Bakterie ruského světa

Featured Image

Jeden ze stěžejních nástrojů instalace současné totality jsou lidské seznamy. Seznamy nepohodlných osob, které nemají ty správné názory. Nemáš správné názory, nesouhlasíš s vládou, nechceš nosit na hubě hadr, se nechat napíchat experimentální řádně neschválenou vakcínou, nechceš válku, hajzle? Dáme tě na seznam.

Zařazení na seznam samo o sobě nemá žádný účel. Už je těch seznamů tolik, že nikoho moc nezajímají. Seznamy totiž nejsou určeny pro veřejnost, že by je jako prohledávala ve svém běžném životě, ale pro ty, kteří jsou na nich uvedeni. Koukejte, už vás máme, vidíme vás, Sauronovo neziskové oko vás spatřilo, máme vás v našem zaměřovači pravdy a lásky. Koukejte se chovat způsobně, když prokážete vstřícnost, budete nosit hadr na hubě a podporovat válečné úsilí, možná vás jednou, v okamžiku, který určíme pouze my, ze seznamu odstraníme!

Praxe seznamů nepohodlných osob s sebou nese několik rizik. První je, že seznam nesestavíte správně a uvedete na něj někoho, u koho to není vhodné. Druhý je, že seznamy se mohou pouze rozrůstat. Proč? Protože společenskou schízu je třeba soustavně stupňovat a stupňovat až do momentu, než se najde zase nějaká jiná schíza, kterou je třeba ovšem zase stupňovat ještě víc než tu minulou. Silničních pirátů tedy může jen přibývat, protože když jich přibývá, je to důvod ke zpřísnění zákonů pro slušné lidi. Kdyby jich ubývalo, nebylo by to dost urgentní. V určitém momentu se poptávka po pirátech nasytí. Pak začne nové představení a nastoupí třeba dezoláti. Když jsou seznamy dezolátů plné, začne se sestavovat seznam antivaxerů. Dezinfomátorů. Chcimírů. Řekls někde, že nechceš válku? Jsi hajzl, nechceš s námi roztleskávat a najdeš se na řádku 58460. Vedlejším produktem této praxe pak je, že se po čase na nějakém seznamu ocitne skoro každý svéprávný občan, protože prostě dojdou lidi, kteří se ještě do ničeho nestačili namočit. Tak se jednou stane, že úplně všichni kromě vlády budou dezinformátoři, všichni kromě vedení STAN a TOP09 se stanou dezoláty a všichni řidiči dříve nebo později zaplatí pokutu za něco, co někdo jiný označil za přestupek. To důvěryhodnosti těchto procesů pochopitelně nepřidá.

Nevěříte?

Uprostřed válečné vřavy si ukrajinští intelektuálové ze serveru Texty našli čas, aby sestavili seznam zvaný Bakterie ruského světa. Musím se předně podivit tomu, že si vůbec najdou čas na tak časově náročnou a pracnou činnost, když by mohli ležet v zákopu u Avdijivky a bojovat s nenáviděným okupantem vlastní rukou. Kolik z nás Čechů mělo v historii šanci vystřelit si na okupanta ještě dříve, než nám politická reprezentace prodala naši vlastní zemi pod nohama bez boje? Intoši se však do Avdijivky ani do Bachmutu zjevně nehrnuli a válku se rozhodli vést spíše administrativně. Seznam je impozantní a zahrnuje jména a další údaje osob, které neziskové oko vyhodnotilo jako spolupracovníky Ruské federace. Ani Česká republika nepřišla zkrátka, protože v seznamu je několik desítek subjektů, jednotlivců i organizací.

Zase musím odbočit. V České republice se aktuálně zdržuje asi 40 tisíc Rusů. O jejich názorech, postojích a angažovanosti v různých rozvědkách není mnoho známo. Prezidentčík na ně sice chtěl uvalit podobnou medicinu jako uvalili na Japonce v zemi svobody během druhé světové, ale pak mu došlo, co za problém by z toho byl a tak z toho hezky rychle vycouval. Sice zaujímáme krajně nepřátelské postoje k Ruské federaci, přejmenovali jsme zmrzlinu a máme Putina v pytli, ale již nyní máme čtyřicet tisíc baktérií ruského světa na našem území, které si více nebo méně spokojeně vegetují. Dokonce v západních Čechách mají vlastní město, Putinovy Vary nebo tak nějak. Některé bakterie jsou aktivní, některé ne, některé jsou pro Putina, některé proti němu, některé dělají pro rozvědku, některé pro dvě a více. Koho zajímá několik desítek jmen domněle proruských exponentů, když máme malé Rusko na vlastním území?

