Covid z první ruky - zpět na článek

Počet komentářů: 384

  1. Super článek. Díky. Děkuju a vydržte.

    1. Chtěl bych také poděkovat autorovi, ten článek je o milion % přínosnější než zrgplky.
      Držte se!

  2. Dyť je to jen chřipečka chlape…
    Díky za vhled do situace, pokud to správně chápu, jakmile to nabere dynamiku, tak se zdravotní systém zahltí, triáž je téměř sprosté slovo a triáž věkovou či hmotnostní či na základě zdravotního stavu by už nerozdýchal skoro nikdo.
    O připravenosti systému, i když dostal druhou šanci a 3-4 měsíce na přípravu, si rovněž iluze nedělám.
    No uvidíme.
    Mimochodem, dnes jsem byl na dálném východě chvilku v kostele, kde je farář velkým odpůrcem roušek a opakovaně káže, jak se prostý venkovský lid nemá bát.
    Mše probíhala bez roušek a odstupů.
    Aniž bych to těm farníkům přál, docela by mě zajímalo, zda by vzali s klidem dle evangelia, nevíš dne ani hodiny, kdyby jich tak 50% pomřelo na podzim.
    Podotýkám, že ten hadr mám v práci na hubě už půl roku, ojebávám to pod nosem kde se dá, jakmile vyhodnotím restauraci či jiný interiér jako území bez roušek, s radostí se přidám.
    Znovu a znovu mě ovšem udivuje, jak si někteří rouškovci nedezinfikují ruce, nemění ten hadr, chmatají po všem a pak si strkají pracky na tlamu a přitom mají drzost ostatní napomínat.
    Takový bordýlek po česku, i někteří kdysi disciplinovaní Korejci už se v továrně naučili švindlovat a ojebávat, až se ti co přiletí na 14 dní diví.
    Já bych to klidně riskl ve švédském stylu, ale na to má koule málokdo a až se lůžka zaplní, tak nechci vidět ten bordel v tělocvičnách na polních lůžkách ze zásob ČSLA s kyslíkovými bombami od potápěčů…

    1. Cernoprdelnici to maji jednoduche, pokud jim zacnou vymirat verici, pak si za to bud muzou sami, ze se blbe modlili, nebo si je proste Buh vzal a basta. Podobne se porovnali s kazdou valkou.

      1. Sysop: což je ovšem tisíckrát sympatičtější, než soudobá euroamerická posedlost „nikdo nesmí umřít, smrt není normální, zakážeme všechno i kdyby to zachránilo jediný život protože máme VIZI NULA mrtvých“

    2. K té triage je taky zaujímavý problém – DIVI a DGAI – místní odborné společnosti vydali na počátku krize doporučení, jak v případě nouze upřednostňovat přidělení ventilátorů etc. – zjednodušeně řečeno mladší a perspektivnější mají přednost, případně zvážit i odpojení, pokud do nemocnice přijmeme pacienta s vyšší prioritou bez možnosti překladu. Zkončilo to u ústavního soudu jako urgentní stížnost organizací hendikepovaných a chronických pacientů, kteří se obávali nerovného zacházení – BVG to nakonec hodil pod stůl stín, že to je zaujívavý problém, ale jednak to nejde ve zrychleném řízení probrat, druhak to není zákon, ale doporučení, ale hlavně, že stát vlastně nemá moc, jak takovou situaci ovlivnit – asi že by snad musel pro každého zařídit vlastní icu nebo co… https://www.bundesverfassungsgericht.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2020/bvg20-074.html

    3. > O připravenosti systému, i když dostal druhou šanci a 3-4 měsíce na přípravu, si rovněž iluze nedělám.

      Asi tahkle: jakkoli si myslím, že naše vláda pro kterou je podstatnější průzkum mínění než názor jakékoli komise ten čas prodrbala, otázka je co mohli udělat tak extra lépe. Určitě šlo lépe pořešit testování a trasování, ale pokud má někdo těžký průběh, tak tam si myslím že je to spíš v rovině zbožného přání. Protože jakkoli můžete spíchnout na koleně technokraticky plicní anticovid ventilátor, personál si prostě nenaklonujete. A jak popisuje autor, primární průser s covid19 je jeho dynamika, kvůli které potřebujete zkušené specialisty, zkušené sestry, všichni schopní pracovat ve skafandru – a přitom je potřebujete v násobně větším množství než „obvykle“. Těch ventilátorů se za léto dalo vyrobit 1000, ale naklonovat k nim 2000 sester a 700 zkušených doktorů prostě není jak (protože kurva směny).

    4. Re: Dachsmeister

      Problém je v tom, že by muselo jít o velmi rizikovou skupinu, která by po mši pomřela na 50% původního stavu. Nebo nějakou jinou nemoc.

      Jinak přístup našich předků „Pán Bůh dal, pán Bůh vzal.“ byl dosti psychogienický. Ono také jak by se měli např. srovnat s tím, že všechny děti prostě nedožijí, nebo že občas přijde nemoc a lup, někdo je pryč. To tedy dnes také, ale v daleko menší míře.

      1. Proto to tak ale vypada…

  3. Díky za náhled profesionála.
    Jen poprosím o opravu – druhý odstavec odspodu. Díky.

  4. Pěkný článek, mám na autora jeden dotaz. Píšete:

    počet těch, kteří budou v nějaké fázi potřebovat postel na jednotce intenzivní péče – v první vlně se statistika pohybovala okolo 4 procent postižených

    Procento znamená podíl z celkového počtu. Co je u zmiňovaných 4 % celkovým počtem? Počet nemocných, tzn. s klinickými příznaky a pozitivním testem? Ano-li, s jakými klinickými příznaky – i z těch kteří mají „jen“ kašel/teplotu/bolesti kloubů a nevyhledali hospitalizaci?

    Nebo počet všech nakažených, tzn. včetně bezpříznakových, netestovaných, nediagnostikovaných? Ano-li, jaký byl v Německu počet těchto nakažených a jak/odkud jej autor získal získal?

    Zdůvodnění: achillovou patou všech epidemiologických opatření je od počátku absolutní nejistota v otázce toho, kolik % bylo nakaženo ale nebylo otestováno a zdokumentováno, a tedy kolik % z nakažených je skutečně v ohrožení.

    1. Zase na druhou stranu strach, to je jistota. Ten zabere vždy. A tak jako obvykle navrhuji – Vy všichni co jste posraný až za ušima, tak se s tim nějak naučte žít. A dejte zbytku světa pokoj. Díky!

    2. Jsem výjimečně téhož názoru, jako shifty.
      Všichni, co jsou zesraní až na zádech a za ušima, nebo jsou objektivně jinak vážně nemocní a cítí se dnešním stavem ohroženi, ať chodí třeba v atombordelu, nebo v čem uznají za vhodné.
      Velmi zajímavé přitom je, že ještě v loňském listopadu, plném chřipek, kdy se o nějaké bolševické chřipce nevědělo ani zbla, tak vám ohroženým vůbec nevadilo, vysedávat a klábosit celá dopoledne v čekárnách obvoďáků. Kde jste mohli schytat tisíckrát víc virů, než v jednom supermarketu. Do čekárny k obvoďákovi totiž chodí, v době podzimních chřipek, skoro výhradně jen nemocní lidé – to vám kurva nevadilo, sedět tam bez hadru na hubě 3-4 hodiny ???
      Nás všecky, co byli vychováni mj. nesmrkat, nechrchlat a neprskat do rukávu, nechrchlat jen s rukou u huby, kterou pak matláme nákupní vozík a tyč autobusu, nechrchlat s hubou dokořán, na celé okolí, často při vědomí, že máme křipku jak prase, horečku 38,5°C a přecházíme ji, protože by nás z mizerné práce jistě vyhodili;

      nás všecky, co jsme zdraví, necítíme se ohrožení, nejsme vyděšení z televize, z estébáka a rozhodli jsme se ty náhubky nenosit – protože při „běžném“ nošení a laické manipulaci víc škodí, než činí jejich benefit – nás kurva už nechte laskavě na pokoji.
      Přestaňte do nás furt jebat, přestaňte na nás řvát a ukazovat prstem ochrance a fízlům, přestaňte nás anonymně udávat, nebo na nás posílat ozbrojené pokutovací automaty.
      To je odporné chování bolševických uličních domovních důvěrníků, všelijakých donašečů bývalých i současných estébáků, hlavně kolaborantů s režimem, ať je to kterýkoliv.
      Toto chování bylo za 2.SV odporné i Němcům, byl to jeden z důvodů, proč námi Čechy tak opovrhovali. Je to i velký důvod, proč námi, přestože Slovany, velmi opovrhovali Sověti a dnes opovrhují Rusové. Vidí nás, jako zcela bezpáteřní národ, co je pro drobnou výhodičku udat kohokoliv, či z prostého sviňáctví udat i vlastní babičku. Zrovna my si máme s Morozovy co vyčítat..

      Úplně nám, beznáhubkovým, nevyděšeným a nepředposraným bude stačit /pro naše i vaše dobro/, když se s výše popsaným chováním od nás budete držet dál a hledět si svého.
      To jediné – sociální dištanc – se totiž zatím ukázalo jako prokazatelně účinné – oproti všemožným i nemožným, poslintaným a poprskaným hadrám na hubách. Tak se toho doprdele držte a hleďte si sebe tak, jak si hledíme sebe my.
      Kurvaštelung..

      1. No jistě. Česká země by jediná v celé Evropě, ve které se našly udavačské kurvy, co práskaly kvůli tomu, aby z toho měly nějaké výhody. To se jinde nestávalo a ostatní země byly plné statečnýcjh, zásadových charakterů a jak jeden muž se Němcům postavili jako třeba stateční Francouzi.

      2. servisdok: velice se mýlíte. V českých zemích bylo údajně udání mezi sprostým lidem za války výrazně méně, než v okolních zemích. Proto museli socialisté (vlastně všeho druhu) sprostý lid k udavačství motivovat podstatně více, než v zemích okolních. A možná pro Vás dost překvapivě, nejvíc udavačů jsem zaznamanal ve Švcarsku, kde to je přesně 1 udavač na 1 obyvatele. Následuje Německo, Belgie a další země.*

        ==========
        * nemám samozřejmě relevantní oficiální statistická data (protože silně pochybuji, že si je nějaký goverment vede), pouze osobní životní zkušenost

      3. Vy jste za druhé světové války už žil a to rovnou ve Švýcarsku? Že osobní životní zkušenost?

      4. Ne každý má ovšem ten přístup „řeším jen sebe“, spousta z nás má taky rodiny, rodiče a tak dále. Kdyby šlo jen o mě, stavím se k tomu tak jako kdykoli dřív – pokud umřu, zamrzí to 20 kamarádů a 5 rodinných příslušníků, a nějak to zvládnou, svět se nezastaví. Pojištění mám, řeší ho známý o kterém vím že se umí postarat, žena by dostala prachy na doplacení baráku a pak by to měla těžké ale co už.

        Jenže pokud bych se nakazil, pak bych nakazil nedejbože rodiče/potomka a jim se něco stalo… to už je sakra jiný pohled.

