Bude se opakovat rok 1968? - zpět na článek

Počet komentářů: 116

  1. Společnost Shell PLC získala náklad ruské ropy za výhodnou cenu, čímž ukončila embargo, které si mezinárodní energetický průmysl sám uvalil na ruskou ropu.
    Podle lidí obeznámených s transakcí koupila společnost Shell v pátek 100 tisíc tun vlajkové ruské ropy Urals. Zaplatila 28,50 USD za barel (113,80 USD za barel, aktuální standardní cena, pozn. red.) pod cenou mezinárodní referenční ropy Brent, což je největší sleva v historii.

    1. to už tady šlo včera nebo dokonce předevčírem

    2. Jestli to koupili za 28.50, tak jen tak dál. Rusko má náklady na vytěžený barel jedny z nejvyšších na světě, rozhodně přes 40 dolarů za barel. Tohle by byla ideální sankce :-)

      1. pohádky máš pěkný, ale náklady mají něco pod 20 dolarů

        1. Omlouvám se za použití nevhodného termínu. Mezní náklady produkce jsou skutečně nižší a snad by mohly být $20, i když to mi přijde fakt málo.

          Breakeven price (kolik musí stát barel, aby byl producent dlouhodobě v zisku) v Rusku se uvádí mezi $33 and $72 ppb podle místa, v průměru přes $50 ppb, pro arktické projekty i přes $120. Fiskální breakeven price (kolik musí stát barel, aby ruský státní rozpočet byl vyrovnaný) se uvádí $70 ppb.

          1. tak snem každého kapitalisty je pod cenou nakoupit a nad cenou prodat, čehož bude v tomto případě hravě dosaženo ….

          2. netušim, co do toho motáš nějakej vyrovnanej rozpočet, pokud je těžba a prodej zisková, tak v pořádku, peňauze plynou – i když třeba míň

            jestliže celkový příjmy v rozpočtu klesnou, třeba na to zareagujou škrty

            ale osobně nemám strach, že by na tom skončili nějak blbě, zahraničních projektů, ze kterejch budou plynout desítky miliard (asi dolarů, nevim), mají dost, třeba taková turecká elektrárna se bude letos spouštět a Rosatom je výhradní vlastník, veškerej zisk (po zdanění) poplyne zpátky, další elektrárny v rozvojovejch prdelích jsou všechny na úvěr, kterej budou splácet postupně opět zpátky, atd., a ani nedejchám, že vo ty jejich poměrně kvalitní ingoty a případně i strojírenský výrobky nebude ve světě zájem, ať už kdekoli

            tady zahnívající ojropa s US of A si hraje na kdoví co, ale upadají každej rok a zbytek světa je velkej (a stále významnější), rád si nakoupí ruský technologie, zvlášť po slevě

        2. Pokud by měli náklady $20 na barel tak mají zisk $8,5. Oproti zisku $70 kdyby to prodávali za předválečné ceny (kolem $90 za barel) je to asi osmina.

          1. lepší malej zisk, než ztráta

            s ohledem na to, že za chvílu ropa bude za stopade, tak i kdyby dál prodávali za čtvrtinu, zisk bue stále lepší

            ale to nebudou, říša jasně řekla, že dodávky se přerušovat nebudou – takže teda většina evropy bude tankovat za pakatel, vládní kurvy u nás budou dělat zase pózu za prachy lidí a vohnouti tady budou tankovat za 60+ litr

    3. Takový detail, na ruskou ropu doposud žádné sankce vyhlášené nebyly.

      I když je určitě zajímavé, jestli Rusové už teď musejí prodávat za čtvrtinu ceny.

      1. byl to jeden tanker, zřejmě to rychle vylili proto, aby nemusel stát na mořu, to je dost blbý, nevidím důvod, aby se to stalo normou

  2. Pako,
    vystiženo perfektně, dal jsem za 1, ale průměr hodnocení ukazuje, že rusofobů chodí na D-F nezanedbatelný počet.

