Elektroautem na Jadran, teoreticky - zpět na článek

Počet komentářů: 223

  1. Pro každého, kdo někdy viděl batterypack mlunohybu naživo je představa jejich unifikace a zálohovaného oběhu vcelku zábavná. Ale pojďme chvíli počítat.
    Na konci R10 v Počernicích stoji MOLka, s osmi stojany. Ty jsou po většinu dne plně obsazené, občas se vytvoří i fronta. Co pět minut se u stojanu vymění natankované auto za prázdné, pumpa tedy za hodinu odbaví 96 aut. Nyní myšlenkově nahraďme auta mlunochody, dobíjenými z mlump 22 kVA. Buďme optimisty a předpokládejme, že každému mlunohybci postačí doba pobytu u mlumpy pouhých 30 minut. Jedna mlumpa tedy za hodinu odbaví dva mlunochody a aby byla zachována propustnost mlunírny 96 mlunochodů, musí být osazena nejméně 48 mlumpami. To, krát 22 kVA dává minimální příkon 1056 kVA, což si vyžádá poměrně mocné posílení poslední míle, ale je to představitelné.
    Nyní zkusme zvážit model, ve kterém mlunojemy (jako hypotetický model vezměme rozměry mlunojemu citygo-iV 1700*1100*35, tedy 0.7 m3 o kapacitě pouhých 37 kWh) obíhají a o jejich dobíjení mlunem se stará síť provozovatelů mluníren. Předpokládejme optimisticky, že výměna mlunojemu zabere deset minut. To si vyžádá celkem 16 výměnných pozic, pro které musí mít provozovatel mlunírny k dispozici neustále nejméně sto plně nabitých mlunojemů pro vyloučení čekání na dobití. Vezměme optimistický odhad, že plné nabití mlunojemu na 100% (zákazník bude vyžadovat zcela nabitý mlunojem) potrvá 4 hodiny při 22 kVA. Operativní zásoba tedy musí činit nejméně 400 plně nabitých mlunojemů a stejné množství na nabíječkách. S nabíječkami 22 kVA tak bude minimální odběr mlunírny 8,8 MVA a prostor, zaujímaný čistým objemem mlunojemů přesáhne 560 krychlových metrů.

    1. A to se prosím bavíme o jedné stanici a ta potřebuje 8,8MW. Schválně totiž píšu megawatty, neboť supervozy a jejich nabíječky budou mít jistě PFC, který narovná účiník na nejméně 0,9. Pokud by tam PFC nebyly, klidně si to při účiníku 0,5, běžným u ledek, zdvojnásobte na 17,6MVA.

      1. Snažil jsem se být na blouznivce mlunohybství dle možnosti hodný :) Jak jste zajisté poznal, zcela ignoruji i takové podřadné technikálie („das sind aber die eure Technikalien“, jak říkají někteří penězodárcovi manažeři), jako jsou ztráty, objemové požadavky na manipulační koridory, kabeláže a v neposlední řadě i opatření protipožární bezpečnosti.

        1. Na konci R10 v Počernicích stoji MOLka, s osmi stojany. Ty jsou po většinu dne plně obsazené, občas se vytvoří i fronta.
          Buď se to nabije v práci nebo doma.

          A to se prosím bavíme o jedné stanici a ta potřebuje 8,8MW
          Což je slabší napáječka pro železnici. Opět nic nenormálního.

          1. Aha, a tam se jako běžně dobíjí elektromobily? Nebo je to vlastně něco naprosto jiného, kam má přístup pouze odborný personál, a slouží to k něčemu úplně jinému? No?

            1. Aha, a tam se jako běžně dobíjí elektromobily? Nebo je to vlastně něco naprosto jiného, kam má přístup pouze odborný personál, a slouží to k něčemu úplně jinému? No?
              Na Vystrkově snad Běžný Franta Uživatel leze k trafům? Prostě píchne blbuvzdorný kabel do auta a je to. Kde vidíte problém?

              1. V tom, že vybudovat cca 10MW nabíjecí stanici fakt není taková sranda, jak vy si asi představujete. To fakt není o tom, že tam jeden Franta natáhne nějakej kabel, a druhej den si tam jinej Franta začne něco nabíjet. :-P

              2. Nevím, zda jste o tom někdy slyšeli. Může se stát, že vlivem opotřebení koncovky kabelu či poruchy nedproudové limitace v nabíječce se může stát, že nabíjecím kabelem, u kterého zrovna stojíte, proteče během několika sekund třeba 2.000A. To je pro měnič nabíječky fakticky zkrat. Pokud uvážím, že může explodovat akumulátor Vašeho vozu, resp. jeho balanční elektronika, tak dynamický účinek zkratu na vlastní venkovní kabel Vám spolehlivě přerazí obě nohy. Už jsem viděl, co provedl s 15cm zdí v trafačce jeden jediný přikurtovaný AYKY 3×240 o celkové délce asi 300m v zemi, na konci byl kabel v RISce zkratovaný 150mm2 zkratovací soupravou – „někdo“ omylem nahodil primár na 440kVA trafačce.
                Nebyl jsem přímo u toho, jen jsem viděl následky.
                Pokud se bavíme o příkonech nabíjecích stanic v řádu vyšších desítek MW, tak spolehlivě potřebujete na parkoviště každého většího sídliště přívést dvě linky 110kV, nebo jednu zálohovanou 220kV.
                Mimo všechno to svaté nadšení blbečků, kdož jsou ochotni to dneska kupovat, si osobně nedovedu představit, jak tento horem dolem dojený stát buduje infrastrukturu pro elektromobily.
                To doprdele nejsou zakopaný nádrže, stojany s čerpadly a bouda s kávovarem! S elekřinou obecně, příkony v desítkách kVA a napětím okolo 500-600V nelze manipulovat tak, jako s tankovací pistolí!

