Džon dýr gambol (návrat do reality) - zpět na článek

Počet komentářů: 219

Přidat komentář
 1. K hormonu, kterým se dopují brojleři.

  Kuře vyšlechtěné tak, aby si chybný hormonální koktejl vyrábělo samo – je úplně stejné, jako kdyby se hormony dopovaly zvenčí. Ono to kuře roste rychle právě proto, že je vyšlechtěné de facto s hormonální poruchou.

  Kromě toho, nebyl bych si zrovna moc jistý u ukrajinských kuřat, kterými je zaplavován náš trh – že nejsou hormonálně krmena.

  1. „Brojleři rostou rychleji než kosti co se jim lámou? Všechno servali do čeho ..

 2. Zalez zpět pid ten placatej šutr, z pod kterýhos vylezl šuline!

 3. ‚Zabýval by se někdo nějakým vývojem, kdyby to při současných technických a technologických možnostech vydělávalo?‘

  To je ale picovina. Vyvoj probiha, mimo jine, take proto, aby ‚to‘ vydelavalo VIC, pripadne, aby ‚to‘ nechciplo diky konkurenci, ktera vyvyji a tak ji treba staci mensi profit, nebo ma levnejsi technologii, atd.

  Technologicky vyvoj by bylo mozne zastavit, pokud by se nemenily naklady a zisk.

  1. Kdo dnes žere kuřecí je sebevrah. Narostou mu kozy a zmenší se koule a pak zakalí bídnou smrtí.

   1. To je důvod, proč Ústavní soud chce pro transsexuály změnu genderu bez operace. Dnes si stačí dát 2 kuřata. A nebo jen jedno – pokud je z Ukrajiny. Hned máte změnu pohlaví.

    1. Za zženštilou populaci můžou ženské hormony, které do sebe v antikoncepci holky/ženy cpou. Pak je vyčůrají a lidi je snědí v rybách.
     Výkrm brojlerů (kuřata, králíci) neprobíhal snad nikdy s použitím hormonů. Proč? No protože by ty zvířata byla šlachovitá a jejich svalovina by byla tuhá a protkaná cévami. Výtěžnost by byla nižší.
     Používaly se antibiotika jako stimulátory růstu (virgiamicin, salomicin). Nevím, jestli si ty názvy pamatuji dobře, ale po jejich zákazu přidávání do krmných směsí se to chvíli ještě obcházelo přes veterináře, který to „naordinoval“ jako lék (perorálně). Pak ty látky zakázali úplně. Ale jejich efekt spočíval v úpravě prostředí v trávicím traktu, zlepšením využití živin, potlačení negativních vlastností složek krmiva, ale hlavně způsobovalo to vázání vody ve svalech (přírůstky hmotnosti a jemné maso). Zákaz byl z lékařských důvodů, aby se neplýtvalo antibiotiky a nevytvořily se rezistentní kmeny.

     1. Panek:

      „…a lidi je snědí v rybách.“

      – – –
      Tzn. projdou neporušené ČOV a nenaruší je ani trávicí trakt ryb?
      Chemii nerozumím…

      .

      1. Taky nerozumím chemii, ale studie už na to jsou (google: estrogen, ryby, muži). Zejména přímořské státy na to trpí. Jednat se tam na ČOV sere a sračky letí rourou do moře a pak tam jedí mnohem více mořských plodů, než třeba u nás.

       1. Panek:

        Aha. Takže u nás v ČR spíš jen riziko při vyšší konzumaci mořských produktů…

        Já četl něco rizicích u nás, co se týká svinstev z pervitinu a podobných drog. Údajně něco z toho ČOV projde.

        .

       2. Panek 9.5.2024 v 8:16

        Čistírny městských odpadních vod používají k čištění baktérie (v hovorovém jazyce breberky). Některé látky, třeba hormony nebo antibiotika bakterie nezpracovávají, nebo jen částečně, protože jsou historicky adaptované na jinou stravu.
        V principu je tedy z hlediska konzumace hormonů jedno, zda jíte mořské plody vyrostlé pod výustí z ČOV nebo pod výustí splaškové stoky.
        Co se týče tuzemských vod, je rozdíl mezi rybou chycenou v Podbabě a v Raškovicích.