    S tím stěhováním to nevidím taky tak černě. Drtivá většina lidí tam odtud vypadla ke známým, nebo k části rodiny, která tady už pracuje a posílala domů peníze.
    Většina těch lidí tam ale má baráky, pozemky a jiné majetky, o které rozhodně nebudou chtít přijít, ať už to tam bude ovládat Serhij, nebo Sergej.
    Mají tam přátele, další části rodiny, možná v méně exponovaných místech, které se rozhodly to tam přežít. Mají tam širší zázemí a práce tam bude taky tři prdele – a myslím si, že Rus bude při obnově platit nejmíň stejně, jako Ukrajince platíme my tady. Jenže u nás často za jakože „nekvalifikovanou“ práci, přestože dělají naprosto totéž, co naši lidi.
    To protože my, nafoukaný jakože-západ, ještě nedávno součást stejného bloku, ve kterém byla i Ukrajina, jejich maturitní vysvědčení, nebo výuční listy z jednotlivých odborností ve většině neuznáváme. Musejí si tu dělat všelijaký debilní rekvalifikace, který vymysleli úředníci – jakoby elektrikář z Ukrajiny byl něco míň, než elektrikář český.
    Mají tam dokonce i stejné napěťové i ochranné soustavy, jako u nás – sice mnohde zastaralejší, odpovídající naší staré soustavě TN-C, ale pořád je to jenom o pěti, či třech drátech, jejich barvách a určení. Ale Ukrajinec „úkáčko“ je prostě něco míň oproti českému, třebas i naprostému nemehlu, který ani nechápe funkci fíčka.
    Časem oceníme i jejich schopnost improvizace, kterou my už jsme zapomněli. Oni totiž, v jejich místních podmínkách, si museli umět pomoct všelijak, aby to nakonec fungovalo, jak má.

    Nevidím to vůbec tak černě.
    Sere mě jedna věc a to ta, že se u nás nenajde nikdo, žádná zdatnější právní kancelář, která by mediálním mrdkám ten bordel co dělají, nakonec spočítala.

    1. zatim sem eště Ukčkovýho eletrikáře nikdy neviděl, zato sem viděl spoustu takovejch, co sou zedníci/obladači/malíři/podlaháři/truhláři/instalatéři/eletrikáři, to všechno dohromady, přičemž na co sáhnou, to stojí za hovno, pokud je u toho někdo nekomanduje, jak mají dělat

      to je totiž vono – u vyučenýho řemeslníka se očekává minimálně to, že bude schopen samostatně pracovat (aspoň podle plánku) a nezkurvit práci jinejch, ti lepší/nástavbáři pracujou i plně samostatně stylem vymyslet jak to udělat, a pak to zrealizovat

      občas se dá na některýho, co má pár buněk navíc, samozřejmě narazit – tak jeden z deseti, ten je pak zkouší nějak řídit

      jak už sem psal minule, pokud jsou vyučení v nějakým oboru a mají praxi, tak se mají doprdele snažit najít prácu v tom oboru, to jim pude, ne brát cokoli (a podle toho to vypadá)

      1. Dovolím si nesouhlasit. Mám ve svém dosahu výbornou partu Ukrajinců, slušní, skromní lidé. Krom jiného dělají i stavební a elektrikářskou činnost (m.j. taky vodu, topení, plyn, zahradnictví apod.). Naprosto čistě a spolehlivě, narozdíl od českých arogantních prasat, co si říkají „řemeslníci“. Vztahy máme takové, že jim bez problémů nechávám k dispozici klíče od baráku i od firmy. Za těch skoro deset let se nikde bez mého souhlasu nepohnula ani tužka na stole. A dělají za opravdu rozumné peníze. Všechno je to o lidech a jejich výběru.

