No mozna je to to trochu od veci ale nechme se prekvapit, jak dopadnou ultra-nizko-emisni zony noveho londynskeho starosty planovane na rok 2019. Londyn je take tak trochu jurisdikce anglosaskeho prava. Horim zvedavosti jak pan primator Londyna, Sadiq Khan, [cti Ku-ant] prosadi myslenku a zda nasledne nedojde ke kolapsu mesta. Co znamena ultra-nizko-emisni zona v praxi? Ze by elektromobil? Nic proti elektromobilum, ale kdo na to dnes ma? Ze by likvidace stredni tridy v primem presnosu? Krnda Frnacova se uz take nechala slyset na tema elektromobilu v Praze. Kde asi vzala inspiraci? Na Morave se rika, ze na kazdou svini se vari voda…tak snad ano…
SkReT
vaří voda? No na Grose a Ransdorfa se uvařila, ale ostatním pořád nic. Věříte tomu? Já spíš začínám věřit tomu, že se vaří voda jen pro ty, kteří by tady chtěli něco dobrého.
moussa
a aby toho nebylo málo, tak skoro čtrnáct dnů je problém, protože v jednom tunelu hořel kamion. Dopravních expertů máme asi nejvíc na světě, ale žádný z nich nedokáže vyřešit triviální problém s uzavřeným tunelem a nejspíš si radostně mnou ruce, že bude práce dost a dost, protože kolony a zasekanou Prahu zejména těmi, kteří netuší, kudy uzavřený tunel objíždět, bude třeba zase nějak „vyřešit“.
K Pražskému okruhu lze říci, že kdyby byl kurva konečně (dávno měl být !) dokončen, a né jen jeho jihozápadní cca třetina, tak by nebyl problém. Leccos by se dalo objet (případně i druhou stranou). A 3.14če Kolínská a Krnda by si nemusely zvát urbanokaza aktivistu Gehla, páč dostavěný okruh by magisrále ulehčil více, než tento pán. Ale dictum selského rozumu, že obchvat jedině může ulevit tranzitu, zřejmě přesahuje duševní kapacitu všech výše jmenovaných.
Obecně tvrdím dlouhodobě a konsistentně, že stav naší silniční infrastruktury je permanentním zločinem tohoto státu na občanech. Na hlavy kurev politických (politzmrdů, ať dodržíme D_FENSovu terminologii) padají všichni chodci zajetí v intravilánu všude tam, kde měl být dávno obchvat. Všichni řidiči, kteří se např. rozstřelili o betonovou zídku uprostřed rondelu, který na onom místě ještě před pár měsíci nestál a nebyl žádný rozumný důvod ho tam stavět. Jsou to politzmrdi, kdo má na svědomí křížky rostoucí jako houby po dešti kolem našich mizerných silnic, rozbitých, rozkopaných, dokola blbě opravovaných, blbě vyprojektovaných atd. Okolo špatně klopených zatáček, míst s vadným odvodem vody. Okolo železničních přejezdů s páteřními tratěmi, kde už dávno mělo být mimoúrovňové křížení (včetně Studénky 2.0). Kolem silnice Hradec Králové – Mohelnice, kde měla být dálnice už před více než čtvrtstoletím. Atd. atd. …
kundohlav smrduty
Oprava, v poslední větě má být správně kolem dálnice H.K. – Mohelnice
beda68
beton poměrně špatně snáší vysoké teploty, takže důsledná prohlídka diagnostika po požáru v tunelu je docela normální věc.
když se někdo začne ohánět ing. pošvářovou jako autoritou, tak je jasené, že o problematice nic neví. provádělo se posouzení stavu mostu a most byl prohlášen za bezpečný (ty lidi co to dělali se pod tu zprávu podepsali a jsou za ní zodpovědni a to je trochu jiný kafe než keci v novinách)
a záslužná práce ing. pošvářové podle vás spočívá v čem? to že něco nepodloženého vykřikuje do médii a každej přitroublej politik se toho může chytit, když zavádí další level dopravího fašismu?
vykřikovat, jak je vše špatně a nehledat řešení to je ta záslužná práce?
Vo co v tom tunelu vůbec šlo, další runaway? Motor fakt normálně nechytne plamenem. U kamionu bych se vůbec nedivil, tam je taky naprosto běžný to ujíždět k smrti v podstatě bez údržby. Tragický je, že když se to stane, naprostá většina lidí vůbec neví co se děje a co s tím, takže nechá v lepším případě motor sám sebe zničit. V horším případě to občas blafne.
h72
Stavební materiály i konstrukce (kombinace materiálů) obecně VELMI špatně snášejí žár a požár. Většina lidí to neví, pak se plká. Důsledná kontrola všeho, doslova všeho, je vždy na místě, s tím, že se to stejně nedá prověřit. Za konstrukci, která prošla požárem, nelze v podstatě ručit. Jde spíše o zbožná přání a o statistiku – tak to i pojišťovny pojímají.
servisdok
Automechoši říkají, že to nejčastěji blafne od přehřátého = poničeného turba, jehož výměna je u náklaďáků dost drahá a tak to dojíždějí na smrt. Jinak v těch motorech prý nemá moc co chytit, pokavaď to není bez oleje a bez chlazení. Elektrika je jiná věc, ale prý ani od rozžhaveného alternátoru motor jako takový nechytne. To se prej dřív kousnou ložiska a buď to urve řemen a zároveň přestane u některých fungovat chladicí pumpa, nebo celý alternátor ulítne z držáků. Do kabiny k šoférovi se ale dostane jen signál o tom, že „to“ nedobíjí.
Jo přehřátý turbo může mít fakt vysoký teploty, ale co tam chytne? Olej?
Sysop
Kdyz v rakouskem tunelu prislo o zivot diky pozaru par lidi, tak se v tom hrabali… az na to prisli. Z protijedouciho nakladaku nekdo vyhodil vajgl, kterej byl nasat do vzduchoveho filtru protijedouciho kamionu. To zpusobilo pozar v motoru, ktery nasledne zapalil naklad. A vite co horelo? Plnej kamion margarinu. Brutalni teplote. Pokud se pamatuju, tak tam uhoreli i dost lidi v autobuse za tim kamionem a Rakusaci rikali, ze drive zacali horet ti, co na sobe meli obleceni z umelych vlaken. Takze kdyz hori v tunelu, nejlepe zahodit hadry… zima nam urcite nebude.
Nj, výrobce auta zcela zjevně selhal v základním myšlení a tak nedal na vstup vzduchu do motoru před filtr ani mřížku. Kombinace zmrdů a kreténů i v podobě huličů co dělaj bordel v okolí pak dílo dokonala.
grg
Ono zase toto bola taká zriedkavá situácia, že je ťažko za na ňu pripraviť, a keby tam bola mriežka, tak by sa stalo niečo iné. Shit happens.
Pokud tam mřížka není, tak se tam může nastěhovat taky třeba štěrk nebo nějakej hmyz. Jo filtr to veme, ale taky se rychle ucpe…nevim, todle mi přijde jako kretenismus, nedat na trubku se slušným podtlakem blbou mřížku…
Michalos
Pokud si to dobře pamatuji, tak tenkrát blafla první generace Volva FH. Nasávání je na levé straně nahoře na kabině. Nějaká mřížka tam je, žebra určitě orientovaná pro optimální kombinaci aerodynamiky + sání, což věřím, že je docela věda, kterou my tady nevylepšíme. To že se nasaje hořící vajgl je tak minimální pravděpodobnost, že s tím snad ani nikdo nepočítal. Písek nebo hmyz zachytí filtrační vložka, která právě od toho vajglu chytla. Když začne hořet filtrační vložka v plastovém pouzdře, všude kolem též hořlavé materiály a už to jede. A lidi se první udusili a až potom shořeli. Žádné běžící pochodně se nekonali. Zařvali ti, co se evakuovali směrem „na kopec“. Tunel zafungoval jako skvělý komín.
d_n
A nemůže chytnout třeba pneumatika od zablokované brzdy u návěsu? Možná si ten Polák říkal, že to ještě dá a tunel projede, no a nedal.
h72
To by asi mohla, teoreticky, ale to by se spíš dřív zablokovalo kolo, to jsem zažil – že se to přehřálo tak, že se matroš roztáhl nad mez, kdy se ještě vešlo jedno do druhého.
kundohlav smrduty
to: beda 68
V návaznosti na můj předchozí post: V prvním odstavci jsem chtěl poukázat zejména na to, že konečně (!) už ani vohnoutům z Hovinek není lhostejný stav silniční infrastruktury, po které jezdí (možná jsem to dost explicitně nezdůraznil; ale donedávna tam dominoval názor, že za všechno zodpovídá řidič, který vše musí předvídat, na jakékoli silnici musí přizpůsobit rychlost a způsob jízdy atd.).
K opatřením v tunelu a jeho nezbytné revizi / opravě po požáru se dobře a věcně vyjádřili h72 a zejména JVP. Díky jim za to. A ačkoliv do Práglu nezajíždím denně, radu vyhnout se výslovně strahovskému a letenskému tunelu si beru xrdci.
Pokud jde o dr. Pošvářovou, přečtěte si, prosím, můj příspěvek pozorně ještě jednou: jasně jsem ji uvedl slovy „ať již máme na (ni) jakýkoli názor“. [Chtěl jsem se vyhnout floskuli „kontroverzní“, protože je to přívlastek, který bytostně nesnáším, jakkoli na tuhle dámu by se i docela hodil. Její způsob vyjadřování ani politické preference určitě nejsou mým šálkem čaje, o (anti)ceně Nadace Charty 77 nemluvě. Za autoritu jsem ji rozhodně nikde neoznačil; jen mne nenapadá, jak by se dalo formálně zpochybnit, že ty dopravní stavby má opravdu vyštudovaný …]
Pokud se jmenovaná vyjádřila v tom smyslu, že tento stát není dobrým hospodářem, pokud jde o zadávání, kontrolu a převzetí dopravních staveb, jakož i platbu za ně (případně že D47 je zkurvená od začátku), pak se domnívám, že má prostě pravdu a že bylo dobře to říct nahlas. Nic víc a nic míň.
Že by M.P. svými výroky nějak aktivně podpořila dopravní represi, jsem nějak nezaznamenal… (můžete případně linknout, jestli mi něco ušlo)
Můj názor na vámi vzpomínaný posudek, že Lochkovský most nespadne (jen se musí měřit, zda se praskliny nerozšiřují …) je podstatně ovlivněn D-FENSovým článkem Zmrdi a failure mode, který jsem zde četl (http://dfens-cz.com/zmrdi-a-failure-mode/ – imho jeden ze zásadních textů, který na tomhle weblogu vyšel. Za přečtení stojí i salamovo pokračování http://dfens-cz.com/zmrdi-a-failure-mode-reloaded/ ).
beda68
ing pošvářová dělala ohledně d47 humbuk,ale štěkala dost na špatnou stranu. problémy které tam jsou tak jsou způsobeny na 90% zadáním a snažit se to hodit na zhotovitele není úplně košér.
a zrovna v tý ostravě byly jednu dobu až nesmyslný omezení rychlosti (když se ptáte, kde ta paní škodí řidičům)
to že někdo něco vystudoval nic neznamená i študovanej člověk se může chovat jako debil.to že kvůli jednotlivosti někdo není schopen posoudit celek je občas taky fakt.
silniční stavitelství, jako ostatně vše v tomto státě je svázáno řadou předpisů, takže vždy se musí dělat něco „špatně“
a kdy paní pošvářová byla na řsd jako šéf oddělení kvality, tak taky nic závratnýho nepředvedla
jfb
No zrovna to pokračování je naprostá demagogická pitomost. Ono totiž opravdu na tom kontextu situace záleží velice, jestli je to rozhodnutí správné, anebo ne. Defakto je to to nejdůležitější na celé situaci. Prostě ve sportu, a zvlášť v automobilovém jde o vítězství, hrana risku je posunuto dost dál, než u běžných situací, a do určité míry se tolerují i mrtví, prostě to k tomu patří. Také je rozdíl, jestli teoretická závada ohrožuje bezpečnost, nebo jen výsledek.
Např. příklad, kdyby se postupy v civilním letectví přenesly do vojenského v době války, tak letectvo nevzlétne a válka bude prohraná, což způsobí mnohem více mrtvých, než porucha u části strojů.
kundohlav smrduty
to: jfb
Tak nevím: Hranice rizika v automobilovém sportu (oproti běžné dopravě) nepochybně posunuty jsou; ale zajisté to neznamená, že nemají limit naprosto žádný. I v těch vyšších hladinách stále existuje hranice rizika přijatelného a nepřijatelného. Myslím, že velmi dobře to říká např. Niki Lauda před svou havárií na Nürburgringu 1976 ve skvělém životopisném filmu http://www.csfd.cz/film/301401-rivalove/ (pokud to někdo třeba ještě neviděl). V dané souvislosti se nelze také vyhnout otázce, kdo je oprávněn o přijetí rizika rozhodnout: zda technik, který sedí na prdeli, anebo pilot, který sedí ve voze (raketoplánu) a riziko smrti nese osobně. (Jiná formulace: jakou cenu pro mne má ujištění od kohokoli, že se Lochkovský most nezřítí, v tu chvíli, kdy pod mým autem skutečně padá ?)
Také mne docela pobavilo, jestliže jste onálepkoval cizí názor jako demagogickou pitomost, a poté o několik vět dále vystavíte důkaz sporem na aplikaci postupů civilního letectví na válečné podmínky.
jfb
Také jsme nepsal, že limit není žádný, ale že je rozdílný dle kontextu situace, což autor tvrdě popíral. To jsem také vzpomínal, že jde o to, zda závada ohrožuje bezpečnost nebo jen výsledek. Pokud např. hrozí upadnutí kola, což je extrémně nebezpečná situace, anebo to, že vypoví službu motor a závodník jen nedojede do cíle. TO je zrovna u závodů ohromný rozdíl v limitech. A ano, poslední slovo mívá jezdec.
Rush je vynikající film a také jsou tam oba přístupy, více safety x více rizika vyvážené, nic vyloženě nevítězí.
Ty válečné podmínky jsem právě připodobnil k tomu, co prosazoval autor, že jestli je rozhodnutí chybné, či ne, nezáleží na kontextu situace. že situace, kdy závodník nedojede do cíle závodu, a situace, kdy podobné rozhodnutí způsobí 100% smrt sedmi lidí je naprosto stejná. To je demagogie prvního řádu. Protože, kdyby bylo po jeho, tak by bylo nutné i ve válečných podmínkách 100% používat stejné předpisy a postupy, jako v civilu.
V6dy a všude a ve všem je nejdůležitější kontext. Správné rozhodnutí vždy vychází z poznání a pochopení kontextu, nic není absolutně správné, či špatné.
JVP
SHZ se v tunelu z mnoha důvodů neinstaluje. Jde o rychlou detekci a odvětrání, bo se zde jednoznačně preferuje ochrana osob před hodnotami. Dá se celkem zodpovědně říci, že v pražské oblasti jsou to tunely na okruhu, Mrázovka a Blanka, které jsou vybaveny opravdu na úrovni, zejména co se větrání týče a kde máte jakous takous šanci případný průser přežít. Nezkoušejte bourat ve strahovském nebo letenském. Rozhodně nemějte obavu, že by tunely nebyly prioritní pro hasiče. Předurčené jednotky mají své tunely včetně jejich mnohem rozsáhlejšího zázemí, prochozené, mají zpracované možné scénáře a plány zásahů, vzniklé mj. na základě rozsáhlých a pečlivých simulací a cvičení v konkrétním tunelovém komplexu.
Žádný požár v tunelu, zejména, pokud hořela chemie, není standardní situace. V rozsáhlém úseku jsou zničené komponenty všemožných technologických zařízení, je poškozena vozovka, kontaminována kanalizace a vzduchotechnika a to nejen žárem, ale i zplodinami, které vlezou všude a leptají a leptají… – celé se to musí vyčistit, povyměňovat, zprovoznit, přezkoušet. Docela se divím, že to za těch 14 dní zvládli. Ostatně jen na detekční kabel od lineárního hlásiče čekali týden, než ho dodavatel dostal do ČR. A to se musí vyměnit celý úsek, ne jen pár desítek metrů.
Ohledně tristního stavu okruhu a celkově dopravní infrastruktury nejsme vepři. To se ani snad komentovat nedá.
h72
Správný příspěvek – oni někteří machýrci nevdijó. A ani vědět nejni potřebí, stačí zažít. Tady jen zlehýbka vyhořel rozestavěný barák, prostě si tam v zejmě někdo ohřál tělo a možná pár buřtíků nebo dělal svařák. Jenže se pročoudily a částečně ohořely všechny šachty s kabeláží, kde to vzalo luft …. v baráku se budou muset vyměnit veškeré instalace, jednoznačně. To znamená bourat. A stejně to nebude stoprocentní, jako to bylo. je to daržší, než to postavit. A trvá to o mnoho déle.
servisdok
Tak nějak bych už nečekal, že se bude tak sofistikovnaá věc, jako je detekční kabel od lineárního hlásiče požáru vyrábět v ČR. Pamatuju se poměrně dobře, že se tu až do roku cca 1985 vyrábělo opravdu kdeco, včetně třeba ionizačních hlásičů kouře pro EPS. Ale počátkem 21. století už bych takovou specializovanou výrobu v obecné montovně neočekával. Kabel tedy nejspíše vyrábí na konkrétní zakázku nějaký jako-certifikovaný číňan, pak mi ale přijde jeden kalendářní týden jako dodací lhůta podlimitní zakázky poměrně přijatelný termín.
Doby, kdy se v ČSSR vyrábělo, někdy doslova na koleně skoro všechno, včetně speciálních armádních záležitostí, jsou asi nenávratně pryč. A některé jsme uměli i moc dobře, třeba Kablo Bratislava umělo docela dobře koaxy a vlnovody pro vlnové délky okolo desítky centimetrů, ale to je nenávratně pryč, mezitím se toho chytili jiní. A to platí i o dalších oborech, co jsme uměli opravdu dobře, bez pejorativního nádechu.
Bylo nezbytně nutno se věnovat prrosazování ideálu prravdy a lásky, navrracení nakrradených majetků a prrivatizacím, vše ostatní, pro tuto zemi třeba jen trochu důležité a užitečné, bylo tak nějak vedlejší.
pzkudk
Asi záleží na tom kde se člověk pohybuje. Já zase vidím spoustu výrob všeho možného, včetně velmi sofistikovaných výrobků. Samozřejmě, třeba kabely se už nikomu dělat nechce (ale to také nemusí být pravda, když jsme si nechali dělat na zakázku speciální kabely, dělaly se v ČR, sám jsem se byl podívat) ale zase se dělají jiné věci. Struktura průmyslu se holt dynamičtěji mění než kdykoliv před tím.
Honza777
ad: Struktura průmyslu se holt dynamičtěji mění než kdykoliv před tím.
Tedy upřímně, nevím Honzo, jestli bych se na vašem místě oháněl právě pod tímto tématem článkem odkazem na text, jako činíte vy, nehledě na to, o jaké jde dnes médium (vynechme dávno uplynulou historii). Nebudu ho nálepkovat, ale pokud se sami hlásí k Havlovi, Pithartovi, Rupnikovi a chlubí se partnerstvím s Forem 2000…
Pan autor Martínek se v textu dopouští zjevně nesmyslných konstrukcí: „Není obchodním tajemstvím, že drtivá většina šuntu má své přesně lokalizované místo původu“ (co by to probůh mělo mít společného s OBCHODNÍM tajemstvím)“, návazných logických klamů: „Je jím Čína“ (nevím, jak autorovi a vám, ale mně skutečně zůstalo utajeno, že by převážná část dnešní produkce špičkových světových značek, pocházející fakticky z Číny měla být „šuntem“), neznalosti geografie: „a okolní země“ (pošlete mu mapu, ať ví, kde jsou Jižní Korea, Hongkong, Japonsko, Taiwan…) Rovněž věta „Nevýhodou Číny je však skutečnost, že leží takřka na opačném konci zeměkoule“ naznačuje cosi o vzdělání autora, ale to už přejděme spíše s úsměvem, novodobý Jasánek prostě plane pro svoji pravdu…
Vysvětlení přichází o něco dále: „Odpovědi se mi dostalo, teprve když jsem vypátral reportáž z jedné čínské vesnice“ – tedy další článek „odborníka“, který si přečetl článek někoho, kdo čerpal z článku někoho jiného, kdo to slyšel „někde“ a učinil si názor. No budiž, já už dávno nemám novinářský průkaz, ale i tak si pamatuji, o čem byla novinářská etika.
Mohl bych ten článek klidně rozebírat dále, například tak, že to, co autor popisuje je vlastně ztělesnění recyklačního ideálu, při pohledu na nějž by každý zeleně uvažující evropský „liberál“ musel dostat orgasmus, ale už se mi nechce, bylo by to zbytečné.
Autor si ve zkratce stěžuje na to, že lidé i trh se chovají v korporátně-fašistickém systému logogicky. Jen mu nedochází, že právě i on je součástí a propagátorem onoho systému, protože jinak by rozhodně nemohl publikovat tam, kde publikuje.
Nerozumím ale vám, že ten blábol linkujete.
Honza777
Pochopte, že pokrok, což je jen „jiný název“, newspeak a eufemismus pro cestu do prdele, nejde zastavit..:-)
Jedině ukázněná mysl chápe realitu, Winstone. (G. Orwell)
h72
Myslím, že víš kulové o tom, co všechno se v Čechách vyrábí a co lze sehnat, na zakázku a na míru.
servisdok
Máte velmi pravděpodobně pravdu.
Háček je jen v tom, že už to nepatří nejen státu /to bych ani neočekával/, ale bohužel ani českým firmám či lidem, dotyčná sofistikovaná produkce se v ČR často ani nesmí prodávat, je určena pouze pro export do západoevropských zemí+USA. Pro nás, Čechy, je určeno něco zcela jiného. Místní zde platí pouze za nenáročnou námezdní sílu, veškerý zisk z této sofistikované produkce odtéká jinam a po ukončení či přesunu zůstávají pouze ekologické škody. Setkal jsem se s tímto jevem ve tří odvětvích a nevylučuji, že se tak neděje i v mnoha dalších.
Trochu potíž vidím v tom, že jsou to převážně produkty, které nejsou určeny pro nás, místní.
Jen ze „svého“ oboru mohu sloužit několika odstrašujícími příklady, kdy příslušný obor, u nás celkem vyvinutý a dobře funkční, dopadl mnohem, mnohem hůře, než soused z Mladé Boleslavi.
pzkudk
Ano, také vím o oborech které to dost ošklivě a nespravedlivě schytaly. A taky jsem viděl nečekaný rozvoj jiných :-) Bohužel tohle tady asi nerozhodneme a 1300 zaměstnanců statistického úřadu má asi jiné úkoly než mapovat strukturu průmyslu :-)
JVP
Tak v tomto tunelu je systém EPS Esser, což je původně německá firma, dnes požraná koncernem Honeywell. Základní systémové jádro tj. ústředny, bodové hlásiče, kopplery a pod. mají vlastní a dělají to dílem v Neussu, dílem v Rumunsku. Speciální hlásiče tj. plamenné, lineární – jak kabelové, tak optické, nasávací a jiné, kupují od specifických výrobců a více, či méně je integrují do svého systému (technické detaily by byly obsáhlejší nad rámec příspěvku). Dělají to tak stejně i ostatní výrobci EPS jako Schrack, Siemens, Menvier, Zettler a jiní.
Ionizační hlásiče se v Evropě, pokud vím, takřka již nevyrábí a to z důvodu přítomnosti zářiče ionizujícího záření, s čímž je neskutečný oser stran evidence a konečné likvidace. Výjimkou, kde se ještě dělají je, budete se divit, tato republika. Konkrétně je dělá bývalá Tesla Liberec, dnes fa Lites, kteří stále vyrábí a vyvíjejí nové systémy EPS (záměrně hovořím o systémech – to zdaleka nejsou jen hlásiče, to je celý systém prvků vzájemně nezaměnitelný se systémem jiného výrobce). Ostatně tuhle fabriku jste asi měl na mysli. Jejich EPS není špatná, mají nespornou výhodu, že před plyšákem tady všechno byl jen jejich systém a tím, že jejich nové ústředny umožňují zpětnou kompatibilitu se staršími prvky, daří se léčit a udržovat při funkčním životě EPS i 40 let staré.
Ohledně toho kabelu v tunelu – nejde o běžný metalický vyhodnocovací kabel, který prostě někde přehoří, udělá šlus a systém ví, že v tom a tom prostoru má požár, bez ořesnější lokace. Jde o optický kabel v systému (ke kabelu potřebujete vyhodnocovací jednotky a jiné příslušenství, které dále posílá informace do ústředny EPS), který umožňuje hlídat, myslím, až 8 km tunelu jedním kabelem a detekovat jak vznik, tak zejména místo požáru s velkou přesností. Myslím, že to Esser vozí někde z Japonska a prodávají pod svou značkou, byl-li by zájem, mohu zjistit. Takto speciální záležitost se dělá zakázkově v objednaném druhu a rozměru, není to skladovka. Zcela jistě by bylo možné takový systém vyvíjet a vyrábět i u nás, ale prostě se to nevyplatí. Mj. kabeloven a dobrých kabeloven tu máme spousta. Málo co se sem vozí ze zahraničí, možná zrovna ty koaxy jsou tou výjimkou.
Jestli jsme uměli něco dobře, tak to rozhodně nebylo zásluhou soudruhů. Bylo to zásluhou poctivých, chytrých a šikovných fachmanů, kteří odborně vyrůstali od konce 19. století a kteří své řemeslo předávali generacím následujícím, po válce pak zhusta proti vůli soudruhů, kteří si s nimi velmi rádi vytírali pozadí.
A jestli se něco tzv. vracelo, tak možná hokynářství a malé dílny. To gró průmyslu si soudruzi podrželi a předali svým překabátěným dětičkám po plyšáku. Ta kontinuita byla ale už dávno přervaná a není se čemu divit, že se těžko konkuruje zemím, kde si hospodářství nenechali pokurvit soudruhy.
servisdok
Děkuji Vám, JVP.
Něco malinko vím o tom, jak r. 1949 vzniknuvší Tesla k většině duševního vlastnictví přišla.
Zachoval se plný dřevěný „vojenský“ kufr plný velice zajímavých dokumentů, které by bývaly mohly /při správné sebevražedné aplikaci/ Tesle jako takové i dlouho po válce zle zatopit.
Můj strýc, babiččin bratr, původem hradečák, byl vyučen radiomechanikem v Telegrafii Pardubice. Něco jej ale táhlo na Moravu /sloužil zde u vojska/ a v REL Electrum Brno narazil na tetu :-), shodou okolností brigádní účetní odsud.
To už se ale schylovalo k bolševickému převratu a násilné likvidaci jak Telegrafie, tak RELu a dalších 46 větších soukromých firem z oboru. Sám se v oboru dosud pohybuji a studiem obsahu toho kufru jsem strávil mnoho stovek hodin.
ocs
Podnik Tesla byl poněkud násilně stvořen už někdy v březnu 1946, pokud se moc nepletu. To ostatní platí bez výhrad — bylo to bolševické svinstvo, a že to bylo před ’48 na věci nic nemění, protože Beneš to prodal bolševikovi nastojato už ve ’43 :(
JVP
Stran aktivit presidenta nadrobitele považuji za nejsmutnější výročí to, které bylo minulý čtvrtek. Ale uznám, že jsem v tom osobně interesován a někdo jiný by považoval za fatální jiný myšlenkový výron zmíněného pána.
servisdok
No ano.
Já to měl vůbec díky strejdovi, babičce a trochu i našim ve škole hodně těžké, zvlášť v dějepise a občance..
ocs
No… zrovna postavení Beneše (a celé Maffie, Masaříkem počínaje) je z tohoto hlediska poměrně zajímavé, neboť bolševik je hrubě odsuzoval (Masaryk přece nechal u Duchcova střílet do dělníků!), a tedy každý soudný člověk považoval bez dalších zdrojů informací za pravděpodobné, že to byli velmi dobří politici….
… což se od pravdy zásadně liší. Bohužel, studium historických zdrojů, zkušenosti příbuzenstva z Lán a jiné podobné ukazují, že bolševikův odsudek byl krajně matoucí a dvojnásobně prolhaný, neboť, bohužel, šlo o grázly par excellence — byť zcela jiným způsobem a v hodně jiném smyslu nežli v tom, o němž hovořil bolševik.
servisdok
Víte, ono bylo těžké zkusit nevěřit člověku z poměrně blízké rodiny, zvlášť když moji rodiče to, s čím jsem za nimi přišel, nijak zásadně nerozporovali. Ale dodnes jim tak trochu mám za zlé, že mě nechali se plácat v takovém dvojitém mlýně, ve dvojitém tlaku – jinak to člověk slyšel doma a úplně jinak ve škole, bylo hodně těžké to ustát zvlášť za situace, kdy jsem neměl žádnou možnost si to nějakým objektivním nástrojem ověřit.
Když jsem se doma na něco ptal, tak to skoro vždycky bylo takové -jakoby neurčité- pokývání hlavou, ve vzduchu viselo nevyřčené nařízení „mysli si o tom, co chceš, ale ve škole drž hubu“. Alespoň jsem to všecko tak chápal, represe ze strany školy a pak i jinde to jenom potvrzovaly. Zásadních věcí se to tak nějak netýkalo, to jsem vždycky uslyšel „měl bys vědět, že“ a následovaly jakoby rady do života. Naši se nějakým širším věcem okolo historie a dějin vůbec tak nějak vyhýbali. Bylo to na hovno – strejda mluvil jinak, naši o tom odmítali nějak víc mluvit, v knihovně nebylo nic, co by nenapsali či neschválili bolševici, nebo kde by člověk mohl najít černé na bílém, co jsem věděl od strejdy. Jeden jediný kantor, dějepisář-občankář, vedlejšákem místní kronikář mi rozuměl. A ve škole všecko, co jsem slyšel doma či od strýca, naruby. Pro mladého člověka je taková situace fakt na hovno, měl jsem problémy ve školách a ostatně i na vojně i v práci, furt něco – stačila blbá či trefná poznámka a už to jelo.
