Modrásek (Hyundai i30N Performance)

Featured Image

Ti pozorní si docela nedávno všimli, že pan domácí vyvěsil inzerát na prodej Octavie RS v úpravě MTM. Nechal ho viset pár týdnů a pro absolutní nezájem publika ho zase stáhl s poznámkou, že jste srabi. Já si to nemyslím, každému, co jeho jest, škodárna nemá moc fanoušků, ale jezdí v ní každý. To auto bylo zatraceně dobrý. No fakt. Těch 300 koní dělalo divy a po výměně spojky za tu z Golfa R, to jezdilo dokonale.

Tak proč jsem se toho sakra zbavoval?

Dva důvody:

1. V garáži se mi už rok povaluje nové BMW M240i v plné výbavě a automatu, které ačkoli je ve stejné kategorii vozidel označované nižší střední třída, zválcuje oktu ve všech směrech. Takže když jsem jel do Německa, a to bylo častěji, než bych si dnes s odstupem času přál, jel jsem báwem a užil si to náramně. Okta dál sloužila jako auto na každý den. Popojíždění, cesty do práce, nákupy, občas výlet do 100 km. Tuto roli plnila statečně a naprosto spolehlivě. V Německu jsem se tedy hezky svezl a zjistil, že M240i není zdaleka tak super auto na dálnice, jak jsem si myslel. Jasně, nemůžu ho poměřovat s AMG Mercedesy, Porscháky od Boxstera S počínaje, nebo M Bawory, ale spráská ho i Audi RS3. Překvapil mě i naprosto nenápadný bílý Golf GTI, který řídil příjemný šedovlasý pán v černém roláčku se zlatými brýlemi, zkrátka prototyp německého inženýra. Ten Golf jsem nepředjel. Nikdy nebylo dost místa v provozu, aby bawor ujel dostatečně daleko a vinou toho, že jsem tu dálnici tak moc neznal, nevěděl jsem, kde je jaká zatáčka jak klopená, nechal jsem ho před sebou a snažil se ho držet. Nevím, zda ho měl poladěného od ABT, nebo jiného úpravce, ale prostě jel jinak, než auto s deklarovanými 265 koňmi. Zaujalo mě to.

2. Pod okny kanceláře mi burácí auta, která jezdí klientům předvádět prodejci z Advantage Cars a SF Motors. Jo, Lambo řve pekelně, V12 Aston Martin vydává zvuky, které bych si nahrál na CD, a samozřejmě o Ferrari nemluvím. Ale jednoho dne mi pod okny zazněl docela jiný řev. Řev a prásknutí jak bičem. Takže jsem vyhlédl z okna a spatřil něco malého, naštvaného, v bledě modré barvě. Nedokázal sem to identifikovat. Jen vím, že to nebyl Abarth 500, auto, které se mi nesmírně líbí. O něco později jsem toho modráska potkal na silnici, když jel proti mně. A to už jsem rozpoznal znak Hyundai. A zase to prásknutí do výfuku při přeřazení. Zapátral jsem na netu a zjistil jsem, že se jedná o Hyundai i30N Performance. Přečetl jsem pár článků, shlédl několik videí a rozhodl jsem se, že Okta bude nahrazena Hyundaiem. Pro Octomilku obecnou, za kterou jsem se posledních 18 let pokládal, to bylo velice překvapivé rozhodnutí. Ale… jezdím sám, nebo ve dvou. Kufr nepotřebuji, takže rozměry mi vadit nebudou, ale kurva Hyundai? Hnůjdaj??? No, a proč ne. Je fajn se zbavovat předsudků.

Zašel jsem tedy do jedné nejmenované prodejny, kde měli na showroomu i30N Fastback. To auto vypadá, jak když jde bába s nůší roští z lesa – můj osobní pohled. Fuj. Hatchback neměli. Prodejce byl boží. Jaká je v tom muzika? ptám se. Dobrá, hraje to fajn. Počet reproduktorů, zesilovač, subwoofer..? Hraje to dobře. Tečka…. Když si to auto teď objednám, byl bych nerad, aby přišla nová generace měsíc poté, co mi auto předáte. Ne, nebojte se… Nelhal, ta nová generace přišla už 3 týdny po předání. Má to auto nějaké slabiny, se kterými vám lidi jezdí do servisu? Absolutně ne. Žádná snaha auto prodat, vychválit. Asi věděl, že jsem stejně rozhodnutý ho koupit.

