Ceny stíhacích letounů – historie, metodiky, účetní triky a náklady F-35 pro ČR - zpět na článek

Počet komentářů: 437

  1. Četl jsem kdysi článek v ATM, o cenách letadel od 2. světové dodnes. Každá nová generace letounu, je několikanásobně dražší, než předchozí. Takže pokud křivka cen bude stoupat stejným způsobem, roce 2050 si celé USA budou moct dovolit jeden bojový letoun. Jinak je super nápad nakupovat stíhačky proti neexistujícímu ruskému „nebezpečí,“ když máme 2 biliony dluhu a lidi jsou díky šílené EU prakticky ožebračovaní. A tzv. „česká vláda“ už není víc, než spolek tiskových mluvčích EU. Celé se to pěkně uzavřelo tím článkem o tom, jak bude speciální jednotka chytat „ruské šváby.“ Svoboda slova? K smíchu. My nejdeme do nové totality, my už v ní žijeme. Ovšem lidi jsou hluší a pokud se to nedotkne přímo jich, radši zavřou oči a budou vykládat, jaká je svoboda, jak můžeš cestovat, atd.

    1. V roce 2050 to jediny emericky letadlo koupime. I kdybychom kvuli tomu meli udelat dluh… eh… schodek vetsi, nez rocni HDP USA.

    2. USA se zjevně samy uzbrojily. Ty válečné dobrodružství za posledních 20 let je vysály do mrtě, takže jim nezbývá nic jiného než zaútočit na Rusko a doufat že se budou moct zahojit na jeho nerostných zdrojích. Bo už teď se jim tam rozpadá infrastruktura 30 let neudržovaná a neobměňovaná.

      Zatímco rus se vesele vyzbrojuje za desetinu ceny. Kdyby ta současná válka začala o 3 roky později, tak se rus zastaví zase až v Berlíně.

      Mimochodem, už i Kissinger důrazně varoval před USáckým rozpoutáním války v celé Evropě. Byť to řekl diplomaticky, tedy že nám v Evropě hrozí něco jako opakování 30leté války, se všemi tehdějšími děsivými důsledky. Což je v podstatě pravda.

  2. Tak druhý díl se pomalu blíží k dokončení. Už jen vylepšit kapitolky o stealth, counter-stealth, geografická omezení stealth, a přičísnout Loyal Wingmany MUM-T a bude se publikovat.

    1. +1 už se těším :)

      1. Tak beru zpět. Kapitola o stealth se naprosto vymkla z rukou, už vydá na samostatný článek a také se jím stane. Také s bohatými ilustracemi.

        A protože je potřeba jako prerekvizita pro ten článek o 5. vs. 4,75 generaci, tak holt již hotové Generace musí na Stealth počkat. A Stealth zase musí počkat, až se mi povede zkontaktovat jednoho fyzika, co mi buď potvrdí že chápu správně podrobnosti fyziky odrazů a vedení trupem, nebo mě uvede na pravou míru – předtím, než to překlopím do ilustrací-

        1. Jen jedna perlička: náhodou jsem narazil na vyjádření hlavního Lockheedího šéfa prodeje F-35 do Švýcarska, který veřejně uznal, že pro geograficky malé státy je stealth pro účely obrany svého vzdušného prostoru dost na houby.

          Rozebírám tam podrobně i snad všechny existující systémy counter-stealth, ovšem i jejich omezení – která jsou hodně výrazná.

          A je tam pár citací z té fenomenální knihy od srbského podplukovníka Aničiće, který v 1999 sestřelil F-117.

          1. Jan Mrcasik:
            „…od srbského podplukovníka Aničiće, který v 1999 sestřelil F-117…“
            – – –
            Hm, hm – semizdá, že to byl někdo jinej. Co že měl na sobě za funkci ten Aničić v tom momentě…?

            1. Zástupce velitele baterie, střídal se zrovna s velitelem baterie v té řídící maringotce takže tam v rozhodnou chvíli byli oba.

              1. Jan Mrcasik:
                Já bych řekl, že hlavní zásluhu má Zoltán Dáni.
                Myslel hoodně dopředu, odpalováky předělal na dva klacky, taky povídal, že ladil frekvence. Hodně cvičil a vybíral mannschaft.

                1. Ano, ten tam seděl také a je podrobně rozepsáno, co dělal. Akorát se neobtěžoval to sepsat. Ta kniha však není o připisování si zásluh, ale o prvním uceleném popisu, jak se to celé stalo od modernizace systému přes jeho vyvedení do bojových pozic a rozestavění radarových simulátorů-návnad od očitého svědka, co seděl v té řídící kabině.

                  1. Jan Mrcasik:
                    Nojo, každej to bereme z trochu jiných zdrojů, zdá se…

                    :OD

                    1. Pokud o tom Dani též napsal něco uceleného, budu rád za bibliografii.

  3. Včera (25.7.) na tohle téma na Neviditelném psu psal Kechlibar, a dokázal na polovičním prostoru shrnout celou věc mnohem přesněji. Nemáme dost peněz na servis a trénink F35, a navíc použitelnost té hračky je vzhledem k tomu, co se děje na Ukrajině, velmi diskutabilní.

