Dreiunddreißig Milliarde tschechische Kronen

Featured Image

Zemi zaplavila propagační kampaň 33miliard. Jedná se o částku, kterou má stát projekt mikrovlnného elektronického mýta. Centrem celé kampaně je webová site www.33miliard.cz, billboardová nátlaková kampaň je v plném proudu. Je to po „Díře ministra Šimonovského“ a „Dýdžej Paroubek do toho fakt mlátí“ další akce ODS?

Pohybujete-li se po ať už po českém Internetu, nebo po českých silnicích, zajisté jste postřehli propagační kampaň pod názvem 33miliard. Oč jde? Jde o cílenou a velmi jednostrannou kampaň, která má propagovat výběr mýta pomocí satelitního systému namísto systému mikrovlnného.

Něco málo o systémech mýtného

Předně uvedu, že všichni asi chceme, aby systém, který bude zajišťovat na české síti dálnic a rychlostních silnic, fungoval efektivně, přinesl do SFDI (Státní fond rozvoje dopravní infrastruktury) co nejvíce peněz a způsoboval uživatelům dálnic a silnic pro motorová vozidla co nejméně obtíží. Také chceme, aby výběrové řízení nebylo zmanipulované a aby se příslušní úředníci na Ministerstvu dopravy nenapakovali na úplatcích na úkor českých dálnic.

Systém mikrovlnného výběru mýtného používá celoplošně kupříkladu Rakousko. Systém provozuje ASFINAG již několik let a jeho spuštění víceméně neprovázely potíže. Systém satelitního výběru mýtného funguje od začátku letošního roku v Německu, jeho spuštění se zpozdilo o rok (ano, celý rok 2004 kamiony jezdily po německých dálnicích zcela zdarma a hojně této skutečnosti využívaly, neboť ze systému dálničních známek Eurovignette, který se v současnosti používá v Belgii, Lucembursku a Nizozemí, Německo s platností k 1.1.2004 vystoupilo) a bylo provázeno řadou problémů. Go-box rakouského systému do auta namontujete během dvou minut a obsluha GO-boxu je velmi jednoduchá. Německý terminál se instaluje do vozidla několik hodin. GO-box poskytne systému výběru mýtného informaci o vaší pozici jen v okamžiku, kdy projíždíte kontrolní bránou systému. Německý terminál na vás německé policii napráší úplně všechno – odkud jedete, jak dlouho jedete, jak rychle jste jeli, kdy jste naposledy měli stavět, dokonce i zda jste zastavili na STOPce. Naštěstí je v Německu i možnost zaplatit mýtné na terminálu připomínajícím bankomat, nainstalovaném na hraničním přechodu. Jeho obsluha je komplikovaná, je nezbytné zadat cestu, kterou již později není možné změnit. „Skvělá“ ochrana osobních údajů u německého systému dává možná smysl u nákladních aut, ale u osobních aut jde o záležitost jednoznačně nežádoucí. Šance černých pasažérů jsou v obou systémech zhruba srovnatelné.

Teď se podívejme na server 33miliard.cz. Stránka zabývající se mikrovlnným systémem se jmenuje velmi objektivně nevyhody.html a dočtete se tam následující:

  1. Nákladné budování infrastruktury. Na 2070 sledovaných kilometrů českých silnic bude nutné postavit asi 850 monitorovacích stanic (bran).Toto tvrzení není až tak úplně pravda. Například na 248 km dlouhém úseku D1 (Praha – Vrchoslavice) bude postačovat existence 35 monitorovacích stanic (bran), na 66 km dlouhém úseku D2 (Brno – Lanžhot) pak bude postačovat 6 těchto bran. Toto číslo se může dále mírně (cca o 15%) snížit, pokud nebudeme jako v Rakousku vybírat mýtné i za úseky, tvořící obchvaty měst či městských částí (které jsou v současné době také bez poplatku). Brána nemusí, narozdíl od Rakouska, sloužit pouze jako brána, ale i pro montáž dopravního značení a dalšího vybavení dálnice.
  2. Bezpečnostní rizika: Každá stavba v blízkosti komunikace je rizikem pro projíždějící vozidla. Na našich silnicích by takových rizik přímo v dotyku s komunikací vzniklo 850!V současné době kolem našich dálnic a silnic stojí mnoho dopravních značek, billboardů atd. Podle této logiky je nebezpečím i instalace značek s dopravním omezením, bezpečnostních hlásek nebo konstrukcí pro montáž proměnných dopravních značek.
  3. Narušení životního prostředí: Tedy každých 2-2,5 km vyroste nová nákladná stavba, která naruší životní prostředí. Pohledové (vizuální) znečištění bude značné, utrpí vzhled krajiny. Kdo bude v roce 2009 tyto brány bourat? A za kolik?Zde autor zapomíná na skutečnost, že i německý satelitní systém využívá nemálo podobných bran. Je-li konstrukce pro uvedené brány postavena též jako nosič dopravního značení, jejich bourání v roce 2009 nelze než považovat za nesmyslné. A narušení životního prostředí? Brána neomezuje proudění vzduchu a prostředí nikterak neznečišťuje.
  4. Zdravotní rizika: Mikrovlnné brány budou fungovat na frekvenci 5,8 GHz. Jejich množství a výkon může mít vliv na zdraví, především u starších nebo nemocných osob. Mobilní telefon má výkon 4 watty a máte ho těsně u hlavy. Brána bude mít výkon 50 – 200 mW a bude od vás několik metrů. Intenzita elektromagnetického pole klesá s druhou mocninou vzdálenosti. V autě jste dále proti jeho působení chráněni karoserií, která tvoří Faradayovu klec. GO-box ve vozidle bude mít výkon řádově nekolika miliwattů. Frekvenční pásmo 5.8 GHz není, co se zdravotních rizik týče, nijak výrazně nebezpečnější, než 900 nebo 1800 MHz, používaných mobilními telefony. Tuší autor vůbec, že i satelitní systém využívá elektromagnetické vlny, šířené navíc ze satelitu a to nejen nad vozovkou, ale kamkoli do prostoru. Protestuje autor proti možnému zdravotnímu ohrožení například policejními radary? Ty také využívají mikrovlnné záření (v pásmu 34 GHz).
  5. Ztráta příjmů: Pokud vláda nezpoplatní silnice 1. třídy, které jsou kamiony poškozovány stejně jako dálnice a na jejichž opravy jsou nutné prostředky, přijde o značnou část příjmů, možná o 8 až 12 miliard korun ročně! Státy EU zpoplatňují dálniční síť. Paralelně s ní téměř vždy vede silniční síť nižšího řádu, která není zpoplatněná. Zpoplatnění silnic 1. třídy je samozřejmě možné mikrovlnným systémem též. Pak se mohou ozvat hlasy, že totéž platí pro silnice 2. a 3. třídy a nakonec také třeba hlasy, volající po zpoplatnění polních a lesních cest.
  6. Zatížení obydlených oblastí dopravou: Menší dopravci se budou snažit zpoplatněné úseky silnic objíždět – zatíží tak menší města, vesnice a obydlené oblasti. Budeme i ve vesnicích stavět mikrovlnné brány? Tento argument svědčí o naprosté neznalosti problematiky ze strany autora. Kamiony budou objíždět zpoplatněné úseky tam, kde budou moci urazit zdarma plynule delší úsek cesty. Rozjet naložený kamion stojí někdy i 3 litry nafty. Kamion plynule jedoucí po rovině má typicky spotřebu někde kolem 25 litrů nafty na 100 km a to zatím nehovořím o výrazně vyšším opotřebení vozidel. Pokud budou na objízdných trasách semafory, kruhové objezdy, ostřejší zatáčky, přechody pro chodce, STOPky a podobný opruz, kamiony budou jezdit i po tak drahých dálnicích, jako mají ve Španělsku nebo Francii.
  7. Pomalé přizpůsobení změnám: Pokud se vláda rozhodne zpoplatnit další typy silnic, bude potřebovat minimálně rok na výstavbu dalších bran v mikrovlnném systému – v satelitním systému může zavést změnu během několika dní! Ani satelitní systém se neobejde bez kontrolních rámů a kontrolních stanovišť. Bez účinné kontroly je k ničemu jak mikrovlnný, tak satelitní systém (a ostatně také dálniční známky).
  8. Zastaralá technologie: Mikrovlnná technologie je zastaralá, neumožňuje další využití informací o poloze vozu např. pro dopravce, a tím se stává zbytečně nákladnou. Zastaralé technologie patří do šrotu! Tohle tvrzení je pouhá proklamace, nepodložená žádným konkrétním argumentem – a je tedy falešná a prázdná.