Objednal jsem si auto s tou nejvyšší výbavou – speciální barva, Performance paket, panoramatické okno, chromovaná zrcátka (v objednávce se objevila položka 280 korun za lepidlo, kterým se ty chromované kryty lepí), koberečky… Cena myslím 780 000 včetně zimních gum. Optikou toho, že Okta RS začíná na tuším 900 000 kč jako holátko, je to skvělý kauf.

Auto dorazilo za 3 měsíce. Korona woe. Docela jsem se na něj těšil. Jak člověk stárne, tak si nepamatujete, co jste měl včera k obědu, ale vybavují se vám vzpomínky 30 let staré včetně hmatových prožitků a vůní. A já si přesně pamatoval na moje druhé auto, se kterým jsem strávil pět let a které jsem dojezdil tak, že se rozpadlo na atomy. Ford Fiesta XR2i ve specifikaci 1,8i, 16V, 130 koní, váha 950 kilo, 0-100 za 8,5 a maximálka okolo 200 km/h. Vevnitř famózní sedáky s ušima, když jsem si dal loket z okna, které se stahovalo kličkou, tak ten loket spočíval na mikroplyši, ne na plastu, jako u většiny moderních aut nižší třídy. Autu jsem tehdy dopřál laděný výfuk, 14 palcová kola a brutální muziku s ohromným koláčem subwooferu na zadním platě. Zamiloval jsem se do něj, i když mi provádělo ty nejhorší věci. Utavila se spojka, odešly díly na podvozku, o kterých jsem neměl ani tušení že tam jsou, a všechny o kterých jsem věděl. Vysypaly se synchrony, rozpadl výfuk, vyčesalo se řízení, přestaly fungovat páčky na blinkry, zasekával se šíbr… a další a další radosti, díky kterým jsem poznával svět automechaniků, začínal rozumět automobilové technice…..a dospěl k rozhodnutí, že další auto bude funglovka (Honda Civic 1,6 VTi). Zkrátka zrovna na tohle auto jsem nejvíce vzpomínal. Asi jako člověk vzpomíná na slečnu, která byla totální píča, se kterou se nedalo bavit ani o počasí, ale v posteli přenesla jeho libido na planetu Neptun a navíc pohádkově voněla a chutnala po jahodách. Jo, a jsme zase u stárnutí. Jahody už nejsou tak sladké, jak bývávaly a ženská stehna tak silně nesvírají, jako tomu bylo dříve (Steinbeck). Zkrátka jsem si říkal, že bych se Huyndaiem mohl přenést o 25 let zpátky, že by to mohlo být ono.

Auto jsem si tedy přebral a na dojezdu mi svítilo obligátních 12 kilometrů. Když jsem přebíral RS okty, bylo to stejné. A hned na první křižovatce při výjezdu ze salonu mi to zdechlo. Kousavá spojka a řvoucí výfuk.

Teď už mám tedy najeto skvostných 1 200 km a vyzkoušel jsem jak okresky v Krkonoších a Českém Švýcarsku, tak dálnici a Prahu.

Motor

Údajně tohle auto vyvíjel frajer, co odešel z M divize BMW. Pozná se to třeba podle diod na otáčkoměru. Nastartujete studený motor a svítí na vás diody, kam až můžete točit, než se pohonná jednotka zahřeje. Další diody na vrcholku přístrojové desky vás upozorňují na řazení. Někdy tuším v 5 000 otáčkách se rozsvítí bílá dioda, pak následují dvě oranžové až po dvě červené, kdy už řadit musíte. Když přetočíte, auto na vás pobouřeně píská jak myš se sešlápnutým ocasem. Podle údajů v techničáku má mít výkon 270 koní. Hele, nezdá se mi to. No, prostě to nejede tak, jak bych očekával. Je možné, že se to ještě rozjezdí, anebo má pravdu pan X. z předního plátku, co píše o autech, se kterým jsem si vyměnil následující dialog, kde jsem rozuměl tak pětině toho, co mi psal…

S tím hyundaiem je to nadlouho – ve zkratce motor, neboť to přehnali s protitlaky ve výfuku.

