Dvě prásknutí od Habu a mizíme… - zpět na článek

Počet komentářů: 54

 1. Vietnam byla dobrá válka se špatným koncem. Když už nic, poskytla čas režimům v Singapuru, Malajsii, Thajsku a Indonésii potřít komunisty. Co se týče záchrany zajatců (anebo alespoň jejich těl), na to jsou větší experti Izraelci.

  1. Tak já nevím, to je prostřední díl trilogie „naše“ slavné prohry? ;-)
   Doba k poznání, že to nepůjde se prodlužuje, intervaly také, tak snad už se na to příště vyserou.
   Korea 3 roky
   Vietnam 12 let
   Afganistán 20 let.
   Příště to bude třicetiletá válka! :-D
   Ale o pobaltské státy se s jadernou mocností rozhodně přetahovat nebudou.
   Vidím to na Izrael, kde po více než 70 letech nemíru je čas na nějakou delší válku.

   1. Náhodou, je tu i jedna dost zásadní výhra. Třeba „naše“ ISIS vyzbrojovaná, cvičená i financovaná CIA, dosáhla značných vojenských úspěchů, s toyotama proti regulérním armádám Iráku, Sýrie i Íránu.
    Na tyto slavná vítězství bychom neměli zapomínat.
    Smůla byla, že pak ISIS anihilovali zákeřní rusáci, proti kterým neměli šanci. Bo by postupně měli šanci obsadit Turecko, když s Erdoganem byli takoví kamarádi, a ještě by jim pomohl spolu s Frontexem a neziskovkami se i s technikou přepravit do Evropy.
    Takových úspěchů ještě mohl ISIS dosáhnout, za pomocí financování z produkce opia a koky díky CIA !
    A vše bylo překaženo. Zatracenej Putler.

    Ikdyž, řadu jejích hrdinných bojovníků se na poslední chvíli US jednotkám podařilo zachránit. Takže opět „bojují za Prahu“ třeba v Azerbajdžánsko-Arménském konfliktu, a moc bych nedal za to, že i posílili řady toho „ťuťu ňuňu mírumilovného Talibanu“, jak nám ho servírují v médiích. A nejen Uzbekům a Pakistáncům z toho bude ještě docela horko.

    1. Mám z toho mít dojem, že Rusáci momentálně disponují účinnějšími strategiemi a asi i technikou?

     1. Ja myslim, ze v tomto se pristup Ruska a USA nijak zasadne nezmenily. Rusove maji mnohdy lepsi napady, ktere neumeji technologicky dotahnout do serie, Americani hrouti serie, ale mnohdy nedotazenych prototypu. Ve finale se to pomeruje mnozstvim, kdo ma nakonec ceho vic. Kdyby oba ty prachy investovali do infrastruktur, tak jsou nekde uple jinde. Rusko za chudobou a USA ne pred dalsim krachem.

 2. „Na celém tomhle mne nepřestává udivovat, kolik prostředků jsou schopni a ochotni Američani nasadit a kolika penězi mrhat jen proto, aby se pokusili dostat pár chlapů domů.“

  Pokiaľ viem, je preukázané, že to má veľmi výrazný pozitívny vplyv na morálku mužstva.

 3. Habu?? Snad Hanebu… ne?

  1. Haunebu

   1. Hajnubé…

    :O))

 4. Na tomhle všem byl nejzajímavější ten Teledyne-Ryan Model 147. Geniální mašinka, která dalece předběhla svou dobu. Existovala dokonce i „stealth“ verze se sníženou RCS…

 5. V tom je rozdíl mezi Amíkama a Rusákama. Ti druzí za 2.sv.války uprchlé a navrátivší se zajatce buď stříleli nebo posílali do gulagu. “ S jakým posláním se od nepřítele vracíš, mluv, hajzle, nebo to z tebe vytlučeme! Nechceš mluvit? Dobrá, do sklepa s ním a léčbu 5 gramů!“

  1. No jenže ruských válečných zajatců přežilo německé zajatecké zacházení cca 20%. Zatímco z německých válečných zajatců na východní frontě přežilo ruské zacházení cca 85%. A to ti mužici, co byli postříleni hned na poli potom, co se vzdali, ti nejsou v systému zavedeni jako „zajat“, ale jako „zabit v boji“.

   1. Asi tak. Je neuvěřitelné, jak se tu desítky let pořád tradují ty samé propagandistické bláboly, které nemají nic společného s realitou.

    1) rád bych rád viděl ty koncentráky, do kterých nahnali rusové ty němce po dobytí Německa, když se tu neustále tvrdí, jak nebyl žádný rozdíl mezi komunizmem a nacizmem, respektive mezi SSSR a nacistickým německem.

    2) o tom milionu německých vojáků zajatých američany, kteří poumírali za hrozných podmínek ve spojeneckém zajateckém „koncentráku“ se taky moc nepíše.

