Czech radar funeral?

Featured Image

Přijedu zvenku a koukám na tu revoluci, co se nám tu udělala. Sněmovna schválila změnu zákona, která by neumožnila obecním policiím vybírat rychlostní daň, pardon, měřit rychlost.

Poněkud mě to překvapilo, neočekával jsem ani, že by poslanci neschválili měření rychlosti soukromými subjekty, ale že budou chtít šlápnout na krk i obecní rychlostní buzeraci, to jsem vpravdě nečekal.

Vzal jsem noviny za dva dny nazpátek a četl jsem ta stanoviska. Hlavně blitky ministra Langera mě přinutily opět se zastydět, že jsem volil ODS. Jinak nic zvláštního. Starostové pláčou, že už si na buzeraci nenahrabou, a s dikcí malých dětí tvrdí, my to nebyli, my ne, my nikdy nechtěli buzerovat, my si nikdy nechtěli nahrabat, my měříme jen u škol a nemocnic, jde nám hlavně vo tamto bezpečí. Ještě před měsícem kázal v ČT (zde, od 4:20 dále) starosta Moravských Budějovic zmr. Bařinka, že radary jsou dobré áááno, protože mu vydělají ranec na opravu školky a chodníku. Ale celkem jsem čekal lepší show, třeba dekonspiraci estébáků z Czech Radar (mimochodem, všimli jste si, že název firmy Czech radar a.s. nepadl při té hektické diskusi v posledních dnech ani jedinkrát?) Dá se říci, že fanouškové dopravní buzerace dostali pořádnou facku.

Varuji před předčasným optimismem. Hrozí vylití vaničky i s dítětem. To, co nastalo, je druhý nejhorší scénář po schválení měření soukromými subjekty.

Proč? Hovoříme zde o penězích a moci. Hovoříme zde o stamiliónech do obecních pokladen a o desetimiliónech do kapes soukromých.

Kdyby měření rychlosti soukromými subjekty prošlo, rozpoutal by se časem nebývalý hon na řidiče. Soukromé subjekty by získávaly odměnu za každého chudáka, kterého nachytali jet ve městě 54km/h, a obecní rozpočty by se nechávaly zbytek. Úředníci by vybírali úplatky za nezaznamenání bodů a jiní úředníci by vybírali „paušál“ od lokálních VIP, které by za pravidelný poplatek nebo protislužbu byli ze systému vyjmuti. Každý by si solidně nahrabal. Pokud by časem přísun peněz z pokut zeslábl, obce by stanovily místní úpravou nižší rychlostní limit (třeba 20 km/h, „kdyby to zachránilo jen jediný lidský život, tak to má smysl“ atd.), protože v případě obcí nastává unikátní případ, že stejný subjekt stanovuje pravidla i vymáhá jejich dodržování. A rejžunk by se spustil nanovo.

Kdyby měření rychlosti soukromými subjekty neprošlo, stalo by se to samé, jen v menším. Soukromé subjekty by realizovaly měření rychlosti prostřednictvím městských policií. Soukromé subjekty by zkásly odměnu, třeba polovinu z vybraných pokut, jako Czech Radar a.s. a jejich „Bezpečná“ města, městské pokladny by se utěšeně plnily příjmy z buzerbudek, úředníci by vybírali paušál a zisk soukromých měřitelů by byl jen o něco menší, protože by museli namotivovat starosty, vysoké úředníky a velitele městských policií, aby erektovali příslušné budky a taky vysvětlit strážmistovi Vomáčkovi, v civilu vyučenému cukráři, kde to má vypínač a kam má zavolat, když budka nefachá a prachy se nesypou. Poslední větu z minulého odstavce přečtěte znovu od „Pokud….“ k „…nanovo“.

Kdyby sněmovna neschválila pouze měření rychlosti soukromými subjekty, by se pro buzerlobby zas tak moc neměnilo. Jen budou na výplatní listině muset mít o pár jmen navíc.

Teď ovšem hrozí, že měřit nebudou ani městský a obecní strážmoroni a to pro buzerlobby znamená v podstatě konec. U policie se nedá tak dobře rejžovat na úplatkách a rychlostní dani jako na magistrátech, protože má sice sporadickou, ale přece jen kontrolu. Tohle je probudí k horečné aktivitě, což při jejich korupčních a mediálních možnostech může vyvolat skutečně nepěkné věci. Langer měl dobrý nápad, když to chtěl projednávat jako separátní novelu, bylo by to lepší. A jsou před námi parlamentní prázdniny a tím spousta času na to, aby to buzerační lobby řádně ošéfovala a okapříkovala. Denně budeme číst zprávy například o tom, jak řidič vlivem nepřiměřené rychlosti projel plotem a na zahrádce staré Blažkové zlomil nohu sádrovému trpaslíkovi a porazil dvě vzrostlé mrkve + dovětek o celkové nekázni českých řidičů a nutnosti přísnějšího dohledu zejména obecních policistů. Děvky s pérama (novináři) nás budou masírovat jak za časů Šimonovského. Řádně naprogramovaná, namotivovaná a mediálně podpořená zpětná vlna nastartuje opačný proces mající za výsledek ještě mnohem větší zhůvěřilost než to byla původně. Takže bacha na to.