    1. S veškerou úctou k panu Kechlibarovi, tímto článkem se naprosto extrémně netrefil, je to cesta do zkázy.

      Jeho fixace na drony již selhává. Rusové se naučili sestřelovat a rušit Bayraktary a stále více se na bojiště dostávají pěchotní rušičky kvadrakoptér. Navíc vyspělé armády jako je ta americká a izraelská právě zavádí do tstovacího provozu v poli laserovou PVO proti kvadrakoptérám – podařilo se zvýšit výkon a robustnost pro přenositelnost z laboratorních do polních podmínek, zdá se.

      Jeho vyhodnocení role letectva na Ukrajině je nesprávné ve všech ohledech – jak v hodnocení toho, co tam letectva obou stran zvládají nebo ne, tak v hodnocení toho, jak na to reagovat.

      A jeho these o civilní využitelnosti vojenské techniky je absolutní katastrofa, cesta do zkázy a opakování toho nejhoršího, co se tu dělo 13 let od angažmá Payneho na obraně až po Ukrajinu 2014. Ve jménu téhle doktríny jsme například místo stíhaček a bojových vrtulníků nakoupili civilní záchranářské W3 Sokol, a MOČR ještě před pár lety plánovalo nahradit bitevní Mi-24 opět civilním záchranným typem jako Agusta 139.

      1. To je zas ta Vaše stará nemoc, a sice selektivní porozumění. Kechlibar neříká žádné stíhačky, ale levnější stíhačky a také bezpilotní stroje. Je to nevyhnutelná cesta, chceme-li s naším rozpočtem vůbec mít něco použitelného, namísto projevení úslužnosti nákupem příliš sofisitkovaného stroje z dílen říše, jejímž klientem aktuálně jsme.

        Že se proti jakémukoliv mixu zbraní vyvíjí odpověď, to je nevyhnutelné, tedy i proti dronům.

        1. Kilmore: je to jistě možné. Nicméně výroky jako

          „To mi připadá jako poněkud varovné znamení pro samotnou budoucnost stíhaček.“
          „Ukrajinci dokázali odvést daleko větší výkony se svojí částečně improvizovanou dronovou letkou než se svým stíhacím letectvem“
          „otázka, zda neinvestovat spíš do těch dronů a lidí, kteří s nimi umějí takto zacházet“
          „Jedna z věcí, která mě na tom nákupu stíhaček trochu znervózňuje, je přitom docela “zavedený” fakt, že stíhačky jsou téměř čistě vojenská záležitost. Jejich využití v civilním životě je extrémně omezené“
          “ většina dronů je dost manévrovatelná a přizpůsobitelná k tomu, aby mohla jen s drobnými modifikacemi posloužit i v jiných situacích: lesní požáry, povodně, pátrání po pohřešovaném jedinci, mapování terénu, přeprava nákladů“
          „Mentalita, že vojenské vybavení slouží jenom vojákům, je silně zakořeněná. Ale co tak se na to úplně nefixovat?“

          Mi přijdou dost jednoznačné – proti stíhačkám, pro drony a to sice primárně kvadrakoptéry.

          Oproti tomu já říkám – namísto drahých F-35 pořídit stíhačky, které mají 80% avionických a senzorových schopností F-35, ale za poloviční náklady – a k tomu sice drony, ale nikoli kvadrakoptéry, nýbrž autonomní Loyal Wingmany MUM-T.

          1. Klacek jste si našel, protože jste jej hledal.

            Kechlibarův článek je výborný, jelikož na několik jednoduchých číslech ukazuje, že F35 jsou pro náš neúčelné. Tedy přesně to, co jste ukazoval také, jenže to udělal v pár odstavcích. Oceňuji jeho schopnost lehce vysvětlit i debilům z ulice, jako jsem já, proč stát utratí spoustu jeho peněz za předražené a neúčinné hračky. To je něco, co by se lidem mělo vysvětlovat pořád dokola, a mělo by se to vysvětlovat právě takto srozumitelnou formou.

            Do analýz toho, jak by naše armáda měla vypadat, se naopak pouštět nebudu. Takový rozbor si totiž vyžaduje, abych se domníval, že to má nějaký smysl. Já ale od našich volených představitelů nepředpokládám ani elementární schopnost něčemu porozumět a prosadit alespoň ne úplně katastrofální řešení. Covid games a účtenky za elektřinu a plyn jsou toho snad dostatečnou ilustrací. Prostě je to dokonalá ztráta času zkoumat, jak bychom se měli k obraně Republiky postavit, neboť to stejně dopadně špatně. Třeba na tom Neviditelném psu tamější pan domácí volá po jasném projevu neochvějné věrnosti říši, Kechlibar je tam jediný významnější hlas F35 kritizující. A ulice nakonec vždy udělá to, co jí majorita intelektuálů vymyslí.

