Bitcoin, banky, ekonomika a proč přichází doba kamenná a totální anarchie - zpět na článek

Počet komentářů: 289

  1. Každá měna je tak silná jak je silná důvěra uživatelů v ní.
    Krytí nějakými hmotnými rezervami má svůj smysl.
    BTC je spíše už jen…o psychóze.

    1. Jenze do uplne stejne skupiny patri napriklad umelecka dila. A at si to clovek racionalne vyklada jak chce, vzdy se najde magor, co ty prachy za to nakonec da. A stastni jsou vsichni.

      1. No, právě že úplně vždycky taky ne. Když už není čím topit… ;-)

    2. Ty hmotné rezervy jsou jen zlomek „kryti“. Koruna nebo euro jsou kryté důvěrou lidi, že za to něco dostanou. Jsou to takové hrací žetony, poukázky na hmotné věci. V tom se kryptomeny nijak neliší.

      1. Žádnou důvěrou kryté nejsou. Jsou to měny s nuceným oběhem (použitelnost dána zákonem).

        1. To každopádně, ale v rámci těch mnoha nucených je to otázka důvěry. Zimbabwský dolar má také nucený oběh, přesto ho nikdo nepoužívá a raději má nuceně obíhající randy nebo dolary.

          1. Psal jste o Euru a koruně. K tomu byla moje poznámka.
            Ce dělá vláda Zimbabwe je mi jednak šumák a druhak je irelevantní pro definici měnového režimu koruny a Eura.

            1. Irelevantní to není, režim je úplně stejný. Nucený oběh je jedna věc a důvěra druhá. Bez té důvěry by se i nuceně obíhající měna zhroutila a stejně by to nikdo nepoužíval a přešlo by se na barter nebo na jinou měnu.

  2. Vy jste si za Bitcoiny vybral 600 000,-, jo? A kde vám to vyplatili? Můžete to upřesnit? Ale ještě raději bych viděl výpis z účtu. Neveřím vám ani půl slova, pane. :-P

    1. Asi na směnárně, ne. Už zase tu i lokálně něco běží.

      1. Já chci vidět, jak na směnárně vyberete za Bitcoiny 600000,-. Já tomu nevěřím.

        1. Tak vemte dva koiny, pošlete to do ní a zírejte.

          1. No, kdyby mi to někdo předvedl, tak bych tomu třeba věřil.

        2. Tak například na kraken.com (to používám já) – pošlete BTC do Krakenu, prodáte (úplně stejně jako když prodáváte akcie) za eura a ty SEPA platbou pošlete na běžný EUR účet. Easy.

          1. Jo, tomu věřím, ale nevěřím tomu, že vám takhle někdo vyplatí půl mega, či dokonce ještě víc.

            1. Napriklad zmineny Kraken ma nekolik urovni overeni uzivatele, a kazda uroven vam umozni vybrat tolik a tolik penez v kryptomene i ve fiatu. Nejvyssi uroven overeni (k te uz je treba sken dokladu a overeni bydliste) vam umozni vybrat 25000USD/den a 200000USD/mesic. Pak je jeste moznost corporate-level overeni s individualnimi limity, ale s tim zkusenost nemam.

  3. podle mne se to deje prevodem na ucet, smenarna funguje jako chci koupit/prodat BTC, kdyz prodat prevedu ze sve penezenky prislusne BTC na ucet penezenky smenarny, ta obratem proda a CZK prevede na mnou uvedeny ucet, v hotovosti asi tezko vetsi sumy …

  4. V tom textu je tolik blbostí… :-D
    Co to je za argument že je ekonomika v prdeli, když Škoda dává zaměstnancům auta levněji? Tohle dělá co já pamatuji, minimálně 20+ let ;-) Dříve myslím byla služební auta pro zaměstnance Škoda ještě o něco výhodnější než teď.
    Stejně jako většina jiných výrobních podniků, které umožňují zaměstanancům si koupit vlastní produkty o něco levněji než je běžná cena na trhu.. :-))

    1. Byla. Proto také hodně lidí jezdilo nakupovat tyhle ojetiny do bazarů v Boleslavi…

  5. Zarekl jsem se, ze na DFENS nebudu psat, protoze krom mozna tri, ctyr zajimavych lidi tu chodi jen banda kokotu, se kterymi se neda vest zadna diskuze v rovine pricin souvislosti a faktu.