    3) taky bych rád věděl, proč se „krvelačný Stalin“ s rudou armádou nezastavil až v Irsku, když by to pro ně technicky ani politicky nebyl naprosto žádný problém.
    Naopak, časem se rusové dokonce vzdali okupační správy nad nacistickým Rakouskem i nacistickým Finskem, kteréžto země se hodně kamarádíčkovaly s Hitlerem.
    K naší škodě, bo bychom v rámci socialistického bloku mohli lyžovat v Alpách a užívat si rybaření ve finských jezerech :-)))

    Dalo by se říct, že jediné co udělal bylo, že si dobyl zpátky území na kterém žili slovani, a ani o chlup víc. Což se týká jak východního německa, tak i ČSR.

    Suma sumárum, pokud rusové někde dělali nějaké svinstvo, tak nejen Hitler, ale i „západní spojenci“ toto dělali v řádově větším rozsahu. I tak to většinou v SSSR bylo způsobeno tím, že se k moci do příslušného úřadu dostal nějaký příliš aktivní soudruh, kterého když odstranili, tak si kdekdo oddechl, včetně soudruhů samotných.

    1. No tak bejt německej voják zajatej v SSSR nebo klidně i ze samotného Německa na konci odvlečený do SSSR, bych asi nechtěl. Většina těch přeživších se do Německa vrátila v roce 1953 a to ještě často s podlomeným zdravím, takže si moc dlouho svobody neužila. Když Rusáci zavírali i svoje vlastní lidi do gulagů, tak bych si fakt nedělal iluze o tom, jak zacházeli s válečnými zajatci.

     Jestli lze u západních spojenců mluvit o koncentrácích, tak z těch koncentráků se obyčejní vojáci dostávali na svobodu během 2-3 let po válce. Kdybych si měl vybrat, asi bych si přece jenom radši odkroutil 2 roky někde v Bavorsku než 10 let ve Vorkutě.

     Jinak v socialistickém bloku ses taky nepodíval všude, takže je otázka, jak by to bylo s tím lyžováním v Alpách nebo rybařením ve Finsku. Jenom technická, ta část Rakouska, do níž bys rád jezdil lyžovat, stejně nebyla v sovětské zóně. Malinko si to idealizuješ.

     1. No jo. Ale sovětský voják, který padnul do německého zajetí měl 50:50, že ho odstřelí ještě než se dostane do lágru. A pak měl stejně pravděpodobnost 80:20, že se konce války nedožije.

      1. To vůbec nezpochybňuju. Pokud to byl ještě třeba politruk, tak měl 100% jistotu, že se do lágru nedostane.

       1. Tím spíš bych se nechtěl jako Němec dostat Rusákům do rukou.

    2. kaBrnak: nacistickým Finskem
     No jako ftip dobrý. Finí akorát sceli spátky svoju zem co jim Sovětské Svaz (tehdá Hitlerůj spojenec) zebrál v Zimní válce.
     Že se finí kamarádíčkovali s Hitlerem se dá celkem pochopit, na rozdíl vod Stalina je nenapadl.

     1. Fini poslali do říše nótu, že pokud nepropustí jejich občany (židovští obchodníci se zbraněmi), tak jim vyhlásí válku. Tak zas tak kamarádi asi nebyli.

     2. https://cz.sputniknews.com/20210805/na-severozapade-ruska-bylo-nalezeno-hromadne-pohrebiste-veznu-finskych-koncentracnich-taboru-video-15385184.html

      Ono to Finské kamarádíčkování s Hitlerem nebylo ani zdaleka tak nevinné.
      Tohle je jedna z věcí, které nám západní propaganda zatajuje. A místo toho pořád dokola ty mýty o bojích hrdinných nevinných finů s krvelačnými rusáky.

      1. Divný, né? To jako Finí vozili svoje mrtvý pohřbívat do Ruska?
       Ale podle Rusů je možný všecko, šak za Katyň pré taky mohli Němcí. Teda až do té doby než vodtajnili archivy NKVD.

    3. kaBrnak: Jo a povedl se Vám špica doublethink.
     Finí se kamarádíčkovali s Hitlerem, só teda špatní.
     Rusí (Stalin) taky, ale só OK.

    4. Tak rusáci měli dost vlastních koncentráků, nepotřebovali hned stavět další v okupovaných zemích. Třeba od nás odvlekla NKVD v prvním půlroce po „osvobození“ cca 10000 lidí na Sibiř a ti se už nevrátili.
     Nicméně dosazené režimy se nijak nežinýrovaly a koncentráky vznikly později. Co jiného než koncentrák s nucenými pracemi byl třeba Jáchymov?

     Dobré je srovnat počty obětí mezi zajatci SSSR vs třeba Velká Británie, která na rozdíl od Stalina uznávala status válečných zajatců. Mohla vězněné vojáky zásobovat prostřednictvím Červeného kříže a stejně tak se dozvídala o případných krutostech a mohla na to reagovat. Stalinovi byli váleční zajatci u prd…., takže ti hromadně umírali v Německu hladem, dokonce byli cíleně vězněni jinde, aby se západní vojáci s nimi nemohli dělit o zásoby..

