Dobrý den, já jsem Marek Dalík a rád bych tady pracoval

Featured Image

Tak takhle „přijímací pohovor“ do zaměstnání v penzionu U Císaře Zikmunda ve Znojmě jistě nezačal…

Marek Dalík ve věznici Znojmo vykonával trest a v polovině trestu si požádal o propuštění na podmínku. Byl prvotrestaný, do výkonu trestu odnětí svobody (VTOS) nastoupil sám, ve výkonu trestu pracoval, choval se řádně, sbíral pochvaly a vyhýbal se kázeňským trestům. Doložil, že má po propuštění z VTOS kde složit hlavu, že má zajištěný zdroj obživy a že je tedy riziko dalšího páchání trestné činnosti z jeho strany naprosto minimální. Neexistoval tedy žádný zjevný důvod, proč by jeho žádosti nemělo být ze strany soudu vyhověno. Ani státní zástupce nedělal šprajcy, pouze navrhl dost dlouhou zkušební dobu v trvání 4-5 let a skončilo to na těch 5, což je celkem dlouhá podmínka, neboť maximum je let 7.

Ihned po propuštění Marka Dalíka z VTOS se vyrojila lavina článků o tom, že vlastně ani „neseděl“, ale že trávil čas někde na penzionu a ať to GIBS nebo státní zástupce prošetří, co je to za pořádky.

To, že si Marek Dalík nějak zařídil pobyt ve Znojmě, což je v prostředí českých věznic docela určitě „VIP“ věznice, to se opravdu nabízí. Věznice Znojmo je věznice městského typu, obdobně jako Břeclav nebo Teplice a je to tam rozhodně lepší než v „lágrových“ věznicích typu Rýnovice a Ostrava-Heřmanice, už vůbec nemluvě o takových nechutných destinacích, jako jsou Vinařice, Odolov, Kynšperk nad Ohří nebo Nové Sedlo. Ale tam se lifrují spíše odsouzení zá násilnou trestnou činnost, což nebyl případ Marka Dalíka.

Odsouzený si nemůže vybrat, kde bude „sedět“. Nástupní věznicí může být jen některá z věznic, a to věznice vazební. Marek Dalík nastoupil do věznice Praha – Ruzyně a aby se dostal do Znojma, musel ho tam odlifrovat dispečer Vězeňské služby bez jeho přání nebo ho tam mohl ten samý dispečer poslat na základě jeho žádosti (které bylo vyhověno) nebo na základě rozhodnutí vedení věznice Praha – Ruzyně. Ať už to bylo jakkoliv, Marek Dalík se ocitl ve Znojmě.

Nyní k zaměstnávání ve věznicích. Pracovat obvykle vězni chtějí, neboť jim čas lépe utíká, mohou si vydělat nějakou tu korunu (to jistě nebyla motivace Marka Dalíka…) a za určitých okolností se mohou dostat i na venkovní nestřežené pracoviště, třeba do penzionu U Císaře Zikmunda. Než se odsouzený dostane vůbec ven z věznice, musí projít procesem, který začíná až po několika měsících pobytu ve VTOS. Na základě § trestné činnosti a odsezené době se sejde vězeňská komise, která je v dané věznici tvořena ansámblem cca 10 lidí a tvoří ji ředitel věznice, jeho zástupce, psycholog, speciální pedagog, vychovatel…, zkrátka kdo má ve vedení věznice do zadku díru, ten spolurozhoduje o tom, zda se může dostat např. Marek Dalík ven z věznice. Vše je dáno buď zákonem nebo nařízením a v tomto ohledu si nemyslím, že by měl Marek Dalík nějaké VIP zacházení. To by si zvlášť u takto mediálně provařeného vězně nikdo z věznice nelajznul.