        1. Karkulka: a Vám někdo brání zavřít se doma když z toho máte osypky?

          1. Nikoli, samozřejmě se snažím co nejméně lézt kamkoli, kde je větší množství lidí, a nelézt nikam zbytečně. Ano, já vím že je to „jen rýmička“, ale sám jsem bohužel kvůli plicím zřejmě lehce riziková skupina, a rodiče jsou v situaci „velký špatný“ (věk + srdce + plíce).

            Tím neříkám že nevytáhnu paty z domu, jen mi prostě přijde ten boj proti rouškám zbytečný. Rouška vás nezachrání, ale riziko snižuje, a bojovat proti ní stylem „já jsem geroj, mě nic nedostane“ mi přijde tak trochu jak zastydlá puberta. Jasně, na jedné straně je přesně to Pohlreichovo „neposrat se z toho“, na straně druhé hysterickej neurotickej hypochondr kterej je od března na diazepamu. Jenže už mám v okolí taky jednoho který byl velkej geroj, „rouška je na hovno“, a po týdenní hospitalizaci ve špitále kam ho odvážela banda kosmonautů už se taky chová sakra jinak. Najednou velká změna „ta rouška je to nejmíň co můžeme udělat“. No bodejž, předtím byly roušky k ničemu, tuhle na pivko se starým kamarádem, tamhle rodinná sešlost… a když pak ve špitále obtelefonovával všechny známé/příbuzné aby se ujistil že je nenakazil, asi mu došlo.

            1. Karkulka: vidíte, to jsme na tom prakticky stejně.

              Rouška je taková důležitá věc, že když nebyla povinná v létě, stalo se hovno. Místo pochopení, že toto nic neřeší tomu hezky slepě věříte. Ten známý, když nikoho nenakazil, tak z toho udělal závěr, že teda roušku musí začít nosit, i když bez ní se nic nestalo?

              Možná ho zachránil Aštar Šeran, zkuste ho naťuknout, jestli by nezměnil víru, je na dobré cestě uvěřit jakékoliv blbosti.

              1. „Rouška je taková důležitá věc, že když nebyla povinná v létě, stalo se hovno.“

                Já bych neřekl, že se „stalo hovno“. Počet nakažených pěkně rostl celé léto (jakkoli je možné rozporovat že počet nakažených z testů nemusí korelovat s počtem nakažených v populaci atd., že je to závislé na testování…), navzdory tomu že bylo mrtvo. To že se to začalo tak nějak víc rozjíždět v září je jednak otázka exponenciálního růstu (tam by se mělo smysl bavit spíše o sledování koeficientu růstu než samotných nemocných v ks), ale hlavně – přestalo být mrtvo. Ten rozdíl mezi koncem srpna a začátkem září na silnicích a vůbec je prostě sakra velký, a bylo logické že ten počet růst bude.

                Tak známý si nemůže být jist že nikoho nenakazil. Oni si musí pěkně vystát fronty na testy, pokud se k tomu dokopou. Spíš jde o to, že pocit „no možná jsem se nakazil“ je dost rozdílný od toho „možná jsem nakazil někoho jiného“. Samozřejmě závisí na asociálnosti jedince, že. Někomu to bude logicky u prdele.

                1. Karkulka: to, že byste to neřekl nic nemění na tom, že přesně to se stalo. Čínská chřipka už tu s námi bude napořád. Buď budeme normálně žít nebo budeme nosit náhubky až do konce života, protože „co kdyby to zachránilo jeden život“.

                  Nebylo žádné „mrtvo“, ve městech tedy rozhodně ne. Všude, doslova všude u nás bylo brutálně narváno – v životě jsem nezažil, aby nebylo možné prakticky celé léto booknout ubytování v žádaných lokalitách. Normálně dva týdny předem není víkend problém, tentokrát, protože byli všichni podělaní z keců o tom, že v zemích, kde je méně nakažených je strašně nebezpečno a zmrdi v televizi mleli o tom, jak mají lidi doma sedět na prdeli, bylo to neskutečné. Byl jsem např. v Táboře, lidí jak much, během oběda bez šance najít volný stůl na zahrádce, nezbylo než si počkat, až někdo dojí. Adršpach – nejbližší volné ubytování v Teplicích nM. Lidí takové davy, že tam od příštího roku nejspíš bude rezervační systém. Aut na silnicích každou neděli odpoledne naprostý masakr. Cesta směr Hradec Králové ucpaná prakticky celý den, jelo se mezi Svitavami a Vysokým Mýtem 50-70, pokud neměl člověk štěstí (dva víkendy). Lednice narvaná jako kdyby to tam bylo najednou zadarmo. Atd. atp.

                  Přesto, že lidé místo do práce se začali srocovat všude možně jinde a bez těch všespasitelných náhubků, nestalo se nic.

                  1. Ale ono nejde přece o to „nosit roušky napořád“. Dříve nebo později to chytne většina z nás. Jde jen o to, aby to většina z nás nechytla ve stejnou dobu, protože počet míst v zařízeních podobných tomu kde dělá autor je jaksi omezený. A pokud na to oddělení budete pak potřebovat protože máte zrovna Černýho Petra, tak pokud si nevylosujete správný los, jste tak nějak v prdeli, ne?

                    Aspoň tak to chápu já. Jinak s tím jak se „nic nestalo“ s vámi prostě nesouhlasím – když se podíváte na čísla, roušky + „zavřeme vše“ prostě zarazilo příliš rychlé promoření na začátku (z mého pohledu bylo možná moc pomalé, ale zas lepší vědět s čím máte tu čest). Pak se zase promořovalo, a v září se holt projevil charakter exponenciály. Když se k tomu přidalo otevření škol atd., fakt že spoustě lidí už v srpnu otrnulo, dalo se to předpokládat.

                    1. Tady vedle tvuj panikarskej kolega upozornoval, ze u chripky se stejne kmeny meni a vubec, imunita skoro nefunguje a kazdou sezonu to ti lidi chytaji dokola (ja si teda nevybavuju kdy sem to měl naposled, dycky jen tridenni viroza nebo tak něco).

                      Takze cinskou komunistickou rymicky budou prece taky chytat furt dokola, ani vakcina to nezachrani (protoze ani tu chripku nevymytila, ani se k tomu z dalky neblizi).

                      A protoze to je taaak moc nebezpecny, ergo to jasne implikuje, ze semi-povinny vakciny, nahubky a stanny prava tady budou kazdej rok uz navzdy, prece, ne?

                      No este byste mohli prestat bejt curaci…ne, tak nic, tak navzdy :o)

                    2. Proc tolik lidi je odezdi-kezdi? Vzdyt existuje hodne dalsich variant, nez pouhe:
                      a) vsechno zavrit krome ochodu s jidlem, vsude rousky i venku, skoly zkusit delat vuiku online s robotem
                      b) vsechna opatreni zrusit a ze sem tam navic stary nebo nemocny kos umre navic, to je v klidu.

                      Napriklad ja bych zavedl rousky v cekarne u doktora pro nemocne jako naprosty standard ohleduplnosti k ostatnim lidem nafurt. Kdyz jde nekdo k lekari jen pro doklad nebo tak neco, proc by mel dychat vury od nemocnych lidi v cekarne? Jako jasne, vzdy se najdou lidi, co rousku zapomenout, nebo to jsou sobecka hovada, kterym jsou ostatni lidi burt. Nebo budou idioti, co na viry a nemoci neveri a veri tomu, ze je to vse zpusobeno farmamaetickou lobby a Eckama v potravinach.

                      Tim chci rict, dovedu si predstavit navzdy zit behem podzimu a zacatku jara s rouskami v doprave, u doktora atd. coz povede nejen k redukci covidu, ale i chripky a dalsich virozek. A to je prece kladne pro vsechny. A jasne, ty rouska maji nosit jen ti, co maji kasel, rymu, bolest v krku a presto z nejakeho duvodu musi mezi lidi. Dosud se tohle v nasi spolecnosti nedelalo, a pokud to nejaky jedinec udelal, tak na nej okoli koukalo strasne divne a meli z nej strach.
                      Takze pokud takovy lehce nachlazeny clovek si vezme mezi lidi rousku a vsem kolem to bude burt, tak jen dobre. To dosud neslo udelat.

                    3. Kdyz jde nekdo k lekari jen pro doklad nebo tak neco, proc by mel dychat vury od nemocnych lidi v cekarne?

                      A pokud tam jdu jen pro papír, tak je to snad moje věc, co dýchám ne? To taky musím mít kvůli razítku roušku?

                      zit behem podzimu a zacatku jara s rouskami v doprave

                      Jo, takový let do Londýna nebo nedejbože dálkový autobus Plzeň – Zlín už zůstanou vlhkým peklem na pořád.

                      Víte co? Jděte s tím k čertu. Kdo nechce riskovat, tak si vezme trojkový respirátor a je víceméně za vodou. Kdo chce být ještě více, tak obličejovou masku, rukavice (u doktora jsou kliky) a kdo chce, co chce dalšího. Až se budu cítit ohrožen nad míru nepohodlí opatřeními vzniklou, tak si to vezmu sám. Konečně, když nějaké dítě mělo spálu, tak nosilo roušku ještě před tímhle blbnutím, aby ochránilo rizikové členy domácnosti.

                    4. proc v 21. stoleti musim chodit pro papir? oO proc tam kurva musim mermomoci cekat? 3 prdele aplikaci, kdew kdo ma wifi zdarma, i ten zkurvenej ciselnej vyvolavaci system muze mit obrazovku na zdi venku!

                    5. deacon
                      30.9.2020 v 12:58

                      To mi vykládé, du dělat skupiny C/C+E/T, tak si nechám vystavit papír na C/C+E/T. No co kurva myslíš, na úřadě si zas budó vyméšlet píčoviny a pré na každó žádost zvlášť papír!!!!!! Takže du příští tejden pro úplně stejnej zkurvenej papír zase znova – k tomu dochtorovi nechodím pomalu kvůli ničemu jinýmu, než pro ty zasraný papíry. Když chcu něco jinýho, stejně je to k hovnu a nijak mi nepomůže, tak taky nevim, na co bych tam lezl.

                      Takže ano, na co mám pokaždý čekat jak piča dvě hodiny mezi usoplencema a platit furt dokola ZA TEN SAMEJ zasranej papír? Proč to rovnou nevypíše na počkání sestra podle karty? No protože kvůli debilům jako sou tady ti dva trotli tady máme hypertrofovanej úřednickej alibistickej neřád, kterej chce na každý vysrání lejstro. Se vsadim, že v některejch civilizovanejch zemích stačí mít vod dochtora jednu zdravotní způsobilost k běžnejm úkonům platnou třeba na rok nebo tak něco a všude ukazovat ten JEDEN papír. Tady na každou sračku FURT DOKOLA chodit pro „novej“ papír kde je pokaždý těch samejch pět řádků, mění se akorát pár slov a datum.

                    6. deacon: můžete si vybrat digitálního doktora. A já si zase vybral nedigitální doktorku o které vím, že moje citlivá zdravotní data nesdílí s tisícem a jedním informačním systémem s kdovíjakým zabezpečením a kdovíjakým zneužíváním zdravotních dat…

                    7. Můj obvoďák má data v systému, ve kterém je měl na své první 386, podle mě žádná obměna neproběhla. Celé je to asi nějaký visual basic nebo co, dokonale textové a úplně dostačující.

