Covid z první ruky - zpět na článek

Počet komentářů: 384

  1. Nejhorší na tom je, že jak budou ty čísla klesat, tak si všechny ty paka budou myslet, že je to fakt těma rouškama a budeme v tom chodit nadosmrti.

    1. Proc hned ten pesimismus? Ucinna vakcina to vyresi taky. I kdyby byla potreba treba co 2 roky pichat znova.

      1. Nalim27: jste se zbláznil? Účinná vakcína na chřipkové onemocnění, která „to vyřeší“? Osobně se očkovat nenechám, stejně jako se dnes neočkuji proti chřipce. Ale Vy jak vidím žádný problém. To 27 je věk?

        1. To očkování bude zřejmě dobrovolné. Akorát tě bez něj vyhoděj z práce, nepustěj tě na úřad, na nákup, k doktorovi, za hranice, nevemou ti dítě do školy… Ale bude to čistě dobrovolné.

          1. COž je regulérní fašismus.

            1. Ten už tady máme pěkně dlouho.

            2. Tak v anarchii se zije taky pekne blbe.

              Problem je prave vybalancovat mnozstvi omezeni vuci naproste svobode ve spolecnosti ….. a jak zajistit, aby ten balanc byl dlouhodobe stabilni a nezklouzl jednim ci druhym smerem. Dlouhodobe myslim miminalne desitky let, idealne tisicileti.

              1. Cože?

                1. No pravidla a docasna omezeni pro ochranu lidi pokladate za fasismus. Tak rikam, ze jasne, vseho moc skodi. Jenze neni snadne najit tu rovnovahu, kor kdyz kazdy jedinec ma tu latku, kdy je uz tech pravidel moc, posazenou jinam.

                  Pak se to moc dobre uridit neda, resp. vzdycky bude nekdo nespokojeny – umeni vladnuti je v tom mit tech nespokojenych co nejmene.

                  1. Dočasná? To si povíme za pár let.

                  2. Nič nieje také trvalé ako dočasné riešenia…..

        2. 27 byl vek pred 18 lety, kdyz jsem tu prezdivku zacal pouzivat.

          Ockovani byla reakce na nutnost „nosit hadr do konce zivota“. Ja to nevidim tak cerne. A „nosit hadr“ treba rok? To mi zase az jako takova ujma neprijde. Ano, patrim do rizikove skupiny – 45 let, nadvaha a vysoky krevni tlak. Takovych nas jsou v populaci miliony.

          Zeptam se jinak – ockovan proti tetanu jste? Vite, meli jsme v praci jednoho pana, ktery mel prosly tetanus a neresil. Pak jsednou pracoval na zahradce v sandalech, nejaka vetsicka nebo trn do pichl do prstu u nohy. Banalni vec. Jenze se mu tak do tela dostala nejaka svine, mozna ten tetanus, mozna neco jineho a zacalo mu ten prs doslova zrat. A to tak ze behem 24 hodin skoncil na churigrii a byl nakonec rad, ze mu urezali jen ten jeden prst a ne cele hodilo (ktere uz melo krasnou fialovou barvu)).
          Od te doby pracuje na zahrade zasadne v pevnych botach a hlida si ockovani proti tetanu.

          Proc na sebe nedavat pozor, kdyz je to celkem jednoduche?

          1. Nalim27: o to je to smutnejsi, ze realitu nevnimate.

            Jasne, a protoze jednomu urezali prst, tak co? Diskusni fauly zvladate, to zas jo.

            Klidne se nechte naockovat, ja to radsi risknu.

          2. Ne že bych byl odborník, ale jestli mu nějaká bakterie sežrala palec v řádu hodin, tetanus to asi nebyl.

            1. Proto pisu, ze mozna tetatus, mozna neco jineho. A byly to cca 2 desitky hodin.

              1. No to je jedno. Jestli mu ten prst napadlo něco takovýho, asi by mu ta protitetanovka nebyla moc platná.
                Ale ta protitetanovka má opravdu smysl. Protože chrání člověka po dobu 10+ let proti baktérii, která dokáže i úplně zdravýho člověka seriózně zabít. 50% pacientů rozvinutý tetanus nepřežije. Srovnávat to s čínskou rýmou je úplně mimo.

                1. Ko-za: to vidíte už níž, že Nalim27 není schopen vůbec vnímat rozdílná rizika a tak nejspíš nasazuje kondom i při onanii. Co kdyby mu něco zůstalo na ruce a pak se dostalo kam (ne)má? Alimenty jsou sviňa!

                  1. A z ceho soudite, ze nejsem schopen vnimat rozdilna rizika?

                    Ja rikam, ze jestli je covid 10x nebezpecnejsi nez chripka, tak je zcela v poradku nasadit proti covidu 10x silnejsi (a omezujici opatreni), nez proti chripce. Anebo nasadit proti covidu stejna opatreni, jako proti chripkce, ale uz pri 10x mensim rozsireni, nez je u chripky.

                    Ja nerijkam vsechno zavrit a nechat vsechny umrit zizni, zimou a hlady doma. Jen poukazuji na fakticke nesmysly typu:
                    – covid je uplne stejne nebezpecny jako chripka, tak o co jde?
                    – rousky jsou zlo a mnohem horsi, nez chytit infekcni nemoc typu covid
                    – rousky vubec nefunguji
                    – infekce se nerozsiruji v populaci logistickou krivkou (jed=jiz prvni cast do bodu zvratu odpovida exponencialni krivce)
                    – vsechno je to jen fama pro zavedeni totality/fasismu/komunismu
                    – viry neexistuji, je to spiknuti.
                    – zdravy clovek se nema ceho bat
                    – ohleduplni lidi jsou ovce a prislusnici cirkve
                    – lidi poslouchajici zakony a narizeni jsou ovce
                    – na Diamond Pricess byly HEPA filtry a presto nezafungovaly
                    – ockovani nefunguje a je to spiknuti farmaceuticke lobby
                    – leky jsou spiknuti framaceuticke lobby
                    – vsichni doktori se ucastni spiknuti
                    – vsichni jsou ovce, cyklobuzny nebo zmrdi (samo krome toho, kdo tohle tvrzeni rika)
                    – vsichni stejne jednou umreme, tak proc neco resit?

                    1. Nalim27, klid. Covid-19 je cévní onemocnění. Ano, cévní. Sice ti bezpříznakoví rýmičkáři teď nic neprotrpí, ale za 3-5 let jim klidně najede cévní erektivní disfunkce, snížení perimetru a prostě další problémy spojené s cévami (sluch, čich, chuť, zuby).

                    2. Nalim: to jsou krásné strawmany – vymezování se proti něčemu, co sice neříká nikdo nebo jen pár pošuků, ale vy se tváříte že to jsou hlavní argumenty protistrany.

                      A teď co ty reálné argumenty:
                      – poměr cena represivních opatření, zejména lockdownu ekonomiky, dalece převyšuje reálnou hrozbu nCOV v ČR
                      – předchozí narychlo uplácané vakcíny proti medializovaným chřipkovým epidemiím prokazatelně, uznáno soudy, způsobovaly paralýzu a narkolepsii, výrobci vakcín proti nCOV mají EU uznanou imunitu proti soudním přím na náhradu zdravotních škod způsobených očkováním, ergo riziko je vysoce nadprůměrné ve srovnání s normálními vakcínami

                    3. Vsechny tyhle argumenty padly zde ve foru, a nektere z nich i v jinych forech. Neni to strawman, lidi to realne rikaji.