                1. Když oni si to představují tak, že se tam vykope půlmetrová jáma, do ní se „natáhne nějakej přívodní kabel“, jeřáb přiveze trafo, to se postaví vedle silnice do pole na betonovej sokl, a za týden už může nabíjet celá ves, protože takhle přesně to bylo, když se tam budovala jakási ta „optika“, Karle, a teď už má ten Internet celá ves, viď Máňo. To přece nemůže bejt o moc složitější, navíc todlencto je jenom eletrika, a tomu snad přece rozumí každej, vždyť i ten drát místo pojistky tam umí dát každej blbec, no ne, Máňo, kdežto tydlencty Internety, to je něco úplně jinýho, a jak to šlo rychle… :-D

                  1. pokud by stat nastavil podminky tak ze z dobijeni elektroaut by se stal byznys kterym se da slusne uzivit, zafinancoval by klidne drtivou vetsinu soukromy sektor …

                    1. To jinými slovy popisujete nějakou dotaci? Tedy dotovat neefektivní věc zdaněním věcí efektivních?

                      Cena za elektřinu je daná, výhody levnějšího provozu elektromobilu také. Prostředí je nastaveno, nechme subjekty konat. Pokud nekonají, zřejmě se to nevyplatí.

                    2. zadna dotace, proste nastaveni parametru tak aby se vyplatilo si na vlastni naklady postavit „cerpacku“ …co treba stanovenim za kolik se bude uctovat kWh pri dobijeni (min. castka) aby se to zrizovatelum vyplatilo a mohli z toho zit ? nevim treba by se naslo neco lepsiho je to jen momentalni napad …

                    3. Aha, takže u autíček na baterku by „minimální (výkupní) cena“ byla správná, ale třeba u atomové elektrárny je to podraz atomové lobby, co? :-D
                      A co je například minimální výkupní cena za kWh stanovená pro OZE, podle vás to jako není dotace? Proberte se! :-P

                    4. tak vymyslete neco lepsiho …

                    5. tu cenu za kWh za kterou cerpadlar bude cepovat nemusi rcovat stat ale trh v danem miste aby si na sebe cerpaci stanice vydelala (umorovani uveru na vystavbu a nejaky normalni ziks ze kterho lze slusne zit)

                    6. To je ale něco naprosto jiného, než jste říkal před tím. ;-)

                    7. vidite ja aspon premyslim jak by se neco dalo resit, vy se pak jen svezete na me vlne napadu, sam jste prazdny …

                    8. trevor12
                      3.7.2019 v 8:51

                      Něco lepšího už vymysleli pánové, např. Étienne Lenoir či Nikolaus Otto, před zhruba jedním a půl stoletím.

                      Jmenovat pak můžeme i pana Diesela, Goddarda nebo von Ohaina, rovněž průkopníky ve svých oborech nových pohonů.

                      Netuším kde se furt bere tadleta představa ichtylů technicky blbejch jak štoudev k tomu, že něco, co bylo překonáno před jedním a půl stoletím, zažije nějakou renesanci a bude z toho trhák. Stalo se to někdy s něčím jiným, snad mimo hliníku (což bylo dáno vynálezem elektrolýzy, ale v oblasti iontových akumulátorů nás nic takového nečeká)?

                    9. Behemot – ja jsem taky skepticky ze by se preslo vylucne na elektroauta za stavajiciho stavu vedeckeho poznani, uz jen ty delsi jizdy to je neprijemne to zastavovani kvuli dobijeni (spis bych to videl na rychlou vymenu za dobity akumulator), musela by byt vybudovana uplne nova infrastruktura, ale clovek nikdy nevi, taky pred 30 lety internet byl pro vetsinu nezname slovo …

                    10. Ta rychla vymena je hezka iluse. Jak by to fungovalo prakticky, muzeme videt treba u lahvi na technicke plyny. V Cesku ma monopol par firem, takze flasky vlastnit prakticky nemuzes, jinak ti je nenaplni (namatkou – acetylen). Za pronajem na rok platis sice nejakej baksis, ale ve finale to za rok dela docela ranec.

                      Takze aku nebude tvoje, ostatne proc taky, kdyz po vymene by ti dali nabity kdovico od kdovikoho. Takze patrit to bude nejakemu monopolu a ty budes pekne cvakat za udrzbu, testovani, blabla… jo, uz to vidim. To bude zase tuneeel :-)

                  2. Soukromý sektor to financovat nemůže, nebpť bude třeba měnit vedení, trafačky a ty pořád budou patřit někomu jinému.

                    1. jasne soukromy sektor muze zafinancovat asi jen „posledni mili“, dalsi veci by musel zainvestovat zase nekdo jiny nejsem si jistej ze vse z toho patri statu

                2. Nevím, zda jste o tom někdy slyšeli. Může se stát, že vlivem opotřebení koncovky kabelu či poruchy nedproudové limitace v nabíječce se může stát, že nabíjecím kabelem, u kterého zrovna stojíte, proteče během několika sekund třeba 2.000A. To je pro měnič nabíječky fakticky zkrat. Pokud uvážím, že může explodovat akumulátor Vašeho vozu, resp. jeho balanční elektronika, tak dynamický účinek zkratu na vlastní venkovní kabel Vám spolehlivě přerazí obě nohy. Už jsem viděl, co provedl s 15cm zdí v trafačce jeden jediný přikurtovaný AYKY 3×240 o celkové délce asi 300m v zemi, na konci byl kabel v RISce zkratovaný 150mm2 zkratovací soupravou – „někdo“ omylem nahodil primár na 440kVA trafačce.
                  Nebyl jsem přímo u toho, jen jsem viděl následky.
                  Pokud se bavíme o příkonech nabíjecích stanic v řádu vyšších desítek MW, tak spolehlivě potřebujete na parkoviště každého většího sídliště přívést dvě linky 110kV, nebo jednu zálohovanou 220kV.
                  Mimo všechno to svaté nadšení blbečků, kdož jsou ochotni to dneska kupovat, si osobně nedovedu představit, jak tento horem dolem dojený stát buduje infrastrukturu pro elektromobily.
                  To doprdele nejsou zakopaný nádrže, stojany s čerpadly a bouda s kávovarem! S elekřinou obecně, příkony v desítkách kVA a napětím okolo 500-600V nelze manipulovat tak, jako s tankovací pistolí!