            1. Myslí, že JM nekritizuje postoj p. Keblichara proti akvizici F-35, ale některé jeho jiné závěry, tedy že to debilům z ulice vysvětlil, ale kdyby se debilové z ulice chtěli chytit i jiné jeho myšlenky, nedobře by to dopadlo.

              Keblichar má problém obodobný jako problém vnímání tanků – ty skutečně jsou za vrcholem své důležitosti na bojišti, ale jak se již skoro deset let ukazuje, rozhodně nejsou odepsané jako kategorie.

              1. Ulice nic nevymyslí, na to jsou intelektuálové. Ale jejich schopnost a chuť vymyslet skutečně použitelnou obrannou doktrínu pro Republiku je mizivá. A i kdyby ji vymysleli, účinně sdělili ulici, a ta si pak vyžadovala akci, tak je krajně nepravděpodobné, že politici by to dokázali prosadit do praxe. Jo, nějakou tu rozkrádačku, nebo podepsat něco v Bruseli, na to stačí, ale vybudovat organizaci s cca 50 tisíci lidmi, kteří musí být cvičeni a mít k dispozici kvalitní vybavení… to raději tu o Budulínkovi.

                Takovéhle úvahy není ani Kechlibar schopen, ale díky Bohu za to stručné shrnutí situace kolem F35.

      2. „Navíc vyspělé armády jako je ta americká a izraelská právě zavádí do tstovacího provozu v poli laserovou PVO proti kvadrakoptérám – podařilo se zvýšit výkon a robustnost pro přenositelnost z laboratorních do polních podmínek, zdá se.“

        Myslíš ty, který mají ruský jednotky už měsíc nasazený v boji?

        Kdybys do té emerické prdele zalezl eště hloubějš, tak začneš vykukovat z držky ty vole.

        1. Laserovou nasazenou již měsíc v boji? A mohl bych ji vidět?

          1. Cca. před měsícem jsem viděl nějakou převzatou zprávu o tom, že něco takového bylo dovezeno na frontu, o výsledcích nebo konkrétním nasazení tam nebylo nic. Asi jako US NAVY už také tuším před dvěma lety umístnila na nějakou loď laser. Zatím předpokládám, že na obou stranách jde víceméně o testování (a stejně jako veškeré další zbraně bude nutno po dosažení fáze „už to nějak funguje“ přejít do fáze „a jak to budeme integrovat do celého našeho armádního systému?“)

            1. Mobilní C-RAM laser na náklaďáku testoval Izrael s Raytheonem posledních ca. 15 let, ale pořád to jaksi nebylo použitelné v reálu. „Mobilita“ spočívala v tom, že někam přijelo několik ND s kontejnery s chlazením, kontejnerem s generátorem, kontejnerem s laserem a pak se to napojilo na radar a pořád to tak nějak nebylo ono ani pro úlohy C-RAM. Mimo jiné byly naprosto věčně problémy s kvalitou paprsku a jejich korekcemi oproti atmosféře (na tom myslím před lety zkapal i ten americký PRO vzdušný laser ABL.)

              Teď Raytheon tvrdí, že po desítkách tisíc hodin testování má konečně laser empiricky ověřený proti dronům, kde už optika ani koherence paprsku není problém a funguje to v poli.

              Rusové sice každou chvíli představili bombastický nový systém nebo projekt, ale o takto extensivním testování a R&D ani zmínka. Jistě, je možné že to buď dokonale ututlali (ačkoli jinak se testováním chlubí), nebo že to prostě zázračně spočítali tak dokonale, že to z laborky přenesli rovnou do pole, nepotřebovali to vůbec odladit za desítky tisíc hodin jako hloupí Američané a funguje jim to.

              Takže říkám: rád bych to viděl.

              1. Mimochodem, zase narážíme na technologii. Všechny projekty bojových laserů selhaly na tom, že plynové (CO2) ani solid-state (rubínové aj.) lasery prostě neměly dostatečnou robustnost, výkon a účinnost, aby šly použít v bojových podmínkách. Revoluci která to umožnila přinesly až vláknové lasery.

                A z čeho vzniky vláknové lasery? Ze špičkového vývoje technologie výroby optických vláken a jejich laserů pro datové sítě, který byl převzat pro vojenské potřeby s kvalitativně lepšími charakteristikami.

                Kdo je však na špičce vývoje a výroby optických kabelů a laserů? Je to Rusko?

                1. něco sem zaslechl vo izraelcích, jinak asi tajwanci, žaponci a asi jim během pár let všem vytřou zrak rejže

                2. Slysel jsem v radiu, ze Rusove nejakym zpusobem sundavaji laserem drony. Ale jake drony, jakym zpusobem, ani prd. Neverim, ze by ten laser umel mit takovy vykon, ze by dron treba shorel. Zarusit laserem podle mne neni co, navi i komunikace jedou v pasmu milivln a mikrovln, ne nanovln. Nechapu, nevim a nezda se mi, ze by to byla nejaka Wunderwaffe. Uvidime, co prosakne vic.