Je zde i další stránka, která popisuje výhody satelitního systému, argumenty jsou v podobném duchu, posuďte sami

  1. Je nízkonákladový vysoce efektivní a spolehlivý. Využívá supermoderní technologii, a proto je přesný. Žádný povinný kamion mu neunikne!Opravdu neunikne? Bez účinné kontroly vybavení vozidla terminálem pochopitelně unikne velmi snadno. Satelitní systém je také nízkonákladový – a proto rakouský GO-Box stojí dopravce 5 ojro a německý terminál cca tisíc ojro. Náklady na stavbu a vyslání družic systému Galileo (který zatím neexistuje) jsou s náklady na výstavbu bran zcela nesrovnatelné, zvláště započteme-li i životnost těchto družic.
  2. Nepotřebuje složitou infrastrukturu (brány) ani drahé zařízení, využije hotové infrastruktury (satelity) a několik doplňkových kontrolních stanovišť.Viz výše, satelitní systém Galileo zatím neexistuje, kontrolní brány a kontrolní stanoviště musí existovat též. Pokud bude existovat pouze několik doplňkových kontrolních stanovišť, budou tato stanoviště pochopitelně velmi dobře známá a všechny kamiony je budou s pravděpodobností limitující k jistotě objíždět.
  3. Umožní zapojit další funkce důležité pro dopravce: plánování tras, přehled o poloze vozidla. Umožní monitorovat pohyb nebezpečných nákladů, může mít automatické funkce tísňového volání a mnoho dalších funkcí. Stejně jako může mít automatické funkce tísňového volání i mikrovlnný GO-Box, bude-li obsahovat i GSM subsystém, bez něhož by se v takovém případě neobešel ani satelitní systém. Nicméně výše uvedené tvrzení implikuje otázku, zda autor nežije v domění, že systém GPS či Galileo bude obousměrný, což je samozřejmě naprostý nesmysl. Satelitní jednotka totiž funguje tak, že v sobě ukládá informace, které pak je pochopitelně nezbytné, například pomocí brány velmi podobné těm mikrovlnným, tyto informace dostat, což na dotyčnou bránu klade mnohem vyšší nároky, než jaké se kladou na brány mikrovlnného systému, zejména pro nezbytnost přenést mnohem větší množství dat za stejnou dobu průjezdu vozidla pod bránou.
  4. Bude nejlevější pro uživatele: protože se stane obecně rozšířeným v celé Evropě, cena za palubní jednotku (OBU) bude velmi nízká. Uživatel pak zaplatí pouze registraci v systému a pak projeté kilometry! Komplikovaná satelitní jednotka bude vždy dražší, než velmi jednoduchý GO-Box, který bráně posílá jen informaci o svém čísle a parametrech vozidla a naopak přijímá informace o tom, zda na účtu vozidla je ještě dostatečná částka pro další jízdu nebo nikoli.

Tyto informace nám dávají jasný důkaz o tom, že výše uvedené stránky jsou manipulativní, dokonce bych se nebál je označit za klasickou zmrdí polévku ze šutrů. A tak si nyní položme další důležitou otázku – a sice:

Kdo za kampaní stojí?

Je bezesporu zajímavá otázka, kdo si uvedenou kampaň objednal. Je to opět ODS? Nebo snad některá z firem, která se snaží svoji polévku ze šutrů českému státu prodat? Web 33miliard.cz je hostován na serverech společnosti Ignum, držitelem domény 33miliard.cz je jistý Josef Krejčíř, který zde vystupuje jako fyzická osoba a sídlí na adrese Atletická 33/6, 160 00, Praha 6. Na tom by asi nebylo nic zvláštního a možná by zveřejnění takových informací mohlo i zavánět malým respektem vůči osobním údajům dotyčné osoby, kdyby – kdyby tahle identita nebyla s největší pravděpodobností falešná. Jak se můžete přesvědčit třeba zde, v Atletické ulici nemovitost orientačního čísla 6 prostě nestojí (doporučuji i zoom a ortofotomapu; patrně ještě zjevnější je to v Geobázi), třetí střecha po pravé (dolní) straně zcela zjevně patří jen nějaké pomocné budově přilehlého čísla 4. Kdybych byl pracovníkem reakce pořadu Na vlastní oči televize n@va, asi bych se tam vypravil, abych provedl místní šetření, takhle musím pracovat s jistou mírou nepravděpodobnosti. Nicméně jen naivka by si myslel, že fyzická osoba pana Josefa Krejčíře financuje drahou billboardovou kampaň.

V této souvislosti budu ještě citovat Pravidla registrace doménových jmen v doméně .CZ v platném znění:

14.4. Sdružení CZ.NIC je oprávněno dle svého uvážení zrušit registraci Doménového jména, pokud
14.4.1. údaje vedené v souvislosti s Doménovým jménem v Centrálním registru jsou nepravdivé nebo zavádějící;

Takhle vypadá poměrně slušně zakrytá identita skutečného vlastníka (ještě lepší samozřejmě je uvést existující nemovist). Nicméně za doménu a hosting někdo platí. Kdo? To ví bohužel jen dotyčná hostingová společnost.


(c) 2005, Root. Všechna práva vyhrazena. Neoprávněné šíření e-mailem nebo zveřejnění textu na jiných serverech se zapovídá.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
137x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017