Já jsem byl vůbec divné děcko. Ostatní lítali po zamrzlém potoku a vůbec po venku a já seděl v ajnclíku, v ruce letovačku.
Nikdy jsem neuměl pořádně bruslit, hrát fotbal, plavat a tak, prostě všecko, co každé „normální“ děcko zásadně v té době mělo umět :-) Zajímaly mě vždycky úplně jiné věci, než by měly a naši se mnou měli trochu potíž, zvlášť v tak pitomých časech.
Třeba po osmašedesátém bych nechtěl být svůj rodič, přerazil bych se na dva malé.
ocs
No, ono je to občas těžké asi. Já si celkem jasně vzpomínám, kterak na mé jisté úvahy a teorie stran společenského uspořádání otec — dej mu Pámbu věčnou! — reagoval zhruba ve smyslu „Ty blbe, já to jako kluk viděl stejně, a řeknu ti, v Jáchymově ani v hradčanském Domečku to fakt nebyla sranda…“
Pak už to začalo celkem rychle dávat smysl, ačkoli samozřejmě člověk v pubertě a rané adolescenci má vždy tendenci poněkud riskovat, no, mně to celkem vždy prošlo, na rozdíl od třeba takového Pavla Wonky jsem měl z prdele kliku.
Nejhorší je, že se to pomalu vrací. Jistě, ještě zatím ani zdaleka nejsme v témže hnoji jako tehdy, to zase ne; ale blíží se to, a ať koukám jak koukám, nevidím způsob, jak to zastavit :(
h72
On to měl každý trošku jinak a také se to lišilo místo od místa. Vždy to bylo o lidech. Byly lokality v Čechách, kde se místní soudruzi předháněli v šikaně „jim podřízeného“ spoluobčanstva, jinde to zase spíše soudruzi kryli a pod deštníkem jimi vytvořeným byla svoboda (v mezích daných systémem, jistě). U nás např. byl pečenej vařenej mladej Vaculík, měli jsme doma celou edici Petlici a 64 Publishers, s dalšíma lidma se samozřejmě taky mluvilo, a na školách, kam jsem chodil, byla naprostá svoboda, rozhodně se tam nesoudruhovalo, učitelům se říkalo jménem, případně pane a paní!!
ocs
No, mně se vždy vybaví velmi rozumný a smysluplný rozbor na Necyklopedii: „Prezident Edvard Beneš se zasloužil o stát.“ Tato deklarace bohužel neprozrazuje, o který stát se E. Beneš zasloužil. Česko to asi není, neboť vzniklo až 45 let po jeho smrti. Napadají nás následující interpretace:
• E. Beneš se zasloužil o sovětský stát …tím, že mu zařídil (zejména na uran) bohatou a poslušnou kolonii.
• E. Beneš se zasloužil o bavorský stát …tím, že do něj vystěhoval 3 milióny pracovitých lidí, zatímco líné ponechal doma.
• E. Beneš se zasloužil o australský stát …tím, že nikdy nevkročil na jeho území, ani se mu nepřiblížil blíže než na 4000 námořních mil.
JVP
Jojo, také mě napadaly podobné otázky, o který že stát se ten pán zasloužil. Až se někde uvidíme, pripomeň mi, abych Ti vyprávěl jeden příběh plný paradoxů o třech bratřích, z nichž jeden mu pomáhal ustavit republiku a nakreslil mu jí, druhy měl štěstí, že umřel o rok dřív, než se on vrátil z Anglie a toho třetího pak on zruinoval a v podstatě předčasnězabil.
icu
Snad se mi povede být poblíž ;)
servisdok
Ano, máte s rokem vzniku pravdu – já to blbě napsal. Myslel jsem tím rok, kdy byly všechny tyhle soukromé firmy násilně znárodněny, okradeny o majetek i duševní vlastnictví zároveň s patenty a začleněny do Tesly. Do té doby /do bolševického převratu a krátce po něm/ na to neměli žádný zákonný nástroj..
Do osmačtyřicátého roku se o tom údajně jen potichu mluvilo, soukromí majitelé/akciovky/zahraniční akvizice se i přes hrozný poválečný nedostatek materiálu snažili co to šlo, aby pomohli státu nahradit poničené a Rusy ukradené. Třeba další brněnská firma, Iron Radio – ing. Galoda po válce firmu postavil na nohy nevídaným způsobem.
Jako šušeň i jako mládežník jsem celkem uměl poslouchat, protože mě to zajímalo. Jednak byl strejda cenným zdrojem materiálu:-), ale hlavně rádce, takový můj trochu jako vzor a byl po ruce, kousek od baráku. Někdy jsem odtamtud chodil až v noci a zaspával do školy. Já totiž moc neměl kam jít pro radu, v „naší“ větvi rodiny jsme žádnou „elektroniku“ ani elektřinu neměli. Nevím ani, proč mě to už od nějakých osmi tak baví.
Větší úsek materiálu z „kufru“ se týká právě pardubické Telegrafie – až notnou chvíli po strejdově smrti jsem pochopil, proč strejda o Tesle jako takové mluvil tak hrozně.
LWG
Re: ocs 5.11.2016 v 22:03
Prodal na stojato už 1943. To nechápu, že v GB, kde ho měli pod nosem, ho nekoupili dříve. Už tenkrát očekávali, že zdejší území bude předáno do zóny vlivu druhé strany? O tom, že slyší na zahraniční pobídky nebylo sporu – už v osmnáctém byl součástí politické skupiny, jejímž prostřednictvím byla vykonána pomsta na RU jako poraženém nepříteli (a z mě neznámých důvodů nebyl její ekvivalent vykonán na D – to až po WWII).
ocs
Zjednodušil jsem to, asi — omlouvám se — až do nesrozumitelna. Měl jsem na mysli důsledky Benešovy politiky projevené explicitně na Teheránské konferenci; osobně si myslím, že do té doby to ještě bylo možné zastavit (dejme tomu kdyby někdo rozumný Beneše praštil po hlavě a vzal to místo něj), po ní už nebyla šance. Ale mohu se mýlit, jako vždy.
Jinak ale Beneš podle dostupných informací pravděpodobně byl sovětským agentem už dávno předtím, takže reálně vzato to nastojato prodal dávno předtím. Ostatně v současnosti mám na základě historického studia za to, že Masarykovy legie mohly ale nechtěly spláchnout bolševiky kompletně a zcela hned v rámci Velké Války :/
shane
nojo, chtěli domů a nechtělo se jim umírat někde na Sibiři rok po válce. Stejně jako západní intervence. Kdyby se do toho Dohoda pořádně obula, tak mohli s bolševikama rychle a definitivně zatočit. Jenže už měli všichni válčení plné zuby a navíc zbídačená hospodářství. Tak to tam chvíli pytlíkovali a pak to zabalili.
LWG
Legie: Nemám v tomto moc informací, ale myslím, že vzhledem k nepřehlednosti situace (moc stran, velká rozloha potenc. bojiště, atd.) byl těžké na místě říci, jaké jsou šance stran – navíc jim to asi nepřipadalo jako úplně jejich boj. Po pravdě řečeno, v takové situaci bych se také snažil vypadnout.
Teď mě napadlo, že kdyby na tom byli legionáři tak dobře (a věděli o tom), asi by prošli rovnou na západ.
shane
On byl taky problém, že vlastně neexistoval jednotný protibolševický odpor. Těch kohoutů na smetišti bylo moc a každej si jel po vlastní lajně. Wrangel, Kolčak, Děnikin, Kornilov, Judenič, Semjonov, Dieterichs, Machno, Antonov, pPepeljajev a kdovíkdo ještě. Sice teoreticky bojovali proti stejnýmu nepříteli, ale o nějaký těsný spolupráci nemohlo bejt ani řeči. To, že bolševici zavraždili cara i s rodinou byl z jejich strany geniální tah, protože se zbavili toho jedinýho, co mohlo bělogvardějce spojit dohromady.
pzkudk
To je škoda, že se nepoužívá SHZ. Třeba u Bubenečského tunelu v Praze by to bylo vyloženě jednoduché, tam by stačilo jedno dostatečně velké šoupě.
JVP
:-) Jo to by mohlo zafungovat. U jakéhokoliv méně výkonného systému máte vysokou míru rizika, že to buď nebude mít efekt, bo ropné látky, nebo to naopak efekt mít bude, až se voda smíchá s nějakou chuťovkou z poškozeného nákladu, bo na ADR se u nás docela kálí. A zcela jistě si těmi kvanty vody, kterou nevím, jak tam dostanete, uplácáte kouř k zemi, čímž bude drahé a účinné větrání k ničemu, což přítomné osoby ocení tím, že tiše zesnou, neboť nikoliv plamenné teplo, ale horký a jedovatý kouř zabije devět z deseti obětí požáru.
Sysop
Pozar ropneho vrtu se hasi vybuchem, ktery to sfoukne. Mozna i tam by bylo lze hledat inspiraci ;-)
SkReT
nechápu proč by v tunelu nemohly být sprinklovací hlavice, nebo nějaké jiné automatické sprchování, vodní mlha…. lepší být mokrej než přehřátej.
Stejně tak enchápu proč jsou u prostřed tunelů, takový ty „odpočívadla“ s kolmou stěnou, o kterou se rozpáře kde co, jako ten autobus s těma dětma… Jak kdyby tu plochu nemohli vylít betonem zešikma.
je to o těch architektech, kteří tam jsou dotlačení rodičema a vyučují jej staří komunisti s titualama delšíma než jejich jména s kostnatělími názory a zaseklým myšlením v roku raz dva!
ygorek
Ta odpočívadla slouží k parkování servisní a požární techniky a bývají umístěna u průjezdných nebo servisních propojek mezi tunelovými rourami.
V propojkách bývá slušně obasazená místnost s rozvaděči, jsou tam i vodovodní šachty )pokud má požární vodovod více tlakových pádem), vzduchotechnika (zvlášť, je-li nad propojkou „výdech“ nebo šachta s únikovým schodištěm).
Pokud si řidič místo řízení hraje s videorekordérem, může narazit na cokoli.
Tunely naštěstí architekti nenavrhují.
Právě tunely v ČR jsou dokladem opaku vašeho tvrzení.
Například použitím NRTM.
Nevím, co je o architektech, ale váš příspěvek je o blbosti.
SkReT
Seš debilní píča nebo neumíš číst ty zkurvenej idiote? Nechápeš že když napíšu že ten beton má být prostě kurva zešikma, tak má být kurva dopiče zešikma a ty píčo a je mi u prdele jestli to maloval architekt nebo projektant, ale výjezdy z tunelu projektujou architekti, tak jako nevím, buď seš asi ty vylízaná idiotská píča co si o sobě myslí že všechno ví a nebo to opravdu nekreslí architekti a pak je to v pěkný píči a nedivím se že je to tak v píči jak to je, místo toho aby se to udělalo LÍP! Ty píčo v čem chceš v tunelu narazit aby ti to rozpáralo auto ty kundo vyjebaná? Pěkně jsi mě nasral ty zmrdskej kokote s ptačím mozečkem. Iditoe, vůbec jsi o tom nezapřemýšlel protože ty máš tak malej mozek kterej ti akorát řídí otvírání a zavírání řitního anusu pro kopulování s buzerantama ze smíchovskýho nádraží. Ty ubohá trosko posraná a pochcaná, cos dokázal tím žes napsal zkratku NRTM… já ti taky napíšu teďka zkratku ty pizdo vyjebaná: „BDPČVZTPP“ a víš co to znamená? Né? já ti to prozradím ty vypatalná hlavo, protže to ani google nenajde: „Bež Do Píče Čůraku Vyjebanej Zmrdanej Tlustá Posraná Pizdo!“
h72
To byl otevřený dopis poslaneckému klubu KSČM? :)
SkReT
piča jako mě jsou teďkom komunisti u prdele, tady je potřeba udělat převrat ale né kvůli zemanovi, ale kvůli té oligarchii a bezpráví co tady v poslední době kvete. Úplně mě tady sere všechno, ale nemíním se odsud stěhovat, spíš tady nastolím pořádek že ti zkurvení pražáčci a napojení přísavky na státní rozpočet budou sekat latinu kurva.
h72
Nu, ale značný díl ODS a ČSSD zmrdů se rekrutoval z Moravy. Ty se hlavně modli, temperamentní člověče, ať v Americe vyhraje Trump. Je to jen malý dílek do budoucí mozaiky, ale změny jsou sakra potřebí. Máš pravdu v tom, že je už dost lží a zlodějen, podvodů a vražd. Následovat musí změny v Evropě, jinak se naše děti budou mít hodně blbě.
SkReT
Ty voe další smažka, na čem jedeš? Herák, perník, koks? Vážně si myslíš že je důležité jak volby v USA dopadnou? Ty jsi spadl na hlavičku ne? TTIP aji další svinstva budou prosazeny ať to vyhraje ten, nebo tamten anebo plyšová hračka. Prober se ty pizdo, oprátka se stahuje a nový světový řád klepe na dveře… tedy spíš už zaklepal, odemčel a teď už je jen otvírá.
Sysop
Nevztekej se, h72 ma pravdu. Jestli vyhraje Hitlery, tak celej ten prooser nabere forsaz, to si pis! Podivej se, co ta kunda napachala v Lybii, na Blizkem vychode apod. V Evrope klidne udela to stejny, jen aby udrzela ‚USA great again‘.
h72
SkReTe, kupodivu, lidé jsou stále lidmi, a pořád je důležité, kdo s kým mluví a jak se u toho tváří a jaký tón hlasu užije a jaké má charisma. Trump tedy může leccos změnit.
SkReT
nevěř tomu
Sysop
Re: h72
8.11.2016 v 19:15
Ja si nemyslim, ze Trump neco zasadniho zmeni, protoze je v tom divadylku sam. Ale uplne postaci, kdyz to nebude takova svine, jako je Hitlery. Trump alespon nema na rukou krev.
Od Vlka jeden vtipek:
Prezidentští kandidáti Clinton a Trump přijdou do pekárny.
Hillary ukradne tři rohlíky, strčí si je do kapsy a říká Donaldovi:
“Vidíš, jak jsem chytrá? Mám to, co chci, pekař nic neviděl a já ani nemusím lhát. Já vyhraju volby!!!
Donald odpovídá:
„Krádež a klam, typická nepoctivost, jakou předvádíš Americe stále. Ale já ti ukáži čestný způsob, jak se dostat ke stejnému výsledku“.
Pak požádá majitele pekárny o rohlík se slovy, že mu ukáže kouzlo. Sní jej, a požádá o další a další. Když sní třetí rohlík a pekař se začne zajímat, v čem spočívá to kouzlo, tak Donald říká:
„Podívej se Hillary do kapsy.“
Vypatlátor 2.0 Brněnskej Kanál edition. Myslím, že takhle nějak mluvil Hollan, když ho chytli v autobuse jet načerno.
SkReT
Nevím u toho jsem nebyl. Dfensi a když jseš tady, prej jsi vystoupil z anonymity? Tak kdo teda seš?
h72
SkReTe, to je velmi nekorektní dotaz. Internet byl konstruován (asi v chorých – čti: svobodných – myslích) tak, že se zde stýkáme anonymně, přesto zcela otevřeně a upřímně, ovšem bez sdílených intimit. DFensova identita je dobře známa, ale pro naši komunikaci zde, pro plodnou debatu a pro polemiky, to není vůbec důležité.
SkReT
už jsem si to našel ty pizdo, nástrojář ROBERT BOSCH České Budějovice. Tak nechápu co se sere do našeho Brna. V Budějovicích nemůže nikdo bydlet dobrovolně, to je diagnoza. :D
Však si ji piš, ty ryzí podobo, od toho jsme tu pro tebe :)
SkReT
dík, alespoň někdo si na mě udělá čas, když ti negramotní ušoplesci kliknou na ignorovat a pak se diví že ničemu nerozumí a jen mě dál pak nasírají.
h72
Já myslím, že tě lze číst, filtrovat si sprostá slova a jiné debility …. jen to je pracné – proč číst mezi řádky, když by to mohlo býti psáno přímo, prostými slovy?
SkReT
žádám vysvětlení, došlo kafe a už nechápu souvislosti. snad zítra dobrou noc.
servisdok
A myslíte, že Vás bude dost?
servisdok
Jo, je z něj TV hvězda :-)
Nenechal jsem si to ujít.
To natáčení ale musely být pro Vás osobně dost galeje, nepletu-li se? Něco málo jsem Vám zahlédl ve tváři, pár věcí Vám nebylo příliš po chuti.
ygorek
Kolmé stěny výklenků a zálivů vyplývají z postupu ražby a budování primárního ostění.
V tunelu lze naznačeným způsobem narazit do lecčeho – hrany portálu, SOS výklenku, hydrantového nebo drenážního výklenku, když pomineme servisní záliv.
Stejně tak lze narazit do mostního pilíře nebo přehradní zdi, řidič má řídit vozidlo a ne si hrát s videopřehrávačem.
Může totiž narazit i do automobilu před sebou nebo vedle sebe a ty také nejsou udělány dostečně šikmo, aby se trouba neporanil.
Analogicky: majitelé rohových domů zkosí rohy těchto, aby si nepozorný řidič neublížil.
Co se týče té zkratky, použil jsem ji, protože je lidem dotknuvším se problematiky známa a jsem líný ji rozepisovat. Podobně jako bych v rozhovoru s vojínem v ZVS použil BVP ve tvaru bévépé a nikoli název v plném znění.
1) u spousty tunelů kterýma se dá na jižní moravě jezdit, jsou tady ty ostré hrany, které jsou s přesahem 1m a víc. Když dojde ke ztrátě možnosti řízení (třeba zaseklé řízení, technickou závadou) tak auto nebo kamion či autobus sice narazí do stěny tunelu, ale poté se srovná rovnoběžně se stěnou a je schopný zastavit třecí silou. Ale v případě že se jendá o tunel z kopce dolů se třecí brzdné síly mohou rovnat gravitačním a pokud dojde k selhání brzd, tak vozidlo dojede až k tomuto „ostění“ o které se regulerně 50:50 rozřízne vejpůl. Lidé sedící na pravé straně vepředu jsou bez šance.
2) na té fotce vidíš fotku z Blanky, která je ošetřena betonovým svodidlem. AHÁ, takže soudruzi přišli na to že je někde chyba a částečně se to snažili napravit. Ale enchápu proč to v Blance je a v ostatních tunelech ne?
3) naražením do stěny a poté do hydrantového zálivu, nebo do dveří SOS není natolik velké přesazení aby to rozpáralo půlku auta.
4) nikdo tady nemluví o tom že JÁ BUDU ODPOVĚDNÝ za onu havárii. Co když někdo jinej do tebe napálí a odhodí tě na to ostění?
5) to ostění je bezprostředně u vozovky, to není barák, ve městě kolem domů máš jezdit 50 a těžko bys míjel v 1m vzdálenosti ostrý roh domu, stromu při rychlosti 80kmh.
6) na vině jsou projektanti toho zkurveného díla a hnal bych je za to před soud.
7) když je stěna tunelu která odbočuje tvoří klín, měla by být chráněna několika sudy naplněné vodou. Viděl jsem jak to zachránilo jeden kamion, kterému selhali brzdy, on to vzal na prostředek klínu, všude se rozletěli plasty a voda a kamion nebyl ani nějak zdevaastovanej a dokonce mohl odjet po vlastní ose (za doprovodu).
ygorek
Svodidla a mechanické tlumiče nárazů se montují dodatečně, a to nejen do tunelů, ale i na mosty nebo před některé přechody pro chodce. To není nic nového ani zvláštního.
A dětem se na doma nasazují na hlavu přilbičky, aby se neporanily při nárazu do futer.
V Blance je to, co si stavebník objednal.
h72
Klapzubáci to měli již dávno vymyšlené. Nový design aut je, zdá se, na spadnutí.
ygorek
Citroen Cactus?
LWG
Nikdy jste nemíjel o metr v osmdesátce strom, rostoucí z krajnice, nebo o decimetry solidní kamenný patník, hranu zábrablí mostku nebo podobné objekty? Zvláštní, já nespočetněkrát.
h72
Já je nespočetněkráte míjel, spočetněkráte neminul. Tři rozbitá auta.
SkReT
asi každej vnímáme bezpečnost jinak. Jiná bezpečnost je když máte možnost volant strhnout a namířit to do otevřeného pole a jinou možnost máte v tunelu kam uhnout do pole nemůžete.
Rozhovor s idioty opravdu nemám zapotřebí, nazdar.
LWG
Zdar!
ygorek
Není hlavní podmínkou pro instalaci SHZ umístění téhož v místnostech, kde nemrzne?
Ony ani standardní požární vodovody v tunelech nebývají v celé délce umístěny v nezámrzné hloubce, takž se v zimě musí ohřívat buď trubka, nebo voda.
Instalace nezavodněného SHZ nebo SHZ s ochranou proti zamrznutí by byla zajímavá – pro někoho technicky, pro někoho finančně.
JVP
Nejsem odborník na SHZ, mým chlebíčkem je EPS, ale mám za to, že důvodem neinstalace vodní SHZ do tunelů může být:
a) nevím co hasím. Zatímco ve skladu kancelářských potřeb použiji vodní SHZ, tak v rafinerii instaluji pěnovou SHZ a v plnírně plynů pak sice vodní, ale drenčerovou. V tunelu může hořet všelicos a o použitém hasivu a postupu rozhoduje velitel zásahu.
b) SHZ mi stlačuje kouř dolů, čímž se neguje efekt odvětrání, neutrální rovina může sklesat dříve na úroveň osob a tyto zahynou dříve, než by se mohly evakuovat s funkční ZOTK.
c) nezavodněná SHZ je jistě možná, ale u vzdáleností v tunelu se neubráníme dlouhé době přítoku vody a v případě nějakého extrémního mrazu by to mohlo po cestě začít zamrzat.
d) na to, aby se utlumil požár v tunelu bude potřeba výrazně více vody, než někde v kanclu, tedy vícekapacitní ESFR hlavice, což sebou nese průtoky ve vysokých stovkách litrů minutou na jednu hlavici. Tedy problémy se zásobováním a tlakem.
ygorek
Já odborník na SHZ také nejsem, nicméně, jak jsem psal dříve (příspěvek níže), slovenské TP 13/2015 požadují SHZ v tunelech s obousměrným provozem delších než 600 m a tunelech s oddělenými tunelovými troubami delšími než 1500 m.
Pro představu: dodávka vody hydrantem na místo požáru je podle téhož předpisu 1200 l/min.
Zásoba požární vody pro jeden zásah SHZ je 40 m3, pro jeden zásah hydrantem 160 m3.
SHZ stlačuje kouř dolů v místě hlavice, ale ve zbytku trasy další hlavice nic nestlačují, protože jsou zavřené.
Je možné, že sousedé upřednostnili jiné efekty a potlačili ty, které udáváš.
Kdo ví.
Jinak:
v jedné starší debatě jsme narazili na omezení rychlosti v tunelu. Údajně jsou zahraniční tunely po stejnou kategorii komunikace stejně široké, jako tuzemské.
Návrhová rychlost není nepřekročitelná pro stanovení rychlosti maximální – například pro návrhovou rychlost 80 km/h navrhuje projektant omezení rychlosti v tunelu na 100 km/h, nemá ovšem poslední slovo.
Bravurní zjištění s tou NR. Normy pro stavbu dálnic už počítají dlouhá desetiletí s NR 120 a maximální povolenou 130. Relativní novinkou je pouze zavedení pojmů směrodatná rychlost a křivolakost.
Vyzkoušeno mám ve většině pražškých tunelů bez problémů i 110 tacho v zatáčkách. U nás běžné rychlostní omezení na 80 v dálničních tunelech, které jsou v podstatě rovné a pruhy jsou zdaleka širší než ty pražské, je naprostá prasárna. Běžných 130 je tam naprosto v pořádku. Čili i to kilo je ještě zbytečně málo.
ygorek
Při inspekci tunelu, jak jsem sm před lety psal, jsem ve skupině lidí přecházel vpzovku z onoho odpočívadla o servisní porpojky. Přestože pro ten účel snížila obsluha povolenou rychlost na 60 km/h, mnozí řidiči soudili, že je to nesmysl a jeli svých 80 km/h (odhad, jistě). Tehdy jsem se i bál, že neudržím celistvost svého organismu. Hladina hluku je tabilní a překvapivě vysoká, což leckomu může snížit oriantaní schopnost.
Chodec se může v tunelu vyskytnout i neplánovaně, například při poruše vozidla nebo organismu, pak oněch 130 v pořádku není, protože chybí odstavný pruh a prostor za svodidly.
JVP
Hele já fakt nevím, proč to tak je. Zcela určitě se do měsíce uvidím s jedním projektantem, mokrým hasičem a vyučujícím PBS na VŠ v jedné osobě, který se tunely dlouhodobě zabývá. Zkusím se ho, bude-li příležitost, vyptat, jak je to s SHZ v tunelech.
Slováci jsou jsou v PBS obecně papežtější než papež. Nějakou dobu už musíš mít autorizaci u vnitra, pokud chceš instalovat bezpečnostní systémy. Tady zatím stačí prostá koncese.
SkReT
měleš pičoviny.
1) nezmrzná hloubka 1,5m, tunely sjou i 30m pod zemí, takže meleš pičoviny, trubky lze zaizolovat.
2) suchý systém je naprosto normální a sprinklovací halvice s tímto nemají problém a instalace není neuměrně nákladná. Vkládá se do cele sestavy jen jeden člen navíc.
3) v tunelech je spousta místa pro skladování vody nebo vody s pěnou.
4) hlavice se dají umístit i z boku, není potřeba požár uhasit, ale ochladit prostředí okolo. Pokud vytvořím vodní mlhu, tuto vodní mlhu bude zespod oheň nasávat a dusit se jí. zbytek vody poteče po zemi, zasažení lidé si tak mohlou lehnout a oblečení jim napije vodu, což je ochladí.
5) úspěšný člověk je úspěšný protože hledá jak by to šlo. Neúspěšný čech je neúspěšný protože hledá jak by to nešlo.
Závěr: ygorku jsi neschopneý člvoěk který tomu nerozumí a neměl by se k tomu vůbec vyjadřovat tečka.
LWG
ad. 1) A nenapadla Vás nějaká pochybnost, zda – zejména u kratších tunelů – nebude tím tunelem protahovat chladný vzduch a v tunelu (nebo jeho části) bude mznout?
ad. 4) Až ta vdoní mlha bude nasátá ohněm, tak ty ochlazené spaliny neklesnou? Pokud klesnou, tak v případě že budou toxické (a to zřejmě budou) si zasažené osoby lehnou a následně budou chladnout, to máte pravdu.
JVP, mám pravdu?
ygorek
V tunelech je nucený oběh vzduchu, protože se v nich provozují spalovací motory.
V době zjištění požáru se ventilace vypíná, aby se omezil přísun čerstvého vzduchu do požářiště (na jak dlouhou dobu se vypíná, nevím)..
Spaliny bez ohledu na ochlazení rychle vyplní celý pofil tunelu, takže s tím chladnutím osob jsi to přesnou zkratkou popsal dokonale.
JVP
Nikoliv. V případě požáru se větrání přepne do automatického požárního módu a začne se velmi intenzivně odvětrávat. To je to takový obecně rozšířený omyl, že požár se neodvětrává, aby se mu nedostávalo kyslíku. Opak je pravdou, je třeba co nejintenzivněji (až na výjimky) odvětrávat. On totiž ten kouř, krom toho, že je více, či ještě více toxický, tak je zejména horký a to posléze až nad 1000°C. Což je prostředí dost nehostinné jak k živým bytostem, tak i ke stavebním konstrukcím. Když se navrhuje každá stavba, větší, než kurník, tak se mj. počítá s tzv. neutrální hladinou 2,5m nad povrchem, do které, když sklesá hladina spalin, tak už špatně pro lidi. Počítá se tedy, zda se lidi dokážou v pořádku evakuovat, než je tato hladina dosažena + zda tam hasiči dokážou alespoň zahájit zásah. Pokud to nevyjde, navrhuje se mj. ZOTK. Naprosto typicky jsou to odvětrací světlíky v každém hypermarketu, skladovací hale a pod. Tam, kde je stavba vícepodlažní nebo, jako zde v podzemí, je požární ventilace nucená.
V tunelech jako třeba Mrázovka, Blanka, Lochkov je polopříčné větrání (na stropě jsou třeba v Blance vidět odtahové otvory trojúhelníkového tvaru, kouř jde pak odtahy za zdí pod podlahu silničního tunelu, kde jsou (v Blance) dva odvětrací tunely vedoucí do jedné z několika strojoven a komínem ven) v kombinaci s podélným, to jsou ty jet streamy pod stropem, které kouř vyhání směrem k určenému portálu. Mj. po příjezdu hasičů musí velitel zásahu rozhodnout, zda tyto Jet streamy pustí a jestli tak učiní. V určitých situacích se to má ve směru větrání efekt letlampy a chudák velitem musí posoudit zda je situace natolik kritická aby pro to, aby zachránil lidi před požárem, usmaží ty, kteří zůstali za požárem.
ygorek
Děkuji za doplnění, měl jsem na mysli právě ony ventilátory podélného větrání.