                  1. U běžných laserů bych viděl možnost oslepení čidel.

                    1. Mmm… ano, spalit tim optiku je jiste mozne. To mne nenapadlo.

            2. údajně to jsou jak lejzry, tak mikrovlnky, předpokládám, že to je supr příležitost to obojí votestovat v reálným boju

              1. Mikrovlnky stoprocentně, o těch jsou jasné důkazy a vyrábí to každý, kdo není svou rigiditou sto let za opicemi, tj. třeba i Litva – jenom my ne.

                O laserech však ne, to je jiný level.

  4. Pane Mrcasík, žádný další článek není třeba připravovat.
    Mají občané (tedy stát) peníze na nějaké stíhačky? Nemají. A to je holý fakt jako prdel.
    Kolik, že to máme vhodných letišť, zázemí, personálu? Není toho mnogo.
    Kolik, že má náš „nepřítel“ letounů??? Abychom jako ten stejný počet koupili. :-)
    Jaká je rozloha ČR? Zeptejte se pilotů, co létali cvičné lety po rozdělení ČSFR, jak to vypadalo, aby nenarušili cizí území.
    Takže zabalit, nakopnout.

    1. RK:
      „…Zeptejte se pilotů, co létali cvičné lety po rozdělení ČSFR, jak to vypadalo, aby nenarušili cizí území….“
      – – –
      No a jakpak…?

      :OD

      1. To bude asi narážka na to, co nejstručněji popsal. gen. Vaculík. Že v roce 1991 se okolo Havla začali vyskytovat „vojenští experti“, kteří tvrdili že MiG-29 ani nezvládnou zatočit nad republikou. Vaculík to vyřešil tak, že pozval Havla na letiště a tam mu ukázal v praxi, jak MiG-29 „neumí zatáčet“…

        1. Tomu věřil kde kdo. Na základní dotaz jak si představují dogfight proudových letadel byli ti lidé takoví rozpačití.

          1. To ma zmakly prece ten Tom Krujs.

        2. V roce 1991 nedošlo k rozdělení ČSFR. A ono na ta cvičení aby byla smysluplná nějaký prostor potřebujete. Není to o „zatočení“.

          1. RK:
            „..na ta cvičení aby byla smysluplná nějaký prostor potřebujete. Není to o „zatočení“…“
            – – –
            Aha, pán „ví“, o čem to je. Ono to rozdělení státu zajisté znemožnilo používání nadzvukových strojů, že…?

            :OD

            1. Jak jen mohou u nás Hornety, Tornada, Typhoony a F-16 cvičit Flying Rhino a Ample Strike, když se smysluplně nevejdou do našeho vzdušného prostoru? Asi používají nějaká západní teleportační zařízení nebo kompresi prostoru. Vot těchnika!

              1. to mrcasik

                mrcasik je dneska naspídovanej jak fetka perníkem po týdenním absťáku… ještě chvíli a poleze po stropě jak pan Moucha

          2. 1998, nácvik likvidace prostředků PVO, z N.n/O. 2x Su-22 v min výšce, mezi Rokycany a Plzeň ve 30 – 40 metrech nad silnicí, cíl Martinov – Litoltov (Hradiště). Hra „Kdo z koho“, proto tak nízko.
            Až do 1. pol. 90. let bombardování – oblast klidu Manětínsko.

            Ale pan RK ví, co je smysluplné…

            :OD

      2. Úplně jednoduše. Zeptáte se třeba svých známých, zda někoho takového neznají.:-)
        Představte si, že i v dnešní moderní době EU žijí lidé, kteří byli piloty v ČSLA, AČR atd.

        1. RK:
          „… Zeptáte se třeba svých známých…“
          – – –
          Dobře, tak znovu a lépe:
          Na tvoje „Zeptejte se pilotů, co létali cvičné lety po rozdělení ČSFR, jak to vypadalo, aby nenarušili cizí území.“ se ptám:

          JAK TO VYPADALO…?

          :OD

          1. Vždyť to píšu…zeptejte se pilotů, co létali po rozdělení ČSFR. Nejsem pilot, mám to jen zprostředkovaně, tak se mne neptejte.:-)
            Ještě pak řeknete, že tu šířím nějaké špatné informace.

            1. RK:
              „…zeptejte se…“
              – – –
              Aha, takže jen plácáš.

              .

    2. Zajímavý fakt ohledně státního rozpočtu – po roce 1989 vždy byl v mínusu. A jenom díky tomu, že rostlo HDP se v některých letech snížila zadluženost našeho státu vyjádrená relativně vůči HDP.

      To znamená, že rozhodně žádné peníze na stíhačky nemá a nikdy neměl, vždy si na to musel půjčovat u bank.

      1. Přesně totéž však platí o důchodech, sociálních dávkách, dotacích na kulturu, dotacích zemědělcům, dotacích obcím…

        Čímž se vše dostává k tradičnímu jádru pudla, co je primární a co až sekundární rolí státu. Má stát zajišťovat v prvé řadě obranu proti vnějšímu napadení a vnitřním zločincům, sekundárně funkční justici pro arbitraci sporů, a až terciárně všechno ostatní – nebo je stát v prvé řadě jen velká chůvička pro vyplácení sociálních dávek a všechno ostatní je podružné?

