Byli jsme v Líních u Classic Trainers - zpět na článek

Počet komentářů: 144

 1. Nojo. Letiště, kromě několika „velkých“ to mají u nás nahnutý. Většinou velký kusy pozemků s vyřešeným příjezdem, který jsou dávnou vyňatý ze ZPF, už jsou tam nějaký stavby, takže je to tak v ÚP a jsou často na pozemcích nějakýho státního molochu – třeba kraje, ministerstva obrany, nebo lidí těsně před smrtí, kterým to sebrali komouši jako pole, teď jim to vrátili jako letiště a oni neví co s tím. A na takovým pozemku je smlouvou na dobu určitou pár společenství lidí, co všechno prolítají, sídlí ve stavbách těsně před demolicí a hlavně – v osách dráhy se najde alespoň jeden jantar, kterej si koupil pozemek v ose dráhy letiště a představoval si, že bude mít „domeček na venkově, kde bude klid jako z Ladovejch pohádek“. Za jantarem se zajde, že jestli chce, aby byl klid, tak tady máš dopis a ten podepiš a pošli tam a tam. No a pak už stačí jen „občané se přejí“. To se nedá z pohledu provozovatele letiště vyhrát.
  Na to dojela Točná (kde kukačovič sliboval jantarům, že jim nebudou nad barákem lítat hlučný zlíny a teď jim tam lítá s electrou, ale to dopadlo ještě dobře, letiště zůstalo, ale jen pro VIP), na to umírá Příbram, teďka Líně a pravděpodobně to čeká Rakovník, Benešov, Žatec a mnoho dalších.
  Letecký sporty v ČR na tohle zajdou. Bohužel.

  1. V tomto směru je „zábavné“ sledovat akce domkařu kolem letiště v Karlovych Varech, kde jsou na plotech bannery – Stop letecke škole! Myslenky lidi, kteri si postavili domky u letiste z roku 1929, jsou mi zahadou. Mimohodem stejnou vec ted resime i u nasi strelnice.

   1. a řekl jim aspoň někdo, že sou vylízaní čuráci, to letiště tam bylo dřív, než se narodil jejich fotr a matka a ať zavřou držky a táhnou odkud přiši? nebo se jako vokolo toho tančí a nikdo jim ten základní fakt rači nechce ani pošeptat?

    1. Já jim částečně rozumím, i když s velkou výhradou. Realitní prohlídky v osách drah se dělají vždy ve všední den dopoledne, kdy na hobby letištích není žádnej provoz. Kaštan je okouzlen klidem a nižší cenou, koupí pozemek se zadlužením do konce života, nechá si zbudovat stavbu a první víkend mu nad hlavou od svítání jede jeden vlek za druhým. Pokud je to navíc někdo, kde dělá ve fabrice nebo ve špitále na tři směny a chce chrápat, tak prostě jde řvát nejdřív na letiště, tam ho odkážou někam a pak na radnici. Tam se snažej vyjednat nějakou plichtu s letištěm na úpravy tvaru okruhu, aby se nelítalo přímo nad barákama a lidi na ně neřvali, což je logické.
     Pokud pak skončí letišti doba určitá, nebo je v majetku státu a rozhoduje se, jestli se prodlouží, tak má starosta na výběr. Buď udělá něco správnýho, na prodloužení letiště kejvne a dalších X let na sebe bude nechávat řvát od vlastních občanů a lidi na něj budou nasraný, protože jim nad hlavama lítaj nějaký zevláci kdovíodkud, aeroklub je neziskovka, co nevydělá ani floka, takže obec, i když se jako každá obec v ČR koupe v prachách z toho má prd, jen kravál. Nebo se postaví na zadní, udělá se tam megafactory, která zaměstná X lidí, dá obci kulturák a každoročně přisype do kasy pár mega na PR a aspoň v tomhle volebním období může říct, že tím umlčením udělal „něco pro občany“. Že tam přijedou makat bulhaři a po cestách jim denně projede 400 aut, z toho 200 nákladních je za několik let a v takovým horizontu není 95 procent populace schopno přemejšlet. Navíc za to ještě můžou připlout nějaký kapříci napřímo buď pěkně v kešeni, nebo formou nějakých recipročních prací – třeba bude fabrika nutně potřebovat starostův močál 3 kilometry daleko od fabriky uprostřed země nikoho a koupí ho od něj za cenu stavebního pozemku v Paříži, protože do soukromejch dohod nikomu nic není.
     Tam je výsledek předem jasnej. Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno.

     1. Ja tam nebydlim, jen jezdim kolem. Zajimala by me frekvence toho provozu. Velka letadla tam uz litaji snad jen 1x denne, jestli vubec. Lidi si neuvedomuji, ze ticho je nedostatkove zbozi. Je to neco za neco, ale nikdo se nechce omezovat ve svem pravu, prece. Dalsi priklad jsou kamenolomy, v ČR silne nedostatkove.

     2. Mně především přijde tak nějak samozřejmé se zajímat o okolí místa, kde si kupuji pozemek k bydlení. Kdo to nedělá, je blb, a problémy si zaslouží; a jedině správné a mravné by bylo, aby si je taky sám vyžral a nedělal je jiným.

      Že to takhle ve všeobecné kdemohkradcii nefunguje, to není nijak překvapivé. Ostatně to krásně popsal už Hailey v Letišti; kdo nečtl, vřele doporučuji. A to je kniha z USA a z 60. let…

      Mimochodem, just for the fun. Já si samozřejmě před koupí pozemku okolí ověřil; kromě jiného jsem samozřejmě chtěl mít také střelnici v pohodlném dosahu. Pak mi ovšem během doby, kdy jsem dům stavěl, Dobříš zrušili :( Aspoňže dneska fungují Placy, ale než je otevřeli, byla to dost bída :(

      1. Johoho…. koukam, ze jsme podobne ujety. Kdyz jsem kupoval tuhle ruinu, hned jsem badal po mistnim SSK a s radosti zjistil, ze je prakticky pres dva kopce. Volal jsem predcedovi driv, nez notari :-)

      2. Já s tím souhlasím, nejsme absolutně ve sporu.
       Ale. V rozporu s tím je realita.
       Drtivá většina lidí dělá takovou realitní transakci právě jednou v životě. Drtivá většina z té drtivé většiny nemá ánung, co je územní plán, netož co jsou třeba ZÚR kraje a pokud mají ponětí o tom, co to je, jsou schopni to najít, tak vůbec nedokáží dekódovat, co je tam napsáno a co to pro ně znamená, natož aby si dokázali přečíst stavební zákon a jemu podřízené vyhlášky, nebo NOZ. Takže před realitní agenty přistupují nazí a bezbranní jako jehňátka na porážku a proto s nima tenhle lidský póvl, kterýmu by každý slušný člověk nafackoval nejpozději po tom, co poprvé promluví, poměrně snadno vyjebe a oholí je o všechny prachy na 30let. Kaštan se pak vcelku oprávněně cítí podvedený, je nasraný na všechno a na všechny, ale není schopný s tím nic udělat, tak aspoň redukuje další negativní efekty, na které dosáhnout může.
       Pak nutně vznikají situace, které popisuji výše.
       V ČR se kaštani musí naučit platit si realitní agenty na své straně, kteří sice mají cenovku na první pohled bratru nelidskou, ale zastupují kupujícího a jsou schopni ze zmrdího sádla protistrany trochu odloupnout, takže se investice obvykle vrátí. Pokud stojí bez zkušeností před agentem, který zastupuje výhradně prodávajícího, pak sice nevidí skutečnou cenovku, kterou prodávající shrábne, ale nesmí se divit, že je tím větší čím víc se podaří hejla oškubat a podle toho to obvykle dopadne.
       Vždycky kroutím hlavou nad tím, že kaštan dělá transakci za 10míčů, která ho zadluží po celý zbytek jeho fertilní části života bez možnosti úniku, ale dát 5 litrů za nezávislého advokáta, který mu projde smlouvu a doporučí další postup, je moc peněz.

       1. q: tohle neberu. Když jsem kupoval barák, šel jsem na obecní úřad a vše, co říkáte, že jako laik nechápu jsem si na územním plánu (příhodně vyvěšeném na zdi pracovny) nechal vysvětlit. Toto může udělat naprosto každý, nic to nestojí, jen nějaký ten bezvýznamný čas. Kdo to neudělá, ať za svou lenost pyká, ale to, že jsou před realiťákem bezbranní jako jehňátka na porážku je jen a pouze jejich chyba a jestli je realiťák póvl nebo ne s tím nemá co dělat. O tom, že by se měl cítit podvedený „oprávněně“ snad žertujete, ne?

