Alza

Featured Image

….největší obchod s počítači a elektronikou. Aneb neznáme rozdíl mezi laptopem a pevným diskem, ale to nevadí, pokud je zákazník ještě větší idiot. Není-li, pokusíme se jej o tom alespoň přesvědčit.

Hledáte-li v článku nějakou hlubší myšlenku, neztrácejte čas čtením, žádná tam není. Chci jen varovat všechny potenciální i stávající zákazníky tohoto shopu, kteří jej považují za seriózní (jako já do nedávné doby). Nakupoval jsem od nich asi dvacetkrát a chci se s Vámi podělit o zážitek, který jsem s nimi prožil před přibližně čtrnácti dny a který byl zároveň mým definitivně posledním nákupem u nich.

K zálohování dat používám (mimo jiné) externí harddisky, které mi vyhovují svou hmotností, rozměry, přenosností i kapacitou. S ohledem na to, že si ode mě tato média rády půjčují mé děti na přenášení filmů a já na nich uchovávám poměrně cenná data, rozhodl jsem se, že zakoupím dva další disky. Při procházení nabídek mě jednoznačně nejvíce zaujal model FreeAgent GoFlex od Seagate, protože u něj Alza inzerovala hardwarové šifrování, které bych určitě ocenil v případě ztráty či odcizení disku. Netvrdím, že kdyby možnost hardwarového šifrování nebyla vůbec nabízena, žádný disk si nekoupím, ale rozhodně to byl důvod, proč jsem zvolil právě tento.

Když jsem zakoupené disky (byly dva) připojil k počítači, nepodařilo se mi hardwarové šifrování zprovoznit. Na discích sice byly jakési trial verze nějakých zálohovacích programů, které snad uměly i šifrovat, což ale nebylo to, co jsem potřeboval. Po nějaké snaze šifrování zprovoznit, jsem se rozhodl napsat na technickou podporu, neboť jsem předpokládal, že bude pravděpodobně chybět nějaký ovladač. Pak zavládlo několikadenní ticho.

Skoro po týdnu mi přišla odpověd. Velmi strohá, jediná holá věta, kterou mi technická podpora (bez jakékoliv omluvy či vysvětlení) oznámila, že daný typ disků prostě hardwarové šifrování nemá (ač na stránkách bylo dokonce specifikováno, že se jedná o 192 bitový triple DES).

Inu, rozhodl jsem se na Alzu zavolat. Poté, co mi tam asi dvacet minut hráli písničku, zvedl kdosi telefon. Popsal jsem mu svůj problém. Následoval přibližně tento rozhovor (je sice volně převyprávěný, ale ty extrémní hlášky jsem zachoval v originále.
Podpora: „Disk sice nepodporuje hardwarové šifrování, zato podporuje softwarové!“
Já: „Aha…. co to přesně znamená? Že si jako zašifruji data nějakým softwarem a pak je uložím na disk?“
Podpora: „Ano, přesně tak.“
Já: „Dobrá…. a můžete mi říct, který disk něco takového nepodporuje?“
Podpora: „Vidíte, takže to podporuje i ten náš.“
Já: „Jistě, ale na vašich stránkách je napsáno, že disk podporuje HARDWAROVÉ šifrování.“
Podpora: „Pokud je to na našich stránkách, pak je to určitě pravda.“
Já: „Jenže vaše technická podpora tvrdí, že disk hardwarové šifrování nepodporuje.“
Podpora: „Pokud to tvrdí technická podpora, pak to bude určitě také pravda.“
Já: „Jenže ty dvě informace si odporují.“
Podpora: „Já vám bohužel nemohu řícit víc než to, že obě budou jistě pravdivé.“
Já: „Že ten disk zároveň podporuje i nepodporuje hardwarové šifrování?“
Podpora: „No, tak nějak. Ale rozhodně podporuje softwarové, což je šifrování kvalitnější a až o 30% výkonnější.“
Já: „Jste si jist, že víte, o čem mluvíte?? Nebo máte všechny informace o šifrování z akčních filmů o hackerech?? Co myslíte tím o 30% výkonnější?? Nebo že je hardwarové šifrování zároveň podporováno i ne??“
Podpora: „Já myslím, že takové osobní útoky nejsou nutné. Já jsem tu teprv čtvrtý den v práci a proto na takové otázky neumím odpovědět, ale můžu vám předat techničtějšího kolegu.“
Já: „Kdyžtak rovnou toho nejtechničtějšího.“
Techničtější kolega: „Dobrý den, můžete mi prosím ještě jednou popsat problém?“
Popsal jsem problém.
Techničtější kolega: „Prosím, řekněte mi ještě jednou, jakého produktu se tento problém týká?“
Já: „Externí pevný disk Seagate FreeAgent GoFlex.“
Techničtější kolega: „No jo, to se moc omlouvám, ale naše notebooky podporují pouze softwarové šifrování.“
Já: „Ale to není notebook!! Je to externí harddisk!!“
Techničtější kolega: „No externí jako notebook, ne?“
Já: „Externí jako PEVNÝ DISK!! Je to taková krabička, dají se do toho ukládat data!!“
Techničtější kolega: „Takže notebook.“
Tady jsem jim to už položil.

