Chcete taky referendum?

Featured Image

Lisabonská smlouva krachla. Krachla díky jediné zemi, kde o ní měli právo hlasovat občané v referendu. V Irsku ji na jaře odmítli. Problém je, že politici si nechtějí přiznat porážku a tak všude jinde ji parlamenty schválily nebo s největší pravěpodobností schválí.

Tohle je můj jubilejní stý článek na tomto webu (ono jich, pravda, bude o něco víc, některé byly vydány pod hlavičkou redakce nebo při speciálních příležitostech jinak) a chtěl jsem si to nechat na něco fajnového, na nějaký, jak my Češi říkáme, Meisterstück, ne na nějaký, jak my Češi říkáme, Dreck, ale člověk míní a události mění. Soudruh europoslanec Jó Lenin vyzval Topolánkovu vládu, aby schválila Lisabonskou smlouvu nebo to oslabí české předsednictví EU v prvním pololetí příštího roku. Sice nevím, co znamená eufemismus oslabit předsednictví, každopádně tato intervence do českých vnitřních záležitostí je v poslední době už druhou. Předtím to byl nějaký Šerkézy, nejspíše zrovinka ten, co mu spisovatel Vaněk přikuloval sudy, když Šerkézy zrovna přišel do práce, jinak je v pivovaru koulel za něj (vizte odkaz). Každopádně ani Žabožrouti o Lisabonskou smlouvu nestojí a tak jejich soudruh president (prý na žabožroutské poměry pravicový, pravda, na sovětské poměry byl Lev Trocký také výrazně pravicová osobnost) prosazuje něco, co jeho občané vlastně nechtějí. Odmítli přece v předchozím referendu už smlouvu o euroústavě.

Snaha přijmout Treaty of Lisbon jen parlamenty je motivována strachem eurozmrdů, že jejich hostitelský organismus, tedy evropští občané, nebude mít o takovou polévku ze šutrů zájem. Francouzské, nizozemské i letošní irské referendum jim dává za pravdu. Jenže po irském referendu začala celá Unie rešit, jak Iry přivést k rozumu, tedy jak je donutit tu šutrovou polévku sežrat, když ostatním zdánlivě nevadí nebo dokonce chutná. Hledá se proto způsob, jak za prachy Irů, kteří LT už jednou odmítli, uspořádat kampaň ovlivňující veřejné mínění tak, aby ji přijali. Zjevně vycházejí z Goebbelsova principu, že stokrát omletá lež se stává pravdou a že pro lidi je snazší spolknout velkou lež, než lež malou. Europaministerium für Volksaufklärung und Propaganda zatím sice ještě oficiálně vytvořeno nebylo, ale čile se začíná mít k světu. A právě proto…

Ano, správně, a právě proto bychom neměli být připraveni o své právo o Lisabonské smlouvě hlasovat v referendu také. Je pravda, že tato země je pro svoji touhu po svébytnosti a nezávislosti na cizí moci považována za euroškůdce podobně jako Irsko, ale právě s Irskem ji pojí právě její, také těžko vybojovaná, touha po spravování si svých záležitostí vlastními silami a po stanovování vlastních pravidel na svém území. Je fakt, že by to mělo jít ještě hlouběji a suverénní by neměla být ani tak česká země, jako spíše každý český občan, nicméně lepší malý, zasmrádlý, ale svobodný český dvoreček, než pompézní a nesvobodné evropské nádvoří, v místních podmínkách lze další a další občanské svobody prosazovat výrazně lépe, než v prostředí bruselských byrokratů, kteří s hrůzami nesvobody většinou nemají žádnou nebo jen krátkou osobní zkušenost a tak vesele prodávají esenciální svobody za pocit imaginárního bezpečí (a „side effectem“, ehm, tedy spíše hlavním motivem je růst jejich moci). No a když už by se referendum mělo pořádat, proč se v něm rovnou nemůže odpovídat na otázky dvě? Tedy konkrétně:

1. Souhlasíte s přijetím Lisabonské smlouvy?

2. Souhlasíte s přechodem na Euro?

Referendum v není v českém právním řádu zcela závazné, nicméně současná ústava se už ve své preambuli jednoznačně definuje jako dokument vzešlý z vůle občanů (My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku a tak dále…) a jeho duchem tedy je, že vůle občanů nemůže být ignorována. Průzkumy říkají, že 55% obyvatel Lisabonskou smlouvu nechce. Řadím se k nim. Proč? Pokud budu presentovat velmi umírněný názor, nechť jím je například názor tento.

A co vy? Také chcete referendum? A jste ochotni pro to něco udělat?

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
167x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017