        1. samozřejmě, musí dojít eště k chemickýmu čištění, spolíhat v dnešní době jenom na mechanický a biologický je stupidní

         ostatně řada čističek, hlavně dyž to dodávali žabožrouti, je v biologickým režimu úplně na hovno a stejně se tam furt sypou chemický reaktanty (např. v Modřicích) po tunách, takže dát tam enzymy na rozštěpení hormonů už je pár kilo navíc, to se ztratí

         1. Behemot 9.5.2024 v 9:27

          Není.
          Není.
          V Modřicích sypou nejspíš chlorid železitý, kterým se sráží zbytkový fosfor. Tradiční evropská čistírenská škola preferovala odstranění dusíku před fosforem, dlouholetá praxe ukazuje, že to byla chyba. Bezfosfátové prací prostředky sice nabývají vrchu, ale výrobci domácí chemie přesunuli fosfáty do tablet pro myčky, které pomalu početně dohánění pračky.
          Hormony se enzymaticky neodstraňují, používá se filtrace přes adsorbent nebo filtrace membránová, u jiných hormonů (steroidy) je použitelná oxidace.
          Vzhledem k, z hlediska technologického, velmi nízkým koncentracím hormonů v odpadní vodě je jejich odstraňování z odpadní vody v ČOV ekonomické zoufalství.
          Perspektivní je zavedení „třetí trubky“ v kanalizační síti a instalace záchodových mís konstruovaných k separaci moči pro samostatné čištění.

          1. Ono se to bude muset řešit. Umělý hormon etynilestradiol, který zamořuje celé prostředí z hormonální antikoncepce se jen hromadí a jeho koncentrace narůstá. Nic ho neumí rozložit ani zlikvidovat.

           Už působí na vodní organismy a dělá ze samců samice.

           U lidí snižuje u mužů plodnost a počet spermií.

           Jestli se s tím něco neudělá, tak nás zachrání jedině islám. Zákaz hormonální antikoncepce a přestání zamořování prostředí umělými ženskými hormony, v přírodě nijak nerozložitelnými.

     2. Panek: Za zženštilou populaci můžou ženské hormony, které do sebe v antikoncepci holky/ženy cpou. Pak je vyčůrají a lidi je snědí v rybách.

      Samozřejmě, protože ženský hormon v hormonální antikoncepci je umělý – ve formě, která v přírodě není. Pro ženy to má tu výhodu, že jim stačí malé množství hormonu, neb ani ženské tělo ho neumí rozložit. Nic v přírodě neumí rozložit ženský hormon z hormonální antikoncepce – hromadí se v celé přírodě více a více.

      Pokud máte v ruce nějaké CD, nebo pokladní lístek ze supermarketové termotiskárny – máte v ruce další látky, které na tělo působí jako ženské hormony. A narušují, kousek po kousku, mužský hormonální systém.

      A ta kuřata, to je to samé. Kuřata jsou vyšlechtěna na hormonální poruchu. Stejnou hormonální poruchu, jako mají někteří tlustí lidé, kteří nemohou zhubnout z důvodu špatného hormonálního systému. Bez té hormonální poruchy prostě kuře nikdy tak rychle (40 dní? nebo kolik?) není schopno vyrůst. Samozřejmě, že se kuřecí hormony (nebo jejich zbytky) podílejí na kurvení lidského hormonálního systému. Ony ty hormony působí ve velmi nanoskopických dávkách.

      Mimochodem, někteří fanatici dokonce označují dnešní vyšlechtěná kuřata za nejrychleji rostoucí rakovinný nádor. To sice přehánějí, ale pravdou je, že rychlý růst buněk – a je jedno jestli u extrémně přešlechtěných organismů nebo třeba braním anabolik u kulturistů – jistou podobu má.