Takže proti detonačnímu spalování musí bojovat brutální retardací zážehu, pak jim ale strašně roste teplota na katu, takže to po chvíli stahuje výkon.

Celkově ten motor na ty udávané koně neuvěřitelně nejede, respektive jede první dvě akcelerace.

Nelze mu pomoci ani čitpuningem, bo bys roztavit turbo, svody a kat.

Blbě udělanej motor, kde šli na strašný plnicí přetlak. ale vymstilo se jim to, že hrozně stouply protitlaky ve výfuku.

Takový motor je dobrý pro limuzínu, kde běhá hodně odspodu.

U sportovních aut je nízký protitlak ve výfuku a zabránění zpětného zašlehávání výfukových plynů daleko důležitější, než absolutní plnicí přetlak

Což je nonsens, protože N1 má naopak podvozek jako echt sporťák, žádnou relaxovanou jízdu nenabízí.

Takže je to, jak kdyby sis koupil rallyový auto bez klimatizace a tapecírungu, ale dal si do něj 1.9 TDI

úplná blbost

No a zcela na hranici je tam spojka, protože nemaj žádnýho golfa R v portfoliu, z nějž by jí mohli použít.

Takže je z dieselu a hrozně slabá i těžká

Má to fakt dobrý podvozek, když letíš hroznou kudlu. Ale fakt hroznou.

Naopak to dělá vše, co sportovní auto – tedy tahá za řízení, na dálnici kýchneš a pošleš do do svodidla, ani chvilku nesmíš držet volant jednou rukou.

Kdyby to mělo motor jako honda, tak OK – rozhodně to není auto na běžné ježdění, ale na track days atd ano.

Brutálně žere gumy.

Ale že to má totál zprasený motor, tak to není prostě k ničemu.

Kup si hondu R type a posereš se štěstím. Ta funguje fakt ukrutně a má motor, který dole táhne a nahoře šílí

Já jsem o tom nic nepsal, protože by to bylo vnímáno jako plané výkřiky novináře uplaceného škodovkou.

…tehdy jsem tomu přiznám se moc nevěřil. Asi jako většina chlapů když se zamiluje a kámoši do něj hučí, že objekt jeho horoucího zájmu je zlatokopka, totální prolhaná děvka co ojela i pánské kolo, a navíc blbě vaří. Když ona má tak hezký oči, dolíčky ve tvářích, když se usměje a navíc ji baví anál… Že jo?

No, takže to uzavřeme s tím, že to nejede zdaleka tak, jak jsem od toho čekal. Jede to dobře na okreskách, kde točíte do červeného na nízké převodové rychlosti. Pak to docela dobře táhne, ale ne tak, abyste se báli, aby vám to zarazilo oči do lebky. Ne. A na dálnici už vůbec ne. Připomíná mi to ty Hondy, co jsem měl – Targu Vti, Civic Vti a S2000 – musíte točit, aby se něco dělo. A hodně řadit. Ale stejně to nejede. Víte, jaké měla zrychlení Honda S 2000? Ehm 6,2. Tenhle Hyuindai prý 6,1. A jsme doma. Pomocí čip tuningu, přidáním mezichladiče a přímého sání se dá z motoru vydolovat asi 320 koní a lepší krouťák, ovšem za cenu za cenu brzkého utavení turba . Všimněte si ve videu, že to ani tak nějak zvlášť nejede. Nevidím moc rozdílu mezi tím, jak to teď jede mně. Okta MTM by si Hyundai mohla zapřáhnout do vleku a pořád by byla rychlejší. Ale zase je to relativně levné – sání a mezichladič 40 000 a čip 12 000. To jsem tuším platil za softwarovou úpravu MTM. Další úpravce v Německu na to jde tak, že vymění turbínu u motoru, přeprogramuje jednotku, vymění pár trubek v sání a výfuku a je z toho rázem 350 koní a krouťák 500+ Nm – je to hezké, co? Takové sofistikované, pečlivé, logické. Německé. Cena 4 700 Euro a doporučená výměna spojky, která je prý dimenzovaná na 480Nm. Jo, pak věřím, že by to mohlo jet tak, aby se člověk nemusel na dálnici stydět. Co tomu budou říkat synchrony, ložiska v převodovce, ramena, stabilizátory a to, o čem mi psal pan X, to si netroufám tvrdit. Okta byla s MTM úpravou na své hranici, což dávala najevo. Člověk cítil, že se vymezují vůle, které nejsou pro auto vlastní. A spojka z Golfu R už nikdy nebyla tak vyvážená, jako originál škodovácká. Takže si říkám, že se na tuning vykašlu. Na rychlou jízdu mám M240i… Uvidíme, když mě to bude moc srát, zajedu si těch 700 km do Klassen motors s extra prachama na novou spojku. Letos to určitě nebude. Anebo si prostě zvyknu.