                  2. Napořád? Tak je s námi třeba Španělská chřipka?

                    1. Ano, je, stala se základem některejch nynějších kmenů, šak taky celý strašení těma všema ptakoprasečíma rýmičkama bylo dycky kvůli nějakejm těm HxN1, přímejma potomkama H2N1, což byla ta španelská, pokud se dobře pamatuju.

                    2. Tak kecám španělská konkrétně byla H1N1. Tady si nastuduj vyskytuje se (ne)pravidelně po celým světě a tvoří i lokální epidemie https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_A_virus_subtype_H1N1

                      (Ostatně nevim, esli je to tak elementární neznalost, nebo je to jenom pitomý trolení, ale přijde mi naprosto fascinující se na takovou věc ptát – to je snad jasný žákům základní školy, že je to tady furt, v různejch mutacích a kmenech, ne?)

                    3. No trochu kecáte …
                      Španělská chřipka byl subtyp H1N1, mutace která zanikla. Ostatně i sezónní chřipka je každý rok jiná.
                      Španělská chřipka je death. Typ viru samozřejmě ne, stejně tak samozřejmě nezmizí koronaviry.
                      S takto zjednodušeným pohledem by se dalo tvrdit že ve Skandinávii a Rusku se vyskytují kmeny vikingů, jsou tam přece lidi a dokonce i nějací přímí potomci.

                    4. gogan
                      30.9.2020 v 14:32

                      [i]In virology, influenza A virus subtype H1N1 (A/H1N1) is a subtype of Influenza A virus. Well known outbreaks of H1N1 strains in humans include the 2009 swine flu pandemic, as well as the 1918 flu pandemic. It is an orthomyxovirus that contains the glycoproteins haemagglutinin and neuraminidase. For this reason, they are described as H1N1, H1N2 etc. depending on the type of H or N antigens they express with metabolic synergy. Hemagglutinin causes red blood cells to clump together and binds the virus to the infected cell. Neuraminidase is a type of glycoside hydrolase enzyme which helps to move the virus particles through the infected cell and assist in budding from the host cells.

                      Some strains of H1N1 are endemic in humans and cause a small fraction of all influenza-like illness and a small fraction of all seasonal influenza, for instance in 2004–2005.[2] Other strains of H1N1 are endemic in pigs (swine influenza) and in birds (avian influenza). Its size is 80 to 120 nm in diameter.[/i]

                      Dál tam máš několi kdesítek případů, včetně posledních loni. Esli seš nějak hodně postiženej, tak doporučuju zajít za obvoďákem, ať ti nechá sebrat papíry, že seš očividně nesvéprávnej. Lepší včas, než dyž to udělá někdo jinej.

                    5. takle:

                      In virology, influenza A virus subtype H1N1 (A/H1N1) is a subtype of Influenza A virus. Well known outbreaks of H1N1 strains in humans include the 2009 swine flu pandemic, as well as the 1918 flu pandemic. It is an orthomyxovirus that contains the glycoproteins haemagglutinin and neuraminidase. For this reason, they are described as H1N1, H1N2 etc. depending on the type of H or N antigens they express with metabolic synergy. Hemagglutinin causes red blood cells to clump together and binds the virus to the infected cell. Neuraminidase is a type of glycoside hydrolase enzyme which helps to move the virus particles through the infected cell and assist in budding from the host cells.

                      Some strains of H1N1 are endemic in humans and cause a small fraction of all influenza-like illness and a small fraction of all seasonal influenza, for instance in 2004–2005. Other strains of H1N1 are endemic in pigs (swine influenza) and in birds (avian influenza). Its size is 80 to 120 nm in diameter.

                    6. A?
                      Vždyť to sám cituješ, že dnes H1N1 způsobuje pandemie „prasečí“ chřipky a někdy i sezónní.
                      Ale jsou to jiné mutace téhož viru který způsoboval chřipku „španělskou“.
                      Tak ještě jednou pro bystré hlavy:
                      „Španělská chřipka je death. Typ viru samozřejmě ne, stejně tak samozřejmě nezmizí koronaviry.“

                    7. Inteligentní člověk chápe, že potomci mají svoje předky v sobě, blbeček bude slovíčkařit, že potomci!=předci. Bravo, oslňující.

                    8. Ntvl fakt mě bavíš.
                      Přečti si neco o antigenní driftu a shiftu chřipkových virů typu A. Je spíše pravděpodobné že dnešní podoby H1N1 nemají z existence mutace nazývané „Španělská chřipka“ vůbec nic.
                      A i kdyby, blbeček spíše bude zarytě trvat na tom že potomci==předci, což je přesně obhajoba tvrzení „Španělská chřipka je tu pořád s námi“.

            2. Pokud Babiš s Hamáčkem veřejně odpřísáhnou na svůj vlastní život, že přikázanými rouškami koronareprese skončí a nebudou ani zasahovat do domovní svobody, ani nic vyvlastňovat, ani zavírat podniky a obchody, tak budu klidně nosit roušku.

              Ale rouška je vždy jen první taktický krok k další represi – jednak dle salámové metody, a jednak jako symbol pod kterým se jednotí koronarepresivci táhnou za ním do boje proti všem ostatním.

              Rouška se prostě stala poměrně nešťastným zástupným symbolem pro důležitější a invazivnější represi, a protože každému normálnímu člověku vadí chodit s mokrým hadrem na ksichtě který omezuje dýchání, řada lidí zapomíná že je to symbol zástupný.

              1. Salámovou metodou ruší státní sračkomet pořady UčíTelka a zůstává…tadadá…Kartousovo ČTedu!
                Salámovou metodou teď „jenom“ otravují a „doporučují zvážit, zda dětem dovolíte pořad sledovat“ s hvězdičkami a piktogramy.
                Za pár let budeme mít všecko pod kódem. Pochopitelně ověřitelným sračkometem. Už tohle je kafrání do soukromí. Svazáckému sračkometu může být úplně u prdele, nač své děti či vnuky nechávám dívat, nebo z čeho z jejich programu, si před nimi dělám prdel.

                1. servisdok: soudruh Kartous s těmi zrůdnými názory na inkluzi a „zbytečné elitářství – zrušme víceletá gymnázia“ má něco v telce? Wow, ale proč mě to vůbec překvapuje… Telka vlastně postupně čím dál tím více přechází do pozice, jakou měla během minulé totality. Ne, že by na kavkách od „spacákového převratu“ bylo na ČT něco objektivního, ale teď už to zjevně nabírá na obrátkách, doba je příznivá.

                2. Náhodou, jedny z nejlepších zážitků z dětství a dospívání mám spojený s tím, když se nám podařilo potajmu shlédnout nebu udělat něco, co jsme vzhledem k věku nesměli nebo to nebylo vhodné. Dneska můžu hulit, chlastat, čumět na péčko, ponocovat do rána, souložit, courat po hospodách, ale už to nemá to kouzlo zakázanýho ovoce. Haranti potřebujou nějaký omezení aby je mohly obcházet, bez toho by to nebylo ono. Mít všechno dovolený musí bejt peklo :)

        2. Potomek, není-li rizikový, to asi dá bez větších problémů. Tam je to na hranici náhody, spíše utrpí újmu jako spolujezdec v autě, než od čkch.

          Rodiče jsou samozřejmě v horší situaci, ale i tam, nejsou-li výrazné komordibility, nemusí být extrémně zle.

    3. @JM
      no vím, že ve Vašem případě je to naprosto zbytečné konstatování, ale pokud někdo nebyl testován, ani diagnostikován, tak do té stovky % ze které se ta 4% počítají, asi těžko bude započítán.
      Na což vy samozřejmě namítnete, že v reálu těch pozitivních, by bylo řádově víc, kdyby je všechny otestovali, takže pohoda, protože pozitivních by bylo jenom 0,4. Že by se to ovšem počítalo z mnohem vyššího základu a proto by těch lidí stejně bylo jako sraček, je vám ovšem jedno.
      Pokud se tedy oháníte absolutní nejistotou, nechápu, kde se ve Vás bere ta jistota, že je všechno v pohodě, není třeba nijak plašit a zdravotnictví to zvládne.
      Skoro bych řekl, že ta čísla by se měla brát z druhé strany, to znamená říct si, kolik kapacit, zde popisovaných máme, kolik % diagnostikovaných je potřebuje a z toho lehce vyjde číslo, kolik nemocných najednou si můžeme dovolit.
      Zatím máme štěstí v tom, že % hospitalizovaných je stále pod 2,5% a zdaleka ne všichni z nich potřebují takovou intenzitu léčení, jakou autor popisuje, ale zatím nevíme proč tomu tak je a zda to tak vydrží. Může to být díky terii, kterou tady razí Zrg, ale zrovna tak a možná i z větší pravděpodobností, to může být díky přísným jarním opatřením a odfiltrováním těch zlobivějších variant viru(Flégr). Ale opět, to že příčinu nevíme, nezakládá důvod k výkřikům, všechno je v pohodě a nic nehrozí.
      A protože % pozitivních z těch testovaných je nyní ca 11%, což není málo, nemůžeme si říci ani jsme v pohodě skoro nikdo to nemá, ani jsme v pohodě už jsou všichni promoření.(jo vím ,že to neříká nic o tom, kolik lidí to v létě mělo, aniž by o tom vědělo)
      Jinými slovy, nějaké teorie, že nic nevíme jsme v pohodě, jsou k ničemu, protože jediné co se počítá je to, že víme toto a toto a proto naprosto přesně víme, že v pohodě jsme.
      Teorie všichni jste sráči, tak se zalezte a nás chlapáky neobtěžujte, je také k ničemu, protože i vás chlapáky může za měsíc skolit infarkt nebo nějakej(samozřejmě nevinnej) blbec předjíždějící přes dvě plný čáry a pak najednou uvidíte, že i chlapák bude v koncích.
      Prostým konstatováním, že se kapacity zdravotnictví mohou vyčerpat, ovšem neříkám, že hystericky pobíhám a křičím, že bude konec světa. Zkrátka doufám, že když jsem felčara nepotřeboval už pár let, tak to snad ještě chvíli vydržím, ale kde se bere ta mentalita, všichni kteří radí k opatrnosti, jsou nesvéprávní idioti, fakt nechápu.

      1. sorry mělo tam být hospitalizovaných 0,4%

      2. Monday, nedělejte ze sebe analfabeta. Kdyby bylo asymptomatických nakažených řádově více, nemocných/na JIP by nebylo „jako sraček“, nýbrž pořád stejně a to sice málo – 10 z 200 smrtí které tu denně máme. Konstantně. Jinak by se totiž ze 4 % nestalo 0,4 %, víme? Taková je povaha procentuálního počtu.

        Přísná jarní opatření jsou lež. Je úplně jedno, kolik živnostníků a firem vláda zničí tím, že jim nařídí zavřít krám, nevydělávat a přitom platit všechny náklady, protože z veškerého lockdownu mají VÝJIMKU SUPERMARKETY KDE SE TLAČÍ DAVY TĚLO NA TĚLO v provlhlých nefunkčních rouškách, bez jakéhokoli sociálního distancingu a společně se radostně přehrabují slevami.

