Máte rádi motorky?

Featured Image

Já opravdu ano, pokud Vás zajímá jak tento koníček přežít nebo neslintat do konce života na kriplkáře, popř. jak se vyhnout dvou letům v kriminále za zabití z nedbalosti, čtěte dále.

Počasí dozrálo a sezóna je v plném proudu, smrťáky byly a budou a jak pravý všemocný Besip, nemusíš být statistikou.

Motorky jsou úžasné stroje, pocit svobody, který přinášejí je skutečně jedinečný, nehledě na to že za pár korun můžete mít stroj, který zatopí i hodně placatým autům.

Vězte, že každý motorkář se chce vrátit z vyjížďky domů, vcelku včetně končetin, ne v papundeklové krabici.

Jako vše co má punc adrenalinu, přinášejí motocykly velké riziko a to zejména o zdraví fyzické, zdraví psychické některých jezdců je věc druhá, tomu se ještě budeme věnovat.

Vypíši zde nejčastější chyby, kterých je jezdci dopouštějí a jak jim předcházet a tím i předcházet nehodě. Jedná se o můj pohled na věc jakožto relativně zkušeného jezdce a to zejména na silničních strojích (sleng. zalehávaček). Nečekejte zde klasické dementní poučky ale věci z  praxe.

Rychlost

Vězte, skutečně, vězte, že rychlost je alfa a omega naprosto, ale naprosto všeho.

Pro ty, kterým fyzika moc nešla, jen připomenu, čím rychleji se pohybujete, tím větší devastující účinky má na tělo případné rychlé zpomalení (chcete-li předání energie setrvačné jinému objektu např. autu, kamionu, asfaltové silnici, stromu, mostnímu pilíři apod.)

Pokud jezdíte rychle, a tím myslím např. 100 km/h a více v obci nebo ve městě, hrajete skutečně ruskou ruletu a to z prostého důvodu. Ostatní účastníci Vám nestíhají, prostě nestíhají, nedokáží odhadnout Vaší rychlost, to jak rychle se přibližujete a také není jisté, zda Vás vůbec vidí, protože motorka je malá. Brzdná dráha u motorky je větší než u auta, nehledě na to, že v autě dupneš na pedál a stojíš, na motorce to tak jednoduché není.

Ve městě jezděte silně defenzivně, nedělám si legraci, opravdu hodně silně, pokud vyjíždí auto z vedlejší silnice, vždy buďte připraveni prudce brzdit nebo rychle uhnout, protože dědek v novém, krutém gangsta low ´n´ slow hyundai i10 Vás velmi snadno přehlídne a ta tuna železa kterou má v moci se s Vámi dohadovat nebude.

Vzpomeňte si na to, až pojedete městem 100 km/h a někdo Vám tam strčí čumák, v lepším případě si budete pouze měnit skautské trenky (vpředu mapa, vzadu škrtátko) v horším to do vozidla z vedlejší napasujete se vší krásou na kapotu – a poletíte jako kus hadru, popř. zmáčknete přední brzdu úlekem tak prudce, že se Vám přední kolo smekne a hlavou se podíváte pod auto nebo přímo do auta… game over.

Vysoká rychlost samozřejmě ohrožuje i mimo obce, jasně, od čeho silnou motorku když nemůžu jezdit rychle, fajn, ale má to svoje pravidla.

Rychle jezděte jen tam, kde to znáte, kde víte o každé vedlejší silnici a o každém výjezdu ze zahrádkářské kolonie (nechci hanit důchodce a zahrádkáře, ze zkušenosti to bývají skoro vždy velmi slušní a opatrní řidiči, jen jsou někdy pomalejší a může to být na škodu).

Každé auto na vedlejší silnici berte jako člověka, který na Vás míří zbraní (když na tebe někdo vytáhne devítku, nebudeš se smát a říkat si že je to v pohodě, protože není, lepší je jednat) zní to jako klišé, ale je to tak, pokud vidíte z dálky auto na vedlejší, prostě uberte plyn, dělám to tak už pár let, nebudu dávat v šanc svůj život někomu, kdo nedokáže pochopit, že když jedu přes 200 km/h (a to umí téměř všechny velké motorky), můžu u něj být za pár vteřin.

Výjezd ze zatáčky to samé, pokud víte, že je za zatáčkou křižovatka, přece nepoletíte jako **č*, abyste někoho napasovali hned za zatáčkou, myslete a možná na motorce přežijete a myslete mozkem, ne ptákem, toho nechte v garáži.

Pokud vidíte auto v dáli, jak stojí u krajnice, nejeďte kolem něj rychle, nevíte, co udělá, nevíte, co se bude dít, v horším případě ho napadne se zrovna tam, kde stál otočit a jet zpátky protože už si přešteloval navigaci, podívá se do zpětného zrcátka, ale vidí jenom světlo někde v dálce, započne otáčení a bum prásk bam letící hadr.

