Bude 20 let basy za dopravní zklidňování dost?

Featured Image

Dokonce i česká vlezdoprdelní média si povšimla skandálu v zemi svobody, který je vpravdě inspirativní. Lokální úředníci v N.Y. způsobovali účelově dopravní zácpy z důvodů, které by se daly označit jako politický boj.

Hlavní aktéři

Most George Washingtona je dvoupatrový most přes řeknu Hudson mezi N.Y. a New Jersey. Celkem přes něj vede 14 jízdních pruhů, 8 nahoře a 6 dole. Jedná se o velmi známý vizuální artefakt a dopravně velmi exponované místo, přes den přes něj přejede 300.000 vozidel. Provozuje jej Port Authority (přístavní správa), to je státní a městská joint venture, něco jako Technická správa komunikací v Praze.

Brigdet Anne Kelly disponovala do roku 2014 funkcí tajemnice (deputy chief of staff ) guvernéra New Jersey Chrise Christieho, tedy čistě politickou funkcí. Bridget vystudovala politologii a nikdy nedělala nic jiného než politiku. Její hlavní taktikou bylo udržovat low profile a podporovat svého šéfa. Taková malá šedá vlivná zmrdka.

David Wildstein je republikánský politik, politický blogger, podnikatel a lezdoprdelník. I když si živil jinými věcmi než politikou, v politice se našel. Za věrné služby Christiemu byl dekorován vysokou manažerskou pozicí v Port Authority. Podobným C.V. disponoval jeho politický kámoš, republikánský politik Bill Baroni, rovněž guvernérem Christiem ustanovený do funkce výkonného ředitele v Port Authority.

Mark Sokolich je demokrat a starosta města Fort Lee, do kterého ústí most na opačné straně. Sokolich a jeho tým dali najevo, že ve volbách v roce 2013 možná nepodpoří Christieho, ale jeho oponentku Barbaru Buono. Oni tedy neřekli ano ani ne, ale Brigdet si to vyložila jako ne. S Port Authority byl Sokolich ve sporu na více frontách: Oponoval zvýšení mýtného na mostě a rozjížděl rozsáhlé investiční záměry v místech v okolí mostu.

 

Akce

13.8.2013 napsala Bridget Wilsteinovi:

„Time for some traffic problems in Fort Lee“ („Nadešel čas na dopravní problémy ve Fort Lee“).

A Wilstein odpovědel obratem:

„Got it“ („Chápu“).

Realizace se chopil pan Baroni. Dopravní problémy způsobil skutečně důsledně a bez toho, aby informoval lokální úředníky nebo další politiky.

Realizace vypadala konkrétně tak, že se 9. září 2013 na místo dostavil policejní důstojník se svou partou a změnili uspořádání pruhů tak, aby se jižní nájezd na most z Fort Lee, který byl dosud obsluhován třemí mýtnicemi, sbíhal trychtýřovitě pouze k mýtnici jediné. Výsledkem byly masivní dopravní zácpy. Zmrdi nejen že to vymysleli, ale také skvěle načasovali, protože se jednalo o první školní den.

Na fotce v tomto článku vidíme pana Baroniho, jak s ustaraným výrazem prezentuje svůj vynález vyšetřovatelům.

Jaký byl oficiální důvod?

Oficiální důvod byl… wait for it…

Provádění dopravní studie.

Lidé přijížděli pozdě do práce, někteří o práci dokonce přišli, byli naštvaní a starosta Sokolich opakovaně kontaktoval představitele Port Authority, přičemž jejich reakcí bylo, Sokolichovými slovy, „rádiové ticho“. Komunikace mezi Baronim a Wildsteinem byla však poměrně živá. Sokolich ve snaze řešit situaci poslal SMSku Baronimu, ta doputovala nějakou cestou k Wildsteinovi a ten ji distribuoval k zmrdce Bridget, která odpověděla „Is it wrong that I’m smiling?“ („Je něco špatného na tom, že se směju?“) a Wildstein odpověděl, že ne.

Na druhé straně, zmínění nyní již odsouzení politci zřejmě nedisponovali stejným know-how jako primátorka Krnáčová (ANO) nebo náměstek Dolínek (ČSSD) a zapomněli lidem přezíravě poradit, že když se jim to nelíbí, mají jezdit MHD nebo na kole.

Celá katastrofa trvala čtyři dny, než Port authority kapitulovala a dopravní studii nebylo náhle zapotřebí.