LWG
Proto se v případě požáru stáhnu do obýváku, neboť všude jinde mi už na neutrální hladinu skoro nezbývá místo :-)
JVP
Psal jsem jasně: „větší než kurník“!
Mj. U RD do 600m2 se doba evakuace v podstatě (nemáš-li tam třeba větší soustředění osob – typicky oficiální ubytovnu Ukrajinců v hostinském pokoji) nehodnotí a délky únikových cest také ne, pouze jejich šířka (aby sis nemyslel, že Ti budou stačit jako vchodové dveře padesátky, aby se nevyvrzalo teplo.
ygorek
ad 1)Nezámrzná hloubka pod vozovkou je cca 1,2 m a na hloubce tunelu pod povrchem terénu záleží jen volně. Nejohroženější místa jsou u portálů, kde je úroveň vozovky v úrovni terénu. Z poslední doby jsou známy příklady z tunelů v zahraniční, kde zamrzly některé hydranty v trase, ale u portálů nikoliv, teoretický rozbor zatím asi publikován nebyl.
ad 2)Suchý systém je v tuzemských tunelech požárními předpisy zakázán, suchovody se instalují pouze v propojkách mezi tunelovými troubami, těmi se provizorně dají propojit vodovody v tunelových rourách.
ad 3)Ne, v tunelech spousta místa není. Nádrže se umisťují před portály a nejsou zadarmo, obsahují i čerpací stanici naálenou dvěma nezávslými zdroji elektrické energie. Před portály také místo nebývá – portál tunelu je toriž umístěn obvykle v úbočí kopce.
Ad 4) Tento inovativní nápad doufám nikdo v prai nepoužije.
ad 5) Přesně. Hledání cest, jak by to šlo, je můj zdroj obživy. Vaše žvanění o něčem, čemu nerozumíte, ovšem takovým hledáním není.
ygorek
Omlouvám se, ještě ad 1)
Vodovodní potrubí v tunelech a na (potrubních) mostech se izoluje zcela samozřejmě.
V případě, že se voda v potrubí zastaví, zamrzne v izolovaném úseku asi patnáct hodin po zamrznutí v úseku neizolovaném (záleží samozřejmě na teplotě vody, vzduchu a rychloti větru).
V požárních vodovodech tunelů voda buď stojí, nebo pomalu cirkuluje (samostatné čerpadlo) – to v určitém rozmezí teplot stačí.
Extrémem, při dostatečně bohatém zdroji, je nchat vodu protékat a na konci tunelu vypouštět.
Poznámka: požární vodovody bývají odděleny od zásobování obcí pitnou vodou. POuz v řpípadě posledním, extrémním, by sbad bylo možné začlenit požání vodovod mezi zdroj a úpravnu vody.
SkReT
Jen dále ukazujete jaký jste idiot. Napřed napíšete že se ventilace vypíná, aby vám tady další lidé vysvětlili jak to doopravdy je a vyvrátili vaše lži. A vy máte tu drzost jít dál a zase psát lži. Vůbec Vás nezajímá nezámrzná hloubka podle vaší teorie vlastně v zimě voda zamrzá na všech vesnicích, kterými protéká potok nebo zříčí nebo řeka. Přetočíte si suchý systém na suchovod, místo toho aby jste pochopil že mluvím o sprinklerech, které nejsou suchovody a v případě jejich prasknutí se do systému vrhne ohřátá voda, která v zaizolovaných trubkách nemůže zmrznout a začne vytvářet vodní mlhu.
Dále blekotáš že ve tubusech není místo, zvláštní že jak nad vozovkou tak pod vozovkou jsou zvlášť komory pro odsávání. Pokud bych bral poloměr ventilátoru za maximum plochy možné k odsávání a plochu řezu těchto prostor nad vozovkou, tak lze do těchto míst umístit podlouhlé úzké nádrže… teď mi budeš tvrdit, že tam bude málo vody, přitom když vezmeš 10x10cm a vynásobíš to 1000m tak máš 10kubíků. To čumíš co pizdo? navíc sprinklovací hlavice působí jen v místě kde hoří. Další věcí co tady někdo zmiňuje je klesající kouř, jenže pokud je aktivní odsávání kouře, tak ten kouř odsaje, ano kouř bude toxický, ale co je lepší dýchyt toxickej kouř a přežít, nebo uhořet tím že se nebudu moci pohnout a začne na mě hořet oblečení?
4) 5) jsou jen takové výkřiky do tmy protože už nemáte dostatečnou mozkovou kapacitu.
ygorek
– To, že se podélná ventilace vypíná, kolega JVP potvrdil. Ve většině tunelů pak jiná ventilace není.
– Ano, v zimě při poklesu teplot pod bod mrazu ve většině toků voda zamrzá a když jde manželka máchat prálo, musí si do koše přidat sekeru.
– Suchovod je nezavodněný úsek požárního vodovodu. Sprinkler je jeden z mnoha druhů rozstřikovacích hlavic.
– Skladovat vodu v potrubí zavěšeném na sekundárním ostění tunelu je jistě možné. Potrubí toto pak musí být izolované a ohřívané, obvykle elektřinou (topným kabelem) nebo průtokovým ohřívačem konstruovaným pro ten účel. Tvrdím, že skladovat potřebné množství vody (160 m3, jak jsem jinde uvedl) v podzemní nádrži vně tunelu je levnější a jednoušší. Rovněž požární čerpadla je lépe umístit vně požárem ohroženého prostoru.
– Lidé, kteří v případě požárů popsaných v minulosti dýchali toxický kouř, zemřeli a následně shořeli. Jsem rád, že dnes už je to jinak.
Pokud v svém příspěvku uvádíte:„To čumíš co pizdo?“, pak máte pavdu. To opravdu čumím, pizdo.
SkReT
1)Umíš ty kurvo číst?
JVP 9.11.2016 v 10:53
„Nikoliv. V případě požáru se větrání přepne do automatického požárního módu a začne se velmi intenzivně odvětrávat.“
2) toky nezamrzají protože se v nich voda pohybuje, ale voda v zakopaných trubkách 1,5m hluboko NEZAMRZÁ.
3) nechápu co meleš, to doufám každej ví, kromě tebe, kterej to vnímá jako golfové hřiště na měsíci.
4) né zavěšené v troubě, položení na stropě nad dopravním tubusem. Nebudu řešit co je levnější když to stojí miliardy.
5) lidé v těch tunelech zemřeli protože je projektovali takoví zmrdi a chcípáci jako ty.
ygorek
ad 1) Ptáte se, zda umím číst i kurzívu, nebo zda mi chutná Courvoisier? Odpověď je v obou případech kladná.
Co se týče příspěvku JVP 9.11.2016 10:53, potom: „…to jsou ty jet streamy pod stropem, které kouř vyhání směrem k určenému portálu. Mj. po příjezdu hasičů musí velitel zásahu rozhodnout, zda tyto Jet streamy pustí a jestli tak učiní. V určitých situacích se to má ve směru větrání efekt letlampy a chudák velitem musí posoudit zda je situace natolik kritická aby pro to, aby zachránil lidi před požárem, usmaží ty, kteří zůstali za požárem.“
K tomu se sluší dodat,že boční odsávaní jako v Blance mají jen některé tunely, cena stavby tím totiž roste značně.
ad 2) Pokud větu přeložíte do češtiny, budu na ni schopen reagovat, použité nářečí bohužel neznám.
Pokud se chytím číslovky 1,5 m a slova hluboko, tak ve zmíněné hloubce skutečně je v některých tunelech zásobovací řad, nikoliv však přípojky k hydrantům. V některých tunelech pak je dno zásobovacího řadu asi 0,5 m pod povrchem komunikace.
ad 3) Ach, zase to nářečí…
ad 4) Strop nad dopravním tubusem mají jen některé tunely a prostor není temperovaný, leda při požáru, kdy je ale temperovaný příliš. Zkuste jiný nápad a nijak se neomezujte, pitomější než tento být nemůže.
Ad 5) Skutečně?
SkReT
jj chcípni děvko, zkurvená, zpičená, vyjebaná a plesnivá.
ygorek
V tunelu je v každé (tunelové) rouře normální požární vodovod, hydranty jsou viditelné.
Stabilní hasicí zařízení se nenavrhuje, od ledna letošního roku ho vyžadují slovenské předpisy.
sinuhet
Celou dobu jsem si říkal, jak hezky férový přístup do byl oproti nám známému.
Celé se to dalo hezky rychle rozpoznat, rozplést, vyřešit a zahladit škody. V našem případě nikdo tak přímočarý nebývá.
Až se mi tomu upřímně nechce věřit.
CHB
to omezování jde plíživě leč vytrvale každou „inovací“ městské silniční sítě.
Kde byly 2 široké nebo 3 pruhy – se dá doprostřed ostrůvek (prý maximální délka přechodu) – stačí dopravní špička a sanita nemá kudy projet
běžné ulice se zůží na dva úzké pruhy, přidají se travníčky po stranách – stačí cyklista který nesmí na prázdný rozšířený chodník – a má za sebou kolonu aut
obchvaty se dělají zásadně do obloučků se zákazem předjíždění – pak stačí traktor a opět vše skoro stojí
h72
Otázkou jest, co chceme vlastně z měst mít. Já su kluk z města. Tam, kde jsem vyrůstal, byly kdysi dlážděné chodníky, lemované lípami a akáty, celá čtvrť provoněná, uprostřed dlážděné silnice byl široký travnatý pás, písková cestička kol a záhon růží. Dnes není v ulici ani jeden strom a je z toho komplet asfaltovaníá čtyřproudovka, všechny byty musí mít trojskla (špaletová okna, z toho jedno dvojsklo) – kvůli hluku, otevřít se okno stejně nedá, kvůli vzduchu. Ulice je hnusná, děti si tam samozřejmě hrát nemohou, na kole tam také jet nemůžeš, na procházku to tedy také moc není. Nájemné je desetinásobně vyšší, komfort života destinásobně nižší. Proto bydlím na vsi.
CNN
Jo, to byly krásný časy, jedno auto na celej činžák.
To není pravda. Já su také kluk z malého města, ale takový bordel, jak je tady už dvacet let, takový tu nepamatuju.
Kousek vedle /asi tak 400m/ stojí cihlový šestibytový činžák, jehož stavbu si pamatuju jako prvňák, lozili jsme do něj. A stojí vedle něj stejně tak tři auta, jako tam stávaly už před 30 lety.
Změnil se jen ten bordel a humus okolo, zanedbaná předzahrádka před činžákem, kde nikdo nevysadil nic od té doby, co umřela ta paní, co se o ten pruh půdy sama starala. Bylo jí prostě blbé nechat tam růst plevel a koukat se na něj z okna, nechtěla to tak.
Ale co umřela, tak na to každý sere, okolo baráku ani na tom plácku, kde parkují ta auta nikdo neuklidí či nezamete, okna od společných prostor jsou špinavé tak, že by mě musela hanba fackovat, ve vchodových dveřích mají „provizorní“ kus překližky už mnoho let po tom, co někdo tu dolní tabulku vyrazil. Zábradlí od balkónů mají natřené každý jinak stejně, jako plechy na oknech a okapy. Barák vypadá jak kolotoč, akorát je kolem něj mnohem větší bordel.
A na trávníkách okolo už se nehrajou děcka, jak jsme se tam hrávali my.
To kvůli těm hovnám, co jim tam nechávají takzvaní psíčkaři. Kdysi jsem si přes ten jeden trávník zkrátil cestu, ale už to nikdy neudělám.
Honza777
ad: Já su také kluk z malého města,
Hmm. No to by pro tebe nemělo být hendikepem natolik paralyzujícím (rozuměj: zaslepujícím), abys pro stromy neviděl les. Já su také kluk z malého města.
servisdok
Honzo777 myslel jsem, že tu otázku stromů a lesa už jsme si nedávno vyjasnili.
Jestli se dobře pamatuju, tak z toho tehdy vyplynulo, že zrovna tento příměr, či toto rčení neumíte zrovna správně aplikovat.
Není žádného rozumného důvodu, abyste byl za blbce i Vy.
Honza777
ad: myslel jsem
Ach, jistě, chápu, rozumím. Nic ve zlém, ale zkuste občas myšlení (míněno kritické myšlení) provozovat, nikoli jen předstírat. Kabely by vám šly, o tom žádná.
Režisér Dušan Trančík má nedaleko odtud, na okraji vedlejšího městyse letní sídlo.
Většího člověčího kokota byste jen těžko hledal. To nebyl zrovna povedený pokus Honzo, zkuste jinak.
Honza777
Omlouvám se, ale jakýsi Dušan Trančík, mě vůbec nezajímá. Zkuste to jinak. A nejlépe od sebe samého. Viz. „Ghnóti seauton“ (poznej sám sebe)
Sysop
Jo… to znam moc dobre. Jako kluk jsem vyrustal na dedine, jezdil na kole, lozil po stromech, hral kulicky, strilel z praku. Paxem se dostal do velkomesta… a nastesti se dal na sport. Protoze jinak se toho moc delat nedalo. Jo, obcas zahrat nohec, nebo hazet sutry do Smradky. Ale jinak… nic moc. Kina mne brzo omrzel a to, na co jsem se z dediny tesil, mne prestalo brzo bavit.
Postupne utikam dal a dal od mesta a kdyz se obcas stane, ze se do velkomesta podivam, tak uz po par hodinach zase vim, proc jsem odtamtud utekl. A jsem rad, ze nevychovavam potomstvo ve meste.
Vcera v televizi byla reklama na Milku. Potomek kouka… a povida „tati, to je prece blbost, kravicka neni fialova“. Vybavila se mi v tu chvili maminka meho spoluzaka z gymplu, ktery vyrustal v centru Brna a ta rekla „nas mladej, kdyz mu bylo pet, tak v televizi bezel nejakej porad ze v JZD meli malo mleka. A on byl tak chytrej, ze hned rekl: ale mliko se prece kupuje v obchode, tak co tam ti panove v kravine resi?“. No, proste bystrej a chytrej mestskej kluk.
Myslim, ze tady na Sumave je nam dobre. Dneska soused s brachou posbiral decka z okolnich baraku, nahazel je na vlecku a jel s nima stavet posed. Decka si hrala s klaciky a mechem, oni delali drevo. Rozhodne jsem o ne nemusel mit starost a byly na cerstvem vzduchu. Zitra sjedeme do Plzne, at si decka uziji mestskych radovanek a pak zase hura domu.
Honza777
ad: Dneska soused s brachou posbiral decka z okolnich baraku, nahazel je na vlecku a jel s nima stavet posed. Decka si hrala s klaciky a mechem, oni delali drevo. Rozhodne jsem o ne nemusel mit starost a byly na cerstvem vzduchu. Zitra sjedeme do Plzne, at si decka uziji mestskych radovanek a pak zase hura domu.
Krásný! A vo vo vo tom to je… Srát na systém a prostě jenom tak BÝT…
Lucifer
Máte neuvěřitelnou schopnost sem psát samé floskule.
„Srát na systém“ je možná „krásný“, stejně jako „jenom tak BÝT“, jenže on si ten systém pro vás nakonec dojde. A později i pro ta „děcka“, co jste „o ně nemusel mít starost“.
Sysop
Cim pozdeji, tim ale lepe. Staci, kdyz sem k nam prijedou luftaci a stejne stare deti uz jsou mestem poznamenane, ze je to ihned poznat. Se systemem se vzdy da do urcite miry vyjebat. Jen clovek nesmi sedet a cekat, az to mozna „nejak“ dopadne samo.
h72
Taktak, leckteré městské děti jsou úplné lemry, neumějí si hrát, neposlouchají je nožičky ani ručky, nic si nevyrobí, nepřemístí skoro ani sebe samy, nic je nebaví, protože nejsou schopny „zvědavého“ vhledu do věcí. Moc se nepohybující zombie.
Lojza
Jojo, ta dnesni mladez…to je hrozny…jo to za nas, to tohle nebylo…
h72
Stýkám se každý víkend se stovkami dětí. Bohužel to tak jest, jak bylo psáno.
Lojza
Zvlastni, jak cele generace a generace lidi resi uplne to same. Pritom vec je vcelku jednoducha – nova generace je proste JINA, nez ta predchozi.
A jelikoz pro mnoho a mnoho lidi „jine = spatne“, tak holt tohle budeme slychat jeste za dalsich 1342676 let…
Osobne vidim okolo sebe mraky „dospelych“, kteri ziji v tom svem svete a ten jiny, ktery jim buji okolo nich, se snazi ignorovat a odmitat.
Vidim to u sebe – je mi 40, hraju docela aktivne nejake online hry a spousta vrstevniku nechape, jak muzu kooperovat prave s tou mladou generaci (bezne hraju s 15-20 letyma lidma). A slycham neustale slova jako „ztrata casu“ , „hracicky pro male deti“, „blbosti, co nemaji zadny smysl“…
Parkrat jsem se manzelky zeptal ,jestli teda misto toho, abych si obcas zahral nejakou hru, mam zacit jako „spravnej chlap“ (priklad jeji otec) zacit chodit do hospody, chlastat, chodit domu rano ozralej a jestli ji to prijde lepsi – vzdyt to tu ma takovou peknou tradici, ze … spravny chlap proste chodi do hospody chlastat, proti tomu nikdo nic nerekne, to je desne fajn…
Nakonec uznala, ze je lepsi, kdyz jsem doma a hraju si nejake hry..
Jo, dnesni mladez ma uplne jinou zabavu, nez mela ta pred 20 lety. Neni to ani dobre, ani spatne. Prinasi to neco lepsiho a neco horsiho.
Ja kdyz si vzpomenu, co jsme delali jako deti…osobne jsem mohl byt tak 10x mrtvej, jen naprostou nahodou jsem neprisel o oko (kdyz mi to operovali, tak mi doktor rikal, ze ta vetev presne lizla tu bulvu, na setinu milimetru, ze kdyby to bylo o milimetr vedle, tak jsem byl bez oka)…Co vsechno jsme zapalili, znicili…A to jsem jeste byl hodnej, kdyz si vzpomenu, co delali takovi ti „sigri“…
Zlata dnesni mladez, uprimne receno…
h72
Spousta vrstevníků spíš nechápe, jak se tímhle někdo může bavit. Ostatně nikdo z mládežníků kolem mne žádné hry nehraje, nebaví je to. Takže, kde je vlastně ta generace hráčů (mlátičů prázdné slámy?)
Lojza
To je to same jako rict „ja vubec nechapu, jak nekoho muze bavit hrat fotbal“…a nebo „ja vubec nechapu, jak nekoho muze bavit se fotbal divat“.
Ja zase reknu „ja vubec nechapu, jak nekoho muze bavit se opijet kazdy den“.
Ve finale ale do toho tem ozralum nekecam a nijak extra je nekritizuju, proste kazdy se bavi, jak se mu to libi.
Lide se proste radi bavi..A zabava se meni. Pred par sty let lide chodili na operu…pak chodili do kina…Jini hrali fotbal..Dneska je super doba v tom, ze kazdy muze delat, co chce – kdo chce na operu, jde na operu, kdo na fotbal, jde na fotbal..
Zrovna v techto dnech probiha Blizzcon a v ramci toho se hraji finalove zapasy v nekterych Pc hrach – priznam se, ze to sleduju a bavi me to velice (a to mame oproti americe casovy posun tak blbe, ze vetsina se hraje po pulnoci). A kdyz clovek vidi umeni tech hracu …
Jiste, jde rict, ze hrani her, fotbal I hokej je nesmyslna cinnost a tim to vsechno splachnout. No nic to nezmeni na tom, ze lide se chteji bavit, lide se chteji divat na jine, kteri neco skutecne umi…a je jedno, jestli je to opera, kino, koncert, fotbal ci pocitacova hra.
Stejne tak spousty lidi bavi ty cinnosti provozovat, I kdyz je to vlastne „k nicemu“. K nicemu je delat balet, zpivat, hrat fotbal i pocitacovou hru. Ostatne k nicemu je asi tak 99,999% toho, co clovek dela…vcetne toho, jak tu diskutujeme
Sysop
Re: Lojza
6.11.2016 v 13:09
Ze ty sis z te hospody vybral zrovna jen to opijeni. Ja su z Moravy, kde se chlastalo i doma a ne zrovna malo. Takze hospoda za to nemuze.
Krome toho – tady na Sumave hodne chlapu zajde do hospody v patek vecer na dve, u toho si zahraji marias, pokecaji, domluvi si co kdo komu kdy kde a za co a je to. Kupodivu, majitel te chalupy, kterou jsem koupil, ze uchlastal doma, sam. Soused naproti mel brachu, ktereho naslu uduseneho a pobliteho v chlive, taky chlastal sam. Chlapek, co se mi stara o louky, pohrbil sveho otce v 65 po cirhoze jater a ten do hospody nechodil.
Kdyz clovek, aby obhajil svuj postoj, musi vytahnout ten nejtezsi kalibr opacneho prikladu, pak je mozna neco spatne. Ja jsem take hry hraval, byl to boom konce 80. let. Ale pricitam to puberte a jsem celkem rad, ze jsem z toho vyrostl. U tebe je to neco jineho – jsi dospely, delej si, co chces. Ale aby takto zacinaly desetilete deti, to je neco spatne, nemyslis?
Lojza
Ja jsem to „chodit do hospody“ myslel jako zkratku pro ono obecne „opijeni se“, netrvam na tom, ze to musi byt zrovna v te hospode…
Osobne nehodnotim ze je dobre nebo spatne, ze jsi prestal hrat hry. Kazdy se bavi tak, jak se mu to libi…me se libi hrat urcite hry a vim pomerne jiste, ze me to bude bavit jeste v 70 letech, pokud tu budu :-) To absolutne neni pubertou. Nekoho bavi stavet baraky, jineho hrat fotbal a jineho hrat sachy. a nekoho vsechno najednou.
To je to same, jako kdybys rekl „kdyz mi bylo 15, strasne me bavilo hrat fotbal, ale nastesti uz jsem z toho vyrostl“. Ja bych to proste takhle nerekl.
Ostatne I ty hry jsou ruzne a osobne hraju predevsim takove, u kterych se musi premyslet a hrat takticky (zacinal jsem v 5 letech s sachem). Pokud nepocitam poker, tak hraju na nejake lepsi urovni a v podstate pravidelne 2 hry, prilezitostne pak 1-2x do roka si zahraju jinou.
Kdyz mi bylo o 20 mene, byl jsem dobry ve strategiich, bohuzel v te dobe v tom nebyly penize, co jsou dneska (ve Starcraftech jsem byl v TOP 200 na svete, pricemz tu hru hralo nekolik milionu lidi). Dneska se v tom hraji souteze, ktere jsou dotovane lepe, nez kdejaky „fyzicky sport“. Zrovna ted bezi Blizzcon, jak jsem rikal, a tam se hraje o 1 misto tusim 1 milion dolaru (ale mozna to je celkova suma pro par prvnich, nejsem si ted jisty). A muze tam jit KDOKOLIV, kdo se kvalifikuje. Klidne ja ci ty …To je vyhoda tohoto stylu „sportu“ – clovek s minimalnima financnima nakladama muze dokazat velke veci.
Vsechno to ma neco do sebe…Ve fotbalu ci hokeji muzes byt jakkoliv uzasny talent, ale pokud se nesejde mnoho stastnych okolnosti, tak ti to muze byt k nicemu. Vcera vyhral soutez v jednech kartach kluk z Ruska, o kterym predtim moc lidi neslyselo. Proste je dobrej…
Takze – aby takto zacinalo 10 lete dite? Zalezi na tom…pokud by mel byt za par let nejlepsi na svete, mozna je to I pozde :-)) Je spravne, aby 10 lete dite zacinalo s sachem? S fotbalem? S hokejem? S tenisem?
Ultimatni odpoved je, ze fotbal a hokej je fyzicky sport, coz je dobre, a PC hry nejsou fyzicky narocne a proto to je spatne. Pominme, ze mnohdy to docela fyzicky narocne je, ale I kdyby nebylo – osobne nechapu, proc by to jedno melo byt dobre a to druhe spatne.
Ostatne – pokud clovek chce byt spicka v oblasti „neceho, kde se musi intenzivne premyslet“, tak musi byt fyzicky velmi dobre pripraven, takze nezridka ti lide ruzne cvici, aby se udrzovali fit.
Dachsmeister
Lojzo nebyva to casto, ale souhlasim s Vami.
V zivote jsem zadne PC hry nehral, jen trochu blbnul s leteckymi similulatory.
Trochu jsem sportoval, v ruznych sportech, „reprezentoval“ zakladku i gympl.
V minulem stoleti to bylo zvykem.
Taky hral sachy v Top 5 na gymplu!:-)
A cetl.
Ctu dodnes.
Sachy 1x rocne, ale az decka vyrostou tak to s nimi zkusim.
Semtam jeste s mladymi smrady vymetu tenisovy kurt nebo sjezdovku, ale uz starnu…
A uz za mych mladych let bylo kecu o to, to my jsme byli jini=lepsi.
Sysop
Re: Lojza
6.11.2016 v 18:07
Rozumis,ja nerikam,ze kazdej mladej parchant musi behat venku.Nemusi.Moje potomstvo venku beha,chci to tak,ale druhym to necpu.Ja spis vidim problem hrani her a surfovani Internetu v tom,ze to neni jen tak nejake hrani,jako treba kulicky.Ja se zivim take touto technikou,muj prvni PC byl cernobily ZX81,tam jsem cuchnul ke strojaku a pak jsem postupne prochazel kdejaky zelezo,takze jsem i videl,jaky vliv to melo na lidi okolo mne.Nemala cast z nich postupne svoje volnocasove aktivity vymenila za sezeni pred obrazovkou.Cili je to navykova vec,psychickeho razu.Myslim,ze Snowbordaci toto tema take natukli.
Chlast take kedas do ruky 5letemu diteti.Proste veci,ktere jsou navykove,by nemely mit takovy prostor pro hodne mlade lidi.Omezovani?Zakazy?Priznam se,ze nevim.Nesnasim zakazy.Ale je dobre treba povolit 1etym sukat jen proto,ze se jim to libi?Svobodaaaaaa?Asi ne,ze…
Sportem k trvale invalidite.Tady na konfere by na toto tema mohl zlehka povypravet treba Thud,ktery sice neni trvale invalidni,ale s vrcholovym sportem svihl proste proto,ze musel,pokud chtel i v budoucnu pouzivat svoje telo.Mam par znamych,kteri svoji sportovni karieru ukoncili dost smutne a dast smutne ziji nyni.Takze on ten sport nejaka supervyhra neni.A uplne nejlepe,kdyz rodice chteji mit doma take sveho Jagra,takze se vsechno toci okolo sportu,nez ve dvacet se ukaze,ze maji doma prumerneho sportovce s mizernym zakladnim vzdelanim => nepouzitelneho cloveka v zivote.
Mluvim o vetsine.Ne o expertech,kteri umi treba hranim her vydelat solidni prachy,nebo to kombinuji s 3D sportovni aktivitou,takze ve finale maji lepsi fyzicku,nez prumerny sportovec,atd.Vetsina jen sedi,hnije u obrazovky, utika jim zivot a atrofuji svaly.
Ja mam potomstvo jeste hodne male,takze zatim se neresi ani Internet, ani aktivni sport. A dost se toho desim, jak to jednou budu resit. Kdyz budu omezovat virtualni realitu, budu mit doma outsidera kolektivu, protoze deti to vidi jinak a deti umi byt velice zle a hnusne. Kdyz to nebudu resit, tak si treba za par let vyslechnu, ze jsem mel radeji ten PC hodit z okna, nez nechat takhle dojebat zivot.
Proste: nebezpeci v tom je,ne ze ne.Dospely se s tim povetsinou umi porvat,protoze uz ma vuli. Dite zpravidla ne.
Lojza
Moje decka (3+6) porad neco hrajou na tabletech (absolutne nechapu, jak 3 lete dite, ktere to v zivote nevidelo, vezme do ruky tablet a za hodinu uz si instaluje hry a hraje je…vcetne toho, ze odmackava dialogova okna, kterym absolutne nema sanci rozumet. Nechapu)
Potom taky docela dost koukaj na detsky kanaly v TV …nejakej Minimax tu bezi kazdou chvili…Kdyz jsou venku, tak pul dne litaj venku a nemuzu je dostat domu …
Proste je bavi vsechno. Holku bavi „tancovat“, tak asi pujde do nejakeho krouzku…
Oba silene bavi jezdit na kole, to by mohli cely den..
Nezakazujem jim nic, neprikazujem jim nic…
Sysop
Re: Lojza
6.11.2016 v 21:44
Jo, jeden nas potomek umel hrat Dostihy a sazky ve 4 letech, ackoli neumel cist, ani psat. Jmena konu si zapamatoval po jedine hre a pocitani penez podle barevnych papirku take zvladal. Deti maji neuveritelnou hlavu.
U nas se nezakazuje, jen se zavadi rezim. Televize je pouze od 18:00 do 19:50 a spadla klec. PC muze byt, ale pak misto televize. Pokud se dela neco venku, nebo je jina aktivita v tomto casovem okne, pak holt uz PC nebo TV neni. Bud – a nebo. Zadny problem s tim zatim nastesti neni.
Lojza
Jojo, tenhle rezim jsem mel doma, kdyz jsem byl mladej. Absolutne jsem to nesnasel a nesnasel jsem za to sve rodice…protoze nezajem, ze neco zajimaveho davali mimo vymezeny cas. Proste rano se na TV divat nebudes, a hotovo …A nejlepsi hlaska k tomu : Takovejch blbosti jeste v zivote uvidis …
Vrchol stupidity
Sysop
Re: Lojza
6.11.2016 v 22:30
U nas zatim vali D-cko, takze je to fuk. Ale tusim, ze prijde cas, kdy to budu muset resit, to je jasne.