        1. pokud si ten jeden schopnější založil vlastní firmu a vzal pod sebe prověřený lidi, to je ale trochu něco jinýho

          námezdná agenturní síla vypadá přesně, jak sem popsal

          1. Ne, nezaložil.
            Proč by měl být „schopnější“ jen jeden z nich? Je to pohodová parta několika slušných lidí, vše na neoficiálních základech, přímou ekonomikou z ruky do ruky.
            Nicméně, o agenturních pracovnících jsem z principu neuvažoval nikdy. Ani u tuzemských, natož u cizinců.

      2. Mne stavalo barak tak 2:1 UA vs CZ co sa tyka objemu prac a ludi. CZ vlastne len vodar a to bol imbecil k pohladaniu, snad tie trubky pod tym betonom vydrzia co najdlhsie. Zvusok stavali UA, na milimeter presne, s 2 excesmi (blbo namerali otvor pre dvere, prehodili pravu a lavu stranu, opravene do druheho dna bez kecov. Druhy exces boli obkladaci, ktori sice spravili pracu vizualne perfektne, ale asi nedodrzali nejaky technologicky postup, pretoze po 5 rokoch sla ta dlazba dole). Vo svojej IT praxi som sa dostal na rok do jednej IT firmy s vazbami na vychod, relativne dost ukrajincov, par rusov. Dovolim si tvrdit, ze vo vedomostiach a skusenostiach ma v niektorych veciach vcelku dost prekonavali. Takze asi ako kde. Ak si stavebna firma najme najlacnejsieho ukrajinca len kvoli cene, tak potom sa asi nemoze divit (a nemoze sa divit ani ked najme najlacnejsieho cecha alebo slovaka). Ja s UA nemam ziadnu negativnu skusenost.

        1. je fakt, že spousta dementů je i tady; neska sem se zas nasral do ruda, jak ti čuráci zasrali celej byt, předělávali v bytě hajzlík a protože to sou dementi a eště líní jak vandráci, tak kreténi nechali pozvodvíraný snad všechny dveře (případně tam furt dokola lezli dyž vedle měli voblak prachu), takže já teď budu jak kokot všechno umejvat, protože prach je tyvole i ve vedlejší místnosti, za rohem, ve vejšce dvou metrů

          to fakt nepochopíš…

          no takže vrchnímu debilkovi se vyseru na to, abych mu doma pomáhal se strukturkou, když mi, kretén, přidává prácu navíc, budu to po nich uklízet aspoň 4 hodiny, tak to holt budu dělat na jeho úkor, v pohodě, to mi žíly netrhá

    2. Jestli to nakonec nebude tím, že současný, mocenský útvar na tomto území už dávno není právním státem :-/

  3. Rusko zadržuje vývoz hnojiv, na Ukrajině asi letos pšenici nezasejou … Jsem zvědavý, jestli zase budeme mít na jaře všechny pole žlutý od Babišovo řepky nebo plánovači dostanou rozum a zasadí pšenici a brambory. Ukrajinců, co pšenici umí, budeme mít víc než dost. Ale sázím na tu řepku.

    1. Autisticky off-road 7.3.2022 v 12:52

      Pšenici mají na Ukrajině zasetou od září, ne?
      Ohroženo může být spíš setí kukuřice.
      Řepka, chlapče, je v ČR zasetá od konce srpna.
      Na Ukrajině pěstují řepku na ploše asi jeden milion hektarů a tuzemská produkce bude jen těžce sanovat i jen částečný výpadek ukrajinské produkce.
      Plánovači, kteří by měli dostávat rozum, již 32 let nepůsobí, zemědělec zasije to, co bezpečně sklidí a prodá.
      Taková pšenice nebo řepka z letošní sklizně je z části již půl roku prodaná.
      Zvýšit výměru polí s pšenicí již není možné, důvodem je strašidlo zvané osevní postup.
      Pokud Rusko zadržuje vývoz hnojiv, Západ přece může ke každému dělostřeleckému granátu přibalit pytlík NPK, aby pomoc zkompletoval, ne?

      1. Plánovači již působí 18 let, akorát namísto tabulek používají zdánlivě „tržní“ nástroje jako dotace na nepěstování či bioplynky, granty, subvence, kvóty na povinné přimíchávání toho či onoho, kvóty na zastropování výroby toho a tamtoho atd.