        1. Je více různých pohledů, jak se dívat na státní výdaje. Mně by třeba zajímalo, jestli je stát schopný občanům poskytovat stejné služby při nižších nákladech.

          Česká armáda se stíhačkama naléta zhruba 2000 hodin ročně, při ceně letové hodiny F35 $28445 jsou roční provozní náklady $57 milionů, přepočteno na naší měnu to je 1,35 miliardy korun. To se sice může zdát jako velká částka, ovšem když vezmete do úvahy, že každý měsíc stát vydává 900 miliónů korun na nákup vakcín proti covidu, které nikdo nechce a které tedy stát musí draze likvidovat jako biologický odpad, tak mi z toho vychází, že bychom si mohli koupit klidně i 50 F35. Stačilo by omezit plýtvání ve zdravotnictví.

          1. Tys to vůbec nepochopil. Není vole, žádný, plýtvání:

            Emerická farma loby řekla, že se budou kupovat nějaký píchací jedy, tak tady bureš vohnul hřbet a kupoval.

            Emerická zbraňová loby řekne, že se budou kupova stíhačky, tak fialka se vohne až k zemi a kupuje stíhačky.

            Už to chňápeš?

  5. Dotaz na pana Mrcasíka. Písknu poplach, narušení vzdušného prostoru ČR. Za jak dlouho mi vzlétnou jakékoliv stíhačky (ať už to bude F35, F99 nebo cokoliv), které bude mít ČR? Odkud vzlétnou? A kde už v tu chvíli bude „nepřítel“?

    1. RK:
      Za současnýho stavu a situace 15 minut, z Čáslavi.

      Nejlépe rovnou řekni, kam směřuješ – tuším nějakou konspiračku…

      :OD

      1. Tak pak je to v pořádku. Když se podívám do atlasu a vezmu v úvahu rychlost dnešních letadel, tak asi ani nevzlétnou. :-)

        1. radarek samozřejmě musí čučet aspoň 100 km za hranice a dyž sem poletí něco vojenskýho co se nebude hlásit, tak vyletijou stíhačky naproti, aby to případně doprovodily

          jasně, je to docela masakr a bude to asi lítat každou chvílu v momentě, kdy by tadle prdel stála sama a nepřáteli by byli potenciálně už sousedi :o)

          1. Řekl bych, že ty zkušenosti se sousedy máme dostatečné. Aneb všichni za jednoho a každý sám za sebe. A jak sleduji, ne všichni z našich sousedů se pouštějí tak vehementně do jiných států jako představitelé ČR. A to, že občané této republiky splakali opakovaně nad výdělkem, je pořád doložitelné (zatím).

            1. tady ovšem nosíš dřevo do lesa…

              1. No aspoň víte, kde jsou zdroje pro nadcházející topnou sezonu. :-)

        2. RK:
          „…rychlost dnešních letadel… ani nevzlétnou…“
          – – –
          Jasně, ty konspiračko.
          Pro včerejší letedla platilo totéž. Vidět, že se „vyznáš“, hospodský moudro…

          1. Dotaz zněl jasně, napsal jste 15 min (to je Váš údaj!!! – osobně si o něm myslím svoje). Rychlost letadel lze najít běžně na internetu. A s atlasem snad taky umíte pracovat, abyste si našel kolik je to z Čáslavi k hranicím ČR.
            Jaká myslíte ta včerejší???
            Takže si naopak nechte „svoje moudra“.

            1. RK:

              1.
              Ano, 15 minut je ten údaj, co platil včera, dnes a pokud nedojde ke změně a nevyhlásí se vyšší stupeň bojové pohotovosti, pak i zítra.
              Co si myslíš ty, je úplně jedno – zjevně tomu nerozumíš a nikdy ses o to ani nezajímal.

              2.
              Rychlosti letadel na internetu hledat nepotřebuju.

              3.
              Nevím, proč bych měl hledat nějaké vzdálenosti k hranicím.

              4.
              Letadla již dávno vyřazená, co držela ostrou hotovost.

              5.
              Ty máš opravdu moudra jen z hospody a možná z konspiračních stránek…

              :OD

              1. Vážený pane, problém dnešní doby je stále stejný. Hodně lidí nechápe projev ať už mluvený ani psaný.
                ad 1) To je jak ze scénky Včera, dnes a zítra, v sobotu večer, v neděli ráno.
                ad 2) to je Váš problém
                ad 3) rychlost, dráha, čas jsou dost podstatné údaje
                ad 4) jaká konkrétně??? To by mohl být třeba Avia B-534, ano již dávno vyřazen.
                ad 5) buďte velice opatrný, platí staré rčení „Nesuďte, abyste nebyli souzeni.“
                No a na závěr, nad čím odborné srdce zaplesá (ano, bylo to určitě „o držku“).
                https://letci-zatec.cz/neco-co-tu-dosud-ani-potom-nebylo-stit-84.htm

                1. RK:
                  1.
                  Tak fakt ses nezajímal…

                  2.
                  Není. To ty máš problém s neznalostí…

                  3.
                  A co jako? Proč právě k hranicím?

                  4.
                  OH držely Mig-21, 23, 29. Všechny dosahují dvojnásobnou rychlost zvuku.

                  5.
                  Kdybys měl znalosti, poznal bych to. nemáš je.

                  A ten tvůj bonus je nefunkční link.

