Debilní záchranářská ulička z pohledu motorky

Featured Image

Beroun je město do kterého zavítám pouze na motorce kvůli českému krasu a křivoklátsku, kde se dá celkem fajn projet, pokud nejste epileptik či jste masochista. Epileptici ocení neustálé blikání světla mezi stromy v lesích, masochisté neustálý strach z nástřiku asfaltu, kde nevíte, jestli je to starý známý flekatý asfalt starý 10 let, díra nebo místo, kde vás silničáři překvapí výletem do nemocnice pro amputaci končetiny. V těch lesích se kombinuje oboje. Oslepující záblesky vám znemožňují vidět, tak prostě otočíte heftem a doufáte, že se vrátíte domů.

Beroun se vyznačuje dvěma specifiky. Zpoplatněné dálnici, která vede páteří města a neustálými zácpami na paralelní silnici skrz město, kde nejsou nájezdy na dálnici. Ideální by bylo překopat dálnici a místo odstavného pruhu udělat průběžný 3. pruh a každou druhou příčnou ulici vyvést na dálnici a ten 10km úsek mít bez poplatku. Škoda, priority jsou jinde a mít nepřítele v podobě kolon je lepší k prosazení revoluce v mobilitě a omezení osobní přepravy.

Po zimě jsem zapomněl na klasický berounský horor od Hitchcocka a optimisticky po práci vyrazil po práci na mašině brzy odpoledne od Kladna přes Beroun ke Koněprusům. Chyba. Narazil jsem na 10 km kolonu paralyzující celé město na několik hodin. Nebudu vás napínat, na konci bylo zúžení se semaforem do jednoho pruhu, kde nikdo nepracoval. Pro nemakáče dneska padla, 1000 aut může pálit benzín jen tak v koloně, zatímco v Praze si hrdinný odbojáři stahují teplotu v bytě o 3 °C.

Mašina má tu výhodu, že na kolony můžete srát, proplétat se kudykoli a smát se uvězněným chudákům. Jen si musíte dávat bacha na závistivé nebo slepé plechovkáře, kteří vás chtějí nonstop aktivně zabít. Můžete to vzít kolem ostrůvku protisměrem, projet ucpaný kruháč po anglicku a všichni budou jen závidět. Musíte myslet za všechny účastníky provozu a přijmout fakt, že prakticky cokoli, co se stane bude jednoduše vaše vina. Veřejné orgány podobné chování v kolonách dost ignorují, tak proč toho nevyužít.

Ta kolona nasrala spoustu lidí, ale nejvíce nějakého 150kilového „Walil se renžr“ v RAMu, který v nehybné koloně stál uvězněný na úrovni Benziny, kde jsme zastavili pro doplnění tekutin získávaných z arabských panen – cena šťávičky z pumpy tomu dnes odpovídá. Valibuk po otevření dveří vypadl z druhého patra svého nastartovaného obýváku a vydal se invalidním sprintem na hajzl benzínky a hrozně nadával. Sral tam dobré 4 minuty a následně si šel udělat kávu, kolona popojela pouze o 50 metrů a troubení aut sralo jen 70 % místních obyvatel.

Proč to ale celé píšu, týká se to kolon na dálnicích a jak ve skutečnosti vypadají. Litrová silniční mašina je na dálnici fajn, ale jezdit na dálnici je nuda v jakémkoli provozu nebo počasí. Pro aktivní bezpečnost musíte jet o něco rychleji než většina účastníků provozu pro kontrolu situace. Bohužel rychlosti nad 170 km/h už se nedají vydržet nekonečně dlouhou dobu – helma tlačí na obličej a ze skrčení na nádrži bolí po desítkách minut záda, nejsem už zkrátka nejmladší.

Při poslední jízdě loni jsem jel od Berouna na Prahu, kde jsou ve špičce mnohem menší zácpy a dá se tam ukázat koloběžkářům, co je skutečná budoucnost mobility – 150 km/h na jedničku a 120 dB. Ne futuristické generátory hluku vesmírných lodí elektropřibližovadel pro plašení seroucích holubů chodců. Zamumlal jsem si „Dneska ne“ a poslal jsem to při prvním náznaku městské kolony na dálnici za Zdicemi. Ta kolona byla ještě horší, 22km štrůdl až ke sjezdu na pražský okruh u Zličína. Pro představu je to teoreticky s rozumnými rozestupy 3 000 aut v levém pruhu a 880 kamionů v pravém.

