) ustoupila EU ve všem kromě několika nepodstatných oblastí (že si může dojednat vlastní dohody o obchodu i během členství v EU, že se o hranici Severního Irska a Irska bude jednat později). Když EU jedná s Británií tvrdě, jak by asi jednala se zemí, která tvoří celá dvě procenta populace EU a ještě méně jejího HDP, která nemá z hlediska spolupráce v rámci bezpečnosti pro EU žádný význam a která během svého členství neudělala o mnoho víc, než že natáhla ruku pro stovky miliard evropských dotací? Zatímco vývoz z Česka do EU tvoří 85 procent našeho exportu, v Británii to není ani 50 procent. Zcela otevřeně: nevyjednali bychom ani padesátinu toho, co Británie. A ta za skoro dva roky nevyjednala moc. Za to bychom však určitě získali výrazně slabší korunu (ostrovně izolovaná a globálně důležitější libra oslabila o 20 procent…), výrazně vyšší inflaci a masivní úprk zahraničích investic.“

          Více na http://nazory.e15.cz/komentare/komentar-martina-lobotky-odchod-po-anglicku-je-nesmysl-1345738

          1. Nejdojemnější je konec, který mě vtáhnul zpět do druhé třídy základní školy, kde nám soudružka učitelka vysvětlovala, že Československo je tak malá zemička, že by sama nemohla existovat a proto se přimkla k Sovětskému svazu.

            1. D-FENS:

              Stačí se podívat, co Británie, víc než rok po oznámení vystoupení, která je nesrovnatelně silnější a nezávislejší ekonomikou, než my, vyjednala: prd, protože si lhali do kapsy a teď nemůžou současně z Unie odcházet a současně zůstat v celní unii, protože by v reálu neměli už vůbec žádný vliv na schvalovaná pravidla; do Norska prej takhle chodí deset nařízení denně a pro Nory (nesrovnatelně bohatší, než my), to stejně stojí za to. A co bychom vyjednali asi my, kromě pádu do pravidel WTO? Jak bychom chtěli dál volně obchodovat a volně se pohybovat po Evropě, když jiný model, než EU / celní unie s maximální podřízeností neexistuje? Tady se furt jen fantazíruje. Stačí se podívat na země významem u historií nám snad trochu podobné – Irsko a Skotsko: podpora EU tam je silně většinová. Protože to nejsou takoví trotlové jako my a ze svojí historie se poučili (než ovšem Anglie nejdříve přesvědčovala Skotsko, že mají zůstat jako společná země a vzápětí vyhlásili Brexit proti vůli Skotů).

              1. Tak s celni unii je hlavne problem, ze si clenove celkem logicky nemuzou vytvaret vlastni celni politiku s tretima zemema. Bud bude mit Britanie celni unii, ale v tom pripade bude muset drzet basu s EU, nebo bude mit vlastni celni a obchodni politiku, ale zase nemuze bejt v celni unii. A ted je jen otazka, co se jim vic vyplati. Zatim to ale vypada spis na tu celni unii.

              2. No já s dovolením v Británii už nějakej rok žiju a s Brexitem žádná chudoba nepřišla, právě naopak. Britové nic vyjednávat nebudou a nemusej. Jednak jejich politický zastoupení jsou neschopní fašisté na jedné straně a komunisté na straně druhé a druhak žádné vyjednávání nepotřebují. EU potřebuje UK, ne naopak. Působit na EU trhu je pro mnoho firem už jen otázkou prestiže (třeba japonské automobilky se tím ani netají), ale prachy se jezdí vydělávat někam jinam. Já ten váš doom vidím každej den, celá Anglie už jenom čeká až se trhnou, aby mohli nastartovat business. Co si myslíte třeba o těch stovkách tisíc rybářů, co pozorujou nizozemský a francouzský lodě, jak jim lověj v jejich vodách a oni na ně můžou maximálně mávat? Kopnou je do prdele a vrhnou se na rybolov jako to dělaly generace před nima. Britové neudělali jednu důležitou věc – nezlikvidovali živnostníky, naopak živnostničit je v Británii hrozně jednoduchý a podle toho to tam taky vypadá. Malí podnikatelé na konec EU čekaj jak na boží smilování.

