Cheatujeme STK legálně - zpět na článek

Počet komentářů: 182

  1. Clanek jsem hodnotil za 1, ackoliv jsem si parkrat musel zaskripat zubama u klasickych nesmyslnych kecu na „francouzka auta“ a podobne…
    Ale mam k tomu nekolik poznamek, ktere se pravda napriklad rozchazeji s tim, proc byl clanek psan, proto je nezahrnuju do hodnoceni, ale….
    Prijde mi, ze pokud nekdo musi pred absolvovanim STK nejak specialne „cistit brzdy“, tak by s tim autem tak jako tak nemel moc jezdit a predevsim by si ty brzdy mel nechat dat do poradku (pokud to neumi sam, co vetsina prumernych lidi neumi). Zrovna tohle mi prijde takova docela dulezita vec, jako ze mit v poradku brzdy, co tak nejak symetricky brzdi :-)
    A co se tyce louzicek na parkovistich, typicky byvaji od vody od klimatizace. Malo kdy bych videl vylozene olej. A kdyz uz tam olej je, tak mi prijde, ze je od takovych tech vraku, co tam stojej pul roku, pak je nekdo odtahne a pod nima to takhle vypadat muze. Ale ze by nekomu chcal olej tak, aby se tam delaly louze…prijde mi, ze to by s tim autem daleko nedojel :-)

    1. Byť provoz jakéhokoliv auta stojí neskutečné peníze, tak pouhých x tisíc vyhozených za STK investovaných servisu by bezpečnosti jistě prospěly řádově více než oběť mafiánskému kultu STK (zubaři jim můžou hodinovou sazbu jen tiše závidět:-)
      Sám jsem provozoval různá auta a zásadní požadavkem vždy bylo ať je minimalizováno riziko zabití sebe či někoho jiného nezávisle na konjunkci s STK.
      STK jsem dříve řešíval naivně osobně a měl vždy štěstí, později přes mechanika, když už řeší servis, tak ať udělá i obětní rituál a ušetří mi čas, poslední dobou jsem stejně na jakékoliv státní orgie alergický a hrozí, že bych to tam v nějakém hnutí mysli vykartil a vypálil, z čehož by bylo nejspíš další etatistické slavnosti.
      Tomuto předcházelo jedno osobní obětování s tím, že instrukce zněly „nechat tam dvě stovky na kafe“, ale skoro jsem to posral a „částku na kafe“ jsem vrazil už bábě v okýnku, od té doby nechávám raději tyhle rituály jen v rukách vysvěceného mechanika.

    2. No, ty brzdy, to je zvláštní věc. Už někdy roka páně 2015 se mi stalo, že moje krásná Felicie, která do tý doby bez úplatku procházela s 0 závadama, najednou neprošla, protože zadní brzdy měly příliš nesymsetrický účinek. No, ok, dal jsem to do servisu, jehož majitele i syna naše rodina zná věky, a tam mi pak sdělili, že to všechno normálně fungovalo, že to změřili i u sebe na válcích a že ok. Tak to šlo na opravnou STK a pohoda. Skvělý při tomhle je, že nejen auto nedostane novou STK, ale sloupnou i starou, pokud jde člověk o něco dřív, než je nezžazší termín. Takže vlastně ani domu/do servisu nesmí dojet a pak je samozřejmě nejlepší hláška, kterou mi řekli, když se o asi tři roky později brzdy fakt dělaly, že je potřeba najet tak 100-200km, aby si ty brzdy sedly. Super.
      Druhá příhoda – kamarád si koupil Formana v naprosto super stavu, taky docela za šílený peníze (ovšem furt asi 2x mín, než co stojí takovej kus dneska) a protože to bylo dovezený ze západu (:D), muselo se na dovozovou STK, než by někam vůbec mohl jet, což bylo žádoucí, protože to bylo 120km od jeho bydliště. Ještě během prodeje s náma prodávající zašlápl brzdy stylem, že jsme rejhu po pásu cejtili ještě půlhodiny potom. A na STK zase, že prej nebrzdí jedno zadní kolo (přitom se jedná ještě o verzi s tuzemskými zadními brzdami a tam je fakt znát, když něco na zadku nebrzdí, auto jde hned do strany). Ale že je tak z daleka a jinak auto bylo fakt moc pěkný, nechali ho projít s tím, že si to určitě dá do pořádku. A samozřejmě, čas plynul, auto sem tam někam vyjelo, ale na servis brzd nedošlo, protože prostě jezdilo normálně a brzdilo normálně, a tak člověk zapomene. A minulej tejden opět přišel čas STK, tentokrát samozřejmě jinde, ale taky to neni místo, kde by dávali razítko za pozdrav. A světe div se, auto prošlo naprosto v pořádku. Tak já nevim…

      1. Já mám podezření že ty brzdy na STK používají na zvýšení procenta vyhozených. Že ty měřící válce mají nějak upravené. A z fleku vám můžou dát závadu B.