Ice cream
Re: Sysop
Stejně jak Lojza, tyhlety „režimy“ mi lezli krkem od narození doteď. Celkově z nich vychází 3 varianty a ani u jedné není o co stát. 1) Buď vychováte ovci žijící podle předpisů, tabulek a rozvrhů. Proč? No prostě proto, o smyslu se nediskutuje již od útlého mládí. 2) Vychováte asociála, který vás zanedlouho s vašimi prostě proto pošle do prdele, ale pravděpodobně vás už jen z principu do té prdele pošle i tam, kde by neměl. Jako bonus do života si odnese nenávist k jakýmkoliv pravidlům, nařízením atd. a neschopnost ohnout hřbet tam, kde to bude potřeba, typicky třeba pak na vš, v práci apod. 3) Budete mít doma poslušnou ovečku do té doby, než se od vás dostatečně vzdálí, té pak z náhleho přebytku svobody hrábne a dočista se zbláznírptože se s tím nedokáže vyrovnat, takovejch příkladů extra vzronejch dětí, které max do 3 let od nastoupení na vš do jiného města spadli do drog a podobnejch svinstev a již se z toho nikdy nevyhrabali znám spoustu.
Dále se tímto pravděpodobně dostanete do situace, kdy vám začnou děti lhát a jak se jednou začne, zcela rozomně proti argumentu „prostě proto“, tak se to pak zkusí i tam, kde jsou argumenty relevantní. Rychlost je jen podle toho, jak velekj jste despota a jak odvážný máte děti.
Rodič není fízl, aby argumentoval prostě proto tam, kde je čas na to argumentovat relevantně.
Ice cream
Jak to po sobě čtu, tak bych si měl jít nafackovat za ten pravopis.
Sysop
Re: Ice cream
6.11.2016 v 23:04
Ja to chapu a jsem z toho dost rozladenej. Ale aby treba predskolni dite slo „si hrat“ xousedovi a ono se pak ukaze, ze tam jen 3 hodiny cumeli do bedny, tak to je ok? Ja si myslim, ze ne. Jina vec je pubos, kterej tam chce cumet na neco konkretniho a proklada to take nejakym fyzickym a mentalnim odreagovanim. Ale vychovat z ditete konzumenta TV sracek to fakt take nechci.
Utahovani sroubu je nahovno. Ale s totalni svobodou deti povetsinou neumeji zit. U nas se „proste proto“ nerika. Je to demagogie a a chci, aby deti chapaly, jaky je duvod neceho. Smirit se s faktem pouze mechanicky… na to maji jeste kurva hodne casu.
S logikou je to ale nekdy tezke. Tuhle jsem sel s ditetem xousedum, bo decka mela jit ven poustet draky a soused rikal, ze bere rovnou cca 10 deti. I jdeme a dite se hrne xousedovi dvorkem. Ono je to tady trosku slozitejsi, protoze baraky nemaji plot dokolecka dokola, ulice prakticky neexistuji. Snadno se stane, ze clovek vleze k nekomu na zahumenek, nebo rovnou na dvur.
A tak jsem vysvetloval, ze to neni slusne, vlezt k nekomu dvorem, ze proste je potreba to staveni obejit a aspon prijit od navsi, odkud se navstevy tak nejak ocekavaji. Pracne jsme obesli barak, soused ale uz byl na kopci s detmi a tak nas tam sousedka poslala. Samozrejme, ze do kopce je to kratsi pres dvur souseda. A ditko mi celou cestu davalo haste, ze jsme meli barak obejit a ze jit nekomu pres dvur neni slusne… Takze s tou logikou se musi desne opatrne :-)
ocs
Děti s totální svobodou žít obecně nemohou; tomu omezování svobody vhodným způsobem se říká „výchova“. Pokud někdo vychovávat nepotřebuje a totální svoboda pro něj problémem není, pak je z definice „dospělý“ (a to zcela bez ohledu na věk; většina lidí se toho dožívá tak plusmínus cca kolem 13-15 let, tu a tam někdo i mnohem dříve, a jiní zase později, v některých případech třeba také nikdy).
Stran té TV, kdyby to bylo jen na mně, bývali bychom ji neměli vůbec, ale má drahá prosadila opak. V době, kdy děti byly malé, jsme tedy nakonec zvolili řešení takové, že bednu nebylo možno zapnout aniž by člověk předem na dálkovém ovladači úspěšně prošel malý kvíz, složený z náhodně vybraných asi pěti otázek z historie, přírodovědy a tak podobně.
To celkem úspěšně vyeliminovalo ono děsivé „nemám co dělat, tak jdu čumět do bedny“; naopak „dávají něco zajímavého a chci to vidět“ problém nebyl, neboť to už jim pak stálo za to juknout do nějaké vhodné encyklopedie (pravda, dnes by to bylo problematičtější; tehdy wikipedie-v-telefonu ještě nebyla).
Ice cream
Re: Sysop 6.11.2016 v 23:22
Jdou tu hodiny napřed, takže reaguji na něco, co jste ještě nenapsal :-D. Nicméně tohle, co tu píšete je rozumné, nerozumný je ten pevný režim a to buď a nebo. Já nijak despotické rodiče, spíš naopak v mnoha věcech osvícené, neměl a stejně se jim povedlo u mě stvořit variantu 2, ale žádný extrém. Konkrétně u počítače či televize u nás žádná omezení nebyla do té doby než jsem šel do školy, přitom počítač i video u nás bylo, co já si pamatuji, a že si pamatuji dost. Hádejte, kdy mě začal zajímat počítač jindy, než když bylo hodně hnusně a stavění hrází v potoce mě přestalo bavit. Ano, ve chvíli, když si mamka pro mě prosadila, i přes tátovo protesty, max hodinu denně na počítači. Vydrželo jí to asi čtvrt roku. Takže již já sám jsem příkladem toho, že přístup k videu (v dnešní době pasé) a k počítači neznamená to, že nebudu dělat nic jinýho.
Zrovna v pátek mi kolegyně, která ma stejně starého syna jako jsem já sám říkala, že ten její měl tamagoči a že si s tím hrál, já jí řekl, že jsem neměl a ani žádné nintendo apod. Tak prej, s čím jsem si hrál, tak jsem řekl sice jsme měli počítač od mého útlého dětství, ale já si hrál s legem, auty, autodráhou, vzduchovkou, kamením, klacky, pískem, hlínou, potokem, petardami, prakem, lodí, elektromerkurem, míčem, plastovejma pistolema, jezdil na kole atd. atd. počítač rozhodně nebyl v popředí mých zájmů. Stíhat se dá všechno, jak počítač, televize, tak vše ostatní co svět dětem nabízí, stačí, když nemaj rodiče blbce a despoty a když je s nebezpečnejma věcma rodiče seznámí dřív, než aby na ně přišly děti sami a uchopily je za špatnej konec.
ocs
když je s nebezpečnejma věcma rodiče seznámí dřív, než aby na ně přišly děti samy
Ja mam jen lehkou fobii z toho, co se bude postupne dit ve skole, protoze kolektiv + ucitel maji nemaly vliv na tvorbu hodnot. S tim nic delat nemuzu (respektive, v ramci racionalniho vzdelavani nechci). Tak uvidime.
ocs
V této zemi s tím zatím ještě dělat leccos můžete, neboť domácí výuku (již máme díky té zlé, zlé ODS) socani ještě pořád zakázat nestihli, ač se o to opakovaně snaží.
Sysop
Re: ocs
7.11.2016 v 0:35
Ja vim, ale tomu se chci vyhnout.Odseparovat dite od kolektivu mu sebere prave tu zkusenost, kterou potrebuje, aby pochopilo, co je to „stadnost“ a jak se od toho vpozdejsim veku distancovat.
Vychova pod sklenenym zvonem je sice „zdravejsi“, ale v konecnem dusledku muze vytvorit nepouzitelneho jedince.
To je, jako s tim ockovanim proti banalitam. Podle mne je mnohdy lepsi dite umyslne poslat do kolektivu nakazeneho planymi nestovicemi, nez ho proti nim ockovat.
ocs
Osobně mám za to, že negativní efekty zde násobně převáží; kupodivu nejhorším z nich zdaleka není to, že kolektiv + ucitel maji nemaly vliv na tvorbu hodnot (jakkoli i toto risiko je ne zcela zanedbatelné), ale spíše kombinace mizerné úrovně znalostí, již dítěti státní škola dá, spolu s nechutí k učení se, jež státní škola v dětech typicky rozvíjí velmi excelentně. To celé zkombinováno se strašlivou ztrátou času, který by jinak šlo využít mnohem lépe.
Dovolím si přímo citovat od již zmíněného pana xida z Ryby, který má s domácí výukou na rozdíl ode mne* praktickou zkušenost: Nejvíc mě zarazilo, jak rychle se [po přechodu z domácí výuky do školy na druhém stupni] „učení“ zařadilo do sféry nepříjemných a nudných záležitostí. Přechod probíhal relativně v pohodě, ve znalostech byli napřed, v některých předmětech o míle (navzdory zlomku času stráveným při procesu, který připomínal klasickou výuku). … Nedá se to vůbec srovnat s doučováním vzpírajícího se unaveného potomka po vyučování. Při domácí výuce máš skvělý přehled o tom, co dítě zvládá a co je třeba doplnit, protože tu stavbu budujete od základů. … Pokud jenom trochu můžete a jste zodpovědní, dopřejte si společné radosti poznávání co nejdéle. I po letech to hodnotím jako jedno z nejlepších rozhodnutí v životě.
___
* Bohužel v době, kdy by bylo možné naše děti učit doma, to ještě ODS neprosadila, takže kdybych to byl býval zkusil — a že bych velmi rád! — přišla by na nás Zubatá :(
Sysop
Re: ocs
7.11.2016 v 1:05
Ono take jde jeste o druhy faktor: kdo to bude delat? Moje zena pracuje doma a presto ji docela zacalo hrabat, kdyz potomstvo bylo doma, nebo ve skolce (ono „ve skolce“ znamenalo tyden skolka – dva tydny kuryrovani a pak repete). Odchod potomstva do vychovneho procesu prinesl trosku psychickeho uvolneni manzelky. Bohuzel, babicky ani dedeckove nefunguji. A je fakt, ze ja bych ucitele delat nemohl, bo bych ty parchanty asi jednou pomlatil.Doma to zvladam,trpelivosti mam vice,nez manzelka,ale fakt staci probrat ukoly a odpovedet vsechny „…a tati, proc…?“. Predstava, ze jeste dite nekolik hodin denne neco ucim, mne dost desi.
Z hlediska ditete je to samozrejme o necem jinem. Kdyz se mu dospely venuje intenzivne, musi to byt lepsi, nez skolni multitasking. Ovsem pravou byva, ze cizi clovek ma vetsi autoritu, nez vlastni rodic. Co naucila treba na lyzich placena instruktorka za tri dny, to ja jsem nedosahl za mesic. A to jsem mohl rvat, nebo davat bonbony. Cizi clovek ma jinou vahu.
moussa
Sysop
nejdřív nakoupíte TV pomalu do každé místnosti v domě a pak řešíte, jak je třeba omezit děti ve sledování TV? Proč to děláte, polovinu TV vyházejte a budete mít klid. A jděte příkladem, já se prakticky na TV nedívám, takže moje děti to také nenapadlo.
Sysop
Re: moussa
8.11.2016 v 1:49
Nene, jedna bedna je v obyvaku a druha ted pribyla v decaku, ale ta je na prehravani pohadek.
moussa
aha, já myslela, že všechny TV jsou na přehrávání pohádek. Stupidní seriály jsou také jen pohádky, ale také jsem myslela, že dáváte přednost tomu, aby děti lezly po stromech, běhaly venku a tak. Být dítě, mám trochu zmatek v tom, co hlásáte. :-D
h72
Vyházet nějaké telky je vždy dobrý nápad. Ještě lepší jest nápad vyházet všechny. Naše rodina nemá telku od roku ´92 a děti si ji také nekoupily. Ani jejich partneři. Zdá se, že ji nekoupí ani svým dětem, nic tomu nenasvědčuje. Znal jsem člověka, který byl tak hodný ku návštěvám, které se měly zdržet na pár dnů, že si kvůli nim vždy půjčoval telku z půjčovny, čistě pro ty návštěvy – hosty. Bylo to v Bavorsku, někdy v roce ´90. Snad tato odstrašující příhoda, toto absurdní počínání, mne infikovala ku rozhodnutí ten krám nemít. Bylo to velmi dobré rozhodnutí.
Znám člověka, který neplatil elektřinu, tož mu ji odpojili. Asi ji už už nikdy mít nebude, není schopen dluh splatit. První, co řešil, kdysi, po odpojení, byla telka. Nebyl problém, sousedi byli ochotni mu ji prodlužkou připojit oknem přes zahrádku ku sobě. Jen tu telku – této potíži oni rozuměli, také vymyté mozky. Perverzní, což? Už ho to také přešlo. Místo telky si čte při svíčkách knížky nebo medituje nebo nevímco, na telku rozhodně již mnoho let nečumí.
Takových lidí jsou mraky, ve spoustě domácností ten krám vůbec nenajdete. Nejde o dogma, proklamaci určitého stylu života, o nějakou alternativu, alébrž o pohodlí.
Je velmi pohodlné a příjemné to nemít a nepoužívat.
Lojza
Njn, kazdy ma nejakou zabavu a kazdeho bavi neco jineho. Me trebas fakt bavi se divat na urcite sportovni prenosy. Kdysi jsem chodil trebas i na fotbal na zivo, dneska obcas na nejaky kouknu v TV (ono jezdit ja nevim, na Barcelonu na zivo by vyslo na dost penez a dost casu, bohuzel si to nemohu dovolit)
To same na snooker se rad podivam v TV, jezdit na ty turnaje na zivo bych proste nezvladal…
No a obcas davaji neco dost zajimaveho na nejakem History a podobnych kanalech…
Priznam se, ze je mi velmi prijemne se obcas na neco takoveho podivat…
h72
Snooker …. hmmmm …. roky jsem měl doma karambolový kulečník …. je to velmi příjemné to hrát, když člověku rupne v kebuli. Proč na to čumíte a proč to nemáte doma a nehrajete?
Lojza
Protozena to nemam. Nemam na to penize ani misto. A mimochodem se mi libi koukat prave na snooker, nikoliv na karambol (sam jsem karambol dost hraval, v mladi, bavilo me to).
Stejne tak nehraju fotbal za Barcelonu, protoze k tomu jaksi nemam predpoklady, takze se holt pouze musim divat na to, jak to hraji jinni. Ostatne, me se VELMI libi se divat na nekoho jineho, jak neco umi. At v realu, ci v TV. Napriklad vcera jsem asi hodinu koukal na nejaky prenos ze sipek. Ja sam rekreacne obcas nejake sipky nahazu, ale velmi rekreacne. A vylozene me bavi se divat na nekoho, kdo to velmi dobre umi, jak to hraje.
Asi se mi budes smat, ale pred par dny bylo finale nejvetsiho pokeroveho turnaje, v TV davali primy prenos finaloveho stolu (s ceskou ucasti). Od 2 v noci… Tak jsem si uvaril silne kafe a dival jsem se…do rana…
Zato jsem , pravda, uz nekolik let (spis tak 10) nevidel zadne zpravodajstvi v TV, na filmy tam taky nejak moc nekoukam
moussa
já se toho nebojím a telku doma mám, občas ji zapnu, občas z ní setřu prach. Někdy trénuji rychlost přepínání kanálů jako v seriálu o panu účetním. Občas se dívám, někdy je to zábavné, někdy tristní, někdy mám chuť proskočit zavřeným oknem. Na notorického televizního čumila neaspiruji, takže si ji ještě nějakou dobu ponechám a navíc televizní přijímač potřebuji, protože někdy musím žehlit a pak je i Nova dobrá. ;-)
shane
Lidi jsou různý. Hodně záleží na rodičích, k čemu je povedou. Za mejch časů ne přelomu 80. a 90. let jsme byli taky pěkná směsice. A odhadem tak víc než půlka z mejch spolužáků vlastně žádný extra zájmy neměla a prostě se jan tak poflakovala, čučela na bednu, chodila do kina na blockbustery, flákala se po městě a když byli starší, tak vymetali diskotéky a zábavy a poflakovali se, chlastali a snažili se najít někoho na šukání. Ten zbytek zájmy míval, sport, koníčky nebo třeba knížky a počítačový hry. Ale nemyslím, že dneska je ten poměr jiný, akorát dřív to poflakování bylo asi fyzicky namáhavější, nebyly alektronický lákadla a mladý se museli víc slejzat venku a tam se kravilo, takže nějakej ten pohyb u toho byl. Ale pojíždění na BMX, předvádění pohybů z karate a kungfu filmů a oblejzání klepadel bych za nějaký velký sportování nepovažoval.
Sysop
Mmm… ale ty se na to divas jako clovek, ktery v mladi lital venku a dneska sedi u PC. Takze jsi zkusil to i ono. Ja ale potkavam deti, ktere uz poznaly jen to PC a venku je to proste „neba“. No, ja jim to nenutim, ale je to nejlepsi cesta, jak drive, nebo pozdeji zacit trpet pocitem, ze mi neco uteklo. Takze pak treba depky, treba fet, treba neco jineho…
Ja osobne jsem prezil pubertu bez sramu prave proto, ze jsem delal dva sporty, z toho jeden vrcholove. A jsem za to rad, protoze kdyz jsem pak byl na slezine gymplu po 15 letech, tak jsem poslouchal, jak jsou nekteri unaveni zivote, x-krat rozvedeni, vsechno nahovno… protoze prilis brzo zestarli a zacali se nudit.
Ja tem deckam nelajnuju, jak maji zit. Rozhodne ale nechci, aby takto zily moje deti, ztracely cas ve virtualnim svete. Virtualni svet je stejne lakavy, jako chlast, sex, koureni, drogy,… vsechno se da zkusit, ale az je clovek schopen rozpoznat nebezpeci a je schopen rozlisit, kdyje to jeste zabava a kdyz uz to ovlada jeho.
Sysop
…to byla reakce na Lojzu.
SkReT
Lojzo, jsi moje krev! V mládí rozbitý semafory, rvačky s cigánama, fotbálek na ulici, čorky v uzavřených hlidaných areálech, prolejzání protipovodňových kanálů, lození po střechách v Brně na Křence, „odpočívárny“ v kanálech tepláren kdy bylo tak 60°C v zimě a nezapomenu nikdy na šplhání po kabelech v kobkách v teplárnách o kterých jsem se až nedávno teď v dospělosti dozvěděl že to bylo vysoký napětí a mohl ze mě zbýt jen škvarek… a teď jsou všichni doma rádi za to, že nechodím do hospod a na diskotéky a v klidu si pařím doma.
Lachim
Pamatuju si na vypraveni meho dedy, jak probihaly „valky“ kluku z Libne proti klukum ze Zizkova. Neumim si predstavit ten mazec co by nastal, kdyby deti neco takoveho udelaly dneska (a natocily se u toho na YouTube :) ). A budu popravde rad, pokud moje deti vyrostou jinak. I za cenu toho, ze asi budou z pohledu techhle poulicnich vejtrzniku za posery nebo tak neco.
Sysop
Bylo, samozrejme bylo. Ale je pravdou, ze na nasich dedu bylo mene mechanizace a tak lidi vice hybali prdeli.
Sysop
Coz o to, any celkem pohyblive jsou (dokud se nezacne treba lezt po jablonich), ale vsiml jsem si, ze mestske deti rady pouzivaji vetu „my doma mame (dosad cokoli)“. Pritom obvykle pochazeji z bytu, auto na uver a rikaji to diteti ze statku, kde maji jen pozemku pres 250 ha. Ty deti ze statku to neresi. Predpokladam, ze drive to tak nebylo, kdo mel grunt, mel argument. Ale tady, kde jsem, se to fakt neresi.
Honza777
Nomen omen. Miluju vás.
moussa
já nevím, co chcete z města mít Vy, ale já chci, aby město zůstalo městem, lidé, tramvaje, autobusy, auta, ulice, chodníky, hodně domů. Zahrady, lípy, tráva, záhony růží tak někde na okraji nebo ve vilové čtvrti. Ulice není vhodná k tomu, aby si tam děti hrály/popelily se, od toho jsou ve městech parky a různá hřiště, které je vhodné umístit mimo čtyřproudovky.
SkReT
Jednou jsem slyšel, že ve škodovce mají nakreslený na zemi čáry a lidi musí chodit po těch čárách aby náhodou nezabloudili nebo je netrefil nějakej robot v místě kde nemají co dělat.
No a jednou jak končila směna a šlo se do šaten, tak tam na zemi opravoval borec kachličky, a ti lidi byli tak „zblblí“ že toho borca nedokázali obejít, ale zcela dobrovolně šli po těch bílých čárách zpět jinou cestou i když to znamenalo se vrátit třeba o několik set metrů.
Jenže toto chování vidím i na silnicích. Lidi jsou tak zblblí, že třeba teď tady: https://mapy.cz/zakladni?x=16.6559138&y=49.1879816&z=19&base=ophoto&source=coor&id=16.65584407746792%2C49.18776681527682
je uzavřenej levý rychlý pruh z města a k jednomu pravém pruhu z města se napojuje ten z Otakara Ševčíka / Černovické a ti idioti jakmile dojedou ke konci připojovacího pruhu se připojují do pravého pruhu a blokují dopravu, přitom kdyby pokračovali za plnou čárou rovně dál jako v dvoupruhu tak omezení po cca 200m končí. Né oni se obětují a způsobí kolonu a blokaci aut až na Hladíkové, jen kvůli tomu aby popojeli radši těch 200m v odstavným pruhu. Já na ně seru, nějak se tam protáhnu a pak už valím 120 a vidím jak všichni nechápavě čumí, „jak je to možné?“
Takže co bránilo těm 299.999 automobilům v tom přejet ty zkurvený kužely a najet k mýtným branám tak jak byli zvyklí? Nemohou být taky za to trošku spoluvinni že nedokážou ignorovat nesmyslná nařízení? Víte kdyby se řidiči nechovali jako idioti a opravdu kašlali na nesmyslné předpisy ve velkém, tak by nad nimi nějaká dopravně asociální píča neměla moc!
marcusant
Krásná myšlenka, bohužel kdyby lidé tohle dokázali (a nejen v autě), nepotřebovali bychom tento blog. Jenže to je pořád o tom samém, uvnitř těch bílých čar je iluze bezpečí, za nimi riziko. Viz chronicky známý Franklinův citát. Náš pud sebezáchovy = srabáctví postupně přebije veškerou odvahu riskovat. Pak vzápětí vymřeme. Ale možná je odpověď na proč to vše jednodušší, než se zdá. Lidská společnost je po celou existenci rozdělena na dvě téměř shodně velké skupiny, z nichž jedna statisticky spíše preferuje riziko a z něj plynoucí zisk a druhá bezpečí a nejen tím se hezky doplňují. Protože po téměř celou existenci lidstva tyto kategorie úzce souvisely s fyzickým násilím resp. schopností mu čelit, mělo to svou biologickou logiku. Dalším důvodem mohly být třeba sociální role těchto skupin. Protože obsluha moderních smrtících prostředků příliš nezávisí na fyzických dispozicích obsluhy, tato biologická danost se rozplývá a s ní i zmíněné sociální role (záměrně zanedbávám spoustu dalších vlivů). Korunu tomu nasazuje tvrzení původem ze skandinávie, že existence těchto dvou skupin je pouze sociálním konstruktem. Otázka pro vnímavého čtenáře: Jak členy těchto dvou skupin nazýváme?
h72
Nu, snad ani zvláštní pojmenování nemají – jde prostě o jejich chování v kavárně, kde na stole jest mísa koblih.
Ice cream
Ty skupiny že nemají pojmenování? Ta skupina, ochotná riskovat pro větší zisk, má pinďoura a ta druhá, která preferuje jistotu na úkor výše zisku, má pipinu. Jak se jim říká? Mimo jiné tohle chování lze i dnes demonstrovat na mnoha příkladech z běžného života, výše příjmu, podíl kriminálníků, způsob řízení vozidel apod. atd.
marcusant
Správná odpověď:). Není to výsledek mé misogynie, jen volání po znovunastolení přirozené rovnováhy, protože žádný z přístupů není lepší, ale mohou fungovat pouze spolu v rovnováze přibližně 50:50. Pokud sociální inženýr(ka) z hysterických důvodů změní něco, co nějak fungovalo patrně stovky tisíc let (prvobytně pospolný matriarchát je mýtus), nemůže nastat nic jiného než průser.
ocs
Protože obsluha moderních smrtících prostředků příliš nezávisí na fyzických dispozicích obsluhy, tato biologická danost se rozplývá
Mě v tom odkazovanym článku fascinuje věta :Guvernér, který nyní působí jako poradce republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
Idnes ví něco víc ? :-D
zrusavpt
Skoda, ze se tady neda dat +1 :) Nicmene musime jen doufat, ze ma Idnes spravne informace…
h72
nu, snad iDnes předjímá výsledek voleb, neb jediným právoplatným vítězem je již dávno Trump. A to nejen kvůli excellentní návštěvnosti svých meetingů a odezvě mezi „obyčejnými“ lidmi, ale i díky lžím a podvodům jeho „protivníka“. Manipulování voleb by mělo být trestným činem. Jiná věc je ta, že v politice se kontumační výhry nepečou. Bude-li všeobecná vůle Hillary a její tým z podvodů usvědčit, tož usvědčena bude a volby budou anulovány. Co ale potom? Ještě jedna kampaň? Tu Hillary nemusí vydržet!
Honza777
milý h72, v demokracii je „jediným právoplatným vítězem“ lež a podvod.
Násilí nežije samo a nemůže žít samo: nevyhnutelně je propletené se lží. Mezi nimi je ta nejpřirozenější hluboká příbuzenská spojitost: násilí se nemá čím krýt, kromě lži a lež se nemá jak udržet, pouze násilím. Každý, kdo jednou vyhlásí násilí za svoji metodu, nevyhnutelně si musí zvolit lež za svůj princip. Když se násilí rodí, koná otevřeně a dokonce je na sebe hrdé. Ale jen co se upevní, utvrdí, pociťuje okolo sebe zředění vzduchu a nemůže dále existovat jinak, jen se zamlžovat do lži, krýt se krasořečnictvím. Potom už nechytá vždy a zásadně rovnou pod krk, častěji žádá od občanů pouze přísahu lži, jenom spoluúčast na lži. A jednoduchý krok jednoduchého statečného člověka: neúčastnit se lži, nepodporovat lživé konání!
Alexandr Solženicyn, Nobelovská přednáška, 1972
h72
Tož asi bude muset být v USA občanská válka. Protože ta militantní, asociální, prolhaná, stařena možná díky zmanipulovaným volbám vyhraje.
Honza777
Kdo ví? Kdo ví, co všechno se semele? Já to nevím. Co však vím naprosto bezpečně, že v systému s názvem „demokracie a svoboda“, se nedá vyloučit absolutně vůbec nic.
No tak já bych si taky jako pan Dolínek přál, aby už naše děti neznaly pojem „magistrála“, ale místo toho například „vnější obchvat Prahy“ apod. Jenom jaksi z toho přání asi oba vyvozujeme jiné priority.
Lachim
To vypnuti semaforu na Belohorske zadne vyrabeni dopravniho zklidnovani nebylo, naopak. Nekolik malo mesicu to slusne fungovalo. Ano, je to krizovatka, kde se musi premyslet a trosku koukat kolem sebe, to uznavam. Nicmene plynulost byla paradni, jezdim tamtudy prakticky denne a kazdy den jsem blahorecil odvazneho urednika, ktery mi o par minut zkratil cestu domu. Minule tusim pondeli napsali v Agrofert News, ze je to tam naprosto katastrofalni a uz jsem vedel, ze bude brzo zas po zizalkach. A taky jo, od stredecniho odpoledne uz se zase sporadane ceka na zelenou. Zajimave je, ze v tom clanku i pripustili, ze za dobu pokusu nedoslo k zadne nehode. A ja bych tam rad jeste pripsal, ze naposledy tam auto zabilo babku prave v dobe, kdy semafory bezely. Nevim jak se to stalo, ale fakt je ten, ze jako chodce me ten semafor prudi jeste mnohem vic nez jako ridice – vetsinu casu maji cervenou auta i chodci. Kdyz pak nekdo vejde do silnice v momentu, kdy autum padne zelena, v blizsim pruhu se pomalu rozjizdi, ale ve vzdalenejsim se nekdo blizi rychle…
Asi bych se nejak srovnal s tim, ze semafory pobezi v dobe spicky, ten rev matek asi nemuze radnice preslechnout. Ale proooc zas i o vikendu, proc v noci…
No mozna je to to trochu od veci ale nechme se prekvapit, jak dopadnou ultra-nizko-emisni zony noveho londynskeho starosty planovane na rok 2019. Londyn je take tak trochu jurisdikce anglosaskeho prava. Horim zvedavosti jak pan primator Londyna, Sadiq Khan, [cti Ku-ant] prosadi myslenku a zda nasledne nedojde ke kolapsu mesta. Co znamena ultra-nizko-emisni zona v praxi? Ze by elektromobil? Nic proti elektromobilum, ale kdo na to dnes ma? Ze by likvidace stredni tridy v primem presnosu? Krnda Frnacova se uz take nechala slyset na tema elektromobilu v Praze. Kde asi vzala inspiraci? Na Morave se rika, ze na kazdou svini se vari voda…tak snad ano…
vaří voda? No na Grose a Ransdorfa se uvařila, ale ostatním pořád nic. Věříte tomu? Já spíš začínám věřit tomu, že se vaří voda jen pro ty, kteří by tady chtěli něco dobrého.
a aby toho nebylo málo, tak skoro čtrnáct dnů je problém, protože v jednom tunelu hořel kamion. Dopravních expertů máme asi nejvíc na světě, ale žádný z nich nedokáže vyřešit triviální problém s uzavřeným tunelem a nejspíš si radostně mnou ruce, že bude práce dost a dost, protože kolony a zasekanou Prahu zejména těmi, kteří netuší, kudy uzavřený tunel objíždět, bude třeba zase nějak „vyřešit“.
https://www.novinky.cz/krimi/419608-lochkovsky-tunel-je-po-11-dnech-od-pozaru-opet-zcela-prujezdny.html
Re: moussa
Tak já myslím, že tohle je přesně ono. Dokonce už i vohnouti z Hovinek v diskusi pod Vámi linkovaným článkem si kladou otázku, co na odstranění havárie v tunelu dělali naši experti skoro dva týdny, když se jedná o vcelku standardní situaci. Případně, jak se to má s protipožárníma opatřeníma v tunelu (dostupnost hasičů, samočinné hasicí zařízení atd.). Dost podobný je to s Lochkovským mostem, který začal praskat už brzy po otevření (http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/je-lochkovsky-tunel-nebezpecny-jsou-tam-trhliny-rika-odvolana-sefka-ze-rsd.html , https://cs.wikipedia.org/wiki/Lochkovsk%C3%BD_most). A ať již máme na dr. Pošvářovou (https://cs.wikipedia.org/wiki/Miloslava_Po%C5%A1v%C3%A1%C5%99ov%C3%A1) jakýkoli názor, faktem je, že už jen samotným zveřejněním informací nepříjemných pro dopravně-stavební zmrdy udělala kus záslužné práce.