                  :O))

                  1. Kdo, nezná Štít 84, jako by nebyl :-). To snad je mezi letci pojem, nebo ne…? Ano, omlouvám se, vypadlo mi „l“ při kopírování odkazu:
                    https://letci-zatec.cz/neco-co-tu-dosud-ani-potom-nebylo-stit-84.html
                    Vy neznáte bývalé letiště v Žatci??? Hmm, hmmm…
                    A já pořád, proč těch 15 min:
                    „Předpokládá se, že od zpozorování letadel přes vyhodnocení informace a předání na polní letiště uběhnou 3-4 minuty. Na odmaskování, nahození motorů, jejich zahřátí a předání instrukcí dalších 4-5 minut a na start, vystoupání do operační výšky 5000 metrů, seskupení a nalétnutí posledního známého kurzu dalších 6-8 minut. Od chvíle přelétnutí linie hlásek tak bylo potřeba minimálně 15 minut. “
                    Ale stejně to nesedí, protože dotaz zněl za jak dlouho vzlétnou, tady je to i vystoupením do operační výšky, seskupením.

                    1. RK:
                      Už jsem tu psal, že 15 minut – to platí teď.
                      TEĎ, před půlnocí dne 1. srpna 2022.
                      Stačí…?

                    2. Víte v čem je problém, že tohle jsou údaje o našem letectvu před II. SV, kdy naše PVO nebyla hodnecena jako dobrá a rychlosti letadel byly „trochu“ jiné. Takže Vám tady dám i další část:
                      „Z tohoto důvodu se na tyto úkoly předem prakticky rezignovalo a stíhací složka letectva se měla věnovat zejména krytí armády a obranu měst přenechat protiletadlovým kanónům (tomu nahrával i fakt, že doposud nebylo letectvo s touto zbraní sloučeno pro zuřivý odpor důstojníků dělostřelectva). „

                2. RK:
                  Linku chybělo písmeno na konci.
                  Samozřejmě tuhle akci z 80. let znám.

                  A ty si srovnej v hlavince, k čemu je dobrá radiolokace, proč jsou různé stupně bojové pohotovosti a podobně.

                  .

                  1. A poprosím, Vy jste psal dříve o nějakých stupních bojové pohotovosti, ke kterým se Vaše údaje vztahují???
                    Když neznám všechny údaje, tak na dotaz přeci neodpovím, příp. se zeptám, za jakých podmínek.

                    1. RK:
                      Co zas meleš?
                      Samozřejmě, že jsem uvedl údaj za podmínek, které platí TEĎ.

                      Až se přejde do vyššího stupně pohotovosti, platí jiné podmínky a piloti sedí v letadle, technici jsou kolem letounu a pak je start v kratším limitu.

                    2. Víte, co, přečtě si prosím dotaz. A pokud na něj dokážete odpovědět, odpovězte. Na pojem „TEĎ“ dotaz nezněl a tento pojem má takovou velice neurčitou hodnotu. jo, jo, 15 min před II. SV.

                    3. RK:
                      Hele, ty plácale, hezky se zeptej, kolik to je někde nějakýho mluvčího, když ti to nestačí.
                      Já vím, že to je 15 minut a třeba při jedničce to byly 3 minuty na práh.

                      Tvoje makovice nepobrala ani to, že nějaká „hranice“ nehraje tu roli, kterou si zrovna představuješ.

                      .

                    4. Nevím, co se rozčilujete a urážíte mne. Před II. SV to bylo cca 15 min od hlášky PVO po zaujmutí bojové formace a podle Vás to „TEĎ“ je 15 min. od „písknutí poplachu“ po vzlet, ani nevytvoří bojovou formaci.
                      Když nemám argumenty, tak druhého budu urážet. Také typický projev dnešní doby. :-)

                    5. RK:
                      Ano, když ty nemáš argumenty, tak tu neurážej někoho, kdo je má a o věci toho zná víc, než ty.
                      Tvůj prvotní dotaz byl tenhle:

                      „…Písknu poplach, narušení vzdušného prostoru ČR. Za jak dlouho mi vzlétnou jakékoliv stíhačky (ať už to bude F35, F99 nebo cokoliv), které bude mít ČR? Odkud vzlétnou? A kde už v tu chvíli bude „nepřítel“?“

                      Dostals moji odpověď, že start bude z Čáslavi a ve vzduchu musí být 15 minut po vyhlášení; toto platí nyní, kdy se nevyhlašuje vyšší stupeń pohotovosti.

                      A na to ty začneš plkat bludy, mixovat do toho hranice, atlas, první republiku a nevím co ještě.
                      PROČ…?
                      Protože seš bambula, co má potřebu tady blábolit magořiny o tom, že má stíhačka nad ČR málo prostoru atd. a vytahovat na mě nějaký odkaz na ukázku z cvičení, aniž bys znal souvislosti.