    3. Taky mi to vadí, třeba PSA dělá auta, která mi jsou rozhodně bližší než německá instantní produkce. Ale to je holt o vkusu každého člověka. Ale kdo měl tu čest chvíli se servisem výrobků státní automobilky Renault…

      1. Integrale: Viete mi, prosím presne povedať, aký je problém s automobilkou Renault a ich servisom? Konkrétne. Ďakujem

    4. Nevím jestli čistit, ale jsou lidi co jezdí klobouka a pak je problém koroze na kotoučích.

      Zrovna nedávno se táta rozčiloval, jaký jsou na STK kreténi, že ho vyhodili kvůli korozi brzd. A že věděj hovno co je to hloubková koroze.
      Na ten jeho mikrosamohyb vyjdou oba značkový kotouče i s deskama dopředu na nějakých směšných 12 až 15 stovek a pomalu by si to člověk jednou rukou zvednul a druhou to udělal. Práce na hodinku s kafem a pár cigárama, tak jsem mu to teda prohodil. Je pravda, že zadní strana byla fakt ošklivá, ale jinak materiálu bylo na obojím dost. Párkrát takhle zabrzdit z vysoký rychlosti, tak by myslím bývalo prošlo.

      1. Ja budu davat Outlandera na TÜV v zari a rovnou mi v servisu rekli, ze mi to udelaj jako fullservice, protoze pokud s tim jen tak na blind pujdu do nejake libovone TÜV, muzu mit problem s orezlejma kotoucema (auto vic rekuperuje, nez rve do kotoucu) a taky je tam nejake spesl mereni exhalaci.

        1. No a čo tak nastaviť rekuperáciu na minimum, alebo ju vypnúť a pár krát cestou do a z práce pred HU und AU kotúče odhrdziť. A pri AU nech sa stým jebe technik, čo je teba do toho ako sa to má merať? On je zato platený a zodpovedný.

    5. Existují motory, které jsou vysloveně konstruované s vyššími vůlemi kvůli předpokladu, že se za provozu budou vytáčet a hodně se zahřejí. Takže olej žerou a starší těsnění začnou prosakovat a nedá se s tím nic dělat. Typicky motory Fiatu jako slavný FIRE, nebo klasické benzinové R6 od BMW generací M50 až M54. Konstrukcí, charakterem, spolehlivostí i nájezdem naprosto skvělé motory, ale prostě tečou a dokonale utěsnit se to nedá.

      1. Existují motory, které jsou vysloveně konstruované s vyššími vůlemi kvůli předpokladu, že se za provozu budou vytáčet a hodně se zahřejí.
        Proč šikmovokej umí udělat točivej motor, kterej nežere olej? Dobře nadimenzoval chlazení?

        1. A vydrží mu to minimálně 500,000km? Protože o to jde. Ne o to, že je motor jen točivý – ale o to, že je točivý a přitom vydrží neuvěřitelný nájezd s minimální údržbou (prakticky svíčky+rozvody+těsnění víka ventilů).

          M54 v BMW naprosto běžně 500tkm až milion, malinké FIRE ve Fiatech naprosto běžně 300tkm+. Točené.

          1. atmosféry asi klidně jo, dyž se občas poštelujou vahadla, mají už hodně dlouhou dobu nějaký to proměnný časování

            častějš shnije zbytek auta kolem toho motora :D

          2. A vydrží mu to minimálně 500,000km?
            Sice nechápu, proč by to osobní auto mělo vydržet, ale klidně.

            Ne o to, že je motor jen točivý – ale o to, že je točivý a přitom vydrží neuvěřitelný nájezd s minimální údržbou (prakticky svíčky+rozvody+těsnění víka ventilů).
            Omlouvám se, ale bohužel se o motor budete muset starat. Třeba měnit v něm olej, dávat kvalitní, skutečně syntecký (ne hydrokrak s nápisem syntetika). Samozřejmě pokud máte motor průtokáč, tak vám spousta tohoto odpadne.

      2. Jděte s těmi žvásty o vysokém výkonu díky velkým vůlím v motoru fakt už někam. Je to KRAVINA!!!
        Vůle v motoru se s opotřebením zvětšují a výkon motoru úměrně s nimi co? KLESÁ! Až vůle překročí limitní mez, motor skončí (obvykle zaklepe na klice, kde je každá větší vůle v řádech setin milimetru smrtelná, protože se protrhne olejový film, klika se potká s lágrem a motor je v pr…, i když často potom najezdí i desítky tisíc km, byť s podstatně NIŽŠÍM výkonem – typické např. pro AR 3.2 JTS V6).
        Představa, že vezmu líný motor a rašplí mu zvětším všechny vůle, čímž zvýším jeho výkon, je hodna mentálního retarda.
        Tuhle pitomost napsal Vaculík a zřejmě to myslel dobře, ale napsal úplně blbě.
        Měl zřejmě na mysli vední pístu ve válci silnější olejovou vrstvou (stěna pístu pak není hladká ale má vodorovné vybrání a je opatřena vrstvou, která váže olej (např. železa – typicky černý vroubkovaný bok pístu).
        S motory FIRE to nijak nesouvisí, to byly starý klasický motory.
        Jednalo se tehdy o všemožné teorie ohledně motorů TwinSpark, které se nikdy nepotvrdily (muselo by se to totiž týkat všech motorů, a ne každého čtvrtého). Ten problém byl pravděpodobně spíš v technologii, než v konstrukci.