    Nicmene tenhle clanek je zajimavy v tom, ze v CR, kde je vse sto let za opicema uz nejsme tak uplne sto let za opicema a krize virtualni ekonomiky, ktera zacina prosakovat do realne ekonomiky uz je natolik hmatatelna, ze tento clanek ma najednou stovky reakci vydesenych lidicek, kteri podvedome tusi, ze se na nas riti ekonomicka katastrofa a chteji se s tim podvedome vyrovnat, treba tim, ze strci hlavu do pisku a zacnou nadavat do doomsayeru.

    Kdysi davno jsem hral s prateli svou vlastni hru monopolu, ktere jsem okorenil tim, ze jednou co 10 let dochazelo ke krizi a konci hospodarskeho cylku v dusledku nejake katastrofy, ktera se tahala z baliku.

    Jednou z tech katastrof bylo, ze jeden z hracu obdrzel neomezeny zdroj financi a zacal je rozhazovat do ekonomiky a skupovat cokoliv za jakkoliv absurdni ceny.

    Nemuzu si pomoct, ale to, co jsme simulovali v te hre je presne to, co se deje v realne ekonomice dnes.

    Umelecka dila se drazi za miliardu dolaru, treba za jeden jediny obraz.
    Na druhou stranu nesezenete remeslnika, ktery by vam udelal dobre krov na barak, protoze vsichni maji A bud plno xakazek na dva roky dopredu anebo jsou to B nemehla, ktera nic neumi.

    Anebo C se na to vysrali a zacali delat neco „moderniho“, jako ze treba investuji anebo tezi bitcoiny.

    Jsemvelmi rad, ze do toho nekdo tesnul a otevrel toto tema. Jak uz jsem rikal pred lety, dojde k ekonomicke krizi nekonecnych rozmeru a globalni valce.

    Nahradit letadlo centralnich bank a fiatni menu jeste horsim letadlem bitcoinu samozrejme zpusobi, ze par lidi astronomicky zbohatne, ale system jako celek skonci v totalni ztrate a chaosu. CO bude dalsi krok sice nevim presne, ale hadam, ze se vratime k fyzickemu zlatu, stribru a vlade noze a pistole.

    Staty uz ted failuji v zakladnich vecech, jako napriklad zdravotnictvi a socialni zabezpeceni.
    Je to mnohem horsi, nez kdyz se rozpadl SSSR, protoze tehdy slo o kolaps vychodniho bloku.

    Dnes je ten kolaps globalne provazany a zadne rezervy neexistuji.

    Jestli mohu neco rict, tak mozna bude brzo proziravejsi mit ve sklepe metrak trvanliveho jidla a pul metraku munice, nez tri miliardy v bitcoinech.

    Bitcoin beru jako prilezitost.
    Vzdy melinverzni tendenci stoupat a klesat vzhledem k cene stribra a zlata a ted je ta spravna moznost (vysrat se na bitcoin a naskocit na drahe kovy).

    Den zuctovani je velice, velice blizko.

    1. zrg1: Můžete rozvést čím je bitcoin ještě horší než obvyklé USD/EUR/CZK? Soudě dle dostupných informací se nedá šidit obsah bitcoinu v jednotce, dosud nebyly aplikován systém částečných bankovních rezerv a emise ničím nekrytých prostředků centrálními bankami a vládami také nejde.

      1. drahy neuromancere, pro trisku v oku nevidis tram. Bitcoin sam o sobe neni ani dobry, ani spatny, neni to nic. Je to virtualni produkt, vtipek, hricka, ktera mela smysl, ze za nejaky jejich pocet jsi dostal slevu na predplatne nejakeho casaku o pocitacich a za jejich dost znacny pocet mozna pizzu.
        Problem je, ze se nam v ekonomice poflakuje obrovska parta lidi, kteri maji skutecne neomezene prostredky, protoze miliarda dolaru je pro ne jednokliknuti na klavesnici pocitace a jsou to Rothschildi.

        Oni dokonce vedi, kolik budou stat akcie za mesic, za rok, za deset let, protoze maji matematicky model, kam musi jit vykonnost virtualni ekonomiky, aby v sobe udrzela prachy natistene vcera. Takze prachy natistene vcera drzi v systemu prachama natistenyma dnes, jinak by ty prachy rozstrelily realnou ekonomiku zbozi a sluzeb jako atomovka.
        Kdyby se ted vsichni investori rozhodli vybrat prachy ze svych uctu, rohlik za 50.000 Kc je okamzita realita vzhledem k poctu rohliku a poctu penez mezi lidma.