Ještě se zastavím u řazení – auto umožňuje nastavit automatické meziplyny. A dělá to skvěle a já to vítám. Sice jsem si na manuály potrpěl, ale podřazování před zatáčkou na plných brzdách nebyl nikdy můj špičkový výkon. Funguje to náramně a řazení je přesné a lehké.

Dávám 6 bodů z 10

Podvozek

Auto má možnost ladění podvozku, respektive jeho tuhosti, dále si štelujete jak moc vám bude posilovač pomáhat s řízením a jak hodně se bude zamykat diferenciál při výjezdu ze zatáček. Funguje to báječně. I na komfortní nastavení je to ale tvrdší než Okta a vinou chybějícího kufru se po přejezdu příčných prahů ozývá zezadu pěkná rána, asi jako bych vezl v kufru volně ložený stativ k foťáku. V tvrdém režimu je to jako by kola byla přivařená ke karoserii a tlumiče někdo prodal pod rukou. Naštěstí si můžete nastavit všechny parametry do Custom modu, ve kterém je podvozek a řízení měkké, motor ostrý, výfuk otevřený. A to je moc fajn. Brzdy jsou famózní.V podvozku jsem poznal frajera z divize M, respektive jeho zkušenosti. Víte, že Pirelli speciálně pro tohle auto vyrobilo pneumatiky? A zatraceně fungují. Lepí až je to nemožné. Nezkoušete protáčet kola. Akorát se ozve zvuk, jako by přední náprava dostala zásah z 88 mm kanónu.

9 bodů

Zvuk

Onehdá jsem se ptal kámoše, který si pořídil Ferrari Spider, co ho na tom autě nejvíce baví? Je to ta rychlost? To, jak to sedí v zatáčkách? Vůně kůže? Punc výjimečnosti? Ladnost tvarů? Brzdy? Zamyslel se… a řekl že zvuk. To, jak ten zvuk graduje, jak se mění, jak to auto duní, vyje a řve. Takže za zvuk vysolil tuším 8 mega. No, narovinu, Modrásek má zvuk boží. Je návykový a je to přesně to, proč se do toho auta těším. To práskání do výfuku, to brblání, ten řev, to je prostě dokonalost, uličnictví, fanfaronství a čistá radost, která dovede vyzmizíkovat část rozčarování z chabého motoru. Asi jako byste si domů z párty přitáhli v opilosti něco na způsob Douchové z Vrchní prchni a ona po odložení nevkusných brýlí přes půl hlavy, džínů zařízlých do podpaží a podezřelého, neforemného baloňáku, přišla z koupelny v luxusních podvazcích a kompletu Agent Provocateur, na jehlách Jimmy Choo a předvedla vám takovou jízdu, že jste si dával po skončení druhého čísla čistý kyslík z láhve, abyste byl schopný se alespoň doplazit do sprchy. A kdyby něco, tak se ten výfuk dá vypnout tlačítkem a na dálnici vás nebolí hlava.

15 bodů z 10 možných

Exteriér

Zepředu je to asiat. Nepoznáte zdálky, zda je to Kia, Mazda, Toyota, nebo jiná laciná džunka. Hyundaie byly pod mojí rozpoznávací úroveň. Teprve teď si všímám, že je jich ohromně moc. Chápu, že je to největší soupeř Simply clever, a že se na zdejším trhu zatraceně chytá díky cenové politice, kdy vám prodejce půjčí svou starou a dá telefon na její hezčí a štíhlejší kamarádku. Zboku je to lepší zásluhou křidélka a 19 palcových kol. Jo, tady je to paráda. Zlatý hřeb je ovšem prdel. Dva výfuky, křídlo, široká kola… jo, nádhera.