        1. Integrale – copak já jsem někde, kdekoli napsal, že „díky velkým vůlím mají vysoký výkon“?

          Nenapsal. Napsal jsem, že jsou konstruované s většími vůlemi kvůli předpokladu, že budou mít trvale vysoké provozní teploty.

  2. Doporucuji ty chybove kody z pazmeti smazat tesne pred vjetim na emise. Nektere totiz uz nestihnou behem mereni naskocit…

    1. Nebo nadrzo něco vrazit před budíky, aby to nebylo vidět :-), jedno LPG auto jsme tak v lepších časech protahoval tímto rituálem.

      1. Dneska to na OBD napichavaji automaticky, protoze vycet chybovych kodu je pozadovana soucast emisniho protokolu, pokud auto OBD ma. Bohuzel.

  3. Jojo, svata pravda. Hlavne brzy rano se to na STK hemzi techniky, kteri navazi auta svych kamaradu do hal. A evidencka je jeste vetsi picovina, napriklad prodat auto, ktere je treba ve fazi renovace a nema kola zapsana v TP, vlastne nejde.

    1. U auta/moto „ve fázi renovace“ stačí dovézt na Evidenčnu na vozejku rám/kastli ( obecně díl na kterém je vyraženo VINko) a je hotovo. Je tam pravda nějaký příplatek, že technik musí vylézt před barák …
      Kola, dnes už ani motor či cokoli jiného nikdo neřeší.

      1. kola resp. pneu na evidencce furt resi, nevim jestli je to legalni a je me to jedno, tuhle hru na zakony fakt zbytecny hrat

        1. Nepamatuju, že by na evidenčce někdy řešili kola, a co jsem posledně přihlašoval motorku, tak ta rozhodně nemá obutej rozměr gumy dle TP. Vždyť evidenčka je akorát o tom, že existuje něco jako vozidlo (rám), existuje k tomu nějaká bumážka a mezi těmito je vztah v podobě stejného VIN.

          1. Ono je to celý o člověku, co tu kontrolu dělá. V roce 2018 jsem kupoval Pandu 169, abych ulehčil svojí Felicii a denně ji už netrápil v provozu. A k tý Pandě jsem dostal letnáky v origo rozměru (155/80 R13), ale protože byl listopad, byly obutý na zimácích základního Favoritího rozměru 165/70 R13. A ač se to zdá divný, nebo ne, tenhle rozměr už je pro Pandu „nelegální“, i když to zní hodně směšně. Technik na evidenčce nebyl blbec, tak mi to jen připomněl, a dobře, že udělal, protože jinak by mě to ani nenapadlo. No a když takovouhle nepodstatnou věc někdo řeší, tak fakt potěší, že člověk třeba neprojde jen kvůli tomu (na STK hlavně teda). Ovšem když pak člověk vidí bty týpky se Superbama I, jak na tom mají kola větší, než autobus SOR na přední nápravě, a maji to šikmo, aby se to pod to snížený auto vubec vešlo, to musí bejt na STK zisky…

            1. Ty kola do áčka nejsou kvůli tomu, aby se vešly do blatníků, ale aby to vypadlo, že to „řeže zatáčky“ (třeba u áčkových STi byly na předku kakt velký negativy).
              Ale reálně to samozřejmě nic říznout nemůže, protože by si to rozřízlo podlahu…

              1. Je to proto aby se to vešlo do blatníků

          2. Tak to jste mel stesti. Napriad v Plzni na STK toto neprojde. Ani jako evidenční kontrola a ani jako STK. Takze to jen vlastne potvrzuje cely clanek.

      2. Tak to byste se divil! To platilo pár let po jejich zavedení – kontrolovala se pouze právní správnost.
        Dnes je při evidenční kontrole technik povinen potvrdit, že automobil po formální stránce odpovídá TP.
        Takže např. uvedený rozměr kol je důvodem k tomu, aby evidenční kontrola nebyla provedena.

      3. Cece, na nekolika STK mne nechali auto protahnout halou, ze to prej musi projet pod kamerama. Koukani na parkovisti nestaci ani s fotakem.