                  Pustil jste si někdy video, co dokàže benzinová stanice?

                  Pokud budete někam tahat 110 kV, tak to bude k silnici.

                  Pokud už si někdy lidé z paneláků vydělají na elektromobil, tak se bude nabíjet menším příkonem a rozhodně menší soudobostí.

                  1. Menší příkon a menší soudobost jsou v případě mlunochodu navzájem se vylučující věci.

                  2. Přesně tak. Aby bylo nabíjení rozumně rychlé a efektivní, zvlášť v počátku nabíjení, potřebný minimální příkon nesmí být nijak omezován – ba naopak, musí být s ohledem na rostoucí počet dosti předimenzován.
                    Marty, proč 110kV k silnici? Protože dráty a trafačka?

                    1. Přesně tak. Aby bylo nabíjení rozumně rychlé a efektivní, zvlášť v počátku nabíjení, potřebný minimální příkon nesmí být nijak omezován – ba naopak, musí být s ohledem na rostoucí počet dosti předimenzován.
                      Marty, proč 110kV k silnici? Protože dráty a trafačka

                      Protože budete stavět něco jako další Vystrkov.

                      Doma budete nabíjet palubní nabíječkou nejčastěji 7 kW nebo 11 kW, což odpovídá cca moderní indukční desce a pokud se to holt sejde, tak tam bude balancer.

                      Vzhledem ke kupní síle v ČR masivní nabíjeni není téma blízké budoucnosti.

                    2. Kde přesně bude balancer a jaký? A podle čeho bude priorizovat odpojování?

                    3. Marty…
                      2.7.2019 v 14:58

                      V projektu k bytovce ve které teď dělám je v jednom bytě uživatelská změna, zásuvka 230 V/16 A na kabelu asi 50 m k parkovacímu místu dole v přízemí. Nedělám si iluze, že to je dost inteligentní člověk na to, aby si ji tam dal např. kvůli elektronářadí kdyby si někdy na svým benzínovým autě potřeboval něco udělat, bude to právě nějakej blbeček s lunochodem. Bude čučet jak péro až se mu to s bídou nabije za celej víkend :D

                      S ohledem na to, že byť ty byty mají podle nynějšího plánu elektrickej sporák, bude zázrak, esli se vůbec někdo odhodlá dodržet selektivitu a dát tam aspoň 20A hlavní jistič, se musím zueptat…děláte si jenom sofistikovanou prdel, nebo jste se takle už narodil?

                    4. dát tam aspoň 20A hlavní jistič, se musím zueptat…
                      Jedná se o novostavbu? Bydlím v bytě 10 let starém a je tu 3f 25A.

                    5. Lidicky, naco v byte 3×25 A? Ja tady na chalupe mam 3×16 A a honim na tim i cirkularku. Na bejvalym baraku to samy. Co v tech bytech mate?

                    6. Re: Marty…
                      2.7.2019 v 14:58

                      Moderni indukcni deska 7-11 kW? Hm? To jako dneska uz se da na te indukcni desce delat pulka kravy v celku? Na bejvalym baraku je indukcka, nejvetsi plotna ma 3,5 kW v rychlem rezimu a neumim si predstavit, ze by takto frcela cela plotna.

                      Zejmena pak kosinus fyyy… :-), v takovym satelitu, to musi bejt parada… Nebo zeby demokraticky se vsici dohodli, ze ktere faze bude odebirat kdy kdo? Nebo se slozi na kompenzator ucinniku? Nebo to CEZ rozuctuje vsem ala ‚povodnova dan‘?

                    7. Moderni indukcni deska 7-11 kW? Hm? To jako dneska uz se da na te indukcni desce delat pulka kravy v celku? Na bejvalym baraku je indukcka, nejvetsi plotna ma 3,5 kW v rychlem rezimu a neumim si predstavit, ze by takto frcela cela plotna.
                      Viděl jste někdy, když se opačné pohlaví rozjede s vařením? Samozřejmě plotýnky v boostu pojedou jenom pár minut narozdíl od nabíjení vozidla několik hodin.

                      Jenom příklad toho, co se bežně vyrábí – https://www.mall.cz/indukcni-varne-desky/siemens-eh675fec1e?utm_source=heureka.cz&utm_medium=cse&utm_campaign=EA&utm_content=indukcni-varne-desky&utm_term=925066#tabs

                      Je zajimavy, ze dneska kdekdo zna pojem „agregace“, zejmena pak v souvislosti s Internetovymi pripojkami, ale ze nemlich to stejny nastane se stavou pro elektrovozitka, to si nikdo nepripousti.
                      Ano přesne, to dost doomsayerů nedokážet pochopit.

                    8. Nejak te nechapu. To, ze muzu koupit varnou desku treba na 100 kW znamena co presne? Ze je moderni? Proc? Cim? Ze musim pak platit jistic jako kravu?

                      Co se agregace tyce, tak nevim, kdo co nemuze pochopit, ale doporucuji treba navstevu u nas na Sumave. Platime tady rychlou lajnu, na ktere visi cela vesnice. Vecer neposles ani E-Mail. Ja se obcas vecer prehazuju pres mobil, aby mi to vubec jelo. Tohle mas na mysli? To je realita, ano.