      1. Alan.Cox 9.5.2024 v 14:29

       Kuřata masná jsou vyšlechtěna výběrem jedinců vynikajících rychlým růstem a účinným metabolismem – proto se jim podávají krmné směsi podle aktuální růstové fáze.
       Podobně jdou šlechtěna masná plemena skotu, prasat, ovcí.
       Podle jiných hledisek jsou šlechtěny dojnice a nosnice.
       Podle jiných hledisek jsou šlechtěni dostihoví koně nebo psi.
       Jde o maximální využití genetického potenciálu organismu.

       O přešlechtění nelze ve vámi uváděných popisech hovořit. V případě přešlechtění se cílová vlastnost naopak začne ztrácet, případně jí není dosaženo kvůli zdravotním komplikacím, které mohou být i letální.

       Produkce vlastního růstového hormonu s věkem klesá, což platí i pro kuřata.
       V domácích chovech se ledaskomu (mě nevyjímaje) povede praktický pokus – brojler masného plemene rychle vyroste do jatečné hmotnosti a je-li místo usmrcení ponechán svému osudu, dále neroste, dožije se několika let a je-li to slepice, snáší vejce.
       Kuřecí růstové hormony se na kurvení lidského hormonálního systému podílejí stejně jako vepřové nebo hovězí, tedy nijak.

       1. takze ty spousty popsanejch pripadu podivnejch zmen organismu, v extremech az nezhoubnyho bujeni svalove hmoty v napadne korelaci se zvysenym prijmem kureciho masa, jsou vsecko smyslenky? Tak dik dochtore!

        1. Behemot 14.5.2024 v 16:18

         Jakže to píšete?
         Jo, pics or didn´t happen!

         Jak prokázaly mnohé studie, příliš častá konzumace (platí pro všechny druhy masa) může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin a infarktu myokardu. Nadbytečný příjem kuřecího masa a tedy i bílkovin vede k hromadění odpadních látek z metabolismu bílkovin a tím k přetěžování ledvin.
         https://ms.noveveseli.cz/images/dokumenty/zdrave-suroviny/kureci-maso.pdf

         Doložený výskyt akromegalie v důsledku konzumace kuřecího masa se mi nepodařilo najít, ale to nic nedokazuje, jistě.

         1. Když se přežíráš, tak je škodlivé všechno.

          O kuřecím ani nemluvě, protože to je už dávno hormonální koktejl (který si kuře vyšlechtěné na hormonální poruchu aby rychle přibývalo na váze vyrábí samo). O ukrajinských kuřatech ani nemluvě.

          Zdravé ledviny vydrží i velký příjem bílkovin bez problémů.

          Ovšem pokud budete držet dietu ála kulturisti nebo keto diety, tedy mnoho bílkovin bez sacharidů, tak dáte tělu záhul jako prase, a pořádně mu dáte okouřit. Větší přetěžování těla a orgánů snad nejde ani vymyslet, zvlášť pokud to děláte týdny a déle.

          Příliš častá konzumace masa škodí zejména proto, že si to politicky žádají ekoteroristé. Máte být vegani nebo žrát cvrčky. Když něco ideologie žádá, tak pak je i CO2 škodlivé, a kácení pralesů na biomasu označena za prospěšné přírodě.

          1. Otázka zní, co je nadměrná konzumace masa…
           Na jedné straně se už pár století ví, že masné přežírání výrazně zvyšuje riziko dny (Thomas Sydenham: Tractatus de podagra et hydrope, 1683)…
           Na druhé straně srv. třeba „neandertálská dieta“…

          2. jizlivec: Dnu ale nedělá maso, ale konzumace DNA buněk. Jinak řečeno, čím menší buňky masa, tím větší počet buněk, a tím víc DNA spapáte. A tím více se tvoří kyseliny močové. Papejte masíčko zvířat s velkými buňkami, a riziko dny půjde drasticky dolů.