  4. Absolvoval jsem desítky (možná kroutím už dokonce druhou stovku?) TK s auty firemními, soukromými, veterány, motorkami současnými i letitými a NIKDY jsem neměl zásadní problém, resp. žádný takový, který nešel vyřešit v klidu rozumnou domluvou na místě.
    Nikdy mne z TK „nevyhodili“, maximálně to skončilo domluvou ať si ten či onaký trabl dám do pořádku …
    On se tam člověk taky nemá chovat jako namachrovaný kokot (platí obecně u jakékoli interakce se státním molochem ať si kdo chce říká). Když protistrana zjistí, že není úplný technický a asociální idiot bývá to rázem trochu jiná komunikace.
    Jediný co mně dnes sere, ačkoli standardní TK je za 10 minut hotová, tak díky kamerám tam člověk trčí 3/4 hodiny nebo kolik je ta jejich dnešní „norma“ ..

    1. „Absolvoval jsem desítky (možná kroutím už dokonce druhou stovku?) TK s auty firemními, soukromými, veterány současnými i letitými…“ a VŽDYCKY jsem měl nějaký problém na každé STK.

      Problém č. 1: ani auto zcela bez závad NESMÍ prosjít STK bez závad. Nevím, jak to DFENS dokázal, ale mně se za posledních 10-15 let nikdy nepodařilo přesvědčit zkušebního technika, aby do protokolu o STK uvedl reálný stav vozu, tedy zcela bez jakýchkoli závad. Většinou (cca 80 %) se jednalo o vozidla starší 15 let, a dle tvrzení všech techniků ze všech STK zkušeben, které jsem za posledních 10-15 let navšitívil tvrdilo, že musí do protokolu napsat nějaké nesmysly. Obecně slovo koroze je u auta staršího 10 let povinné a musí se v protokolu vyskytovat minimálně jednou, ideálně opakovaně. A to často STK absolvuji s autem, na který se seběhne celý hlouček obsluhy STK, aby s hubama dokořán žasli nad tím, že víc než 20 let staré auto za 300 EUR koupené v Miláně nemá jedinou, ale vůbec žádnou závadu.

      Problém č. 2: kombinace softwaru a obsluhy STK při hackování řídících jednotek je megaprůser. Pokud automobil komunikuje přes standardní diagnostickou sběrnici se standardním softem a vůz nemá přemapovanou ŘJ, dá se věc přejít. Pokud je ale přemapovaná ŘJ, obvykle výpis z paměti závad píše „tlak paliva je příliš vysoký“, což je samozřejmě zcela v pořádku (větší vstřikovače logicky vyžadují vyšší tlak paliva), jenže debil neví, že je debil a začne chybovou hlášku v režimu trvalá bohužel „řešit“ (i když vlastní emise jsou samozřejmě zcela OK, resp. rozdíly proti oem jsou na- či dokonce pod hranici chyby měření na ME). Další problémem je, že pokud idiot narazí na ŘJ, která je sice zcela standardní, ale má jiný konektor pro připojení, idiot obvykle místo toho, aby se podíval do manuálu a zjistil, že má použít připojovací kabel 3b začne používat svoji kreativitu a strkat dráty systémem pokus/omyl do sběrnice. Takže i na autě s kdysi zcela standardním motormanagementem Motronic M2.10 dokázali kreténi na STK odpálit ŘJ klimatizace, neboť připojení přes 3-pin fiatí konektor bylo nad jejich IQ (auto bylo Lancia, proč by připojovali redukci Fiat, ausgerechnet když je to jediné 3pinové připojení tohoto typu). A jestli si někdo myslí, že když jsem příště ten propojovací kabel dal přímo k tomu konektoru a na přepážce 5x zopakoval, že je nezbytné použít ten drát, který tam je – schválně, za bludišťáka – použil imbecil přiložený kabel?).
      Absolutním vrcholem demence pak je, pokud je protokol ŘJ odlišný od OBD2, tedy u starších či sportovních automobilů. Je neuvěřitelné, že zatím všichni idioti na STK dokázali zabít hodiny různými pokusy, ačkoli jsem jim jasně na začátku jejich pokusů o hackování řekl, že ten jejich Atal či KTS se s tímhle nikdy domluvit nemůže. Všechno marný, dement se začne točit na kolečku, že protokol výpisu závad musí přiložit a Jedličkárna je proti takové STK ústavem rozumných jedinců. Jak končí návrhy, že jim výpis z paměti závad ukáži na svém notebooku asi každý tuší…
      Problém č. 3: zlepšení funkčních částí vozu optroti oem stavu. Nejobvyklejší problém: vrtané kotouče, drážkované kotouče, nerezové výfuky, nastavitelné tlumiče, coilovery, vícepístkové brzdové soustavy, hydraulická ruční brzda… s tím na běžnou STK nemá smysl lézt, protože to už je pro ten odpad na trhu práce skutečně neřešitelný problém. A to i v případě, že všechny komponenty mají příslušné schválení. ECE-R90? TÜV NORD? Na to kašlem, my jsme Dekra a žádáme schválení Dekra!