Většina se pokoušela o záchranou uličku, spíš to bylo chaotické vystrkování prdelí ke středu. Jízda v takovém prostředí má svá specifika. Když se auta pohybují, mají tendenci hledat vakantní místa a intersticiálovat z jednoho pruhu do druhého a vetknout se do neexistující mezery. V reálu to znamená, že i když máte 4 metry široký prostor mezi auty, každé auto vlevo i vpravo vás chce teoreticky aktivně zabít. Krát 5000 pokusů na celé cestě do prahy. Přesně taková ruská ruleta to je, jen jsou ty šance na nehodu nižší. Proto nelze jet sebevražedně 70, ale jedete třeba 40 a opisujete takovou sinusovku zleva doprava, abyste drželi střed mezi auty. Jedete-li pomaleji, přestanete dávat pozor, někdo vám tam vjede, jedete-li víc tak nestíháte kontrolovat, zda svítí řidiči mobil v ruce a lze ho tak považovat za neškodného. Pro začátečníky stačí sledovat přední kola aut.

Pokud trčíte v koloně, nejste v koloně, jste kolona. Z pohledu motorky ale vidíte všechny ty nešvary operátorů volantu. Dělal jsem si během 30minutové jízdy takovou statistiku, za kterou by se nestyděl ani Český Fixlovací Úřad, když si cucá z prstu 11,1% inflaci.

 1. Telefon v ruce je to nejmenší, tito řidiči vás prakticky neohrožují, protože mají jinou zábavu – 90 % řidičů.
 2. Nohy spolujezdce vystrčený z okna – super způsob, jak chcípnout při sebemenší nehodě – 2 ks
 3. Auta absolutně zbytečně měnící pruhy na rovných úsecích – 50 ks (cca 1% aut)
 4. Oktávky (výhradně) jedoucí záchranou uličkou – 10 ks (diskutabilní počet, když jedou stejným směrem stejnou rychlostí, ale děje se to velice často)
 5. Kamiony naštorc mezi pruhy beznadějně ucpávající celou dálnici – 2 ks
 6. Vylézání z auta a chůze podél aut v koloně – cca 3 auta
 7. Otevření dveří do cesty motorce naschvál před ksichtem – 3 ks
 8. Chaotické neúmyslné máchání rukama z okénka do středového pruhu při žvanění – 2 ks
 9. Pokusy mě aktivně sejmout/vystrašit prudkým vyjetím ke středu se současným zatroubením – 3 ks
 10. Přebalování haranta na přední kapotě – 1 ks
 11. Totální chaos u sjezdů – rozebráno dále.

A takto by se dalo pokračovat donekonečna. Je to neuvěřitelná přehlídka debilů. Škoda že většina autařů to za celý život nezažije, co na motorce vidíte při jediném takovém průjezdu a jak se reálně chová vzorek řidičů o velikosti většího města.

Problémem těchto kolon jsou naprosto zbytečné srazy cestou. Chápu, že lidem chybí ten hromadný prvek dopravy a chtějí si pokecat s náhodným člověkem, ale pak to vypadá jako konečně TA NEHODA. Většinou to je jen urvaný přední nárazník doprovázený populární aktivitou hledání vesty, umísťování trojúhelníku 2 metry za auto, rozhazování rukama, itálií a vyplňováním poukázek na pojišťovnu.

Často se objevuje zbytečná jízda brzda plyn. Kolona se z ničeho nic nerozjede na 130, zapomeňte. Když stojíte 2 minuty na místě, budete rádi, že s rychlostí 15 km/h max nebude za 200 metrů brzdit na nulu. Pokud si nezapamatujete nic jiného, držte stejný rozdíl mezery před vámi a za vámi, to je ideální kombinace jednoduchého pravidla a efektivity. Na konci kolony to však vede k zajímavému stavu, že pokud zde není bouračka a jedná se o fantom kolonu, auta se rozjedou na 50kmh a několik dalších kilometrů pokračují pomalu, i když mohou jet naplno. Na závěr křestu kolonou na nové mašině jsem narazil právě na neexistující konec kolony u sjezdu na okruh. Chudáci u Berouna, kteří to zjistí za několik hodin…