K Pražskému okruhu lze říci, že kdyby byl kurva konečně (dávno měl být !) dokončen, a né jen jeho jihozápadní cca třetina, tak by nebyl problém. Leccos by se dalo objet (případně i druhou stranou). A 3.14če Kolínská a Krnda by si nemusely zvát urbanokaza aktivistu Gehla, páč dostavěný okruh by magisrále ulehčil více, než tento pán. Ale dictum selského rozumu, že obchvat jedině může ulevit tranzitu, zřejmě přesahuje duševní kapacitu všech výše jmenovaných.
Obecně tvrdím dlouhodobě a konsistentně, že stav naší silniční infrastruktury je permanentním zločinem tohoto státu na občanech. Na hlavy kurev politických (politzmrdů, ať dodržíme D_FENSovu terminologii) padají všichni chodci zajetí v intravilánu všude tam, kde měl být dávno obchvat. Všichni řidiči, kteří se např. rozstřelili o betonovou zídku uprostřed rondelu, který na onom místě ještě před pár měsíci nestál a nebyl žádný rozumný důvod ho tam stavět. Jsou to politzmrdi, kdo má na svědomí křížky rostoucí jako houby po dešti kolem našich mizerných silnic, rozbitých, rozkopaných, dokola blbě opravovaných, blbě vyprojektovaných atd. Okolo špatně klopených zatáček, míst s vadným odvodem vody. Okolo železničních přejezdů s páteřními tratěmi, kde už dávno mělo být mimoúrovňové křížení (včetně Studénky 2.0). Kolem silnice Hradec Králové – Mohelnice, kde měla být dálnice už před více než čtvrtstoletím. Atd. atd. …
Oprava, v poslední větě má být správně kolem dálnice H.K. – Mohelnice
beton poměrně špatně snáší vysoké teploty, takže důsledná prohlídka diagnostika po požáru v tunelu je docela normální věc.
když se někdo začne ohánět ing. pošvářovou jako autoritou, tak je jasené, že o problematice nic neví. provádělo se posouzení stavu mostu a most byl prohlášen za bezpečný (ty lidi co to dělali se pod tu zprávu podepsali a jsou za ní zodpovědni a to je trochu jiný kafe než keci v novinách)
a záslužná práce ing. pošvářové podle vás spočívá v čem? to že něco nepodloženého vykřikuje do médii a každej přitroublej politik se toho může chytit, když zavádí další level dopravího fašismu?
vykřikovat, jak je vše špatně a nehledat řešení to je ta záslužná práce?
Vo co v tom tunelu vůbec šlo, další runaway? Motor fakt normálně nechytne plamenem. U kamionu bych se vůbec nedivil, tam je taky naprosto běžný to ujíždět k smrti v podstatě bez údržby. Tragický je, že když se to stane, naprostá většina lidí vůbec neví co se děje a co s tím, takže nechá v lepším případě motor sám sebe zničit. V horším případě to občas blafne.
Stavební materiály i konstrukce (kombinace materiálů) obecně VELMI špatně snášejí žár a požár. Většina lidí to neví, pak se plká. Důsledná kontrola všeho, doslova všeho, je vždy na místě, s tím, že se to stejně nedá prověřit. Za konstrukci, která prošla požárem, nelze v podstatě ručit. Jde spíše o zbožná přání a o statistiku – tak to i pojišťovny pojímají.
Automechoši říkají, že to nejčastěji blafne od přehřátého = poničeného turba, jehož výměna je u náklaďáků dost drahá a tak to dojíždějí na smrt. Jinak v těch motorech prý nemá moc co chytit, pokavaď to není bez oleje a bez chlazení. Elektrika je jiná věc, ale prý ani od rozžhaveného alternátoru motor jako takový nechytne. To se prej dřív kousnou ložiska a buď to urve řemen a zároveň přestane u některých fungovat chladicí pumpa, nebo celý alternátor ulítne z držáků. Do kabiny k šoférovi se ale dostane jen signál o tom, že „to“ nedobíjí.
Jo přehřátý turbo může mít fakt vysoký teploty, ale co tam chytne? Olej?
Kdyz v rakouskem tunelu prislo o zivot diky pozaru par lidi, tak se v tom hrabali… az na to prisli. Z protijedouciho nakladaku nekdo vyhodil vajgl, kterej byl nasat do vzduchoveho filtru protijedouciho kamionu. To zpusobilo pozar v motoru, ktery nasledne zapalil naklad. A vite co horelo? Plnej kamion margarinu. Brutalni teplote. Pokud se pamatuju, tak tam uhoreli i dost lidi v autobuse za tim kamionem a Rakusaci rikali, ze drive zacali horet ti, co na sobe meli obleceni z umelych vlaken. Takze kdyz hori v tunelu, nejlepe zahodit hadry… zima nam urcite nebude.
Nj, výrobce auta zcela zjevně selhal v základním myšlení a tak nedal na vstup vzduchu do motoru před filtr ani mřížku. Kombinace zmrdů a kreténů i v podobě huličů co dělaj bordel v okolí pak dílo dokonala.
Ono zase toto bola taká zriedkavá situácia, že je ťažko za na ňu pripraviť, a keby tam bola mriežka, tak by sa stalo niečo iné. Shit happens.
Pokud tam mřížka není, tak se tam může nastěhovat taky třeba štěrk nebo nějakej hmyz. Jo filtr to veme, ale taky se rychle ucpe…nevim, todle mi přijde jako kretenismus, nedat na trubku se slušným podtlakem blbou mřížku…
Pokud si to dobře pamatuji, tak tenkrát blafla první generace Volva FH. Nasávání je na levé straně nahoře na kabině. Nějaká mřížka tam je, žebra určitě orientovaná pro optimální kombinaci aerodynamiky + sání, což věřím, že je docela věda, kterou my tady nevylepšíme. To že se nasaje hořící vajgl je tak minimální pravděpodobnost, že s tím snad ani nikdo nepočítal. Písek nebo hmyz zachytí filtrační vložka, která právě od toho vajglu chytla. Když začne hořet filtrační vložka v plastovém pouzdře, všude kolem též hořlavé materiály a už to jede. A lidi se první udusili a až potom shořeli. Žádné běžící pochodně se nekonali. Zařvali ti, co se evakuovali směrem „na kopec“. Tunel zafungoval jako skvělý komín.
A nemůže chytnout třeba pneumatika od zablokované brzdy u návěsu? Možná si ten Polák říkal, že to ještě dá a tunel projede, no a nedal.
To by asi mohla, teoreticky, ale to by se spíš dřív zablokovalo kolo, to jsem zažil – že se to přehřálo tak, že se matroš roztáhl nad mez, kdy se ještě vešlo jedno do druhého.
to: beda 68
V návaznosti na můj předchozí post: V prvním odstavci jsem chtěl poukázat zejména na to, že konečně (!) už ani vohnoutům z Hovinek není lhostejný stav silniční infrastruktury, po které jezdí (možná jsem to dost explicitně nezdůraznil; ale donedávna tam dominoval názor, že za všechno zodpovídá řidič, který vše musí předvídat, na jakékoli silnici musí přizpůsobit rychlost a způsob jízdy atd.).
K opatřením v tunelu a jeho nezbytné revizi / opravě po požáru se dobře a věcně vyjádřili h72 a zejména JVP. Díky jim za to. A ačkoliv do Práglu nezajíždím denně, radu vyhnout se výslovně strahovskému a letenskému tunelu si beru xrdci.
Pokud jde o dr. Pošvářovou, přečtěte si, prosím, můj příspěvek pozorně ještě jednou: jasně jsem ji uvedl slovy „ať již máme na (ni) jakýkoli názor“. [Chtěl jsem se vyhnout floskuli „kontroverzní“, protože je to přívlastek, který bytostně nesnáším, jakkoli na tuhle dámu by se i docela hodil. Její způsob vyjadřování ani politické preference určitě nejsou mým šálkem čaje, o (anti)ceně Nadace Charty 77 nemluvě. Za autoritu jsem ji rozhodně nikde neoznačil; jen mne nenapadá, jak by se dalo formálně zpochybnit, že ty dopravní stavby má opravdu vyštudovaný …]
Pokud se jmenovaná vyjádřila v tom smyslu, že tento stát není dobrým hospodářem, pokud jde o zadávání, kontrolu a převzetí dopravních staveb, jakož i platbu za ně (případně že D47 je zkurvená od začátku), pak se domnívám, že má prostě pravdu a že bylo dobře to říct nahlas. Nic víc a nic míň.
Že by M.P. svými výroky nějak aktivně podpořila dopravní represi, jsem nějak nezaznamenal… (můžete případně linknout, jestli mi něco ušlo)
Můj názor na vámi vzpomínaný posudek, že Lochkovský most nespadne (jen se musí měřit, zda se praskliny nerozšiřují …) je podstatně ovlivněn D-FENSovým článkem Zmrdi a failure mode, který jsem zde četl (http://dfens-cz.com/zmrdi-a-failure-mode/ – imho jeden ze zásadních textů, který na tomhle weblogu vyšel. Za přečtení stojí i salamovo pokračování http://dfens-cz.com/zmrdi-a-failure-mode-reloaded/ ).
ing pošvářová dělala ohledně d47 humbuk,ale štěkala dost na špatnou stranu. problémy které tam jsou tak jsou způsobeny na 90% zadáním a snažit se to hodit na zhotovitele není úplně košér.
a zrovna v tý ostravě byly jednu dobu až nesmyslný omezení rychlosti (když se ptáte, kde ta paní škodí řidičům)
to že někdo něco vystudoval nic neznamená i študovanej člověk se může chovat jako debil.to že kvůli jednotlivosti někdo není schopen posoudit celek je občas taky fakt.
silniční stavitelství, jako ostatně vše v tomto státě je svázáno řadou předpisů, takže vždy se musí dělat něco „špatně“
a kdy paní pošvářová byla na řsd jako šéf oddělení kvality, tak taky nic závratnýho nepředvedla
No zrovna to pokračování je naprostá demagogická pitomost. Ono totiž opravdu na tom kontextu situace záleží velice, jestli je to rozhodnutí správné, anebo ne. Defakto je to to nejdůležitější na celé situaci. Prostě ve sportu, a zvlášť v automobilovém jde o vítězství, hrana risku je posunuto dost dál, než u běžných situací, a do určité míry se tolerují i mrtví, prostě to k tomu patří. Také je rozdíl, jestli teoretická závada ohrožuje bezpečnost, nebo jen výsledek.
Např. příklad, kdyby se postupy v civilním letectví přenesly do vojenského v době války, tak letectvo nevzlétne a válka bude prohraná, což způsobí mnohem více mrtvých, než porucha u části strojů.
to: jfb
Tak nevím: Hranice rizika v automobilovém sportu (oproti běžné dopravě) nepochybně posunuty jsou; ale zajisté to neznamená, že nemají limit naprosto žádný. I v těch vyšších hladinách stále existuje hranice rizika přijatelného a nepřijatelného. Myslím, že velmi dobře to říká např. Niki Lauda před svou havárií na Nürburgringu 1976 ve skvělém životopisném filmu http://www.csfd.cz/film/301401-rivalove/ (pokud to někdo třeba ještě neviděl). V dané souvislosti se nelze také vyhnout otázce, kdo je oprávněn o přijetí rizika rozhodnout: zda technik, který sedí na prdeli, anebo pilot, který sedí ve voze (raketoplánu) a riziko smrti nese osobně. (Jiná formulace: jakou cenu pro mne má ujištění od kohokoli, že se Lochkovský most nezřítí, v tu chvíli, kdy pod mým autem skutečně padá ?)
Také mne docela pobavilo, jestliže jste onálepkoval cizí názor jako demagogickou pitomost, a poté o několik vět dále vystavíte důkaz sporem na aplikaci postupů civilního letectví na válečné podmínky.
Také jsme nepsal, že limit není žádný, ale že je rozdílný dle kontextu situace, což autor tvrdě popíral. To jsem také vzpomínal, že jde o to, zda závada ohrožuje bezpečnost nebo jen výsledek. Pokud např. hrozí upadnutí kola, což je extrémně nebezpečná situace, anebo to, že vypoví službu motor a závodník jen nedojede do cíle. TO je zrovna u závodů ohromný rozdíl v limitech. A ano, poslední slovo mívá jezdec.
Rush je vynikající film a také jsou tam oba přístupy, více safety x více rizika vyvážené, nic vyloženě nevítězí.
Ty válečné podmínky jsem právě připodobnil k tomu, co prosazoval autor, že jestli je rozhodnutí chybné, či ne, nezáleží na kontextu situace. že situace, kdy závodník nedojede do cíle závodu, a situace, kdy podobné rozhodnutí způsobí 100% smrt sedmi lidí je naprosto stejná. To je demagogie prvního řádu. Protože, kdyby bylo po jeho, tak by bylo nutné i ve válečných podmínkách 100% používat stejné předpisy a postupy, jako v civilu.
V6dy a všude a ve všem je nejdůležitější kontext. Správné rozhodnutí vždy vychází z poznání a pochopení kontextu, nic není absolutně správné, či špatné.
SHZ se v tunelu z mnoha důvodů neinstaluje. Jde o rychlou detekci a odvětrání, bo se zde jednoznačně preferuje ochrana osob před hodnotami. Dá se celkem zodpovědně říci, že v pražské oblasti jsou to tunely na okruhu, Mrázovka a Blanka, které jsou vybaveny opravdu na úrovni, zejména co se větrání týče a kde máte jakous takous šanci případný průser přežít. Nezkoušejte bourat ve strahovském nebo letenském. Rozhodně nemějte obavu, že by tunely nebyly prioritní pro hasiče. Předurčené jednotky mají své tunely včetně jejich mnohem rozsáhlejšího zázemí, prochozené, mají zpracované možné scénáře a plány zásahů, vzniklé mj. na základě rozsáhlých a pečlivých simulací a cvičení v konkrétním tunelovém komplexu.
Žádný požár v tunelu, zejména, pokud hořela chemie, není standardní situace. V rozsáhlém úseku jsou zničené komponenty všemožných technologických zařízení, je poškozena vozovka, kontaminována kanalizace a vzduchotechnika a to nejen žárem, ale i zplodinami, které vlezou všude a leptají a leptají… – celé se to musí vyčistit, povyměňovat, zprovoznit, přezkoušet. Docela se divím, že to za těch 14 dní zvládli. Ostatně jen na detekční kabel od lineárního hlásiče čekali týden, než ho dodavatel dostal do ČR. A to se musí vyměnit celý úsek, ne jen pár desítek metrů.
Ohledně tristního stavu okruhu a celkově dopravní infrastruktury nejsme vepři. To se ani snad komentovat nedá.
Správný příspěvek – oni někteří machýrci nevdijó. A ani vědět nejni potřebí, stačí zažít. Tady jen zlehýbka vyhořel rozestavěný barák, prostě si tam v zejmě někdo ohřál tělo a možná pár buřtíků nebo dělal svařák. Jenže se pročoudily a částečně ohořely všechny šachty s kabeláží, kde to vzalo luft …. v baráku se budou muset vyměnit veškeré instalace, jednoznačně. To znamená bourat. A stejně to nebude stoprocentní, jako to bylo. je to daržší, než to postavit. A trvá to o mnoho déle.
Tak nějak bych už nečekal, že se bude tak sofistikovnaá věc, jako je detekční kabel od lineárního hlásiče požáru vyrábět v ČR. Pamatuju se poměrně dobře, že se tu až do roku cca 1985 vyrábělo opravdu kdeco, včetně třeba ionizačních hlásičů kouře pro EPS. Ale počátkem 21. století už bych takovou specializovanou výrobu v obecné montovně neočekával. Kabel tedy nejspíše vyrábí na konkrétní zakázku nějaký jako-certifikovaný číňan, pak mi ale přijde jeden kalendářní týden jako dodací lhůta podlimitní zakázky poměrně přijatelný termín.
Doby, kdy se v ČSSR vyrábělo, někdy doslova na koleně skoro všechno, včetně speciálních armádních záležitostí, jsou asi nenávratně pryč. A některé jsme uměli i moc dobře, třeba Kablo Bratislava umělo docela dobře koaxy a vlnovody pro vlnové délky okolo desítky centimetrů, ale to je nenávratně pryč, mezitím se toho chytili jiní. A to platí i o dalších oborech, co jsme uměli opravdu dobře, bez pejorativního nádechu.
Bylo nezbytně nutno se věnovat prrosazování ideálu prravdy a lásky, navrracení nakrradených majetků a prrivatizacím, vše ostatní, pro tuto zemi třeba jen trochu důležité a užitečné, bylo tak nějak vedlejší.
Asi záleží na tom kde se člověk pohybuje. Já zase vidím spoustu výrob všeho možného, včetně velmi sofistikovaných výrobků. Samozřejmě, třeba kabely se už nikomu dělat nechce (ale to také nemusí být pravda, když jsme si nechali dělat na zakázku speciální kabely, dělaly se v ČR, sám jsem se byl podívat) ale zase se dělají jiné věci. Struktura průmyslu se holt dynamičtěji mění než kdykoliv před tím.
ad: Struktura průmyslu se holt dynamičtěji mění než kdykoliv před tím.
Hmm. No tak jo, no..:-)
http://www.pritomnost.cz/cz/spolecnost/1726-smejd-in-china-z-nasich-odpadku
Tedy upřímně, nevím Honzo, jestli bych se na vašem místě oháněl právě pod tímto tématem článkem odkazem na text, jako činíte vy, nehledě na to, o jaké jde dnes médium (vynechme dávno uplynulou historii). Nebudu ho nálepkovat, ale pokud se sami hlásí k Havlovi, Pithartovi, Rupnikovi a chlubí se partnerstvím s Forem 2000…
Pan autor Martínek se v textu dopouští zjevně nesmyslných konstrukcí: „Není obchodním tajemstvím, že drtivá většina šuntu má své přesně lokalizované místo původu“ (co by to probůh mělo mít společného s OBCHODNÍM tajemstvím)“, návazných logických klamů: „Je jím Čína“ (nevím, jak autorovi a vám, ale mně skutečně zůstalo utajeno, že by převážná část dnešní produkce špičkových světových značek, pocházející fakticky z Číny měla být „šuntem“), neznalosti geografie: „a okolní země“ (pošlete mu mapu, ať ví, kde jsou Jižní Korea, Hongkong, Japonsko, Taiwan…) Rovněž věta „Nevýhodou Číny je však skutečnost, že leží takřka na opačném konci zeměkoule“ naznačuje cosi o vzdělání autora, ale to už přejděme spíše s úsměvem, novodobý Jasánek prostě plane pro svoji pravdu…
Vysvětlení přichází o něco dále: „Odpovědi se mi dostalo, teprve když jsem vypátral reportáž z jedné čínské vesnice“ – tedy další článek „odborníka“, který si přečetl článek někoho, kdo čerpal z článku někoho jiného, kdo to slyšel „někde“ a učinil si názor. No budiž, já už dávno nemám novinářský průkaz, ale i tak si pamatuji, o čem byla novinářská etika.
Mohl bych ten článek klidně rozebírat dále, například tak, že to, co autor popisuje je vlastně ztělesnění recyklačního ideálu, při pohledu na nějž by každý zeleně uvažující evropský „liberál“ musel dostat orgasmus, ale už se mi nechce, bylo by to zbytečné.
Autor si ve zkratce stěžuje na to, že lidé i trh se chovají v korporátně-fašistickém systému logogicky. Jen mu nedochází, že právě i on je součástí a propagátorem onoho systému, protože jinak by rozhodně nemohl publikovat tam, kde publikuje.
Nerozumím ale vám, že ten blábol linkujete.
Pochopte, že pokrok, což je jen „jiný název“, newspeak a eufemismus pro cestu do prdele, nejde zastavit..:-)
Jedině ukázněná mysl chápe realitu, Winstone. (G. Orwell)
Myslím, že víš kulové o tom, co všechno se v Čechách vyrábí a co lze sehnat, na zakázku a na míru.
Máte velmi pravděpodobně pravdu.
Háček je jen v tom, že už to nepatří nejen státu /to bych ani neočekával/, ale bohužel ani českým firmám či lidem, dotyčná sofistikovaná produkce se v ČR často ani nesmí prodávat, je určena pouze pro export do západoevropských zemí+USA. Pro nás, Čechy, je určeno něco zcela jiného. Místní zde platí pouze za nenáročnou námezdní sílu, veškerý zisk z této sofistikované produkce odtéká jinam a po ukončení či přesunu zůstávají pouze ekologické škody. Setkal jsem se s tímto jevem ve tří odvětvích a nevylučuji, že se tak neděje i v mnoha dalších.
Trochu potíž vidím v tom, že jsou to převážně produkty, které nejsou určeny pro nás, místní.
Jen ze „svého“ oboru mohu sloužit několika odstrašujícími příklady, kdy příslušný obor, u nás celkem vyvinutý a dobře funkční, dopadl mnohem, mnohem hůře, než soused z Mladé Boleslavi.
Ano, také vím o oborech které to dost ošklivě a nespravedlivě schytaly. A taky jsem viděl nečekaný rozvoj jiných :-) Bohužel tohle tady asi nerozhodneme a 1300 zaměstnanců statistického úřadu má asi jiné úkoly než mapovat strukturu průmyslu :-)
Tak v tomto tunelu je systém EPS Esser, což je původně německá firma, dnes požraná koncernem Honeywell. Základní systémové jádro tj. ústředny, bodové hlásiče, kopplery a pod. mají vlastní a dělají to dílem v Neussu, dílem v Rumunsku. Speciální hlásiče tj. plamenné, lineární – jak kabelové, tak optické, nasávací a jiné, kupují od specifických výrobců a více, či méně je integrují do svého systému (technické detaily by byly obsáhlejší nad rámec příspěvku). Dělají to tak stejně i ostatní výrobci EPS jako Schrack, Siemens, Menvier, Zettler a jiní.
Ionizační hlásiče se v Evropě, pokud vím, takřka již nevyrábí a to z důvodu přítomnosti zářiče ionizujícího záření, s čímž je neskutečný oser stran evidence a konečné likvidace. Výjimkou, kde se ještě dělají je, budete se divit, tato republika. Konkrétně je dělá bývalá Tesla Liberec, dnes fa Lites, kteří stále vyrábí a vyvíjejí nové systémy EPS (záměrně hovořím o systémech – to zdaleka nejsou jen hlásiče, to je celý systém prvků vzájemně nezaměnitelný se systémem jiného výrobce). Ostatně tuhle fabriku jste asi měl na mysli. Jejich EPS není špatná, mají nespornou výhodu, že před plyšákem tady všechno byl jen jejich systém a tím, že jejich nové ústředny umožňují zpětnou kompatibilitu se staršími prvky, daří se léčit a udržovat při funkčním životě EPS i 40 let staré.
Ohledně toho kabelu v tunelu – nejde o běžný metalický vyhodnocovací kabel, který prostě někde přehoří, udělá šlus a systém ví, že v tom a tom prostoru má požár, bez ořesnější lokace. Jde o optický kabel v systému (ke kabelu potřebujete vyhodnocovací jednotky a jiné příslušenství, které dále posílá informace do ústředny EPS), který umožňuje hlídat, myslím, až 8 km tunelu jedním kabelem a detekovat jak vznik, tak zejména místo požáru s velkou přesností. Myslím, že to Esser vozí někde z Japonska a prodávají pod svou značkou, byl-li by zájem, mohu zjistit. Takto speciální záležitost se dělá zakázkově v objednaném druhu a rozměru, není to skladovka. Zcela jistě by bylo možné takový systém vyvíjet a vyrábět i u nás, ale prostě se to nevyplatí. Mj. kabeloven a dobrých kabeloven tu máme spousta. Málo co se sem vozí ze zahraničí, možná zrovna ty koaxy jsou tou výjimkou.
Jestli jsme uměli něco dobře, tak to rozhodně nebylo zásluhou soudruhů. Bylo to zásluhou poctivých, chytrých a šikovných fachmanů, kteří odborně vyrůstali od konce 19. století a kteří své řemeslo předávali generacím následujícím, po válce pak zhusta proti vůli soudruhů, kteří si s nimi velmi rádi vytírali pozadí.
A jestli se něco tzv. vracelo, tak možná hokynářství a malé dílny. To gró průmyslu si soudruzi podrželi a předali svým překabátěným dětičkám po plyšáku. Ta kontinuita byla ale už dávno přervaná a není se čemu divit, že se těžko konkuruje zemím, kde si hospodářství nenechali pokurvit soudruhy.
Děkuji Vám, JVP.
Něco malinko vím o tom, jak r. 1949 vzniknuvší Tesla k většině duševního vlastnictví přišla.
Zachoval se plný dřevěný „vojenský“ kufr plný velice zajímavých dokumentů, které by bývaly mohly /při správné sebevražedné aplikaci/ Tesle jako takové i dlouho po válce zle zatopit.
Můj strýc, babiččin bratr, původem hradečák, byl vyučen radiomechanikem v Telegrafii Pardubice. Něco jej ale táhlo na Moravu /sloužil zde u vojska/ a v REL Electrum Brno narazil na tetu :-), shodou okolností brigádní účetní odsud.
To už se ale schylovalo k bolševickému převratu a násilné likvidaci jak Telegrafie, tak RELu a dalších 46 větších soukromých firem z oboru. Sám se v oboru dosud pohybuji a studiem obsahu toho kufru jsem strávil mnoho stovek hodin.
Podnik Tesla byl poněkud násilně stvořen už někdy v březnu 1946, pokud se moc nepletu. To ostatní platí bez výhrad — bylo to bolševické svinstvo, a že to bylo před ’48 na věci nic nemění, protože Beneš to prodal bolševikovi nastojato už ve ’43 :(
Stran aktivit presidenta nadrobitele považuji za nejsmutnější výročí to, které bylo minulý čtvrtek. Ale uznám, že jsem v tom osobně interesován a někdo jiný by považoval za fatální jiný myšlenkový výron zmíněného pána.
No ano.
Já to měl vůbec díky strejdovi, babičce a trochu i našim ve škole hodně těžké, zvlášť v dějepise a občance..
No… zrovna postavení Beneše (a celé Maffie, Masaříkem počínaje) je z tohoto hlediska poměrně zajímavé, neboť bolševik je hrubě odsuzoval (Masaryk přece nechal u Duchcova střílet do dělníků!), a tedy každý soudný člověk považoval bez dalších zdrojů informací za pravděpodobné, že to byli velmi dobří politici….
… což se od pravdy zásadně liší. Bohužel, studium historických zdrojů, zkušenosti příbuzenstva z Lán a jiné podobné ukazují, že bolševikův odsudek byl krajně matoucí a dvojnásobně prolhaný, neboť, bohužel, šlo o grázly par excellence — byť zcela jiným způsobem a v hodně jiném smyslu nežli v tom, o němž hovořil bolševik.
Víte, ono bylo těžké zkusit nevěřit člověku z poměrně blízké rodiny, zvlášť když moji rodiče to, s čím jsem za nimi přišel, nijak zásadně nerozporovali. Ale dodnes jim tak trochu mám za zlé, že mě nechali se plácat v takovém dvojitém mlýně, ve dvojitém tlaku – jinak to člověk slyšel doma a úplně jinak ve škole, bylo hodně těžké to ustát zvlášť za situace, kdy jsem neměl žádnou možnost si to nějakým objektivním nástrojem ověřit.