        1. Tak ono to fakt ne vzdy je o lenosti, fura lidi nevi, co si ma kde zjistit. Nejde jen o UP, taky to muze byt povodi, pamatkari, sprava nejakeho prirodniho parku, site na pozemku, ruzne plany kraje, ktere jeste nejsou v UP zaneseny, detailni vlastnicka prava, atd…

         Nekdy situace, ktera vypada jasna jako facka, se ve finale muze hodne prodrazit, nebo hodne zneprijemnit zivot.

         To mas, jako rikat duchodci, ze je jeho chyba, ze nechal ojebat prodejcem hrncu. De iure mas pravdu, mel aspon zvednout tydlifon a zavolat detem/vnukum. Otazka ovsem je, jestli nevolal z lenosti. Nekoho to proste nenapadne, protoze je hloupy a je v teto situaci poprve, takze neceka problem.

         1. Sysop: Jacq by napsal hodně sprostých slov na tvou adresu a pak doplnil, že jsi spáchal fallacy zvané „false analogy“. Pokud mám těch 10M (nebo mám na to, aby mi je banka půjčila), pak se snad zajímám, ne? Nejsem přece na úrovni chudáka důchodce, zneužitého šmejdem.

          Rozumím, že to není „jen UP“, určitě se může něco podělat, i když se starám, ale z mé zkušenosti prakticky všichni, co si na něco stěžují, neudělali vůbec nic. Proto za mě no mercy a až když se ukáže, že jde o nějakou sviňárnu, pak mám soucit. Jenže to se v případech, které znám osobně, ještě neukázalo.

          Mimochodem, ne každý v mém okolí je nespokojený – naopak, několik lidí nemovitosti nekoupilo právě po té, co se informovali (obešli sousedy, úřady atd.). I člověka průměrného intelektu nejspíš napadne se zeptat „co bude tady?“, když kupuje poslední barák ve vesnici a dívá se na sousední pole nebo louku, ne? Pokud to takového člověka nenapadne, tak prostě za mě sorry, tough shit. Navíc nemálo lidí naopak dobře ví, proč je cena výhodná a počítají s tím, že ušetří a následně si vymůžou své „právo na klid“.

          Prostě nemám obecně rád fňukání všeho druhu. Už jsem tu psal o Popůvkách (hrozný automotodrom, měli by ho zavřít, když jsem se sem teď nastěhoval), dtto ty kretoše u Prahy u Ruzyně (v devadesátkách v televizi docela často, chudáčci) nebo třeba známej, co koupil v Brně v Líšni novostavbu bytu „s výhledem do polí“ a pak se vztekal, že kouká na druhou etapu, ač tato byla na stránkách developera „v přípravě“ už když to kupoval. On za to ale nemohl, měli mu to říct, bla bla.

          1. Muj stryc umel vydelat solidni prachy. Byl to umelec a tocil desitky milionu. Kdyz mel ale neco kupovat, tak ho kazdej vojebal. Ona schopnost vydelat penize nemusi vzdy korelovat s moudrosti. Prijde na to, jak k tem penezum nekdo prijde.

          2. :-D Máme taky v rodině mimoně.Navíc nemůže ani vzít cihlu do ruky, anžto by to prej housle poznaly.Ale je soudnej a vše za něj vyřizuje bratranec, kterej je sice hluchej jak tetřev, ale zase se dobře orientuje.Dělba práce.

          3. Asi nejvetsi nemehlo byl muj pravnik (po prestehovani jsem presedlal na jinyho). Ten neumel ani vymenit zarovku, aniz by ji rozkrapl, nebo aspon rozslapl zidli pri jeji vymene. Byvalo to tak, ze ja jsem k nemu prisel, poresil mu nejruznejsi technicke problemy a on mezitim zpracoval to, co jsem od nej potreboval. Jedine, co si zvladl udelat sam, bylo vyrezani zadni steny skrine, kdyz zjistil, ze si ji postavil prede dvere do soukromeho bytu, kam pres tyto dvere chodil ze svoji kancelare. Ale pravnik to byl vybornej.

          4. Takhle si představuju bezhotovostní styk.Doktor ti dá lokální anestézii a mezitím, co tě operuje, tak mu pošteluješ Rolexky.

        2. Já je neomlouvám. Jen říkám, že to tak je a že si za to platí oni sami tak je a je to v pořádku. Akorát v těch krajních případech prostě ovlivňují to, co ovlivnit mohou. Řvát, že jim nad hlavou lítají lítadla mohou, to nic nestojí a ztratit nemohou nic, jen získat, když „to vyjde“, viz to, co píšu vejš.

        3. A ještě – územní plán a zavolat na stavebňák už se lidi částečně naučili, zvlášť u pozemků, kde za plotem temně hučí neregulovaná řeka a možnost výstavby vzbuzuje otázky. Chodit za sousedama se ale nenaučili. Ale třeba ZÚR, kde se řeší nadmístní koridory (třeba výstavbu dálnice, tunelu, vedení VVN, nebo i jen nějaká ÚZES), to už je jiná. Různá ochranná pásma sítí, lesa a CHKO už vůbec a setkal jsem se i s případem, kdy pozemek byl právně superkrásný a superluxusní a všechno bylo suprzelený, na pozemku byla umístěná stavba s platným stavebním povolením, ale někde na soudu běželo napadení OOP vydání územního plánu na změnu určení pozemků pro bydlení, které obec už 2x projela a potřetí opět změnu schválila v nezměněné podobě proto, aby předchozímu majiteli umožnila umístit stavbu, pozemky následně prodat a pravděpodobně poslat kapříky zastupitelům.
         Pokud soud napadené OOP zruší, tak hypotékář bude mít pozemek bez možnosti zástavby, stavbu s absolutně neplatným stavebním povolením (protože bylo učinění na základě právně závadného OOP), bude platit hypo, bydlet pořád v batě za nájem a s obcí se bude léta soudit o náhradu škody za špatný úřední postup. To chceš.

         1. q: problém vidím v tom, že si to tím řvaním, které nic nestojí, vyřvat skutečně mohou – místo, aby byli posláni tam, kam patří.

          Pokud jde o případ zmíněný v druhém příspěvku, to je přesně ten, kde by mi majitele bylo skutečně líto a pokud bych mohl, tak bych pomohl. Ale troufám si tvrdit, že takový je jeden na 100 chytrejch, co neudělali nic a akorát se pustili do řvaní. Osobně jsem se s ničím ani vzdáleně tak závažným nepotkal (ale nejsem ani právník, ani stavař a tomu odpovídá moje soc bublina, která není plná soudních případů).

          1. Ale však ano, nejsme ve sporu. Jen prostě říkám, že lidsky ty majitele chápu a nepopírám, že jich je menšina. Jen prázdný sud nejvíc duní. O 1000 lidech, kteří koupili nemovitost a jsou spokojeni neslyšíme, ale stačí jeden kokot, co dělá vlny, že mu proletí éro nad hlavou…

         2. Možná jde taky o to, že lidé mnohdy kupují rychle a bez vztahu k místu.Ideál je kupovat tam, kde to už trochu znám.A velice opomíjená věc, je zjistit si vše dostupné o sousedech a vůbec „mentalitě“ místa.Kamarád kupoval byt v paneláku a večer tam seděl dílem na schodech a dílem večer venku před a poslouchal.I do nejbližší hospody zašel.Samozřejmě hrozí do budoucna fluktuace majitelů nebo nájemníků, ale rozhodně je to první filtr.A zadarmo.

          1. Ano, naprostý souhlas; ale bohužel ta fluktuace a náplavy :(

           Samozřejmě, že jsem si sousedy pečlivě vybíral. Prvních 15 let také vše fungovalo excelentně, zjara jsme pravidelně pekli prase, pařilo se o Velikonocích i jindy; bylo-li potřeba něco koupit či postavit, neřešily se žádné zkurvené dotace, ale prostě se udělala sbírka; když se o někom vědělo, že je na dovolené, a měl otevřené okno, soused to zaběhl zkontrolovat, zda jen zapomněl, nebo zda tam nejsou zloději…

           … zato dneska? Darmo mluvit. Starousedlíků nás tu je už jen tak 30 %, náplavy se jaksi do původní společnosti nezapojily; dělají kravál kdykoli se jim zlíbí včetně neděle, darmo mluvit :(

           Dneska už bych nešel nikam, kde mi pozemky nepatří až k obzoru. Ale tenkrát jsem halt byl mladý a blbý…

          2. Tomuhle již několik let čelí obyvatelé okrajových sídlišť v Praze, kdy po dlouhém období klidu na stala invaze azbukáčů.Znám dva případy, kdy to dotyční už přestali snášet a byt prodali.Sice se trochu zadlužili, ale bydlí v domku na okraji a mají klid.A dnes jsou navíc rádi kvůli tomu zelenýmu moru.