        1. Jestli jsou to např. 4% ze sta o kterých víme nebo 2% se sta o kterých víme plus 100 o kterých nevíme je jedno, to vy se furt oháníte že nevíme o všech a proto ty počty jsou úplně jiný.
          To co je důležité je, aby v každém dalším týdnu nebylo nakaženo například 2x více osob než v tom předchozím týdnu, protože pak bychom i s těmi 2% narazili na hranici tý kapacity, kterou máme. A protože vy chřipečkáři křičíte, že všechna opatření jsou zbytečná, tak by k tomu růstu s velkou pravděpodobností docházelo, protože nikdo a zejména ne Mrcasík neví, kdy ta exponenciála nebude mít z čeho čerpat a zlomí se.
          Stejně tak Mrcasík neví a já samozřejmě taky ne, jestli za nízké % hospitalizací v ČR může komunistické očkování, přísná jarní opatření, blaničtí rytíři, či cokoliv jiného. Zkrátka nevíme jistě. A proto taky nevíme ani jistě jestli se ta 2,4% hospitalizovaných nebo kolik to teď je, nezvedne třeba na několikanásobek. Připomínám, že podle dostupných zdrojů, jsou země, kde 10% diagnostikovaných zheblo.https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
          Jinými slovy, kam vede stav bez opatření nevíme, protože Britové vyměkli, po té co jim každý desáty nakažený umřel a Švédové přes všechny ty pohádky o promořování zavedli opatření o kterých se můžete dočíst, po té co do googlu zadáte Sweden covid restriction.

          1. To co je důležité, Monday, je, že pokud je nakaženo řádově více osob, brzy nastane „strop“ kdy už se nemohou nakazit další a tedy musí okamžitě skončit i růst vážných případů na JIP.

            1. @JM
              no nemá smysl to opakovat, příštích pár týdnů ukáže, jak daleko od toho stropu jsme.

              1. Monday: asi jako se to ukázalo při první vlně, kdy všichni tak dlouho strašili „přetíženými JIP“, až se nic takového nestalo ani vzdáleně a přibližně, takže jsme si dali dva měsíce oddych a nyní strašíme zase tím samým?

                1. Prestan okolo sebe poustet tyhle lzi. Poustel jsi je minule(duben/brezen), poustis je i ted. Hele, JIP kolabovaly v Italii a Spanelsku a ABY NAM NEKOLABOVALY, tak se zavedly ty opatreni. Prave kvuli nim to nekolabovalo. Jestli by to realne zkolabovalo nikdo nevi, co ovsem vsichni vi je, ze kdyz zdravotnictvi kolabuje, tak je to velky spatny, Titanic se potapi, barka jde ke dnu.

                  Nikdo nestrasil s tim, ze nam zkolabuje JIP. Vsichni strasili stim, ze nerizena infekce MUZE(MUZE, CHAPES SLOVO MUZE?) toto zajistit. Boha jeho, na jedny strane jsou lidi, co kvuli kazdymu zakaslani by cloveka strileli a na druhy strane lidi, jako ty.

                  1. Dacon: sám řekneš že „nikdo neví jestli to kvůli nim nekolabovalo“ a zároveň „právě kvůli nim to nekolabovalo“? Jako fakt? To si takhle moc nevidíš do úst?

                    A nelži ty – dobře si pamatuji mediální prohlášení, že bez Lockdownu ekonomiky (falešného protože supermarkety měly výjimku) bychom tu měli desetitisíce mrtvých, že by JIP byly přeplněny a „zdravotníci by museli vybírat koho nechají žít a kdo zemře“ atd. Všechno to strašení tu proběhlo, stejně jako strašení tisíci mrtvými, tak nelži že neproběhlo. Budeš takhle za půl roku popírat Flégra?

                    1. Na jaře to mělo být přes sto tisíc mrtvých.
                      Teď měla někde Primule jarní říct, že bez opatření by tu bylo deset tisíc mrvých.
                      Je otázka, kde začíná a končí předběžná opatrnost a ke magoření.

                      To sakra neexistuje řešení – existuje. Kdo se chce chránit, ať si nasadí trojkový respirátor (nebo cokoliv podobného). Kdo se chce chránit méně, ať si nasadí roušku. Ty s trojkovými respirátory by měli být zcela v pohodě, i když půjdou na diskošku.

                      Konečně doktor s respirátorem do práce může, i když je pozitivní, proč tam nemůže zedník?

                    2. Nebo alespoň možnost podepsat revers – ne že nebudu muset nosit roušku, protože to by ostatní měli pocit ohrožení, ale že budu vpuštěn do všech podniků a hromadných setkání bez omezení a pro mně se nic nebude zavírat ani omezovat otevírací dobu; no a pokud by docházela nemocniční lůžka, měli by u mně ve zdravotní kartě podepsaný revers, že se dobrovolně řadím na konec pořadníku.

                      Aby normální lidé mohli normálně žít a přitom jim panikáři nemohli vyčítat, že je všechny zabijí covidovou ránou.

                    3. No, spíše v teoretické rovině. Vzhledem k ceně respirátoru ffp3, faktu že je to jednorázová pomůcka na několik hodin atd., by vás tahle veselice vyšla tak na 6-8k měsíčně… za předpokladu že jich seženete dostatek. Můžete je samozřejmě zkusit vypékat v troubě, čistit savem atd., ale přiznejme si, to už je spíš zoufalství než co jiného.

                    4. No nebo si pořídit starou masku a filtry měnit měsíčně, to vyjde vo dost levněj i teď dyž sou filtry trochu blbě k dostání a ochrana je někde jinde. Akorát ty brejle…

                    5. Nebo masku morového doktora, například něco takového: https://www.drakkaria.cz/morovy-doktor-kozena-maska-hneda

                      Možností jak ty nařízení o zakrývání dýchacích cest splnit ale zároveň se jim vysmívat je asi celkem dost :)

                    6. Fešné :D Sem koukal po headcrabech, ale prd. Ani masky CP se nedají sehnat, ani pořádně dodnes nikdo nic moc nevyrobil podomácku! Smutný…

                    7. rovik
                      30.9.2020 v 19:16

                      Nó vyloženě masky splicerů se dostat nedají, ale todle je slibnej začátek…

                      Tyo ten trh je strašně prázdnej, žádná slušná maska/helma predátora…kde sou ty slavný tiskárny co vo tom každej žvaní??

                    8. Ty masky se vyrábějí z latexu, který se ale musí i nějak obarvit.

                      Obávám se, že žádná z běžně dostupných 3D tiskáren neumí tisk z dostatečně pružného materiálu.
                      Možná by šlo vytisknout po částech kopyto, ale nastříkat na kopyto a nabarvit si to pořád musí každý sám.

    4. „ale kde se bere ta mentalita, všichni kteří radí k opatrnosti, jsou nesvéprávní idioti, fakt nechápu.“

      Tradiční naše mentalita. Všichni rozumí všemu a mnozí se cítí být povoláni, usměrňovat ostatní. To neznáš?
      Kdyby jen radili k opatrnosti, sami se podle toho chovali /namísto hysterie a tradičního přehánění všeho/ a jinak si hleděli svého, bylo by dobře.

      Kokot, co na mě ještě před chvílí blbě pyskoval, že nemám slinták, tak si ho sám, během následujících 3 minut, ten svůj zmuchlaný a podesáté použitý, třikrát popotáhl rukou, zapatlanou od madla vozíku, které nikdo nedesinfikuje.

      1. @servisdok
        čistě technicky vzato, pokud by byl dotyčný positivní, na to madlo by to nasral stejně, ale i ten humusácký slinták omezil množství viru, který naprskal do vzduchu.
        Jestli je něco česká mentalita, tak je to neustálé si stěžování na českou mentalitu, přičemž si troufám tvrdit, že na to, co máme být údajně za debily, si tu žijeme jako v ráji.

        1. Čistě technicky. Jaký je rozdíl mezi virem zasraným madlem a chlustancema ve vzduchu, že to madlo vychází podle vás líp?

          1. čistě technicky, po dobu nákupu si nesahám na držku a ruce si po nákupu mohu umýt/vydesinfikovat. Dokonce na to máte ve kšeftě desinfekci. To co vdechnu neumeju.

            1. To bych docela rád viděl, jak si celou dobu nákupu nesáhneš na slinták. Ani si to neuvědomíš, resp. až v momentu, kdy už je sáhnuto. Tímto způsobem jsem to počítal i u sebe..
              Za další: Starší ségře, přestože po obchodech a uzavřených prostorách moc nechodí, se na bradě i přes celkem krátké nošení slintáku v létě utvořilo cosi, čemu se u pubošů říká jebák – akorát je to asi 5x větší.
              Mladší dcerka má konec puberty čtvrtstoletí za sebou. Pracuje v hotelu, má tedy slinták na hubě prakticky nepřetržitě. Bradu a okolí koutků úst má posázené, jako kdyby jí bylo znova 15. Kožařka jí řekla, že to má z toho prvotřídního materiálu od čínských soudruhů, takže jí vystavila potvrzení, že musí nosit ušitou ze 100% bavlny. V hotelu jim totiž slintáky po otevření rozdali a nařídili nosit tento jeden, jednotný modrý typ.
              Tady estébáka neuhájíš a už vůbec ne těmi kecy typu „a máš lepšího?“
              O kolik ještě horší, by musel být jeho nástupce?
              Aby při frčící ekonomice dokázal všecko rozházet tak, že furt byly schodky – a při stagnaci ekonomiky si potom z vypůjčených prachů na megaschodek, ještě financovat celoplošnou volební kampaň, uplácet voliče a cpát prachy do chřtánu číňanovi?
              Existuje tu ještě větší kurva, než je tohle?

              1. @servisdok
                no pokud si sáhnu na slinták, tak jsem si sáhnul na slinták a furt to nemám v plicích. Podívejte se mně je to jedno, noste či nenoste si co chcete, jen se u toho netvařte, jako že po slintáku už umřelo spousta lidí. Jestli slinták jo nebo ne, se neshodnou ani zdravotníci mezi sebou, ted oni se neshodnou v médiích, ale kdybyste k nim vlezl do ordinace bez slintáku, tak vás poženou svinským krokem. Ale vy to víte najisto.
                Co se týká Báby, je mi zcela u prdele, můj život evidentně plyne poměrně nezávisle na tom, kdo je zrovna u vesla. Jen jsem konstatoval, že pokud chce jeden hot a druhý čehý, tak zkrátka není člověk ten, aby vyhověl lidem všem.
                Co se týká zadlužování, doporučuji google a slova dluhová statistika, to abyste si ověřil rozdíl mezi dojmy a pojmy a doplňte si to třeba vyhledáním pojmu Nečasův kalendář, to abyste věděl, jaký dluh jsme dle plánů ODS měli mít už v roce 2014.
                Co se týká níže položené otázky, proč do toho tahám Fialu, tak je to proto, že ještě 21.8. byl tak chytrej, že kritizoval vládu za zbytečná opatření a strašení obyvatelstva (ještě minulý týden to měli na svých stránkách, nevím jestli už to smázli) a nyní je zase chytrej, že to vláda podcenila. To bych se musel na jeho místě hanbou propadnout, kdybych si měl takto kálet do úst.
                Moje výhrady k protibabišovské hysterii směřují pouze k tomu, že podle všech prozatimních trendů, ho nahradí ve funkci vrchní bonzák Bartoš. (neměl vyste něco proti udavačům?)Jinými slovy nás antibabišovci nasměrovávají z deště pod okap.
                Jo to bude prdel na zdejším petrolheadím webu, až Piráti začnou „zklidňovat“ dopravu a rozmotávat dopravní uzly. To zase budou všichni chytrý a že Piráti budou sedět ve vládě v koalici, který to naházeli, taktně zamlčí. Ačkoliv, za jejich vlády zcela jistě přitvrdí boj proti fakenews a nenávisti, takže to tu zavřou a bude klid (na práci :-)

                1. Hereze! Popíráš Prymulu, monday! Tvoje rouška nechrání tvoje plíce, tvoje rouška chrání mně před tvou nákazou o které ani nevíš, že ji máš. Pokud si sáhneš na roušku, kterou máš plnou čínského viru, nakazíš pak všechno na co tou rukou šáhneš!