        1. Jan Mrcasik 7.3.2022 v 13:07

          Ach promiňte, já jsem ještě z té staré školy, ve které jsme se k plánování zániku druhu nedostali.
          Bohužel, při snaze o doučování končí učebnice většinou v kamnech, sice mi není zima, ale zůstávám nedoukem.

    2. To je tak, když se kluk z města moc kouká na filmy. Děda Komárek – „Na podzim prodám kravku a na jaře už nezaseju.“

      1. Bárta: Letošní léto se opravdu vydařilo. Obilí zlátne… Vypich: Až na ten sníh, koně měly se saněmi co dělat. Bárta: Ba ba, bude se těžko sklízet. V těch závějích…

  4. Podle mě tam dost podstatné momenty chybí.

    Už teď se asi dá říct, že v širším měřítku je strategický vítěz Čína- to tam je i uvedené.
    Ovšem s poznámkou, že Čína nestojí o silné Rusko, naopak, Čína má zájem o Rusko coby zlomený zaostalý zdroj surovin.
    Tímhle směrem se teď Rusko samo dobrovolně vydalo.

    Dál bych za strategické vítěze považoval i protiruské země v regionu, které -pokud by to Putinovi hladce prošlo- by čelily Rusku v budoucnu: Pobaltí, Polsko a i ČR.

    A už teď se asi dá říct, že Rusko ve strategickém měřítku prohrálo. Resp. nevidím žádný byť teoretický zisk z toho konfliktu, který by vyvážil ty ohromné ztráty (čímž vedle fyzických válečných ztrát myslím i ekonomické a politické ztráty).

    K tomu, že obyvatelé EU nebudou chtít platit trojnásobek za plyn:
    Jenže Putin jim dal společného nepřítele.
    Musíme se uskrovnit, protože Putin.

    Navíc se ty dopady dají vcelku snadno zmírnit tím, že se odpíská Green Deal a podobné věci (a opět za to může Putin).

    1. Inu, to je na debatu s kristalovou kouli.

      Ted sice lidi vykrikuji, ze se musi uskrovnovat, protoze Putin je zlo, jenze… jak dlouho jim to vydrzi? Prakticky vsechny suroviny lamou rekordy, Rusko zatrhlo export hnojiv, Madarsko zatrhlo export obilovin a kukurice, Ukrajina mozna zaseto ma, ale bude mit co sklizet?(pripadne ta horsi varianta, bude mit kdo sklizeT?) Inflace se dere nahoru, k tomu mame priliv levne pracovni sily. Velkym prijemcem obilovin je jiz mnou zminovana severni Afrika a treba Egypt uz planuje omezit dotace na chleba a to jeste valecne usili nedosahlo plnych nasledku.

      Nemluve o tom, ze cast firem bude nucena se preorientovat, protoze sankce.

      Da se ocekavat velmi spatna budoucnost a je celkem jedno, kdo na Ukrajine vyhraje. A zatimco bohatsi zapad na nejake uskrovnovani ma, chudsi vychod EU uz tak nadseny byt nemusi. Ona neni otazka, co se stane za rok. Ale co se stane za roky ctyri, az budou dalsi volby do snemovny. Ono se taky muze stat, ze v ty dobe vyrazne zchudnuvsi obyvatelstvo zvoli kohokoliv, kdo jim slibi navrat alespon k predvalecnemu stavu. A to muze byt pro Evropu docela pruser, uz ted maji ficak z Orbana a Polska, co az se k nim prida zbytek V4, protoze ekonomicky pujdeme do sracek? :)

      A reci o solidarite jsou hezke jenom do prvni krize. Byli jsme solidarni i v ramci COVIDu, jenom jsme si navzajem preplaceli ochranne prostredky, jak to dopadne, az lidi zacnou mit hlad, protoze najednou stoji vsechno 3x tolik, ale mzda rostla jenom ucitelum a politikum.