                    9. Sysop
                      6.7.2019 v 16:12

                      Viděl si někdy aspoň specifikace k elektrickýmu sporáku, nebo celej život jedeš na plynu? Běžnej sporák mívá tak kolem 12 kW a z toho trouba tak maximálně tři-čtyři. Jistě, stane se to tak dvakrát-třikrát do roka (Vánoce a pak třeba nějaký narozeniny, někdo možná hodně vaří na párty), ale vobčas fakt jedou dvě-tři plotny a trouba k tomu. Pak nějaká konvice, počítače, televize. No řekněme, že já rád dimenzuju aspoň s malou rezervou, ale to sem já.

                      Moderní bytová výstavba počítá s východoruskou kvalitou za západoněmeckou cenu, takže noví majitelé budou holt hodně naříkat. I dyž mi něco říká, že za minulé éry to nebylo o moc lepší, a navíc hlína po dvaceti letech, eh…

                    10. V bejvalym baraku je indukce, prikon jak jsem napsal. Cela ta deska ma 5 kW, ctyri plotny. Vykon jde ruzne rozdelovat, zena si nikdy nestezovala, ze by to pomalu jelo.

                    11. Torme nechte ho. On termín „balancer“ někde viděl v souvislosti s balancováním LiIon článků v nějaké soustavě a teď to aplikuje i na celé nabíječky. Lidi bez rozšířeného elektrotechnického vzdělání si při podobných diskusích pravidelně „urvou šráky“, ale to je jejich problém.
                      Znát rozvaděč v baráku a který jistič je který, ještě na tohle nestačí.
                      V případě, že europošuci a ekopošuci by to nedejbože nějakým brutálním tlakem prolobbovali, i tak to bude obtížně řešitelným problémem. Stále platí pravidlo, které VVN z mnoha technických důvodů vylučuje jejich vedení do městských aglomerací. Kdyby už nic, tak jsou kryté rozvodny VVN v provozu velice hlučné a obsluha jejich příslušenství náročná /tlakování a odpouštění kabelů, VVN vypínače, ochrany atd./. Vše se tedy bude odehrávat na hladinách do max. 35kV, ale spíše naopak, vidím to na množství kabelových přípojek na hladině 6,3kV, poměrně běžné např. v průmyslových zónách u pohonů velkých válcovacích stolic, kalandrů, drtičů apod.
                      Malý činitel soudobosti realizovat rozhodně nepůjde a to ani řízeným odpínáním třeba na principu dnešního HDO. Při větších počtech v aglomeraci by se totiž mohlo snadno stát, že ráno přijdete k vozu a on bude nabitý jen na 25%, protože je Vás v oblasti takových pošuků moc.

                    12. Torme nechte ho. On termín „balancer“ někde viděl v souvislosti s balancováním LiIon článků v nějaké soustavě a teď to aplikuje i na celé nabíječky. Lidi bez rozšířeného elektrotechnického vzdělání si při podobných diskusích pravidelně „urvou šráky“, ale to je jejich problém.
                      Jaký je pro vás tedy korektní termín, abyste nenasíral jak teenager v říji?


                      V případě, že europošuci a ekopošuci by to nedejbože nějakým brutálním tlakem prolobbovali, i tak to bude obtížně řešitelným problémem. Stále platí pravidlo, které VVN z mnoha technických důvodů vylučuje jejich vedení do městských aglomerací. Kdyby už nic, tak jsou kryté rozvodny VVN v provozu velice hlučné a obsluha jejich příslušenství náročná /tlakování a odpouštění kabelů, VVN vypínače, ochrany atd./. Vše se tedy bude odehrávat na hladinách do max. 35kV, ale spíše naopak, vidím to na množství kabelových přípojek na hladině 6,3kV, poměrně běžné např. v průmyslových zónách u pohonů velkých válcovacích stolic, kalandrů, drtičů apod.

                      Proč jsem taháte stále zasrané město? Bavil jsem o napájení mimo město.


                      Malý činitel soudobosti realizovat rozhodně nepůjde a to ani řízeným odpínáním třeba na principu dnešního HDO. Při větších počtech v aglomeraci by se totiž mohlo snadno stát, že ráno přijdete k vozu a on bude nabitý jen na 25%, protože je Vás v oblasti takových pošuků moc.

                      Připomíná mi to mentalitu jedné středočeské prdele, kde postavili satelit a nedali ani korunu do infrastruktury pitné vody. Pak se divili, že se ve špičce všichni neosprchují. Když bude pošuků moc, tak se holt budou muset dát prachy do infra, ale stejně budeme dalších 10 až 15 let recyklovat ojetá spalovací auta ze západu, tak můžete být v klidu.

                    13. No, takže vlastně tvrdíte to samé, a to, že to vlastně nebude fungovat. Protože tahat to ve městech pořádně nejde, a do vystrkova mimo město to zase nikdo tahat nebude, protože se mu to tam nevyplatí. Tak v čem je vlastně problém? :-D

                    14. No, takže vlastně tvrdíte to samé, a to, že to vlastně nebude fungovat.
                      Myslím, že uvidíme za 10 až 15 let, jak to dopadne…

                    15. Re: Marty…
                      2.7.2019 v 17:48

                      Hele, co misto toho tapetovani dat jen ‚Re:‘? Znas?

                    16. Je zajimavy, ze dneska kdekdo zna pojem „agregace“, zejmena pak v souvislosti s Internetovymi pripojkami, ale ze nemlich to stejny nastane se stavou pro elektrovozitka, to si nikdo nepripousti.

          2. V práci. Nebo doma. Dobrá, počítejme:
            Budeme stále brát nabíječky 7.4 kVA, jen málokdo chce, aby jeho mlunohyb, který se chystá využít pro noční cestu na pohotovost nebo pro manželku na letiště dojel kousek za roh a zdechnul. Můj penězodárce zaměstnává hodně přes třicet tisíc lidí a přinejmenším desetina jezdí do práce vozem. Levná a ne moc povedená nabíječka AllinOne Wallbox vyjde na něco málo přes deset tisíc bez daně při adekvátní množstevní slevě. To je na tři tisíce hypotetických mlump hezkých třicet miliónů jen za železo a 22 MW na příkonu při cos fí 1, fakticky spíš 30 MVA při reálnějších parametrech.
            Doma. OK, vezměme třeba nejčastější panelák T06B s jedenácti patry, desíti vchody a čtyřmi bloky na patro. To je při jednom mlunohybu na rodinu 440 potřebných mlump na dům, tedy 4 MVA. Co dům, to dvě nová distrubuční trafa jen pro mlunohyby.