        Takze Bitcoin je vitana prilezitost, jak ty prachy udrzet z dosahu realne ekonomiky, protoze kdo rusi akcie a za USD skupuje bitcoin, ten nebude kupovat rohliky, ze…

        Tudiz je mi uplne jasne, kdo bitcoiny skupuj a kdo je za jejich silenym vice nez tisiciprocentnim narustem.

        Stejne je tio ale i s cenou umeleckych del a dalsiho luxusniho zbozi, o kterem se vi, ze po nem bude v budoucnu poptavka a ktereho je limitovane mnozstvi.

        Na techto vecech uz zacala regulerni hyperinflace. Sbirkova zbran , ktera me stala loni 40tisic stoji letos pres sto tisic.
        Az to dojde az do veci bezne kazdodenni potreby a potravin, system zaklepe backorama. Neni to problem bitcoinu. Problemem je , ze realna ekonomika ma zlomecek vykonu , kterou by mela mit, aby nam zabezpecila soucasny zivotni standard bez toho, aniz bychom tvorili sileny dluh do budoucna.

        Samozrejme, ze tento stav MUSI skoncit katastrofou a Bitcoin je jednou z forem a predzvesti teto katastrofy.

        1. zrg1: Jako že Rotshildové dokázali předpověděl cenu akcií Leman Brothers 10 let dopředu? :-) Tomu jednoduše nevěřím.

          Že je to s běžnými měnami nahnuté, též s ekonomikami typu USA je známo, s tím souhlas.

        2. A co s USD udělají ti, co jim prodali bitcoiny? Spálí je? Budou je sušit a nepoužívat?

          Ekonomika má výkon na zajištění současného standardu, problém je pouze motivace a prostředek jejího přenosu. Ekonomika reálně produkuje domy, počítače, auta, atd. a motivaci uržují papírky, držené vírou. Ekonomika po hyperinflaci nezmizí, problém bude pouze v těch papírcích a motivaci, hmotně půjde vyrobit cca. to, co dnes.

          1. Ale vy to nechapete, drahy Watsone.
            Cela ta sarada odvrhnuti USD a raketoveho nastupu kryptomen je asi tak, jako bych resil problem , ze se mi pokazilo topeni v byte tim, ze ten byt zapalim.
            Ano, dokud hori nabytek, je to parada.
            Bohuzel, ten transfer energie, kterou jsem musel vynalozit na vyrobu nabytku a objem energie, ktery jsem ziskal jeho spalenim neni ani zdaleka 1:1.
            On neni ani 1:20, coz je momentalni stav letadlove hry zvane bitcoin.
            Tzn muzes argumentovat tim, ze ekonomika bude fungovat i po padu bitcoinu do prdele, ale nesmis zapomenout na to, ze jakykoliv kotrmelec bude znamenat 20nasobnou hyperinflaci cca.
            Pokud dojde k transferu USD – Bitcoin – USD – Zlato, , tak realne to bude znamenat 20 x 20 x20 x20 tj 160.000x narust cen zbozi v ekonomice (protoze nikdy to neni tak, ze lidi budou drzet jen jednu menu, ale lidi budou takove svine, ze budou prebihat z fronty do fronty a vzdy se najde nekdo, kdo nastoupi jako prvni a proda tesne pred kolapsem a ten pak zacne rozhazovat absurdni castky a zkurvi celou ekonomiku.

            Tech par jednotlivcu na tom vydela 160tisici nasobek. Ti chudaci, kteri zadne rezervy nemaji budou platit rohlik za 50.000 Kc, jak jsem psal vyse. To je ekonomicka realita.
            Muzes si to klidne nasimulovat , treba na mnou vyse zminene hre monopoly s upravou pravidel…..