                      A ano, nikde nerikam, ze tyhle nazory maji vsichni nebo vetsina ….. ja se taky v diskuzi zacal vymezovat prave jen proti tem „par posukum“, jak rikate. Protoze lide s extremnimi nazory, nebo nepripoustejicimi jine moznosti nez svou pravdu, jsou vzdy zlo. Treba uz jen tim, ze nekdo slabsiho rozumu jim muze na 100% uverit a pak delat spatna rozhodnuti s dopadem pro sebe (to je mi celkem sumak) tak pro lidi ve svem okoli (a to uz mi sumak neni).
                      A proto si myslim, ze je dobre ty spatne nazory korigovat, pripadne poukazat, ze existuji i jina mozna vysvetleni (tim ale taky nerikam, ze puvodni vysvetleni neni pravdive). V realite stejne nakonec jde o mix ruznych duvodu.

                      A pozor, ja nikde v tomhle foru netvrdil, ze zavirani nekterych obchodu a podniku je ok – to je zase strawman od vas nebo od jinych, co mi tu vkladaly argumenty, ktere jsem nenapsal.
                      Ale myslim si, ze spravne pouzivane rousky maji realny pozitivni dopad na sireni covidu a jinych kapenkovych infekci, coz dokazuji realne vedecke srudia a pokusy a take prubeh covidu v breznu. A misto, aby mi tyhle argumenty nekdo necim verohodnym prokazal, tak jsem se akorat dockal uzek do blaznu, ze jsem slepy a delam argumentacni fauly.

                      Ad argument 1 – problem vaseho tvrzeni je v tom, ze nevime, jaka je realna hrozba covidu v CR, mysleno bez zavedeni opatreni proti sireni. Nikdo s urcitosti nevi, ze pokud bychom se ke Covidu chovali jako k chripce (tj. nijak a zili dal sve zivoty s tim, ze nekdo omemocni a nekdo i umre), tak NEVIME, jaky by ten dopad byl. Nicmene epidemiologicke modely u nas a v jinych statech a take realna situace v jinych statech (Italie, Svedsko, atd) s velkou pravdepodobnosti naznacuji, ze by to byl mnohem vetsi pruser nez chripka. To je cele, zase az takova veda to prece neni.
                      A pozor ja take souhlasim s vami v tom, ze v dubnu se zavedly zbytecne represivni opatreni (zavirani ruchnych obchudku atd) – v diskuzi jsem se k tomuto jeste nevyjadroval. Ale zaroven tvrdim, ze rousky, rozestuppy a pak dalsich mene represivnich opatreni bylo zcela na miste a pomohlo. A zase nerikam, ze nutnost rousek v lese nebo ve vlastnim aute byla v poradku. Ale roupusky na jinych mistech uz ano.
                      A taky je mi jasne, ze vlada v cele s Buresem lhala, delala chaos, nesmyslene utracela, porusovala zakony atd.

                      Ad argument 2 – O negativnim vlivech chripkovych vakcin vim prd, krome toho, ze kazda vakcina nejaky negativni vliv na nekoho ma. Jde o tom, jak velke a jak casto se ty negativa projevuji v porovnani z pozitivnimi prinosy dane vakciny. A to je slozita odborna otazka, jejiz odpoved vyzaduje nasazeni vakciny v terenu a sbirani dat po dobu nekolika let – neboli ani ja, ani vy tohle nedokazeme zodpovedet. Ale dekuji na poukazani toho, ze chripkove vakciny maji pravdepodobne vetsi nez bezne negativni problemy, muzu se to mrknout a vzdelat se.

                    4. Všechny ty epidemiologické modely předvídaly násobně více mrtvých. Je to přesně jako s modely globálního oteplování: stokrát předpovídají růst oceánů o desítky metrů a roztání ledovců, a když se to nesplní, tiše se „zkorigují modely“ a karavana jede dál.

                  2. No jo. Právě si připadám jako doktor Štrosmajer, když se snažil neúspěšně vysvětlit Cvachovi, proč by měl z ortopedie odejít.

              2. Nalim27 29.9.2020 v 19:09

                Pak ale netušíte, co to je tetanus, kde se to kupuje a kolik bonů to asi tak stojí.

                1. Vim, ze tetanus se da chytit stejnym zpusobem, jako ten moribundus, co chytil kolega. A ze na nej jako prevence funguje to ockovani.

                  Detaily neznam, to je pravda, nemel jsem ani duvod po nich patrat.

          3. Vak cinu mam taky. Uz dlouho. A olova par beden. Jen s antimonem je to horsi.

            1. Ces kilovou spulku tluste pajky s antimonem?

          4. Nalim27:
            „27 byl vek pred 18 lety, kdyz jsem tu prezdivku zacal pouzivat.“
            – – –
            Jsi vzorový „Y“…

            :D

            1. Ročník 1975 je spolehlive X…

              1. shane: jsme v ČR, tady nemáme generaci X, ale Husákovy děti:-)

                1. Husakovy deti jsou jen podmnozina ixáčů. Iks je od roku 1965. Prece bys je, chudáky, nechtel ochudit o jejich skatulku :)

                  1. shane: u nás to americké rozčlenění není zas tak odpovídající, nakonec je to vidět i na tom, jak se v tom plácá corona:-) De facto říká člověku co má 27 let „vy jste zcela typickej náctiletej“:-D Což je pochopitelně blbost, když už, tak má smysl říct, že se jako náctiletej chová.

                    1. Co 27, ten exot ma 45, 27 mel pred osmnacti lety.
                      To je typickej corona, brilantni e-analyzer lidskych povah.

                    2. A zmuzete se i na neco rozumnejsiho, nez zesmesnovani ostatnich?

                      A kolik let je vam?

                      Mimochodem povahu nikoho jsem zde neanalyzoval, tak co to pisete za nesmysl?

                    3. Hlavne většine lidi je to rozdeleni celkem u prdele. Ony i ty Husakovy deti se obcas vztahujou nekdy na celou eru Husakova, prezidentovani, jindy na celý sedmdesatky, pritom ofiko to je 1975-82, doba Gustovych sociálních prispevkum rodinám.

                    4. shane: to zas ne, já to použil jako příměr, nikoliv že bych si myslel, že corona bere Nalima jako že má 27, v tomto bychom coronovi křivdili.

                      Ono tady to škatulkování je sice mediálně hezky profláklé, ale reálně to zas tak vypovídající není. Přesně proto, co je tady i vidět s Nalimem.

                    5. Ono to jistou hodnotu ma, ale dost volne. A spis co se týče generace jako celku, na konkretniho jedince to moc nefunguje.

              2. shane:
                1975 je „Y“ jak vyšitej – tyhle ročníky uvažujou úplně jinak, než „X“.
                Je to dáno změnami ve společnosti. Existují výjimky, ale ty tvoří jen okraj.
                Nalim27 do něj rozhodně nepatří – ne nadarmo mu to píšu s citací, když uvedl ten vzorový příklad ypsilonového uvažování…

                1. Hele, ja vim ze vidis ypsilony i pod postelí, ale proste 1975 je X spolu s jeste dalsima sesti rocnikama narozenejma po nem.
                  Podobnou argumantaci ma treba i Flegr a ten je dokonce Boomer (1958), stejne jako Prymula, i kdyt ten je uz na hranici s X (1964).

                  1. shane:
                    V tuzemsku je překlopení X/Y mezi lety zhruba 1970-1975. Je dáno především společenskými změnami, jak jsem již psal.
                    Termín „Husákovy děti“ s tímto nesouvisí – vyjadřuje populační explozi, způsobenou zlepšením podmínek během období, kdy Husák funkci prezidenta převzal po Svobodovi.

                    1. Jakoze milenial je i ten komu je dneska padesat, jo? Zas to neprehanej. U nas bych ten prelom naopak videl pozdějc než těch západních 1982. Spis az tak kolem roku 1990. Ti starsi ještě chytli doznivajici socik. Jeste v pulce 90. let jsme se na ucnaku ucili z komunistickych ucebnic a doznival starej predrevolucni svet.