      STK v této zemi, jak zcela správně píše Dalibor i DFens slouží pouze ke korupci, žádný jiný význam ten pekelný úřad nemá.

      1. Potvrzuji. Mě od STK chtěli vyhodit za to, že
        a) Mám kovové pedály.
        b) Hatchback neměl na zadním skle stěrač

        Pokaždé, když jsme je lehce naštvaně upozornil, že auto má celoevropskou homologaci a je v původním stavu, tak vycouvali. Když jsem chtěl vidět lehký průsak oleje, tak to bylo „něco tam napsat musíme“.

        Začal jsem jezdit na STK jinam, tam to bylo O.K., ale nakonec stejně poslední dva roky STK už řeším jen přes servis, protože nejsem ochotný riskovat srážku s totálním debilem, který si hledá záminku koho vyhodit.

        1. To mě zase jednou tvrdili, že moje blinkry nejsou dostatečně oranžové. Hlavně že debil přede mnou s aftermarket denním svícením přilepeným izolepou prošel…

      2. > ani auto zcela bez závad NESMÍ prosjít STK bez závad. Nevím, jak to DFENS dokázal, ale mně se za posledních 10-15 let nikdy nepodařilo přesvědčit zkušebního technika, aby do protokolu o STK uvedl reálný stav vozu, tedy zcela bez jakýchkoli závad.
        > Obecně slovo koroze je u auta staršího 10 let povinné a musí se v protokolu vyskytovat minimálně jednou, ideálně opakovaně.

        Tohle jsem si myslel taky, ale pak mi auto ze 3 prohlídek (v 10, 12 a 14 letech) mělo dvakrát 0 závad a potřetí 1 lehkou :-)
        A další auto taky 0 závad, ale to byla 1. technická (ve 4 letech), tak mě to tolik nepřekvapilo.

        1. Pár protokolů s nulama závad na mym autě z roku 89 bych našel…

          1. To rozhodně, otázkou je ze kdy…

      3. Pokud je ale přemapovaná ŘJ, obvykle výpis z paměti závad píše „tlak paliva je příliš vysoký“, což je samozřejmě zcela v pořádku (větší vstřikovače logicky vyžadují vyšší tlak paliva), jenže debil neví, že je debil a začne chybovou hlášku v režimu trvalá bohužel „řešit“
        Zeptám se jako debil? Není spíš debil, kdo vytvoří zprasený soft, který vyhazuje chyby?

        1. Nerozumím, o žádnou chybu nejde. Tlak paliva je skutečně vyšší než oem a řj si to zapíše, čímž celý problém končil, dokud nějaký komunista nepřišel na nápad, že bude lidem hackovat řj u auta, protože odchylky reálného měření na ME jsou větší, než administrativní rozdíly jednotlivých předpisů (česky: nikdo u zahřátého benziňáku na ME nezměří rozdíl mezi motorem Euro3 a Euro6d).

          1. Nerozumím, o žádnou chybu nejde.
            Ano, jde. Je to rozdíl mezi pičtuningem a profesionální prací. Správně odvedená práce má posunuté i ty chybové meze.

            odchylky reálného měření na ME jsou větší, než administrativní rozdíly jednotlivých předpisů (česky: nikdo u zahřátého benziňáku na ME nezměří rozdíl mezi motorem Euro3 a Euro6d).
            Zákazník si kupuje to, co deklaruje automobilka. Samozřejmě ideální je stav USA a aféra se Š120, kterou popisoval Hrdlička.

      4. Citujem:“..obvykle výpis z paměti závad píše „tlak paliva je příliš vysoký“, což je samozřejmě zcela v pořádku (větší vstřikovače logicky vyžadují vyšší tlak paliva), jenže debil neví, že je debil…“
        A idem mulatovať.
        Pod pojmom „větší vstřikovače“ sú myslené vstrekovače s väčším vnútorným priemerom (väčšou dierou) kadiaľ tečie palivo? Tak tu by mal byť práve tlak paliva NIŽŠÍ za predpokladu, že mám v obvode vstrekovania paliva originálne palivové čerpadlo (pumpu), ktoré bolo nadimenzované na originálne vstrekovače s menším vnútorným priemerom kadiaľ tečie palivo. Jedine čo nastane pri kombinácii nový väčší vstrekovač a origo čerpadlo bude zrejme to, že pri určitej kapacitnej rezerve origo čerpadla pôjde cez nový väčší vstrekovač viac paliva. Ale za normálnych podmienok nemôže nastať situácia aby ti pri takej kombinácii stúpol tlak paliva v systéme nad pôvodné hodnoty.

