Achtung Panzer!

Featured Image

… jel jsem včera od Rozvadova na Plzeň a viděl jsem ty dragouny. No to byla kurva podívaná.

Hned na prvním viaduktu přes D5 za Rozvadovem, ano, to je ten, kam kreativci od pojišťovny Kooperativa umístili ten vysoce vkusný nápis o lepení se na smradlavý zadek (musí to být skutečně skvělá pojišťovna, když si může dovolit takovou reklamu) postávali nějací lidé a policaji. Se zmenšující se vzdáleností k Plzni rostl počet občanů na nadjezdech, ale nepřesáhl řád desítek. Je mi záhadou, kdo si může dovolit v pracovní den dopoledne hodinu a déle okounět někde na vichru a mrazu, takže předpokládám, že tam někteří byli služebně. U Plzně se objevilo několik amerických vlajek a na viadukt u sjezdu na Černici nějaký obzvláště uvědomělý občan umístil nápis „welcome friends“, což na mně udělalo zhruba stejný dojem jako reklama Kooperativy.

Není mi jasné, kde byly ty jásající davy, o kterých psaly noviny, ale faktem je, že jsem je mohl také přehlédnout, protože jsem jel asi dvě kila.

Přítomná byla také televize, novináři a samozřejmě policie. Kreativitu projevil štáb České televize, který se rozhodl pojistit, že dragouni skutečně republiku opustili a číhal na německé straně hranic.

Policie hlídala všechny nadjezdy přes D5. Policie má vždy málo všeho, zejména málo lidí, málo aut a málo benzínu, což ale nebránilo tomu, aby na každém nadjezdu stáli minimálně dva policajti a jedno auto. Nadjezdy byly současně blokovány policejními vozidly postavenými napříč, takže se na ně nedalo vjet. Pravděpodobně se policie obávala, že by mohlo dojít k nějakým nesluníčkovým aktivitám prováděným za pomoci gravitace, například vrhání vajec. V akci byly také policejní neoznačené superby, které postávaly poblíž viaduktů a jejichž posádky se rozhodly na chvíli přestat buzerovat řidiče. Jednalo se o impozantní přehlídku silových složek, ovšem pouze těch českých. Mám zato, že početně měla Policie ČR nad U.S. Army početní přesilu, zvláště po započtení neuniformovaných příslušníků, důvěrníků a spolupracovníků.

Oproti tomu česká armáda se k akci nijak viditelně nepřipojila, když vynechám přítomnost několika osobních aut vojenské policie. Vůbec mám dojem, že se současný společenský pořádek opírá především o policii a armáda je dokonale upozaděna, což se mimochodem projevuje také tím, že početní stav policie je oproti armádě zhruba dvojnásobný a o platech příslušníků obou uniformovaných sborů ani nemluvě. Zřejmě to s tou vnější hrozbou nebude tak horké.

První část konvoje jsem potkal u Tachova. Tvořilo jí několik lehkých obrněných transportérů Stryker, dále nějaká Humvee a náklaďáky pro logistickou podporu. Bojová vozidla Stryker se ježila anténami, kulomety a granátomety a vypadala hustocool. Oproti tomu Humvee působily dojmem, že již mají nejlepší za sebou, pravděpodobně už absolvovaly několik amerických ofenziv do míst, kde se šíření demokracie, pravdy a lásky setkává s ozbrojeným odporem. Další kolonu někde na půli cesty a poslední v Plzni.

Smysl celé jízdy mi dokonale unikal stejně jako jedinečnost této události. Na dálnici A6 kolem Ambergu potkávám furt nějaké podobné kolony včetně divácky podstatně zajímavějších osmikolových tahačů a nikoho to nevzrušuje. Nadto jsem nepochopil, co to vlastně mělo vyjádřit a proč to vyvolává takové emoce. Jestli tohle mělo symbolizovat, že s námi NATO a USA počítají a v případě napadení nás budou bránit, tak bych si od nich moc nesliboval, protože celý „konvoj“ působil poměrně tristním dojmem. Vypadalo to jako low cost armáda nějakého druhořadého oligarchy v Donbasu. Rozhodně to nevypadalo jako demonstrace odstrašující síly a intenzivní vojenské podpory. Doufejme tedy, že žádná válka nepřijde, ofenzívní akce našeho protektora se budou soustředit pouze na vysílání sluníčkových animátorů a americká strana se bude dále zabývat skrytou podporou různých „progresívních“ politických proudů, protože po vojenské stránce tohle moc růžově nevidím. To by stačilo jen na skutečně hodně asymetrický konflikt.

Celkově jsem učinil následující závěry:

– obyvatelstvo naší země flexibilně zvládne srdečně přivítat jakékoli tanky bez ohledu na to, odkud a proč přijely
– o bezpečnost armády našeho úhlavního spojence bylo dobře postaráno
– spíš než vojenská akce to byl test, jak budou domorodci reagovat na rostoucí vojenskou přítomnost v jejich teritoriu. Chápu to jako určitou předzvěst věcích příštích a na klidu mi to nepřidává
– také se prověřilo, zda vybraní politologové, komentátoři a opinion makeři zůstali věrní své rozvědce nebo rozvědkám a ukázalo se, kdo dělá pro koho
– komu se to nelíbí, je komunista a přijde do pekla
 


02.04.2015 D-FENS

12345 (5x známkováno, průměr: 2,20 z 5)
893x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017