                    2. shane:
                      – … pozdějc než těch západních 1982. Spis az tak kolem roku 1990…
                      – Ti starsi ještě chytli doznivajici socik.
                      – …v pulce 90. let jsme se na ucnaku ucili z komunistickych ucebnic …

                      – – –
                      Právě že nikoli – ten zlom začíná tam, kde ročníky 1970 dosáhly plnoletosti. Populační exploze už je „Y“, jí ten moment převratných změn zastihl na konci základky.
                      Konkrétně v našem státě je rozdíl X/Y opravdu dost ostře poznatelnej.
                      Stačí mi, když s někým jednám, i třeba jen po telefonu, písemným stykem ap. a poznám to.

                      Abych se dostal zpět ke kořenu mýho vstupu do debaty – podívej se tam znovu na tu typickou úvahu „Y“, kterou jsem vypíchl…

                    3. V tom případě ale nejde o generaci X a Y. Generace Y byla vynalezena v roce 1993 aby popsala generaci deti ovlivnenou osmdesatkovou kulturou a hodnotama „reaganovske ery“. Ta kultura a ty hodnoty k nam přišly ve velkém meritku az po roce 1989 a z logiky veci nemohly ovlivňovat lidi narozené o deset let driv. Generacni prelom v CSSR nekdy okolo roku 1970 bejt muze, ale v tom pripade nejde ani tak o X a Y, ale o X a Boomers. Nebo jeste lepe jde o neco pro nas specifickyho zalozeny na nasich vlastnich dejinnych vlivech, ale v tom pripade nemůžeš pouzivat terminy X a Y.

                    4. Resp lidi narozené o 20 let driv nez to sem prislo.

                    5. Já jsem podle těchto kretérií boomer a stejně jsem osmdesátkovou kulturou a Reaganem ovlivněn víc, než bych sám chtěl a než si umím připustit.
                      A tvrdím, že celý osmdesátky a první půle devadesátek zplodily např. nejlepší muziku, skvělé technologie /vznikly např. ty nejlepší Studery, Dolby C a DTC, DAT, CD a první 24b převodníky/ a odborně vychovaly ty nejlepší lidi. Měl jsem tu čest s několika pracovat.
                      Mě, jako „prostředního boomera“ ještě na pár místech škrábli padesátkoví stalinisti formátu Grebeníčka, poturčenci Turka horší, věru nic pěkného, ani příjemného, když máte rodinu a v práci odpovědnost za 4 skvělý kluky.
                      Srážka s těmi kurvisky /to byli lidi jen tělem a vizáží/ vždy končila něčím odchodem. Buď „dobrovolným“, nebo spíš na hodinu, naprosto vždy s kádrovým štráfem takovým, že by od Vás pes buřta nevzal. Taky jsem jeden takový měl, ze střední fabriky, kde jsem byl jen necelé 3 roky. Tam se tyhle padesátkový kurvy doslova zabarikádovaly a ani kraj s nimi nehnul – moc věděli.
                      Vlastně ani nevím, kdo mi celou moji kádrovou složku i s posudky v půli roku 1990 poslal. Na adresu rodičů, jiná tam nebyla. Kulaté razítko pošty rozmáznuto, podle čísla jsem zjistil, že to byla asi pošta Hulín. Asi někdo z toho oddělení, nebo možná můj bývalý parťák, kterého jsem měl moc rád a asi i on mě. Nějaký Jožka Gabriel z Huštěnovic, ať je mu zem lehká, skvělý baťovec. Na kádrovém jsem nikoho neměl, tak netuším, kdo si dal tu práci, poslat celou tu složku, i s papíry ze zvláštního oddělení nějakému bezvýznamnému, řadovému mistříčkovi čtyř lidí. Už 3 roky jsem jel jako OSVČ fretka na tehdejší „povolení pro poskytování drobných služeb obyvatelstvu“. Měl jsem ho už od r.1987 souběhem se zaměstnáním.
                      Nevím proč, ale i přes ty občasný kolize se systémem, to pro mě bylo dobrý období. Neusínal jsem se strachem, co bude zítra s mou rodinou, se mnou, nebo s podnikem, kde jsem pracoval, jak jsem uměl.
                      Jako dodnešní OSVČ jsem si stěžoval jen okolo r.2000-2005, to bylo nějak nahovno. Lidi, resp. charaktery, se začaly opravdu mocně kurvit, z dobrých lidí, co jsem znal, se stali egocentrici, sobci, hraboši a hlavně lezci po zádech jiných – taky nicmoc.
                      Pak chvilku dobrý, až do 10/2009, kdy mi úplně zbytečně zabili skvělého tátu, já s tím nemohl vůbec nic dělat, ani se s tím srovnat. Soud vraha potrestal směšně, protože byl prý nepříčetnej a v absťáku.
                      Teď už je to zase dobrý, měl jsem štěstí, takže kolem sebe mám skvělý, chytrý a hodný lidi – takový blázny a fandy do oboru, jako jsem byl já, jako mladej. Tak snad vydrží zdraví.

                    6. Ty kritéria jsou naprd, to vůbec nemá smysl řešit. Jakžtakž to může fungovat na celou generaci, ale ne na jednotlivce. A u nás je to naprd tuplem, protože vývoj šel u nás jinak než v zemích kde tyhle kritéria vynalezli.

                    7. Ostatně , pokud bych měl vzít vnější kritéria co ovlivnily jakej jsem (když vynechám vrozené vlastnosti), tak je to – Běloch, Čech, z města, rodiče střední vrstva (VŠ a SŠ), vzdělání SŠ a VŠ technického směru, dnes finančně zajištěná nižší střední vrstva žijící ve velkém městě. To Husákovo děckovství taky hraje roli, ale dost okrajovou. těžko budu sdílet podobné názory a hodnoty z někým kdo je třeba s bídou vyučená nižší vrstva z venkova. Což mě nedělá ani horším ani lepším, prostě to tak je.
                      Rozhodně se to nedá shrnout tak, že přijde corona a řekne – seš Ypsilon (nebo X nebo zbytek abecedy). Ypsilon Marcel VŠ z města, syn podnikatele a zlatokopky bude úplně jinej ypsilon než traktorista Patrik z vesnice, syn dojičky a esenbáka.

                    8. shane:
                      Ano, Y nucenej od 15 let k tvrdé disciplíně, který se následně bez podpory kohokoliv musel protlouci stavbou baráku, opravami aut a střídáním profesí k zajištěné existenci je opravdu jiný, než Y, který si jel na protekcích, modré knížce či civilce atd.

                    9. tak vidíš že je to dělení na hovno.

                  2. …zlepšením podmínek pro porodnost, viz podněty pro růst populace, vytvářené během tzv. „normalizace“…

                    (- už vidím, jak tu zase nějakej chytráček vystartuje…)

                  3. A co máte proti boomerům? :D

                    1. Vubec nic. Navic se pausalizaci vyhejbam, pokud to jde. Zvlast takhle brutální povrchni. To uz jsou vetsi rozdily mezi městy a venkovam a velkymi mesty obzvlast

                    2. servisdok:
                      Nejseš náhodou „X“…?

                    3. corona:
                      To tady, extra na tomhle webu, vůbec prosím neřeš. Mmch, žádný mail mi od Tebe nedošel, takže asi špatná trefa. A prosím, přestaň s tím stylem „vím, kdo jsi“.
                      To je na hovno a nemůže to přinést nic, jen zlou krev.

                    4. servisdok:
                      Tak nepřišel? Tedy omlouvám – špatná trefa a nebo jsi ho přestal obsluhovat.
                      Samozřejmě, že vím, kdo jsi, tak se zkusím podívat po jiném mailu…

                      Zlá krev snad ne, není důvod, abys byl nepřítel.