          3. Vztah k místu. To je otázka do pranice a nelze na to aplikovat vzorce z 18. století. Vztah k místu může mít ten, kdo má na místě půdu a na ní pracuje, pracoval na ní jeho otec a otec jeho otce. Jenže podle statistik v primárním sektoru pracují 4 procenta lidí. Dneska funguje gravitace velkých měst a práceschopná generace se do nich bude stahovat tím více, čím více lidí bude pracovat v sektoru terciálním, to je naprosto logické. Navíc ještě nezačal fungovat model, co fungoval v německu – v produktivním věku bydlím ve městě v bytě, vyvedu děti, celou dobu hledám místo, kde je mi příjemně v nějaké prdeli v sudetech a až mě to přestane bavit, tak to ve městě bouchnu (nebo nechám dětem), odstěhuju se do Sudet, chvíli dojíždím a pak už jen pěstuju muškáty. V ČR je daleko častější model: Chachar Tzonda odněkud z opavské university přijede na pohovor do práglu, kde ho vezmou proto, že místo je dlouho neobsazené a nechtěl na něj nastoupit ani pes pana ředitele. Tam dostane plat větší než v mekáči u dálnice svinouzstie-przdel na morem, služební oktávku a telefonem. Telefonem pozve Máňu z risku na zubrowku a ještě ten večer jí zbouchne. Zpátky do chacharstánu se vrátit nemůže protože teď už je úspěšnej VIP a pro rodinu potřebuje „domeček“. Takže se vyřídí hypotéka na oba dva a místo k bydlení se vybírá podle tří kritérií: Aby odtud oktávka dojela do dvou hodin do rachny, aby se vešlo do rámce hypotéky, kterou jim předschválili a aby bylo dostupné dřív, než máňa oficiálně získá diagnózu ptačí chřipky a úvěrový rámec se adekvátně poníží.
           Takže se začne bytem na vinohradech a pak se kružnice zvětšuje tak dlouho, až se cena nemovitosti vejde do hypotečního rámce, tam se začnou dělat prohlídky a veme se první, co je „na té krásné ladovské vesnici s klidem a přírodou jako v divočině a s rychlým nájezdem na dálnici“. Nějaký vztah k místu není třeba řešit. Developeři to vědí, tak dávají lidem to, co je poptáváno.
           Je to velmi jednoduché.

          4. Máš bohužel pravdu.My jsme koupili barák ve vedlejší vesnici, kde žena vyrůstala.Ale to je právě případ, kdy se to blíží ideálu.Model tebou popsaný se stal trendem.Tak to prostě je.

          5. To jsme zase u té zatracené kuropce socialistické :( Ten domek zmíněný v 19:51 jsem původně chtěl stavět kousek od Kutné Hory na pozemku, kde praděd těžil kámen (jímž je vydlážděna nemalá část Kolína), bolševik jej zabavil a otci pak demokrat v 90. vrátil.

           Jenže hádejte co, můžete jednou: nepodařilo se prorazit krajské ochranáře, již hovoříce o nějakých čolcích v tamním lomovém jezírku zcela zjevně očekávali za souhlas tučně naditou obálku (zatímco ochranáři místní hovořili naprosto nadšeně o tom, že se o to konečně někdo začne starat).

           Byl jsem mladý a blbý a na obálky jsem fakt neměl ani trochu náladu, že toho svinstva jsme si před 89. užili dost (no a taky ta Kutná Hora už je přec jen na to denní dojíždění na gympl poměrně daleko), tak jsem nakonec otci řekl, ať to prodá, a já si koupil místo toho pozemek v Brdech. Dodnes si to vyčítám :(

          6. vymáchat je v tom nešlo? klidně i bez polobotek…

          7. ocs
           kolem Kutné Hory lítají stíhačky z Čáslavi, tam by sis moc klidu neužil.

          8. Tehdy to tam nahoře u Kaňku nijak zlé nebylo, trávili jsme tam cvičně pár dní, abychom si to vyzkoušeli, jak stran stíhaček, tak provozu na blízké silnici apod. Dneska nevím, léta a léta už jsem tam nebyl…

          9. moussa: To přeháníš.My taky máme něco společného s koudelí a pamatuju, že když to občas lítalo, tak jsme koukali na šipky a byla to událost!Tam co jsem teď, občas přeletěly grippeny a letos v létě byl takový divný zvuk a ejhle!Stíhačka z druhé světové.Nevím jestli spit nebo hurri, ale zážitek.A ultra tu lítaj běžně.To bereme jako hmyz.

          10. Forge:
           já jsem u Poděbrad, tam lítají stíhačky a vrtulníky z Čáslavi a pak nějaká malá soukromá letadélka, ta jsou zřejmě z letiště z Kolína.

           Mně to nevadí, já je sleduji, pro mě je to taky zážitek i když se v nich vůbec nevyznám. Jen jsem reagovala na to, že OC má rad klid. :-)

          11. No, já si to významnou část života představoval jako (medle o dost rozumnější a smysluplnější) variantu na ten německý model: začátkem produktivního věku, když jsou aplégři malí a musí do škol, postavím domek v pohodlné dojezdové vzdálenosti od Prahy. Takže tam sice mají les, ale taky mohou pohodlně jezdit denně na ten či onen gympl, aniž by jim to trvalo déle, než cesta z Karlína na Pohořelec.

           Až to vyletí z hnízda, náš domek tomu přenecháme (ostatně se to v dohledné době samo bude chystat na vlastní děti, pro něž bude platit kruhem v zásadě totéž) a sami se odtrepeme někam do Sudet za muškáty a klidem. Nebudeme pociťovat nijak moc úkorně, že se stěhujeme z domu, který jsme dvacet roků dávali dohromady, neboť tam budou mladí a budou ve zdárném díle pokračovat; navíc tam můžeme víceméně kdykoli zajet na návštěvu. Takový jakoby velmi výrazně detašovaný vejminek.

           Jenže do toho mi zas hodila vidle moje drahá, jež během let, co tu bydlíme, došla k naprosto pevnému názoru, že už se nikdy nikam stěhovat nebude, a pokud se chci oddrbat do Sudet, musím si na to najít jinou ženskou. A mám po žížalkách :(

          12. Víme, jak je to s těma plánama.Ale některý lidi maj jinší starosti.Pamatuju, jak jsem jako malej nechtěl tolik jíst a říkali mi: Dokavaď nesníš to maso, tak tady budeš dřepět!Tenkrát byla taky v oblibě věta: Víš, co by za to děti v Africe dali?Dneska si spousta lidí uvědomí, že na co doteď žehrali jsou vlastně mouchy.

          13. Forge
           5.10.2022 v 20:02

           nic, pže nic nemají!

          14. No a jiná ženská má ráda azalky nebo afrikány? :-O
           Ano, měl jsem podobné představy o organizaci. Proč hledat kompromis baráku na předměstí, který bude kombinovat nevýhody obou přístupů a nebude ani ryba, ani rak. Zakoupíme sobě byt v práglu, kde je všechno a kousek a až děcka vylétnou, přesuneme se někam na sever. Jenže nakonec osud přivál barák z rodiny, kde je jedna místnost z původní 300let staré stavby, v té vždy stála postel a na té posteli vypustil duši můj prapraděd, praděd a postupně několik dalších příbuzných, až naposled protekla onou postelí má vzdálená přízeň. Načež onen danajský dar přešel na mě. Já sice přílišným sentimentem ani vztahu k místům netrpím, ale když si jeden vzpomene na ty prachy a čas, co do toho nacpal a -co si budeme vyprávět- takový ten udržovaný dům nasává obé jako prase pomeje, tak je mu líto to nakonec opustit. A tak, i když z předmětné místnosti mám zatím pracovnu, dospívání potomků mě nutí opustit svojí ložnici a přesunou se do pracovny. Už nyní mám při dlouhých pracovních nocích pocit, že postel, která je sice jiná, ale už 300 let na stejném místě, ke mě ironicky promlouvá s tím, že nyní jsem tedy na řadě já.
           Inu, osud má občas zvláštní smysl pro ironii.

          15. q 13:36
           To je ta zodpovědnost k rodinné tradici a kontunuitě.Znám případ, kdy to bylo po 200letech z nezralosti prodáno a když pak děti vyrostly a ptaly se, nastala pozdní lítost.Mezitím ovšem zbouráno.