    5. Kabrňáku, ta jsi fakt debil. Rakousko okupované nacisty se kamarádilo s Hitlerem? I v socialistickém dějepise nám prezentovali jako zavrženíhodné referendum v Rakousku o připojení k Německu až následně po okupaci pod dohledem wehrmachtu.
     Když to posléze rusáci zopakovali na Krymu, tak to jenom dokazuje, jak málo se liší nacismus a ruská diktatura, ať je pojmenovaná jakkoliv.

     1. Rakouští ovčani s výraznou většinou, co se považovala za němce, si taky pozvali ádu na pomoc před útlakem vlády, která se navíc zavázala k jisté autonomii dotčenýho území a pak to nerespektovala, naopak se snažila obyvatele území jebat?

      Nemyslím si.

      1. Bylo jich víc než 99 pragováků? Byla to většina Němců? Byla to většina obyvatelstva? Je referendum až po okupaci regulérní?

   2. Ehm, tak těch z let 41,42 tak nízké desítky %
    Ti si vzájemně nemají co vyčítat, i když je nutné rozlišovat kdo si začal a jak se choval ze startu…
    Tak jako u nás se sudeťáky…

 6. Víte, co zas překvapuje mě? Že v těch letadlech, co letěly nad Hanoi, vždycky seděli dva vyšší důstojníci nejméně v hodnosti majora. Nikdy tam neseděl žádný poddůstojník nebo aspoň poručík. To měli tolik kvalitních vyšších důstojníků? Totéž plukovník, který osobně velí přepadu zajateckého tábora. Ve druhé světové se přímo v boji na frontě málokdy objevovala šarže vyšší než kapitán. A když tak většinou náhodou.

  1. Ty letadla nad Hanoji byly SR-71, špička co US letectvo mňelo.
   A u speciálních operací bévaly často vysoký šarže. Třeba Musoliniho taky nevosvobodíl žádné frajtr, ale Obersturmbannführer.

   1. Technická, Skorzeny se tam prej přisral na poslední chvíli a slíznul smetanu. Operaci naplánovala Luftwaffe, resp. Fallschirmjaegeři od LW.

    1. shane:
     On se dobře uměl chlubit. Všechno vždycky vymyslel on, stačí ty jeho žvásty o tanku T-34 atd. Jeho dílo je typické chvástání esesáka.

  2. Domnívám se, že v USAF (USN, USMC) jsou všichni piloti v důstojnických hodnostech…
   A obecně u letectva velitelé útvarů běžně létali do bojových akcí…
   Někde jsem četl, že za druhé světové ztratili amíci víc generálů při autonehodách než v boji…
   U námořnictva to snad bylo jinak – admirálové jsou halt víc na ráně…

   1. To mě ani nenapadlo, že u USAF létali jenom důstojníci. To bych rád věděl, co tam dělalo mužstvo a poddůstojníci.

    1. Taky létali. V letadle neseděli jenom piloti. Krom toho i byli i piloti poddůstojníci. Ti většinou létáli jako průzkum, dělostřelecké pozorování nebo dopravní a nákladní lety.

    2. Mr. Mr. 23.8.2021 v 11:51
     To mě ani nenapadlo, že u USAF létali jenom důstojníci. To bych rád věděl, co tam dělalo mužstvo a poddůstojníci.

     To je vtip, že? Pilot je vrchol pyramidy – aby mohl létat, běhá kolem něho jeden až dva tucty pozemního/palubního personálu a pneumatiky fakt nehustí oficíři…

  3. Mr.Mr.:
   „…v těch letadlech, co letěly nad Hanoi, vždycky seděli dva vyšší důstojníci nejméně v hodnosti majora…“
   – – –
   Ale houby, i nižší důstojníci.

 7. Děkuji za pochvalu hned v úvodu! Přes léto jsem měl jiný vyžití, ale momentálně řeším další opravárenské dobrodružství na Dodgi, takže další příběh je na spadnutí :)

 8. Ale zajímavé je třeba to, že u výšek nad 11 km už je na zemi sonický třesk slyšitelný velmi zřídka. U výšky nad 15 km už by za a) na zemi nebyl slyšitelný, b) nešlo načasovat, aby 2 letadla proletěla nad stejným cílem o velikosti tábora v rozestupu 15 s.

 9. :o))))))))) :o))))) Tak to je síla. :o) Za mého dětství tihle exoti chodili sbírat k příhraničním průtahům pomačkané plechovky „zápaďackých“ cukronád a o přestávkách zatímco my jsme běhali za holkama, oni probírali deset let staré „pecky“ s „Bruxlím“ (sic!), které viděli poprvé na videu. :o))))

  1. Jeste jsi zapomnel na videja s Jozefinou Mucenbachrovou :-)

   1. Ach so, pšíběchy s košených kalhot :-D

    1. Jawohl!

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017