                1. Nejsem si úplně jist, že UK EU (vůbec) nepotřebuje (přece jen, jsou si vzájemně významnými obchodními partnery) a vím o několika jednotlivých případech, kdy se firma kvůli brexitu stěhuje na kontinent. A je možné, že EU bude tahat za kratší konec provazu, neboť dost dobře nemá jak UK bránit ve volném obchodu s kýmkoliv. IMHO, je jen na UK a její politické reprezentaci, jak se chopí příležitosti a aby z příležitosti se nestala hrozba.

                2. masitone prosím – mohl byste to živnostničení v GB trošku rozvést? Já to právě slyšel úplně naopak /popravdě, příliš probritský zdroj to nebyl/ – údajně od „aféry polských instalatérů“ se tam toho v oboru drobného živnostničení hodně změnilo, konkrétně tedy měly přituhnout předpisy, požadavky na vzdělání atp. Ale zase na druhé straně tam mám /málo komunikujícího a sebe si hledícího/ známého, co s třemi kolegy živnostničí v oboru servisu klimatizací/vzduchotechniky. Díky své inteligenci, píli a prý neskutečné lenosti Angličanů je za čtyři roky přímo neskutečně bohat. Už sem ani moc nelétá, jen si občas píšeme. Teď to vypadá na ženitbu s nějakou hodnou, nejspíš podle náznaků origoš angličankou, barák už je dávno koupený a firmička o celkem pěti lidech zavedená a žádaná, protože prý umějí opravovat a renovovat i věci, které by se typické anglické firmě opravovat nevyplatily.
                  Můžete ty podmínky živnostničení v GB prosím trochu rozvést? Díky!

                  1. Pochybuju ze muze. Uz jen tvrzeni ze pristup na trh EU je jen otazkou prestize a penize se vydelavaj jinde je ponekud pochybny. By me zajimalo kde je ten lukrativnejsi trh nez pul miliardy obyvatel nejbohatsich zemi sveta. Kdyz i Cina dela psi kusy aby se na evropskej trh dostala s minimalnima omezenima.

                    1. My exportujeme do cca 80 zemi sveta a musim rict, ze jednoznacne nejlepsi trh jsou USA. Velky problem se tam dostat, ale pak delaji majoritni cast obratu. Tim netvrdim, ze to musi platit u vsech komodit.

                    2. Můžete prosím rozvést, kde žijete, že se na to takhle díváte?

                  2. mimochodem v GB pracuje skoro 900 tisic Polaku a jeste vice Indu

                    1. Londýn, výměna zámku – přijel Polák a Čech, slevička 50 procent. Londýn, oprava topení, přijel Polák co uměl celkem dobře Česky. Když mu dám 20 liber bokem, dá mi slevu 50 liber z ceny :) Východoevropani tam jsou fakt úplně všude, Britové bejvaj buď v kanclech, nebo taková ta spodina v supermarketech. Rukama Britové moc nedělaj, případně když někdo je Brit a umí rukama tak má dosmrti o práci postaráno, protože Britové nemaj východoevropany rádi.

