Není bodový systém jako bodový systém

Featured Image

Srovnání českého a německého bodového systému.

Naši představitelé nás vícekrát v souvislosti s bodovým systémem dopravních přestupků upozorňovali, že podobná úprava platí ve více zemích EU, či dokonce v jejich většině. Přesně se jedná o tyto země: Francii, Irsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Polsku, Portugalsku, Řecku a ve Velké Británii.V Maďarsku se bodový systém ukázal jako neúčinný. V Anglii existuje bodový princip již desítky let a vztahuje se na vážné přestupky. Ve Francii a Irsku funguje bodový systém opačně (přičítání bodů). Bodový systém tak, jak nám ho 411fans vnutili, existuje v Itálii (východiskem je 20 bodů), Irsku (konto má 10 bodů) a Německo (konto má 14, resp. 18 bodů, vysvětlíme dále). Porovnáme německý a náš bodový systém.

Podotýkám, že porovnání 1:1 není možné, neboť v Německu se body odečítají za přestupky, kdy je vyměřena pokuta vyšší než 40 EUR. Metodika srovnání spočívá v tom, že jsem z německého sazebníku vyjal ty přestupky, které v českém sazebníku nacházejí ekvivalent, a u nich porovnal počet bodů. K příslušnému německému přestupku jsem vždy vyhledal český ekvivalent a německý text přeložil. Dal jsem si tu práci a tabulka s porovnáním se vám zobrazí zde, je ve formátu RTF a má celkem šest stran.

Zdroje: ADAC, www.novapravidla.cz
 

Jak z tabulky vidíme, je česká verze bodového systému přísnější než platí u našich sousedů. Dá se dokonce spočítat o kolik, ale není to nutné. Podílejí se na tom následující faktory:
 
– bodové konto českého řidiče je od počátku méně tučné
– postihy za jednotlivé přestupky jsou více citelné
– neexistuje tolik možností znovuzískání bodů.

Kromě toho, pozornému a nezaujatému čtenáři jistě neušlo, že německá norma zavádí odečet bodů zpravidla tam, kde byl někdo ohrožen. U řady bodových hodnocení je ohrožení jiného účastníka silničního provozu podmínkou. Česká norma oproti tomu zavádí postih i v situacích, které mohou stát na začátku jakési příčinné souvislosti, na jejímž konci teprve nějaké ohrožení vzniká. Například telefonování za jízdy.

Pokud jde o to, co nastane po vyčerpání bodového konta, musíme opět konstatovat rozdíly.

 

Počet bodů
Opatření
Počet bodů 
 
8 – 13
Písemné preventivní varování a informace o počtu bodů
12
Opatření ve smyslu prevence žádné
 
Zákon 361/2000 Sb. ve znění zákona 411/2005 sb. , § 123d

Vrácení řidičského oprávnění

(1) Řidič, který podle § 123c odst. 3 pozbyl řidičské oprávnění, je oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po uplynutí 1 roku ode dne uložení pokuty v blokovém řízení nebo nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku nebo trestném činu, spáchaném jednáním zařazeným do bodového hodnocení, na jehož základě dosáhl celkového počtu 12 bodů.

14 – 17 bodů
Příkázán zdokonalovací seminář
Doporučen Idiotentest 
Upozornění na odebrání řidičského průkazu
Od 18 bodů
Odebrání řidičského průkazu
Nejméně 6 měsíců bez řízení
Znovuposouzení vydání ŘP po Idiotentestu

 

 
Německý řidič je úřadem nejprve „varován“, aby přizpůsobil své návyky. To se stane při dosažení 8 bodů. Když v tomto okamžiku absolvuje seminář (který stojí svinské peníze), 4 body se mu odečtou. Pokud dosáhne hranice 14 bodů, musí se opět zúčastnit semináře a za to se mu odečtou dva body. Pokud nasbírá další trestné body a absolvuje tzv. Idiotentest, slušně řečeno dopravně-psychologický test, získá poslední dosažitelný rabat 2 body.
 