            1. A i tohle je jenom teorie.

              Realita je takova, ze mam v baraku jistic 3x25A (za kterouzto alokaci si nechal CEZ pekne zaplatit) a takovych domu je v nasi ctvrti momentalne 17.
              A vsechny tyto domy jsou pripojeny na ulicni rozvadec 3x110A. Tedy overbooking ulicni pripojky 5:1.

              Prostym vypoctem zjistime, ze pokud zacne 5 ze 17 domu nabijet elektromobil plnou kapacitou sve pripojky – vyrazi to ulicni pojistky a konec srandy.
              Pokud budou nabijet 4, zbyva na zbylych 13 domu 10 Amper z ulicni kvoty.

              Takze v realu v nasi ctvrti 17 domu je monzo simultanne nabijet 2 auta, se zavrenyma ocima 3.
              A to bydlim v suburb Prahy, prave zde by elektromobil na dojizdeni do prace daval jakystakys smysl…

              1. vasek: nebojte se, že budou vypadávat pojistky. Zavede se nějaká forma FUPu, sociální skóre a možná nebudete muset vůbec řešit, kdy si elektromobil nabijete, protože nebudete ani v pořadníku, natož abyste to měl doma. Z daní ale budete platit zvýšené ekopříspěvky na ekomobilitu, něco jako dnes na solární tunel.

              2. ale to porad pocitate s tim, ze se to zavede pres noc

                nabeh elektromobility u nas (i kdyby nastal) bude rozprostren prubeznym zvysovanim poctu do minimalne 10 let, spis 20 let

                1. Oni tomu politici dodají nějaké turbulence. Nechat něco normálně žít? To zrovna. Můžem kouknout do zahraničí.
                  Nejdřív se to bude masivně podporovat a dotovat. Pak toho bude najednou moc, nebude to kde nabíjet, zasere to preferenční pruhy autobusům a bude občas vypadávat proud. Tak se zase bude postupně omezovat a zdaňovat. Mezitím se rozpadne EU a rozbije globální oteplování, protože jdeme zase do fáze slunečního minima.
                  A pak si sociální inženýři najdou něco jiného než potírání spalováku a pojede se dál.

              3. A i tohle je jenom teorie.

                Realita je takova, ze mam v baraku jistic 3x25A (za kterouzto alokaci si nechal CEZ pekne zaplatit) a takovych domu je v nasi ctvrti momentalne 17.
                A vsechny tyto domy jsou pripojeny na ulicni rozvadec 3x110A. Tedy overbooking ulicni pripojky 5:1.

                Prostym vypoctem zjistime, ze pokud zacne 5 ze 17 domu nabijet elektromobil plnou kapacitou sve pripojky – vyrazi to ulicni pojistky a konec srandy.
                Pokud budou nabijet 4, zbyva na zbylych 13 domu 10 Amper z ulicni kvoty.

                Takze v realu v nasi ctvrti 17 domu je monzo simultanne nabijet 2 auta, se zavrenyma ocima 3.
                A to bydlim v suburb Prahy, prave zde by elektromobil na dojizdeni do prace daval jakystakys smysl…

                Spiše se odpíchněte od palubních nabiječek prodávaných vozidel, pak to začne dostávat normální obrysy.

              4. Tento stát má v současnosti, ale i do budoucna značné problémy i s tím, aby zajistil požadovaný příkon do jednoho jediného AlFe vedení v ulici, kde vznikla malá pekárna. Jejímž provozem se stává, že napětí na všech fázích v pracovní době poletuje ve značných skocích od 205 do 225V, plus k tomu často vypadává deon na sekundáru trafačky, protože je přetížená.
                To je prosím osobní zkušenost z ulice o tři řady dál – a to nebydlíme v nějakých moderních řadovkách, které měly nově budované sítě a ve kterých se už od počátku devadesátek počítalo s vytápěním elektrikou.
                Problém s malou lokální pekárnou se táhne už 3 roky a nevyhrotil se zatím jen proto, že většina současných spotřebičů a AV techniky už má spínané zdroje. Ty jsou schopné funkce už od napětí cca 120-150V a ani velké kolísání jim principiálně nevadí. Dokonce by se dalo říci, že spínaným zdrojům je snížené fázové napětí ku prospěchu, neboť nejsou potom tolik tepelně zatěžovány.
                Problém mají celou dobu provozovatelé zařízení s klasickými transformátory, provozovatelé asynchronních strojů, které nedávají potřebný výkon a je třeba je nahrazovat výkonnějšími. Vadí to i v zářivkovém a mnohém LED osvětlení, protože napěťové skoky o úrovni ±20V prostě žádný současný osvětlovací systém nezvládá. Spínané zdroje uvnitř nich nejsou zároveň stabilizované, jako je tomu třeba u AV techniky či nabíječek na cokoli.