           Mimochodem, o dnu se snaží také sportovci. Ládují do sebe inosin-monofosfát, aby měli více energie. Neexistuje lepší způsob, jak se snažit o dnu. Je to téměř čistokrevný purin. Nic víc pro podporu dny (pakostnice), jejímu nastartování nebo posílení – už asi udělat nejde.

          3. Alan.Cox 14.5.2024 v 16:47

           Je zajímavé, že až dosud byl v tomto cvičení z opakování mantry vynechán jeden faktor.
           Který?
           Chemické složení růstových hormonů.
           Lidské i zvířecí růstové hormony jsou řetězce aminokyselin, jedná se tedy o látky bílkovinné povahy. V průběhu řádné tepelné úpravy by tedy měly být růstové hormony minimálně inhibovány.
           Kuře, vyšlechtěné na hormonální poruchu,by trpělo akromegalií a našlo by na trhu jen velice omezené uplatnění.
           Co se týče žraní cvrčků, tito se mají pojídat jakožto zdroj živočišných bílkovin.

          4. ygorek: Kuřecí růstový hormon na člověka nepůsobí, mají odlišná složení. Ledaže byste konzumoval opice, jejichž růstový hormon je podobný člověku.

           Stačí když se podíváte na seznam zakázaných látek EU pro chovatele kuřat: (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:31996L0022&from=CS)

           Hormony estrogen, androgen, gestagen, a další pro ovlivňování růstu tam najdete do pár sekund, že jo…

          5. Alan.Cox 14.5.2024 v 17:47

           Ano, nepůsobí. Opice bych musel konzumovat syrové, nedočetl jsem se, že by obyvatelé zemí, kde se pojídají opice prošlé kuchyňskou úpravou, trpěli nějakými potížemi z konzumace.

           Pohlavní hormony způsobují tvorbu svalové hmoty či ukládání tuku, ale ne růst „jako takový“ (diskusi o tom, co je to růst, vést netřeba, je to nadbytečné).
           Čekal jsem spíš, že jako odborník poskytnete nějaký údaj k rezistenci pohlavních hormonů vůči kuchyňské úpravě, nebo naopak k jejich degradabilitě toutéž. Připadá mi, že se tím nikdo nezabývá…
           A jsme zpátky u začátku diskuse, tedy ženských pohlavních hormonů a ryb, případně mořských plodů – obojí se dá požívat syrové nebo uvařené.
           Ještě poznámka: v době, kdy byla v módě nemoc šílených krav, se objevovaly články o faktické nezničitelnosti prionů a jejich všudypřítomnosti. A – nic.

          6. ygorek: Vždyť ty pohlavní hormony řídí a urychlují tělesný růst a přeměnu celého těle v pubertě!

           Pohlavní hormony jsou steroidy, tedy látky tukové povahy. Pohlavní hormony se tvoří de facto z cholesterolu. Při nedostatku cholesterolu tyto věci blbnou.

           Jako steroidy snesou poněkud vyšší teplotu než proteiny. Například u testosteronu se uvádí, že bod tání je 155 °C, estradiol nějakých 173 °C. Tedy v této teplotě stále existují bez problémů.

          7. ygorek: látky bílkovinné povahy jsou tepelnou úpravou denaturovány maximálně, nikoliv minimálně…
           Při minimální inhibici by hormony mohly přece dál působit…

          8. jizlivec: To si takto uděláte masokostní moučku třeba ze skotu a ovcí. Řádně ji tepelně ohulíte s tím, že proteiny jsou denaturovány. Přidáváte masokostní moučku ovcí do krmiva – a hle objeví se nemoc šílených krav způsobená prionovými proteiny v té masokostní moučce. Přežijí 300 °C, a stále jsou aktivní.