Zkoušel jsem ještě několik telefonů různým operátorům, u všech jsem narazil de facto na totéž, jen někteří mi řekli přímo na férovku, že mi s tím nedokáží pomoci, jiní mlžili. Většinou mě nakonec odkázali na technickou podporu, se kterou jsem komunikoval paralelně přes maily, které mi posílali jednou za několik dnů.

Na technické podpoře se vystřídalo několik jedinců, kteří zkoušeli různé strategie. Od prvotního „nasrat, šifrovat nebudete“ (samozřejmě řečeno slušně), přes různé další fáze, ve kterých mě zkoušeli zasypat technickými termíny v naději, že budu třeba náhodou laik, který si pomyslí, že tomu nerozumí a oni mají určitě pravdu. Korunu tomu všemu nasadilo, když si na stránkách změnili popisek zboží, takže místo původního hardwarového šifrování nyní inzerovali softwarové a na mě se začali tvářit, že to tam tak měli celou dobu.

Vzhledem k tomu, že jsem si chtěl disky tak jako tak koupit, řekl jsem si, že si je nechám a postačí mi omluva prodejce…. ani té jsem se nedočkal. Až do konce si trvali (navzdory důkazům, které jsem jim posílal) na svém, že se na jejich stránkách nic nezměnilo.
 

Na konec článku přikládám okopírovaný rozhovor s technickou podporou, ať si každý udělá obrázek dle vlastního uvážení. Zatímavé na tom mimo jiné je, že vzhledem k prodlevám mezi jednotlivými maily (průměrně několik dnů) mi byla možnost zboží do 14 dnů vrátit explicitně nabízena až poté, co oněch čtrnáct dnů uplynulo (těžko říci, zda se jednalo o úmysl, mohla to být dost dobře i náhoda, krom toho připouštím, že tuto možnost mají pravděpodobně uvedenou na stránkách).
Maily řadím chronologicky, nejstarší je nahoře, nejnovější dole.


Dobrý den.

Zakoupil jsem u Vás dva externí pevné disky Seagate FreeAgent Go Flex. Tyto disky by měly mít možnost hardwarového šifrování.

Po zapojení disku do počítače je na něm sice nějaký software, nicméně se jedná o trial verze nějakých zálohovacích programů, které sice místy šifrování nabízí, nicméně pochybuji, že se jedná o šifrování hardwarové, protože z disku lze stejně normálně číst (jen soubor se zálohou je zašifrovaný). Jakým způsobem tedy docílím toho, abych mohl disk zašifrovat? Vzhledem k tomu, že se jedná o šifrování hardwarové, předpokládám, že z disku bez hesla nepůjde vůbec nic číst.