Když jsem se doma na něco ptal, tak to skoro vždycky bylo takové -jakoby neurčité- pokývání hlavou, ve vzduchu viselo nevyřčené nařízení „mysli si o tom, co chceš, ale ve škole drž hubu“. Alespoň jsem to všecko tak chápal, represe ze strany školy a pak i jinde to jenom potvrzovaly. Zásadních věcí se to tak nějak netýkalo, to jsem vždycky uslyšel „měl bys vědět, že“ a následovaly jakoby rady do života. Naši se nějakým širším věcem okolo historie a dějin vůbec tak nějak vyhýbali. Bylo to na hovno – strejda mluvil jinak, naši o tom odmítali nějak víc mluvit, v knihovně nebylo nic, co by nenapsali či neschválili bolševici, nebo kde by člověk mohl najít černé na bílém, co jsem věděl od strejdy. Jeden jediný kantor, dějepisář-občankář, vedlejšákem místní kronikář mi rozuměl. A ve škole všecko, co jsem slyšel doma či od strýca, naruby. Pro mladého člověka je taková situace fakt na hovno, měl jsem problémy ve školách a ostatně i na vojně i v práci, furt něco – stačila blbá či trefná poznámka a už to jelo.
Já jsem byl vůbec divné děcko. Ostatní lítali po zamrzlém potoku a vůbec po venku a já seděl v ajnclíku, v ruce letovačku.
Nikdy jsem neuměl pořádně bruslit, hrát fotbal, plavat a tak, prostě všecko, co každé „normální“ děcko zásadně v té době mělo umět :-) Zajímaly mě vždycky úplně jiné věci, než by měly a naši se mnou měli trochu potíž, zvlášť v tak pitomých časech.
Třeba po osmašedesátém bych nechtěl být svůj rodič, přerazil bych se na dva malé.
No, ono je to občas těžké asi. Já si celkem jasně vzpomínám, kterak na mé jisté úvahy a teorie stran společenského uspořádání otec — dej mu Pámbu věčnou! — reagoval zhruba ve smyslu „Ty blbe, já to jako kluk viděl stejně, a řeknu ti, v Jáchymově ani v hradčanském Domečku to fakt nebyla sranda…“
Pak už to začalo celkem rychle dávat smysl, ačkoli samozřejmě člověk v pubertě a rané adolescenci má vždy tendenci poněkud riskovat, no, mně to celkem vždy prošlo, na rozdíl od třeba takového Pavla Wonky jsem měl z prdele kliku.
Nejhorší je, že se to pomalu vrací. Jistě, ještě zatím ani zdaleka nejsme v témže hnoji jako tehdy, to zase ne; ale blíží se to, a ať koukám jak koukám, nevidím způsob, jak to zastavit :(
On to měl každý trošku jinak a také se to lišilo místo od místa. Vždy to bylo o lidech. Byly lokality v Čechách, kde se místní soudruzi předháněli v šikaně „jim podřízeného“ spoluobčanstva, jinde to zase spíše soudruzi kryli a pod deštníkem jimi vytvořeným byla svoboda (v mezích daných systémem, jistě). U nás např. byl pečenej vařenej mladej Vaculík, měli jsme doma celou edici Petlici a 64 Publishers, s dalšíma lidma se samozřejmě taky mluvilo, a na školách, kam jsem chodil, byla naprostá svoboda, rozhodně se tam nesoudruhovalo, učitelům se říkalo jménem, případně pane a paní!!
No, mně se vždy vybaví velmi rozumný a smysluplný rozbor na Necyklopedii:
„Prezident Edvard Beneš se zasloužil o stát.“ Tato deklarace bohužel neprozrazuje, o který stát se E. Beneš zasloužil. Česko to asi není, neboť vzniklo až 45 let po jeho smrti. Napadají nás následující interpretace:
• E. Beneš se zasloužil o sovětský stát …tím, že mu zařídil (zejména na uran) bohatou a poslušnou kolonii.
• E. Beneš se zasloužil o bavorský stát …tím, že do něj vystěhoval 3 milióny pracovitých lidí, zatímco líné ponechal doma.
• E. Beneš se zasloužil o australský stát …tím, že nikdy nevkročil na jeho území, ani se mu nepřiblížil blíže než na 4000 námořních mil.
Jojo, také mě napadaly podobné otázky, o který že stát se ten pán zasloužil. Až se někde uvidíme, pripomeň mi, abych Ti vyprávěl jeden příběh plný paradoxů o třech bratřích, z nichž jeden mu pomáhal ustavit republiku a nakreslil mu jí, druhy měl štěstí, že umřel o rok dřív, než se on vrátil z Anglie a toho třetího pak on zruinoval a v podstatě předčasnězabil.
Snad se mi povede být poblíž ;)
Ano, máte s rokem vzniku pravdu – já to blbě napsal. Myslel jsem tím rok, kdy byly všechny tyhle soukromé firmy násilně znárodněny, okradeny o majetek i duševní vlastnictví zároveň s patenty a začleněny do Tesly. Do té doby /do bolševického převratu a krátce po něm/ na to neměli žádný zákonný nástroj..
Do osmačtyřicátého roku se o tom údajně jen potichu mluvilo, soukromí majitelé/akciovky/zahraniční akvizice se i přes hrozný poválečný nedostatek materiálu snažili co to šlo, aby pomohli státu nahradit poničené a Rusy ukradené. Třeba další brněnská firma, Iron Radio – ing. Galoda po válce firmu postavil na nohy nevídaným způsobem.
Jako šušeň i jako mládežník jsem celkem uměl poslouchat, protože mě to zajímalo. Jednak byl strejda cenným zdrojem materiálu:-), ale hlavně rádce, takový můj trochu jako vzor a byl po ruce, kousek od baráku. Někdy jsem odtamtud chodil až v noci a zaspával do školy. Já totiž moc neměl kam jít pro radu, v „naší“ větvi rodiny jsme žádnou „elektroniku“ ani elektřinu neměli. Nevím ani, proč mě to už od nějakých osmi tak baví.
Větší úsek materiálu z „kufru“ se týká právě pardubické Telegrafie – až notnou chvíli po strejdově smrti jsem pochopil, proč strejda o Tesle jako takové mluvil tak hrozně.
Re: ocs 5.11.2016 v 22:03
Prodal na stojato už 1943. To nechápu, že v GB, kde ho měli pod nosem, ho nekoupili dříve. Už tenkrát očekávali, že zdejší území bude předáno do zóny vlivu druhé strany? O tom, že slyší na zahraniční pobídky nebylo sporu – už v osmnáctém byl součástí politické skupiny, jejímž prostřednictvím byla vykonána pomsta na RU jako poraženém nepříteli (a z mě neznámých důvodů nebyl její ekvivalent vykonán na D – to až po WWII).
Zjednodušil jsem to, asi — omlouvám se — až do nesrozumitelna. Měl jsem na mysli důsledky Benešovy politiky projevené explicitně na Teheránské konferenci; osobně si myslím, že do té doby to ještě bylo možné zastavit (dejme tomu kdyby někdo rozumný Beneše praštil po hlavě a vzal to místo něj), po ní už nebyla šance. Ale mohu se mýlit, jako vždy.
Jinak ale Beneš podle dostupných informací pravděpodobně byl sovětským agentem už dávno předtím, takže reálně vzato to nastojato prodal dávno předtím. Ostatně v současnosti mám na základě historického studia za to, že Masarykovy legie mohly ale nechtěly spláchnout bolševiky kompletně a zcela hned v rámci Velké Války :/
nojo, chtěli domů a nechtělo se jim umírat někde na Sibiři rok po válce. Stejně jako západní intervence. Kdyby se do toho Dohoda pořádně obula, tak mohli s bolševikama rychle a definitivně zatočit. Jenže už měli všichni válčení plné zuby a navíc zbídačená hospodářství. Tak to tam chvíli pytlíkovali a pak to zabalili.
Legie: Nemám v tomto moc informací, ale myslím, že vzhledem k nepřehlednosti situace (moc stran, velká rozloha potenc. bojiště, atd.) byl těžké na místě říci, jaké jsou šance stran – navíc jim to asi nepřipadalo jako úplně jejich boj. Po pravdě řečeno, v takové situaci bych se také snažil vypadnout.
Teď mě napadlo, že kdyby na tom byli legionáři tak dobře (a věděli o tom), asi by prošli rovnou na západ.
On byl taky problém, že vlastně neexistoval jednotný protibolševický odpor. Těch kohoutů na smetišti bylo moc a každej si jel po vlastní lajně. Wrangel, Kolčak, Děnikin, Kornilov, Judenič, Semjonov, Dieterichs, Machno, Antonov, pPepeljajev a kdovíkdo ještě. Sice teoreticky bojovali proti stejnýmu nepříteli, ale o nějaký těsný spolupráci nemohlo bejt ani řeči. To, že bolševici zavraždili cara i s rodinou byl z jejich strany geniální tah, protože se zbavili toho jedinýho, co mohlo bělogvardějce spojit dohromady.
To je škoda, že se nepoužívá SHZ. Třeba u Bubenečského tunelu v Praze by to bylo vyloženě jednoduché, tam by stačilo jedno dostatečně velké šoupě.
:-) Jo to by mohlo zafungovat. U jakéhokoliv méně výkonného systému máte vysokou míru rizika, že to buď nebude mít efekt, bo ropné látky, nebo to naopak efekt mít bude, až se voda smíchá s nějakou chuťovkou z poškozeného nákladu, bo na ADR se u nás docela kálí. A zcela jistě si těmi kvanty vody, kterou nevím, jak tam dostanete, uplácáte kouř k zemi, čímž bude drahé a účinné větrání k ničemu, což přítomné osoby ocení tím, že tiše zesnou, neboť nikoliv plamenné teplo, ale horký a jedovatý kouř zabije devět z deseti obětí požáru.
Pozar ropneho vrtu se hasi vybuchem, ktery to sfoukne. Mozna i tam by bylo lze hledat inspiraci ;-)
nechápu proč by v tunelu nemohly být sprinklovací hlavice, nebo nějaké jiné automatické sprchování, vodní mlha…. lepší být mokrej než přehřátej.
Stejně tak enchápu proč jsou u prostřed tunelů, takový ty „odpočívadla“ s kolmou stěnou, o kterou se rozpáře kde co, jako ten autobus s těma dětma… Jak kdyby tu plochu nemohli vylít betonem zešikma.
je to o těch architektech, kteří tam jsou dotlačení rodičema a vyučují jej staří komunisti s titualama delšíma než jejich jména s kostnatělími názory a zaseklým myšlením v roku raz dva!
Ta odpočívadla slouží k parkování servisní a požární techniky a bývají umístěna u průjezdných nebo servisních propojek mezi tunelovými rourami.
V propojkách bývá slušně obasazená místnost s rozvaděči, jsou tam i vodovodní šachty )pokud má požární vodovod více tlakových pádem), vzduchotechnika (zvlášť, je-li nad propojkou „výdech“ nebo šachta s únikovým schodištěm).
Pokud si řidič místo řízení hraje s videorekordérem, může narazit na cokoli.
Tunely naštěstí architekti nenavrhují.
Právě tunely v ČR jsou dokladem opaku vašeho tvrzení.
Například použitím NRTM.
Nevím, co je o architektech, ale váš příspěvek je o blbosti.
Seš debilní píča nebo neumíš číst ty zkurvenej idiote? Nechápeš že když napíšu že ten beton má být prostě kurva zešikma, tak má být kurva dopiče zešikma a ty píčo a je mi u prdele jestli to maloval architekt nebo projektant, ale výjezdy z tunelu projektujou architekti, tak jako nevím, buď seš asi ty vylízaná idiotská píča co si o sobě myslí že všechno ví a nebo to opravdu nekreslí architekti a pak je to v pěkný píči a nedivím se že je to tak v píči jak to je, místo toho aby se to udělalo LÍP! Ty píčo v čem chceš v tunelu narazit aby ti to rozpáralo auto ty kundo vyjebaná? Pěkně jsi mě nasral ty zmrdskej kokote s ptačím mozečkem. Iditoe, vůbec jsi o tom nezapřemýšlel protože ty máš tak malej mozek kterej ti akorát řídí otvírání a zavírání řitního anusu pro kopulování s buzerantama ze smíchovskýho nádraží. Ty ubohá trosko posraná a pochcaná, cos dokázal tím žes napsal zkratku NRTM… já ti taky napíšu teďka zkratku ty pizdo vyjebaná: „BDPČVZTPP“ a víš co to znamená? Né? já ti to prozradím ty vypatalná hlavo, protže to ani google nenajde: „Bež Do Píče Čůraku Vyjebanej Zmrdanej Tlustá Posraná Pizdo!“
To byl otevřený dopis poslaneckému klubu KSČM? :)
piča jako mě jsou teďkom komunisti u prdele, tady je potřeba udělat převrat ale né kvůli zemanovi, ale kvůli té oligarchii a bezpráví co tady v poslední době kvete. Úplně mě tady sere všechno, ale nemíním se odsud stěhovat, spíš tady nastolím pořádek že ti zkurvení pražáčci a napojení přísavky na státní rozpočet budou sekat latinu kurva.
Nu, ale značný díl ODS a ČSSD zmrdů se rekrutoval z Moravy. Ty se hlavně modli, temperamentní člověče, ať v Americe vyhraje Trump. Je to jen malý dílek do budoucí mozaiky, ale změny jsou sakra potřebí. Máš pravdu v tom, že je už dost lží a zlodějen, podvodů a vražd. Následovat musí změny v Evropě, jinak se naše děti budou mít hodně blbě.
Ty voe další smažka, na čem jedeš? Herák, perník, koks? Vážně si myslíš že je důležité jak volby v USA dopadnou? Ty jsi spadl na hlavičku ne? TTIP aji další svinstva budou prosazeny ať to vyhraje ten, nebo tamten anebo plyšová hračka. Prober se ty pizdo, oprátka se stahuje a nový světový řád klepe na dveře… tedy spíš už zaklepal, odemčel a teď už je jen otvírá.
Nevztekej se, h72 ma pravdu. Jestli vyhraje Hitlery, tak celej ten prooser nabere forsaz, to si pis! Podivej se, co ta kunda napachala v Lybii, na Blizkem vychode apod. V Evrope klidne udela to stejny, jen aby udrzela ‚USA great again‘.
SkReTe, kupodivu, lidé jsou stále lidmi, a pořád je důležité, kdo s kým mluví a jak se u toho tváří a jaký tón hlasu užije a jaké má charisma. Trump tedy může leccos změnit.
nevěř tomu
Re: h72
8.11.2016 v 19:15
Ja si nemyslim, ze Trump neco zasadniho zmeni, protoze je v tom divadylku sam. Ale uplne postaci, kdyz to nebude takova svine, jako je Hitlery. Trump alespon nema na rukou krev.
Od Vlka jeden vtipek:
Prezidentští kandidáti Clinton a Trump přijdou do pekárny.
Hillary ukradne tři rohlíky, strčí si je do kapsy a říká Donaldovi:
“Vidíš, jak jsem chytrá? Mám to, co chci, pekař nic neviděl a já ani nemusím lhát. Já vyhraju volby!!!
Donald odpovídá:
„Krádež a klam, typická nepoctivost, jakou předvádíš Americe stále. Ale já ti ukáži čestný způsob, jak se dostat ke stejnému výsledku“.
Pak požádá majitele pekárny o rohlík se slovy, že mu ukáže kouzlo. Sní jej, a požádá o další a další. Když sní třetí rohlík a pekař se začne zajímat, v čem spočívá to kouzlo, tak Donald říká:
„Podívej se Hillary do kapsy.“
Vypatlátor 2.0 Brněnskej Kanál edition. Myslím, že takhle nějak mluvil Hollan, když ho chytli v autobuse jet načerno.
Nevím u toho jsem nebyl. Dfensi a když jseš tady, prej jsi vystoupil z anonymity? Tak kdo teda seš?
SkReTe, to je velmi nekorektní dotaz. Internet byl konstruován (asi v chorých – čti: svobodných – myslích) tak, že se zde stýkáme anonymně, přesto zcela otevřeně a upřímně, ovšem bez sdílených intimit. DFensova identita je dobře známa, ale pro naši komunikaci zde, pro plodnou debatu a pro polemiky, to není vůbec důležité.
už jsem si to našel ty pizdo, nástrojář ROBERT BOSCH České Budějovice. Tak nechápu co se sere do našeho Brna. V Budějovicích nemůže nikdo bydlet dobrovolně, to je diagnoza. :D
pod toto se podepíšu, s tím rozdílem že souhlasím s otevřenejma diskuzama, abych tady mohl psát pravdu v ryzí podobě.
http://www.1000vecicomeserou.cz/24-d-fens/
Však si ji piš, ty ryzí podobo, od toho jsme tu pro tebe :)
dík, alespoň někdo si na mě udělá čas, když ti negramotní ušoplesci kliknou na ignorovat a pak se diví že ničemu nerozumí a jen mě dál pak nasírají.
Já myslím, že tě lze číst, filtrovat si sprostá slova a jiné debility …. jen to je pracné – proč číst mezi řádky, když by to mohlo býti psáno přímo, prostými slovy?
žádám vysvětlení, došlo kafe a už nechápu souvislosti. snad zítra dobrou noc.
A myslíte, že Vás bude dost?
Jo, je z něj TV hvězda :-)
Nenechal jsem si to ujít.
To natáčení ale musely být pro Vás osobně dost galeje, nepletu-li se? Něco málo jsem Vám zahlédl ve tváři, pár věcí Vám nebylo příliš po chuti.
Kolmé stěny výklenků a zálivů vyplývají z postupu ražby a budování primárního ostění.
V tunelu lze naznačeným způsobem narazit do lecčeho – hrany portálu, SOS výklenku, hydrantového nebo drenážního výklenku, když pomineme servisní záliv.
Stejně tak lze narazit do mostního pilíře nebo přehradní zdi, řidič má řídit vozidlo a ne si hrát s videopřehrávačem.
Může totiž narazit i do automobilu před sebou nebo vedle sebe a ty také nejsou udělány dostečně šikmo, aby se trouba neporanil.
Analogicky: majitelé rohových domů zkosí rohy těchto, aby si nepozorný řidič neublížil.
Co se týče té zkratky, použil jsem ji, protože je lidem dotknuvším se problematiky známa a jsem líný ji rozepisovat. Podobně jako bych v rozhovoru s vojínem v ZVS použil BVP ve tvaru bévépé a nikoli název v plném znění.
tady ten se taky jenom hral…
http://video.idnes.cz/?c=A161106_160413_tv-zpravy_mad&idVideo=V161106_111307_webtv_eli
nadále platí co jsem řekl, protože jsi fakt ubohej člověk.
Podívej se prosímtě na tuto fotku: http://cdn.i0.cz/public-data/64/43/7c0e02c13f648d8fe3907cdb9658_r16:9_w640_h360_gf95c5e845f7111e5b605002590604f2e.jpg?hash=8655ca4f5e29623926628f20a1e44ca7
1) u spousty tunelů kterýma se dá na jižní moravě jezdit, jsou tady ty ostré hrany, které jsou s přesahem 1m a víc. Když dojde ke ztrátě možnosti řízení (třeba zaseklé řízení, technickou závadou) tak auto nebo kamion či autobus sice narazí do stěny tunelu, ale poté se srovná rovnoběžně se stěnou a je schopný zastavit třecí silou. Ale v případě že se jendá o tunel z kopce dolů se třecí brzdné síly mohou rovnat gravitačním a pokud dojde k selhání brzd, tak vozidlo dojede až k tomuto „ostění“ o které se regulerně 50:50 rozřízne vejpůl. Lidé sedící na pravé straně vepředu jsou bez šance.
2) na té fotce vidíš fotku z Blanky, která je ošetřena betonovým svodidlem. AHÁ, takže soudruzi přišli na to že je někde chyba a částečně se to snažili napravit. Ale enchápu proč to v Blance je a v ostatních tunelech ne?
3) naražením do stěny a poté do hydrantového zálivu, nebo do dveří SOS není natolik velké přesazení aby to rozpáralo půlku auta.
4) nikdo tady nemluví o tom že JÁ BUDU ODPOVĚDNÝ za onu havárii. Co když někdo jinej do tebe napálí a odhodí tě na to ostění?
5) to ostění je bezprostředně u vozovky, to není barák, ve městě kolem domů máš jezdit 50 a těžko bys míjel v 1m vzdálenosti ostrý roh domu, stromu při rychlosti 80kmh.
6) na vině jsou projektanti toho zkurveného díla a hnal bych je za to před soud.
7) když je stěna tunelu která odbočuje tvoří klín, měla by být chráněna několika sudy naplněné vodou. Viděl jsem jak to zachránilo jeden kamion, kterému selhali brzdy, on to vzal na prostředek klínu, všude se rozletěli plasty a voda a kamion nebyl ani nějak zdevaastovanej a dokonce mohl odjet po vlastní ose (za doprovodu).
Svodidla a mechanické tlumiče nárazů se montují dodatečně, a to nejen do tunelů, ale i na mosty nebo před některé přechody pro chodce. To není nic nového ani zvláštního.
A dětem se na doma nasazují na hlavu přilbičky, aby se neporanily při nárazu do futer.
V Blance je to, co si stavebník objednal.
Klapzubáci to měli již dávno vymyšlené. Nový design aut je, zdá se, na spadnutí.
Citroen Cactus?
Nikdy jste nemíjel o metr v osmdesátce strom, rostoucí z krajnice, nebo o decimetry solidní kamenný patník, hranu zábrablí mostku nebo podobné objekty? Zvláštní, já nespočetněkrát.
Já je nespočetněkráte míjel, spočetněkráte neminul. Tři rozbitá auta.
asi každej vnímáme bezpečnost jinak. Jiná bezpečnost je když máte možnost volant strhnout a namířit to do otevřeného pole a jinou možnost máte v tunelu kam uhnout do pole nemůžete.
Rozhovor s idioty opravdu nemám zapotřebí, nazdar.
Zdar!
Není hlavní podmínkou pro instalaci SHZ umístění téhož v místnostech, kde nemrzne?
Ony ani standardní požární vodovody v tunelech nebývají v celé délce umístěny v nezámrzné hloubce, takž se v zimě musí ohřívat buď trubka, nebo voda.
Instalace nezavodněného SHZ nebo SHZ s ochranou proti zamrznutí by byla zajímavá – pro někoho technicky, pro někoho finančně.
Nejsem odborník na SHZ, mým chlebíčkem je EPS, ale mám za to, že důvodem neinstalace vodní SHZ do tunelů může být:
a) nevím co hasím. Zatímco ve skladu kancelářských potřeb použiji vodní SHZ, tak v rafinerii instaluji pěnovou SHZ a v plnírně plynů pak sice vodní, ale drenčerovou. V tunelu může hořet všelicos a o použitém hasivu a postupu rozhoduje velitel zásahu.
b) SHZ mi stlačuje kouř dolů, čímž se neguje efekt odvětrání, neutrální rovina může sklesat dříve na úroveň osob a tyto zahynou dříve, než by se mohly evakuovat s funkční ZOTK.
c) nezavodněná SHZ je jistě možná, ale u vzdáleností v tunelu se neubráníme dlouhé době přítoku vody a v případě nějakého extrémního mrazu by to mohlo po cestě začít zamrzat.
d) na to, aby se utlumil požár v tunelu bude potřeba výrazně více vody, než někde v kanclu, tedy vícekapacitní ESFR hlavice, což sebou nese průtoky ve vysokých stovkách litrů minutou na jednu hlavici. Tedy problémy se zásobováním a tlakem.
Já odborník na SHZ také nejsem, nicméně, jak jsem psal dříve (příspěvek níže), slovenské TP 13/2015 požadují SHZ v tunelech s obousměrným provozem delších než 600 m a tunelech s oddělenými tunelovými troubami delšími než 1500 m.
Pro představu: dodávka vody hydrantem na místo požáru je podle téhož předpisu 1200 l/min.
Zásoba požární vody pro jeden zásah SHZ je 40 m3, pro jeden zásah hydrantem 160 m3.
SHZ stlačuje kouř dolů v místě hlavice, ale ve zbytku trasy další hlavice nic nestlačují, protože jsou zavřené.
Je možné, že sousedé upřednostnili jiné efekty a potlačili ty, které udáváš.
Kdo ví.
Jinak:
v jedné starší debatě jsme narazili na omezení rychlosti v tunelu. Údajně jsou zahraniční tunely po stejnou kategorii komunikace stejně široké, jako tuzemské.
Návrhová rychlost není nepřekročitelná pro stanovení rychlosti maximální – například pro návrhovou rychlost 80 km/h navrhuje projektant omezení rychlosti v tunelu na 100 km/h, nemá ovšem poslední slovo.
Bravurní zjištění s tou NR. Normy pro stavbu dálnic už počítají dlouhá desetiletí s NR 120 a maximální povolenou 130. Relativní novinkou je pouze zavedení pojmů směrodatná rychlost a křivolakost.
Vyzkoušeno mám ve většině pražškých tunelů bez problémů i 110 tacho v zatáčkách. U nás běžné rychlostní omezení na 80 v dálničních tunelech, které jsou v podstatě rovné a pruhy jsou zdaleka širší než ty pražské, je naprostá prasárna. Běžných 130 je tam naprosto v pořádku. Čili i to kilo je ještě zbytečně málo.
Při inspekci tunelu, jak jsem sm před lety psal, jsem ve skupině lidí přecházel vpzovku z onoho odpočívadla o servisní porpojky. Přestože pro ten účel snížila obsluha povolenou rychlost na 60 km/h, mnozí řidiči soudili, že je to nesmysl a jeli svých 80 km/h (odhad, jistě). Tehdy jsem se i bál, že neudržím celistvost svého organismu. Hladina hluku je tabilní a překvapivě vysoká, což leckomu může snížit oriantaní schopnost.
Chodec se může v tunelu vyskytnout i neplánovaně, například při poruše vozidla nebo organismu, pak oněch 130 v pořádku není, protože chybí odstavný pruh a prostor za svodidly.
Hele já fakt nevím, proč to tak je. Zcela určitě se do měsíce uvidím s jedním projektantem, mokrým hasičem a vyučujícím PBS na VŠ v jedné osobě, který se tunely dlouhodobě zabývá. Zkusím se ho, bude-li příležitost, vyptat, jak je to s SHZ v tunelech.
Slováci jsou jsou v PBS obecně papežtější než papež. Nějakou dobu už musíš mít autorizaci u vnitra, pokud chceš instalovat bezpečnostní systémy. Tady zatím stačí prostá koncese.
měleš pičoviny.
1) nezmrzná hloubka 1,5m, tunely sjou i 30m pod zemí, takže meleš pičoviny, trubky lze zaizolovat.
2) suchý systém je naprosto normální a sprinklovací halvice s tímto nemají problém a instalace není neuměrně nákladná. Vkládá se do cele sestavy jen jeden člen navíc.
3) v tunelech je spousta místa pro skladování vody nebo vody s pěnou.
4) hlavice se dají umístit i z boku, není potřeba požár uhasit, ale ochladit prostředí okolo. Pokud vytvořím vodní mlhu, tuto vodní mlhu bude zespod oheň nasávat a dusit se jí. zbytek vody poteče po zemi, zasažení lidé si tak mohlou lehnout a oblečení jim napije vodu, což je ochladí.
5) úspěšný člověk je úspěšný protože hledá jak by to šlo. Neúspěšný čech je neúspěšný protože hledá jak by to nešlo.
Závěr: ygorku jsi neschopneý člvoěk který tomu nerozumí a neměl by se k tomu vůbec vyjadřovat tečka.
ad. 1) A nenapadla Vás nějaká pochybnost, zda – zejména u kratších tunelů – nebude tím tunelem protahovat chladný vzduch a v tunelu (nebo jeho části) bude mznout?
ad. 4) Až ta vdoní mlha bude nasátá ohněm, tak ty ochlazené spaliny neklesnou? Pokud klesnou, tak v případě že budou toxické (a to zřejmě budou) si zasažené osoby lehnou a následně budou chladnout, to máte pravdu.
JVP, mám pravdu?
V tunelech je nucený oběh vzduchu, protože se v nich provozují spalovací motory.
V době zjištění požáru se ventilace vypíná, aby se omezil přísun čerstvého vzduchu do požářiště (na jak dlouhou dobu se vypíná, nevím)..
Spaliny bez ohledu na ochlazení rychle vyplní celý pofil tunelu, takže s tím chladnutím osob jsi to přesnou zkratkou popsal dokonale.
Nikoliv. V případě požáru se větrání přepne do automatického požárního módu a začne se velmi intenzivně odvětrávat. To je to takový obecně rozšířený omyl, že požár se neodvětrává, aby se mu nedostávalo kyslíku. Opak je pravdou, je třeba co nejintenzivněji (až na výjimky) odvětrávat. On totiž ten kouř, krom toho, že je více, či ještě více toxický, tak je zejména horký a to posléze až nad 1000°C. Což je prostředí dost nehostinné jak k živým bytostem, tak i ke stavebním konstrukcím. Když se navrhuje každá stavba, větší, než kurník, tak se mj. počítá s tzv. neutrální hladinou 2,5m nad povrchem, do které, když sklesá hladina spalin, tak už špatně pro lidi. Počítá se tedy, zda se lidi dokážou v pořádku evakuovat, než je tato hladina dosažena + zda tam hasiči dokážou alespoň zahájit zásah. Pokud to nevyjde, navrhuje se mj. ZOTK. Naprosto typicky jsou to odvětrací světlíky v každém hypermarketu, skladovací hale a pod. Tam, kde je stavba vícepodlažní nebo, jako zde v podzemí, je požární ventilace nucená.
V tunelech jako třeba Mrázovka, Blanka, Lochkov je polopříčné větrání (na stropě jsou třeba v Blance vidět odtahové otvory trojúhelníkového tvaru, kouř jde pak odtahy za zdí pod podlahu silničního tunelu, kde jsou (v Blance) dva odvětrací tunely vedoucí do jedné z několika strojoven a komínem ven) v kombinaci s podélným, to jsou ty jet streamy pod stropem, které kouř vyhání směrem k určenému portálu. Mj. po příjezdu hasičů musí velitel zásahu rozhodnout, zda tyto Jet streamy pustí a jestli tak učiní. V určitých situacích se to má ve směru větrání efekt letlampy a chudák velitem musí posoudit zda je situace natolik kritická aby pro to, aby zachránil lidi před požárem, usmaží ty, kteří zůstali za požárem.