                1. Tento stát má v současnosti, ale i do budoucna značné problémy i s tím, aby zajistil požadovaný příkon do jednoho jediného AlFe vedení v ulici, kde vznikla malá pekárna. Jejímž provozem se stává, že napětí na všech fázích v pracovní době poletuje ve značných skocích od 205 do 225V, plus k tomu často vypadává deon na sekundáru trafačky, protože je přetížená.
                  To je prosím osobní zkušenost z ulice o tři řady dál – a to nebydlíme v nějakých moderních řadovkách, které měly nově budované sítě a ve kterých se už od počátku devadesátek počítalo s vytápěním elektrikou.
                  Problém s malou lokální pekárnou se táhne už 3 roky a nevyhrotil se zatím jen proto, že většina současných spotřebičů a AV techniky už má spínané zdroje. Ty jsou schopné funkce už od napětí cca 120-150V a ani velké kolísání jim principiálně nevadí. Dokonce by se dalo říci, že spínaným zdrojům je snížené fázové napětí ku prospěchu, neboť nejsou potom tolik tepelně zatěžovány.
                  Problém mají celou dobu provozovatelé zařízení s klasickými transformátory, provozovatelé asynchronních strojů, které nedávají potřebný výkon a je třeba je nahrazovat výkonnějšími. Vadí to i v zářivkovém a mnohém LED osvětlení, protože napěťové skoky o úrovni ±20V prostě žádný současný osvětlovací systém nezvládá. Spínané zdroje uvnitř nich nejsou zároveň stabilizované, jako je tomu třeba u AV techniky či nabíječek na cokoli.

                  Proč tedy nepodáte reklamaci, pokud je služba mimo parametry?

                  1. Neopisujte furt celé předchozí příspěvky, my je vidíme. Stačí ta jedna vaše věta. :-P

                2. Nesčetný počet reklamací byl už dávno podán Vy chytrolíne. Čeps z velké investice vždy vybruslí tím, že by bylo třeba rekonstruovat celou 22kV přípojku o délce xx kilometrů i trafostanici a vedení nn.
                  Na takové investice momentálně Čeps nemá peníze a Vy chytrolíne jste i se svejma reklamacema služby v temné řiti. Obecně reklamovat podpětí a skoky v síti vůbec není totéž, jako reklamovat třeba vadný, špatně fungující výrobek či poruchové auto, víte?

                3. Marty s tečkami, proč tu děláte takovej bordel kopírováním do kurzívy celých příspěvků?
                  Nestačí Vám prostě odpovědět, nebo se otázat konkrétního člověka, pokud něčemu nerozumíte?

                  1. Nesčetný počet reklamací byl už dávno podán Vy chytrolíne. Čeps z velké investice vždy vybruslí tím, že by bylo třeba rekonstruovat celou 22kV přípojku o délce xx kilometrů i trafostanici a vedení nn.
                    Na takové investice momentálně Čeps nemá peníze a Vy chytrolíne jste i se svejma reklamacema služby v temné řiti. Obecně reklamovat podpětí a skoky v síti vůbec není totéž, jako reklamovat třeba vadný, špatně fungující výrobek či poruchové auto, víte?

                    Holt se přestěhovat do místa, kde je infrastruktura ok.

                    Marty s tečkami, proč tu děláte takovej bordel kopírováním do kurzívy celých příspěvků?
                    Nestačí Vám prostě odpovědět, nebo se otázat konkrétního člověka, pokud něčemu nerozumíte?

                    Protože takto můžete reagovat na konkrétní příspěvek nebo jeho část.

                    1. Ale to vy neděláte.

                  2. …a to zcela bez ohledů na kapacitu servru či přehlednost stránky, že?
                    Dovolí Vám takovej bordel dělat i na nějakých Vašich mládežnických diskusích?
                    Všiml jste si, že to tady kromě Vás nikdo jiný nedělá??

                    1. …Všiml jste si, že to tady kromě Vás nikdo jiný nedělá??
                      Také ve složitější diskuzí nelze zjistit, na které příspěvek je ragováno.

                      …a to zcela bez ohledů na kapacitu servru či přehlednost stránky, že?
                      Dovolí Vám takovej bordel dělat i na nějakých Vašich mládežnických diskusích?

                      Hoďte si studenou sprchu a přečtě se si záhlaví.

                      Důležitá upozornění pro čtenáře
                      6. Pokud se Vám to nelíbí, nečtěte to.

          3. Fakt mne baví, jak humanitním vzděláním postižení jedinci hledí na technické problémy. Přesně v duchu hesla, že ke sledování televize elektřinu nepotřebují, že se klidně můžou dívat při svíčkách.

            1. to: Torm

              Mlunochod je skvělý termín, stejně jako jedinci postižení humanitním vzděláním :-)

              Btw, postiženým jedincům lze např. doporučiti, aby ku nabíjení akumulátoru užili ebonitové tyče třené liščím ocasem (anebo jsem to spletl a je třeba tříti ocas ?).

              Případně lze využíti také dralo: nabíjeti mlunochod lze i z elektromagnetického generátoru, který by byl poháněn postižencem buďto na rotopedu sedícím, aneb v běhacím kole umístěném …

  2. Nevím proč to pohrdání Chorvatskem. Já tam jezdím každý rok už dvacet let a naprostá spokojenost. Pravda, než byla dálnice, bývala ta cesta trochu dobrodružnější, ale to jsem zase byl mladší a víc jsem vydržel :-) Samozřejmě tam nesmím jet s cílem se povalovat někde na přelidněné pláži. Za normální považuju, že tam čeká pronajatá loď, která nás s celou partou odveze někam, kde cizího člověka nenajdu ani námořním triedrem :-)

    Druhá věc je ten elektromobil s dojezdem 2000 km. Když přiměřeně použijeme Ciolkovského rovnici, která vlastně popisuje jaká musí být hmotnost dopravního prostředku aby na danou cestu uvezl i své vlastní palivo, vychází z toho sympatické SUV o hmotnosti necelých 15 tun. Takže problém je řešitelný už současnými bateriemi. Někdo by to měl politikům říct, aby konečně definitivně zakázali spalovací motory, když alternativní řešení prokazatelně existuje.

    1. Kdo pohrda Chorvatskem? Ty miliony Cechu, ktere tam jako kazdorocne vyrazi? Jaky Ciolkovsky? Chorvatsko premistili na obeznou drahu? Uteklo mi neco?