          16. Jistě jsou takové případy. Ale nejsou převažující. Pokud můj děd vlastnil pastoušku z vepřovic v nějaké obci daleko od civilizace, kde poslední auto projelo v říjnu a první až v březnu, budu ještě rád za novostavbu někde za hranicema velkého města a pastoušku klidně bouchnu. Nároky a požadavky na bydlení se za posledních 300 let změnily velmi výrazně a dostatek místa pro dobytek už není klíčem k výběru nového bydlení.
           Jo, pokud váš děd vlastnil polovinu podniku Českomoravská Kolben-Daněk, nebo Důl Anna, pak chápu lítost, že byly předmětné majetky zpeněženy rodiči. To zase jo.
           Všechno na světě je relativní.

          17. V případě pastoušek je dnes využití jako chalupa, popř. „na dožití“.Stejně držet, co nejdéle.Měl jsem na mysli trochu větší hospodářství.Ale je to rodina od rodiny.Lidi jsou různý.My jsme třeba prodali půlku polí, protože to vítezný únor přetrhl a nikdo z nový generace neplánoval sedlačit.Za utržený peníz jsme opravili statek a dnes tam část rodiny spokojeně žije.Bez výčitek.

          18. Forge
           6.10.2022 v 14:25

           za prvý se asi chlívy budou zase brzo sakra hodit, za druhý je to pořád zděnej prostor a můžeš si z toho udělat cokoli, od skladu přes dílnu až třeba po saunu

           mě teď právě asi bude taková předělávka (bohužel v rychlejším tempu, než by mi bylo milo) bude čekat…

          19. Je to kus od kusu. Chalupa je fajn, pokud to není shnilá smradlavá plesnivá budova bez základních sítí. Někdo to má rád, ale takový přístup není majoritní.
           A ano – právě to, že nikdo z potomků nehodlá sedlačit, tak se prodají pozemky a za peníze takto utržené se zvelebí bydlení je racionální postup, který volí poměrně dost lidí. Ale zkusme tyhle dvě věci zkombinovat:
           Další generace už nebude mít žádné pozemky, ke kterým by mohla přilnout, jen zrenovovaný dům, který za tu jednu generaci zestárnul, krov vlhne, táhne vodu spodem a jeho vytopení stojí výplaty za tři měsíce. A bude stát před rozhodnutím: zrenovovat, přizpůsobit se 50let starým dispozicím a nárokům, nebo zbourat a postavit znova, nebo bouchnout někomu, komu dispozice vyhovuje a koupit něco „šikovnějšího“. A to se bavím o tom, že to bude jeden potomek, co bude bydlet s rodičema. Když to budou tři potomci, každej vlastní třetinu a každý z nich už vybudoval vlastní bydlení, tak to rozhodování bude jednoznačné.
           Prostě vazba člověka na půdu už není a do doby po třetí světové válce už to asi bude jen okrajová záležitost.

          20. q
           6.10.2022 v 14:39

           teď už většina nevybuduje ani kadibudku, v těch sračkách, co přídou

           vono s ekonomikou na úrovni Somálska toho moc nezbuduješ

          21. No tak rozhodně není důstojné bydlet v mokré plesnivce.Kdo něco má, tak si toho váží a udržuje.Psal jsem ale o polovině prodaných polí.Pořád toho zbylo dost na to, aby byla možná reinkarnace.I když tomu už nevěříme.Ale tuhle možnost volby jsme nemohli potomkům zaříznout.

         3. q:

          Tak zhruba takovyhle veci by se mely vyucovat na skole namisto stavajici… jak se to vlastne tedka jmenuje, obcanska nauka? Zaklady spolecenskych ved?

          Urcite je to i tema, kterych by se mohly chytit nejake ty nenavidene neziskovky a udelat konecne i nejakou praci, ktera muze byt lidem skutecne k uzitku.
          Sice je tam nejake riziko nahlodani ideove pevneho spojeni vzorneho studenta a jeho duvery ve spolecnost jako celek, ale … to je prece spravne a cim driv clovek prozre, tim lepe!

          (Hm, tak jsem si taky odpovedel na to, proc se toho v zivote zadnej subjekt, co muze fusovat do vzdelani s klima-„vedou“ a dalsimi progresivistickymi vymysly, nepusti… achjo.)

          1. (Zdaleka nejen) od takovýchto věcí není škola, nýbrž rodina.

          2. Pořád jsme u toho, že to většina lidí řeší právě jednou za život. Čili spíš než najít a číst tyhle věci by bylo přínosnější „jak najít kvalifikovanou pomoc a co mi to přinese“. Ovšem seznámení se základním procesní právem a základníma zákonama které na člověka dopadají, to je asi jiná.

          3. Lepší ignorovat, myslím. V současnosti je „základních zákonů, jež na člověka dopadají“ vinou těch socanských legislativních průjmů smrští (což je termín, jímž se ti kreténi sami chlubili!) tolik, že se v nich nevyznají ani právníci, již to mají jako full-time job :(

           Co se mne týká, já si do poměrně značné míry nastudoval zákon 119/2002 Sb., krajní nouzi a nutnou obranu (ty jsou jednoduchoučké; 119 je zmatená překombinovaná sračka, a to, co chystají teď místo toho, bude nejspíše ještě horší).

           Na ostatní zákony kašlu jak na papeže*. Dělám vše pro to, abych se vůči konkrétním lidem choval slušně a vstřícně. Je-li to náhodou podle zákona, tím lépe. Je-li to proti němu, serepes zákon.
           ____
           * Koupi pozemku řešil právník, samozřejmě; od toho jsou, a také musí z něčeho žít. Stejně jako pár dalších podobně zásadních věcí. Ale takových je za normální život normálního člověka tak do tuctu max, spíše méně.

          4. Před tímto bych varoval. Zásada „vigilantibus iura scripta sunt“ platí 3000 let bezezbytku a s novým NOZ zvláště. Právo se postupně překlápí na to, že orgány státní správy si mohou dělat co chtějí a pokud je při tom vhodným způsobem a dostatečně včas nechytnete za ruku, máte smůlu. Kdyby možnosti a finance, jaký mají současné obce, měla k dispozici okupační správa protektorátu čechy a morava, tak nemuseli stavět koncentráky a dávat velké slevy na jízdné do polska a výsledek by byl stejný. Občané druhé kategorie by se na sibiř vysídlili sami. Pravděpodobně ani revoluční výbory KSČ neměly takové pravomoce, jako mají dneska municipality.
           Dle mého by každý občas měl znát základní procesy ve statní správě (procesní právo – správní řád) a měl mít přehled o tom, které zákony upravují kterou oblast, tj. kde případně hledat a jak se v právních normách orientovat. Chtít víc je sci-fi. Ale i toto lidem dost chybí.
           Tato neznalost se mě konkrétně 2x nevyplatila – přišli jsme o kus pozemku díky vydržení a jednom skorem při utajené změně ÚP, kdy se municipalita pokusila udělat ze soukromých pozemků veřejné prostranství. Kdo ví, že od roku 2018 se dá měnit UP zkráceným postupem, kdy se nikomu nic nemusí říkat, jen se někam na nástěnku věší mnohařádková zpráva někam do sekce „ostatní“, pak se udělá „veřejné projednání“, které je ohlášeno tamtéž a pokud se do pěti dnů po tomto neozvete, tak prostě máte smůlu a změn, i když je zcela protizákonná, tak platí.
           A to se ještě hrne účinnost poslední části stavebního zákona od 1.7.2023, která definuje tři nepromlčitelné a neodpustitelné zločiny: genocidu, vlatizradu a postavení kurníku bez požehnání úřadů. Díky činnosti STAN chybí možnost legalizovat víceméně jakoukoliv stavbu, která dle uvážení SÚ bude označena za „černou“ a půjde rovnou k odstranění. A aby toho nebylo málo, tak do toho CUZK provadi aktivitu, ze letaji s dronama nad obcema a tyhle cerne stavby zameruji a davaji stavebnakum podnety na provereni staveb. Takze obcane, mate se na co tesit.
           Kdo volil STAN, mel by se okamzite zastrelit.

          5. Stran dronů trubců, o tom jsem uvažoval už před osmi lety.

           Jinak podle mého soudu je lepší spokojeně a slušně žít s jistým risikem, než trávit život s červenýma očima nad zákoníky a tím to risiko… zmenšit jen zcela nepatrně, pokud vůbec; protože něco sice nastudujete, leč tisíc jiných potenciálních podrazů a svinstev přehlédnete; vzhledem k tomu, kolik a jak zhovadile napsaných těch protiprávních norem a pravidel máme, je to zcela neodvratné.