                    5. servisdok:
                      Tak ta další schránka na volny.cz už neexistuje, rovnou posílá „user does not exist „.
                      Tys jí zrušil?

          5. Hodinky holinky…ne každý měl tu možnost utrpět vzdělání, chápu. Zeptám se jinak – očkován proti hlouposti jsi? Nežere prej palce, ale mozek.
            Díky, žes to přiznal, že nás všechny chceš omezovat protože seš tlustej a máš vysoký krevní tlak. Proti civilizačním chorobám jsou covid i chřipka zanedbatelné nemoci. Potom mě ale překvapuje, že civilizační nemoci si úspěsně a dobrovolně vyrábíš sám a u covidu tu hysterčíš.

            1. Vzdelani byste si mel doplnit vy, treba precist si definici hysterie. Ja se tu snazil vest racionalni debatu, zadne hysterie si nejsem vedom.

              A opravdu nevidite rozdil mezi infekcni nemoci a civilizacni? To s tou integligenci tam tom nejste zrovna dobre, kdyz pouziji vase argumenty a zpusob jednani.
              Napovim vam – civilizacni nemoc si jedinec zpusobi jen sam sobe, svym rozhodovanim a chovanim. U infekcnich nemoci sice muze svym rozhodovanim a chovanim riziko snizit ci zvysit, ale primarne je zavisly na rozhodovani a chovani ostatnich.

              1. To musíte uvažovat více kroků dopředu. Právě ti, co si SAMI vypěstovali civilizační nemoc, dneska chtějí omezovat ostatní, aby je nezabil covid, protože jsou silně riziková skupina. Už chápete tu souvislost? Vy jste takový novodobý levičácký podnikatel v tom uvažování, zisky privatizovat a ztráty socializovat. Pokud jste si tedy tu civilizační nemoc SÁM vypěstoval jak říkáte tak si SÁM neste následky. To je fér ne? Riziková skupina jste i pro řadu dalších respirační i jiných onemocnění, jen tak pro úplnost.

      2. I v současnoti se očkování proti chřipce míchá na každou sezónu čistě podle odhadu, jaký že to asi kmen by se mohl tenhle podzim vyskytnout. Asi tak je to s těma účinnýma vakcínama.

        1. Ano, to je pravda. Ale lekarska veda nastesti postuju dopredu a i diky corone mozna budeme mit i ucinejsi vakcinu proti te chripce – zkuste si najit, co je RNA popr. DNA vakcina – celkem novinka a minimalne dve ruzne vakciny tohoto typu se proti Covidu zrovna testuji s celkem uspesnymi vysledky.

        2. Dobra poznamka pro panikare, hlavne mondaye, co furt fnuka, jak nejsou data srovnatelna s chripkou. Akorat na necinskou chripku uz mame vakcinu. Bez ni by to bylo nejspis podobne jako s tou cinskou, pokud jde o rychlost sireni atd. I s vakcinou to umi byt zajimave, kdyz se netrefi ten spravny kmen.

          Ale jinak nas zachrani nahubky a totalita, hura a sracum 3x zdar.

          1. Ne, chripka bez vakciny se porad nechava tak prukce, jako covid bez vakciny. Na to uz za tech 9 mesicu mame faktickych dat az dost. Zvlastni, se se najdou porad lidi, co to ignoruji a melou si svou, kdyz dnes na internetu lze vse snadno dohlehat a neni nutne se spolehat na sve dojmy.

            https://www.osel.cz/11383-chripeckari-dosahli-sveho-cesko-se-nekontrolovane-promoruje.html

            Ale ono je to do jiste miry v lidske psychologii, hodne lidi proste odmita neprijemnou realitu, v ramci sebeobrany dusevniho zdravi. On ten permanentni strach je taky dost o neprijemny.

            Racionalni clovek se v klidu podiva na znama fakta, a usoudi, ze treba fakt ty rukavice je dobre pri praci se silnymi kyselinami mit na sobe, pri praci s bruskou si obrabecimi stroji je fajn mit ochranne bryle nebo stit. Nebo ze ty pasy v aute do jistych rychlosti fakt docela pomohou. Nebo ze neni zadny problem nosit do uzavrenych prostor rousku nebo respirator, kdyz radi novy virus.

            1. Sakra, ty preklepy …. chripka bez vakcíny se nechová tak prudce, jako covid (také bez vakcíny).

              A to jak do infekčnosti, tak do následků.

              1. Copak překlepy. To je to nejmenší.

            2. Nalim: to není o „odmítání reality“ nýbrž o „odmítání fanatismu“. Racionální člověk poměřuje poměr cena:výkon, oproti tomu fanatik jede za svým programově bez ohledu na cenu.

              Epidemiologové, ze své podstaty coby expertů, nejsou schopni ani kompetentni vidět náklady svých požadavků. Každý expert musí být na vodítku managera nebo politika, který hodnotí náklady jeho požadavků versus jejich přínos a konfrontuje je s protichůdnými požadavky jiných expertů kteří k tomu mají co říci (u nás třeba ekonomů, školství, imunologů apod.)

              To se ovšem neděje a jedna jediná kasta expertů diktuje své extrémní názory absolutně bez ohledu na cenu a dopady – a bez možnosti občanů to jakkoli demokraticky ovlivnit.

              1. Tak ano, v tomto s vami souhlasim, to je rozumny nazor.

                Az na tu demokracii, ovlivnit to muzete. Petice, demonstrace, volby, vstup do politiky (jasne, je to vsechno pomaly proces).
                A pak i nedemokraticke prostredky – defenestrace, vrazda politika/experta.

                A priznejme si, existovalo nekdy zrizeni, kde mohl obycejny clovek tu vladnouci tridu nejak ovlivnit (bez nasili)? Jako, kdyz nepatril mezi hornich 10 000 a nemel kontakty.

                1. Ano? Jak přesně to mohu demokraticky ovlivnit? Demonstrace jsou/budou zakázány, vláda veřejně říká že nevládne ona ale ministr zdravotnictví který bude dělat cokoli se mu zachce a vláda mu to schválí, do toho vládní koalice s většinou ve sněmovně požaduje aby byla pozastavena Ústava vč. nejzákladnějších práv jako je domovní svoboda, ve volbách nikdo neřeší zda je toto přípustné či nikoli, a pokud se někdo pokusí hájit u soudu, je mediálně lynčován jako kverulant a vrah.

                  Do toho 100% masmédií jede linii „corona všechny zabije, je nutné přijmout co nejvíce represe bez jakýchkoli otázek“, což v mediokracii znamená opět pošlapávání demokracie – tím spíše že primusem tého masírky je ČT, která sice podle zákona musí být vyvážená a objektivní, ale od začátku programově jede naprosto jednostranné vzbuzování strachu a hysterie a neustále kritizuje politiky za to, že nedělají JEŠTĚ VÍC represe.

                  1. Demonstrace mohou byt zakazany,ale to nemusi zabranit mase lidi jit demonstrovat – jako treba ty miliony lidi pri prevratu. Komunisti nam taky zakazovali pod pohruzkami jit do demonstrace a cca pulka lidi stejne sla, vcetne me.
                    I tem milion chvilkam se povedlo zburcovat docela dost lidi, aby jen nesedeli na zadku a brblali, ale sli blblat na demonstraci. Stejne tak se to muze povest vam, pokud najdete skupiny podobne smyslejicich lidi a budete mit dobrou schopnost presvedcit o prblemu lidi.
                    Mediokracie do jiste miry rxistuje, ale taky extuji socialni site, ktere davaji obrovske moznosti oslovit hromadu lidi – to taky pri sametove revoluci neexistovalo a slo zmenu udelat.