8 bodů

Interiér

Palubovka by mohla soupeřit s tou Fiestou co jsem měl, vyrobenou v roce 1993. Laciné, tvrdé plasty. Průser. Ale na druhou stranu, stejně na ní moc nekoukáte. Ale když do auta sednete, tak je to velké zklamání a let v čase do devadesátek. Ostatně, co by člověk za ty prachy chtěl, že jo? Sedáky jsou lepší než v Oktě. Alcantara a kůže, pohodlí, bederní podpěrka. Volant a řadička taky kůže, takže cajk. Infotainment zase průser. Grafika, jak z doby, kdy počítače nejely na Windowsech, a logika ovládání je drbání se pravou rukou za levým uchem. Muzika taky děsná, člověk je vděčný za ten výfuk. Ale pozor má to bezdrátové nabíjení telefonu a nějakou tu konektivitu Android a Apple play. Nepoužívám. Jsem objednaný na ozvučení za nekřesťanské prachy, ale i v té staré fiestě mě muzika vyšla na čtvrtinu ceny auta, tady to bude přibližně desetina. V kufru je vzpěra mezi zadními koly, která ukrajuje prostor pro převoz mrtvých negrů. Mně to nevadí, ale znám lidi, co by se lítostně rozbrečeli. Dveře jsou vyrobeny z lepenky a musíte s nimi fakt švihnout, aby se zavřely, je to znepokojující pocit. Ale co je geniální…pampadadááá – panoramatická, otvíratelná střecha. Sklo přes celou střechu a půlka z toho se otevírá tak hezky, že by mohl stát na sedačkách Goering a kynout davům. Do té díry by se v pohodě vešel, a možná by i na Goebbelse trochu zbylo. Já to miluju. Nic pro frajery se zatmavenými skly kolem dokola auta. Ano mluvím o těch, co si myslí, že jak nemáš zatmavená skla a černý auto ve smyslu písně Čornyj Bumer nejsi mafián a nezašukáš si ani v rákosí za rybníkem na návsi.

6 bodů

Spotřeba

No, pozor… S oktou jsem jezdil stejně jako s Modráskem a hooodně dlouhodobá mi ukázala 10,6. Nad 12 jsem se nedostal, ani když jsem to honil. Hyundai si směle řekne o 13,6 litrů a ani se nezačervená. Jo, tolik mi to ukazuje od doby, kdy jsem ho koupil. Což je obzvlášť nepříjemné, když to má nádrž velikosti formy na bábovku. Vyhlídněte si benzínku s co nejhezčí dámskou obsluhou, protože tam budete jezdit velice často a aby se vám to alespoň trošku zpříjemnilo, potřebujete hezkou pumpařku. Možná, až bude motor zaběhlý, tak se to srazí, ale moc tomu nevěřím. Prý to umí jet i za 9, ale Okta prý uměla 7 litrů, akorát jsem to neuměl já.

9 bodů – auto, které nežere 10 je nemocné a slabé na plíce

Sociální status

Jo, jsou lidi, co si kupují auta, aby udělali dojem na ostatní frustráty. Jsou to přesně ti, kterým vypadne na tři měsíce příjem a běží sousedovi ukrást šňůru na prádlo a s lahví výčepní lihoviny odcházejí do lesa pověsit se na pevné větvi, protože hypo, splátky úvěrů za debility a lízačky jim klečí na páteři. Takže ten, kdo si tohle auto koupí se musí připravit na to, že dojem neudělá. Nefunguje to ani jako nástavec na tu bestii, utrženou ze řetězu, kterou manželka a sekretářka shovívavě tituluje Zlý Pan Milimetr. Pro všechny je to prostě lacinej Hjundaj s divnou barvou, co řve.