           S hodnocením (a s názorem na ty, kdo nadšeně volí libovolné socany) souhlas zcela bezvýhradný a naprostý.

          6. Eloiský přístup, kdy si užíváme darů Morloků s tím, že holt přijdou, pár si nás vezmou a koho si nevezmou, ten má klid je sice možný, leč do budoucna poměrně nekomfortní. Morlokové se množí, mají větší a větší hlad a stále zlepšují svoje postupy. A vědomosti v této oblasti jsou dobré proto, aby si příště neodnesli právě nás, protože právě vědomosti a jejich sdílení je to jediné, co nás může ochránit. Pochopitelně se to stát může tak jako tak. Ale aspoň to nebude zadarmo.
           Ale pochopitelně každý nechť to bere podle svého.

     3. Tak tyhle realitní příběhy mě vždy dostanou. Ale je fakt, že realitka moc dobře zná všechny ty triky, jak zamaskovat nějaký průšvih který se k pozemku bváže, a s kterým je ten „výhodný“ pozemek i zadarmo drahý. Pak aby člověk měl vystudovan jak stavárnu tak práva, aby se odvážil nějaký pozemek koupit. To je dnes tak nepřehledná právní džungle, že se dopředu vlastně ani nedá odhadnout zda se na tom pozemku dá vůbec něco postavit, a nebo jestli to dle nějakého zapadnutého paragrafu v zákoně o ochraně syslů, prostě nepůjde.

      Já třeba dodnes nechápu jak je možné, že vám obec může omezit stavební právao na 3,5 metrů od hranic pozemku, v zástavbě uprostřed obce, kde jsou baráky řadovky nalepené na sebe. Takže vám z pozemku kde by se dal postavit honosný barák, zbude něco tak na 8×8 metrů.

      Samozřejmostí je, že soused vedle s pytlem prachů si tam klidně postaví kancelářskou budovu o 4 patrech. Najednou všechno jde a vše se může, zákony a vyhlášky neplatí.
      Nemovitosti, to je vůbec ten nejzkorumpovanější sektor v tomto státě. Protože se na tom různí gauneři a mafiáni mohou královsky napakovat.

      1. Pak aby člověk měl vystudovan jak stavárnu tak práva, aby se odvážil nějaký pozemek koupit
       To nemusíte. Stačí se právníka a stavaře zaplatit.

       1. Ostatně stavět honosný dům na pozemku 12×12 metrů je taky něco strašného; vídám takové věci a pláču.

        Když má někdo na honosný dům, má si pod něj především koupit pozemek rozumné velikosti. Tedy řekněme tak minimálně hektar, spíš víc. Jinak to není „honosné“, nýbrž „hloupé“, asi tak z podobných důvodů, jako koupit si malý panelákový byt a do koupelny si dát zlaté vodovodní kohoutky.

        1. ocs: Tyhle hrůznosti už dlouho „nejsou“ dle sz možné.Jediná cesta, jak to dozrůdit je rekonstrukce aka přestavba.Vídám to běžně.Takový Skylines na vesnici.Zvěrstva…

        2. ocs: chápu, že už máte věk a jste poněkud staromódní, ale na „honosný dům“, který se vejde na 12×12 potřebujete hektar přesně proč? Takový dům bude vypadat normálně už na 20×50, nemluvě o čemkoliv větším. Ne každý, kdo chce mít v baráku prostor potřebuje zahradu jako kráva, o kterou je potřeba se starat. A než začnete radit, že je pochopitelně nutné mít k tomu zahradníka a taky rolls s řidičem, tak doba poněkud pokročila a lidem se mění priority.

         Dřív byl velký pozemek záviděníhodný, dnes je to spíš otrava, nemáte-li pro to využití. Pokud ale máte koníčka, který je náročný na vnitřní prostor, pak větší dům využijete bezezbytku, zvlášť s rodinou. Do jednoho pokoje herna s kulečníkem, do druhého poslechová místnost na stereo nebo domácí kino – proč byste k tomu potřeboval 10000 m2? Abyste místo za stereo platil zahradníka nebo místo poslechu sekal traktorem jak Forrest?

         Takže takový „town house“ na vesnici není nutně ukázkou hlouposti majitele, možná má jen jiné priority než Vy.

         Pro jistotu: nemám honosné sídlo na pozemku 12×12, dokonce si nic takového ani nedovedu představit (honosné sídlo tak, jak si ho představuju já Vámi uvedený rozměr minimálně v jednom směru překračuje). Ale dovedu si představit víc prostoru v domě aniž bych měl potřebu kvůli tomu rozšiřovat pozemek.

         1. Ja mam hned okolo baraku 5 ha, z toho zahrada je pul ha. A je to optimalni, abych necucel rovnou na souseduv plot, nebo jeste lepe az do jeho hajzlu. Manzelka miluje zahradu, takze pohoda, ale i kdyby to nemusela, tak prijezdovka, parkoviste, nejakej manipulacni prostor i pro hovnocuc, ono se to nastrada. A kdybych byl linej, tak dam trikrat do roka flasku mistnimu hasicovi, co sece obecni travniky a ten si rad zahraje na Forresta.

          Prostor je zaklad. Jednak nechci z okna cucet do zdi a druhak chci mit jistotu, ze do konce sveho zivota do takove sousedovy zdi nikdy cucet nebudu.

          1. Sysop: však já tomu rozumím, akorát nevidím problém u někoho, kdo to tak nemá a nemyslím si, že je hned hloupej. Já třeba nedávno zíral, kdyžs tady psal, že máte doma jeden záchod, což je pro mě poněkud úlet a v dost velkém kontrastu s těmi pěti hektary. Ale každý máme nějaké priority a podle těch jedem.

          2. V minulem baraku jsou dve koupelny se zachodem a jeste je zachod v suterenu. Jenze tohle jsem koupil a byl tu jen jeden. Prebudoval jsem to na koupelnu, pres chodbu mel byt druhy zachod solo jen s umyvadlem, ale zena nakonec rekla, ze tam chce spajz a at udelam druhej zachod dole vedle kotelny. To mne ceka letos v zime. Jeden je malo, to je jasny. Ale tady je problem sehnat zednika, co praci zacne a neodejde, dokud ji nedodela. Lemplu uz jsem tady par mel a firem, co sice delaji pekne, ale multiplexuji pet staveb zaraz, taky. Vzhledem k tomu, ze v tom bydlime, tak ten bordel chci minimalizovat. Takze ve finale drtivou vetsinu veci delam sam. Stejne bych po prichodu z prace hovno delal :-)

         2. fatwi: Mrkni, co vyrostlo za koncetráky kolem Prahy.Řadovky s proužkama zahrádek za 9M.A já to nazval výběhama.Koncentrák řekla drahá.Tak si představ, kdo tohle kupuje.

          1. Forge: to je k mání skoro všude. Kamarád má dům v Brně, „pozemek“ asi 40 metrů před domem a 60 nebo snad 80 za ním. To před barákem je prakticky celý vydlážděný kvůli parkování a vzadu je terasa s pár keříky a trávníčkem. Zase všude kousek, MHD a tak, jak píšu ocs a Sysopovi, život je otázkou priorit.

          2. No jo, ale když se podíváš tak, abys to měl v řadě, tak vidíš spoustu stejnejch grilů a trampolín v zákrytu.To tam ty lidi spolu nemluvěj?Pochopil bych to právě u těch hektarů, ale když maj jen proužek, jak říkám výběh, tak proč nedaj ty pozemky dohromady jako u nás tady bytovkáři?Hele sousedi naproti.Bytovka, jedno ohniště, jedna trampolína, záhonky a společný akce.Ale ať si dělá co chce…

          3. Forge: spousta lidí prchá do baráku právě proto, aby se družit nemuseli a na minipozemku spíš spáchají zídky nebo neprůhledné ploty než komunální prostor. Mám v okolí obě varianty, kamarád sousedy nepotřebuje a hodil je za neprůhledný plot, druhý naopak provozuje dost sociální vztahy s lidmi v okolí a přestože oplocení mají (hlavně kvůli psům, které mají někteří sousedi), tak dětičky tam běhají napříč parcelami prakticky bez omezení a nikomu to (asi moc) nevadí. Přesně dle Vaší poslední věty.