                    Jiste, v sitich existuje cim dal vetsi kontrola a cenzura, ale jen na nejake globalni temata a USA problemy. Facebooku je nejak CR uplne u zadku, takze se da celkem jeste pouzivat. Navzdory tem dobrovolnym cenzorum … jak se jim rika – Elfove. At uz to jsou fanatici, nebo placena sila, a skodi, tak nemaji pod palcem vsechno a i cenzure trva, nez uderi.

                    1. Demonstrace alá Listopad se konají jen tehdy, když si i naprosto apolitický vožungr Franta Hospoda z Horní Lhoty všimne, že jeho životní úroveň se znatelně snižuje.

                      To zatím koronarepresivci účinně kamuflují pseudo-kurzarbeitem kdy platí stovky tisíc lidí jejichž místa už fakticky zanikla protože firmy umírají díky lockdownu a karanténám, ale stát se brutálním zadlužováním tváří, že mají svůj flek jistý, neboť kdo kývl na kurzarbeit, ten pak nesmí nikoho vyhodit ani kdyby byl bankrot za rohem, protože by po něm FÚ vyžadoval všechno „vrátit“…

              2. Pokud máme tyhle opatření pro něco co je v podstatě jen o něco horší než chřipka (minimálně pro ty co mají smůlu na těžký průběh), tak nechci vidět co by se dělo kdyby začalo řádit něco opravdu nebezpečného jako například plicní mor (50% úmrtnost pro léčené, pro neléčené skoro 100 procent).

                1. No nebo dyby třeba zmutovaly hemoragický horečky na přenositelný vzduchem, že…nebo i nějakej odolnější kmen tubery, jako že mezi různejma bezďákama a jinejma náplavama z východu se normálně vyskytujou čímdál rezistivnější, si představ že na to úplně přestanou zabírat antibiotika…

            3. Nalim27: to Vám věřím, že jak jste permanentně vystrašený, tak je to nepříjemné. Bohužel to má dopady i na mne.

              Vaše schopnosti diskusních faulů je obdivuhodná. Dá se jen říct, že pokud považujete nákazu čínskou chřipkou za ekvivalentní práci s kyselinou, tak to už ani nejste vystrašený, to jste natolik mimo, že nejste schopen vnímat riziko, pravděpodobnost a vůbec tak nějak normálně žít. To Vám nezávidím, jen by bylo super, kdyby mě to tolik neovlivňovalo a zůstal jste někde zalezlej a tam se třepal strachy bez toho, že by tady byl nouzový stav.

              1. Ja nejsem pernamentne vystraseny. Kde jste na tohle proboha prisel?

                A za dalsi – i kdybych vytraseny osobne byl, tak to ma na vas zcela nulovy dopad, pokud nepocitame psani do diskuzniho fora. Ktere ovsem zcela svobodne nemusite cist.

                Takze diskuzni fauly? Ja nepsal nic o tom, ze covid je ekvivalentni praci s kyselinou. Ja psal obecne o tom, ze racionalni clovek zhodnoti nebezpeci a pouzije ochranne prostedky – sa,mozrejme pokud nejsou moc drahe, nedostupne nebo omezujici. Ale to jsou uz dost subjektivni pojmy a kazdy to ma nastaveno jinak.

                Ja mam pocit, ze ziju jakz takz normalne, i kdyz urcite jinak, nez treba vy. Strachy se rozhodne netrepu, budte bez obav.

                A nebojte, jestli bude nebo nebude nouzovy stav, na to nemam naprosto zadny vliv, kontakty, proste vubec nic. Takze v tomhle ohledu muzete byt v klidu.
                Jen nechapu, proc mate pocit, ze jsem virolog, epidemiolog, nebo politik a tedy nejaky vliv na opatreni v nasi zemi mam.

                1. Nalim27: sám jste to napsal. A v dalších příspěvcích mnohokrát nepřímo.

                  Pokud do diskuse o nemoci, která má smrtnost někde u 2% a z toho 90% jsou lidé nad 60 let taháte práci s kyselinou bez rukavic, tak používáte diskusní faul. Ve svém věku byste to už mohl vědět. Pokud to tedy tak skutečně nevnímáte a v takovém případě nejste schopen vnímat rizika a pravděpodobnosti.

                  Vliv na to, co (ne)bude samozřejmě máte, v první řadě jste totiž volič. Dokud budete plácat o 10x horší nemoci, funkčnosti náhubků a nutnosti „zplošťovat křivku“, budou to soudruzi dělat. Svým předposraným postojem legitimizujete totalitu, ke které opatření „pro vaše bezpečí“ spějí.

                  1. 10x horší nemoci, funkčnosti náhubků jsou vedecky podlozena fakta. To je zase vas argumentacni faul, ze vedecke fakta odsoudite smahem za placani. Aniz byste jakkoliv dolozil protiargument, ze to fakta nejsou. Nutnost zplostovat krivku a zabranit zahlceni nemocnic je zase prosta logicka nutnost, dana racionalnium odhadem blizke budoucnosti a potvrzena prakticky severni Italii a Spanelskem.
                    Tady je to podano nejakym lekarem lepe, nez bych to dokazal vysvetlit ja – cetl jste to? https://medium.com/@krivka.adam/koronavirus-kladivo-a-tane%C4%8Dek-3a0aedcebd66

                    A ja chtel puvodne upozornit pouze na tohle, ze fakta neodpovidaji tomu, co tvrdite vy a jini tady v diskuzi. Fakta sice muzete ignorovat, oznacovat za placani, ale to nezmeni realitu.

                    Primer s rukavicemi byla snaha upozornit na to, ze obramme prosatredky maji svuj vyznam, protoze jsem dle vaseho vyjadrovani dospel k tomu, ze ochranne prostredky odmitate (mimochodem, pri praci s kyselinou take vzdy nedojde k potristeni rukou nebo oci – treba je to taky jen 5% sance, ze to nastane a stejne ty rukavice normalni clovek ma). Rouska neni stejna jako zavirani podniku, ja jsem se vyjadroval na zacatku jen k rouskam a distancingu – az pak jsme zacal zduraznovat, ze jina oparteni jsou o necem jinem.

                    A ty rizika prave vyhodnotit umim a pro me je rouska otravna ale v podstate marginalni zalezitost, a nemam problem ji kvuli lidem okolo pouzivat. Povazuji se totiz za celkem ohleduplneho cloveka a byl bych velmi rad, kdyby tech ohleduplnych bylo na svete co nejvice.

                    Jen mam pocit, ze na zaklade tohoto jste ze me udelal hned extremistu a zakazovace vsecho, pripadne nekoho, kdo ma byt strachy bez sebe zalezly doma …. coz porad nechapu, co vas k tomu vedlo.

                    1. Vědecký fakta? Přestaneš špinavě lhát jak ta burešova sebranka, co si dá jako odůvodnění nějakej fašistickejch hovadin studii, která černý na bílým uvádí, že absolutně neprůkazný a nelze tím odůvodňovat nějaký vopatření?

                      No typyčo.

              2. Klid. Nejmíň polovina téhle generace se chová takto. To je konstatování.
                Zatrhnout to celý budeme muset zase my, protože o generaci mladší lidi to už zase nedokážou.

                1. Ehm… zase?

                2. Ukázkoví kolaboranti už zase jedou, jen se jim od tlam práší:
                  https://vladimirkroupa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=758225

              3. To patřilo fatdwimu.

            4. No právě, jde to snadno dohledat a je evidentní, že o nic nejde, kolem 95 % populace se to nijak netýká a holt todle kurva prostě PATŘÍ k životu.

