V jako Anonymous?

Featured Image

„Remember remember the fifth of November
Gunpowder, treason and plot.
I see no reason why gunpowder treason
Should ever be forgot…“

Zlé vlády všech zemí rozhodly se zakázat internet, ale naštěstí se proti nim postavila anonymní skupina hackerů, kteří brání hlava nehlava naše právo na stahování filmů a muziky. Skupina Anonymous se v novinách a ve zprávách stala jaksi synonymous s bílou maskou Guye Fawkese, hrdiny filmu V jako Vendetta. Upřímně řečeno, začínám být na tuto bílou masku alergický, a proto bych rád touto cestou rozšířil obzory všem, kdož shledávají bílou kníratou masku z filmu V jako Vendetta sympatickou, všem kdož v ní vidí krásnou alegorii boje proti zlé světské vládě.

Ano, většinu textu tohoto článku jsem zkopíroval na internetu, konkrétně na Wikipedii. Přesto se necítím ničím vinen, hledal jsem pouze informace na téma masky hackerské skupiny Anonymous, tyto informace jsem na internetu nalezl a zde zkopíroval, abych obohatil své bližní o jisté vědomosti.

Sám jsem proti cenzuře, ale ne proto, abych kopíroval filmy a muziku. Jsem proti cenzuře proto, aby byla zaručena svoboda informací. A proto nemám rád masku Guye Fawkese, masku jenž se v médiích stala symbolem boje za svobodný internet. Podle mě se totiž jedná o velice nešťastný symbol, symbol jenž s internetem neměl a nemá prachnic společného.

Nechť tedy promluví wikipedie, moje oblíbená encyklopedie:

„Guy Fawkes (13. duben 1570 – 31. leden 1606) byl anglický voják a vyznáním římský katolík, který se spolu s dalšími pokusil uskutečnit teroristický útok 5. listopadu 1605. Cílem spiknutí střelného prachu byl pokus o atentát na protestantského krále Jakuba I. a členy obou komor anglického parlamentu ve Westminsterském paláci během úvodního společného zasedání v roce 1605, kde měl král osobně promluvit. Fawkes byl z velké části zodpovědný za realizaci konečné fáze útoku. Byl ale vyzrazen a zadržen v podzemí pod palácem se sudy střelného prachu. Po výslechu a mučení byl popraven za zradu a pokus o vraždu. Od té doby je toto selhání připomínáno vždy 5. listopadu jako Noc Guye Fawkese, den, kdy byla monarchie a král zachráněni.“

„Spiknutí střelného prachu z roku 1605 nebo také v anglickém kontextu Gunpowder Plot byl neúspěšný pokus skupiny anglických katolických šlechticů o atentát na krále Jakuba I. Cílem spiknutí bylo usmrcení krále, jeho rodiny a většiny protestantské aristokracie tím, že chtěli vyhodit do povětří Westminsterský palác 5. listopadu 1605 v době zahajovacího jednání parlamentu. Spiklenci chtěli unést královy děti, které se jednání parlamentu neúčastnily, a vyvolat povstání v oblasti Midlands.“

„Spiknutí bylo plánováno od května 1604 Robertem Catesbym podporovaným bohatými šlechtici pocházejícími z katolických rodin. Přípravou výbušniny byl pověřen Guy Fawkes, odborník na výbušniny s velkými vojenskými zkušenostmi. Podrobnosti přípravy atentátu byly dobře známé hlavnímu představenému jezuitů v Anglii Henry Garnetovi.“

„Fawkes pomáhal umístit střelný prach do místnosti, která byla ukryta pod skladem dřeva pod budovou Sněmovny lordů. Do května spiklenci naplnili sklep 36 sudy střelného prachu. Pokud by všechny sudy vybuchly, byla by zničena velká část budov Westminsterského paláce a zřejmě by došlo k zničení skleněných oken v okruhu jednoho kilometru.“

„Širším záměrem bylo následné povstání, které mělo na trůn dosadit katolického panovníka.“

Tolik můj strohý výtah z wikipedie na téma Guye Fawkese. Tento muž chtěl zkrátka spolu se svými komplici provést teroristický útok, jenž by zabil stovky, ne-li tisíce lidí. A ne jenom nějakých lidí – cílem plánovaného teroristického útoku z 5. Listopadu 1605 bylo zabít prakticky celou anglickou protestantskou šlechtu včetně krále a jeho rodiny! Proč? No přece aby na anglický trůn mohl být opět dosazen katolík, silly! Nepřipomíná vám to něco z naší vlastní, české historie?

Teroristický útok jim ale díky Bohu nevyšel. Udělali totiž chybu, když varovali důležité anglické katolíky, aby se jednání parlamentu v onen osudný den nezůčastnili, díky čemuž byl teroristický útok vyzrazen a zneškodněn, a Guy Fawkes byl poprávu popraven.