        Stav závady „tlak paliva je příliš vysoký“ však môže ľahko nastať v prípade nové väčšie vstrekovače a zároveň nové „väčšie“ čerpadlo paliva (väčšie = väčší nominálny prietok pri rovnakom tlaku ako pôvodné čerpadlo paliva), ktoré je zle nadimenzované. Skrátka pri nominálnych otáčkach dodáva nové čerpadlo príliš veľa paliva a to palivo pri nominálnom tlaku nieje schopné pretiecť cez tie nové väčšie vstrekovače. Dôjde následne k zvýšeniu tlaku v systéme a tu už záleží od koncepcie celého systému a druhu čerpadla čo nastane.
        Ak je v systéme pretlakový ventil (mechanický) tak proste ventil zareaguje a pošle nadbytočné palivo buď nazad do nádrže, alebo niekam inam.
        Ak má samotné čerpadlo vo svojej konštrukcii pretlakový ventil (zvykne sa v nemeckej literatúre nazývať aj Überstromventil) tak po dosiahnutí nastaveného tlaku (ktorý je väčší ako tlak nominálny) ventil otvorí a prebytok paliva sa dostane opäť na saciu stranu čerpadla. Takto to majú riešené tie klasické vysokotlaké čističe kde si vieš nejak mechanicky (u drahších modelov elektronicky) nastaviť výstupný tlak v určitom rozmedzí, resp. majú to aj čističe bez možnosti nastavenia tlaku (tam je to fixne dané z bezpečnostných dôvodov).
        Ak nastane situácia, že tlak v systéme paliva stúpne, ale nezareaguje žiaden ventil (resp. tam žiaden nieje) alebo iná ochrana tak vplyvom vyššieho tlaku na výstupe čerpadla poklesne aj jeho nominálny prietok a systém sa dostane sám do rovnovážneho stavu.

        1. Většími vstřiky je míněn vyšší průtok paliva vstřikovačem (např. oem má průtok 385 cc/min, nahradíme jej vstřikovačem 550 cc/min., protože máme sací vačku otevřenou déle než oem a turbo dává víc vzduchu při vyšším max. plnicím přetlaku než oem, čímž nám vzroste hltnost motoru). To jste asi myslel tou větší dírou (v reálu je tam naopak více menších dírek).
          Ano, mění se samozřejmě i palivová pumpa s větším průtokem a vyšším tlakem kvůli ideálnímu rozprášení paliva (vstřikovače jsou dodávány s tabulkou chování v závislosti na tlaku paliva; tlak paliva se tedy dost složitě optimalizuje podle chování vstřikovačů a nikoli podle oem hodnot).

    2. kiv61: nechoval jsem se nijak (u prohlídky jsem nebyl), z evidenčky jsem letěl jen kvůli o kousek jinému rozměru kol. Možná prostě jen dáváte dostatečný business a umíte v tom chodit, to je celé.

  5. Jestli mě bude šikanovat stk týpek nebo mě v „servisu“ ohnou podlahu auta, protože to neumí zvednout je mě docela jedno. Dokud je STK povinná, tak je cajk alespoň to uplatit přes někoho, takže pak nemusím řešit šikanu s autem co je vpohodě. Ale asi je v naší společnosti dost lidí co by bez stk jezdili fakt ohrožujícími vraky.

    Ještě jsem fakt nezažil aby mě auto servis auto opravil, ani nové, ani staré, nové i při garančce zničí, takže pohoda.

    1. Souhlas s d-fensem v tom, že je to prostě dekra loby, o tom žádná, ale smutný je ten výsledek, kdy je to fakt jen šikana. Radši bych dal jednou za rok Dekře litr výpalný, což se ztratí v těch všech daních apod. a měl klid a dekra by byla spokojená.

      1. Velmi brzy se všichni takoví „upláceči“ budou divit, že po nich úplatek požaduje pomalu i hajzlbába.
        A brečet jak je možné že jejich příbuzný zůstal po operaci na kriplkáře, zatímco jiný operovaný tamtéž chodí po svých protože nezapomněl dát patřičnému doktorovi úplatek.
        Což bude brzy realita díky masivní ukrainizaci zdravotnictví.

        1. To bude brzy realita iba v tvojej zadubenej hlave.

        2. Za mě ok, už teď když potřebuju něco zdravotnickeho vyřešit dav úplatek

          1. Za mě ok, už teď když potřebuju něco zdravotnickeho vyřešit dav úplatek
            Když na mě tohle zkoušeli před lety v ČR, tak jsem se nasral a objednal do Německa. Pojišťovna mi to proplatí do stejné výše, peníze navíc bych dal taky a bonus je, že čestí lékaři přijdou o peníze.

  6. Problém je pořád stejný. Na začátku je „dobrý úmysl“. No v některých případech ne úplně „dobrý“.
    Tedy v tomto případě nenechejme po silnicích jezdit totální vraky (obdobně např. nenechejme v rámci stavební činnosti úplně volnou ruku).
    Provedení je často velmi žalostné. S tímto naprosto souhlasím.