          4. Stava se i, ze dum zmeni majitele a pak sousedni pozemky zmeni plot. Zajimave je to v nasi prdeli, kde priblizne polovina domu ma ani ne polovinu plotu, hlavne ze strany od navsi. Ale jakmile nekdo zemrel a koupil to nekdo cizi, zpravidla zacina plotem, aniz by sousedy stihl poznat. Nadavaji na to hlavne mistni, kdyz se v noci vraceji z hospody za kopcem, ze najednou musej nekde dvakrat prelejzat plot.

          5. Sysop 11:42
           Bacha na tu ďouru a tamhle u lípy je ještě jedna!…Kurva, ten plot tady včera nebyl!

          6. asi ten, co bydlel přetím na 60 metrech v 11. patře, proužek zeleně ani tak velkej nebyl ani kolem toho panelu (přičemž sdílenej sdalšíma 40 partajema) a všude vokolo samí dementi a platíš se vším i tak klidně dvacku? :o)

          7. Ale jo, tak teď třeba posílá 40 bance a užívá si klidu.Ale tohle je každýho věc.Z jinýho soudku: Dnes si lidi hodně vyskakujou a nemaj zázemí…

        3. To uz by tak jako tak urad dneska asi nepovolil. Zrovna resim, ze mam pozemek a chci na nem neco stavet, a projektant mi rikal neco jako ze zastavena plocha muze byt cca max 40% parcely…Ale obecne souhlas, neumim si predstavit delat velkej barak na prtavej pozemek…to je uplnej nesmysl.

         1. Tak, ale dá se to obejít a taky se to obchází.Právě na těch malejch to jde vejšky.To je zatím legální.Pak jsou nelegální metody, ale žádnej případ z první ruky neznám.

          1. No, ja to mam blby, ze mam pozemek, ale v nejake stare zastavbe obce (hranice jde presne na kraji meho pozemku), chtel jsem tam postavit 2 patra + podkrovi par bytu (cca 10), ale neni mozne. Takze to ted resime, jak to postavit „do sirky“ a tam by to mohlo byt v pohode. Uprimne receno, nejake veci moc nechapu, kdyz par metru od toho pozemku doslova takove bytovky stoji.
           No, kdyz ja nechci tyhle veci resit pres uplatky a tak :-D A ani nevim, jestli by to vubec teoreticky slo….ono se o tom hodne mluvi, ale podle me ty uplatky fungujou spise u firem, kde uz se ti lide nejak znaji a tak….nemyslim si, ze kdyby prisel nejakej nahodnej clovek z ulice s tim, ze pane, kdyz to bude povoleny dostanete 100 litru, tak by se to ujalo :-)

          2. Lojzo, aniz bych chtel cokoliv naznacovat, jenom tady znovu placnu link, ktery byl ve zdejsich Novinkach minuly tyden. Jen tak, pro navrat „zpatky na zem“ a pro uvedomeni si, kde zijeme…

           https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jde-to-i-bez-korupce-chtel-ukazat-novinar.prisel-o-celozivotni-uspory-a-skoncil-se-statisicovymi-dluhy

          3. Úplatky raději nedávej.Tam je to o známostech a protislužbách.Na to nemáš.Nevím, kde to plánuješ a hlavně jestli ten původní objekt ještě stojí.Na malém trávníku to asi nedáš.

          4. V územním plánování se točí miliardy, takže nějaký prosebník z lidu chrastící úplatkem 100 000 Kč nikoho nezajímá. Proi ty kdo rozhodují jde o drobné. Přidejte dvě nuly a pak možná vaše úplatky budou zajímavé. Až budete potřebovat změnit ÚP na několika hektarech, tak pro ně budete zajímavý partner a najednou se bude hledat cesta. Do té doby se budou hledat důvody proč nic nejde a obecní zastupitelé s hledáním důvodů proč to nejde velmi rádi a ochotně pomohou.

           Situaci ilustruje výrok jedné vedoucí stavebního úřadu na jednom menším městě: „Mě žádné zákony nezajímají, já si dělám co chci“.

           S těmi známostmi máte pravdu – v mém případě na jednání zastupitelstva „nestranně“ můj plán zhodnotil starostou přizvaný místní patriot a „shodou okolností“ urbanista. Zmetek lhal jako když tiskne, pak jsem našel, že pracuje pro jednoho z velkých developerů a sám projektuje to, o čem říkal, že nic takového se nikde v našem měste neděje a nepovoluje a že by to byl nepřijaletlý průlom.

           O tom jako to chodí bych mohl vyprávět …

          5. Přesne tak a Lojza může bejt rád, že tu má nezištnou poradnu.Jinak už ho vidím s obálkou, která zmizí a pak se vyskytne další zádrhel…

          6. Forge
           5.10.2022 v 15:31

           čoveče to je jak groteska, s čím ten šmelinář příde příště? :D

          7. Já to nesleduju.Ptal se.

          8. Ale ne, ja mam posledni dobou takovy zvyk, ze kdyz necemu vylozene nerozumim, najmu si na to cloveka, co tomu rozumi. Takze proste verim projektantovi, ze vi, co rika a proc to rika. S tim uplatkem to byl jen takovy humor, ze bych proste stejne ten uplatek nebyl schopny dat :-)
           A to by se mi asi i vyplatilo dat milion uplatek, aby mi na parcele 700m2 povolili postavit to,co chci. Ale stejne je to blbost a jen humor…

          9. Ale přeci se ví, že to si tu na nějaké zákony a demokracii jen tak hrajem a když přijde na lámání chleba – tak silnější pes mrdá…

          10. Nemusí jít ani o miliardy.Funguje to i na mnohem nižších stupních.Stavby v CHKO načerno, zpětně povolené, přestavby památek do sraček zkystalyzované apod…To tady bylo vždy a jen tak to nezanikne.Ale kdysi mě pobavil jeden svářeč z UA.Vyprávěl, jak tam funguje ÚP.Dáš obálku a pak už frčíš na koni a kolíkuješ:-)

          11. OT – jsem zvědav, jak se vyvine tohle. Vím, že to tu bolest stejně nijak nezmírní, ale bohužel si tomu osudu šel asi hodně naproti… https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-ridic-ktery-v-bratislave-zabil-pet-lidi-mel-na-konte-16-prestupku-40410634

          12. Coz o to, ja znam pripady uplatku statnich zamestnancu a neni jich zrovna malo. Ale nehodlam to resit. Kdyz to ma stat takhle nastaveny, tak co je mi po tom? I kdyby nekdo dostal po prstech, tak prijde druhej a nasedne na stejnyho kone. Chyba je v Systemu. Lidi jsou v podstate stejny, uplatnej je prakticky kazdej, jen se meni forma a vyse.

         2. Ono i těch 40 % je strašně moc. Dejme tomu ještě něco uprostřed vesnice nebo tak, budiž; ale vlákno začalo „honosným domem“. A tam je spíš rozumné maximum zastavené plochy celého pozemku nějakých 10 %, bajočko.

          Před nějakými pěti deseti lety, nejsem si jist, ten čas hrozně letí, se prodával honosný dům v Řitce, asi za 50 M (a bylo to ještě předtím, než ceny nemovitostí vyletěly nahoru). Ale byl na pozemku asi 1000 m2, se sousedy si tam čuměli přímo do oken… tohle mi prostě hlava vůbec nebere :(

     4. to sou pitomý výmluvy, byt takovej debil že se ani nepodívá na mapu aby zjistil co v okolí je, dobře takovejm kreténům tak

    2. Bacha, v jednote je sila. Kamos koupil strelnici po Svazarmu, narval tam nekolik micu, delal mezinarodni zavody, ale nekoupil pozemky okolo. Ty si koupili chatickari vikendaci a zacali delat dusno, petice a tak. Ve finale kamose uvarili na nejake hygienicne norme stran hluku, takze nakonec rezignoval a zabalil to.

   2. donovanstangiano: takových retardů jsou plné Popůvky u Brna, akorát problémem není letiště, ale automotodrom. Když si jeden stěžoval, že to dělá kravál a „mělo by se s tím něco dělat“, tak jsem zeptal, jestli o tom nevěděl, když se tam stěhoval (novostavba asi 2 roky). Prý že jako jo, ale že jako přece nemůžou dělat kravál, bla bla. Lidi jsou prostě kreténi bez kouska zodpovědnosti a je to jen horší tak, jak se úchylákům všeho druhu ustupuje.