              Rozhodně je lepší nedělat VŮBEC nic, než tydle kunďárny, co se dějou tam venku, a kterejm ve výsledku padnou za oběť tisíce lidí na tzv. civilizační a podobný choroby (který se teď skoro neléčí), lidi se nedostanou k zubařovi, k obvoďákovi, všude pakárna, ohromný kvanta ekonomicky a následně sociálně zničenejch existencí, rozpadlý rodiny, chlast, bezdomovectví. A eště vo ohromnej skok blíž k totalitě. To sou ty vole vyhlídky za to, že pár tisíc důchodců bude žít o pět let dýl a pár desítek chronickejch nebo predisponovanejch možná vo 10-20 let dýl. Za to jiný tisíce, možná desetitisíce je stráví v izolaci a poslední roky života budou mít úplně na piču a pravděpodobně to na ně taky dolehne tak, že to zabalí dřív. Optimální by byl nějakej zlatej střed, ale vod toho sme fakt extrémně daleko.

              Dyť to co tady lidi popisují ze zkušeností, protože propagandosračkomety o tom nesmí psát, to je neuvěřitelný, třeba stran domovů a pečovateláků.

          2. @fatdwi
            No článek byl na Vás asi moc dlouhý, tak speciálně pro Vás citace:

            Za běžné situace zvládá jeden doktor ve službě pohlídat kvalitně 8-10 pacientů, v ekonomicky „optimalizovaném“ provozu třeba i 15, jedna sestra se stará o dva až tři pacienty – u covidu nemyslitelné a potřebujete 1:1 sestry a max 1:5 doktory. A jako hlavní bonus je průměrná délka pobytu. Běžně máme při operačních pacientech, infarktech, ale třeba i těžkém průběhu chřipky průměr okolo jednoho týdne. U covidu to je nejméně dvojnásobek, s tím, že překvapivý nebyl ani pobyt 55 dní, v onom konkrétním případě přesto nakonec fatálním.

            Když už někdo chce dělat chytrýho, měl by být schopen vstřebat alespoň informace podané osobou přímo z bojiště. Že byste byl schopen zaregistrovat vývoj počtu hospitalizací neočekávám už vůbec.

  2. Je pozoruhodné, že se člověk musí nejprve nechat testovat, aby zjistil, že mu něco je. Až tak je ten virus zákeřný.

    1. Zatím fakticky nejdebilnější komentář ve zdejší diskusi s mílovým náskokem. Schválně, trumfne ho někdo?

      1. Neboj, tebe nikdo netrumfne. Jsi jednička.

  3. Joke týdne: nemocniční lůžka pro COVID v Praze dochází proto, že cca 1/3 jsou lidé kterým nic není, ale leží v nemocnici protože si je ze strachu z pozitivního testu odmítají vzít nazpět příbuzní, domovy seniorů či sociální zařízení.

    PANIKA vs. COVID 1:0.

    1. Zdroj?

      1. Mam pocit, ue nedelni partie, nebo partie minuly tyden..

        1. Tak to je slušný, třetina lůžek zabraná zcela a naprosto bezúčelně (a bůhví kolik z těch ostatních jsou jenom lehce důvodný, jako že teplotka a podobně), ale to přece vůbec není problém a nic se neděje. Radši lidi zavřít do koncentráku, protože nejsou místa přecené.

          Sem neska nějak nedospalej, že už sem usnul a todle se mi zdá?

          1. Nezdá. A nezdá se ti ani to, že Prymula zakázal zpívat* :)

            Halt z toho chce mít Půlnoční království, no. Když už mu jednou Babiš svěřil post diktátora.

            ____
            *zatím „jen“ v operách, divadlech, kostelích a hudebkách/ZUŠkách. Ty poslední pro sichr zavřel úplně.

            1. Člověk by řekl že by mohli od jara aspoň trochu zmoudřet (ne, opravdu nemá smysl nosit roušku když člověk jede sám v autě) …

              Nejspíš mají ve vládě nějakou interní soutěž kdo vydá co nejdebilnější nařízení.

              Co bude příště? Zakážou lidem mluvit, nebo rovnou dýchat?

              1. Tipnul bych to mluvení. Tím se zároveň zamezí „šíření konspiračních teorií o rouškách a vakcínách“, takže dvě mouchy jednou ranou.

              1. Roman Prymula, tel. 123 456 789

              2. To nejspíš dopadne tak, že první jméno bude odpovídat realitě (aby si obsluha nevšimla že tam někdo napsal třeba „Roman“ a u stolu mu ostatní říkají „Matěji“) a zbytek údajů bude vymyšlený …

                Případně tam budou lidi psát skutečná jména a kontakty – ale ne svoje, ale lidí co nemají rádi a zrovna je nedávno naštvali.

                Tohle se může celkem dost zvrhnout….

                1. Žádnej strach, pivo dostaneš až po obdržení potvrzující SMS a ukázání pinglovi. I když – nemám to raději smazat, než se toho soudruzi chytnou?

                  1. I to je možný, ale spíš lidi přestanou chodit do hospod úplně …

                    1. Nebo si najmou bílého koně, aby jim všem koupil pivo na své jméno, a vypijí si to pak na chodníku.

                      „Pane strážníku, Prymula říkal, že venku corona řídí míň než uvnitř!“

                      Jediný problém bude, jak najít vhodného bílého koně. Tradiční uchazeči, tj. bezdomovci, zde nepadají v úvahu protože by všechny půllitry vyžunkli sami…

                    2. Ani bezďák nevyžunkne plnou pěst piv ve stylu servírek z Oktoberfestu. Ale jsem rád, že duch Josefa Švejka dosud nezanikl.

                  2. Co je to SMS?

                  3. Nebudu to dohledávat, ale do některých hospod v UK je prý povolen vstup jen když máte instalovanou aplikaci odpovídající zdejší e-roušce nebo jak se to jmenuje. A jsem bez hospody, na můj mobil se nějak nedají instalovat aplikace.

                    1. To mi připomíná: nedala by se v takovýchto situacích podávat žaloba na „technologickou diskriminaci“? Podmiňovat přístup k veřejné službě používáním komerčního operačního systému, navíc výslovně požadovat pouze jeden z duopolu Apple/Google…

                      Samozřejmě ne u soukromých subjektů, ale stát by IMO na technologickou diskriminaci neměl mít právo. A ergo nemá ani právo vnucovat technologickou diskriminaci soukromým subjektům…

                    2. To je zajímavá myšlenka. Nechci se připravovat o práci, ale myslím si, že je to spíše chvíle, kdy by kmen měl náčelníka shodit ze skály, ale tak jednoduché to dneska není.

                    3. No a co třeba situace, kdy režim člověku předloží obskurní formulář apod. v nějakým strašným hovně, co taky v půlce věcí nejde? To není diškriminacé? Pže to dělá poměrně dost běžně.

                      A nejen režim, podobný jsou i různý ty polostádní spolky, tudle sem jim (skoro) vod plic napsal k tomu jejich systému do tičru, s bídou sem z toho šmejdu vymlátil aspoň PDFko.

              3. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/registrace-hostu-v-restauracich-nebude-prymula-mirni-sve-prohlaseni-122198

                … Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil …

                Za jak dlouho otočí a registrace zase bude?

                1. Až budou ležet mrtvoly ulicích.

            2. Tak mne napadá proč Prymula zakázal zpívat – určitě se tím chce pomstít jeho předchůdci Vojtěchovi!

    2. No a co? Když jdeš dělat s kyselinou, tak si musíš vzít rukavice.

    3. Důsledek chronicky špatně nastaveného systému – hodinová mzda českého lékaře leží hluboko pod hodinovkou za kvalitní sekretářku, obzvlášť třeba v Praze – ergo lékaři dělají jejich práci. Ještě z praxí si pamatuji, jak lékaři z oddělení museli obvolávat rodiny a zařízení následné péče a v některých případech somrat o převzetí. V DE na to máme systemizované oddělení „Case management“ s babama s vyřídilkou a vytelefonovanejma cestičkama po všech pečovatelácích v okolí – kdybych ještě při běžné práci měl řešit tohle, tak si fakt hodím.