  7. SKT je naprosto k ničemu. Kdyby lidé investovali ty nemalé prostředky do údržby vozidel, 100% by to mělo pozitivnější vliv, než nějaká pomyslná odhalená nebezpečná závada u jednoho auta z miliónu. Z STK je mi vždycky špatně. Sedět tam a sledovat tu aroganci moci („pane, to musíte přijet přece v 7 ráno, my už dnes nebereme…“ zatímco si 3 technici povídají s recepční u kávičky…) a ještě se u toho klepat, jestli náhodu nebudu ten „vyvolený“ a jestli mě tam nechají jenom hodinu, nebo to budou hodiny čtyři…

    1. riderhenry: je dobré si uvědomit, že je to Vaše volba. Osobně s STK problémy nemívám (jen rozměr kol) a bývá to i vcelku rychle. Na straně druhé, u vybraných aut jsem to vždy nechal na servisu a bylo vyřízeno. Proč se nervovat?

      1. Aby člověk nebyl za kokota který podporuje tenhle prohnilý a zkorumpovaný systém?
        Jak dlouho asi bude trvat než budeme muset uplácet policajty, jak v nějakém africkém bantustánu, kde po cestě střídavě musí platit mafiány a policejní hlídky co si ke státnímu platu přivydělávají smyšlenými pokutami?

        1. kaBrnak: však píšu, že je to jeho (Vaše) volba. Každý si musí sám zvolit, za co a kde mu stojí za to bojovat. Buďte v klidu, taky mám svoje donkichotské úchylky, akorát ne pokud jde o STK. To mi přijde jako odboj o ničem (navíc co je to za odboj, lézt tam osobně a nadávat? Já když tam lezu osobně, tak nenadávám a počítám s tím, že to může být na dýl a zatím v pohodě – kromě těch kol před lety, jak jsem psal v jiném příspěvku). Smysl pro mě třeba mělo nenosit náhubek. Kdyby každý „odbojář“, co chodí na STK a klepe se tam strachy radši dal auto servisu a cestou do kanclu sundal v autobuse náhubek, bylo by tady výrazně lépe.

          1. Právěže není. Protože je většina pohodlná a zbabělá se pohádat s arogantním kokotem na STK tak já tu volbu nemám a když chci projít, musím mazat přes servis.
            To se mi takhle kamarád co se kdysi chlubil jak je oproti mě „chytrý“ že dává auto na STK zásadně přes spřátelený servis, málem rozbrečel, že mu nepovolili postavit si garáž, bo nevěděl komu a kam nacpat úplatek, respektive neznal níkoho „kdo v tom umí chodit a nějak to zařídit“ a až tu parcelu levně prodal jako nestavební jinému, tak garáž tam do půl roku stála.
            Takhle to dopadá ve zkorumpovaném klientelistickém systému.

            A ty náhubky už jsou jen důsledkem toho, kdy 90% vohnoutů na úřadě poníženě žmoulá čepici a hrbí se, nebo hledá někoho kdo to za úplatek zařídí.

            U dochtora to samé, když se ozvu, že za ty roky na tohle vyšetření co mi odpírá, mám právo, i vzhledem k dlouhotrvajícím obtížím, tak je oheň na střeše. Protože zbylých 99% vohnoutů zase u doktora poníženě žmoulá čepici, chová se podlézavě cpe jim bomboniéry, flašky drahého chlastu, aby si u nich vymohli něco na co mají přinejmenším morální právo, pokud ne právo dané zdravotními předpisy.

            Tohle je geneze klientelistického podplaceného systému.
            Ze začátku vohnout podplácí aby získal nadstandardní výhody. A časem rozežranost tak roste, že musí podplácet aby vůbec získal to na co má i ze zákona nárok. Protože dotyčný už si začal regulérně hrát na „žábu na prameni“.

            1. kaBrnak: když máte na autě nepředpisová kola, o čem se chcete hádat? Vy tu volbu přece máte pořád, všiml jsem si, že si naopak všichni, co to řeší osobně, stěžují, takže naopak, tohle hodně lidí volí dobrovolně.

              STK a garáž, to je úlet srovnání, to ani nebudu komentovat…

              1. Srovnání deocela dobrý, akorát u té STK může navíc člověk aspoň trochu hlasovat nohama, zatímco u státních úřadů je sprostým poddaným. Pod jiný úřad se váš pozemek jen tak nepřesune.

                1. Shi: srovnání úplně špatně, mimo jiné i proto, co jste sám napsal. Jabka a hrušky. Složitost jednání je věc druhá (STK je primitivní úkon, který lze udělat kdekoliv jinde, SÚ nikoliv), možnost outsourcingu třetí (STK snadno a levně, SÚ komplikovaně a draze).