Používám systém Windows XP, disk připojuji přes USB 2.0 (nemám žádné jiné nástavce, které se k disku dají dokoupit), disk jsem zformátoval na filesystem NTFS (ale ani před formátováním jsem možnost zašifrování neobjevil).

Děkuji za odpověď,
Martin Urza


Dobrý den,

Ano tento pevný disk obsahuje pouze softwarem šifrování dat a HW šifrování nepodporuje.

S pozdravem
Martin Adam – Alza.cz
podpora reklamačního oddělení


Dobrý den.

Promiňte, ale teď si nejsem zcela jist, jestli si ze mě náhodou neděláte legraci.
Dovoluji si citovat VÁŠ popis tohoto produktu z VAŠICH stránek:
Disk lze kompletně zabezpečit pomocí hesla, které disk hardwarově zakóduje 192bitovým šifrováním Triple DES.
A Vy mi tu klidně napíšete, že tento pevný disk má pouze softwarové šifrování?? Krom toho co je to za nesmysl?? Můžete mi ukázat disk, který by softwarové šifrování nepodporoval?? Softwarově si snad mohu šifrovat libovolná data a ukládat je na libovolné médium, které nemá šanci poznat, zda se jedná o data zašifrovaná či nikoliv.
Je nějaký důvod, proč u produktu inzerujete HARDWAROVÉ šifrování, které tento produkt prostě NEMÁ a ještě mi na to napíšete (navíc asi po týdnu od vznesení dotazu), že si mohu data šifrovat softwarově??
Urza


Dobrý den,

K disku je přidávaný software, proto je v popisu disku možnost šifrování 192 bitovým.

S pozdravem
Jan Ondrák – Alza.cz
podpora reklamačního oddělení


Dobrý den.

Vím, že je k disku přidán nějaký software (mimochodem trial verze, ale to teď není podstatné).
Mě ale nezajímá software, ten jsem si mohl koupit jinde (v případě trial verzí stáhnout zdarma jinde) a data ukládat na jiné disky. Já chci svoje data šifrovat HARDWAROVĚ, proto jsem si od Vás zakoupil disky, u kterých inzerujete tuto možnost.

Dále by mě zajímalo, co znamená tato Vaše věta:
K disku je přidávaný software, proto je v popisu disku možnost šifrování 192 bitovým.

Konkrétně mě zajímá:
1/ Mluvnický význam té věty. Za posledních několik dnů jsem mluvil s několika Vašimi zaměstnanci a ještě jsem nenašel žádného, který by se k tomu nějak rozhodně postavil. Každopádně všichni používáte podivné nedokončené věty. Možnost šifrování 192 bitovým ČÍM??
2/ Jak z toho, že je k disku přidán software, výplývá nějakých 192 bitů.
3/ Jak se z nějakých 192 bitů dá dovodit, že se jedná o softwarové šifrování?
4/ Proč mi odpovídáte na něco, na co jsem se neptal??

Zeptám se tedy znovu a chci ODPOVĚDI NA TO, NA CO SE PTÁM!!
Podporuje externí pevný disk Seagate FreeAgent GoFlex hardwarové šifrování?
Pokud ano, jak toto šifrování zprovozním?
Pokud ne, proč máte na stránkách napsán opak?

Cituji z VAŠICH STRÁNEK (je to přímo kopie) a abyste zas neodpovídal na něco, na co se neptám, tak podstatným v té větě není těch 192bitů, nýbrž slovo HARDWAROVĚ:
Disk lze kompletně zabezpečit pomocí hesla, které disk hardwarově zakóduje 192bitovým šifrováním Triple DES.

Volal jsem na číslo uvedené na Vašich stránkách, mluvil se čtyřmi ze zaměstnanců Vaší firmy, přičemž jeden neznal rozdíl mezi externím harddiskem a laptopem, druhý mi řekl, že je v práci teprve čtvrtý den a neumí mi odpovědět, od třetího jsem se dozvěděl, že to, co píšete na stránkách, je určitě pravda a zároveň i to, že co říká technická podpora, je také pravda (na mou námitku, že si ty informace odporují, odpověděl, že nemůže říci víc, než to, že obě jsou pravdivé) a čtvrtý mi řekl, že veškeré dotazy mi zodpovíte tady na technické podpoře.