                  3. Jasně, napíšu teda jenom co jsem osobně viděl, vč. negativ. Přítelkyně nevlastní táta je v důchodu a protože je manuálně zdatný, rozhodl se opravovat sousedům trubky, elektriku, atakdále. Protože přelezl nějakou hranici výdělku, musel to začít evidovat a platit daně. Takže si to začal psát na papírek a začal platit daně. Nic jako živnosťák tam prostě není. Účtenky nevystavuje. Má doma bloček má dáti-dal a jednou za rok to sčotne a zaplatí daň. Ve stejné destinaci jsem navštívil dům sousedů přítelkyně rodičů. Paní domácí dělala zavařeniny a vyptával jsem se na hygienu a certifikáty. Protože byla opět OSVČ, tak žádnou registraci mít nemusela, ale hygienickou kontrolu musela podstoupit. Přišla paní z megistrátu (council) a podívala se do kuchyně. Kontrolovala, jestli má nerezové nádobí, ptala se, jak často uklízí, nebo jestli jsou v domácnosti zvířata. Prý na to není žádná správná, nebo špatná odpověď, prostě musíte úředníka přesvědčit, že by si od vás tu marmeládu koupil. Trvalo to asi pět minut, od té doby vaří. Taky jsem chodil do trhu a na různé akce malých živnostníků. Byl tam jeden, co dělal domácí pivo a pálivé omáčky. Za Manchesterem je nějakej hrad a tam je každou třetí neděli v měsíci jarmark a tenhle pán tam jezdí. Jediné omezení, kterým trpěl, bylo, že pivo na tom jarmarku nesměl chladit, protože pak by to byl bar a na něj nemá licenci. Ale když mě nebude vadit, že není pivo studený (jako že je, protože tam furt prší, takže on to nechá v kyblíku a do něj naprší studená voda), tak mi ho může prodat a sám si ho můžu načnout jeho otevírákem. K tomu jsem si kupoval hambáče. Taky žádné licence neměl. Účtenky mi snad nikdy nikdo nevystavil, píšou si to do bločků, nebo si to nepíšou vůbec. Pokud chcete někoho zaměstnat, tak můžete ústně. Prostě ráno přijď, tady zametej, zejtra nechoď, tady je cash na ruku. Pro hodně lidí je úplně běžný takhle střídat práce, je to skoro stejný jako v USA.

                    Nevýhody: Právě nevlastní táta přítelkyně má vroubek. Při podání daňového přiznání si nenechal potvrzení o přijetí. Úřad jeho přiznání ztratil a soud ho potrestal za neodevzdání daňového přiznání. Když si došel do advokátní kanceláře, poradili mu, že bude lepší pokutu zaplatit (asi 30 tisíc liber), protože proti tomu není obrana. V Británii totiž platí, že stát lidi moc nekontroluje co se týče placení daní, pokud nějaké daně platíte. Ale pokud od vás nepřijde vůbec nic, tak máte průser a přitáhnete berňák jak červotoče poleno a ty tresty jsou šílený.

                    Pro nás v ČR je to asi k smíchu, protože podnikatel v ČR je napůl právník, napůl psycholog a nosí v hlavě tolik legislativy, že tak banální chybu jako ztratit potvrzení nikdo nedělá. U nás se dávaj pokuty za úplně jiný věci. Když v UK vysvětluju, čím museli projít naši když si v ČR otevírali a kolaudovali kavárnu, tak se mě lidi ptávaj, jestli je u nás nějak jako nelegální podnikat, nebo jestli prostě není vládní politika tlumit podnikání, že jsme tak jako na východě a tam to bejvá všechno státní. Jako nedivím se jim. Když vysvětluju Britům, že našich kavárna musí mít troje koupelny, stavebně oddělenou přípravnu masa (přestože maso vůbec připravovat nesmí), nebo sjezd pro vozíčkáře s maximálním sklonem asi 15 stupňů, kterýžto by při dodržení sklonu měřil asi 140 metrů, tak prostě nechápou, odkud se ty pravidla berou. Jaké je jejich překvapení, když jim řeknu, že to je evropská legislativa. Jejich úřady tyhle evropské nesmyly totiž vůbec nevyžadují. Abych jim ale neblahořečil, někteří úředníci jsou si svých pravomocí dobře vědomi a můžou to na vás kdykoliv vytáhnout, samozřejmě je tam hromada korupce a buzerace, ale zpravidla malí živnostníci žádné problémy se začínajícím businessem prostě nemají.

                    1. +1 je to smutné, kde to u nás s podnikáním skončilo. A lidi dál volí socany, komouše a babiše se zemanem.

                    2. V Irsku prej podobný, tam se napřed podniká a pak řešej papíry.

                      Tady člověk musí napřed zaplatit randál za kde co a z té byrokracie se div né oběsit a to eště nezačal.