Dálnici považuji za ráj pro supersporty, kde se dá relativně bezpečně využít plný potenciál motorky (tedy co se výkonu týče), opět je třeba hlídat auta, nezřídka se stává, že pokud jedete s ciferníkem tachometru hodně blízko hodnotě 300 km/h, rozhodne se někdo předjíždět a i když je od Vás fakt hodně daleko, přibližuje se potom nebezpečně rychle, chce to chladnout hlavu a precizní práci s brzdou popř. únikovou cestu. Pokud bych si měl vybrat spadnout do svodidel nebo náraz zezadu do auta, vyberu si auto. Nechci nikomu radit, aby teď hned jel po dálnici 300km/h, jak říkal fotr, rozjet to umí každej, ale zastavit…

Předjíždění – opět dávat majzla, osobně když předjíždím auto nebo kolonu vždy koukám do levého zrcátka na autech – vidíte, zda na Vás kouká a zda o Vás ví, mějte vždy prostor, kam uhnout resp. lze také prudce přidat plyn, aby Vás bezmek nesejmul. Někteří borci nedávají ani blinkr ani nekoukají do zrcátka, no myslete na to… a předjíždějte normálně, defenzivně.

Předjíždět před křižovatkou, kde někdo vjíždí na hlavní z vedlejší zejména tedy mimo obec je naprostý nesmysl. Zamyslete se, když jedete v autě a odbočujete doleva na hlavní silnici třeba z polní cesty, kouknete doleva doprava doleva, zleva auto ale docela daleko, tak se rozjedete a za chvíli už jen cítíte náraz, to předjížděl motorkář, který neumí do dvou počítat, a nebo jste se měli lépe rozhlédnout, ale opakuji, ta tuna železa s Váma nebude diskutovat.

Chtěl bych silně apelovat na čerstvé jezdce věku 16let, kteří dostali do ruky 125ccm, aby mysleli hlavou a ne *urákem, mě osobně je to jedno, klidně se nech naporcovat od kamionu, nepochopím však rodiče…. Opravdu ne, který fakanovi koupí jmenovitě Yamaha TZR 125, Honda NSR 125, Aprilia RS 125, Cagiva Mito aj., tedy ostré dvoutakty, které dokáží jet třeba i 160 km / h, jak to asi může dopadnout že.

Ovšem těžko zakazovat to, co jsme sami dělali.

Bílé čáry, pozor na ně, jsou to mrchy zrádný a to jak za vlhka, tak za ostrého slunce a tepla, klouže to jako mýdlo. Myslete na adhezní vlastnosti zadní gumy, pokud prudce přidáte a budete mít zadní kolo na čáře, může se stát, že se Vám motorka smekne pod prdelí. Stejně se motorka může chovat i na svárech mezi asfaltem. Musím podotknout, že po D1 může jezdit pouze velmi otrlý jedinec.

Highsider, kdo ví ví, kdo neví, pozná, jedná se o situaci, kdy se při naklopení motorky smekne zadní kolo a následně se opět chytne, nebo nemusí… každopádně vždy je to na posrání a i když to na videu vypadá někdy velice humorně, v reálu a zejména v normálním provozu to legrace skutečně není.

Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=K2bOZL9xOlA

Nečistoty na silnici: vypěstujte si reflex, pokud vidíte štěrk, bahýnko nebo jinej bordel, motorku srovnejte a nehrabejte na přední brzdu, to samé platí při přejíždění kolejí a i o bílých čárách – motorka rovně, žádný náklon. V náklonu se také nebrzdí, pouze se přidává plyn.

Vždy koukejte tam, kam chcete jet, když se nečemu vyhýbáte, nekoukejte na to ale tam, kam chcete jet.

Zkušenosti přijdou pouze s ježděním, myslete na to a zkuste trochu ubrat EGO, pokud jste někdy bourali v autě, možná víte, jak to může bolet, na motorce je to o dost větší porno.

Projeďte youtube a koukejte na videa, nehod motorek je tam mraky, nevím, proč se to nepouští v autoškole, dle mého soudu je to mnohem účinnější příprava než hromada keců.

Hodnotné video třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=SKhvuC4LsEI

Řiďičák na silné motorky od 24let považuji za jedinou dobrou věc, kterou naši mocipáni vymysleli a koneckonců, když budete striktně dodržovat předpisy, je riziko nehody velmi, velmi malé.

Doporučuji rovněž nabiflovat FSM, kdyby po Vás snad někdo chtěl kauci, zakázat jízdu nebo nedej bože sebrat řiďičák.

Na konec snad jen pár hesel:

 • Motorka se musí zahřát, jinak to půjde srát
 • Gumy se musí vohřát, jinak nedrží
 • Nezapnutá nebo neutažená helma je stejné jako helma žádná (vopravdu)
 • Jezděte, v čem chcete, ale odřená kůže, i po pádu v malé rychlosti se už nemusí nikdy pořádně zahojit
 • Nekoukejte po krajině, čumte před sebe
 • Natrénujte si brzdění z vysoké rychlosti do nuly
 • Natrénujte si naklápění motorky, pokud si nejste jisti, jeďte pomalu
 • Naučte se čumět tam, kam chcete jet
 • Údržba – neserte na to, plovoucí kotouč neznamená, že s ním jde hýbat radiálně i axiálně 0,5CM, pokud vypadne hadička z nádrže a začne chcát na zadní gumu, je to jako jezdit po lubrikantu
 • Sjetý a starý gumy stojí za hovno
 • Závodění a machrování vás může stát život

Piece

 


03.07.2016 AngryBird


Související články:

12345 (259x hodnoceno, průměr: 1,48 z 5)
21 179x přečteno
Updatováno: 3.7.2016 — 23:09

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!