      1. A policajtům. V takové situaci hlavně policajtům.

        1. soudcům, protože když ty svinský svině nedostalou přidáno, je to dycky todlencto vohrožení nezávislosti (na čem? na právním neřádu a dobrejch mravech byli nezávislí snad odjakživa)

    2. Dodatek:
      Pak ještě jeden faktor je, co vlastně Rusové teď s Ukrajinou hodlají dělat.
      Jen dosadit proruskou vládu a odejít už asi nepřichází v úvahu.
      Na okupaci silou tam budou potřebovat ještě víc vojáků.
      Zároveň to už teď vypadá, že mají problém tu invazi materiálně zabezpečit (snaha omezit náklady by podle mě vysvětlovala dost z toho, co se stalo).

    3. A možno sa Rusi na tento scenár pripravovali dlhodobo – na to odstrihnutie od pomernej časti sveta. Majú najväčší flák zeme, to by v tom bol čert aby si tam nedokázali vytvoriť fungujúcu spoločnosť. Zoberú do klubu pár krajín a čo im bude chýbať? Cola? Hambáče? Pornhub? Na to sral pes.

      1. Něco funkčního se tam snaží vytvořit už několik století, ale jak carům, tak bolševikům se ty plány tak nějak nezdařily. Ani ty blbé splachovací záchody. A Putin podělal původně slibný vývoj během osmi let.

    4. @Joker> Dál bych za strategické vítěze považoval i protiruské země v regionu, které -pokud by to Putinovi hladce prošlo- by čelily Rusku v budoucnu: Pobaltí, Polsko a i ČR.

      Všude kolem sebe vidím strategické vítězství ČR. Ten rostoucí ekonomický růst, snižující se ceny potravin, energií, materiálů, služeb, nemovitostí. Rostoucí platy. Zvyšující se sobestačnost ČR. Českou republiku vedenou zkušenými lidmi a politiky, kteří přispívají k rozvoji, kam se podívám. Rostoucí kvalitu všeho. Svobodu slova. Spravedlivé soudy.

      Někdy mám dojem, že ta hysterie typu urá je spíše dětský způsob, jak se vyrovnat s tím, že Ćesko jde do zadele, a akceleruje tento pohyb.

      Česko vítězí. Konečně jsme v ČR porazili protibruselské síly. Konečně jsme v ČR porazili konzervativce. Konečně jsem v ČR porazili nepřátele Nového Zeleného Údělu. Konečně jsme zatli tipec těm deinformačním webům a sviním. A konečně máme klid na práci.

      Čeká nás růžová budoucnost. Kdo říká, že ne, toho si Igor Stříž podá, a bude muset sakra dobře vysvětlit, jak svá rozvratná slova myslel, šmejd jeden!

      Já to strategické vítězství ČR cítím a vidím všude kolem.

      Nešlo by s tou komedií a blbými vaty slov tak nějak přestat? A podívat se do skutečné reality? Do REALITY, ne to fantazií vycucaných z prstu?

  5. Pako opět ukázal vzorek běžné populace.

  6. Drobné info: Ukrajinci v noci rozstříleli raketomety v Černém moři rusákům nejmodernější fregatu Vasilij Bykov, podle rusů naprosto nejmodernější ve své třídě a naprosto stealth.

  7. Název článku mě vyděsil a rozbalil jsem ho jen kvůli udělení známky, ale nakonec jsem ho i přečetl a dal „za 2“, protože byl chvalitebný.

    Od výborné úrovně ho dělí autorův omyl v pohledu na nedostatek pracovních sil, potažmo nezaměstnanost. To je totiž složitější téma a zejména v pravicových kruzích je tabu se o ně hlouběji zajímat.