                3. Hmmm, s Brexitom ziadna chudoba neprisla. Kurva, ten Atlantik asi blokuje spravy, pretoze z jeho zapadnej strany to vyzera tak ze UK je este stale clen EU. A este nejaky ten cas bude – rozhodne dlhsie ako bolo povodne ohlasene.
                  Nemal by ste radsej s hodnotenim dopadov pockat az sa skonci dvojrocne prechodne obdobie ktore si limies prave vyjednali?
                  A to rybarenie (0.48%) HDP skutocne pomoze. O tom ze kde vlastne tie ryby koncia uz ani nehovorim…

                4. masiton: píšete o živnostnících, ale ti nedělají hlavní obraty v zemi ani nejsou hlavním zaměstnavatelem. Velké firmy naopak dělají co mohou, aby měli nějakou „presence“ na kontinentu a nakupují jako šílené.

                  Takže zcela chápu, že pro živnostníka, který prodává na místním trhu nebo opravuje v Londýně klimatizace je Brexit požehnáním, protože evropskou buzeraci k ničemu nepotřebuje a jeho business je striktně lokální.

                  Oproti tomu mezinárodní firmy s výrazným podílem exportu (které jsou pro ekonomiku země důležité) tlačí na vládu, aby podmínky výstupu byly co nejpříznivější a pravdou je, že zatím toho moc nevyjednali. Což ty firmy řeší nákupem firem v EU. Výsledkem může být další propad v GB, protože bude-li to nutné, firmy vyhází co půjde „doma“ a rozšíří aktivity v zahraničí. Tohle pak ten drobný živnostník pozná na tržbách taky, protože si jeho služby bude moci dovolit méně lidí.

                  Takže to chce na danou věc koukat trochu uceleněji a ne prismatem jedné skupiny lidí, které se Brexit hodí, přičemž důležitost té skupiny si dovoluji v globální ekonomice považovat za nepříliš významný (ale za velmi významný v lokální politice).

                  1. Ono je to aj s tym drobnym podnikanim trocha inak. Miestny zivnostnik sa (pokial sa da verit masitonovmu dalsiemu prispevku)nestara o euro buzeraciu*, pretoz ta udajne nie je tragicka. On sa tesi na to ze Leszek a Marek co mu liezli do kapusty uz nebudu a on si bude moct zdvihnut ceny a zit ako prasa v zite. Ved preto hlasoval za Brexit. No a tu sa prave myli. Leszek a Marek tam uz zostanu, akurat len Wladek s Pjotrom nepridu. Otazka je ci by naozaj prisli aj bez Brexitu.

                    1. Zabudol som pridat k hveizdicke: Otazka je ze kolko z tej „unijnej“ buzeracie je naozaj unijna a kolko je vasa zlata ceska (a nasa slovenska celodrevena)

                    2. No, co tak pozoruju jak to vypadá v Británii ohledně zákonů a nařízení, tak si spíš kladu otázku „Kolik té unijní buzerace je původem z Velké Británie“.
                      Jinak co se týče Česka, tak poměrně dost toho připadá na vrub starému dobrému českém „papežštější než papež“.

                    3. Wildcat: to je celkem jedno, kolik je unijní, argumentovat se dá snadno tak, aby se to hodilo jakékoliv straně (a pro-brexiťákům se hodí „tohle všechno je fuj fuj z unie a když vystoupíme, jako mávnutím kouzelného proutku to zmizí“).

                      Osobně nejsem zrovna optimista ohledně czexitu a případných následků. Rozumím těm, kteří říkají, že nám stačí naši politici a netřeba živit ještě darmožrouty z brusele, na straně druhé, spousta těch sraček, co tady údajně máme kvůli bruseli jsme si naimplementovali sami. Takže představa, jak najednou EU nařízení zmizí, když jsme si je aktivně a často ve tvrdší formě odhlasovali sami je úsměvná.

                      Je těžké si představit, co vše by (ne)fungovalo jinak. Rozhodně by byl pozitivní zánik dotací, to je mor a v podstatě akt finanční války, kdy se podporují soudruzi kamarádi a ničí nepohodlná konkurence. Jenže i ty dotace lze dělat na lokální úrovni a rozkrádat dle libosti, akorát se tomu bude říkat jinak. Dopad na lidi může být velmi podobný.

                      Okrádání občanů skrze zaklekávání, radary a další svinstva, na to žádnou unii nepotřebujem, leda tak na to, aby bylo na co se vymlouvat při zavádění a provádění těchto svinstev.

