Plechovka z flotily - zpět na článek

Počet komentářů: 53

  1. Vypadá to, že něco lepšího než naleštěný vrak, je těžká podpultovka a co do obtížnosti shánění je to náročnější, než bylo kdysi sehnat svíčkovou, panenku, banány, mandarinky, „nerozmazávací“ hajzlpapír a stěrače na škodovku, a to vše dohromady. Nějak nám ten současný tržní socializmus zaostává za tím bývalým reálným socializmem. Jen byrokratické státní podniky nahradily byrokratické nadnárodní korporace.

    Začínáme se opět setkávat s podpultovkami a já se děsím doby, kdy bude podpultovka třeba lék na srdce a v lékárně kardiakovi nabídnou jen paralen a živočišné uhlí, protože Glyvenol na srdce si šetří pro své známé. Už jsem se s tím u pár léků setkal, naštěstí nebyly životně důležité, jen mi to znepříjemnilo život. Bohužel toto je země „kde co bylo včera, nebude zítra ani v budoucnu“ a tak opravdu nezávidím lidem životně ávislým na nějakém léku.

    Já pořizuju nejraději věci jejichž provoz ani údržba není závislá na současném složitém distribučním systému, exotických dílech vyráběných v jediné továrně na druhém konci světa a značkových servisech. Žádné prepperské magoření, jen důsledek racionálního posouzení současné situace a toho kam směřuje naše civizace.

    1. to se přece nedá srovnávat! Koupit ojeté auto u Franty Vonáska Vás nikdo nenutí, proti tomu musíte „koupit“ lék na srdce v lékárně uznané státem na recept, který může vydat jen Váš státem uznaný kardiolog. Vidím gro článku někde úplně jinde.

    2. Pan je u VZP?

      No, vzhledem k tomu, ze se mnohde musi slozite do zeme pasovat zarovky a halogenky budou zakazany pristi rok, zatimco ja mel za svuj ridicsky zivot (poslednich 13 let) dve „auta na bezne pouziti“, obe v dobe nakupu pres deset let stara, obe spolehliva a temer bezporuchova, videl bych problemy s automobilismem jinde, nez v oblasti spolehlivosti. Problemy budou zejmena v oblasti legislativni.

      1. pašovat žárovky? Kde? proč? V ČR se daj koupit zcela běžně.

  2. při čtení, zhruba za polovinou bylo napsané, že manažeři dostanou finanční strop a mají si vybrat libovolné auto. A většinou se dají najít zajímavé kousky se zajímavými motory.
    Hnedka mě napadlo, že v následujících řádcích bude určitě uveden nějaký typ Alfy Romeo. Po pár řádcích tam fakt bylo!!! :D :D :D
    Ta všudypřítomná propagace Alf je už nenormální a trapná. Přejmenujte to tady na Alfa Romeo klub. Zrovna tento týden jsem jednu Guiletu viděl táhnutou na laně.

    1. Auto sposilovačem brzd a řízení na laně? To je buď slušná prasečina, nebo jste něco nepochopil: pokud auto nemá z nějakého důvodu RZ a přitom je zcela funkční a pojízdné, je nejjednodušší jej formálně propojit lanem s nějakým „tažným“ vozidlem s legální registrací. Tato praxe se občas uplatňuje u historických nebo sportovních vozidel při převozech na kratší vzdálenosti, kdy obě vozidla jedou po vlastní ose a lano pouze vymezuje právní rámec činnosti (takže třeba Brava 80 „tahne“ Deltu Integrale, což je fyzikální blbost). Naopak, v případě nefunkčnosti motoru bych auto s posilovačem řízení vezl na podvalu nebo na odtahovce a nikdy na laně.

      1. Auto bez RZ a platné TK na laně legálně táhnout ještě před pár lety nešlo (závodní se na výjimku tahaly na trianglu)
        Ale třeba se něco změnilo a nechám se rád poučit.

        S těmi posilovači máte sice pravdu, že je „poněkud náročnější“ (přesněji pěknej opruz) se nechat táhnout ale zakázané to nebývalo ..

        1. cože? když se kola točí tak posilovač už není tak moc potřeba (pokud jedete do max 50kmh na laně).

          1. TRo zalezi od auta. Na niektorych otocit volantom bez posilnovaca moze byt naozaj problem.
            Mne raz praskla hadica od cerpadla posilnovaca riadenia v ’95 F150. 300 metrov od domu. Kym som dosiel domov som mal svalovku. Ovladacia sila volantu bola sialena.