      1. Esli si pod sekretáršou představuješ takovou tu jak to máš kdykoli jenom naznačíš, asi jo, kór dyž má nějak vypadat.

        Jinak záleží asi dost jak kde, v zapadlejch okresních špitálech to asi nebude žádná sláva, na druhé straně i tam mají vysokej nadprůměr v regionu. Von i takovej advokát nemá zaplacenou každou minutu, proto si obvykle za dobu, kdy už něco dělá, musí říct vo to víc, aby to zaplatilo ty prostoje mezi tím. Tak to má ostatně docela hodně povolání, asi vyjma ouřadníků stádní správy, kteří berou v hodině a je úplně jedno, esli zvládnou pět kafí, nebo pět pracovních úkonů…

        1. Taková sekretářša by akorát zdržovala od provozu a rušila kruhy :D A koneckonců někomu zaplatit navíc za to, že práci se kterou se někdo bude drbat hodinu on udělá za deset minut nepovažuju za hloupé i když se pak kope do zadku – neplatí se minuty práce, ale roky zkušeností…

  4. Rozděl a panuj. Zatímco se tupý lid hádá o nesmysly jako roušky tak půl bilionový medvěd již čeká s jablkem v tlamě na hostinu jménem nouzový stav.

    1. ten už je dávno sežranej. Teď se peče další

      1. Jak jsem již psal, z toho má osypky i do nedávna přesvědčený volič ANO a etatista vyšší úrovně.

      2. Z dostupnych zdroju plyne, ze se dosud sezralo „jen“ 137 miliard z toho baliku na nejakou tu primou podporu. Ale do konce roku ma vlada jeste celkem dost casu.
        A samozrejme nikdo nezna presna vsechna cisla, ani Babis ne, je to rouzkouskovano do mnoha projektu.

        Koho to zajima, tak at se podiva zde: https://www.hlidacstatu.cz/Report/27

        No a dalsi stovky miliard udelaji ruzne dalsi neprime negativni dusledky. Jsem docela zvedavy, s jakym cislem uzavrou letosni hospodareni statu.

      3. A nechcete s tím všiváckým spolkem už jít do prdele?
        Kdo všechno se, namísto vůle občanů, pasoval do role hlídače státu? Kdo přesně za tím stojí a s jakým zájmem?
        A konečně – za čí prachy to dělá?

  5. Děkuju za článek (v hromadě megasraček zdejších odbojářů proti rouškové totalitě a odborníků na všechno je to konečně ta perla mající hlavu, patu a smysl) a přeju pevné nervy.

  6. Najdi pět rozdílů! Já našel dva, vlastnictví firem podnikajících ve zdravotnictví a možnost navrhovat nouzový stav.
    Rouškaři radši nečíst, mohlo by vám to způsobit přetečení operační paměti v hlavě.
    https://www.denik.cz/z_domova/svaz-pacientu-vyzyva-noste-rousky20091106.html

  7. Za článek bych chtěl autorovi poděkovat.
    Jediné, co je řekněme otevřené je jeho závěr. Položme si otázku, zda-li je takový závěr ovlivněný pracovní bublinou nebo trochu davovou panikou. Obdobný článek lze totiž napsat na chřipku v sezóně – ani v Itálii ani v ČR (zmiňme 6k mrtvých z 1995) covid chřipku nepřekonal. Pokud budu extrémní, obdobná péče bude technicky i o účastníka dopravní nehody. Technická stránka péče o pacienta tu není jádro problému.
    Na kardiovaskulární onemocnění ročně umře 18 mio obyvatel zeměkoule, z toho 4/5 na infarkt. Proti tomu je 900k covidu malé číslo a jenom proto, že na JIP se z těch infarktů dostane jen zlomek tak to “není problém”, ve skutečnosti ale celkem velký, jen to lidi klepne doma. A co proti tomu vlády dělají? Nic. Divné že? Když kvůli covidu jsou takové manévry.
    Podle mě tedy je neskutečně důležité se na problém covidu dívat globálně, tj. nejen z lékařského hlediska, ale i ekonomického, sociálního a v čase poměřovat koho a jak daný problém postihuje a kolik to společnost bude stát. Takhle zavřená ekonomika nebyla ani za prasečí chřipky, u které se odhaduje 1-4mio mrtvých. Zavírá se ekonomika s každým novým kmenem chřipky?
    Chřipky jsme se dosud nezbavili ba naopak tu jsou různé mutace.

    1. „Problém“ je v tom, že ti co umírají na covid umírají „moc pomalu“, takže blokují JIP celkem dlouho (někteří nakonec přežijí, takže se nedá říct že by tam ty lůžka blokovali zbytečně) a jsou dost vidět.

      Což pak vyvolá paniku (další případy už nemusí být kam dávat).

      Kdyby na covid bylo stejné procento mrtvých ale s rychlým průběhem (smrt nebo uzdravení do pár dnů), asi by tyhle šílené manévry nebyly, volných lůžek a doktorů by bylo dost … vydalo by se jen pár doporučení „řádí tu nový kmen nějakého bacilu, dejte si bacha“ a jelo by se dál.

      1. Problém je pouze ten, že média vyvolala tak totální paniku, že se do nemocnice s covidem nebo podezřením na něj hrnou obrovské laviny lidí, kteří nemocnici nejprve přetíží, pak tam chytnou maximální možnou koncentraci nCOV takže mají těžší průběh, a pak přetíží JIP.

        Kdyby lidé zůstali doma a do nemocnice opravdu jezdily JEN záchrankou odvážené případy těch, kteří nemohou DÝCHAT, ne že ztratili čich, všechno by patrně odpovídalo plusminus rychle se šířící chřipce.

        1. Covid pozitivní pacient NENÍ Tyfová Mary.

          1. Mate pravdu neni. On nekdo tvrdil, ze to tak je?

            1. Ano, těch 42% „covidových“ pacientů kterým nic není ale blokují nemocnice protože mají pozitivní test a všichni se jich bojí jako čert kříže a odmítají si je převzít.

              1. Aha, takhle jste to myslel …. tak to mate pravdu. Jestli je to pravda (to cislo mi prijde desive vysoke), tak je to celkem smutny obrazek o lidech.

        2. A je tohle jen chyba medii? Proc doktori tech 42% lidi na prijmu neposlali domu s receptem na Paralen?

          A zase, kdo ma informace tak vi, ze do nemocnice se jde skutecne az v pruserovym stavu (jako zivot ohrozujicim). Jinak hrozi velka sance, ze z te vysoke koncentrace chyti tezky prubeh, i kdyby tam prisel jen s rymou, presne, jak pisete.

          Kdo tedy ty najezdy do nemocnic vlastne dela? Rouseckari prece maji podle zdejsich expertu strach chodit mezi lidi a krci se ve sklepe, tak co by jezdili s kazdou blblosti do nemocnice?
          A odvazny nerouskar, co chce zit zivotem jako vzdycky prece nepobezi pri sebemensim problemu do nemocnice?

          V mediich byly popisovany spise opacne pripady – ze lidi maji strach chodit k lekarum, zubarum atd. a tim si zadelavaji na podradne problemy, kdyz jim neco skutecne je a neleci to. A to rikali i ruzni onkologove, ze tohle je problem.

          Tu informaci o lavinach lidi mate prosim odkud? Ja to nikde nezaznamenal.

          1. On nikdo pořádně neví a ani žádné pokyny shora nepřišly.
            Zdravý rozum by velel: když se cítím dobře, chodím do práce, jen se s nikým nepusinkuju. Není mi dobře – zalezu doma, nahlásím se a čekám na pokyny. Mám opakovaně vysoké horečky a horší se mi dech – špitál.
            Ale tady si pořád na něco hrajeme.