                      Vlastně jsem celkově spíš pesimista a nevidím žádná zásadní pozitiva ani v setrvání, ani v czexitu. Vždy se toho chytnou ti nahoře, kteří mají jediný zájem – okrást ty dole. Jak a pod čí vlajkou už je skoro jedno. Skoro, protože ta modrá je pořád mnohem lepší než rudá. Ale někde jinde v diskusi jsme tu se Sysopem narazili na problematiku rozšiřování ochrany hranic a tak je možné, že časem se modrá rudou stane a na otázku „tati, kdo je za tím plotem?“ budeme zase říkat „my“.

                    4. Pánové, nad těmi buzeracemi tak neonanujte:) Má to i svoji stinnou stránku. Zajeďte se podívat jak je postavený průměrný britský dům. Zdá se, že je tam vodováha a kus kovu na špagátu zřejmě nedostatkové zboží posledních sto let:)

                    5. Starter 25: No, ono to ide aj tak, ze buzeracie su a domy su postavene na hovno. V Kanade mate tych regulacii ako nasratych a predsa nenajdete jedinu zvislu stenu alebo jediny pravy uhol. Ked su stavebne firmy „self inspecting“ a zaruka na doby sa riesi verejnym fondom do ktoreho prisievaju kupujuci, kto by riesil nejake normy, ze?

                    6. Já úplně nerozumím Slonveštině bez interpunkce a s hromadou chyb od Wildcata, ale připadá mi, že jste tam nikdo nežili, hlavně faldwi je hrozně vedle. Britové, kteří hlasovali pro Brexit, tak nečinili kvůli evropským buzeracím, nebo muslimským dárečkům, ale protože jim údajně východoevropané „kradou práci.“ Ptal jsem se na to fakt hodně lidí a evropské regulace nikomu nevadí, to v Británii vůbec není téma. Britové naopak kvitují, vítají a vyžadují, aby nad nima někdo stál a říkal jim, co mají jak dělat, nevidí v tom vůbec žádný problém.

                    7. mastion: to jste zareagoval na docela nepodstatnou část mého druhého příspěvku. Mě by spíš zajímala reakce na můj první. Východoevropané, kteří jim „kradou práci“ jsou klasické populistické téma pro kretény, na tom vyhrál volby už Hitler. Nicméně to je jen část reality, do které patří i firmy, které řeší export a ty se na to dívají zhusta jinak a z brexitu nijak nadšené nejsou.

                    8. RE: Britové, kteří hlasovali pro Brexit, tak nečinili kvůli evropským buzeracím, nebo muslimským dárečkům, ale protože jim údajně východoevropané „kradou práci.“
                      Yes, reading many discussions on the web I came to the same conclusion. But since being xenophobic and racist (in case of East European Gypsies) is unfashionable, everybody is talking about the money sent to the EU and the troublesome EU regulation as the reason for their „Leave“ vote.
                      I’m really courious how they will suddenly develop the skills necessary do do the work taken from them by Eastern Europeans (presumably not every Eastern European immigrant is doing unskilled labour).

                      PS: No, I never lived in the UK and I definitely do not intend to. I live some 81 degrees west from the UK and should I ever move, it will be to the south.

                    9. Mimochode Jery Corbyn – Labour – který by s částí konzervativců mohl hravě Brexit zvrátit, tak nečiní proto, že je Evropská Unie pro něj „příliš pravicová a kapitalistická“.

                    10. Taky je to komunistickej šílenec první třídy.

          2. Tvoříme značnou čát HDP Reichu. A bez těch dvou procent by se to sesypalo jak domeček z karet celkem rychle. Ne hned, ale obrátky by to nabralo sakra rychlejší. Naprostá většina zemí v uhniji je naprosto v prdeli, dluhy tvořící značnou část HDP neřeší, protože virtuálně všechno šlape a šak von někdo pučí zase, na vyplacení toho předchozího+úroky. Řecko, Španělsko i Itálie se nepohlo k řešení vůbec nijak, naopak, jsou stále ve větší prdeli. Jen se o tom taktně mlčí. Přijít o ty desítky miliard euro co tudy tečou, jak by se někdo zeptal, kdy hodlají ty dluhy splatit, tak by to nabralo fofr.