      2. „Naopak, v případě nefunkčnosti motoru bych auto s posilovačem řízení vezl na podvalu nebo na odtahovce a nikdy na laně.“

        To nemůžete být útlocitný. Nechal jsem se táhnout s absolutně nefunkčním autem (co mělo posilovač brzd i řízení) asi 80 km v zimě v teplotách okolo nuly a šlo to. Má to jenon jedinou podmínku: řidič tažného i taženého vozidla musí mít kladnou hodnotu IQ, domluvit si předem signály (zastav, zpomal, zrychli) a nám to naštěstí vyšlo na neděli dopoledne, takže minimální provoz.

      3. Ale no tak, „obyčejný“ automobil řekněme kolem 1300 kg se dá bez posilovačů zvládnout celkem bez problémů. Řízení by mohlo u některých vozů dělat v nižších rychlostech problémy, ale zablokovat všechna čtyři kola na suchém asfaltu jde i lidskou silou.

        1. Budu to muset otestovat, jednou jsem z nějakého zkratu odbrzdil fakáče v mírně se zvažující ulici a musel jsem se dost zapřít. Nakonec jsem zabrzdil, ale od zablokování kol to mělo hodně daleko (a to jsem se rozjel zhruba na rychlost chůze), přitom brzdy byly v pořádku – s posilovačem bloknout kola nebyl problém a čas od času se mi to stávalo i omylem při dobržďování.

    2. Zrovna tento týden jsem žádnou Giuilettu na laně neviděl, zato jsem viděl cca 10 Octavii na valníku. Znamená to snad něco? Líbí se mi, jak jakákoliv zmínka o Alfě působí na některé jedince jako červený hadr na býka a vyvolává rekace typu „furt se to sere“ nebo „viděl jsem to zrovna na laně“ :-D :-D :-D

  3. Hodně lidí sice nadává na AAA Auto, ale jejich přístup v případě prodejů firemních aut a mrdek z flotil byl pro mě OK. Prostě vždy někdo přišel, řekl, ano, je to auto z flotily, co jsme mohli, to jsme zvenčí zkontrolovali, ale znáte to – do ženy, do melounu… Nekladli žádný odpor odborné kontrole a dokonce přiměřeně spolupracovali.

    2Dfens: Ono to není překvapující. AAA se přesunulo z prodejního stylu Káji Čižka k taktice bílých límečků. Teď se vydělává na prodeji finančních produktů spojených s prodejem vozidel a služeb okolo, proto se tak snaží nalákat na dané auto bez nějakých okolků.

  4. Co „plechovky z flotily“ od autorizovaných dealerů? Škoda Plus, Volvo Selekt a podobné? Je to taky jedna past vedle druhé?

    1. No problém je třeba u koncernu, že u konkurečního výrobce má za stejné peníze razantně novější nebo nové auto – Třeba zde http://dfens-cz.com/proc-se-ta-skoda-octavia-iii-tak-dobre-prodava-kdyz-je-to-tak-spatne-auto/

  5. Jediné flotilové auto, které jsem kdy v životě koupil, bylo to, se kterým jsem ve flotile jezdil. Jasná minulost, jasný řidič, auto tehdy tři roky staré, a manželce už slouží devět let. Žena moc nenajede, ještě má i původní brzdové destičky, se kterými jsem ho kupoval.

    1. tak. v roce 2004 jsem koupil flotové auto, nikoli po mě, ale po kolegovi (který s ním za čtyři roky pouze jedenkrát skočil do příkopu a bylo nutno vyměnit blatník a nějakej klacek vedoucí k pravému přednímu kolu), a po šesti letech běžné údržby a měnění běžných dílů jsem jej prodal přes inzerát soukromé osobě, a pořád ještě krouží někde u Pardubic (to auto krouží, ten pán se doufám take těší dobrému zdraví).

      což vede k jedné rozumné taktice při neodolatelné touze po flotové konfekci: některé velké korporáty umožňují odkup vozidla zaměstnancem za nějakou tabulkovou cenu. takové odkupy někdy mívají doložku o smluvní pokutě, pokud bude auto přeprodáno dál za cenu vyšší než tabulkovou, případně prodáno dřív než třeba za rok. proto je vhodné být zaměstnán v korporátu, případně mít v korporátu dobrého kamaráda, se kterým je možno udělat výměnný obchod se spolehlivostí na obou stranách.

