Drazí rodiče, lžou vám

Featured Image

Lžou vám. Lidé, kteří tvrdí, že jednají v nejlepším zájmu vašem a vašich dětí vystavují jejich zdraví a životy nebezpečí.

Tvrdí vám, že spalničky nejsou smrtelné onemocnění.
Ale ono je.

Tvrdí vám, že plané neštovice jsou běžná nemoc a není proč se jí bát.
Ale ono je proč.

Tvrdí vám, že chřipka vlastně není vůbec nebezpečná.
Ale ona je.

Tvrdí vám, že ani černý kašel není pro děti nijak zvlášť nebezpečný.
Ale on je.

Neotřesitelně tvrdí, že očkování není jako prevence různých chorob příliš efektivní.
Navzdory tomu, že tři miliony dětských životů jsou každý rok očkováním zachráněny, a dva miliony dětí zemřou každý rok v důsledku onemocnění, kterým lze předcházet očkováním. Dva miliony.

Řeknou vám, že preventivní infikace nemocí je lepší, než očkování.
Hluboce se mýlí.

Říkají, že vakcíny nebyly důsledně testovány, jsou nebezpečné a neexistují závěry 100% dokazující jejich účinnost.
A to navzdory tomu, že vakcíny podléhají nejvyššímu stupni kontroly než jakékoliv jiné léky. Tato studie například demonstruje bezpečnost a efektivitu očkování proti pneumokokovým nákazám na více než 37 868 dětech.

Tvrdí vám, že doktoři vědomě porušují své přísahy a kodexy, a záměrně na veřejnosti nepřiznávají žádné nežádoucí efekty vakcín.
Navzdory tomu, že všechny vedlejší efekty vakcín jsou velice dobře známé, a až na několik extrémně ojedinělých případů jsou velice mírné.

Říkají, že MMR vakcíny (očkování proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám) způsobují u dětí autismus.
Nezpůsobují. (Otázkou, zda MMR vakcíny skutečně způsobují autismus(1) se zabývalo(2) několik(3) nezávislých studií(4) a každá z nich(5) přinesla(6) nezpochybnitelné(6) závěry(7), že tomu tak není)

Také tvrdí, že autismus způsobuje látka thimerosal ve vakcínách (Thimerosal bývá často zaměňovaný za rtuť).
Nezpůsobuje, a navíc se jedná o běžnou látku přítomnou v naprosté většině vakcín od roku 2001.

*update 06/2014 – Thimerosal byl na úkor účinnosti ve všech dětských vakcínách v rámci USA a Evropy buď úplně odstraněn, nebo omezen, a to jako důsledek štvavé kampaně odpůrců očkování. Navzdory tomu, že existuje NULA vědecky podložených důkazů, že je Thimerosal zdraví nebezpečný a že vědecká obec je přesvědčená, že je zcela neškodný.

Tvrdí vám, že hliník obsažený v očkováních je pro děti nebezpečný (důvod přítomnosti této látky je posílení imunitní reakce organismu).
Co vám ale neřeknou je fakt, že děti do svého organismu dostanou mnohem více hliníku skrz vaše vlastní mléko při kojení, než ze všech očkování dohromady, a že zdraví nebezpečného objemu hliníku v lidském těle je zapotřebí x-násobně více, než z kojení a očkování dohromady.

Tvrdí vám, že Systém hlášení nepříznivých reakcí vakcín (Vaccine Adverse Events Reporting System, zkráceně VAERS*) dokazuje, že vakcíny jsou zdraví škodlivé.
Ne. Nedokazuje.

*instituce fungující v rámci USA

Říkají, že je očkovací kalendář příliš náročný na dětský imunitní systém.
Ale on není.

Říkají, že když jsou očkované děti ostatních, není třeba očkovat jejich vlastní.
Toto je jeden z nejvíce opovrženíhodných argumentů, které jsem slyšela. Zaprvé, vakcíny nejsou vždy 100% účinné, takže je teoreticky možné, aby i očkované dítě onemocnělo, pokud je nemoci vystaveno. Co je horší, stále existují lidé, kteří vakcínu kvůli různým problémům s imunitou nemohou dostat, nebo proto, že jsou alergičtí na nějakou její látku. Tito lidé pak spoléhají na imunitu svého okolí, která jediná je může ochránit. Lidé, kteří se rozhodnou neočkovat svoje děti proti přenosným chorobám nejen že vystavují nebezpečí svoje vlastní děti, ale i děti ostatních.

Prohlašují, že alternativní a přírodní prostředky jsou lepší než ty založené na vědeckých poznatcích.
Nejsou.

Pravdou je, že očkování jsou jedním z největších zdravotních úspěchů a jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své děti udělat.

Už teď je mi jasné, jaký typ odpovědí, narážek a odporu tento článek u odpůrců očkování vyvolá. Jelikož nejsou příliš zběhlí v logické argumentaci oproti vědeckým a nesčetněkrát dokázaným faktům, budou říkat, že pracuji pro farmaceutickou lobby (což jsem nikdy nedělala a nedělám). Budou mi tvrdit, že nejsem vědec (jsem) a ti zahraniční mne označí jako „Agenta 666“ (což přesně nevím, co znamená, ale jsem si vcelku jistá, že nic takového nejsem).