Optimistický scénář: Senát neschválí novelu a vrátí ji sněmovně. Sněmovna neumožní měřit rychlost soukromým skubjektům a umožní měřit městským policiím za nějakých dodatečných podmínek, například že měření bude podléhat časovémi i místnímu písemnému schválení PČR.

Pesimistický scénář: Plné obnovení buzer power, tedy měření soukromými subjekty i radničními komandy, byť za poněkud změněných podmínek. Toto východisko naznačuje i postoj Aleše Viamonta Dobrotivého.

K argumentaci Mgr. zmr. Langera: vážně se stydím, že ODS ze svého středu na klíčový post dovedla vyvrhnout jen tohoto zoufalého lháře a demagoga. Mají lepší lidi, asi si je šetří na lepší časy. Zmr. Langer se obává, že pokud městské policie nebudou moci měřit rychlost, bezpečnost na silnicích se zhorší. Bylo by fajn, kdyby to Langer mohl vypodložit nějakým argumentem. Radnice, které nakoupily měřiče například v rámci zmíněného tristního projektu „Bezpečná města“, totiž žádnou evidenci o zlepšení nehodovosti nemají ani nevedou, dokonce se ani necítí povinováni tak činit. Od doby, kdy bylo zavedeno měření rychlosti soukromými subjekty a bodový systém, se také obrátil dosavadní klesající trend nehodovosti na českých silnicích směrem k více mrtvým a více nehodám. Z čeho tedy zmr. Langer vyvozuje, že nastane jakékoli zhoršení bezpečnosti, to mi není jasné. Vztah Langera k městským policiím vůbec prodělal povážlivý vývoj v duchu článku o byrokratické autonomii. Z předvolební rétoriky namířené na omezování pravomocí radničních komand neumětelů se pan ministr propracoval k jejich obhajobě.

Znáte to, když kobyla chcípá, hodně kolem sebe kope. Užijte si prázdniny, ale brzy nás všechny čeká další akce. Budu vás, čtenáře D-F, prosit o spolupráci na další akci, kterou tentokrát zaměříme na naše senátory. Obecní rychlostní buzerace musí pryč. Postaráme se, aby kobyla netrpěla.

Závěrem bych poděkoval poslanci Klasovi nejen za jeho postoj, ale také za naprosto přesné shrnutí podstaty rychlostní buzerace do jednoho odstavce:

Ministerstvo dopravy, které se v tom velmi angažuje, ústy náměstkyně ministra Daniely Kovalčikové řeklo, že strážníci zbytečně zneužívají zákon. To jsou přesně slova paní náměstkyně. Městská policie někde řidiče šikanuje jen kvůli tomu, že vybrané pokuty putují do obecního rozpočtu. Jsou to vůbec poprvé tak tvrdá slova, kdy někdo na tak vysokém postu jasně definoval věc, o které jsme tady hovořili zhruba před rokem, protože si myslím, že činnost městských a obecních policií, když si vezmete statistiku, tak jasně vypovídá, že ze 44 % se městské a obecní policie věnují – hádejte čemu? – měření rychlosti. No prostě kšeft je kšeft. A teprve za tím následují s 27 % procenty nedodržování povinností řidiče, alkohol, pásy, doklady atd. A pak to rapidně klesá, až 1 % pozornosti je na provozu v obytné a pěší zóně atd. Já si myslím, že z toho jasně vyplývá, a jak potvrdil i kolega senátor Eybert, který pracuje v samosprávě, tak samozřejmě městské a obecní policie hledají ta místa na komunikacích, která nejsou nebezpečná, ale kde vám vždycky naměří alespoň těch 51 kilometrů za hodinu. A řekl bych, že to, co mě vede k tomuto vystoupení, je závěr Ministerstva dopravy, že oni se budou snažit nějak domluvit s těmi strážníky a říct jim, aby měřili pouze v úsecích, které jsou velmi nebezpečné. Já si myslím, že tady domluva asi těžko pomůže, protože podle vyjádření představitelů obecních a městských policií prostě oni z toho nesleví. Takže si myslím, že je potřeba tomu pomoci a nečekat, až se domluví Ministerstvo dopravy s Ministerstvem vnitra a Policie České republiky se bude domlouvat s obecními a městskými strážníky.“


27.06.2008 D-FENS
 
 

12345 (3x známkováno, průměr: 1,33 z 5)
370x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017