           (https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/nemoc-silenych-krav-zavinila-smrt-desitek-lidi-stale-ji-neumime-lecit-68858)

          9. Alan.Cox 14.5.2024 v 18:19

           Priony se infikovala dobytčata krmená masokostní moučkou vyráběnou úsporným nízkoteplotním procesem. Ve střední Evropě se tento proces od roku 1962 nepoužíval a zvířata neonemocněla, po uvolnění trhu vedlo k infekcím dobytka krmení dovozovými krmivy nebo jejich komponenty.
           Na okraj: popis funkce prionů mi připomíná proslulý Led typu 9 z Kolébky (Kurt Vonnegut Jr., 1964(?))…

          10. ygorek: Veterinární praxi nerozumím. Nevím jak se to dělá s masokostní moučkou. Takže jste určitě informovanější.

           Inkubační doba Creutzfeldtova–Jakobova choroba je až několik desetiletí. Takže klidně můžete jet třeba do Anglie ochutnat skvělé skopové, které mělo CJD. A může vás skolit demence třeba za 30 let z toho skopového.

          11. Intuitivně bych očekával, že priony budou odolnější, protože jednodušší…
           A že čím komplexnější protein, tím choulostivější…
           Jak vůči teplu, tak trávicím enzymům…

          12. jizlivec: Prion odolný je, a to je jeho problém. Zvlášť ten zvlčelý se špatnou prostorovou strukturou.

           Je tak nesmírně odolný, že se ho tělo neumí zbavit. Enzymy ho špatně rozkládají. Imunitní systém na něho nereaguje přímo. A tak buňky páchají sebevraždy, protože poznají, že jsou vadné, a vadný prion se šíří a šíří. Množí se oblasti mrtvých buněk a postupně jde tak mozek do kelu.

           Teplotu vydrží také vysokou.

          13. jizlivec 14.5.2024 v 18:05

           Nojo, jsem jen obyčejný vidlák a myslel jsem něco jako minimálně inhibovány (lépe denaturovány, nejlépe rozloženy…)

          14. Podstata připomínky je jinde…
           Pojmy „minimálně“ a „přinejmenším“ (stejně jako „maximálně“ a „nanejvýš“) jsou v některých kontextech zaměnitelné…
           Jinde ale jsou matoucí, když „minimálně inhibovaný“ znamená docela malinko inhibovaný, vlastně skoro vůbec…

          15. jizlivec 14.5.2024 v 18:29

           Zajímavé.
           Pochopil jsem vaši připomínku přesně tak, jak ji teď upřesňujete.
           Moje vysvětlující poznámka se tedy nepovedla, jakáž pomoc.

          16. ygorek: Většinou jsou.

   2. Díky za upozornění, dám si bacha.
    Ještě zbývá prozradit, po čem se scvrkne mozek a v kebuli vykvasí tak primitivní průjem, jaký sem vypouštíš.
    Zkus něco na čištění hovnocuců, určitě se ti uleví.

 4. Náhodou polyfosfáty, kvůli které lze maso napumpovat neskutečným množstvím vody – jsou skvělý vynález. Skvěle to odvápňuje kosti.

  1. No tvl.! A proto se dicalcium pospahte přidává do jídla pacientům s osteoporózou? Aby se rozpadli dřív?
   A pozor na prdopeč! Přestaňte jíst dorty, bábovky a koláče! Jinak se rozpadnete Alane!

   1. Helejte, a jak dopadne člověk, který si toho hydrogenfosforečnanu vápenatého vezme třeba 300 gramů denně?

    Tělo určité malé množství fosforu potřebuje. Jednak fosforečnan vápenatý a hydroxyapatit jsou součástí kostí. Jednak v těle se neustále něco enzymaticky fosforyluje.

    Ovšem při přehnaném množství fosforu tělo špatně vstřebává vápník, a dochází k odvápňování kostí.

    Rozdíl mezi lékem a jedem je v dávkování – jak věděl už Hippokrates.