        3. Přiznám se, že Vaše komentáře čtu rád, avšak vidíte to moc černě. Připusťme hrozbu globálního ekonomického kolapsu (koneckonců krize vždy byly a budou). Co se stane můžeme odhadnout z toho, co už známe z historie. Rohlík za 50 000 nebude ani omylem. Růst cen komodit, inflace, možná hyperinflace, nedostatek všeho? Dobře – stát bude zřejmě reagovat zmrazením cen základních potravin v kombinaci s omezeným výběrem z bank jako chvíli na Kypru nebo aktuálně Venezuele, možná se přidá něco na způsob povinného „spoření“, které všem sebere nějakou část z platů a bude se někde držet. To v pohodě přežijeme. Potravin bude méně = budou se víc šidit, pěkně se státním pověřením pekař do mouky nasype piliny. Toho se docílí jednoduše propagandou apelující na solidaritu (cukr) a hrozbou pokut (bič). Občan se bouřit nebude, protože už teď žere s radostí náhražky, když jsou v akci. Pro fajnšmekry, kteří si to budou moci dovolit nebo budou šikovní, aby si to mohli dovolit tady bude černý trh s cenami 10x vyššími, ale ne 1000000x vyššími, milostivě tolerovaný úředníkama, kteří tam budou nakupovat taky. Venkov najede na ekonomický model „válka“ – budou se chovat tajně králíci a slepice, mazanější ukryjí prase a v neděli ráno schová pantáta pod kabát malorážku zbastlenou ze vzduchovky a půjde střelit na pole ušáka nebo bažanta nebo vránu.

          Tohle vydrží klidně 5 let bez toho, abychom si tu navzájem řezali krky jako ve filmu. Jak dlouho chodili poláci v 80. letech okukovat prázdné regály v obchodech? 8 let? 9? A v klidu. Člověk je totiž hodně přizpůsobivý. Jistě, facebooková generace s tím bude mít víc problémů, ale krize má jednu zvláštnost – rozdělená společnost (jako ta současná) se krizí spojuje, vzájemně si pomáhá – nejdřív na úrovni rodiny, pak na úrovni vyšší (klan, sousedi v ulici, v baráku apod.). Pořád je mezi námi dost, kteří si pamatují, jak si utrhnout od huby a přežít (krizi za první republiky, válku, měnovou reformu), jak šmelit a jak se s tím vyrovnat psychicky a část společnosti, co to nepamatuje, to má zase naštudované z Balkánu z 90. let nebo z krize v Rusku. Za 10 let po krizi si budeme zase foukat.

          Ano, beru že za předpokladu, že nevypukne ta vaše avizovaná světová nukleární válka. Ale nějakou tu lokální konvenční válku s flintičkama vydržíme taky. Novodobí svazáčci se nechají rozsekat na frontě za hen ty „evropské hodnoty“, rozumní zdrhnou do hor, vyřídí si přes známé nebo za peníze modrou knížku nebo budou švejkovat (jako vždycky) nebo přeběhnou nebo si nechají píchnout za pětku pod kůži petrolej, potažmo si useknou prst na noze a půjdou dělat do fabriky na granáty. Takoví po 12-cti hodinovce půjdou přefiknout za zbytky od oběda starou souseda Honzy, co se klepe v zákopu u Kyjeva a proklíná se, že si neuhnal alespoň zápal plic poleháváním ve sněhu.

    2. „Staty uz ted failuji v zakladnich vecech, jako napriklad zdravotnictvi a socialni zabezpeceni.“

      Více než před tím? Jak se to pozná?

      1. psali to na Sputniku. Ale az Rusko spusti zlaty rubl a putincard, tak…

  6. Mohl by jste autore uvést zdroj ku svému tvrzení, že „se neuživíme a dovážíme většinu potravin“ ?

    Podle dostupných dat máme stále kladné saldo v zemědělské produkci, neboli pořád za více potravin a komodit vyvážíme než dovážíme ..

    Tím samozřejmě nezpochybňuji tezi, že každý mejdan jednou končí a po hodech následuje vždy sračka ..

    1. Navíc máme velké rezervy v produkci potravin, velké rozlohy zatravněné půdy lze znovu rozorat, opustit např. řepku a vrátit se k něčemu přímo poživatelnému, omezit (či zarazit) krmení zvířat tím, co vypěstujeme na poli (a tím se vzdát části/skoro všeho masa a vajec), atd. Pokud v případě krize půjdou pod kosu vydry a kormoráni, pár vagonů ryb také přibude.

      Zemědělství by krize zasáhla tehdy, pokud by nebylo na paliva a hnojiva, ale na druhou stranu, pokud by byla krize hluboká, nebyla by práce pro řadu lidí, kteří by mohli do zemědělství přejít a tím částečně kompenzovat nedostatek energie. Výpadek hnojiv a ochranné chemie by jistě byl citelný, ale zase máme velkou znalostní bázi, která tu dříve nebyla, genetické manipulace, atd.