      1. Ano, uteklo, ale to se tady stává :-)

        Jestli nemáte rád exponenciální funkce, můžete k výsledku dojít i řadou jiných metod. Třeba si najít parametry nějakého elektro-autobusu a místo cestujících dosadit hmotnost baterií. Mělo by vyjít plus mínus totéž.

  3. Prdy norské feministky pobavili.)
    Méně však celkové vyznění textu, který předpokládá že dovolená = cesta autem. Cestovat se dá i jinak, víte? Třeba letadlo se úplně vybízí. Každý máme tu hranici kdy vyplácí letět trochu jinou, ale u mě je to 500km. Třeba i blízké město jako Mnichov se mi vyplatí letecky, je to rychlejší a pohodlnější.
    No a co, že si s sebou nemůžu vzít všechny ty krámy co vozíte v autě? Dovolená by měla být hlavně o odpočinku, a tahání celé domácnosti v autě přes půl evropy se mi nespojuje s odpočinkem. Jak já jsem rád, že s sebou na dovolené nemám třeba notebook, auto nebo spižírnu jídla. Všude kde jsem byl se dalo jídlo koupit. Co nemám, to nepotřebuju. Jasně, ale chce to umět létat. Koupit si zájezd z cestovky smrdí průserem, viz to naříkání výše o dvou hodinovém čekání. Přitom stačí letět obyčejnou linkou a ignorovat charter. Na pravidelný spoj uvnitř Schengenu stačí půl hodina na letišti předem. Stačí si koupit s předstihem letenky, objednat ubytování na bookingu a dovolená je hotová, easy. Na 14 dní mi stačí malý batoh na záda, i manželka si poradí se sportovní taškou cez rameno. Žádné kufry dolů.

    Jinak tento „článek“ by mohl klidně vyjít začátkem minulého století. Na co je ten automobil, když za něj nezapřáhnu pluh? A jak se s tím orá pole? A cesta do sousedního okresu… Víte kolik by po cestě muselo být vybudováno lékáren s benzínem? Zákony fyziky neošálíš.

    1. Ne každý chce chytit z měsíc nečištěné palubní klimatizace nízkonákladové Bantustan Airlines, multirezistentní tropické bakterie.
      A nebo se místo dovolené léčit z otravy jídlem servírovaným během letu.

      On ten český paštikářský jadranský konzervativizmus má něco do sebe. Poslední dobou šla kvalita leteckých společností tak do kopru, že je to sázka do loterie, jestli po příletu strávíte týden na pláži nebo v místní nemocnici.

    2. Zase se to neradi, moje reakce je dole, pulhodina na letadlo je blbost, to nestaci ani na security check pred gatem.

      Co se tyce Mnichova, prave ted mi Google Maps ukazujou 400 km, 3hod 40 minut, do centra Mnichova, ne na letiste, odkud se pak jede hodinu do centra.
      To uz je uplnej nesmysl, trva to dyl dohromady cca 5-6 hodin, zato je to drazsi a doveze me to jinam (na letiste) nez potrebuju. Kauf snu.

      Do Mnichova se lita z jedineho duvodu, je to hub na cesty do Ameriky a Asie.

      1. Jak můžeš vědět, kam chci dovézt? Mimoto jezdí tam jezdí každou chvíli bus přímo do města.
        A na zmíněných 6 hodin jsi přišel jak? Nikdy mi to netrvalo déle jak 3 hodiny, z toho samotný let trvá 50 min. A cena? Mám teď letenky na srpen, Lufthansa se zpáteční letenkou a přednostním odbavením za 4200 kč. Jak jsem psal, nedává mi valný smysl s sebou tahat ještě auto.

    3. „Třeba letadlo se úplně vybízí. Každý máme tu hranici kdy vyplácí letět trochu jinou, ale u mě je to 500km. Třeba i blízké město jako Mnichov se mi vyplatí letecky, je to rychlejší a pohodlnější.“

      Otázkou je, jak dlouho to tak ještě bude.
      Viz M. Stropnický a jeho výrok o tom, že není normální, aby si běžný plebs mohl dovolit cestovat na dovolenou letadlem. (V kombinaci s tím, kolik jeho soudruhů sedí v orgánech EU.)

      „Přitom stačí letět obyčejnou linkou a ignorovat charter. Na pravidelný spoj uvnitř Schengenu stačí půl hodina na letišti předem.“

      Tam nejde o charter, ale o odbavené zavazadlo. Jakmile máte odbavené zavazadlo, prostě na tom letišti s předstihem být musíte.

      Přičemž teda s batohem na zádech na prodloužený víkend je v pohodě, na 14 dní už trochu hardcore.

      1. To je správná otázka, jak dlouho to ještě vydrží. Na druhou stranu samotný Stropnický má na světový cestovní ruch takový vliv, jako moje prdy na globální oteplování.
        A co se týká batožiny, každý potřebujeme jiný komfort ke spokojenosti. Není tomu tak dávno, kdy mi na dva týdny stačila jen usárna se zlomkem věcí.
        Do 45l batohu dám náhradní kalhoty nebo kraťasy, 2 košile, 4 trička s nízkou gramáží, náhradní spodní prádlo, hygienu (jen balení do 100ml, to zabere málo místa), fotoaparát s náhradní baterií, čtečku knih, zápisník a tužku a nabíječku na telefon. Co nemám nepotřebuju.