                  A co se týče Fialy, počet pozitivně testovaných roste v prvé řadě proto, že se lidé vrátili z prázdnin a druhak proto, že je podzim, teploty klesají a začínají virózy, chřipčičky a oslabená imunita – nikoli proto, že byly „rozvolněny roušky“.

                  1. @JM
                    já neřeším, jestli moje rouška chrání moje plíce nebo ne, já jen píšu, že když si na roušku sáhnu a přenesu tam vir z madla tak se nezhroutí svět, rozhodně ne více, než kdybych si místo na roušku sáhnul na nos.
                    A pokud bych byl pozitivní, tak to na rukou mám stejně a ne že bez roušky bych měl ruce čistý jak chirurg před operací.
                    Co se týče Fialy, i kdyby důvodem většího šiření viru bylo to, že přestali lítat čmeláci, tak furt je fakt ten, že před měsícem řval, že vláda chce dělat zbytečná opatření straší lidi a teď řve, že vláda trestuhodně zaspala. Ale zase na druhou stranu, zapaluje mu to rychleji, než zdejším chřipečkářům, takže vlastně palec nahoru.

                    1. Ano. V tomto máš pravdu, to Fialovo pokrytectví kdy vláda nejprve dělá represe málo a pak zase příliš je vskutku na pár facek.

                      On Fiala není špatný člověk, co jsem od něj četl věcí historické a rodinné, ale prostě to není člověk, který by obstál ve vedoucím postavení – nemá žaludek na to, aby jej lidi nenáviděli a proto nedokáže jít drsně proti proudu.

                    2. Jan Mrcasik:
                      „… Fiala není špatný člověk, co jsem od něj četl věcí historické …“
                      – – –
                      Fiala je rétorický žvanil, figurka bez charakteru, bez sebereflexe. Máš naivní představy…

                    3. Fiala pouze vykrádá Andrewa, nebo lépe řečeno, dělá přesně to, co Andrew nazval totální opozice. Prostě, i kdyby se Bába zastřelil, tak by Fiala řekl: „S tímto postupem se neztotožňujeme, nic to neřeší a přináší to pouze zmatek. Navíc přišel pozdě, protože my už jsme to navrhovali minulé Vánoce.“

                    4. Už jste viděli nový, varovný klip státních sračkometů?
                      Za kecy do klecí! Šíření nenávisti na internetu je trestné!
                      Tak bacha, ovečky.

                    5. Nevidělí, nemám televizi. Dal to někdo na internet? „Šíření nenávisti“ trestné není, to je jen vlhký sen levicových aktivistů, NGOček a lobbistů u Vnitra kterým Hamáček dopřává sluchu…

                    6. Jan Mrcasik
                      30.9.2020 v 23:35

                      Zatim…

        2. Ale já si na českou mentalitu nestěžuju, jsem kupodivu taky Čech, takže vím, že stěžovat si nemá smysl. Jen konstatuju :D

    5. A jestli mě za měsíc sklátí infarkt, tak na něj zařvu ne kvůli „chlapákům“, ale kvůli hysterické a nekompetentní vládě, co nechá nesmyslným nařízením rezervovat většinu nemocničních kapacit pro případné bolševické chřipkaře.
      Infarktáři mají smůlu, jako minulý týden paní z vedlejší ulice, kterou RZS pod majáky, s kraválem dovezla do špitálu s důvodným podezřením na lehčí mozkovou mrtvici /přestala mluvit a hýbat jednou rukou/.
      Nechali ji přes 90 minut v čekárně, jak vyjde test na bolševickou chřipku. S mrtvicí! Jak to nakonec dopadlo, to se teprv dozvím, s bráchou té paní se teprve uvidím. Chce ty kretény zažalovat už teď. To je drzost, co?
      Tak mi kurva ještě chvíli zkus psát o tom, co tu kdo dělá blbě.

      1. @servisdok
        no nechci Vám křivdit, ale hysterii předvádíte o kousek výše Vy. Na to nařízení máte nějaký odkaz ? Že bych si rád přečetl nařízení infarkty nebrat, leda by byli pozitivní na covid.
        Vláda ať udělá co udělá, vždycky to bude špatně. Buď dělá opatření , i když by neměla, nebo nedělá opatření, když by měla a půlka lidí bude vždy proti a půlka pro, akorát Fiala z ODS, ten je pro obojí a ani mu to nepřijde blbý.

      2. No a co jiného to je – když má test absolutní přednost před život ohrožujícím stavem?
        Nemám na to nařízení přímý odkaz, zaznělo na tiskovce ještě Kena, uspořádat nemocnice tak, aby byly kdykoli schopny přijmout větší množství pacientů s potížemi.
        Také, že to na jaře takto bylo – odložené dlouho plánované zákroky, chaos a špitály napadené hackery. Mě by v této souvislosti hrozně zajímalo, kolik lidí má zničené zdraví, nebo dokonce umřelo proto, že zdravotníci museli skákat, jak Ken s estébákem pískali. Jenže takový souhrn těžko někdo dá dohromady.
        Ne, tato vláda skutečně předvádí nekompetentnost takového kalibru, že to je moc i na mě, co dobře pamatuju ten bordel minulého bolševika. Tohle ani nezkoušej obhajovat a už vůbec ne takto blbě. A nechápu, proč sem taháš Fialu.

      3. Vzpomeň si třeba na Kena a jeho tanečky okolo ochranných prostředků. Někde jsou ty výroky i chronologicky seřazené.
        Jestli třeba tohle, plus kafrání estébáka úplně do všeho, není nekoncepčnost a nekompetentnost, tak nevím, co už by to mělo být.

      4. No jasne, protoze vsichni doktori jsou neomylni a vsichni zdravotnici ve vsech nemocnicich take. Jako vis o tom, ze dost zdravotniku je slusne vydesenych, protoze ONI budou s temi nemocnymi v kontaktu a kdyz kolem toho prubezne panikari vlada, ktery jde o hovno(protoze oni maji peci zajistenou a v nejvyssi dostupne kvalite), tak proc by nemohli oni. Prvni a posledni pruser jde k vlade tech kokotu, ale bohuzel volici to z nejakeho duvodu vidi jako uspesnou vladu.

    6. U nás je to prej asi 2 % a trvale to hrubě klesá, právě proto, že jsou testovaný kvanta lidí, u mnoha z nich je „něco“ nalezený (ať už je to cokoli), přičemž aktuálně kolem 80-90 % nemá žádný příznaky. Tzn. nemocnejch je asi 10-20 % pozitivních (což asi taky klesá k těm 10 %). No a z toho 2 procentní body mají těžší průběh a ne všichni potřebujou hned JIPku a všechny invazivní přístroje.

      Lůžka jsou furt volný i přes tu apokalyptickou masírku v lživinách a lživizích. A ne, hromady lidí si pomoc ani nevolají a umírají doma, takže určitě není pravda, že počty běžnejch „obyvatel“ JIPek jsou stejný.

      Taky by mě zajímalo, esli má autor něco k těm špitálům vyhraženejm jenom na čínskou komunistickou rýmičku, kde běžný návštěvníky/pacienty odmítají obsloužit, ale půlka špitálu je zhaslá, protože tam není ani noha?

      Jo a poslední věc, ti lidi s autoimunitníma nemocema, to už je vyloženě debiní alibismus, to by si mohl teda kurva odpustit. Je snad známý už dětem na základní škole, že autoimunitní nemoci sice umíme léčit tak, že lidi mají lepší kvalitu života a delší dožití, ale JAKÁKOLI infekce je pro ně VŽDYCKY obrovský riziko, takže běžně můžou umřít na jakoukoli rýmu (a je naprosto zhola jedno, esli je to rýma rhinovirová, koronovirová nebo jiná). A taky je jasný, že kdyby tendle chronickej problém neměli, tak koronavirovou rýmičku přežijou. Prostě jsou to slabý kusy, který díky moderní meducíně můžou dneska žít dýl, ale furt neví dne a hodiny, kdy je zkolí něco, co ostatní zvládají levou zadní během práce v kamenolomu.

    7. Údaj jsem použil od místního gesundheitsamtu (adekvátně české krajské hygienické stanice), která průběžně informovala o stavu a odpovídalo to i tomu co jsme pak měli v nemocnici – pětina infikovaných = pozitivně testovaných potřebovala hospitalizaci, pětina z nich intenzivku (tj. i to co mohu z osobního pozorování potvrdit) Publikovaných dat jsou mraky (Btw. o covidu dosud za devět měsíců existuje cca 250tis publikací, diametrální kvality, mimo jakékoliv možnosti validovat nebo dokonce přečíst) konkrétně incidencí se zabývalo hodně z nich, je tam ale neuvěřitelný rozptyl (např tady -https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763188 píšou o 12-16% v Lombardii, naopak 5% Wuhan).
      Po pohledu na ten rozptyl, je tedy na místě spekulace, že zvýšené testování (=odchyt více asymptomatických jedinců) sníží poměr příjmu na intenzivky z celkového počtu nakažených=pozitivně testovaných, pořád to ale příliš dolů nepohne s tou pětinou celkových hospitalizací.

      1. HEdonism.bot: a ohledně toho, to mi také vrtá hlavou, už jsem se tu o tom hádal s Mondayem – k čemu přesně je hospitalizace těm, co nepotřebují JIP? Vždyť COVID léčit neumíme, takže je prostě v nemocnici uloží do postele s paralenem a sledují = přesně tatáž péče, jakou by měli doma?

        1. Mezi intenzivní medicínou a domácí léčbou je hodně mezistupňů – praktik za každým nemůže třikrát denně dojíždět do horní dolní na kontrolu, ne každý je schopný se se čtyřicítkou horečkou o sebe postarat, ohlídat si léky a při zhoršení si zavolat včas rychlou, třeba kyslík doma umí jen koncentrátor (vypadá to jako přerostlá plechovka výšky cca 70cm a umí to do nějakých 6l čistého O2 za minutu)… ono hned nemusí být bouřka aby pršelo.

          1. Hedonism.bot: takže hospitalizováni jsou jednak lidé, kteří potřebují kyslíkovou masku, a jednak lidé u kterých nemocnice vlastně supluje rodinu/ošetřovatele kteří by jej normálně zvládli v domácím prostředí, ale které někteří lidé nemají k dispozici?