Objevil se tolik potřebný emotivní moment. Uzavírka totiž podle tvrzení některých činovníků (převážně z demokratických kruhů) vedlo k úmrtí 91-leté stařenky paní Florence Genova, která utrpěla infarkt a záchranka k ní nedorazila kvůli dopravní situaci dostatečně rychle. Ať to s paní Genova bylo jak chtělo, politzmrdi každopádně dělali pokusy na lidech.

Výsledkem následného vyšetřování, které bylo také velmi výživné a vydalo by na další článek, byl spis o 1,5 mil. stranách. Christe hodil všechny zmrdy přes palubu. O ničem něvěděl, neviděl, neslyšel, nazdar. Zmrdka dostala padáka, momentálně řeší, jak bude řešit účty za právníky, protože má čtyři haranty. Oba spolukonspirátoři z TSK, pardon, Port Authority, rezignovali v roce 2014 po zveřejnění mailové komunikace sami. Jak se dostala e-mailová a mobilní komunikace ven, to nikdo pořádně neví.

V probíhajícím procesu byli Bridget a Baroni obviněni z podvodu, konspirace a zneužtí pravomoci a 4. listopadu 2016 shledáni vinnými. Wildstein si nasral do kalhot a zavázal se ke spolupráci s obžalobou, což by mohlo napomoci k nižšímu trestu. Oba zmrdi se odvolali. Timing rozsudku není zřejmě nahodilý, Christie je totiž členem štábu Donalda Trumpa, a tak to vypadá, že demokratická frakce přešla v dog-eat-dog procesu do ofenzívy.

Proč o tom vůbec píšu.

 

Poučme se v Americe

V Čechách je tohle na denním pořádku a pokusy na lidech v dopravě zatím nikoho nevzrušují. Jak velký průser bude asi třeba způsobit, než si občané začnou této kampaně pořádně všímat?

Modré zóny, úmyslné zužování komunikací, vypínání semaforů, vytváření různých dopravních naschválů a boj „s auty“, to je všechno kampaň politiků a úředníků proti občanům. I oni dělají rozhodnutí naprosto bez ohledu na veřejný zájem. Zaznamenali jste například, že si radní za Zelené Kolínská pozvala politického architekta, zoufalce, pseudovizionáře a cyklistickou celebritu do Prahy, aby se tam za vaše peníze nějakou dobu potloukala, rozdávala rozumy podobně postiženým českým protějškům a dehumanizovala magistrálu? Jaký veřejný zájem leží na tomto projektu? Lidé tam přece denně „hlasují auty“ proti takovému záměru.

„Cíl je jednoduchý. Chtěl bych, aby již naše děti neznaly v Praze pojem magistrála, ale městský bulvár. Pan Gehl dokázal v San Francisku, v New Yorku a v dalších městech, že se dá rušná tepna předělat na městský bulvár a přitom zachovat dopravní obslužnost centra,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy.

Navíc se dá říci, že motivace zmrdky Bridget a jejích spolukonspirátorů byla sice opovrženíhodná, ale dokonale pochopitelná. Prostě si vzali občany jako rukojmí v politickém boji. Motivace Krnáčové (ANO), Dolínka (ČSSD), celé té sebranky ze strany Zelených tak transparentní není. Jsou nepochybně pod tlakem developerů. Ti nemají s vytvářením dehumanizovaných zón vůbec žádný problém. Na jedné straně to vede k vylidňování center a poklesu ceny nemovitostí, na druhé straně se tím podporuje expanze měst do jejich okolí, což žene ceny pozemků až do nebe. Na investování tedy ideální scénář. K tomu všemu dělají kouřovou clonu užiteční idioti ze spolku jako AutoMat, Klub za starou Prahu a další podobně postižení jedinci, kterým v podstatě postačuje občas poslat nějaké drobné, aby nemuseli chodit do práce a mohli se věnovat aktivismu. Až teď vás napadne, jak neuvěřitelně upřímní a přímočaří byli američtí politzmrdi, kteří prostě na vlastní odpovědnost uzavřeli most a ještě si o tom psali mailem. Sice jim hrozí 20 let v base, ale ve srovnání s politzmrdy z pražské ČSSD, ANO a TOP09 byli vlastně naprosto férovým vzorem čisté a otevřené politiky.

 


04.11.2016 D-FENS


Související články:


12345 (302x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
21 793x přečteno
D-FENS © 2017