    Citát Chomskyho tak platí víc, než si běžná populace myslí…

  8. Když se člověk zabývá fyzickou ekonomií, dospěje jednou k zjištění, že – co se týče tématu mobility a individuální dopravy – to, co řeknu, vás udiví – od vynalezení auta neexistuje žádný vědecko-technický pokrok. Proč jsem dospěI k této výpovědi? Má to pořád ještě čtyři kola a NEROZUMÍM a spalovací motor a hotovo. A v osobní dopravě tím na světě přepravovat 6,5 miliardy lidí – to nebude fungovat. Tečka. A jako fyzický ekonom člověk zkoumá všechny potřebné procesy látkové přeměny ve výměně mezi lidmi a přírodou k dosažení nějakého ekonomického účinku. A ekonomický – ne ekonomický, ale materiální efekt je dopravit nějakou osobu z místa A na místo B. Jestli tam musí, to mě teď nezajímá. Ale jde o to, jaké vynaložení energie v úhrnu vývoje infrastruktury atd. bylo zapotřebí k přepravení osoby z A do B. A když to zkoumáte a abstrahujete to od peněz, jen z hlediska vynaložené energie – zjistíte u osobní přepravy a tématu auto následující: od vynalezení auta stoupá spotřeba energie k přepravě osoby z A do B permanentně. Takže žádná produktivita. My se tam sice dnes velice pohodlně dostaneme, s elektronickým zavíráním oken ZEPTAT SE ŘIDIČŮ, klimatizací, a zítra mi tam zabudují kávovar ale z energetického hlediska je to šílenství. Bude to fungovat pro bohatou část světa, ale ne pro všechny lidi. Představte si – nemusíte si nic představovat – tak to prostě je – v Evropě máme na 100 obyvatel 50 aut. A víte, jaký je poměr v Číně? Na 100 obyvatel 2 auta. Víc nemají. Jen celou spoustu Číňanů. Proto musel být silniční provoz v Číně – v Pekingu během olympijských her – regulován Kdyby to Číňané jen zdvojnásobili, už tu nepůjde vůbec nic. Ne abyste si mysleli, že dojde ropa – ne, nejdřív by zmizely všechny kovy pro všechna auta, která se musí postavit, aby měl každý Číňan vlastní auto. Můžeme jim na to upírat právo a říct, že jen my tady v Evropě smíme mít 50 aut na 100 obyvatel? Když Číňan řekne: poslyšte, my chceme mít taky 10 %. Jakým právem bychom jim to chtěli odpírat? Jen to nebude fungovat – a sice z fyzické stránky – to nemá nic společného s penězi – kvůli energii, přesunu energie apod. to nebude fungovat. Číňané ovšem také zapomněli Konfucia a Lao-Tse – vydávají se právě evropskou a americkou cestou. Dobrou noc, dámy a pánové.

  9. „Němci či Rakušané jim vyjadřovali solidaritu, ale že by někdo zvedl kvér a pomohl vyhnat ruské (polské, maďarské, bulharské i východoněmecké) tanky, o tom se dějiny ani přímí účastníci nezmiňují.“

    Proč by Němci, Rakušané nebo obecně Západ pomáhal vyhnat ruský tanky z ČSSR?
    1) Ani my jsme s nima nebojovali, naše armáda měla takové rozkazy.
    2) Oficiálně jsme si je sem vlastně pozvali.
    3) Vlastně to byli naši spojenci.
    4) ČSSR patřilo k Východu, tzn. byli jsme vlastně nepřítel Západu. Dokonce jsme si postavili na hranice ploty s ostnatýma drátama.
    5) Byla studená válka a my jsme v ní patřili k Rusku.

    Takže proč by jakákoliv západní armáda měla bojovat za jednoho ze svých nepřátel, jen proto, že ho napadl jiný jejich nepřítel, navíc ani nenapadl, ale prostě tam bez boje vstoupil a ještě byl vlastně pozvaný?

    Mimochodem, ty východoněmecké tanky sem ani nepřijely, sice to bylo v plánu, ale dostaly stopku. (Hranice možná přejely asi tak dva, ale hned se zase vrátily.)

    1. +1000, dík. Nechápu, jak někdo lucidní může napsat to, co cituješ.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017