    2. Počet obyvatel v ČR uživí zlomek zem. půdy kterou máme… :-) To že se nevyužívá je proto, že v Evropě je masivní nadprodukce potravin a nevyplatí se to (jinde to umí levněji). I proto se zemědělci dotují, pěstuje se řepka atd. Prostě kybychom pěstovali všude potraviny, budeme jich mít třeba pro 30-40 milionů lidí.

    3. tak to je preci jasny, ne? Za bolsevika jsme byli sobestacny a kdyz srovnam tehdejsi pretejkajici regaly, kdy ti obchodnici na kolenou nutili prebytky s koncici zarukou jen aby se to nezkazilo, s dnesnim marasmem kdy v obchodech akorat hvizda meluzina a deti s nafouklymi brisky se za mrzky gros prodavaji cizackym vydriduchum odvadejicim tezce vydreny kapital do ciziny, tak se chce plakat. Zde neni treba pero, ale samopal. Ale Tomio nas zachrani, zavede primou demokracii a i plznicku levni, aby si vlastenec po celodennim budovani hodnot mohl mocne zavdat a vlastenecke pisne od Ortela v hospudce zapet.

  7. BTC mě moc nezajímá. Když byl za 4500 CZK/BTC přišlo mi to drahý. Jojo, když he člověk blbej, tak je blbej.

    Mnohem zajímavější je Komerční banka: od upgradu předminulý víkend se jim to FURT SERE a to čím dál tím většíma kusama. To, co KB,a.s. předvádí je definovatelné jen pořekadlem SHIT HIT THE FAN. Neděle, pondělí, úterý, středa … Mojebanka.cz je nedostupná, mobilni banka je nedostupná. KB posílila směnu na telefonním centru protože na Facebook odpovídá okamžitě. Zato programátoři jsou zřejmě již na horách.

  8. Zajímavé, jak autor dokáže zastávat dva protichůdné názory současně.

    Je nesmysl očekávat ekonomickou krizi a současně doporučovat nákup BTC.

    Jestli přijde krize, logicky se hned na jejím začátku zhroutí hodnota kryptoměn.
    Zhroucení podobných komodit byl startovní výstřel snad každé krize a není důvod, aby to příště bylo jinak.

    Komická je představa, že při poklesu příjmů lidi nasypou zbytek peněz do kryptoměn.
    Ve skutečnosti to je naopak, podobné investice jsou první oběť poklesu příjmů.

    Jestli je první část pravdivá, autor si zahrál ruskou ruletu a vyhrál.
    Ale takhle je nutné to brát: Ruleta, automaty, spekulace na úvěr…
    Když to uděláte jednou a máte štěstí, můžete skončit v plusu. Ale statisticky to je cesta ke krachu.

    Tvrdit „mně to vyšlo, takže to je cesta k zisku“ je jako tvrdit, že hrát ruletu strategií martingale je cesta k zisku, protože „mně to už 20x vyšlo“.

    1. Bitcoin podle mne skončí jako tulipánová horečka v Holandsku v první polovině 17 století. Pro ty, kteří pozdě koupí a včas neprodají, katastrofálně. Pro ty, kteří včas koupili a včas prodali, skvěle. A jednou se budou lidé podivovat, jak takový pytlovina mohla vůbec existovat a přilákat řadové investory.

      1. Nikto sa nebude divit, ludia radi nerozumne investuju… potom padnu na hubu a potom po case zas nerozumne investuju. Staci to len vediet vyuzit.

      2. Neřekl bych, že se dneska někdo diví, jak mohly vůbec existovat tulipány a proč do nich někdo investoval :-)

        1. tulipány jsou v pohodě, ale spekulacemi a naivní vírou vyvolaný nesmyslný vzestup ceny cibulek, a následný kolaps, ke kterému tehdy došlo v Holandsku, vstoupil do učebnic ekonomie (my zde pamatujeme komunistické Letadlo případně Raketoplán, a novější Skyline; alet také Klausův bankovní socialismus, který jsme po zamoření bank toxickými úvěry sanovali před 17 – 15 lety z rozpočtu částkou až 500.MLD korun v síle tehdejší koruny)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017