    A to nemluvím o tom, že polyfosfáty v kuřecím i jiném mase, pro umožnění napuštění velkým množstvím vody, jsou často polyfosforečnany sodné, draselné, někdy i sodno-vápenaté a vápenaté. Tak si často kromě odvápňování kostí a zubů pořídíte ještě přehnaný příjem sodíku (soli).

    Dovětek ve vašem nastoleném komunikačním stylu: Když o tom víte hovno, tak to neprezentujte v diskusích.

    1. A 300 gramů označíš jako „přehnané množství“, nebo jako pokud o sebevraždu? Pro srovnání, jak asi dopadne člověk, který si vezme denně 300 gramů soli?

     1. Doporučený denní příjem fosforu je něco kolem 1 gramu denně, spíše méně.

      Ovšem mnoho sloučenin fosforu tělo zrovna neprospívá. Bílý fosfor se používá jako bojová látka a jsou po něm ošklivé popáleniny. Organofosfáty (třeba novičok nebo sarin) jsou zase smrtící jedy. Vyberte si…

    2. Alan.Cox:

     „… hydrogenfosforečnanu vápenatého vezme třeba 300 gramů denně?“

     – – –

     Snad 300 mg…?

     .

     1. Ještě horší po zdravotní stránce je příjem 300 tun denně.

 5. Jaká je uhlíková stopa ukrajinské pšenice, která se doveze do Španělska, kde se z ní vykrmí prasata a ty pak jdou ve formě jatečných půlek do střední Evropy? Co na to Greta Thunberg?
  to nevim, co na španělský prasata, ale co ta pšenica a jiná kukuřica, co místo do slíbené Afriky pro černoušky přijede do žabožroutova, tam to za těžký dotace zkrmijou prasatům a ty následně vyvezou do rejžákova, spolu s další zemědělskou a chovnou produkcí za desítky miliard, zatímco tady škaredá vypatlaná pýča s pepkem vyskočem furt držkujou nejaký sračky, takže sem akorát rejžák vyhlásí sankce a místní chovy jdou od 89. furt jenom do prdele a do prdele? jakou to má stopu? ti to povim, že to tady zápaďáci úspěšně zkolonizovali a východní untrmenš jim bude dělat akorát vonuci

 6. ..Nevíte někdo, kde je chyba?.. Tak tady 1%? Možná že jsem si to nějak vsugeroval že v polsku mají 40% zaměstnanců v zemědělství ale že si vymohli na bruselátu dotace vím určitě. Akorát tedy v čase asi mám hokej.

 7. Kujturní strava. Výňatek, odkaz a postřeh.
  Je mi žinantní se na to ptát, ale i to je politika: Starosta Řeporyjí Pavel Novotný pod fotografii předsedkyně KSČM a hudebníka Felixe Slováčka napsal, že dotyčná politička je dámské přirození, mírně řečeno, ?a hudebníkova dcera brzy umře na rakovinu. Novotný se omluvil, ale např. dlouholetý senátor ODS Jiří Oberfalzer řekl, že se za ODS v tomto směru stydí a Felixi Slováčkovi a jeho rodině se omlouvá. Premiér Fiala, který se s Novotným kdysi fotil, mlčí. Jak se vám to celé jeví?
  https://cz24.news/pravy-ucel-migrace-jde-o-valku-zboril-beze-strachu/
  ..nevím jestli to byl skutečně jeho bývalý spolužák ale dával jeden v diskuzi že byl známý pod přezdívkou „mlčoch a přes všechny postoje v okolí dění se prý tak „kariéroval a nějak k tomu přihodil že byl „plastik výhod nehledě kohokoli?
  Sranda musí být i kdyby fotra věšeli, tak to nebude asi k tomu rčení.
  Ještě že sem neleze ego tautolog kejhal hejkal vřískal, ten by sem zavěsil hned všechny své tři spamy na půl strany, bajonetizátor brutopýrace hrůz zrůd. °!°k

 8. Dík za článek.

Napsat komentář

D-FENS © 2017