Děkuji za doplnění, měl jsem na mysli právě ony ventilátory podélného větrání.
Proto se v případě požáru stáhnu do obýváku, neboť všude jinde mi už na neutrální hladinu skoro nezbývá místo :-)
Psal jsem jasně: „větší než kurník“!
Mj. U RD do 600m2 se doba evakuace v podstatě (nemáš-li tam třeba větší soustředění osob – typicky oficiální ubytovnu Ukrajinců v hostinském pokoji) nehodnotí a délky únikových cest také ne, pouze jejich šířka (aby sis nemyslel, že Ti budou stačit jako vchodové dveře padesátky, aby se nevyvrzalo teplo.
ad 1)Nezámrzná hloubka pod vozovkou je cca 1,2 m a na hloubce tunelu pod povrchem terénu záleží jen volně. Nejohroženější místa jsou u portálů, kde je úroveň vozovky v úrovni terénu. Z poslední doby jsou známy příklady z tunelů v zahraniční, kde zamrzly některé hydranty v trase, ale u portálů nikoliv, teoretický rozbor zatím asi publikován nebyl.
ad 2)Suchý systém je v tuzemských tunelech požárními předpisy zakázán, suchovody se instalují pouze v propojkách mezi tunelovými troubami, těmi se provizorně dají propojit vodovody v tunelových rourách.
ad 3)Ne, v tunelech spousta místa není. Nádrže se umisťují před portály a nejsou zadarmo, obsahují i čerpací stanici naálenou dvěma nezávslými zdroji elektrické energie. Před portály také místo nebývá – portál tunelu je toriž umístěn obvykle v úbočí kopce.
Ad 4) Tento inovativní nápad doufám nikdo v prai nepoužije.
ad 5) Přesně. Hledání cest, jak by to šlo, je můj zdroj obživy. Vaše žvanění o něčem, čemu nerozumíte, ovšem takovým hledáním není.
Omlouvám se, ještě ad 1)
Vodovodní potrubí v tunelech a na (potrubních) mostech se izoluje zcela samozřejmě.
V případě, že se voda v potrubí zastaví, zamrzne v izolovaném úseku asi patnáct hodin po zamrznutí v úseku neizolovaném (záleží samozřejmě na teplotě vody, vzduchu a rychloti větru).
V požárních vodovodech tunelů voda buď stojí, nebo pomalu cirkuluje (samostatné čerpadlo) – to v určitém rozmezí teplot stačí.
Extrémem, při dostatečně bohatém zdroji, je nchat vodu protékat a na konci tunelu vypouštět.
Poznámka: požární vodovody bývají odděleny od zásobování obcí pitnou vodou. POuz v řpípadě posledním, extrémním, by sbad bylo možné začlenit požání vodovod mezi zdroj a úpravnu vody.
Jen dále ukazujete jaký jste idiot. Napřed napíšete že se ventilace vypíná, aby vám tady další lidé vysvětlili jak to doopravdy je a vyvrátili vaše lži. A vy máte tu drzost jít dál a zase psát lži. Vůbec Vás nezajímá nezámrzná hloubka podle vaší teorie vlastně v zimě voda zamrzá na všech vesnicích, kterými protéká potok nebo zříčí nebo řeka. Přetočíte si suchý systém na suchovod, místo toho aby jste pochopil že mluvím o sprinklerech, které nejsou suchovody a v případě jejich prasknutí se do systému vrhne ohřátá voda, která v zaizolovaných trubkách nemůže zmrznout a začne vytvářet vodní mlhu.
Dále blekotáš že ve tubusech není místo, zvláštní že jak nad vozovkou tak pod vozovkou jsou zvlášť komory pro odsávání. Pokud bych bral poloměr ventilátoru za maximum plochy možné k odsávání a plochu řezu těchto prostor nad vozovkou, tak lze do těchto míst umístit podlouhlé úzké nádrže… teď mi budeš tvrdit, že tam bude málo vody, přitom když vezmeš 10x10cm a vynásobíš to 1000m tak máš 10kubíků. To čumíš co pizdo? navíc sprinklovací hlavice působí jen v místě kde hoří. Další věcí co tady někdo zmiňuje je klesající kouř, jenže pokud je aktivní odsávání kouře, tak ten kouř odsaje, ano kouř bude toxický, ale co je lepší dýchyt toxickej kouř a přežít, nebo uhořet tím že se nebudu moci pohnout a začne na mě hořet oblečení?
4) 5) jsou jen takové výkřiky do tmy protože už nemáte dostatečnou mozkovou kapacitu.
– To, že se podélná ventilace vypíná, kolega JVP potvrdil. Ve většině tunelů pak jiná ventilace není.
– Ano, v zimě při poklesu teplot pod bod mrazu ve většině toků voda zamrzá a když jde manželka máchat prálo, musí si do koše přidat sekeru.
– Suchovod je nezavodněný úsek požárního vodovodu. Sprinkler je jeden z mnoha druhů rozstřikovacích hlavic.
– Skladovat vodu v potrubí zavěšeném na sekundárním ostění tunelu je jistě možné. Potrubí toto pak musí být izolované a ohřívané, obvykle elektřinou (topným kabelem) nebo průtokovým ohřívačem konstruovaným pro ten účel. Tvrdím, že skladovat potřebné množství vody (160 m3, jak jsem jinde uvedl) v podzemní nádrži vně tunelu je levnější a jednoušší. Rovněž požární čerpadla je lépe umístit vně požárem ohroženého prostoru.
– Lidé, kteří v případě požárů popsaných v minulosti dýchali toxický kouř, zemřeli a následně shořeli. Jsem rád, že dnes už je to jinak.
Pokud v svém příspěvku uvádíte:„To čumíš co pizdo?“, pak máte pavdu. To opravdu čumím, pizdo.
1)Umíš ty kurvo číst?
JVP 9.11.2016 v 10:53
„Nikoliv. V případě požáru se větrání přepne do automatického požárního módu a začne se velmi intenzivně odvětrávat.“
2) toky nezamrzají protože se v nich voda pohybuje, ale voda v zakopaných trubkách 1,5m hluboko NEZAMRZÁ.
3) nechápu co meleš, to doufám každej ví, kromě tebe, kterej to vnímá jako golfové hřiště na měsíci.
4) né zavěšené v troubě, položení na stropě nad dopravním tubusem. Nebudu řešit co je levnější když to stojí miliardy.
5) lidé v těch tunelech zemřeli protože je projektovali takoví zmrdi a chcípáci jako ty.
ad 1) Ptáte se, zda umím číst i kurzívu, nebo zda mi chutná Courvoisier? Odpověď je v obou případech kladná.
Co se týče příspěvku JVP 9.11.2016 10:53, potom:
„…to jsou ty jet streamy pod stropem, které kouř vyhání směrem k určenému portálu. Mj. po příjezdu hasičů musí velitel zásahu rozhodnout, zda tyto Jet streamy pustí a jestli tak učiní. V určitých situacích se to má ve směru větrání efekt letlampy a chudák velitem musí posoudit zda je situace natolik kritická aby pro to, aby zachránil lidi před požárem, usmaží ty, kteří zůstali za požárem.“
K tomu se sluší dodat,že boční odsávaní jako v Blance mají jen některé tunely, cena stavby tím totiž roste značně.
ad 2) Pokud větu přeložíte do češtiny, budu na ni schopen reagovat, použité nářečí bohužel neznám.
Pokud se chytím číslovky 1,5 m a slova hluboko, tak ve zmíněné hloubce skutečně je v některých tunelech zásobovací řad, nikoliv však přípojky k hydrantům. V některých tunelech pak je dno zásobovacího řadu asi 0,5 m pod povrchem komunikace.
ad 3) Ach, zase to nářečí…
ad 4) Strop nad dopravním tubusem mají jen některé tunely a prostor není temperovaný, leda při požáru, kdy je ale temperovaný příliš. Zkuste jiný nápad a nijak se neomezujte, pitomější než tento být nemůže.
Ad 5) Skutečně?
jj chcípni děvko, zkurvená, zpičená, vyjebaná a plesnivá.
V tunelu je v každé (tunelové) rouře normální požární vodovod, hydranty jsou viditelné.
Stabilní hasicí zařízení se nenavrhuje, od ledna letošního roku ho vyžadují slovenské předpisy.
Celou dobu jsem si říkal, jak hezky férový přístup do byl oproti nám známému.
Celé se to dalo hezky rychle rozpoznat, rozplést, vyřešit a zahladit škody. V našem případě nikdo tak přímočarý nebývá.
Až se mi tomu upřímně nechce věřit.
to omezování jde plíživě leč vytrvale každou „inovací“ městské silniční sítě.
Kde byly 2 široké nebo 3 pruhy – se dá doprostřed ostrůvek (prý maximální délka přechodu) – stačí dopravní špička a sanita nemá kudy projet
běžné ulice se zůží na dva úzké pruhy, přidají se travníčky po stranách – stačí cyklista který nesmí na prázdný rozšířený chodník – a má za sebou kolonu aut
obchvaty se dělají zásadně do obloučků se zákazem předjíždění – pak stačí traktor a opět vše skoro stojí
Otázkou jest, co chceme vlastně z měst mít. Já su kluk z města. Tam, kde jsem vyrůstal, byly kdysi dlážděné chodníky, lemované lípami a akáty, celá čtvrť provoněná, uprostřed dlážděné silnice byl široký travnatý pás, písková cestička kol a záhon růží. Dnes není v ulici ani jeden strom a je z toho komplet asfaltovaníá čtyřproudovka, všechny byty musí mít trojskla (špaletová okna, z toho jedno dvojsklo) – kvůli hluku, otevřít se okno stejně nedá, kvůli vzduchu. Ulice je hnusná, děti si tam samozřejmě hrát nemohou, na kole tam také jet nemůžeš, na procházku to tedy také moc není. Nájemné je desetinásobně vyšší, komfort života destinásobně nižší. Proto bydlím na vsi.
Jo, to byly krásný časy, jedno auto na celej činžák.
+1! Asi tak a zpátky do trenek.
https://www.youtube.com/watch?v=Xcj2Eps15Hk
To není pravda. Já su také kluk z malého města, ale takový bordel, jak je tady už dvacet let, takový tu nepamatuju.
Kousek vedle /asi tak 400m/ stojí cihlový šestibytový činžák, jehož stavbu si pamatuju jako prvňák, lozili jsme do něj. A stojí vedle něj stejně tak tři auta, jako tam stávaly už před 30 lety.
Změnil se jen ten bordel a humus okolo, zanedbaná předzahrádka před činžákem, kde nikdo nevysadil nic od té doby, co umřela ta paní, co se o ten pruh půdy sama starala. Bylo jí prostě blbé nechat tam růst plevel a koukat se na něj z okna, nechtěla to tak.
Ale co umřela, tak na to každý sere, okolo baráku ani na tom plácku, kde parkují ta auta nikdo neuklidí či nezamete, okna od společných prostor jsou špinavé tak, že by mě musela hanba fackovat, ve vchodových dveřích mají „provizorní“ kus překližky už mnoho let po tom, co někdo tu dolní tabulku vyrazil. Zábradlí od balkónů mají natřené každý jinak stejně, jako plechy na oknech a okapy. Barák vypadá jak kolotoč, akorát je kolem něj mnohem větší bordel.
A na trávníkách okolo už se nehrajou děcka, jak jsme se tam hrávali my.
To kvůli těm hovnám, co jim tam nechávají takzvaní psíčkaři. Kdysi jsem si přes ten jeden trávník zkrátil cestu, ale už to nikdy neudělám.
ad: Já su také kluk z malého města,
Hmm. No to by pro tebe nemělo být hendikepem natolik paralyzujícím (rozuměj: zaslepujícím), abys pro stromy neviděl les. Já su také kluk z malého města.
Honzo777 myslel jsem, že tu otázku stromů a lesa už jsme si nedávno vyjasnili.
Jestli se dobře pamatuju, tak z toho tehdy vyplynulo, že zrovna tento příměr, či toto rčení neumíte zrovna správně aplikovat.
Není žádného rozumného důvodu, abyste byl za blbce i Vy.
ad: myslel jsem
Ach, jistě, chápu, rozumím. Nic ve zlém, ale zkuste občas myšlení (míněno kritické myšlení) provozovat, nikoli jen předstírat. Kabely by vám šly, o tom žádná.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/880434-hadala-se-duse-s-telem/297327273540005-sedm-strmych-hor/
Režisér Dušan Trančík má nedaleko odtud, na okraji vedlejšího městyse letní sídlo.
Většího člověčího kokota byste jen těžko hledal. To nebyl zrovna povedený pokus Honzo, zkuste jinak.
Omlouvám se, ale jakýsi Dušan Trančík, mě vůbec nezajímá. Zkuste to jinak. A nejlépe od sebe samého. Viz. „Ghnóti seauton“ (poznej sám sebe)
Jo… to znam moc dobre. Jako kluk jsem vyrustal na dedine, jezdil na kole, lozil po stromech, hral kulicky, strilel z praku. Paxem se dostal do velkomesta… a nastesti se dal na sport. Protoze jinak se toho moc delat nedalo. Jo, obcas zahrat nohec, nebo hazet sutry do Smradky. Ale jinak… nic moc. Kina mne brzo omrzel a to, na co jsem se z dediny tesil, mne prestalo brzo bavit.
Postupne utikam dal a dal od mesta a kdyz se obcas stane, ze se do velkomesta podivam, tak uz po par hodinach zase vim, proc jsem odtamtud utekl. A jsem rad, ze nevychovavam potomstvo ve meste.
Vcera v televizi byla reklama na Milku. Potomek kouka… a povida „tati, to je prece blbost, kravicka neni fialova“. Vybavila se mi v tu chvili maminka meho spoluzaka z gymplu, ktery vyrustal v centru Brna a ta rekla „nas mladej, kdyz mu bylo pet, tak v televizi bezel nejakej porad ze v JZD meli malo mleka. A on byl tak chytrej, ze hned rekl: ale mliko se prece kupuje v obchode, tak co tam ti panove v kravine resi?“. No, proste bystrej a chytrej mestskej kluk.
Myslim, ze tady na Sumave je nam dobre. Dneska soused s brachou posbiral decka z okolnich baraku, nahazel je na vlecku a jel s nima stavet posed. Decka si hrala s klaciky a mechem, oni delali drevo. Rozhodne jsem o ne nemusel mit starost a byly na cerstvem vzduchu. Zitra sjedeme do Plzne, at si decka uziji mestskych radovanek a pak zase hura domu.
ad: Dneska soused s brachou posbiral decka z okolnich baraku, nahazel je na vlecku a jel s nima stavet posed. Decka si hrala s klaciky a mechem, oni delali drevo. Rozhodne jsem o ne nemusel mit starost a byly na cerstvem vzduchu. Zitra sjedeme do Plzne, at si decka uziji mestskych radovanek a pak zase hura domu.
Krásný! A vo vo vo tom to je… Srát na systém a prostě jenom tak BÝT…
Máte neuvěřitelnou schopnost sem psát samé floskule.
„Srát na systém“ je možná „krásný“, stejně jako „jenom tak BÝT“, jenže on si ten systém pro vás nakonec dojde. A později i pro ta „děcka“, co jste „o ně nemusel mít starost“.
Cim pozdeji, tim ale lepe. Staci, kdyz sem k nam prijedou luftaci a stejne stare deti uz jsou mestem poznamenane, ze je to ihned poznat. Se systemem se vzdy da do urcite miry vyjebat. Jen clovek nesmi sedet a cekat, az to mozna „nejak“ dopadne samo.
Taktak, leckteré městské děti jsou úplné lemry, neumějí si hrát, neposlouchají je nožičky ani ručky, nic si nevyrobí, nepřemístí skoro ani sebe samy, nic je nebaví, protože nejsou schopny „zvědavého“ vhledu do věcí. Moc se nepohybující zombie.
Jojo, ta dnesni mladez…to je hrozny…jo to za nas, to tohle nebylo…
Stýkám se každý víkend se stovkami dětí. Bohužel to tak jest, jak bylo psáno.
Zvlastni, jak cele generace a generace lidi resi uplne to same. Pritom vec je vcelku jednoducha – nova generace je proste JINA, nez ta predchozi.
A jelikoz pro mnoho a mnoho lidi „jine = spatne“, tak holt tohle budeme slychat jeste za dalsich 1342676 let…
Osobne vidim okolo sebe mraky „dospelych“, kteri ziji v tom svem svete a ten jiny, ktery jim buji okolo nich, se snazi ignorovat a odmitat.
Vidim to u sebe – je mi 40, hraju docela aktivne nejake online hry a spousta vrstevniku nechape, jak muzu kooperovat prave s tou mladou generaci (bezne hraju s 15-20 letyma lidma). A slycham neustale slova jako „ztrata casu“ , „hracicky pro male deti“, „blbosti, co nemaji zadny smysl“…
Parkrat jsem se manzelky zeptal ,jestli teda misto toho, abych si obcas zahral nejakou hru, mam zacit jako „spravnej chlap“ (priklad jeji otec) zacit chodit do hospody, chlastat, chodit domu rano ozralej a jestli ji to prijde lepsi – vzdyt to tu ma takovou peknou tradici, ze … spravny chlap proste chodi do hospody chlastat, proti tomu nikdo nic nerekne, to je desne fajn…
Nakonec uznala, ze je lepsi, kdyz jsem doma a hraju si nejake hry..
Jo, dnesni mladez ma uplne jinou zabavu, nez mela ta pred 20 lety. Neni to ani dobre, ani spatne. Prinasi to neco lepsiho a neco horsiho.
Ja kdyz si vzpomenu, co jsme delali jako deti…osobne jsem mohl byt tak 10x mrtvej, jen naprostou nahodou jsem neprisel o oko (kdyz mi to operovali, tak mi doktor rikal, ze ta vetev presne lizla tu bulvu, na setinu milimetru, ze kdyby to bylo o milimetr vedle, tak jsem byl bez oka)…Co vsechno jsme zapalili, znicili…A to jsem jeste byl hodnej, kdyz si vzpomenu, co delali takovi ti „sigri“…
Zlata dnesni mladez, uprimne receno…
Spousta vrstevníků spíš nechápe, jak se tímhle někdo může bavit. Ostatně nikdo z mládežníků kolem mne žádné hry nehraje, nebaví je to. Takže, kde je vlastně ta generace hráčů (mlátičů prázdné slámy?)
To je to same jako rict „ja vubec nechapu, jak nekoho muze bavit hrat fotbal“…a nebo „ja vubec nechapu, jak nekoho muze bavit se fotbal divat“.
Ja zase reknu „ja vubec nechapu, jak nekoho muze bavit se opijet kazdy den“.
Ve finale ale do toho tem ozralum nekecam a nijak extra je nekritizuju, proste kazdy se bavi, jak se mu to libi.
Lide se proste radi bavi..A zabava se meni. Pred par sty let lide chodili na operu…pak chodili do kina…Jini hrali fotbal..Dneska je super doba v tom, ze kazdy muze delat, co chce – kdo chce na operu, jde na operu, kdo na fotbal, jde na fotbal..
Zrovna v techto dnech probiha Blizzcon a v ramci toho se hraji finalove zapasy v nekterych Pc hrach – priznam se, ze to sleduju a bavi me to velice (a to mame oproti americe casovy posun tak blbe, ze vetsina se hraje po pulnoci). A kdyz clovek vidi umeni tech hracu …
Jiste, jde rict, ze hrani her, fotbal I hokej je nesmyslna cinnost a tim to vsechno splachnout. No nic to nezmeni na tom, ze lide se chteji bavit, lide se chteji divat na jine, kteri neco skutecne umi…a je jedno, jestli je to opera, kino, koncert, fotbal ci pocitacova hra.
Stejne tak spousty lidi bavi ty cinnosti provozovat, I kdyz je to vlastne „k nicemu“. K nicemu je delat balet, zpivat, hrat fotbal i pocitacovou hru. Ostatne k nicemu je asi tak 99,999% toho, co clovek dela…vcetne toho, jak tu diskutujeme
Re: Lojza
6.11.2016 v 13:09
Ze ty sis z te hospody vybral zrovna jen to opijeni. Ja su z Moravy, kde se chlastalo i doma a ne zrovna malo. Takze hospoda za to nemuze.
Krome toho – tady na Sumave hodne chlapu zajde do hospody v patek vecer na dve, u toho si zahraji marias, pokecaji, domluvi si co kdo komu kdy kde a za co a je to. Kupodivu, majitel te chalupy, kterou jsem koupil, ze uchlastal doma, sam. Soused naproti mel brachu, ktereho naslu uduseneho a pobliteho v chlive, taky chlastal sam. Chlapek, co se mi stara o louky, pohrbil sveho otce v 65 po cirhoze jater a ten do hospody nechodil.
Kdyz clovek, aby obhajil svuj postoj, musi vytahnout ten nejtezsi kalibr opacneho prikladu, pak je mozna neco spatne. Ja jsem take hry hraval, byl to boom konce 80. let. Ale pricitam to puberte a jsem celkem rad, ze jsem z toho vyrostl. U tebe je to neco jineho – jsi dospely, delej si, co chces. Ale aby takto zacinaly desetilete deti, to je neco spatne, nemyslis?
Ja jsem to „chodit do hospody“ myslel jako zkratku pro ono obecne „opijeni se“, netrvam na tom, ze to musi byt zrovna v te hospode…
Osobne nehodnotim ze je dobre nebo spatne, ze jsi prestal hrat hry. Kazdy se bavi tak, jak se mu to libi…me se libi hrat urcite hry a vim pomerne jiste, ze me to bude bavit jeste v 70 letech, pokud tu budu :-) To absolutne neni pubertou. Nekoho bavi stavet baraky, jineho hrat fotbal a jineho hrat sachy. a nekoho vsechno najednou.
To je to same, jako kdybys rekl „kdyz mi bylo 15, strasne me bavilo hrat fotbal, ale nastesti uz jsem z toho vyrostl“. Ja bych to proste takhle nerekl.
Ostatne I ty hry jsou ruzne a osobne hraju predevsim takove, u kterych se musi premyslet a hrat takticky (zacinal jsem v 5 letech s sachem). Pokud nepocitam poker, tak hraju na nejake lepsi urovni a v podstate pravidelne 2 hry, prilezitostne pak 1-2x do roka si zahraju jinou.
Kdyz mi bylo o 20 mene, byl jsem dobry ve strategiich, bohuzel v te dobe v tom nebyly penize, co jsou dneska (ve Starcraftech jsem byl v TOP 200 na svete, pricemz tu hru hralo nekolik milionu lidi). Dneska se v tom hraji souteze, ktere jsou dotovane lepe, nez kdejaky „fyzicky sport“. Zrovna ted bezi Blizzcon, jak jsem rikal, a tam se hraje o 1 misto tusim 1 milion dolaru (ale mozna to je celkova suma pro par prvnich, nejsem si ted jisty). A muze tam jit KDOKOLIV, kdo se kvalifikuje. Klidne ja ci ty …To je vyhoda tohoto stylu „sportu“ – clovek s minimalnima financnima nakladama muze dokazat velke veci.
Vsechno to ma neco do sebe…Ve fotbalu ci hokeji muzes byt jakkoliv uzasny talent, ale pokud se nesejde mnoho stastnych okolnosti, tak ti to muze byt k nicemu. Vcera vyhral soutez v jednech kartach kluk z Ruska, o kterym predtim moc lidi neslyselo. Proste je dobrej…
Takze – aby takto zacinalo 10 lete dite? Zalezi na tom…pokud by mel byt za par let nejlepsi na svete, mozna je to I pozde :-)) Je spravne, aby 10 lete dite zacinalo s sachem? S fotbalem? S hokejem? S tenisem?
Ultimatni odpoved je, ze fotbal a hokej je fyzicky sport, coz je dobre, a PC hry nejsou fyzicky narocne a proto to je spatne. Pominme, ze mnohdy to docela fyzicky narocne je, ale I kdyby nebylo – osobne nechapu, proc by to jedno melo byt dobre a to druhe spatne.
Ostatne – pokud clovek chce byt spicka v oblasti „neceho, kde se musi intenzivne premyslet“, tak musi byt fyzicky velmi dobre pripraven, takze nezridka ti lide ruzne cvici, aby se udrzovali fit.
Lojzo nebyva to casto, ale souhlasim s Vami.
V zivote jsem zadne PC hry nehral, jen trochu blbnul s leteckymi similulatory.
Trochu jsem sportoval, v ruznych sportech, „reprezentoval“ zakladku i gympl.
V minulem stoleti to bylo zvykem.
Taky hral sachy v Top 5 na gymplu!:-)
A cetl.
Ctu dodnes.
Sachy 1x rocne, ale az decka vyrostou tak to s nimi zkusim.
Semtam jeste s mladymi smrady vymetu tenisovy kurt nebo sjezdovku, ale uz starnu…
A uz za mych mladych let bylo kecu o to, to my jsme byli jini=lepsi.
Re: Lojza
6.11.2016 v 18:07
Rozumis,ja nerikam,ze kazdej mladej parchant musi behat venku.Nemusi.Moje potomstvo venku beha,chci to tak,ale druhym to necpu.Ja spis vidim problem hrani her a surfovani Internetu v tom,ze to neni jen tak nejake hrani,jako treba kulicky.Ja se zivim take touto technikou,muj prvni PC byl cernobily ZX81,tam jsem cuchnul ke strojaku a pak jsem postupne prochazel kdejaky zelezo,takze jsem i videl,jaky vliv to melo na lidi okolo mne.Nemala cast z nich postupne svoje volnocasove aktivity vymenila za sezeni pred obrazovkou.Cili je to navykova vec,psychickeho razu.Myslim,ze Snowbordaci toto tema take natukli.
Chlast take kedas do ruky 5letemu diteti.Proste veci,ktere jsou navykove,by nemely mit takovy prostor pro hodne mlade lidi.Omezovani?Zakazy?Priznam se,ze nevim.Nesnasim zakazy.Ale je dobre treba povolit 1etym sukat jen proto,ze se jim to libi?Svobodaaaaaa?Asi ne,ze…
Sportem k trvale invalidite.Tady na konfere by na toto tema mohl zlehka povypravet treba Thud,ktery sice neni trvale invalidni,ale s vrcholovym sportem svihl proste proto,ze musel,pokud chtel i v budoucnu pouzivat svoje telo.Mam par znamych,kteri svoji sportovni karieru ukoncili dost smutne a dast smutne ziji nyni.Takze on ten sport nejaka supervyhra neni.A uplne nejlepe,kdyz rodice chteji mit doma take sveho Jagra,takze se vsechno toci okolo sportu,nez ve dvacet se ukaze,ze maji doma prumerneho sportovce s mizernym zakladnim vzdelanim => nepouzitelneho cloveka v zivote.
Mluvim o vetsine.Ne o expertech,kteri umi treba hranim her vydelat solidni prachy,nebo to kombinuji s 3D sportovni aktivitou,takze ve finale maji lepsi fyzicku,nez prumerny sportovec,atd.Vetsina jen sedi,hnije u obrazovky, utika jim zivot a atrofuji svaly.
Ja mam potomstvo jeste hodne male,takze zatim se neresi ani Internet, ani aktivni sport. A dost se toho desim, jak to jednou budu resit. Kdyz budu omezovat virtualni realitu, budu mit doma outsidera kolektivu, protoze deti to vidi jinak a deti umi byt velice zle a hnusne. Kdyz to nebudu resit, tak si treba za par let vyslechnu, ze jsem mel radeji ten PC hodit z okna, nez nechat takhle dojebat zivot.
Proste: nebezpeci v tom je,ne ze ne.Dospely se s tim povetsinou umi porvat,protoze uz ma vuli. Dite zpravidla ne.
Moje decka (3+6) porad neco hrajou na tabletech (absolutne nechapu, jak 3 lete dite, ktere to v zivote nevidelo, vezme do ruky tablet a za hodinu uz si instaluje hry a hraje je…vcetne toho, ze odmackava dialogova okna, kterym absolutne nema sanci rozumet. Nechapu)
Potom taky docela dost koukaj na detsky kanaly v TV …nejakej Minimax tu bezi kazdou chvili…Kdyz jsou venku, tak pul dne litaj venku a nemuzu je dostat domu …
Proste je bavi vsechno. Holku bavi „tancovat“, tak asi pujde do nejakeho krouzku…
Oba silene bavi jezdit na kole, to by mohli cely den..
Nezakazujem jim nic, neprikazujem jim nic…
Re: Lojza
6.11.2016 v 21:44
Jo, jeden nas potomek umel hrat Dostihy a sazky ve 4 letech, ackoli neumel cist, ani psat. Jmena konu si zapamatoval po jedine hre a pocitani penez podle barevnych papirku take zvladal. Deti maji neuveritelnou hlavu.
U nas se nezakazuje, jen se zavadi rezim. Televize je pouze od 18:00 do 19:50 a spadla klec. PC muze byt, ale pak misto televize. Pokud se dela neco venku, nebo je jina aktivita v tomto casovem okne, pak holt uz PC nebo TV neni. Bud – a nebo. Zadny problem s tim zatim nastesti neni.