      1. Pokud se nepletu, tak ta roční lhůta je záležitost finančáku a daní, nikoliv firmy.

        1. ano, máte samozřejmě pravdu, ale ne celou. firmy považují (poměrně rozumně) prodej flotového auta zaměstnanci za benefit, a nikoli za příležitost k podnikání zaměstnance. snad v každém korporátu kolují historky o autech, a o šikulovi co je skupoval jakoby pro sebe a přeprodával, a na základě podobných příběhů to bývá „ošetřené“. stejně jako „u más“ máme patnáctiletou bohatýrskou historku z dob, kdy gps sledování nebylo standardem, kdy jeden zuřivý blázen vykazoval komě dvanáctilitrové spotřeby též desetitisícový měsíční nájezd (ve felicii), doma v garáži přetáčel vrtačkou s levým chodem a ve své rodné vísce plnil funkci čerpací stanice pro příbuzné a sousedy.

          1. firmy považují (poměrně rozumně) prodej flotového auta zaměstnanci za benefit,

            Sice chápu, že to tak firma prezentuje…ale přiznám se, že nevím, co je na na prodeji olítaného firemního krámu benefitem. Navíc..naprostoé většině je to v holobytu nebo ve výbavě, kterou by nikdo nenakombinoval.

            1. jasná historie, nájezd, režim, řidič. a za cenu bez marže bazaru.

              1. No spíše všem je jasné, že to půjde za rok a až tri do světa. Podle toho se s tím jezdí a servisuje. Typická doba prodeje je před velkým servisem nebo když skončí bezstarostné období cca 100 kkm.

                Samozřejmě je to asi lepší než AAA, ale vydávat to za benefit?…Pochopil bych jako benefit třeba přidělení služežebáku s možností soukromých jízd..

            2. Priste zkuste nemluvit o necem, cemu vubec nerozumite. Vybavu si v mnoha firmach nadefinujete jakou chcete, s tim pak jezdite a odkupni hodnota je benefitem proto, protoze jste si s autem odjezdil svych 10k rocne (protoze jste manazer, co to ma na jezdeni do prace a ne obchodak) a auto uz je odepsane. Takze cena pro Vas jako zamestnance je treba polovicni oproti cene, jakou byste za obdobne auto dal v bazaru, s tim rozdilem, ze tady vite, kdo s tim jezdil a jak.

              Soucasne je takova politika vyhodna i pro firmy, protoze zamestnanec, ktery vi, ze si auto muze odkoupit (a vymenit tak velmi vyhodne druhe auto v rodine za novejsi – typicky v tom pak dalsich par let bude jezdit manzelka a pak se jeste porad proda se ziskem) se k autu chova jinak nez kdyz je mu uplne jedno, co s tim po vymene za nove bude.

              1. Priste zkuste nemluvit o necem, cemu vubec nerozumite.
                Vybavu si v mnoha firmach nadefinujete jakou chcete, s tim pak jezdite a odkupni hodnota je benefitem proto, protoze jste si s autem odjezdil svych 10k rocne (protoze jste manazer, co to ma na jezdeni do prace a ne obchodak) a auto uz je odepsane.
                Samozřejmě bude dosti záležet na konkrétní firmě a konkrétní pozici, protože třeba u nás jsou výbavy definované, ale jinde chápu, že je limit. Třeba naše manažerka úklidu (vrchní uklízečka) ve jedničkové fabii v holobytu s hrkačkami po okolí asi větší nájezd opravdu nemá, ale otázka, co je manažer.

                Pokud si beru auto z centrálního autoparku nebo přímo od Arvalu, tak má většinou natočeno 20 až 40 kkm ročně.

                Poslední zkušenost v mém okolí s autem po manažerovi je, že se koupil olítanej Sup 5 let a cca 130 kkm(nestočenej). Prej výhodná koupě. Pár týdnů po koupit tomu začala mizet chladící kapalina, tak se vyměnila pumpa rozvody. Snad to pomůže. Jsem zvědav, co se bude dít dál globálně. Já bych na opruz hned od začátku nervy neměl.

                V zásadě ostatní zkušenosti jsou podobné, ale nerozporuji vaši zkušenost, že manažeři na točí 10 kkm ročně. Taky lze najít naftovou octavii v kombajnu, kterou si koupil důchodce na ježdění do kostela a pro rohlíky.