Následuje test, jestli pobyt venku odsouzený psychicky zvládne a jestli se z toho jednak nesesype a taky, jestli hned nezdrhne. Říká se tomu „vycházka s vychovatelem“ a obvykle to vypadá tak, že si dva tzv. vychovatelé s sebou vezmou max. 10 odsouzených a jdou s nimi na dvě hoďky mimo basu. Jdou se projít po městě, po lese, a to v závislosti na tom, kde se daná věznice nachází. Pokud se odsouzení chovají normálně, tak mohou jednak požádat o vycházku, což je opuštění věznice postupně na 3, 8 a 24 hodin (vězněnou osobu si na vrátnici vyzvedne třeba manželka a po uplynutí dané doby ho tam zase vrátí), případně i na 5 dní v kuse (např. na Vánoce) a taky se mohou dostat na venkovní pracoviště, tzn. mohou pracovat mimo věznici. Mohou pracovat buď na pracovišti střeženém (stále je s nimi nějaký dozorce – příslušník Vězeňské služby), nebo i na nestřeženém (obvykle tam pracuje více odsouzených najednou).

Práce „venku“ má svá omezení, mezi která patří zákaz styku s cizími osobami (tzn. rande nepřipadá v úvahu…), zákaz telefonování, odesílání pošty mimo dohled vychovatele ve věznici, žádný alkohol apod. Na druhou stranu jsou tady nesporné výhody, tzn. vězeň si dá ráno v base snídani, pak si ho na vrátnici vyzvedne zaměstnavatel, vězeň přes den někde hákuje a v 17 hod. ho zaměstnavatel vrátí do basy. Vězeň si dá večeři, mrkne na telku a jde spát.

Návrat z venkovního pracoviště do basy však není jen tak. Lákadel je „venku“ hodně a pronést např. „dovnitř“ pár gramů pika, to spoustu vězňů svádí, takže na vrátnici probíhá při každém návratu tato procedura:

  • Svlíknutí odsouzeného do naha

  • Prohlídka veškerého oblečení i bot ze strany dozorce

  • Vypláznutí jazyku (pokud by chtěl někdo něco pronést v ústech)

  • Ruce nahoru, jestli nemá odsouzený něco pod pažemi

  • Ukázat chodidla zespodu

  • Zvednout šourek (občas si vězni zkouší na šourek zespodu něco přilepit leukoplastí)

  • 5 dřepů (oblíbenou schovkou pro pašování čeholiv je anální otvor a po tzv. dřepování to prý zaručeně vypadne…)

  • Přetáhnout předkožku ze žaludu (to není pravidlem, ale občas je vyžadováno)

Chtěl-li se tedy dostat Marek Dalík na venkovní pracoviště, ukazoval každý den dozorcům svoji zadnici.

O práci odsouzených je velký zájem, neboť pokud se nejedná o lempla, tak si zaměstnavatel může vzít z basy pracanta, který dělá za polovinu minimální mzdy, nemá nárok na dovolenou a když ho zaměstnavatel nepotřebuje, tak si ho ten den zkrátka z basy nevyzvedne a nic se neděje. Zaměstnávání vězňů se řídí pravidly a určitě není běžné, že by si odsouzený sám vybral, kde bude pracovat. To by taky mohl skončit v práci u svého kámoše, tam by si dával schůzky s manželkou, čučel by na internet, řešil si po telefonu své záležitosti a měl by pohodičku. Je možné, že to takto na penzionu probíhalo, ale to bychom se museli zeptat Marka Dalíka.

Podle dostupných zpráv nebyl Marek Dalík prvním vězněm, který na daném penzionu pracoval, tzn. pracovní místo nebylo vytvořeno ad hoc pro něj na základě aktuální potřeby jej někam upíchnout. Je ovšem taky možné, že se jedná o místo připravené pro VIP vězně a aktivuje se pouze v případě, že do Znojma dorazí Marek Dalík, případně jiná zajímavá osobnost. Pokud by např. zůstalo místo v penzionu po propuštění Marka Dalíka na podmínku neobsazeno, mnohé by to napovědělo. Ale je taky možné, že rekonstrukce koupelen a WC již byla úspěšně dokončena a potřeba zaměstnat nějakého vězně nastane až tehdy, až se něco na penzionu rozhasí (v překladu – až se ve Znojmě opět objeví nějaký zajímavý odsouzený).


07.12.2019 Luba


Související články:

12345 (228x známkováno, průměr: 1,11 z 5)
12 302x přečteno
Updatováno: 7.12.2019 — 22:46

Reklama

D-FENS © 2017