            Jak když se někdo zeptal, jakou cenu maj ty chatrče ve Státech, na který byly ty stamiliardový hypotéky.

            I proto jsou tydle apokalyptický scénáře nahovno, Německo si ztrátu ani tak malé ekonomiky nemůže dovolit. Už teď to jejich das schaffen wir tak úplně nešáfujou.

          3. Jediné, co ESVO vyžaduje po svých členech, jsou 4 svobody pohybu: zboží, služeb, lidí a kapitálu. Příspěvky do rozpočtu ESVO nějaké má, ale jen na režii a ve srovnání s odvody EU je to naprostý pakatel. Tohle Lobotka považuje za „konformitu s drtivou většinou pravidel EU“ ?

          4. Jediné, co ESVO vyžaduje na svých členech, jsou 4 svobody pohybu: zboží, služeb, lidí a kapitálu. ESVO sice vyžaduje nějaké příspěvky na vlastní režii, ale ve srovnání s odvody do EU je to naprostý pakatel. Tohle Lobotka považuje za „konformitu s drtivou většinou pravidel EU“?

            1. Robert Antonio: „jediné, co požaduje…“ Ono je to naopak: aby státy mohly využívat těch svobod a výhod společného trhu, musí bez možnosti ovlivnit implementovat podstatnou část práva EU, v Norsku (nevystoupili do EU kvůli rybolovu a životnímu prostředí) tomu říkají „faxová demokracie“. Ty svobody nestačí dodržovat, naopak se vyžaduje dodržení stejných pravidel, jako platí v EU, jde o ochranu zdraví, spotřebitelské právo, stejné celní sazby, stejná pravidla pro dovoz ze třetích zemí, stejné mezinárodní dohody, stejná pravidla pro pohyb osob a jejich zaměstnávání, střežení hranic… – to vše ale bez možnosti právo EU ovlivňovat při jeho tvorbě.

              Když by země jako ČR vystoupila z EU, automaticky se nestane členem ESVO, to by musela být shoda u všech ostatních zemí, což nemusí vůbec nastat.

            2. Z dostupných zdrojů mi vychází závěr, že ty 4 základní svobody nefungují (předpisy pro dotace, trvalý pobyt, pracovní povolení, přechodná období, minimální mzdy atd., atp.)…
              Jestliže tedy neplatí tyto základní předpoklady, pak lze logicky dovodit, že ESVO ani EU ve skutečnosti neexistují, pouze se tak tváří…

      2. A ted vazne. To posledni co strany co bojuji za referendum o vystoupeni je, aby ten Czexit museli vyrizovat. Idealni je model ala Brexit. Zpunktovat vystoupeni a realizaci hodit na krk nekomu jinymu. Protoze pak neponesou zadnou odpovednost za zadrhely,kiksy a prusery, to odnese ten kdo Czexit realizuje. A muzou v klidu rikat, ze oni nam prosadili svobodu, ale ze to posrali ti podplaceni vlastizradci z rad tradicnich demokratickych eurohujerskych stran co vedli jednani. A kdyz uz budem ve srackach, tak czexiteeri naslibujou hory doly a lidi je zvolej, protoze co muzem ztratit, kdyz uz jsme stejne ve srackach.

        1. právě, že to vidím úplně stejně… :-)

      3. Okamura, ten nás přeci vyvede, společně se stalinistama. Tudle Pitomio vykřikoval u Jílkové na konci pořadu „Máte slovo“, že je rozhodně pro vystoupení z EU, ale za podmínky se zachováním základních svobod, hlavně svobodného obchodu a práce bla bla bla.

        Jeho voliči jsou totiž tak dementní, že mu ty bláboly věřej. Asi jako když vozil plyšáky po Praze a prosazoval multi-kulti, protože to zrovna vypadalo, že se na tom dá trhnout.

    2. Výrazně čitým příjemcem banánistán nebyl nikdy. Tak to máme vyřízeno, poslední může zhasnout…

      1. To pocitas podle toho proflaklyho vzorce co do odvodu do EU zapocitava i zisky a dividendy z investic SOUKROMYCH zahranicnich firem, tj. tech popularnich 300 miliard rocne?