                  Proto je taky dobré se adekvátně chovat. Pokud si nedokážete u STK odpustit něco o šmejdech, co Vás okradli (500 kč za evidenčku a „stavte se znova, ty 15″ na to nepatří“), nic se neděje, od příště dáte vydělat jiným. Když sousedovi, co je v zastupitelstvu děláte problémy, surprise surprise že Vám to vrátí třeba přes SÚ. Tedy je dobré si něco o šmejdech odpustit.

                  I zde jsou typicky dvě strany sporu. Před dvěma týdny tu byl odkaz na zastupitele z Lazinova (masakr, to byl výběr, jaký se ani kovaným soudruhům do filmů nepodařilo nacastovat). Nicméně bez ohledu na jejich zmrdské vystupování, prchání starosty a naopak slušné vystupování autora tam jaksi bylo něco o tom, že dotyčný tak trochu stavěl na černo. Celá story jistě nebude tak černobílá, jak ji autor videa podal. Chce-li si člověk zahrávat s výrazně silnějším protivníkem, měl by se dle toho připravit a zvážit svoje možnosti. Jenže ego bývá často nepřekonatelná překážka, která umí vystavět kupu překážek jiných. A když se sejdou ega dvě a jen jedno z nich třímá v ruce razítko, je výsledek dopředu celkem dobře odhadnutelný.

              2. Naopak. Korupce u povolování staveb je tu šílená. Když vidíte jak ouřada mávnutím kouzelného proutku udělá ze stavební parcely s vepřovicovým RD a koeficientem zastavitelnosti 0,5 najednou koeficient 3,0 a uprostřed rodinných domků vyroste třípatrový multifunkční dům o půdorysu toho pozemku (ani centimetr nazmar)…

                Tak se přiznám, že kdybych měl rodinu s nečekaným přírůstkem, nebo potřeboval ubytovat staré rodiče na výminku a potřeboval bych rozšířit malý domek 2+1 o další dva pokoje, tak tady bych k úplatku sáhl. Protože bydlení je prostě základní životní potřeba kterou nelze obejít.

                1. kaBrnak: Vy jste koukám úplnej zásadovej odbojář… svatá prostoto a to jste se tady o dva příspěvky výše rozohňoval na mě.

                2. Brno a jižní morava je v tomto prý dlouhodobě jedno z nejhorších míst v republice. Už hodně dlouho to při bližším pohledu nevypadá jako územní plán, ale jako korupční plán.

  8. STK řeším přes servis, ale asi ten servis to nemá úplně domluvené, protože tuhle muselo auto na zimáky, protože letní gumy byly na neschválených (čtěte nezapsaných v TP) discích, tak se musely nasadit ocelové disky.
    Jinak matematika je jednoduchá. Než bych strávil čas na STK, tak raději zaplatím a ten získaný čas věnuju třeba restaurování zahradního nábytku, opravám okapů, opravě venkovního krbu, nebo cokoli na baráku. Jo, kdybych neměl co dělat, tak si koupím sudoku, zabalím svačinu a vyrazím na STK, ale takhle ne.

  9. Nevím, jak je to s právem být u auta, ale na čtyřech různých STK, kde jsem za poslední dobu byl, mě na emise ani technickou dovnitř nepustili.

    1. „…na čtyřech různých STK, kde jsem za poslední dobu byl, mě na emise ani technickou dovnitř nepustili…“
      – – –
      Takhle přijel jeden s nefunční vicso-spojkou na emise. Uvařili mu motor, blbečkové. Kdyby u toho byl, všiml by se.
      Samozřejmě dostal hovno.

      .

    2. A nebolo to náhodou kvôli tomu, že lokdan, kovid a tieto chobotiny? Mne dokonca pred STK akože dezinfikovali interiér auta nejakým prehistorickým krámom, čo vraj vyrába ozón. Samozrejme dezinfikovali hovno, ale stálo to 7€ a pre nich jeden pracovný úväzok navyše.

      1. Ve dvou to tak měli už předtím a ty druhé dvě to zavedly s kovidem, ale naposledy jsem tam byl letos v únoru, kdy už na to všichni pekli, takže se jim spíš líbí, že jim nikdo nevidí pod ruce.

        1. V Písku mám úplně stejnou zkušenost. V době předkovidové jsem tam projížděl linkou sám. Pak zavedli před halou nechat klíčky v zapalku a důsledně po každém vjezdu zavírali vrata. Kovid pominul, ale tahle pravidla už tam zůstala. Určitě jim to vyhovuje.

    3. Jo, taky bych rád věděl, oč to D-F opírá.

    4. Byl jsem teď v pátek s motorkou v Sendražicích (Kolín) a byl jsem normálně vevnitř. Ve vratech, kudy se vyjíždí, stáli dva maníci od aut, která tam zrovna byla na kontrolu, a v klidu koukali taky.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017