    1. jo, tuhle klasiku mam zazitou z vikendovych sluzeb na vezi – do hodiny po zahajeni provozu se rozdrncel telefon a uz to jelo: „curaci litaci, celej tejden mi tu hrci pod voknem kamiony a v nedeli mi tu hrcite nad hlavou“ :D boj o pozemky, neco statni, neco soukrome, kazdy rok vetsi prachy za najem, petice novych spolobcanu za zruseni letiste a tak dale. tohle nakonec umori ty min vytrvale a az zmizi opravdovi srdcari, cely to pujde do prdele

     1. Preco musite lietat prave teraz ked mi popoludni zaspalo dieta, no mila pani pretoze zacala termika, oni plachtari si vyberat nemozu… Na druhu stranu, obcas to prepalime aj my, to sa takto vyberies na vychod slnka do Tatier, vzlet samozrejme na obciansky usvit 4:36 SELC… Robis co mozes, dries to hore, okruh pomedzi dediny ale v 300m je to malo platne, Zlina pocut dodaleka, tocis pomedzi dalsiu dedinu a mesto aby si to letel ponad letisko… o siestej sme uz boli naspat, popoludni telefon spravcovi niekto sa stazoval, obvinenia ze sme leteli ponad dedinu a mesto. Spravca statocne brani poziciu, bol rano na letisku takze videl, ze sme urobili maximum koli hluku ale rano je to pocut…

     2. xavier, semancko: pokud by k něčemu měly být územní plány, tak právě k tomuto a dál už jen jednoduché „vejce nebo slepice“, v tomto případě jednoznačné. Bylo letiště dřív než tvůj barák, občane? Tak táhni fňukat jinam. Vy chcete letiště támhle za domkama? Tak to sorry hoši, běžte si najít něco jinde.

      Místo toho si kreténi staví domky na levných pozemcích vedle zdroje hluku a pak se snaží zdroj hluku eliminovat buzerací ostatních, kteří tak mají platit za jejich ušetřené peníze při stavbě. Takové zmrdy máme u nás taky, neustále se dožadují radarů a změn v dopravě, protože píčus, který si postavil barák u hlavní silnice najednou zjistil, že mu tam jezdí auta a to se mu teda jako nelíbí, teď je tam on, uřvanej snowflake kokot a všichni se mají pěkně přizpůsobit, on má přece právo na klid. Že mu to právo nikdo nebere a že ho měl jít uplatnit někam jinam? Tak to teda ne.

      1. Tu u nas sa to zacalo komplikovat, platna legislativa hovori ze Dopravny urad je specialnym stavebnym uradom a tak vsetko v ochrannom pasme letiska musel schvalovat aj on. A mesto si zmyslelo postavit vyhliadkovu vezu na kopci, v osi drahy, ktory mas po vzlete so slabsim lietadlom vobec problem prestupat a to nemas ani vysku na prvu zatacku… Zatial dobre, DU take nieco zarazi.
       Lenze nasi developeri si vylobovali navrh(mozno uz je to aj platne, neviem presne), ktory zrusi DU ako specialny urad a kompetenciu riesit letiska prenesie naspat na obce. Velka radost, obce nadsene maju volnu ruku… Akurat sa poniektorym klubovym letiskam, bavime sa o plochach ktore existuju a sluzia rovnakemu ucelu od 50tych rokov minuleho storocia, zacali tazke casy lebo obce by radi obmedzili prevadzku, minimalne 10ha roviny len tak u nas nenajdes.
       Buducnost ukaze kam to dojde.

       1. semancko: jak píšu, letiště z 50. let obtěžuje snowlake debila co se přistěhoval loni? Tak se holt neměl stěhovat k letišti, když mu to vadí. Bohužel ale tohle se děje všude, co vím, tak třeba autodrom ve Vysokém Mýtě se potýká se stejnými problémy, letiště má štěstí, že ho tehdy postavili až za autodrom a ne před něj (ale nevím, třeba i tam mají blbé kecy, osa dráhy je přímo ve směru na město).

        Z čeho jsem byl ale nadšen (nelítám, ale mám kamaráda s UL a je to paráda se s ním proletět), tak to je letiště u Slovenského ráje. Byl jsem tam po mnoha letech a ač se můžu plést, tak si myslím, že před 15 lety tam nebylo. Vypadalo to na super prostředí, tam by se mi líbilo bydlet, připadal bych si jak Travolta:-)

        1. Hrabusice? To bola myslim pracovna plocha, zobral to nejaky chlapik nebol som tam zatial, lietam troska vacsie lietadla ako tam mozu. Potom uz mi napada iba Spisska nova Ves ale to je letisko ktore stoji uz dlho.

    2. To si par lidi koupilo super vyhodny pozemky na rovine, u romantickych meandru reky a pak prisel rok 1998… Ta reka by se proste mela prestehovat.

  2. Na slovaci to ma podobny smer a lumenov co sa cuduju, ze ich predseda aeroklubu odhovara od stavby domu v osi drahy kusok za prahom je vela… Developeri po tych pozemkoch pokukuju, som zvedavy kedy sa do problemov dostanu nitranci, tam je nadherne letisko.
   Aj u nas uz po starte spekulujem ci dodrziavat tvar okruhu alebo hned tocit aby som nevrcal nad novou vystavbou lebo o chvilu vojakom na vezi bude zvonit telefon…

  3. Tak ty zasraný vyhlídkový lety, co lítaj zásadně v neděli kolem poledne na starý rozeřvaný kraxně, ty fakt miluju. A to letiště hodně daleko.

   1. Vidíš, já bydlel skoro padesát let přímo vedle přistávacího koridoru na Ruzyň a žádný hrozný vzpomínky nemám.Kámoš má chatu přímo pod, kde ty letadla jsou už cca 300m a jsou časy, kdy to lítá každou minutu a taky nemá depky.Akorát musí dát volume víc doprava:-)

    1. Ono je tady v neděli všeobecně víc ticho, doprava nízká, stavební provoz žádný. A do toho vytáhnou tu starou vyrachtanou pixlu, aby všem kazili letní oběd a klid, ještě s tím lítaj schválně nízko a furt dokola. Nerozumíš, co říká člověk na 3 metry. A celé léto pravidelně. Přitom tu lítá často i nějakej nadšenec v něčem moderním, a to ani neslyšíě, i když je zhruba stejně vysoko.

     1. Tak ta stara pixla ma vacsinou viac vykonu, je na to usposobena a kedze uz je stara stoji menej ako tie nove krasne lietadielka… Tak to bohuzial je. A k nedelnym vyhliadkovym letom… na nedelu mam tri… nemozem zato, Ti ludia si chcu prist polietat prave v nedelu, malokedy to ukecam na sobotu, nastastie k tomu mame jedno z tych tichsich modernych lietadiel, so Z43 sa to lieta vynimocne.

    2. To bude dost individuální. Mne osobně vyhlídkové lety také docela dost štvou; ať si dělají kravál nad vlastním pozemkem; já se potřebuji soustředit na práci (nebo, když mám napracováno, se chci soustředit na knížku nebo tak něco).

     Nicméně letadlo, byť i stará kraksna, není tak zlé (pokud nekrouží). Intergalaktické zlo však je chachar, který si koupil paraglide a aby to létalo lépe, dal si na krosnu motor z Trabanta. To dělá kravál mnohem větší, a také mnohem déle, protože je to pomalé jak šnek. Mnohokrát už jsem si říkal, že bych na toho ptáka měl střílet tak dlouho, dokud toho chlapa nepustí…

     1. Ja taky nechapu, proc ty era nemaji tlemice. Takovej vetron taky kraval delat nepotrebuje a pritom lita. Obcas mi tu nad hlavou taky proleti nejaky pako z klatovskyho letiste a nasere mne.

      1. Ja Ti poviem preco nemaju tlmic. Lebo vyrobok LOMu z Prahy, predtym Walter, s tym tlmicom straca vykon rychlejsie ako ho konstrukteri motora ktoreho prva verzia sa datuje do obdobia pred 2. sv vojnou dokazu zvysovat. A este su problem zavedene dvojliste vrtule z Avie, tej leteckej samozrejme, kedze uz z principu su hlucne. No a samozrejme ako vsetko v letectve, ked chces na ero nieco ine, recertifikacia… A to stoji take prachy, ze na to kazdy kasle.
       Zober si, ze M137/M337 zo Zlinov ma 6litrov, hovno kompresny pomer takze pomer vykon/objem je tragicky. Rotax ma 1,2l a polovicny vykon… vyssie otacky a vacsinou viaclistu vrtulu, takze je podstatne tichsi.
       No a vetron potrebujes dostat hore takze sa opat dostavame k tomu Zlinu Z226 a surodencom… Aj to sa uz meni, kdejake Dynamicy a spusta dalsich ceskej produkcie ale tie maju svoje limity.