Neziskoví přátelé intelektuálové z Ukrajiny se však poněkud unáhlili. Na seznam zahrnuli i osoby, o jejichž proruské orientaci nejsou žádné indicie. Například Andreje Babiše a Alenu Schillerovou.

Jedná se o představitele politického hnutí ANO, a kdo by to nevěděl, ANO je něco jako šestá pětikoaliční strana. Sice působí dojmem, že je v opozici, ale ve většině klíčových věcech vládu podržela. Babišovi se zařazení na seznam nelíbilo, prohlásil to za ohavnost a hnus. Když vznikaly lidské seznamy za jeho éry, žádný problém s tím neměl. Je na tom vidět, že politikům lidské seznamy nevadí, dokud na nich sami nejsou. Soudružka Černochová intervenovala ve prospěch koaličního nepartnera a nevěřili byste, co se stalo. Jména Andreje Babiše a Aleny Schillerové ze seznamu zmizela. Ještě včera byli oba proruské bakterie a teď už nejsou. Žádnou omluvu ze strany ukrajinských neziskových přátel jsem nezaznamenal.

Ovšem největší úlovek na seznamu ukrajinských přátel je TN Nova.

Ano, druhá největší televizní stanice vlastněná CME, kterou vlastní PPF. Si řeknete, to není možné. Ukrajinské neziskové oko ji označilo jako proruské médium, a skutečně nechápu proč, protože to, co je pod linkem „důkazy“, je odkaz na úplně běžné zpravodajství pro buřtožrouty. Možná byl v rámci pořadu Rady ptáka Loskutáka odvysílán návod na stavbu ruského kola, nebo se ve Snídani konzumovala ruská vejce, kdo ví. Ukrajinští neziskoví intelektuálové na otázky neodpovídají, oni je jen vyvolávají, a dříve nebo později, všichni budeme na nějakém seznamu.

Před lidskými seznamy si nikdo nemůže být jistý. Ani takový poslanec za ANO Stanislav Berkovec. To mi hlava nebere. Jak jsem pana Berkovce poznal, on nemá názory a nezaujímá postoje, což by ho mělo chránit před zařazením na seznam jakéhokoli zaměření. Pro jeho politickou aktivitu je především určující, kde se dají získat nějaké benefity, například dobré jídlo. Tak se například kdysi ocitl na straně příznivců dopravního fašismu, ale myslím, že na tom nebylo nic osobního, prostě jen nabízeli sušenky. Taky se ocitl v pozorovatelské misi na Krymu, když probíhalo referendum o připojení k Rusku, a taky v tom nehledám nic ideologického. nejspíš taky nabízeli sušenky zdarma. Ale vidíte to. Když se dělají seznamy, tak lítají třísky.

Mám takový dojem, že ukrajinským přátelům vypomáhal nějaký český neziskový dobrovolník. Stačí se podívat na poněkud odlišný zápis jmen „Ondráček“ a „Škromach“.

Ostatně i výše popsané „Andreje Babiše“ nasvědčuje tomu, že přišla nějaká instrukce z Čech („dopište tam Andreje Babiše“) a ukrajinský neziskový výkonný orgán ji splnil, aniž by si lámal hlavu druhým pádem, který je stejně pro většinu Ukrajinců neuchopitelný.

Na druhou stranu mi není jasné, proč se na seznamu nenachází Ян Гамачек, česky Jan Hamáček, který lízal ruskou prdel a chtěl do občanů našlehat ruskou vakcínu Sputnik, pro který si do Moskvy chtěl osobně doletět. Nebo Miloš Zeman, který se nemohl rozhodnout, zda olíže řiť Rusku nebo Číně, tak olízal obě. Také chybí Angela Merkelová, velký a historický spojenec Ruské federace. Hlavní tvůrci paralelní ruské říše v Evropě chybějí.

Server Texty funguje od roku 2010, od té doby získal několik cen a na další byl nominován. V roce 2020 například vyhrál cenu na udílení cen Sigma Awards 2020 za nejlepší internetovou aplikaci zvanou Hot Disinfo From Russia, tedy Žhavé dezinformace z Ruska. O rok dříve pak získali členové webu Texty Roman Kulchynskyj a Anatolij Bondarenko cenu High Standards of Journalism za „stabilní, vysoce kvalitní mediální projekt/produkt“.

Na tomhle seznamu se tedy bude muset ještě zamakat.

 


14.02.2024 D-FENS

12345 (342x známkováno, průměr: 1,41 z 5)
26 420x přečteno
Updatováno: 14.2.2024 — 23:03
D-FENS © 2017