V populárním filmu V jako Vendeta je Guy Fawkes hrdinou boje proti policejnímu státu. Proto je jeho maska tak populární v „protistátních“ anarchistických kruzích. Avšak film a média zamlčují jednu malou maličkost. Guy Fawkes a jeho jezuitští komplicové nebojovali proti policejnímu státu, ale proti protestantské reformaci ve Velké Británii. Proto maska Guye Fawkese nereprezentuje boj za svobodu, jak si mnozí anonymní uživatelé internetu myslí, nýbrž teroristický útok zosnovaný katolíky proti protestantskému králi.

Kdo tedy byl král Velké Británie Jakub I.? Byl to tyran, nebo hrdina?

Nechť opět promluví Wikipedia:

„Jakub I. Stuart (19. června 1566 – 27. března 1625) byl král Skotska jako Jakub VI. a Anglie jako Jakub I. Vládl Anglii, Skotsku a Irsku 22 let až do své smrti roku 1625. Za jeho vlády pokračovala zlatá éra literatury a divadla s takovými osobnostmi jako byli William Shakespeare, John Donne, Ben Jonson a sir Francis Bacon. Jakub sám byl literárně činný a je autorem Daemonologie, True Law of Free Monarchies a Basilikon Doron.“

„Jakubovou ctižádostí bylo vytvoření personální unie Skotska a Anglie, aby tak vzniklo jednotné království s jedním panovníkem, jedním parlamentem a jednotnými zákony. Tento plán se setkal s odporem v obou zemích. V zahraniční politice byl Jakub úspěšnější, když se mu podařilo ukončit anglo-španělskou válku. Možnost provozovat katolické bohoslužby, což byl hlavní zájem Španělska, byla v Anglii tolerována. V době jeho vlády docházelo k expanzi anglického obchodu a vlivu především prostřednictvím Východoindické společnosti. Byla například vybudována anglická osada v Indonésii.“

„Jakubovu zahraniční politiku charakterizují především ústupky Španělsku. Věno ze sňatku mezi Jakubovým synem Karlem a španělskou princeznou Marií bylo dalším možným zdrojem příjmů. Tento svazek měl také pomoci udržet mír se Španělskem a vyhnout se tak válečným nákladům. Počátek třicetileté války Jakubova mírová jednání ohrozil. Jeho zeť Fridrich Falcký byl roku 1620 vyhnán Ferdinandem II. z Čech. Jakub svolal na rok 1621 jednání parlamentu, aby získal prostředky na válečné tažení na podporu svého zetě Fridricha. Dolní sněmovna odsouhlasila finanční podporu, ale ve výši, která nedostačovala na financování odpovídající výpravy.“

„Roku 1623 se princ Karel v doprovodu vévody z Buckinghamu vydal tajně do Španělska, aby přímým jednáním dohodli jeho sňatek s Marií. Té se ale Karel nelíbil a Španělé navíc požadovali, aby Karel konvertoval ke katolické víře a zůstal ve Španělsku jeden rok jako rukojmí. Karel a vévoda z Buckinghamu se po neúspěšném jednání vrátili do Anglie, vzali politiku vůči Španělsku do svých rukou a chtěli vyhlásit Habsburkům válku. Pro shromáždění dostatečných prostředků na jejich financování bylo svoláno jednání parlamentu na únor 1623. Jakub nechtěl válku proti Španělsku vyhlásit, hlavní politickou silou se však již stával jeho syn Karel podporovaný vévodou z Buckinghamu.“

„Přes všechny své kontroverzní vlastnosti Jakub nikdy neztratil zájem o to, jak se daří obyvatelům jeho království a obyvatelé se těšili z dlouhého období míru a relativně nízkých daní.“

„Překlad Bible, publikovaný roku 1608, je připisován Jakubovi jako výsledek konference v Hampton Courtu.“

Tolik můj výtah z Wikipedie na téma krále Velké Británie Jakuba I., krále proti kterému byl zosnován Gunpowder Plot. Pro úplnost dodávám, že anglický překlad Bible z roku 1608 zove se „Authorized King James Version“, a jedná se o jeden z nejlepších a nejrozšířenějších biblických překladů na světě vůbec. Mnoho učených hlav dodnes tvrdí, že ne Shakespeare, ale Autorizovaná Bible Krále Jakuba byla základem, na kterém vznikla moderní Angličtina.

Kdo je padouch, a kdo hrdina? Uvědomují si členové a sympatizanti skupiny Anonymous a tvůrci filmu V for Vendeta, že Guy Fawkes byl fanatik, jenž chtěl zabít stovky, ne-li tisíce lidí, a způsobit tak v Británii občanskou válku?


11.02.2012 Hermes 79

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
163x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017