          2. Nalim:

            “ do nemocnice se jde skutecne az v pruserovym stavu (jako zivot ohrozujicim)“

            Dolož to. Protože tohle prostě v ČR neodpovídá pozorované realitě.

            Těch 42% řekl sám velký Prymula.

            1. Bylo to mysleno tak, ten clovek, kdo ma informace o tom, co se deje v nemocnicich, a racionalne uvazuje, tak tam prece zbytecne nejde. Aby prave neriskoval velkou naloz viru od X lidi, pripadne i namichane ruzne kmeny viru. A taky proto, ze je prece jen v nemocnichich naval a cekaci doby na cokoliv jsou patricne dlouhe.

              Proto je dulezite mit co nejvice pravdivych informacu a faktu, aby se pak clovek mohl rozhodnout spravne – coz plati naprosto obecne o cemkoliv.

              Takze do nemocnic ted s banalnimi priznaky chodi akorat lide bez informaci, lide hloupi a treba hypochodri a hystericke osoby.

      2. Doplněk: Prymula oficiálně řekl, že 42 % lidí „hospitalizovaných s COVIDem“ ve skutečnosti absolutně žádnou hospitalizaci nepotřebuje

      3. To zaměňuješ příčinu a následek a odmítáš si na základě tvrdých dat přiznat pravdu. Tady nejde vůbec o JIP a jejich stav. Udělej si bez googlu takový malý test. Kolikrát za posledních deset let jsi věděl něco o stavu JIP lůžek? Já teda vůbec nic. A to byla několikrát na svém maximu, měj na paměti, že každý rok chřipka 2000 mrtvých a covid dosud 500 a třeba v Itálii před pěti lety chřipka pokosila daleko víc lidí než covid dneska a slyšel jsi o tom? Já ne, dozvěděl jsem se to až z odborných materiálů od IT přátel.
        Ten příklad s infarkty ukazuje, že se tu z JIP lůžek udělala jakási umělá modla na nemoc, která má o řád menší následky než nemoc, která nikoho netankuje s tím, že rozsah opatření je přesně opačný. Pokud teda nechceš tvrdit, že 900k je víc než 18mio.
        Ono to mimochodem bude těžké i pro doktory, protože sice léčí nemoc obdoby chřipky, ale v režimu a mundurech jako v zákopu při chemickém útoku nepřítele. I pro ně bude pak těch 500 covid víc než 2000 chřipkových, i když jde o ty stejné lidi a mín mrtví nebudou. Realita je však jinde.

    2. Rozdil je v tom, ze infarkt neskace z cloveka na cloveka. Take infarkt prakticky nevyzaduje pobyt na JIP luzkach s hromadou pristroju a skoleneho personalu, kterych je proste omezeny pocet.

      A posledni rozdil ve srovnani s tim infaktem i chripkou je v tom, ze sice covid ani jednu nemoc v mrtvych neprekonal, ale taky prakticky vsude byly proti jeho sireni zavedeny nejake prostredky. Proto je argumentacni faul to srovnavat s chripkou, proti kterym nikdo masivni prostredky nezavadel – tedy ovsem s vyjimkou ptacich a prasecich chripek, kde doslo k vybijemi milionu zvirat, aby se dana zvireci chripka dal nesirila.

      A pozor, temito vetami zaroven nerikam, ze zavirat ekonomiku jen tak je v poradku.

      1. Jinak s vami pane startere souhlasim, i jak to bylo napsano v tom clankem od dfense, ze na ten problem je potreba koukat globalne a to by mel byt primarne ukol pro dobre politiky, kteri prihlednou ke zpravam od expertu na viry, lekare, ekonomy, sociology a psychology a pak vyberou nejmensi zlo pro celou spolecnost. A ustoji brblani a tlak tech skupin, kterym se i to nejmesi zlo nebude libit, nebo je to zasahne nejvice.

        Jenze takovy superpolitik minimalne u nas neexistuje (a obavam se, ze nikde na svete)a pak to tady u nas taky vypada – chaos, ted to zakazovani zpivani a kontakty v hospode – to jsou slusne nesmysly, i kdyz zavedene s dobrym umyslem prave jen tim odbornikem na jednu oblast, ktery neni ale schopny odhadnout negavita techto opatreni.

    3. Podle mne je situace s covidem ve srovnání s relativně unikátní – nedá se srovnávat s kardiovaskulárními onemocněními nebo rakovinou, kde je velmi mnoho faktorů, které můžete ovlivnit, rozprostřených na dlouhé časové období (genetické predispozice, dieta, kouření, stres, sledování a výběr rizikových pacientů) a nehrozí že by najednou chytlo infarkt půl prahy, v tom jsou kapacity aspoň trochu plánovatelné a rozložitelné do delší doby. S chřipkou se dá srovnávat jen omezeně (ano, taky je to obdobná infekce, ale v závažných případech probíhá dost jinak, léčba je aktuálně daleko náročnější a na rozdíl od chřipky naprosto zatím chybí imunita – přirozená i získaná imunizací, takže jsme trochu v situaci jihoamerických indiánů, ke kterým právě importovali conquistadores syfilis), takže zbývají pouze hrubá fyzická omezení – nakolik jsou obhajitelné různé lockdowny si jistý nejsem, osobně si myslím, že až příliš do rozhodování vstupují politici se svými osobními zájmy, kteří chtějí pro voliče působit důvěryhodně jako ochránci (případně kryjí vlastní neschopnost nebo podstrkují ještě své vlastní zájmy, viz agrofert a květinářství), takže to slovy Maringolda ze Zaklínače připomíná místo heroického boje hořící bordel. Škody bude možné vyčíslit až z velkého odstupu a některé se budou zpětně dost těžko obhajovat a už teď jasné, že se změní priority a některá odvětví projdou zemětřesením – konkrétně mě napadá celá masová turistika a otázka lokální výroby klíčových výrobků.

      1. Ano, tohle je rozumny nazor, se kterym se ztotoznuji.

      2. Ano, covid je unikátní, to tu nikdo nerozporuje. Pokud si ale zvolím metriky, které budu hodnotit tak můžu porovnávat cokoliv.
        Já si tu v diskuzi připadám jako u porovnávání oktávky a i30 s fanatickým fanoušky škody, kdy si řeknu, že jsou pro mě důležitá cena, dojezd a spotřeba. Tak vyhraje i30. A vy mi budete oponovat, že to nejde srovnávat, protože je oktávka unikátní. No a teď jsme v situaci, kdy nám někdo prodává oktávku za pět milionů, protože je unikátní. A pokud budu lidi dostatečně strašit, že je i30 strašné auto, které žere děti tak lidé nejen přistoupí na tu hru s unikátností, ale i ta cena pět míčů jim přijde v pořádku. A doplním, ano oktávka unikátní je. Jenže jako jakékoliv auto, jaksi z definice.
        Nebo-li pokud covid následky hodnotím metrikami běžná pro onemocnění a porovnám s opatřeními, která se zavedla tak jsou v hrubém nepoměru resp. se o řády odchyluje od průměru.

        1. @starter25
          no trošičku jste opomenul to, že i zastánci i30 jsou fanatiky, neohánějí se parametry své i30, ale vírou, že jejich i30 je nejlepší a hlavně zapomínají na to, že i30 si kupuje stále více lidí a je možné, že servisy přestanou stíhat, protože(zatím jen) 2,5% i30 musí na pár týdnů do servisu a z toho možná třetina potřebuje zatraceně zkušenýho mechanika, kterých se začíná nedostávat.
          Takže může být a nemusí, že nakonec unikátní není oktávka, ale i30 a to tím, že jich příliš mnoho najednou vyžaduje servis. Ale protože servisy ještě jakž takž stíhají, protože přestaly servidovat Fordy, nazveme každýho, kdo si nechce nacpat i30 do garáže zbabělým sráčem a panikářem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017