        1. Ne, dost tam dělají nepřímý náklady na úřednický buzeranty, cla a ty nesmyslný nařízení a normy, viz zmiňovaná Machova anál-lýza.

          Ale i tak, když se odečtou už jen přímý odvody, předraženost zakázek, spoluúčast a následný dotování absolutně nevyužitelnejch a vysoce nákladovejch dotovanejch projektů (případně stádem zaplácnutý průsery, co tu taky někdo vyčísloval na miliardy) po dobu nucené doby kdy to má jako že fungovat po dotaci, tak už se rozhodně nedá mluvit o výrazně čistým příjmu. Možná, občas, nějakým příjmu.

          To je to kouzlo statistiky, tudle změníme parametry, tudle něco vynecháme a hned to vypadá jinak. Že řadu obcí některý tydle úchylný projekty následně nálem položily když pak měly financovat provoz (a kdy to kolikrát nechtěli lidi či firmy do nájmu ani zadarmo – takový ty různý cooltůrní centra, zastávky či autobusový terminály stylu malá letištní hala (metro Střížkov že)) se jaksi zapomíná, dyž se socani bijí v prsa, jak je to sqělý.

          Ale vůbec, v principu, nevim, vo čem se tu bavíme. Že centrální plánování nefunguje je dokázaný už století a půl, lidsky to sepsal Bastiat, a že to má navíc obrovský režijní náklady je snad jasný i selskou logikou. Maximálně se můžeme dohadovat o tom, jetli to přeplácí náš podikatel, nebo podnikatel rakouskej nebo někde ze severu. Ale někdo na to doplácí v každým případě.

          1. Technické:
            1. Kterou z analýz Petra Macha máš na mysli? Viděl jsme jednu, kde tvrdil, že ČSÚ lze nahradit jedním odborem na MF ČR do deseti lidí. Že je (mimo jiné) ČSÚ poměrně strikně vázáno mezinárodními smlouvami, které jednak zapovídají přímou závislost na vládě, jednak předpokládají jistý aparát, to zcela pominul a nijak neřešil. (Ano, ty smlouvy se jistě dají vypovědět, ale pokud něco nazvu analýzou, tak bych v takovém dokumentu očekával alespoň náznak, že o takových závazcích vím.)
            2. Se stanicí metra Střížkov IMHO nemají dotace EU vůbec nic společného – placena byla (spolu s celou trasou z Holešovic do Letňan) z půjčky od EIB a z dotace z kapitoly Ministerstva kultury, jestli provoz té stanice je nákladnější než nějaké „neKotasovské“, k tomu byrád poznal nějaký zdroj.
            3. Centrální plánování je nástroj, který je třeba používat velmi s citem. Příkladem budiž např. centrální plánování, kterým generál Park Chung Hee za 20 let otočil korejskou ekonomiku.

            1. https://machpetrmach.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=248535

              Střížkov byl jen příklad jak se staví v eráru, přičemž z uhnijního je to obvykle eště horší. Můžete se podívat do Španělska na letiště či aquaparky v poušti (pár úchvatnejch akvaparků tu taky máme, co to kraje dotují horem-spodem a reklamy div že nejsou až v Drážďanech, aby tam vůbec někdo jezdil).

              To bude asi nějakej ten osvícenej monarcha (generál, monarcha, to jsou marginálie) co rád mikromanagement, potíž je, že todle se obvykle posere hned poté, co to přebere ten další neosvícenej.

              1. No, přímo analýzou bych to nenazýval, míchá tam dost věcí dohromady a ne zcela šťastně, ale budiž. Každopádně – díky za odkaz. Určitě to stojí za přečtení, a to včetně diskuse.
                Španělská letiště (která zejí prázdnotou mimo dnů, co tam natáčí Jeremy Clarkson) jsou krásný příklad, na druhou stranu to je extrém i na erár (a otázka nijak zásadní, jestli ten prvotní průšvih letiště CQM je v EU, nebo ve Španělech).
                Jinak nemám pocit, že by Korejská republika se nějak zvlášť posrala poté, co generála Parka zastřelili (1979). I z té asijské krize (1997) vyšli v podstatě beze ztrát.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017