Žádné z těch tvrzení samozřejmě není pravda, jsou to ale běžné spontánní reakce odpůrců očkování a to proto, že nemají žádná fakta, kterými by podpořili svá tvrzení. Doufám, že někde tam uvnitř sebe sama tomu rozumí a jsou jen vystrašení z možných příčin toho, co čtou – a proto přirozeně útočí na každý logický argument.

Důvodů, proč vám ti lidé lžou, je několik. Někteří to dělají třeba kvůli zisku – donutí vás bát se odborně připravených vakcín, aby zvedli poptávku po alternativních prostředcích, které prodávají. Jsem si jistá, že v rámci odpůrců a odpůrkyň očkování se dá najít několik, jejichž úmysly jsou v zásadě dobré a kteří upřímně věří, že očkování jsou zdraví škodlivá. Jak ale řekl jeden známý astrofyzik, „To dobré na vědě je, že její výsledky jsou pravda, ať už jim věříte, nebo ne“ *. Což je pro tuto skupinu lidí bohužel zpráva, protože dobré úmysly nezabrání mikrobům infikovat a ublížit zdravému člověku, a zároveň si šíření názorů odpůrců očkování začalo vybírat hrozivou daň. Na mnoha místech ve Spojených státech(1) vypukly vlny nemocí(2), šířené dětmi s nemocemi, proti kterým se dá očkovat.

*ve smyslu „vědecky dokázané závěry, ať už pozitivní nebo negativní, jsou fakta. Váš názor na 100x za sebou nezávisle provedený experiment se stejným výsledkem je zkrátka irelevantní. Je to pravda, ať tomu věříte, nebo ne.“

S odpůrci očkování se shodnu jen na jedné věci: informujte se. Zatímco oni tím ale myslí „čtěte všechny ty pochybné weby, které podporují naše názory“, já tím myslím „zjistěte si, co si o problému myslí vědecká obec“ – studujte. Naučte se, jak funguje imunitní systém. Přečtěte si historii nemocí před tím, než se proti nim začalo používat očkování a pobavte se se staršími lidmi o tom, jaké to bylo vyrůstat v době, kdy proti dětské obrně a spalničkám neexistovala obrana. Přečtěte si o tom, jak se vakcíny vyrábí a jak fungují. Přečtěte si o Andrew Wakefieldovi a jeho zprávě o spojení MMR vakcín a autismu – o tom, jak byla zpráva nakonec stažena z oficiálních míst a jeho lékařská licence mu byla odebrána. Pročtěte si bezpočet rozsáhlých studií, které explicitně zkoumaly, zda je nebo není autismus způsobený vakcinací, a nenašly žádné pojítko (když už budete v tom, přečtěte si o výzkumu, který má za cíl přijít na to, CO je vlastně příčinou – nebo příčinamiautismu, čemuž rozhodně názory typu „můžou za to očkování“ nepomohou).

To se samozřejmě může zdát jako spousta práce a nepomůže tomu ani to, že čtení vědeckých studií je pro mnoho lidí výzva. Je to ale jedna z věcí, kterou se lidé musí naučit – číst vědou podložené materiály. Začněme tímto: na internetu existuje místo, kde lze ověřit pravost lékařských zpráv, ke kterému jsem dokonce sepsala návod pro běžné uživatele internetu – jak číst a pochopit vědeckou literaturu. Naučte se je používat. Dlužíte to svým dětem a dlužíte to sobě. Nespoléhejte na to, co vám řeknou cizí, anonymní lidé na internetu. Konec konců, nemusíte věřit ani mně. Přečtěte si akademické články a studie, které jsou v odkazech tohoto článku, a pobavte se o nich se svým dětským lékařem.

Navzdory tomu, co vám odpůrci očkování říkají, neměli byste se bát vakcín, ale toho, co se může stát bez nich.
 
 

Poznámka: tento článek původně napsala a publikovala Dr. Jennifer Raff na svém blogu Violent Metaphors (původní zdroj) a toto je jeho volný překlad. Všechny odkazy v texu vedou na zahraniční weby a obsahují vědecké nebo zdravotnické informace týkající se daného problému. Všechny zdroje jsou v AJ a nemám v plánu je překládat. Použijte Google Translator. Šíření překladu je bez předchozího souhlasu překladatele nebo webu www.dfens-cz.com zakázáno.

Ps.: Cílem tohoto článku je vyvolat diskusi k tématu „očkovat – ano nebo ne?“, byť je můj osobní názor na toto téma takový, že spadá (téma) do sféry vědy a při rozhodování o očkování by neměly mít lidské předsudky, pověry nebo „všeobecné pravdy“ žádný prostor. Obsah článku Dr. Raff vychází ze situace v USA, nicméně domnívám se, že je zcela nebo z významné části aplikovatelný i na Českou Republiku, kde se podobné otázky již nějakou dobu řeší.


15.06.2014 p3tiny

12345 (2x známkováno, průměr: 2,50 z 5)
468x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017