Stav bodů
Možnost odmazat  body
do 8 bodů
Účast na semináři = rabat 4 body
9 až 13 bodů
Účast na semináři = rabat 2 body
14 až 17 bodů
Dopravněpsychologické poradenství = rabat 2 body

 

 
MPU (Medizin-Psychologische Untersuchung) hodnotím jako dobrý nápad. Někdo se má za to, že se jedná o IQ test, ale inteligence sama o sobě není jeho předmětem. Domnívám se, a doufám, že mi to nikdo nebude vymlouvat, že celá řada problémových řidičů má IQ tykve a něco podobného by tím pádem prospělo i tady, ale v našich poměrech nemá jakákoli podobná metoda šanci dlouhodobě fungovat bez toho, aby neupadla do formalismu ve stylu „tady nám to zakřížkuj“.
 
Český systém nenabízí žádný jiný program kromě buzeračního (řidičům), pracovního (policistům) a korupčního (úředníkům). Úředníci se dokonce nechali slyšet, že stav bodového konta nebudou automaticky sdělovat (třeba jednou ročně dopisem) ani nebude možné sledovat jeho stav online.

Takže asi tak.

Jeden významný rozdíl nalezneme i v organizaci celého systému. Správu bodových kont v SRN zajišťuje centrála ve Flensburgu. V Čechách je systém decentralizovaný.

Můžeme se jen dohadovat, proč byl český systém navržen přísnějším než obdobný sousední. Snad si od toho autoři slibovali větší represívní účinek, nebo se šedým sráčům z kanceláří MDČR zachtělo aspoň na chvíli se cítit jako tvrďáci a dopřát si na chvilku ten pocit moci nad občanem. Možná se snad i nevýraznému panu exministrovi zlíbila image muže tvrdé ruky a ve snaze dohnat dalšího lidoveckého ultra Karase prosadil něco skutečně kolosálního. Možná za tím stojí již známá mentalita žlutomodré anální sondy, kdy česká politická reprezentace podle hesla „papežštější než papež“ musí vždy do řiti evropských centrálních orgánů vrazit něco ještě většího a lesklejšího, než tamtéž vrážejí jiní, a to ke škodě jejich domovské vlasti a národa. Nebo za tím stojí něco zcela prozaická a cílovou organizací jistě správně motivovaná snaha pana exministra opatřit nějaké cestující pro svoji oblíbenou železnici, čert ví (pokud je čert o záměrech lidovců informován).

Osobně mi ani tolik nevadí fakt menšího počtu trestných bodů ani absence preventivního programu. Vadí mi „didaktický“ ráz české implementace zákona, kdy se zákon snaží řidiče vychovávat, namísto aby trestal způsobení rizikové situace.

Vůbec se jednotlivé sankce v českém sazebníku vyznačují jistou ztrátou logiky, díky které si uděláme představu o úrovni a myšlení jeho autorů. Například ono zmiňované telefonování za jízdy autory sazebníku jistě velmi pohoršilo a proto jej kvantifikovali jej dokonce třemi body, zatímco vjetí kombajnem na dálnici je za bod jeden. Kouření za jízdy a s ním související manipulace s otevřeným ohněm na palubě, završená mnohdy požitkářským hozením vajglu z okna na další auto, není zakázaná, protože z kouření má stát příjmy a to dokonce několika způsoby (spotřební daň, DPH a úspora na důchodech). Za řízení auta bez řidičáku je 7 bodů, což jistě řidiče, který žádný řidičák nemá, velmi pohorší, protože by mohl přijít o ten řidičák, který nemá.

Takový vůdčí motiv podle mého názoru není logickým pokračováním práce Komenského, ale logickým pokračováním Marxe a teorií, že dělnická třída musí být vedena předvojem, jinak bude ztracena. Skrytým cílem zákona je tedy prohloubit  závislost občana na státu a na jeho vodění za ručičku, kdy politik a úředník (dvojí ústa téže hlavy) musejí občanovi říkat, co má dělat, aby to bylo správné. Vyvolává se dojem, že kdyby nebylo levicového dohledu, už bychom se dávno vzájemně pozabíjeli. Samozřejmě se za to z občanových daní nechají úřady a politici řádně odměnit. Jinými slovy, nový silniční zákon je dárkové balení levicových regulačních a sociálně inženýrských představ zabalených do atraktivního papíru bezpečnostní problematiky.

Co říci závěrem? Nelíbí se vám silniční zákon? Dejte jim to najevo! Oni musí cítit tlak.


29.06.2006 D-FENS

 

 
 

 

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
627x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017