  6. Tenhle clanek naprosto odrazi realitu. Ve flotile Arvalu jako radovy zamestnanec jezdim. Nikdy si nekupujte modrou Yeti, 2.0 nafta 4×4. Servisni technik mobilnich siti, vsech tri, servisuje to jedna firma, kdo se pohybuje v telekomunikacich, vi.
    Prvni Yeti modry, Euro5 od 2013, na tri roky, druhy Yeti bily na rok. Celou flotilu dodal a vzal zpet ojete Havex, pry se cast exportovala do Ruska, na ceskem trhu byly neprodejne. Klasicky holobyt pro zamestnance, predni okna v elektrice, manualni klima, radio to nejlevnejsi. Kam to auto dojelo, teda muselo, to by mohl webdispecink vypravet. Co se v nem vozilo… Hlavne probihalo stridani ridicu, ty jezdis moc, ty malo a po par mesicich vymena. Servis minimalni, jen co je nutne dle vyrobce.
    Nynejsi modry, r.v. 2016, stejna konfigurace, 2.0 nafta 4×4, tazne a o fous lepsi radio s vestavenym HF. V servise pri vymene oleje je sranda poslouchat: tady servis, muzeme vymenit vzduchovy filtr, je dost spinavy… tady Arval, kolik je interval? 60tkm, tak nic, my ho aspon vyfoukame…
    Auto je papirove 81kW, ale nejede, vubec, nikde, v zadnych otackach, krivka momentu i vykonu se kopiruji a jsou uplne ploche. Holt Euro6. V tahlem kopci na sestku to vadne, je nutne podrazovat. Nekdo to toci az do 4,5 tisice, ale nejede to stejne. Ridicsky je to naprosto frustrujici. AdBlue je potreba dolevat kazdych 7tkm.
    Haldex je oproti verzi z roku 2013 (kulate mlhovky) naprogramovan zvlastne, nejprve se protoci predni kola, nez pripnou zadni, coz pri rozjezdu do kopce na blate nebo snehu vydava zvlastni zvuky. Pry se delaji dve verze, City a Outdoor, asi je tahle ta do mesta. Couvnou proti kopci je pro spojku zazitek a s pripojenou centralou nesmysl. Tady v regionu mame 11 aut, z toho 3 jsou problemova, padaji nahodne do nouzoveho rezimu a servisy to zatim nevyresily.
    Celkem si firma pronajima asi 200 aut. Vsechny nedostanou zabrat, nizsi vedouci pouze jezdi na porady, ale od techniku jsou najezdy cca 45tkm/rok, z toho cca 5% mimo asfalt, zbytek vetsinou silnice nizsich trid.

    Zaverem, auto je provozovano a servisovano presne podle claneku. V roce 2019 se na trhu ojetych aut vyhnete modrym Yeti od Arvalu, potazmo Havexu. Kupte si neco s vybavou, tempomat mi schazi ukrutne.

  7. Ja som mal šťastie. Mazda 6 z flotily (majiteľ leasingovka) , top motorizácia, full výbava, po 4 rokoch 180 kkm, jemne ťuknuté odzadu. Cena cca polovičná v AAA, než akákoľvek iná Mazda 6 na trhu s vyššou výbavou. Za tu cenu som to proste riskol. Po dvoch rokoch ma 260 kkm a jediná oprava bola spojka, ktorá už toho mala dosť (bez dvojhmoty, lebo je to benzín).

  8. „jako že kilometry byly zaznamenány omylem nebo poněkud sofistikovanější blábol pro idioty, že se tachometr úmyslně posouvá dopředu“

    Ja osobne nevylucujem ani tuto alternativu. Tu http://www.stkonline.sk/overenie-technickej-kontroly-a-najazdenych-kilometrov/ si mozete skontrolovat auto ktore stale vlastnim, aj ked je pouzivane uz len pre jazdy na chalupu, ked treba odviest “ spinavsiu pracu“ SPZ je NM837BB. V roku 2009, ked tento online register este neexistoval, technik na stk zle zadal kilometre. Pokial by som ho chcel teraz predat, budem vyzerat ako blb, co chce kupujuceho oklamat.

    1. Jj, to je podobné jako u nás „odešlé“ a „měněné“ přístrojovky: Mě v autě odešla přístrojovka doopravdy (Mazda, kdo má GF nebo BJ tak ví, celkem běžná věc), ta co jsem sehnal funkční jako náhradní díl na vrakáči měla samozřejmě najeto asi o 60t. km méně, a samozřejmě jsem si ji měnil sám (cca 4 šroubky a je to, kdo by platil značkový servis) – kdybych to auto nakonec nevrakoval, tak bych byl podle místní zvrácené logiky patrně zločinec nebo co, a nebo bych minimálně aspoň neprošel další technickou kontrolou. Proč proboha.