2 body

Cena

Myslím, že to v Hyundai podstřelili. Potřebovali vyzkoušet, jestli lidi budou kupovat sportovní auto s odporným Háčkem před chladičem, když dají pět let záruku, když vás s tím nechají jet na závodní okruh, a když to vyvinul ten Germán z eM divize BMW. Věřím tomu, že když se jim ukáže, že lidi vzali Hyundai na milost, tak přidají 60 až 80 koní, krouťák posunou na 450 – 500, možná dohodí čtyřkolku, určitě dvouspojku automat, přidají nějaké to pozlátko do interiéru i freecoolinské opičárny do exteriéru a cenu našponují, protože to lidi budou akceptovat. Tohle byl první test, aby se lidem zapsali podvědomí. A uznávám, že jim to vyšlo na výbornou.

10 bodů

No, takže proč si ho vlastně kupovat? Jezdili jste v devadesátkách něčím jako Golfem GTi (nynější cena mega), Renaultem Clio Sport, Pegeuotem 205 Gti, Hondou Vti, nebo i tou Fiestou XR2i? No, tak tímhle autem si to připomenete. Je to opak toho, kdy jako malý kluk sníte o Porsche a pak v padesáti si pro něj jdete, svezete se v něm a koupíte si Bentley, nebo si místo 911, či božského Boxstera 4,0 zakoupíte Cayenne, či Panameru, ehm v dieselu. Máte značku auta z dětských snů, ale nebolí vás záda a kolena, nežere to. A nefouká za krk, když dáte loket v okna.

Tak modrásek jde na to opačně. Řízení a zvuk z devadesátek, zátah podobný – svezete se, ale nebojíte se, smějete se, ale nepotí se vám záda – a přitom to stojí srandovní prachy (v porovnání s konkurencí), královsky se bavíte a nemusíte odhánět zlatokopky. Onehdá jsem potkal poměrně luxusní BMW s SPZetkou SOM CHUDY – tak takovou SPZ opravdu na tohle auto nepotřebujete, ono to hlásá do světa z plných plic. Ale zároveň řve i to, že máte smysl pro zábavu, že nenosíte bačkory, neplatíte si připojištění k důchodu, a nedáváte sám sobě high five, když vidíte na budíku spotřebu pod 7.

Je to auto na denní ježdění? Hele docela jo. Pořád je to ještě snesitelné podvozkově a motorově i do té Prahy. Ale okresky jsou ideál. Dálnice… pokud chcete být rychlý, tak budete mrskat řadící pákou a stát na podlaze. A stejně to nebude ono.

Na Fiatu 500 Abarth jsem viděl SPZ – YOU SMILE. Tak tohle by mohlo mít SPZku stejnou, ale ušetříte poměrně velké prachy. Za Abarth dáte taky mega, když to má k něčemu vypadat.

Kdysi jsem bral benál a u vedlejšího stojanu stál frajer s Focusem RS v decentní šedé metalíze. Měl jsem tehdy M3 e46. Takže jsme se dali do řeči. Bylo mu lehce přes padesát a dost do aut viděl. Příjemnej pokec. Později mě předjel v odstavném pruhu, kde jel lehce přes 150 a pak se na junácké štěstí zařadil přes dva pruhy do levého. Měl to kurevsky v ruce, z toho manévru mi bylo blbě, a to jsem se jenom díval. Tak ten by byl z tohoto auta nadšený, protože věřím, že vydrží víc než ty Fordy RS, co se sypaly jak cukr do kafe.

Pro koho to auto není – pro většinu. Není to rodinné přibližovadlo a není to plnohodnotný sporťák, není to hot hatch moderního střihu s výkonem dřívějších supersporů, není to okruhová pila. Je to auto pro srandu. Fakt. Legrace je v něm pořád. Pokud máte smysl pro humor a zasmějete se, když na dálnici drtíte pedál do koberečku a ono se toho tak moc neděje, když vás pobaví pohled na spotřebu začínající třináctkou… Ale narovinu – na okresky je božské, protože ten výkon je přesně takový, že to sedí a nedotlačí vás to k takovým rychlostem, že by vás seškrabávali ze švestky zednickou lžící.

 


15.11.2020 PS

12345 (196x hodnoceno, průměr: 2,28 z 5)
15 118x přečteno
Updatováno: 15.11.2020 — 22:39

Reklama

D-FENS © 2017