            1. ono je otázkou kolik lidí je schopno si k běžné rutině odebrat krev, pověsit infuzi, vybrat léky a zdokumentovat vývoj teploty v pravidelných intervalech a všechno s hadičkou do nosu nebo maskou… když vám je šoufl, jde všechno blbě

  5. Dalsi co mu nerekli, ze je to jen chripka.

  6. Česko opravdu nedisponuje cituji – Česko disponuje cca 14 intenzivními lůžky na 100tis. obyvatel – ne každé je dost vybavené, ne každé může být uvolněno, paralelně pořád budou chodit pacienti s infarkty nebo jinými neduhy, které nejsou mimo JIP přežitelné.

    Takže tady máme full house 1400 lůžek v celé republice v rámci intenzivní péče? Nepletete si to s Prahou? ta má aktuálně asi kolem 2500 a dalších 5000 má v záloze. Ale tak děkujeme a trošku se zase vyděsíme. A všichni tu zhebnem na koronu.

    1. K téma – rozhovor s Ludvíkem (rozebírá tam i kapacitu JIP):

      Ano. Zkušenost ukazuje, že čím dál víc. Remdesivir asi má význam, ale teprve u hodně těžkých pacientů. Klíčové je něco jiného – včasné nasazení kyslíkové masky, to hraje velkou roli. A to my jsme uměli od začátku, na rozdíl od severní Itálie, kdy v Bergamu přivezli pacienty do nemocnice a pak je nechali na chodbách a pravděpodobně jim tam žádnou kyslíkovou masku nenasadili. Takže těm chudákům se nedostalo té nejúčinnější pomoci, místo toho dostali zvýšenou virovou nálož, která v nemocnici logicky poletovala. Ještě úplně jiná story jsou ventilátory, které se v Británii, a vůbec všude ve světe, na jaře začaly nasazovat ve velkém. Jenže ovládat ventilátor je docela věda. Tam když přeženete tlak třeba jenom o několik centimetrů, můžeme tím poškodit plíce a ve finále pacient zemře kvůli tomu. Tady v Motole máme čtyři a půl tisíce zdravotníků. Pracovat dobře s ventilátorem dokáže zhruba 300 z nich tak, abych si byl jist, že to opravdu umějí. Ale když jsem viděl, že v Británii postaví novou nemocniční halu, do ní dají postel, vedle ní ventilátor a k němu postaví medika, to nemám slov.

      A co česká média, jak ta dokázala ten půlrok zužitkovat? Jsou kompetentnější?

      Bohužel je u nás pořád nemalá skupina lidí, kteří covid považují za mor. A že je zabije, jen co vylezou na ulici. A vlastně není divu, uvážíme-li neblahou roli médií. Každovečerní zpravodajství, které půl hodiny neřeší nic jiného než covid, je už šílenství. To by mělo skončit a data by měla být interpretována rozumně. Vůbec ten slovník. Když i hlavní pražská hygienička Jágrová řekne, že za včerejšek jsme zaznamenali nových 500 nemocných, tak já ji v duchu opravuji: nikoli nemocných, 500 infikovaných. A v duchu se jí ptám, kolik z těch pěti set mělo opravdové klinické příznaky, nikoli příznaky, nad kterými člověk mávne rukou a druhý den si na ně nevzpomene. To bude do deseti procent. Kdyby ovšem v televizi hlásili, že onemocnělo 50 lidí denně, tak to už je úplně jiná informace.

      Tu dezinformaci, záměnu slov infikovaný a nemocný, pumpují do veřejného prostoru jak velké televize, tak web ministerstva zdravotnictví.

      Podívejte se, já nevím, proč to v České televizi takhle pojímají. Vím jen, že kdybych nechal vytřít celou redakci ČT, tak bych v ní objevil neuvěřitelné spektrum virů. Některé z nich by mohly mít stejný potenciál jako covid. A řeší oni to v té televizi nějak?

      Jaké číslo je v celé té informační změti nejdůležitější sledovat?

      Celkové číslo pozitivně testovaných, a z nich speciálně počet případů s klinickými příznaky. A ještě z nich – což je to úplně nejzákladnější číslo – bych se vždycky ptal, kolik pacientů je na kyslíku. Hodně lidí i s klinickými příznaky to vyleží sami jako normální chřipku.

      Jak významný je počet hospitalizovaných?

      Je to významné číslo, ale jinak, totiž z hlediska poměrových kapacit. Čili kolik procent intenzivní péče už ta infekce zabrala. V Motole v tuto chvíli máme jedenáct hospitalizovaných, z čehož sedm je na kyslíku, čtyři už na jednotce intenzivní péče.

      Jakou pro ně máte ve vaší nemocnici kapacitu?

      Dnes je v Motole celkem 340 jipových lůžek. A k tomu můžeme z fleku zřídit dalších 160 lůžek s kyslíkem. Můžeme je mít třeba zítra. Kdyby tato infekce skutečně začala zalidňovat jipky, tak to je přesně ta chvíle šlápnout na brzdu. Já osobně jsem čekal, že roušky budou zavedeny, teprve až se zvýší počet na jipech. A ne od září až do dubna.

      Kolik by muselo být v republice dohromady pacientů s covidem na JIP, aby to ospravedlňovalo plošná opatření?

      To je velmi těžká otázka. Pokud to vezmu na příkladu Motola, ve chvíli, kdy obsazení jipek covidem začne překračovat 15 procent, tak už bych si dělal starosti. Dnes jsou to čtyři pacienti, čili covidem máme obsazenu jednu setinu jipových lůžek. Tedy viděno z Motola lidí, kteří potřebují hodně intenzivní péči, můžeme přijmout ještě 14krát nebo 15krát tolik.

      Máte představu, kolik lidí v republice bývá při těžší chřipkové sezoně na jednotkách intenzivní péče?

      Zhruba stejně jako letos na jaře. Nebo teď. Chřipka u nás ročně zabije kolem 2000 lidí. Ona těžká chřipka umí být taky pěkně hnusná, podobně jako covid. Na druhou stranu se ani čísla s chřipkou moc dobře neevidují. Vychází se totiž z hlášení praktiků a neevidují se lidé, kteří se vyleží doma bez neschopenky.

      Dá se dnes odhadnout, kudy probíhá covidová fronta uvnitř odborné komunity? Kolik z nich jsou lidově řečeno zavírači, kolik otevírači?

      Zavíračů je odhadem jedna třetina. Jsou mezi nimi vlastně jen epidemiologové, hygienici, lékařů pár. Druhé dvě třetiny, ti, kdo považují rozruch kolem covidu za hysterii, jsou podle mě skoro všichni doktoři. To není jen pan senátor a onkolog Žaloudík, ale třeba paní doktorka Vašáková, vynikající česká pneumoložka, je k rouškám do jisté míry kritická. Zeptejte se paní doktorky Skovajsové, která léčí rakovinu prsu, bude mít podobný názor. A takhle můžu pokračovat skoro donekonečna. Jenže dnes u nás veřejný prostor neskutečně opanovali epidemiologové.

      Vám občas vytýkají, proč se k věci vyjadřujete, když nejste doktor ani vědec.

      Ano, jsem právník a ekonom, ovšem s třicetiletou praxí ve zdravotnictví. Ale já to beru z hlediska těch opatření, já se nechci vyjadřovat k tomu, jestli covid způsobuje plicní fibrózu, nebo ne. A pokud se nějakého takového výroku vzácně dopustím, tak proto, že mi to řekl někdo z odborníků, které v Motole mám.

    2. Ale fuj, pardon za neukončený bold. Ještě jednou a lépe, a pokud ještě někdo nějak moderuje D-F, ten zprasený post prosím smazat:

      Ano. Zkušenost ukazuje, že čím dál víc. Remdesivir asi má význam, ale teprve u hodně těžkých pacientů. Klíčové je něco jiného – včasné nasazení kyslíkové masky, to hraje velkou roli. A to my jsme uměli od začátku, na rozdíl od severní Itálie, kdy v Bergamu přivezli pacienty do nemocnice a pak je nechali na chodbách a pravděpodobně jim tam žádnou kyslíkovou masku nenasadili. Takže těm chudákům se nedostalo té nejúčinnější pomoci, místo toho dostali zvýšenou virovou nálož, která v nemocnici logicky poletovala. Ještě úplně jiná story jsou ventilátory, které se v Británii, a vůbec všude ve světe, na jaře začaly nasazovat ve velkém. Jenže ovládat ventilátor je docela věda. Tam když přeženete tlak třeba jenom o několik centimetrů, můžeme tím poškodit plíce a ve finále pacient zemře kvůli tomu. Tady v Motole máme čtyři a půl tisíce zdravotníků. Pracovat dobře s ventilátorem dokáže zhruba 300 z nich tak, abych si byl jist, že to opravdu umějí. Ale když jsem viděl, že v Británii postaví novou nemocniční halu, do ní dají postel, vedle ní ventilátor a k němu postaví medika, to nemám slov.

      A co česká média, jak ta dokázala ten půlrok zužitkovat? Jsou kompetentnější?

      Bohužel je u nás pořád nemalá skupina lidí, kteří covid považují za mor. A že je zabije, jen co vylezou na ulici. A vlastně není divu, uvážíme-li neblahou roli médií. Každovečerní zpravodajství, které půl hodiny neřeší nic jiného než covid, je už šílenství. To by mělo skončit a data by měla být interpretována rozumně. Vůbec ten slovník. Když i hlavní pražská hygienička Jágrová řekne, že za včerejšek jsme zaznamenali nových 500 nemocných, tak já ji v duchu opravuji: nikoli nemocných, 500 infikovaných. A v duchu se jí ptám, kolik z těch pěti set mělo opravdové klinické příznaky, nikoli příznaky, nad kterými člověk mávne rukou a druhý den si na ně nevzpomene. To bude do deseti procent. Kdyby ovšem v televizi hlásili, že onemocnělo 50 lidí denně, tak to už je úplně jiná informace.

      Tu dezinformaci, záměnu slov infikovaný a nemocný, pumpují do veřejného prostoru jak velké televize, tak web ministerstva zdravotnictví.

      Podívejte se, já nevím, proč to v České televizi takhle pojímají. Vím jen, že kdybych nechal vytřít celou redakci ČT, tak bych v ní objevil neuvěřitelné spektrum virů. Některé z nich by mohly mít stejný potenciál jako covid. A řeší oni to v té televizi nějak?

      Jaké číslo je v celé té informační změti nejdůležitější sledovat?

      Celkové číslo pozitivně testovaných, a z nich speciálně počet případů s klinickými příznaky. A ještě z nich – což je to úplně nejzákladnější číslo – bych se vždycky ptal, kolik pacientů je na kyslíku. Hodně lidí i s klinickými příznaky to vyleží sami jako normální chřipku.

      Jak významný je počet hospitalizovaných?

      Je to významné číslo, ale jinak, totiž z hlediska poměrových kapacit. Čili kolik procent intenzivní péče už ta infekce zabrala. V Motole v tuto chvíli máme jedenáct hospitalizovaných, z čehož sedm je na kyslíku, čtyři už na jednotce intenzivní péče.

      Jakou pro ně máte ve vaší nemocnici kapacitu?