Tady na technické podpoře jste mi na první pokus napsali, že disk nemá hardwarové šifrování, že podporuje pouze softwarové (což by mě opravdu zajímalo, který disk softwarové nepodporuje) a na druhý pokus jste mi odpověděli větou, která nedává smysl nejen po stránce odborné, ale už dokonce ani po gramatické!!
Krom toho jsem od Vás za týden „komunikace“ dostal celkem dva maily, přičemž obsah prvního je v přímém rozporu s tím, co máte napsáno na stránkách a obsah druhého se limitně blíží nule. Prosím, začněte v té věci laskavě něco dělat!! Nevím, kolik bude ještě třeba telefonátů a mailů, než pochopíte, že zaprvé nenechám celou věc vyšumět do vytracena a nedám pokoj, dokud mi neodpovíte na mé otázky.
 

Předem děkuji za odpověď, která doufám přijde dříve než za několik dnů.
Martin Urza


Dobrý den,

Je mi lito ale podle, specifikaci výrobce i našeho webu, disk umí šifrovat pouze softwarově.
Výrobce přidává, testovací verzi softwaru k disku, proto je to udávané ve vlastnostech.
„Disk lze kompletně zabezpečit pomocí hesla, které disk softwarově zakóduje 192bitovým šifrováním Triple DES“

S pozdravem
Jan Ondrák – Alza.cz
podpora reklamačního oddělení


Dobrý den.

Tak to jste si na tom webu samozřejmě změnili, což Vás ctí a chváli, že tam nemáte nadále lživé informace, nicméně v době, kdy jsem si ten disk kupoval, tam bylo to, co jsem Vám z toho webu kopíroval. Doufám, že mi teď nehodláte tvrdit, že to tam bylo od začátku…. to už by snad bylo i pod Vaši úroveň.

Krom toho opět píšete něco, co není pravda. Napsal jste toto: Je mi lito ale podle, specifikaci výrobce i našeho webu, disk umí šifrovat pouze softwarově.

Disk UMÍ šifrovat softwarově? Snad chcete říct, že na disk lze ukládat softwarem zašifrovaná data…. což lze na každý, ne? Disk rozhodně nic šifrovat NEUMÍ.

Z toho, že jste si změnili popisek na stránkách, vyvozuji odpověď, že hardwarové šifrování tedy disk skutečně neumožňuje.
Vy jste mi jej ale prodali s tvrzením, že umožňuje. Jaký je další postup při řešení podobného problému? Jestliže nebudu mít o takový disk zájem, je možná reklamace?

Martin Urza


Dobrý den,

Je mi velice líto, ale nemám jak to ověřit. Zboží můžete do 14 dnů od dne koupě vrátit.

S pozdravem
Jan Ondrák – Alza.cz
podpora reklamačního oddělení


Dobrý den.
 

Nemáte jak to ověřit? Ale jděte…. jako odborník zajisté víte, že chvíli trvá, než se změna na webu propíše všude, protože mnoho serverů ukládá stránky do cache. Stačí si otevřít Google a zadat heslo „alza cz seagate freeagent goflex hardwarově“. Uvidíte tam původní verzi, co se psalo na Vašich stránkách (http://www.google.cz/search?hl=cs&safe=off&q=alza+cz+seagate+freeagent+goflex+hardwarov%C4%9B&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=).

Máte alespoň dost slušnosti na to, abyste se mi omluvili a přiznali, že jste měli na stránkách uvedenou lživou informaci a změnili ji až teď, když jsem si začal stěžovat? Nebo se ani omluvy nedočkám? Případně mi přijde velmi udivená odpověď za několik dnů, až se Vaše změna na stránkách propíše do všech cache?