  4. ad. 3) jediné na čem by se musely jednotlivé země domluvit by byl standard mechanický…napětí jako takové může mít poměrně široké rozpětí, moderní pohony si s tímto dokáží poradit.
    Problém je spíš v tom, jak takto napájet hodně aut najednou…
    Pro názornou ukázku – i dobře udělané auto potřebuje poblíž (spíš přes) 20kW aby drželo dálniční rychlost, pokud chce i dobíjet, musí logicky víc. 25 aut=1/2 MW, 250 aut=1MW… Protože nemáme vodivé koleje, musí být 2 dráty, navíc celkem blízko sebe, nemohou tudíž používat příliš vysoké napětí. I=P/U, potřebný proud nechť si každý soudruh spočítá sám. Dráty pro troleje by buďto musely být šíleně tlusté, nebo měnírna doslova každý kilometr, to není finančně únosné…

    ad 4) a 7) baterie pro auto je drahá, jakože opravdu hodně. Ten finanční rozdíl mezi spalovákem a elektrou? Téměř výhradně kvůli tomu akumulátoru… Docela mě překvapuje, že jako Čech okamžitě nevidíte problém v tom, že součástka co:
    -stojí 40-60% auta
    -z něj jde snadno vyndat
    -by po ní byla značná poptávka…

    as 5) v momentě kdy by na trhu byl takový palivový článek použitelný v normálním provozu, by čistě bateriové auto přes noc ztratilo smysl. V případě methanolu si lze ponechat stávající infrastrukturu (benzinka prostě jen bude muset vyčistit nádrž, trubky a čerpadla aby mohla přejít na „čistý“ methanol)
    Problém těchto palivových článků je jejich značná citlivost na „katalytické jedy“ a nemalá cena.

  5. Externí baterku ve formě přívěsu za auto. Což?

    1. Preferované řešení je dieselagregát na přívěs. Ostatně, BMW do svých elektromobilů s velkou slávou za tušim 200 000 příplatek, takový 15kW agregát montuje.

      1. Pokud bych jel jednou do roka do chorvatska, preferoval bych spis neco co na tu cestu, co ale sebou nemusim zbytek roka vozit. protoze zbytek roka jezdim do 50km.

        1. Inu, proč nevzít svůj Powerwall (https://cs.wikipedia.org/wiki/Tesla_(automobilka)#Baterie_pro_dom%C3%A1cnost) k moři, že :-)

          Odpojíš od solárů, naložíš na vozejk a hurá do Chorvatska. Že jeden váží cca 100kg a na prodloužení dojezdu jich budem potřebovat asi pět, to nás přece nezastaví ;-)

      2. Jestli myslíš BMW i3 REX, tak to BMW ruší a od letoška už bez spalovacího motorku (REX = range extender) ale s větší baterkou.

  6. Heh, to dvouhodinove cekani ve fronte se tykalo naprosto bezneho linkoveho spoje Praha – Split, provozovany jointem Travel Service/CSA.

    Je to ostatne jediny primy spoj z Prahy.

    A pri prijezdu pul hodiny pred odletem ti garantuju, ze zase pudes zpatky na Taxik, jakoze ani omylem, pulhodka je tak s bidou na security check pred gatem.

    Trva to tak dlouho hlavne kvuli odbaveni zavazadel.

    1. No moment, ten spoj o kterém píšete, ten už nemá mezipřistání v Pardubicích? Nevím jak teď, ale ještě před pár lety se to dalo.

      Hore píšu, že s sebou neberu palubní zavazadla, jen kabinové zavazadlo. A to si ještě doma upravím, jeho obsah rozsáčkuju, abych to nemusel dělat na letišti. Oblečení si vezmu bez kovových částí. Jasně, kovové pásky v botě… Při průchodu rámem jen šoupu nohama, detektor kovu je nezachytí. Půl hodiny do oteření gatu vždy stačilo, nikdy jsem se nevracel zpět.

    2. Heh, to dvouhodinove cekani ve fronte se tykalo naprosto bezneho linkoveho spoje Praha – Split, provozovany jointem Travel Service/CSA.
      Kolega koupil zájezd u německé cestovky, letěl z Drážďan. Prý plná spokojenost a bez problémů…

  7. Autor by si měl vyžádat dotaci od chorvatského ministerstva zahraničí. Článek mě úplně navnadil na pobyt, někdy po sezóně. Tedy spíš diskuze pod ním.
    Ostatně, Jugoška byla pro nás vždy tak trochu vzdálené přímořské slovensko. I kvůli slovanskému jazyku.
    Nezi těma arabáčema s podivným uchrchlaným jazykem a zákeřnou orientální mentalitou se člověk necítí až tak dobře.

  8. Ty snahy o výměnný systém baterií už tady několikrát byly a pokaždé to zkrachovalo.

    1. Výmena batérií skrachovala vždy na tom, že unifikovať batériu a aj auta roznych znaciek, tak aby pasovali, je mission impossible v priemysle, kde máme napr. stovky rôznych olejových filtrov a pritom by kludne stačil jeden pre všetky typy automobilov.
      O to viac ma pobavilo, že autor si predstavuje, že do auta, kde samotná baterka váži 500-1000 kg, by naložil ďalšiu ako power bank na nabíjanie. tá by zrejme tiež vážila aspoň 500 kg…

      1. Ano, to mě také hned napadlo. Prostě jenom tak připojím další tunovou baterčičku (měla by mít rozhodně vyšší kapacitu než ta vestavěná) a jedu. :-D

  9. OT: No ja se posledne pri ceste na jih (asi dva mesice dozadu) musel smat, kdyz sice na kazde pumpe na A8 pod mnichovem bylo aspon pet stojanu na dobijeni tesly, ale hned na kazdem stojanu cedule „max 45 min“… uz vidim jak pri takove koupacke invazi na jih, kdy se i na bezne benzince fronti, bude vic jak tucet elektroaut pokouset prekonat alpy :D

    Jinak to s tim elektrovlakem kdysi fungovalo, jmenovalo se to Unska Pruga, ze Zahrebu na jih to melo maximalky kolem 120kmh, problem je ze jak se trat toci kolem reky Uny, tak pulka zustala v chorvatsku a druha ve federaci, kde se ani neumi dohodnout na jednodussich vecech, tak mila trat shnila a dneska se jezdi oklikou motoraky vznosne nazvanymi interciti nagibni a cesta do splitu trva vic nez zdravo…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017