      Dnes je v Motole celkem 340 jipových lůžek. A k tomu můžeme z fleku zřídit dalších 160 lůžek s kyslíkem. Můžeme je mít třeba zítra. Kdyby tato infekce skutečně začala zalidňovat jipky, tak to je přesně ta chvíle šlápnout na brzdu. Já osobně jsem čekal, že roušky budou zavedeny, teprve až se zvýší počet na jipech. A ne od září až do dubna.

      Kolik by muselo být v republice dohromady pacientů s covidem na JIP, aby to ospravedlňovalo plošná opatření?

      To je velmi těžká otázka. Pokud to vezmu na příkladu Motola, ve chvíli, kdy obsazení jipek covidem začne překračovat 15 procent, tak už bych si dělal starosti. Dnes jsou to čtyři pacienti, čili covidem máme obsazenu jednu setinu jipových lůžek. Tedy viděno z Motola lidí, kteří potřebují hodně intenzivní péči, můžeme přijmout ještě 14krát nebo 15krát tolik.

      Máte představu, kolik lidí v republice bývá při těžší chřipkové sezoně na jednotkách intenzivní péče?

      Zhruba stejně jako letos na jaře. Nebo teď. Chřipka u nás ročně zabije kolem 2000 lidí. Ona těžká chřipka umí být taky pěkně hnusná, podobně jako covid. Na druhou stranu se ani čísla s chřipkou moc dobře neevidují. Vychází se totiž z hlášení praktiků a neevidují se lidé, kteří se vyleží doma bez neschopenky.

      Dá se dnes odhadnout, kudy probíhá covidová fronta uvnitř odborné komunity? Kolik z nich jsou lidově řečeno zavírači, kolik otevírači?

      Zavíračů je odhadem jedna třetina. Jsou mezi nimi vlastně jen epidemiologové, hygienici, lékařů pár. Druhé dvě třetiny, ti, kdo považují rozruch kolem covidu za hysterii, jsou podle mě skoro všichni doktoři. To není jen pan senátor a onkolog Žaloudík, ale třeba paní doktorka Vašáková, vynikající česká pneumoložka, je k rouškám do jisté míry kritická. Zeptejte se paní doktorky Skovajsové, která léčí rakovinu prsu, bude mít podobný názor. A takhle můžu pokračovat skoro donekonečna. Jenže dnes u nás veřejný prostor neskutečně opanovali epidemiologové.

      Vám občas vytýkají, proč se k věci vyjadřujete, když nejste doktor ani vědec.

      Ano, jsem právník a ekonom, ovšem s třicetiletou praxí ve zdravotnictví. Ale já to beru z hlediska těch opatření, já se nechci vyjadřovat k tomu, jestli covid způsobuje plicní fibrózu, nebo ne. A pokud se nějakého takového výroku vzácně dopustím, tak proto, že mi to řekl někdo z odborníků, které v Motole mám.

    3. Kolik lůžek je k dispozivi je zde:
      https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/03/Dostupnost-intenzivn%C3%AD-p%C3%A9%C4%8De-pro-hospitalizovan%C3%A9-pacienty-s-COVID-19.pdf
      Myslím, že z článků vyplývá, že pokud Praha té záložní pětitisícovce lůžek nemá v záloze i kvalifikovaný persovál, pak jsou dost k prdu.
      Tím nestraším, jen konstatuji stav.

    4. No jde tu o tu definici intenzivního lůžka/ICU bed, oficiálně by to mělo být to co píšu v článku, tedy monitor životních funkcí, optimálně s centrálním zapojením, přístroj invazivní ventilace a možnost kontinuálního podávání léků a to včetně odpovídajícího personálu. Číslo jsem použil z paměti evidentě ale blbě, protože poslední aktuálně platná data oecd jsou ještě o 2,4 horší (11,6/100tis obyvatel, třeba tady https://link.springer.com/article/10.1007/s00134-012-2627-8/tables/2), na věci samotné, to ale moc nemění. Btw. Holanďany jsme měli právě proto, že při 7/100tis obyv fakt měli plno daleko dřív.
      2500 tisíce pro Prahu to mohou být jen v případě, pokud považujeme každé místo pro postel s elektrickou zásuvkou a přívodem kyslíku – kam by se teoreticky takové věci daly zapojit.

      1. Opravdu si myslíte, že se u nás může stát to, že se kapacity přeplní a lidé budou umírat na chodbách? Víte, kolik lidí má dnes aktuálně vážný průběh covidu a potřebuje tím pádem přístroje a péči?
        Co navrhujete dělat dál, souhlasíte tedy s nouzovým stavem a omezením všeho možného?

        1. Může se stát naprosto cokoliv, s nouzovým stavem jako takovým ale nesouhlasím, protože to je jen hysterické gesto vlády, která naprosto nezvládla svoji skutečnou úlohu – nebo naopak se snažila zemi do této situace svoji nečinností vmanévrovat, aby si zas mohla dělat co chce. Průšvih je, že každý den se k tomu nevyhnutelně blížíme, dokud se nepodniknou opravdu efektivní opatření – hlavně místo té nekonečné mediální paniky a strachu začít o té sračce mluvit racionálně, systematicky edukovat o tom, co opravdu pomáhá a co ne, místo debat o tom jestli se v hospodě sedí nebo stojí a jestli covid vstává v deset nebo jedenáct večer se zaměřit na to, jak pomoct a spíš tedy asi zprovoznit hygieny a jak pomoct nemocnicím zlepšit flow pacientů. Bohužel mám pocit, že AB a s ním většina politické reprezentace jinak než silou vládnout moc neumí.

          1. Amen, pisete to dobre.

            Otazka zni, jak tohoto zadaneho stavu docilit.

            A jeste dam podotazku – lze vubec takoveho stavu docilit v demokracii, nebo jen v opravdu totalitnim rezimu? Pripadne demokracii v rezimu snanneho prava, kdy se odpor moc nepripousti?

  7. „Jak je to vlastně se statistikami úmrtí? Tohle je asi otázka nejtěžší, i když podle mého názoru nejzbytečnější.“

    – …ja si jako ekonom myslim ze je to naopak velmi dulezita otazka, protoze nasi ekonomiku momentalne nelikviduje COVID, nybrz politici reagujici na COVID. Az za rok nebude co jist, tak si povime nakolik jsou takove otazky zbytecne, protoze pak zacnou lide umirat na nedostatek vyzivy, bezdomovci na zimu a spatnou hygienu, a pak uz bude pozde na to chtit se ptat – jestli ty opatreni na vyrazeni globalniho hospodarstvi z provozu nebyly overkill?

    „Všichni tihle pacienti byli v nějaké fázi onemocnění přijati na JIP se selháváním jednoho nebo více orgánových systémů a paralelně byl proveden pozitivním test na covid. Pokud pak zemřeli, bylo to buď na a) akutní zhoršení „své“ nemoci kvůli covidu b) „nové“ selhání orgánu/ů při covidu c) následky pobytu na JIP a léčby covidové infekce – například krvácení nebo zápal plic. Ani jedna z těch situací by u žádného z našich pacientů bez covidu nenastala.“

    – …kolik lidi takto umre na chripku nebo anginu? Na akutni zhorseni „sve“ nemoci kvuli chripce nebo angine?
    – …co si predstavit pod pojmem „nove“ selhani organu pri kovidu? Opet – kolikrat se pri chripce nebo angine stane, ze nekomu selzou organy?
    – …nasledky lecby? Znamena to ze lek je horsi nemoci?

    „V čem je tedy pro intenzivisty problém s covidem? Ten vzniká z mého pohledu je ve dvou věcech jednak v náročné logistice, která je schopná velmi zamávat s už tak napnutými rozpočty, a především po řadu let nedostatečně školeným/početným/zaplaceným personálem a tím v podstatě dohnat celý systém zdravotnictví na pokraj bankrotu.“

    -… o zdravotnictvi v bankrotu si muzeme popovidat, az zbankrotuje pulka ekonomiky a stat se to pokusi napravit zvysenim dani a tiskem miliard novych penez. ;-)

    1. Vyčíslení covidu: V podstatě pokud se na to budete dívat čistě jako přímé ekonomické škody, tak je víc než nezajímavé vůbec Covid léčit. Nejvyšší úmrtnost statisticky vykazují starší ročníky, čili ekonomicky pro stát příjemci, tudíž nebrat. Pokud ale vezmete v potaz ztrátu důvěry v systém, tak krom změn politiků či celého systému můžete mít na krku odmítnutí další platby daní. Z mého osobního pohledu čeští politici jednají neskutečně pitomě a fakt jako na povel výzkumu mínění plebsu – ode zdi ke zdi, plýtvají zdroji na méně efektivní opatření než by bylo možné (viz ty neskutečně předražené roušky v dubnu) a houpou ekonomikou daleko hůře než je opravdu potřeba.
      Srovnání s chřipkou: víceméně pacienti s chřipkou končí na intenzivce nejčastěji pro selhání plic (výjimečně mladí, tam ale jde hlavně o explozivní imunitní reakci, která vytvoří průšvih sama o sobě), na které pak rády sekundárním následnou bacily a zabíjí zápalem plic nebo následnou sepsí a šokem/otravou krve (tady bych asi v případě zájmu odkázal na Google), Covid jde přes plíce, které “selže” ale při dalším šíření napadá cévy, ve kterých dělá mikrosraženiny a ty pak dovedou ucpávat kam přijdou – když k tomu přijde ještě sekundární bakteriální infekce, tak je prostě vymalováno.
      Následky léčby: téměř každý medicínský zákrok má určité riziko, že povede ke zhoršení stavu nebo i smrti. Když podáváme léky na ředění krve (třeba po mrtvici nebo infarktu aby se to neopakovalo), tak logicky stoupá riziko krvácení i život ohrožujícího. Studie sledují pacienty delší dobu a jsou schopné cca odpovědět na odpověď který preparát je lepší, nebo která metoda vyléčí víc než zabije. A čím víc toho děláme – i v dobré vůli a s dobrým cílem, tak tím víc stoupá riziko škod – umělá plicní ventilace ohrožuje zvýšeným rizikem zápalu plic, oslabením dýchacích svalů a dlouhodobém jizvení, které zhorší funkce plic do budoucna.
      Bankrot: Tady hlavně mířím na personál – někoho, kdo má dlouhodobě pocit špatného uznání a finančního ohodnocení těžko získáte, aby dobrovolně nasadil život pro systém, co jej dlouhodobě ojebává. Takže buď budete muset vydat enormní sumy na znovuzískání důvěry/náhrady někým jiným, nebo budete vynakládat prostředky neefektivně jinde (vyšší úmrtnost, spotřeba materiálu, plýtvání excesivně drahými preparáty bez efektu)

      1. hedonism.bot: k tomu „COVID vytváří sraženiny“ – tohle zaznělo i ve Sněmovně a vzápětí si stoupl nějaký senátor-lékař a připomněl, že téměř každý zánět vytváří sraženiny, resp. že nikdy nepitval někoho se zánětem kdo by neměl množství sraženin, a že jsme si akorát odvykli pitvat takže jsme zapomněli, že tohle je standard.