      1. Zločinec samozřejmě nebudete, pokud byste auto prodával a do kupní smlouvy napsal. Tehdy a tehdy vyměněno nefunčkní tacho – původní stav XY, nový stav ZZ.
        Kupující se podívá do databáze STK a uvidí, že proběh odpovídá – vše je pak OK.

        Ale napadá mě zajímavost. Někde jsem četl, že se teda jako chystá nějaké opatření proti manipulaci s počítadlem kilometrů a pokud STK zjistí nesoulad, budete mít problém. Co když na STK prostě řeknu, případně čestným prohlášením doložím výměnu tachometru s novým stavem. Kdo bude takové prohlášení archivovat, kde se založí, jak to zapíšou do databáze, která s takovým příznakem pravděpodobně ani nepočítá, a i kdyby, co se vlastně změní ? Víc otazníků jak odpovědí…

    2. Bohužel ty databáze opravdu často obsahují naprosté nesmysly. Náš Voyager, prokazatelně celou dobu provozovaný v Holandsku s průběžně doloženým nájezdem 160 tisíc za ca 9 let má v servisní db Chrysleru (a všech, které to z ní přebírají) záznam o absolvování technické kontroly ve Švýcarsku – k té mělo dojít ve stáří necelých 2 let a bylo při ní zapsáno 300 tisíc km. Ne že by se nedalo tolik najezdit, ale stav auta a průběžně vedené holandské záznamy to docela spolehlivě vyvracejí.

      1. Já jsem zatím u úplně všech ojetých aut původem z Holandska zjistil změnu záznamu ujetých kilometrů. Zdá se, že to je v Nizozemí nějaká povinnost, protože u auta se 40 000 km stáčet kilometry na 20 000 mi přijde až iracionální nesmyl. Ale tam je to asi normální.
        Na druhou stranu, když někdo musí mít na odometru za každou cenu co nejnižší číslo, tak ať si to užije.

        1. nemají tam nějaký zmatený systém povinného ručení s limitem nájezdu a je před prodejem nutno zametat stopy(to by možná logicky vysvětlovalo)?

  9. Buď blbě čtu (není vyloučeno), nebo není v článku zmíněna cena takovýchto ojetin.

    U nás ve firmě se to dělá jinak. Auto, které už firma nepotřebuje, se dá do dražby mezi zaměstnanci. Kdo dá víc, auto dostane. Já takhle koupil tuctovou 10 let starou fóbii haťapáka (103k nalítáno) v kombajnu za 50 litrů. Bylo potřebo do toho vrazit ještě dalších necelých 10, takže s přepisama apod. necelých 60. Viditelně bez koroze, zjevně udržovaná, s dalšími drobnými věcmi ve výbavě jako sada hliněných kol a tak. Já myslím (a můj servisák si to myslí ještě víc), že to byl dobrý kauf, ale nejsem znalec, možná by autor po zběžném prohlédnutí řekl, že to je křáp, co nemá hodnotu ani dvacet. Nekoupil jsem si to auto proto, že by se mi líbilo a byla v tom radost jezdit, ale proto, že jsem potřeboval přibližovadlo, které mě nebude něčím srát. I s tím výhledem, že až budu mít něco lepšího, že tohle za cenu nákupu plus těch úvodních nákladů prodám (tzn. za šede – pokud do toho vrazím ještě něco, tak i za víc). Na technické, kde to regulérně prošlo, se divili, kde jsem sehnal takovýhle auto, že prej fabku po 10 letech provozu v takhle dobrým stavu ještě neviděli.

    Jinak to má přesně ty „marketingový“ parametry jako nízkej nájezd (stočeno? Nemyslím si), limitovaný okruh řidičů, v autorizáku se měnilo, i co nemuselo, servisní knížka relativně důvěryhodného vzezření (akorát po 75t se na to už sralo, není záznam)…

    Co u nás dělají s těmi, co nikdo nechce ani ve dražbě, nevím. Možná jdou do těch bazarů :). Tam bych zase ale nevlezl já, protože tam je to fakt vždycky sázka do loterie, o tom žádná.

    1. článek byl tuším o snu českého chalupáře, naftový kombík těsně po leasingu (poskytovatele fleetu), to znamená věk 3-4 roky. řádově za 150-300 (fabie – Passat). desetileté auto (už dávno odepsané a účetně s nulovou cenou, stejně jako nepotřebná dvacetiletá cirkulárka nebo triodynka) jede v úplně jiném režimu (jak píšete).

      1. Nj jenže nic nesváří jako triodyna :D

    2. Tak to je haluz prodat ucetne mrtve auto za 50 litru. To byl pro ne slusnej win.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017