                      .

                    6. Poprosím o identifikaci toho „někoho“, kterého zmiňujete. To máte být Vy? Jinak doporučuji si najít pojem etiketa. Na rozdíl od Vás Vám vykám, neřikám, že jste „hospodský moudro“, „bambula“ apod.
                      Co svědčí pro Vaše tvrzení „má a o věci toho zná víc, než ty“??? Kromě všeobecných Vašich prohlášení nic. Tomu nasvědčuje i Vaše blamáž ohledně neznalosti historie čs. letectva.
                      Pokud byste na ZŠ dával pozor, zjistíte, že věta tázací je zakončena otazníkem. Otázka kolik otazníků vidíte???
                      Základní věc, ve které si bohužel nerozumíme, je znalost základních měřících jednotek, používané pojmy (ale z dotazu je podle mne zřejmé, že jde o vzlet a tedy časový údaj doby vzletu), znalosti používání vzdáleností na zemském povrchu apod. Jak říkal jeden člověk, ono to spadne a udělá to bác, tj. ona ta letadla třeba budou „ve vzduchu“, po nějakou dobu, než jejich zbytky dopadnou zpátky na zem.
                      Nepleťe sem prosím stupně pohotovosti. A když už ano, tak poprosím komplexně. Ne stylem „kdy se nevyhlašuje vyšší stupeń pohotovosti“. To je stejné jako, „když nebude pršet, nezmoknem“.
                      Tu první republiku jsem uvedl záměrně, neboť jsou uvedeny časy od registrace od PVO do dosažení zmíněné létové výšky a utvoření formace. Bohužel jste opět nepochopil, o co se jedná.
                      Co se týká prostoru, jistě víte, jaké bojové situace je dobré nacvičovat a při velikosti našeho území (a omezeních), je to prostě problém (pokud to nemá skončit formálním odškrtnutím „provedeno“). A tady doporučuji znovu si zjistit jaký prostor byl k dispozici v rámci ČSFR.
                      Co se týká odkazu, tvrdil jste, že o tomto víte (cituji „Samozřejmě tuhle akci z 80. let znám.“), tak jsem na Vás přeci nic „nevytáhl“. Jaké myslíte souvislosti? Nerozumím.
                      Dle Vašeho chování bych Vaši účast viděl na tribuně ve zmiňovaném dokumentu (samozřejmě čest výjimkám).
                      „I s takovými lidmi jako jste Vy je třeba pracovat, nezatracovat, snažit se argumentovat.“ (copyright RK)

                    7. RK:

                      1.
                      „…znalost základních měřících jednotek…“

                      – ano, v tomto případě jde o čas, takže uvádím minuty, konkrétně 15 minut od vyhlášení poplachového signálu pro vzlet do momentu, kdy je dvojice strojů ve vzduchu.

                      2.
                      „…neznalosti historie čs. letectva…“

                      – jo, když se nezajímáš, tak nemůžeš znát.

                      3.
                      „… první republiku jsem uvedl záměrně, neboť jsou uvedeny časy od registrace od PVO …“

                      – tos sem začal motat až posléze, cos dostal odpověď.
                      Mimochodem, za první republiky PVO nebylo.

                      4.
                      „… jaký prostor byl k dispozici v rámci ČSFR…“

                      – stejný, jako nyní, co se zásahů PVOS týká.

                      5.
                      „…tuhle akci z 80. let znám.“…“

                      – jo, znám, video jsem poprvé viděl v době, kdy youtube neexistovalo, víš?
                      Taky jsem viděl jiná videa, třeba z kamer po průzkumném letu nad bývalou ČSSR.

                      6.
                      „…souvislosti? Nerozumím….“

                      – souvislost je nějaká logická vazba. Takže sice nechápeš, že nějaké „hranice“ a „atlas“ jsou úplně vedlejší, ale video ze cvičení sem cpeš, protože jsi nepobral, že tyhle akce nemají s hotovostními starty nic společného.

                      7.
                      „…snažit se argumentovat.“ (copyright RK…“

                      – to stejně nedokážeš, máš nějakou bludnou představu o hlídání vzdušného prostoru. Jsi přesně ten týpek ze sorty chytráků, co ví o těch „raketových silech za humny“ a dalších přihlouplých senzacích…

                      :OD

                    8. Zareaguji pouze na část bodu 3) „Mimochodem, za první republiky PVO nebylo.“
                      A proto nás tu MO o tom nepravdivě indormuje:
                      https://25plrb.army.cz/az-v-hodine-dvanacte-teritorialni-obrana-proti-letectvu-v-csr-ve-tricatych-letech-minuleho-stoleti
                      Vy budete tedy bajkař. :-)

                    9. RK:
                      Tak jasně, reagovat k věci bys ani nemohl, protože nemáš ponětí ani o pojmech. A je vidět, že jediný co umíš, je rychle něco zadat do vyhledávače.
                      Útvarový pisálek asi nevěděl, že se používala zkratka PLO.