       1. Jak překvapivé, že za to zase může právě debilní úřad a nesmyslná regulace :(

        Připomnělo mi to z Následků: … s létáním to není jako u auta, kde si každý stát diktuje svá vlastní pravidla a ta většinou dávají docela slušný smysl. Tady to všechno řídí FAA, Federální letecký úřad; a tihleti federálové jsou opravdu banda mizerných parchantů. U nich platí především ‚federální‘ a ‚úřad‘ — a na nějaké ‚létání‘ můžeme prakticky zapomenout. Proto také dneska výrobci nepřicházejí se skoro žád­nými novými konstrukcemi; protáhnout je vládním schválením je totiž příliš komplikované. Se­díme ve dva roky starém letadle, ale není na něm nic jiného, než co jste si mohli koupit v tři­cá­tých letech. Tenhle motor,“ ukázal dopředu na nos letadla, „je jen přerostlá verse předchůdce Volks­wagenu z roku 1939. Proti Chevroletu V8, který si můžete v bedně odvézt z GM za sedm stovek, je to prostě doba kamenná.“ :(

        1. Je to tak. Co sa tyka motorov, tak jediny „moderny“ letecky motor pre vseobecne letectvo je Rotax, vsetko ostatne sa neujalo a aj Rotax mal co robit to certifikovat a trvalo mu to velmi dlho. Na druhe miesto by som dal Thielert, diesel pre letectvo zalozeny na nejakom Mercedese ale napriklad v USA tusim nema certifikaciu. A firma uz tretikrat zmenila majitela… je to strasne drahy spas robit nieco do letectva.

     2. Strelba ze strelne palne by mohla smrdet pruserem. Ale na oslavu jeho uspesneho letu by treba nebylo od veci poslat nahoru par ohnostrojnych kuli. Timto nikoho k nicemu nenavadim, jedna se ryze o studijni uvahu.

      1. Elegantní řešení se vždy najde.Onehdá jsem popisoval problémy starousedlíků na Slapech s vodními skútry.Nakonec to rozhodl obyčejný provázek a igelitové pytlíky…

       1. Nejsem si úplně jist tím „se vždy najde“. Jaké prosím pěkně navrhujete elegantní řešení motocykletistů s „laděnými výfuky“, jichž je mnohem více než lítadel, a tedy jsou také daleko nepříjemnější?

        Hlídat u silnice a střílet po nich paintballovkou má řadu naprosto zásadních praktických nevýhod (o ostré samozřejmě ani nemluvě). Obávám se, že neexistuje žádné myslitelné automatické zařízení, jež by postihlo pouze ty bezohledné hulváty a nikoli slušného člověka, který zrovna náhodou jede v protisměru (apod.)

        A navíc, i když se nějakým způsobem podaří pořešit jednoho, přijede další…

        1. To ti neporadím, protože tenhle zvuk miluju.

         1. No tak… elegantní řešení to bezpochyby jest, jen jaksi zdaleka ne pro každého :/

         2. A co záměrně střílející výfuky někdy kolem půlnoci při městských závodech v driftování…

          1. To je přeci společenská událost.A dělá se na víkend.

          2. A co si to jít dělat do průmyslové zóny?:-) Pěkné asfalty, zatáčky, a hlavně to nikoho nebude rušit nebo budit…

          3. Tak je to asi o tý komunikaci.Tak se s nima bavte.A hlavně nevolat benga, nebo si jít stěžovat na radnici.To je cesta do pekel.V dnešní době jsou tohle mouchy.Anebo si pořiď špunty do uší, popř. spěte „Na Otíka“.Víc k tomu nemám.Zdar.

      2. Kdosi mi tvrdil, že to má být dokonce oficiální řešení, že prý červená raketa je standardní komunikační signál, jenž znamená „Leť s tím laskavě někam do prdele“.

       Ale nevím, nikde popsané jsem to nenašel, tak taky možná kecal. Jediné, co jsem dohledal v různých manuálech, je, že červená znamená „nepřistávej“, a to je něco kapku jiného.

       1. ocs: Tak mu vyšli zelenou (ale pořádnou!), třeba přistane a pak mu to vysvětlíš ruční posunkovou řečí.

       2. Myslim, ze takova 100 mm kulovka, ktera se hezky rozbali v nejakych 80 metrech a rozsype spoustu horicich elementu na prumeru 30 metru, potesi nejedno oko bez ohledu na barvy. Ohnostroje jsou krasne.

        Stran tech raket nevim. Klasicke svetlice jsem vystrilel, pri dnesnich cenach Zevety je v podstate nesmysl je kupovat a pokud se tyka ohnostrojnych raket, tak ty ze sasady nepouzivam, protoze mi prijde byt hloupe mit propichnute oko az do krku od padajici stabilizacni spejle.

       3. Loni o silvestru jsem takhle vyprovodil z lokálu jednoho votrapu římskou svící.To je stará čínská ruční palná zbraň.

    3. Hele, hned po revoluci se roztrhl pytel s nadavanim v Brne-Turanech a ze ten kraval se neda poslouchat, ze se tam neda spat a ze jako to letiste musi pryc stejne, jako Slatina. Nejakej cas, uz nevim proc, to letiste v devadesatkach skutecne nefungovalo a lidi v Turanech rvali zase, ze to ticho se neda poslouchat, ze uz si na ten kraval zvykli a ted se budej. Normalne jsem si myslel, ze si delaji prdel. A nedelali. Pak se letiste zase zprovoznilo a byl klid.

 2. V jedné malé prdelce na Rajské strouze je takový domek. A v tom domku bydlí bývalý pilot An-225. A to jako fakt.

 3. Ad YouTube profil flyrosta: kanál jsem přestal sledovat poté, co před čtvrt rokem jsem přečetl pravidla diskuse pod jedním videem. Volně cituji „za škody na Ukrajině může Rusko. Kdo má jiný názor, bude smazán.“

 4. Trochu off-topic, ale chtěl jsem se zeptat, D-FENSi – ohledně dětí a youtube (píšete, že Kakunu zajímá zmíněný kanál). Jak kontrolujete na co se dítě dívá? Samozřejmě, zájmy je třeba posouvat žádoucím směrem, ale vím o případu, kdy dítě se zájmem o přírodu (stejně staré jako Kakuna) začalo koukat ekofašistická videa různých „influencerů“, kde je dětem podsouváno, že lidstvo je odpad a musí vyhynout, aby se příroda uzdravila. Tenhle názor pak to dítě přejalo, což u něj vyvolalo deprese. Youtube vnímám jako nesmírně nebezpečnou věc pro děti.

  1. Dobra otazka, obcas synovi vytknem vyber videa ale zasa ma snahu sa porozpravat o tom co videl a tak ho mam prilezitost ho troska skorigovat. Ale je to problem.

 5. Jedna technická, Bernard není za ANO ale myslím za STAN. Takže teoreticky by teď v Plzni měl jít do opozice.

  1. O fabriku ani tak nejde, slouží pouze jako důvod proč zbořit letiště, vyinkasovat miliardy za rekultivaci brownfieldu a pak pozemky rozkrást, pardon, výhodně prodat různým spřízněným osobám. že tam fabrika VW nebude už je víceméně jasné, ale oficiálně rozhodnutí ještě nepadlo.

   1. „…zbořit letiště…“
    – – –
    Politické důvody. Podobně jako Žatec…

    .

  2. Je za STAN. Kdysi byl i ČSSD, turista a prospěchář.

  3. Plzen povede koalice Ano, Stan, Pirati a PRO Plzen. Jen pro info.

   https://www.irozhlas.cz/volby/komunalni-volby-2022-plzen-koalice-spd_2209260716_ako

 6. Do Ruzyně zezadu, to je ještě dobrý. Ale až zavelí táto jedem kouknout na Mach loop https://youtu.be/0Wzh7Hou30s

  Nebo na Axalp https://youtu.be/YexzjxytNdo

  To už je trochu z ruky. Ale za vidění to stojí.

  1. Obe ty veci jsou muj maly sen :)

 7. Ten první link v Novinkách nahoře vede kamsi do nikam, more.

 8. Tyjoretici, co saz máte? Zkouška ere, pardon invence. :-)
  https://www.youtube.com/watch?v=zTTtd6bnhFs

 9. Vzkaz pro pana domácího. Letectví bohužel není „otázka názoru“. Resp. Sluníčková diskuse o tom, zda pilot dělal, či nedělal něco nebezpečného končí v okamžiku, kdy se dotyčný pilot nachází v igelitovém pytli. V souvislosti s havárii probíhali samozřejmě i diskuse o tom, jak probíhají ukázky podobných letadel a v návaznosti musím říci, že tvrzení, že se

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017