Jako naprosté selhání však beru celý koncept „záchranné uličky“, což mělo být původní téma tohoto štěku. Podle mě je to nekonzistentní paskvil nevhodný pro inteligenci průměrného řidiče a naivně uvažuje, jako že ve fabrice bude za 25 tisíc pracovat zkušený vysokoškolák na pozici operátora se základkou. Pro někoho to bude novinka, ale ve standardním režimu jezdíme po dálnici úplně vpravo (Wow, nová informace pro 90 % řidičů) a když předjíždíme, tak hodíme blinkr a předjedeme zleva a vrátíme se s pravým blinkrem doprava. Jelikož tento koncept nechápe většina účastníků dálničního provozu, adaptoval jsem se a seru na to stejně jako Agresivní Řidič a v autě jedu pravým 130, dokud nemusím předjet auto před sebou zleva. Většinu „překážek na komunikaci“ tak „objíždím zprava“ podle mého výkladu zákona a kamiony předjíždím klasicky zleva. Nevidím absolutně žádný důvod brzdit na dálnici, abych srovnal rychlost s pomalu jedoucími překážkami vlevo a vytvářel nebezpečnější situaci nebo kolonu.

Pokud točvolanti nechápou jednoduchou instrukci neokupovat ukrajinu levý pruh, nedokážu pochopit, jak záchranáři spoléhají, že tisíce řidičů bude jednat jako jeden muž při změně situace z „nenormálního provozu“ na záchranou „debilní uličku“.

V podstatě tisíce lidí nezávisle na sobě musí zpozorovat velmi nebezpečnou situaci typu stojící auto uprostřed dálnice. Musí stihnout zabrzdit takovým způsobem, aby si nerozmlátili čumák a zároveň nezpůsobili řetězovou nehodu 100 aut, 2 cisteren s benzínem, které se snaží zezadu prošťouchnout most uložený na návěsu. Většina pustí varovky, pomalu brzdí a zbytek dementů bliká varovkami 4x rychleji, protože má něco lepšího na práci, spoléhá na ABS a popření fyzikálních zákonů u 40tunových kamionů za sebou.

V tu chvíli musí tisíce lidí v rychlém pruhu zastavit na nulu (v tom mají levoproudaři praxi každý den), zatímco volanti vpravo by se měli nesmyslně nahnat do odstavného pruhu, pokud uvažujeme dvouproudou dálnici v jednom směru.

Vzniká tak podivná situace pro další přijíždějící auta. V lehké pravotočivé zatáčce stojí v odstavném pruhu nějaký kamion a vlevo se štosují levoproudaři. Naprosto standardní situace srovnatelná s přítomností Slunce na obloze. Jedu tak pravým pruhem v klidu dál a najednou je nějak husto. Aha, debilní ulička… Jsem hluboko uprostřed v pravém pruhu a co teď? Většinou se dá najít po pár desítkách metrů slušnější mezera a zajedu s plechovkou do pravého nebo levého. Následně už dlouhé desítky minut mohu sledovat, jak moc bordelu z koncernu VW nakopali za poslední roky hasiči pod svodidla a vyúčtovali si úklid.

Toto zaplutí hluboko do kolony se zdá jako moje vlastní chyba, protože jsem vrah a předjíždím pravým, ale sledujte dále. Pokud jedete (spíše stojíte) v pravém pruhu kolony, brzy zjistíte, že se nacházíte blízko sjezdu z dálnice a teď babo raď… Je to kolona aut jedoucí po dálnici, nebo je to kolona na sjezdu, kde je nějakej semafor, kde zelená trvá 30 sekund a červená 2 minuty? Několikrát za rok se objeví video od záchranářů, jak jedou na skrz kolonu a místo toho, aby měli motorky jako v Brazílii a byli na místě okamžitě, nebo jeli v protisměru v odstavným z následujícího sjezdu, tak se cpou skrz tisíce aut.

Na obrázku výše můžete vidět „lidské svině, které by měli poliacajti popravit na místě, jeho děti vykastrovat a auto slisovat“. Ve skutečnosti je to pouze chaos před sjezdem, který ze zkušeností na motorce může být dlouhý třeba kilometr. Na sjezdu se děje následující:

 1. Auta z pravého pruhu chtějí do levého, protože chtějí před sjezdem jet rovně a auta v odstavném „čekají na ucpaný sjezd“.
 2. Auta z pravého zjistili, že kamion před nimi dělá „povinnou přestávku“ a stojí jak dementi v odstavným několik minut zbytečně.
 3. Auta v levém využívají rychlejšího pruhu a snaží se zařadit ve vzdálenosti 1500 m, 700 m, 500 m, 350 m, 300 m, 200 m, 50m… 20 m, 1 m před sjezdem a 20 m za sjezdem na zpátečku… všichni se cpou v trojstupu na jednoproudý sjezd. Ten pohled z motorky stojí za to, je to naprosto stejně chaotická a zoufalá situace jako souboj o čluny na Titaniku.
 4. Operátoři volantu z bodu 3. vidí rychlejší pravý pruh, kde se děje bod 1) a přejedou doprava. Díky stojícímu kamionu se dostanou do bodu 2., neskutečná podívaná :D
 5. Samozřejmě se zapojí i kamiony, co jedou rovně. Potřebují se dostat do „prostředního pruhu rovně“ a vzniká obrovský gridlock, ve kterém i na motorce strávíte desítky minut, protože žádné z těch aut vás „nevidí“ a zároveň „jste ten čurák, co musí všechny předbíhat a předjet, proto ho radši sejmu, mám přece havarijko a dostanu dřív novější firemní káru“.

Podívejte se na tento obrázek znovu. Všimněte si uprostřed screenu na pozadí značky sjezdu z dálnice. Ano, jedná se přesně o ten kilometrový chaos před sjezdem, kdy nikdo neví, jestli si hrajeme na uličku, je to sjezd a musí tu být logicky „3 pruhy“, nebo si jen kamioňák honí u péčka a všichni ho objíždí.

Kdy přesně a jak přesně se mění pravá část záchranné uličky na pruh rovně a sjezd z dálnice? Mají se všichni jedoucí rovně srát do levého a držet tak sjezdový pruh jen vpravo a rovný pruh vlevo? To by netušil ani Einstein, spíš to připomíná předměstí Bombaje. Máme nějak sepsaný pravidla pro tu uličku ve vyhlášce? A mohl bych to vidět? Nemáme nic, je to nefunkční kravina.

Takže tu máme složitý koncept záchranné uličky pro lidi, co nepochopí ani standardní jízdu v pravém pruhu. Najednou se změní režim na záchranou uličku, pak na sjezd se 2 nebo 3 proudy aut, pak na záchranou uličku a pak na normální provoz. Naprosto bez jakýchkoli indicií se musí tisíce lidí nezávisle na sobě rozhodnout, jaká je to situace, kde budou stát. Do toho jsou tu zaparkované kamiony, kde si řidiči musí dát šlófu, protože by podle zákona „nedokázali“ po 4 hodinách dále popojíždět v koloně a zastavit na nejbližším odpočívadle.

Nestálo by za to, koncept „debilní uličky“ překopat a brutálně ho zjednodušit? Chápu, že tu bude hromada argumentů, že „na západě to dělají vzorně“, „je to jen sebestřednost jednotlivců“, „kdyby každej nosil roušku, tak to funguje“.

Řešení?

1. Pokud se na to podíváme kriticky, bylo by mnohem jednodušší nespoléhat na 3000 aut nebo 800 kamionů, že jednotně uhnou a na sjezdech nebude docházet k chaosu… Stačí prostě říct, ať si parkují v pruzích, ve kterých aktuálně jsou, a dnešní odstavný pruh se stal „záchranářským“. Pokud už by zde bylo odstavené vozidlo, přijde mi jednodušší spoléhat, že se u toho 1 odstaveného kamionu 3 auta v pravém pruhu nějak uhnou směrem do levého pruhu než spoléhat na tisíce jednotlivých řidičů, že budou stát v lajně jak severokorejští vojáci na přehlídce.

2. Pokud bych to vzal za druhý konec, tak není moc rozumné posílat „rychlou pomoc“ skrz zacpanou kolonu. Prakticky jakákoli nehoda na dálnici způsobí ucpání dálnice a brutální redukci provozu a vyšší obezřetnost za nehodou. Záchranka může bez potíží jet z následujícího sjezdu v protisměru právě odstavným pruhem 2x rychleji než kolonou. Aby neděsila řidiče, mohla by být varianta s vypnutými majáky, protože zapnuté majáky v provozu lidé prostě nechápou a vedou k naprostému chaosu a dalším nehodám. Stačí pohled na sanitku na klasické silnici v naprosto volném protisměru a dementi v mém pruhu absolutně bezdůvodně zastaví prudce na nulu. Přesně na takové řidiče spoléhá dnešní debilní ulička, proto nemůže nikdy fungovat.

Můžeme prosím zrevidovat debilní uličku a udělat z ní funkční uličku? Ať už to bude jakkoli, nelze vymyslet hůře, než je dnes.

 


03.04.2022 Argent Bucket


Související články:


12345 (233x známkováno, průměr: 3,11 z 5)
12 207x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017