                      Hotovost jde do vzduchu vždy podle okamžité situace, ne podle tvých naivních představ o hranici a atlasu.
                      Zrovna tak 15 minut na start je doba, kterou jaksi nelze nějak snadno zkracovat. Při vyšším stupni musí sedět nepřetržitě pilot v letounu, pak jsou to ty 3 minuty na práh.
                      Nejdřív si něco počti, i na internetu jsou solidní zdroje.

  6. Clanek a debata pod nim by se nechaly shrnout dvema slovy – hromada sracek a.k.a. pile of shit.

    Jan Mrcasik laskyplne prezdivany Mrdka nejdriv vysral literarni hovno a rozumbradove nasledne rozpoutali onanistickou diskuzi o danem hovne. K cemu jsou vam kurva do pici nejaky letadla? Klidne byste mohli „branit“ zemi s praskovacim letadlem Cmelak. Aspon by byla prdel.

    Proc by na vas nekdo posilal armadu? Staci kdyz vam pohrozi ze nebudete moct „cestovat“ nebo „zrat v hospode“ a ochotne si nechate vpichnout do tela nejakou prisernou sracku. Vetsina z vas si jebanec nechala napichat. Uz vas vidim jak jdete litat letadlama a nekde neco sestrelovat.

    1. To nam muze bejt fuk. Pokud se ty F-35 koupi, tak je jasne, ze se budou nekde mimo CR ucastnit prosazovani zajmu nejakeho naseho partnera a tam take skonci coby srot. To je nas ukol. Hrabat se v detailech snad ani neni potreba.

  7. MP má další článek vo těch šuntech a zmiňuje mj. kongresem stanovený systémový ceny (tzn. zahrnující i náklady během provozu) https://www.michalapetr.com/mip-90-systemova-cena-letadel-f-35-zakoupenych-fialovou-vladou-reakce-na-porad-martina-kollera/

    taky zmiňuje zajímavou věc, a sice problém draku pro manévry ve vyskovejch rychlostech, což v zásadě asi celkem koreluje s tím, že to sice má nejvýkonnější motor v historii, ale udanou celkem nízkou maximálku i schopnost zatáčet – geometrija to očividně nesnese a pokud se to nerozsype za letu, tak po takové akci to musí na generálku

    no prostě stíhačka, jak má byt! :D

    1. Behemot:
      Nejsem na to znalec, mne zajímají letadla max do konce WWII, nicméně, obecně bych byl opatrnější při čtení a uznávání webu, kde je skoro tolik vykřičníků co teček na konci věty.
      To si raději počkám na Mrcasíka a projdu si jeho odkazy.

      1. psací styl je poněkud divnej, ale zdroje zpravidla aspoň nějaký má a v zásadě to vokolo to předraženýho krámu dává smysl

        prostě to NENÍ stíhačka, ani do unvierzálního stroja to moc nezapadá, jak je lživě prezentovaný, ale vopravdu sedí to voznačení ve smyslu lehkej stíhací bombardér (protože proti podzvukovejm Thunderboltům to ani zdaleka neunese tolik, ani to není tolik pancéřovaný)

      2. Jistě, jsou to nepravdivé kecy. F-35 už asi 3 nebo 4 roky umí manévrovat s přetížením 9g a na AoA 50°. Drak na to byl stavěný vždycky, ale před lety mu to nebylo dovoleno řídícím SW fly-by-wire, dokud operační testování nepotvrdilo bezpečnost letové obálky postupně v plném rozsahu. V průběhu rešerší jsem narazil na přesnou tabulku, jaký Increment FBW F-35 dovoloval jaké přetížení a AoA a kdy byl dovolen +9g, ale neuložil jsem ji protože mě nenapadlo, že tím někdo bude argumentovat.

        Je nutné zde mít na paměti, že F-35 oficiálně není sériová výroba – je to stále ještě LRIP, „Nízkosériová úvodní výroba pro doladění a dovyvinutí“. Pro srovnání – Super Hornet měl 3 LRIP šarže, LRIP 1 se 12ks, LRIP2 se 20ks a LRIP3 se 30 kusy. Ty posloužily k vojskovým zkouškám a pak k výcviku. Oproti tomu všechny ty tisíce F-35 dodaných až donedávna jsou pořád ještě „LRIP“ – např. LRIP15 objednaná roku 2019!

        USAF oficiálně říká, že první doopravdová sériová bojová verze F-35 je až inkrement Block 4 – a každý, kdo koupil nižší verzi, si bude muset doplatit za vylepšení svých fakticky předprodukčních letounů na úroveň Block 4.

        Z hlediska Lockheedu je to samozřejmě majstrštryk, protože když už zákazník drží v ruce fyzický letoun, projeví se sunk-cost-fallacy aneb „když už jsme do toho vrazili tolik tak…“ více, než když by se vyvíjelo a slibovalo a zákazník pořád čekal a neměl v ruce nic. Je to fenomenálně úspěšný převod softwarového marketungu „Agile“, „Iterativního vývoje“ a hlavně „Minimal Viable Product“ do hmatatelného světa.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017