Martin Urza


Dobrý den,
Zašlete mi prosím číslo faktury, abych mohla záležitost prověřit. Pro komunikaci s námi prosím uvádějte vždy číslo nákupního dokladu.
Děkujeme za pochopení.

S pozdravem
Martina Mrázková – Alza.cz
podpora reklamačního oddělení
 


Dobrý den.
 

Zboží jsem zakupoval online, zadával jsem tam své jméno, Martin Urza. Číslo faktury nemám, ale pevně věřím, že nebude moc Martinů Urzů, kteří od Vás v poslední době kupovali dva disky Seagate FreeAgent GoFlex.
Kdyby přeci jen, tak má adresa je V Bažantnici 2654, Kladno 27201 a disky mají velikost 500GB, barvy červená a černá, to už snad určuje nákup jednoznačně.

Nicméně odpověď na svou otázku, jestli disky mají hardwarové šifrování, jsem už pravděpodobně dostal.
Každopádně způsob, jakým se mnou jednáte, skutečně nemá obdoby.
Uvedli jste na svých stránkách lživou informaci (i když předpokládám, že to nebylo úmyslně) a místo toho, abyste se mi za to omluvili a přiznali svou chybu, tu ze mě děláte blbce – a ještě takovým naprosto dětinským způsobem.
Opravdu mě fascinuje, že v celé té Vaší firmě jsem nenarazil na JEDNOHO JEDINÉHO zaměstnance (a krom těch mailů jsem mluvil asi s osmi po telefonu), který by mi řekl: OMLOUVÁME SE, UDĚLALI JSME CHYBU. Místo toho jen mlžíte, svádíte vinu na výrobce, snažíte se mě ohromit nesmyslnými větami plnými odborných výrazů ve víře, že tomu nebudu rozumět a budu předpokládat chybu na své straně…. a korunu tomu všemu nasadíte, když si změníte na stránkách popisek (a nevěřím, že to bylo náhodou – ten popisek jste změnili poté, co jsem si začal tak důrazně stěžovat, předtím tam ten popisek byl měsíce špatně) produktu a snažíte se tvářit, že jsem si to špatně přečetl já. To vše ještě poté, co jsem Vám z těch stránek kopíroval Vaši původní verzi a ve chvíli, kdy lze na webu dohledat původní verze Vašeho popisku!!!!
 

Martin Urza


Dobrý den,
Číslo vašeho dokaldu je 2100803675.
Mohu vás ujistit, že popisek změněn nebyl, v systému o tom není žádný záznem. Pokud vám produkt nevyhovuje, vrťte ho.
S pozdravem
Martina Mrázková – Alza.cz
podpora reklamačního oddělení


Dobrý den.

Pak jsou ve Vašem systému pravděpodobně nějaká zadní vrátka, kterými to lze měnit bez toho, aby byl zanechán záznam. Ostatně je docela pozoruhodné, že asi dva maily zpět tvrdil Váš kolega cosi o tom, že nemá jak ověřit, zda se popisek změnil…. a najednou se na scéně objevuje systém, ve kterém jsou o tom záznamy.
Jak říkám, stačí googlovat (nebo jen klikněte na tento odkaz): http://www.google.cz/search?hl=cs&safe=off&q=alza+cz+seagate+freeagent+goflex+hardwarov%C4%9B&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Najdete tam původní verzi toho, co bylo na Vašich stránkách. Ale chápu, že ve Vašem zájmu není něco podobného vidět. Místo zdravého rozumu se budete raději ohánět systémem.
Vzhledem k tomu, že oba disky stály kolem tří tisíc korun, opravdu mi to nestojí za to, abych se s nimi trmácel někam, kde se mnou budete jednat nadále tímto způsobem. Jako zkušenost s Vaším obchodem mi to naprosto stačí, rozhodně byla poslední. A doufám, že nejen pro mě, o Vašich postupech se pokusím informovat co nejširší okolí.

Martin Urza


04.12.2010 Urza


Související články:


12345 (13x známkováno, průměr: 1,69 z 5)
1 873x přečteno
D-FENS © 2017