        1. Nechci znezvažovat slova senátora vyřčená v politické debatě, ale je to otázka míry – laboratorně u každého zánětu může stoupat D-Dimer (produkt rozpadu fibrinu) o nějaká procenta, ale jen u covidu jsou hodnoty řádově zvýšené (srovnatelně třeba s plicní embolií)a nám to pomáhalo v rychlejším odchytu pozitivních v době, kdy laborka dělala jednu sadu testů denně, která navíc trvala hodiny a podle hodnot se toho postupuje při nastavení agresivity protisrážlivé terapie. K pitvám vydala německá patologická společnost na konci dubna svoje předběžné výsledky pitev, proběhlo to i v médiích (stačí hodit do googlu patologie, corona, obduktionen a vyhodí to média všeho typu i důvěryhodnosti), bohužel zpráva sama není dostupná mimo uzavřené medicínské zdroje.

  8. Ty stránky hlídač státu ukazovaly, ze 22.9. zbývalo v Praze 18 Covid lůžek na JIP. Ty informace budou přesné, mám zprávy přímo od známéé sestry z JIP z velké pražské nemocnice.
    V současnosti jsou kapacity zcela vypčerpány (v Praze) a dokori už jeddou severoitalský model – kdy rozhodují dle věku a stavu koho na ventilátor pošlou (a dají mu tu 50% šanci přežít) , a koho nechají pod léky umřít.

    To je prostě realita, nemám důvod známé nevěřit. I když jsou lůžka ještěš volná, a nemocnice mají 30 ventilátorů navíc (tedy slíbených od dubna, zatím nikdo neví, kdy dorazí), tak prostě není personál – jak správně píše autor článku, CoviD pacient na JIP zabere více kapacit personálu, než běžný neCovid. Navíc personál déle než 3 hodiny v těch ochranných prostředcích nevydrží a musí si dát pauzu. To zase zvyšuje nároky na množství personálu.
    To vše za předpokladu, že pacient dostate kvalití péči, tak jak je popsáno v článku. Můžete třeba říct, že teda stačí méně péče a zdravotník těcgh pacientů zvládne více ….. no ano, ale pak brutálně klesá šance na přežití.
    A taky do práce jsou nuceni chodit i zdravotníci Covid pozitivní, pokud mají jen jehké, nebo žádné příznaky – každá ruka navíc je prostě potřeba.

    Prostě už teď je to průser, dávejte si bacha a modlete se se lehký průběh.

    Tohle není strašení, to jsou prostě fakta, stejně jako v článku.

    1. Aha, takže asi nějak 16. vyšel rozhovor s ředitelem Motola, kterýmu zbývalo >99 % lůžek. O šest dní pozděj nějaká stádní kunďárna ukazuje kraviny (která stádní kravina správně funguje? ukaž aspoň dvě), známá sestra z nějaké urologické kliniky ti vykládá pohádky a ty na základě toho tady bleješ půlku A4 demagogie, lží a strašení? Todle už fakt není normální, tak seš kretén, nebo ano?

      1. Hlídač státu není státní, nýbrž aktivistický.
        Viz https://texty.hlidacstatu.cz/o-serveru/

      2. Behemote, jak jsem si vas vazil za testy PC zdroju, tak ted jste mimo.

        Kde pisu i nejake urologii? Psal jsem JIP z velke prazske nemocnice, rozhodne nejde o nejakou kliniku, ale jednu z nejvetsich nemocnic v Praze. Nenapisu presna jakou, aby jeste z toho nemela pruser.

        A radeji verim zname, nez rediteli Motola, ktery ma proste pokiticke zadani nedelat paniku. A navic ten reditel mluvi o ruznychj vecech – rozhovor jsem peclive cetl. Mluvi o tom, kolik maji luzek (jako vsech dopromady, ale v rozhovoru tykajicim se luzkum s ventilatory). Pak blabolol, jak maji ke stovkam luzek jeste od komunistu privedeny kyslik – no to je hezke, ale kyslik neni ventilator na JIPu. Jde o uplne jine veci. A vybec nezduraznil, ze i kdyby meli 200 luzek volnych v ventilatory, tak proste nemaji lidi, co by to obsluhovali.

        Navim dusici se pacienti s kyslikem jsou mnohdy jeste horsi na peci, nez ti ventilatorovi – ti jsou totiz v umelem spanku. Ale ti kyslikovi jsou priduseni, instinktivne si uvolnuji dychaci cesty (bo kyslik uz nestaci zasabovat poskozene plice) a tak si ty kyslikovou masku nebo hadicku do nosu sundavaji, melou se na posteli atd (proste priduseny mozek uz jede v instiktivnim rezimu, jako kdyz se clovek topi, neuvazuje racionalne) a sestry s takovyma pak maji hafo prace.

        A hlidac statu neni statni, prave naopak.

        Takze mam informace primo od sestry, co je v prvni linii, k tomu odpovidajici informace od Hlidace statu, k tomu odpovidaji informace zde of autora clanku (doktora taktez v prvni linii).

        No a pak jsou v mediich stare rozhovory s rediteli, kteri verejnost uklidnuji a rijako, ze luzek je dost, stejne tak to tvrdil nedavno Babis.

        Tak komu se da verit vice? Za mene jednoznacne to prvni. Babis byl uz tilikrat pristuzeny u verejne lzi, ze tomuj se neda verit lautr nic. A mediim, ktere ma koupene taky ne.

        1. Všichni dělají programově paniku a zrovna ředitel špitálu má nakázanej opak? Asi ne, že. To jsou prostě blbý kecy.

          1. V panice mají všichni tendenci utíkat ke krysaři, který je uklidní, že se nemají čeho bát. In unrelated news, Ludvík kandiduje za ČSSD a ANO na senátora na Praze 5.

          2. Ale panika jeste zadna u nas neni, ani letos nebyla – jen takove nakupni horecka v breznu (ty slavne metraky mouky a testovin ve sklepe). Ano, novinari strasi… ale do paniky to ma hodne daleko.

            Na druhou stranu, pokud by reditel nemocnice rekl, ze uz maji na JIPu plno a nechavaji umirat nejstarsi lidi na beznyuch luzkach, kterych je jeste hromada volnych, tak pak vypukne opravdova panika, s rabovanim obchodu.

            Ale aby to nerbyly jen kecy – ta znama sestra mi taky rikala, ze maji vsichni z vyssich mist nakazano nerikat pravdive udaje verejnosti/mediim. Jasne, mohla mi lahat, ale proc by to delala? Jako patologicka lharka nepusobi …. Samozrejme, muze to byt vse lez. Ale kdyz lze vice nezavislych a nestatnich zdroju, tak uz by to bylo divne, ne?

            1. Vždycky to chce mít zásoby jídla aspoň na 14 dní. Stát se může leccos, viry nejsou jediné nebezpečí.

              Mít metráky brambor (pár pytlů) ve sklepě je na venkově celkem standard :)

    2. ono s těmi lůžky v nemocnicích to je poněkud složitější. prostě když se děje něco divného, tak za tím hledejme peníze, respektive divná pravidla pro jejich transfery:
      jakékoli oddělení jakékoli tuzemské nemocnice je zpravidla obsazeno na plusmínus 90% (nefrologií počínaje a neurologií konče). tak, aby bylo schopno bez problémů umístit pár urgentních případů, ale zároveň bylo dost naplněné. protože zdravotní pojišťovny neplatí špitálu za horkou zálohu, ale za pacienta. a tak se běžně odehrávají scény „ještě Vás tady den dva necháme“, aby za dvě hodiny poté bylo změněno na „tak jsme si to rozmysleli, dneska půjdete domů“ (a sestra aktivně pomáhá pacoše zabalit a honem jej vykope na chodbu), jen shodou náhod pár desítek minut poté, co se neočekávaně obsadí tři z pěti volných postelí na oddělení.

      čili z vytíženosti postelí bych nějaké přechytralé závěry činil jen s velkou rezervou.

      1. Ano, tohle se děje systémově všude, ale bohužel i tak nejsou kapacity nafukovací a kapacita systému není náhle přetížitelná o svoje násobky – dobře tohle v praxi bylo vidět během jarní dvouvlny chřipkové epidemie v roce 2018, tehdy se i tady v DE začali pacienti propouštět o ty dva tři dny dřív, než obvykle, měl jsem ale tou dobou několik služeb na rychlé a dobře každý pátý výjezd byla v podstatě reklamace a vracení k doležení – to že papírově zkrátíte délku pobytu, ještě neznamená, že se pacienti uzdravují rychleji.

        1. Tak pokud dochází kapacita, tak asi první logický krok je vybrat ty co tam už jsou jen „pro jistotu na pozorování“ a poslat je o něco dřív domů.
          Pokud přijmu někoho kdo potřebuje pomoc a vyšoupnu kvůli tomu zpátky domů někoho kdo je už na 80% uzdraven, tak asi ok.

          1. má to i druhou stránku. v „okurkové sezoně“ (kdy by čistě medicínsky mělo být lůžkové oddělení vytížené na 30%) je opět zaplněné na 90% – prostě pacienty pod záminkou pozorování a doléčení drží o pár dní/pár neděl déle a čerpají peníze na obsazená lůžka. i špitál, jakkoli se v lidové slovesnosti považuje za něco posvátného a dobročinného jako kostel, má stejně jako kostel svou ekonomiku.

  9. Správně. Paniky není nikdy dost.

    1. Jsem názoru, že pokud chcete činit kvalifikovaná rozhodnutí, měl by jste tak činit na základě aspoň trochu hodnověrných informací, které se tímto článkem pokouším dát místnímu c.k. čtenářstvu k dispozici. Pokud reagujete na přednesená fakta panikou, je to vaše rozhodnutí – pro mne tato úvaha vedla zatím k utvrzení názoru na politickou situaci v ČR, přehodnocení cestovních a společenských plánů a přeplánování domácího menežmentu zásob.

      1. Je to podstatně lepší, než bláboly, co prezentují mluvicí hlavy v idiotboxu a podobý, to je fakt, ale mezery to má taky.

      2. Tak tak, spravne. Panika je spatna, ale zaridit se zmenou navyku, aby se snizilo riziko problemu, to je racionalni reakce na okolni podminky.

      3. Tie lôžka pre koroňákov sa získajú jednoducho : Povyhadzujeme všetkých na rakovinu, mŕtvicu, cukrovku, žltačku, infarkt, …… a zachránime tých koroňákov, aj keby sme nechali skapať zvyšok národa.
        Však aj tak väčšinu ovčanov nezaujímajú počty mŕtvych na rakovinu, mŕtvicu, cukrovku, žltačku, infarkt, ….. ovčanov zaujímajú iba obete korony. 100-násobný počet mŕtvych na rakovinu ešte v TV neoznámili NIKDY.

      4. hedonism.bot : „……… – pro mne tato úvaha vedla zatím k utvrzení názoru na politickou situaci v ČR, přehodnocení cestovních a společenských plánů a přeplánování domácího menežmentu zásob.“

        – Keď som si ja prehodnotil súčasnú situáciu v SK a v Europe, tak mi z toho vyšlo, že sa mám vysťahovať …….nuž, najbližšie asi na Mars. Ale možno by stačilo do Putinovho Ruska. Pokiaľ by tam prijali zradcu z EU a z NATO.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017