Jojo, tenhle rezim jsem mel doma, kdyz jsem byl mladej. Absolutne jsem to nesnasel a nesnasel jsem za to sve rodice…protoze nezajem, ze neco zajimaveho davali mimo vymezeny cas. Proste rano se na TV divat nebudes, a hotovo …A nejlepsi hlaska k tomu : Takovejch blbosti jeste v zivote uvidis …
Vrchol stupidity
Re: Lojza
6.11.2016 v 22:30
U nas zatim vali D-cko, takze je to fuk. Ale tusim, ze prijde cas, kdy to budu muset resit, to je jasne.
Re: Sysop
Stejně jak Lojza, tyhlety „režimy“ mi lezli krkem od narození doteď. Celkově z nich vychází 3 varianty a ani u jedné není o co stát. 1) Buď vychováte ovci žijící podle předpisů, tabulek a rozvrhů. Proč? No prostě proto, o smyslu se nediskutuje již od útlého mládí. 2) Vychováte asociála, který vás zanedlouho s vašimi prostě proto pošle do prdele, ale pravděpodobně vás už jen z principu do té prdele pošle i tam, kde by neměl. Jako bonus do života si odnese nenávist k jakýmkoliv pravidlům, nařízením atd. a neschopnost ohnout hřbet tam, kde to bude potřeba, typicky třeba pak na vš, v práci apod. 3) Budete mít doma poslušnou ovečku do té doby, než se od vás dostatečně vzdálí, té pak z náhleho přebytku svobody hrábne a dočista se zbláznírptože se s tím nedokáže vyrovnat, takovejch příkladů extra vzronejch dětí, které max do 3 let od nastoupení na vš do jiného města spadli do drog a podobnejch svinstev a již se z toho nikdy nevyhrabali znám spoustu.
Dále se tímto pravděpodobně dostanete do situace, kdy vám začnou děti lhát a jak se jednou začne, zcela rozomně proti argumentu „prostě proto“, tak se to pak zkusí i tam, kde jsou argumenty relevantní. Rychlost je jen podle toho, jak velekj jste despota a jak odvážný máte děti.
Rodič není fízl, aby argumentoval prostě proto tam, kde je čas na to argumentovat relevantně.
Jak to po sobě čtu, tak bych si měl jít nafackovat za ten pravopis.
Re: Ice cream
6.11.2016 v 23:04
Ja to chapu a jsem z toho dost rozladenej. Ale aby treba predskolni dite slo „si hrat“ xousedovi a ono se pak ukaze, ze tam jen 3 hodiny cumeli do bedny, tak to je ok? Ja si myslim, ze ne. Jina vec je pubos, kterej tam chce cumet na neco konkretniho a proklada to take nejakym fyzickym a mentalnim odreagovanim. Ale vychovat z ditete konzumenta TV sracek to fakt take nechci.
Utahovani sroubu je nahovno. Ale s totalni svobodou deti povetsinou neumeji zit. U nas se „proste proto“ nerika. Je to demagogie a a chci, aby deti chapaly, jaky je duvod neceho. Smirit se s faktem pouze mechanicky… na to maji jeste kurva hodne casu.
S logikou je to ale nekdy tezke. Tuhle jsem sel s ditetem xousedum, bo decka mela jit ven poustet draky a soused rikal, ze bere rovnou cca 10 deti. I jdeme a dite se hrne xousedovi dvorkem. Ono je to tady trosku slozitejsi, protoze baraky nemaji plot dokolecka dokola, ulice prakticky neexistuji. Snadno se stane, ze clovek vleze k nekomu na zahumenek, nebo rovnou na dvur.
A tak jsem vysvetloval, ze to neni slusne, vlezt k nekomu dvorem, ze proste je potreba to staveni obejit a aspon prijit od navsi, odkud se navstevy tak nejak ocekavaji. Pracne jsme obesli barak, soused ale uz byl na kopci s detmi a tak nas tam sousedka poslala. Samozrejme, ze do kopce je to kratsi pres dvur souseda. A ditko mi celou cestu davalo haste, ze jsme meli barak obejit a ze jit nekomu pres dvur neni slusne… Takze s tou logikou se musi desne opatrne :-)
Děti s totální svobodou žít obecně nemohou; tomu omezování svobody vhodným způsobem se říká „výchova“. Pokud někdo vychovávat nepotřebuje a totální svoboda pro něj problémem není, pak je z definice „dospělý“ (a to zcela bez ohledu na věk; většina lidí se toho dožívá tak plusmínus cca kolem 13-15 let, tu a tam někdo i mnohem dříve, a jiní zase později, v některých případech třeba také nikdy).
Stran té TV, kdyby to bylo jen na mně, bývali bychom ji neměli vůbec, ale má drahá prosadila opak. V době, kdy děti byly malé, jsme tedy nakonec zvolili řešení takové, že bednu nebylo možno zapnout aniž by člověk předem na dálkovém ovladači úspěšně prošel malý kvíz, složený z náhodně vybraných asi pěti otázek z historie, přírodovědy a tak podobně.
To celkem úspěšně vyeliminovalo ono děsivé „nemám co dělat, tak jdu čumět do bedny“; naopak „dávají něco zajímavého a chci to vidět“ problém nebyl, neboť to už jim pak stálo za to juknout do nějaké vhodné encyklopedie (pravda, dnes by to bylo problematičtější; tehdy wikipedie-v-telefonu ještě nebyla).
Re: Sysop 6.11.2016 v 23:22
Jdou tu hodiny napřed, takže reaguji na něco, co jste ještě nenapsal :-D. Nicméně tohle, co tu píšete je rozumné, nerozumný je ten pevný režim a to buď a nebo. Já nijak despotické rodiče, spíš naopak v mnoha věcech osvícené, neměl a stejně se jim povedlo u mě stvořit variantu 2, ale žádný extrém. Konkrétně u počítače či televize u nás žádná omezení nebyla do té doby než jsem šel do školy, přitom počítač i video u nás bylo, co já si pamatuji, a že si pamatuji dost. Hádejte, kdy mě začal zajímat počítač jindy, než když bylo hodně hnusně a stavění hrází v potoce mě přestalo bavit. Ano, ve chvíli, když si mamka pro mě prosadila, i přes tátovo protesty, max hodinu denně na počítači. Vydrželo jí to asi čtvrt roku. Takže již já sám jsem příkladem toho, že přístup k videu (v dnešní době pasé) a k počítači neznamená to, že nebudu dělat nic jinýho.
Zrovna v pátek mi kolegyně, která ma stejně starého syna jako jsem já sám říkala, že ten její měl tamagoči a že si s tím hrál, já jí řekl, že jsem neměl a ani žádné nintendo apod. Tak prej, s čím jsem si hrál, tak jsem řekl sice jsme měli počítač od mého útlého dětství, ale já si hrál s legem, auty, autodráhou, vzduchovkou, kamením, klacky, pískem, hlínou, potokem, petardami, prakem, lodí, elektromerkurem, míčem, plastovejma pistolema, jezdil na kole atd. atd. počítač rozhodně nebyl v popředí mých zájmů. Stíhat se dá všechno, jak počítač, televize, tak vše ostatní co svět dětem nabízí, stačí, když nemaj rodiče blbce a despoty a když je s nebezpečnejma věcma rodiče seznámí dřív, než aby na ně přišly děti sami a uchopily je za špatnej konec.
když je s nebezpečnejma věcma rodiče seznámí dřív, než aby na ně přišly děti samy
Vida, to mi připomíná — souvisí to jen velmi, velmi okrajově; ale je to tak dobré, že to neškodí čas od času připomenout; kdo ví, třeba zde zrovna dnes čte někdo, kdo to dosud nemá/nezná: výtečný komiks pro děti (jakož i pro infantilní otce), bohužel jen v angličtině, o překladu nevím :(
Re: Ice cream
6.11.2016 v 23:43
Ja mam jen lehkou fobii z toho, co se bude postupne dit ve skole, protoze kolektiv + ucitel maji nemaly vliv na tvorbu hodnot. S tim nic delat nemuzu (respektive, v ramci racionalniho vzdelavani nechci). Tak uvidime.
V této zemi s tím zatím ještě dělat leccos můžete, neboť domácí výuku (již máme díky té zlé, zlé ODS) socani ještě pořád zakázat nestihli, ač se o to opakovaně snaží.
Re: ocs
7.11.2016 v 0:35
Ja vim, ale tomu se chci vyhnout.Odseparovat dite od kolektivu mu sebere prave tu zkusenost, kterou potrebuje, aby pochopilo, co je to „stadnost“ a jak se od toho vpozdejsim veku distancovat.
Vychova pod sklenenym zvonem je sice „zdravejsi“, ale v konecnem dusledku muze vytvorit nepouzitelneho jedince.
To je, jako s tim ockovanim proti banalitam. Podle mne je mnohdy lepsi dite umyslne poslat do kolektivu nakazeneho planymi nestovicemi, nez ho proti nim ockovat.
Osobně mám za to, že negativní efekty zde násobně převáží; kupodivu nejhorším z nich zdaleka není to, že kolektiv + ucitel maji nemaly vliv na tvorbu hodnot (jakkoli i toto risiko je ne zcela zanedbatelné), ale spíše kombinace mizerné úrovně znalostí, již dítěti státní škola dá, spolu s nechutí k učení se, jež státní škola v dětech typicky rozvíjí velmi excelentně. To celé zkombinováno se strašlivou ztrátou času, který by jinak šlo využít mnohem lépe.
Dovolím si přímo citovat od již zmíněného pana xida z Ryby, který má s domácí výukou na rozdíl ode mne* praktickou zkušenost: Nejvíc mě zarazilo, jak rychle se [po přechodu z domácí výuky do školy na druhém stupni] „učení“ zařadilo do sféry nepříjemných a nudných záležitostí. Přechod probíhal relativně v pohodě, ve znalostech byli napřed, v některých předmětech o míle (navzdory zlomku času stráveným při procesu, který připomínal klasickou výuku). … Nedá se to vůbec srovnat s doučováním vzpírajícího se unaveného potomka po vyučování. Při domácí výuce máš skvělý přehled o tom, co dítě zvládá a co je třeba doplnit, protože tu stavbu budujete od základů. … Pokud jenom trochu můžete a jste zodpovědní, dopřejte si společné radosti poznávání co nejdéle. I po letech to hodnotím jako jedno z nejlepších rozhodnutí v životě.
___
* Bohužel v době, kdy by bylo možné naše děti učit doma, to ještě ODS neprosadila, takže kdybych to byl býval zkusil — a že bych velmi rád! — přišla by na nás Zubatá :(
Re: ocs
7.11.2016 v 1:05
Ono take jde jeste o druhy faktor: kdo to bude delat? Moje zena pracuje doma a presto ji docela zacalo hrabat, kdyz potomstvo bylo doma, nebo ve skolce (ono „ve skolce“ znamenalo tyden skolka – dva tydny kuryrovani a pak repete). Odchod potomstva do vychovneho procesu prinesl trosku psychickeho uvolneni manzelky. Bohuzel, babicky ani dedeckove nefunguji. A je fakt, ze ja bych ucitele delat nemohl, bo bych ty parchanty asi jednou pomlatil.Doma to zvladam,trpelivosti mam vice,nez manzelka,ale fakt staci probrat ukoly a odpovedet vsechny „…a tati, proc…?“. Predstava, ze jeste dite nekolik hodin denne neco ucim, mne dost desi.
Z hlediska ditete je to samozrejme o necem jinem. Kdyz se mu dospely venuje intenzivne, musi to byt lepsi, nez skolni multitasking. Ovsem pravou byva, ze cizi clovek ma vetsi autoritu, nez vlastni rodic. Co naucila treba na lyzich placena instruktorka za tri dny, to ja jsem nedosahl za mesic. A to jsem mohl rvat, nebo davat bonbony. Cizi clovek ma jinou vahu.
Sysop
nejdřív nakoupíte TV pomalu do každé místnosti v domě a pak řešíte, jak je třeba omezit děti ve sledování TV? Proč to děláte, polovinu TV vyházejte a budete mít klid. A jděte příkladem, já se prakticky na TV nedívám, takže moje děti to také nenapadlo.
Re: moussa
8.11.2016 v 1:49
Nene, jedna bedna je v obyvaku a druha ted pribyla v decaku, ale ta je na prehravani pohadek.
aha, já myslela, že všechny TV jsou na přehrávání pohádek. Stupidní seriály jsou také jen pohádky, ale také jsem myslela, že dáváte přednost tomu, aby děti lezly po stromech, běhaly venku a tak. Být dítě, mám trochu zmatek v tom, co hlásáte. :-D
Vyházet nějaké telky je vždy dobrý nápad. Ještě lepší jest nápad vyházet všechny. Naše rodina nemá telku od roku ´92 a děti si ji také nekoupily. Ani jejich partneři. Zdá se, že ji nekoupí ani svým dětem, nic tomu nenasvědčuje. Znal jsem člověka, který byl tak hodný ku návštěvám, které se měly zdržet na pár dnů, že si kvůli nim vždy půjčoval telku z půjčovny, čistě pro ty návštěvy – hosty. Bylo to v Bavorsku, někdy v roce ´90. Snad tato odstrašující příhoda, toto absurdní počínání, mne infikovala ku rozhodnutí ten krám nemít. Bylo to velmi dobré rozhodnutí.
Znám člověka, který neplatil elektřinu, tož mu ji odpojili. Asi ji už už nikdy mít nebude, není schopen dluh splatit. První, co řešil, kdysi, po odpojení, byla telka. Nebyl problém, sousedi byli ochotni mu ji prodlužkou připojit oknem přes zahrádku ku sobě. Jen tu telku – této potíži oni rozuměli, také vymyté mozky. Perverzní, což? Už ho to také přešlo. Místo telky si čte při svíčkách knížky nebo medituje nebo nevímco, na telku rozhodně již mnoho let nečumí.
Takových lidí jsou mraky, ve spoustě domácností ten krám vůbec nenajdete. Nejde o dogma, proklamaci určitého stylu života, o nějakou alternativu, alébrž o pohodlí.
Je velmi pohodlné a příjemné to nemít a nepoužívat.
Njn, kazdy ma nejakou zabavu a kazdeho bavi neco jineho. Me trebas fakt bavi se divat na urcite sportovni prenosy. Kdysi jsem chodil trebas i na fotbal na zivo, dneska obcas na nejaky kouknu v TV (ono jezdit ja nevim, na Barcelonu na zivo by vyslo na dost penez a dost casu, bohuzel si to nemohu dovolit)
To same na snooker se rad podivam v TV, jezdit na ty turnaje na zivo bych proste nezvladal…
No a obcas davaji neco dost zajimaveho na nejakem History a podobnych kanalech…
Priznam se, ze je mi velmi prijemne se obcas na neco takoveho podivat…
Snooker …. hmmmm …. roky jsem měl doma karambolový kulečník …. je to velmi příjemné to hrát, když člověku rupne v kebuli. Proč na to čumíte a proč to nemáte doma a nehrajete?
Protozena to nemam. Nemam na to penize ani misto. A mimochodem se mi libi koukat prave na snooker, nikoliv na karambol (sam jsem karambol dost hraval, v mladi, bavilo me to).
Stejne tak nehraju fotbal za Barcelonu, protoze k tomu jaksi nemam predpoklady, takze se holt pouze musim divat na to, jak to hraji jinni. Ostatne, me se VELMI libi se divat na nekoho jineho, jak neco umi. At v realu, ci v TV. Napriklad vcera jsem asi hodinu koukal na nejaky prenos ze sipek. Ja sam rekreacne obcas nejake sipky nahazu, ale velmi rekreacne. A vylozene me bavi se divat na nekoho, kdo to velmi dobre umi, jak to hraje.
Asi se mi budes smat, ale pred par dny bylo finale nejvetsiho pokeroveho turnaje, v TV davali primy prenos finaloveho stolu (s ceskou ucasti). Od 2 v noci… Tak jsem si uvaril silne kafe a dival jsem se…do rana…
Zato jsem , pravda, uz nekolik let (spis tak 10) nevidel zadne zpravodajstvi v TV, na filmy tam taky nejak moc nekoukam
já se toho nebojím a telku doma mám, občas ji zapnu, občas z ní setřu prach. Někdy trénuji rychlost přepínání kanálů jako v seriálu o panu účetním. Občas se dívám, někdy je to zábavné, někdy tristní, někdy mám chuť proskočit zavřeným oknem. Na notorického televizního čumila neaspiruji, takže si ji ještě nějakou dobu ponechám a navíc televizní přijímač potřebuji, protože někdy musím žehlit a pak je i Nova dobrá. ;-)
Lidi jsou různý. Hodně záleží na rodičích, k čemu je povedou. Za mejch časů ne přelomu 80. a 90. let jsme byli taky pěkná směsice. A odhadem tak víc než půlka z mejch spolužáků vlastně žádný extra zájmy neměla a prostě se jan tak poflakovala, čučela na bednu, chodila do kina na blockbustery, flákala se po městě a když byli starší, tak vymetali diskotéky a zábavy a poflakovali se, chlastali a snažili se najít někoho na šukání. Ten zbytek zájmy míval, sport, koníčky nebo třeba knížky a počítačový hry. Ale nemyslím, že dneska je ten poměr jiný, akorát dřív to poflakování bylo asi fyzicky namáhavější, nebyly alektronický lákadla a mladý se museli víc slejzat venku a tam se kravilo, takže nějakej ten pohyb u toho byl. Ale pojíždění na BMX, předvádění pohybů z karate a kungfu filmů a oblejzání klepadel bych za nějaký velký sportování nepovažoval.
Mmm… ale ty se na to divas jako clovek, ktery v mladi lital venku a dneska sedi u PC. Takze jsi zkusil to i ono. Ja ale potkavam deti, ktere uz poznaly jen to PC a venku je to proste „neba“. No, ja jim to nenutim, ale je to nejlepsi cesta, jak drive, nebo pozdeji zacit trpet pocitem, ze mi neco uteklo. Takze pak treba depky, treba fet, treba neco jineho…
Ja osobne jsem prezil pubertu bez sramu prave proto, ze jsem delal dva sporty, z toho jeden vrcholove. A jsem za to rad, protoze kdyz jsem pak byl na slezine gymplu po 15 letech, tak jsem poslouchal, jak jsou nekteri unaveni zivote, x-krat rozvedeni, vsechno nahovno… protoze prilis brzo zestarli a zacali se nudit.
Ja tem deckam nelajnuju, jak maji zit. Rozhodne ale nechci, aby takto zily moje deti, ztracely cas ve virtualnim svete. Virtualni svet je stejne lakavy, jako chlast, sex, koureni, drogy,… vsechno se da zkusit, ale az je clovek schopen rozpoznat nebezpeci a je schopen rozlisit, kdyje to jeste zabava a kdyz uz to ovlada jeho.
…to byla reakce na Lojzu.
Lojzo, jsi moje krev! V mládí rozbitý semafory, rvačky s cigánama, fotbálek na ulici, čorky v uzavřených hlidaných areálech, prolejzání protipovodňových kanálů, lození po střechách v Brně na Křence, „odpočívárny“ v kanálech tepláren kdy bylo tak 60°C v zimě a nezapomenu nikdy na šplhání po kabelech v kobkách v teplárnách o kterých jsem se až nedávno teď v dospělosti dozvěděl že to bylo vysoký napětí a mohl ze mě zbýt jen škvarek… a teď jsou všichni doma rádi za to, že nechodím do hospod a na diskotéky a v klidu si pařím doma.
Pamatuju si na vypraveni meho dedy, jak probihaly „valky“ kluku z Libne proti klukum ze Zizkova. Neumim si predstavit ten mazec co by nastal, kdyby deti neco takoveho udelaly dneska (a natocily se u toho na YouTube :) ). A budu popravde rad, pokud moje deti vyrostou jinak. I za cenu toho, ze asi budou z pohledu techhle poulicnich vejtrzniku za posery nebo tak neco.
Bylo, samozrejme bylo. Ale je pravdou, ze na nasich dedu bylo mene mechanizace a tak lidi vice hybali prdeli.
Coz o to, any celkem pohyblive jsou (dokud se nezacne treba lezt po jablonich), ale vsiml jsem si, ze mestske deti rady pouzivaji vetu „my doma mame (dosad cokoli)“. Pritom obvykle pochazeji z bytu, auto na uver a rikaji to diteti ze statku, kde maji jen pozemku pres 250 ha. Ty deti ze statku to neresi. Predpokladam, ze drive to tak nebylo, kdo mel grunt, mel argument. Ale tady, kde jsem, se to fakt neresi.
Nomen omen. Miluju vás.
já nevím, co chcete z města mít Vy, ale já chci, aby město zůstalo městem, lidé, tramvaje, autobusy, auta, ulice, chodníky, hodně domů. Zahrady, lípy, tráva, záhony růží tak někde na okraji nebo ve vilové čtvrti. Ulice není vhodná k tomu, aby si tam děti hrály/popelily se, od toho jsou ve městech parky a různá hřiště, které je vhodné umístit mimo čtyřproudovky.
Jednou jsem slyšel, že ve škodovce mají nakreslený na zemi čáry a lidi musí chodit po těch čárách aby náhodou nezabloudili nebo je netrefil nějakej robot v místě kde nemají co dělat.
No a jednou jak končila směna a šlo se do šaten, tak tam na zemi opravoval borec kachličky, a ti lidi byli tak „zblblí“ že toho borca nedokázali obejít, ale zcela dobrovolně šli po těch bílých čárách zpět jinou cestou i když to znamenalo se vrátit třeba o několik set metrů.
Jenže toto chování vidím i na silnicích. Lidi jsou tak zblblí, že třeba teď tady: https://mapy.cz/zakladni?x=16.6559138&y=49.1879816&z=19&base=ophoto&source=coor&id=16.65584407746792%2C49.18776681527682
je uzavřenej levý rychlý pruh z města a k jednomu pravém pruhu z města se napojuje ten z Otakara Ševčíka / Černovické a ti idioti jakmile dojedou ke konci připojovacího pruhu se připojují do pravého pruhu a blokují dopravu, přitom kdyby pokračovali za plnou čárou rovně dál jako v dvoupruhu tak omezení po cca 200m končí. Né oni se obětují a způsobí kolonu a blokaci aut až na Hladíkové, jen kvůli tomu aby popojeli radši těch 200m v odstavným pruhu. Já na ně seru, nějak se tam protáhnu a pak už valím 120 a vidím jak všichni nechápavě čumí, „jak je to možné?“
Takže co bránilo těm 299.999 automobilům v tom přejet ty zkurvený kužely a najet k mýtným branám tak jak byli zvyklí? Nemohou být taky za to trošku spoluvinni že nedokážou ignorovat nesmyslná nařízení? Víte kdyby se řidiči nechovali jako idioti a opravdu kašlali na nesmyslné předpisy ve velkém, tak by nad nimi nějaká dopravně asociální píča neměla moc!
Krásná myšlenka, bohužel kdyby lidé tohle dokázali (a nejen v autě), nepotřebovali bychom tento blog. Jenže to je pořád o tom samém, uvnitř těch bílých čar je iluze bezpečí, za nimi riziko. Viz chronicky známý Franklinův citát. Náš pud sebezáchovy = srabáctví postupně přebije veškerou odvahu riskovat. Pak vzápětí vymřeme. Ale možná je odpověď na proč to vše jednodušší, než se zdá. Lidská společnost je po celou existenci rozdělena na dvě téměř shodně velké skupiny, z nichž jedna statisticky spíše preferuje riziko a z něj plynoucí zisk a druhá bezpečí a nejen tím se hezky doplňují. Protože po téměř celou existenci lidstva tyto kategorie úzce souvisely s fyzickým násilím resp. schopností mu čelit, mělo to svou biologickou logiku. Dalším důvodem mohly být třeba sociální role těchto skupin. Protože obsluha moderních smrtících prostředků příliš nezávisí na fyzických dispozicích obsluhy, tato biologická danost se rozplývá a s ní i zmíněné sociální role (záměrně zanedbávám spoustu dalších vlivů). Korunu tomu nasazuje tvrzení původem ze skandinávie, že existence těchto dvou skupin je pouze sociálním konstruktem. Otázka pro vnímavého čtenáře: Jak členy těchto dvou skupin nazýváme?
Nu, snad ani zvláštní pojmenování nemají – jde prostě o jejich chování v kavárně, kde na stole jest mísa koblih.
Ty skupiny že nemají pojmenování? Ta skupina, ochotná riskovat pro větší zisk, má pinďoura a ta druhá, která preferuje jistotu na úkor výše zisku, má pipinu. Jak se jim říká? Mimo jiné tohle chování lze i dnes demonstrovat na mnoha příkladech z běžného života, výše příjmu, podíl kriminálníků, způsob řízení vozidel apod. atd.
Správná odpověď:). Není to výsledek mé misogynie, jen volání po znovunastolení přirozené rovnováhy, protože žádný z přístupů není lepší, ale mohou fungovat pouze spolu v rovnováze přibližně 50:50. Pokud sociální inženýr(ka) z hysterických důvodů změní něco, co nějak fungovalo patrně stovky tisíc let (prvobytně pospolný matriarchát je mýtus), nemůže nastat nic jiného než průser.
Protože obsluha moderních smrtících prostředků příliš nezávisí na fyzických dispozicích obsluhy, tato biologická danost se rozplývá
To, myslím, není zase až tak podstatné; moderní smrtící prostředky jsou enormně důležité spíše z hlediska psych(olog)ického — naprosto excelentně to, myslím, popsal Eric Raymond, jehož skvělou úvahu jsem si dovolil přeložit do češtiny (pro ty, kdo preferují angličtinu, je odkaz na originál uvnitř).
Mě v tom odkazovanym článku fascinuje věta :Guvernér, který nyní působí jako poradce republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
Idnes ví něco víc ? :-D
Skoda, ze se tady neda dat +1 :) Nicmene musime jen doufat, ze ma Idnes spravne informace…
nu, snad iDnes předjímá výsledek voleb, neb jediným právoplatným vítězem je již dávno Trump. A to nejen kvůli excellentní návštěvnosti svých meetingů a odezvě mezi „obyčejnými“ lidmi, ale i díky lžím a podvodům jeho „protivníka“. Manipulování voleb by mělo být trestným činem. Jiná věc je ta, že v politice se kontumační výhry nepečou. Bude-li všeobecná vůle Hillary a její tým z podvodů usvědčit, tož usvědčena bude a volby budou anulovány. Co ale potom? Ještě jedna kampaň? Tu Hillary nemusí vydržet!
milý h72, v demokracii je „jediným právoplatným vítězem“ lež a podvod.
Násilí nežije samo a nemůže žít samo: nevyhnutelně je propletené se lží. Mezi nimi je ta nejpřirozenější hluboká příbuzenská spojitost: násilí se nemá čím krýt, kromě lži a lež se nemá jak udržet, pouze násilím. Každý, kdo jednou vyhlásí násilí za svoji metodu, nevyhnutelně si musí zvolit lež za svůj princip. Když se násilí rodí, koná otevřeně a dokonce je na sebe hrdé. Ale jen co se upevní, utvrdí, pociťuje okolo sebe zředění vzduchu a nemůže dále existovat jinak, jen se zamlžovat do lži, krýt se krasořečnictvím. Potom už nechytá vždy a zásadně rovnou pod krk, častěji žádá od občanů pouze přísahu lži, jenom spoluúčast na lži. A jednoduchý krok jednoduchého statečného člověka: neúčastnit se lži, nepodporovat lživé konání!
Alexandr Solženicyn, Nobelovská přednáška, 1972
Tož asi bude muset být v USA občanská válka. Protože ta militantní, asociální, prolhaná, stařena možná díky zmanipulovaným volbám vyhraje.
Kdo ví? Kdo ví, co všechno se semele? Já to nevím. Co však vím naprosto bezpečně, že v systému s názvem „demokracie a svoboda“, se nedá vyloučit absolutně vůbec nic.
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0ahUKEwj7lM2r3JTQAhVBOhQKHaycBcIQFggwMAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.libinst.cz%2FFiles%2FKqLFy4r2%2Fprofile%2F2623%2Fgullible.pdf&usg=AFQjCNHIyjId8ang_vr2AFxSth1k0MoevQ&sig2=RRV3-gba8b4cvdyIFsKsqA&cad=rja
No tak já bych si taky jako pan Dolínek přál, aby už naše děti neznaly pojem „magistrála“, ale místo toho například „vnější obchvat Prahy“ apod. Jenom jaksi z toho přání asi oba vyvozujeme jiné priority.
To vypnuti semaforu na Belohorske zadne vyrabeni dopravniho zklidnovani nebylo, naopak. Nekolik malo mesicu to slusne fungovalo. Ano, je to krizovatka, kde se musi premyslet a trosku koukat kolem sebe, to uznavam. Nicmene plynulost byla paradni, jezdim tamtudy prakticky denne a kazdy den jsem blahorecil odvazneho urednika, ktery mi o par minut zkratil cestu domu. Minule tusim pondeli napsali v Agrofert News, ze je to tam naprosto katastrofalni a uz jsem vedel, ze bude brzo zas po zizalkach. A taky jo, od stredecniho odpoledne uz se zase sporadane ceka na zelenou. Zajimave je, ze v tom clanku i pripustili, ze za dobu pokusu nedoslo k zadne nehode. A ja bych tam rad jeste pripsal, ze naposledy tam auto zabilo babku prave v dobe, kdy semafory bezely. Nevim jak se to stalo, ale fakt je ten, ze jako chodce me ten semafor prudi jeste mnohem vic nez jako ridice – vetsinu casu maji cervenou auta i chodci. Kdyz pak nekdo vejde do silnice v momentu, kdy autum padne zelena, v blizsim pruhu se pomalu rozjizdi, ale ve vzdalenejsim se nekdo blizi rychle…
Asi bych se nejak srovnal s tim, ze semafory pobezi v dobe spicky, ten rev matek asi nemuze radnice preslechnout. Ale proooc zas i o vikendu, proc v noci…