Ezopův paradox

Featured Image

Šílená doba. Pravda se stává politickou skvrnou a lež nástrojem státnického umění, jak obhájit (za normálních okolností) neobhajitelné. Rabování se nazývá sociálním protestem, ničení nápravou historie a nenávist povýšila na boj za spravedlnost.

Ezop, který žil v Řecku v 6.stol.př.Kr. patří k nejznámějším bajkařům. V jeho krátkých příbězích vystupovala zvířata, která přebírala lidské vlastnosti. V současném světě to mnohdy probíhá naopak.

V thajském městě Lopburi žijí opice makakové. Jsou zvyklé, že je každý den turisté nakrmí. S tím je kvůli epidemii koronaviru konec.

A tak zvířata začala terorizovat místní obyvatele. Vytváří gangy, pustoší město, loupí a ničí. Obyvatelé Lopburi před opičími nájezdníky prchají…

O třináct tisíc kilometrů dál se také jedno město pomalu vylidňuje. V Los Angeles jsou na každé ulici cedule „Na prodej“. Obyvatelé, kteří v poslední době museli snášet rabování a napadání, pochopili, že obracet se na policii nebo demokratické zástupce města zcela ztratilo smysl.

Herec Lou Ferringo, přítel Arnolda Schwarzeneggera, s manželkou Karlou nevýhodně prodali svůj luxusní dům a odstěhovali se na sever, dvě hodiny od L.A.

Faringova manželka situaci popsala takto: „Jednoho červencového rána jsem otevřela závěsy v našem domě a při pohledu na příjezdovou cestu jsem spatřila tři členy gangu s tetováním na tvářích, jak sedí na naší opěrné zdi. Volali na mě, a byli velmi vulgární. Když jsem na ně chtěla zavolat policii, smáli se, ukazovali zbraně a vysmívali se, že policie určitě nepřijede.“

Výstavní ulice osázené hvězdami dnes připomínají město duchů. Po rabování a dalších násilnostech, starousedlíci město opouští. Nahrazují je zástupy bezdomovců a narkomanů.

Vždy, když se ke slovu dostává ideologie s totalitními prvky, nastupují její kovaní obhájci. Už se vynořili ideologové, kteří složitými konstrukcemi vysvětlují, proč je heslo „na černých životech záleží“ naprosto v pořádku, kdežto hesla „na bílých životech záleží“ a na „na všech životech záleží“ jsou rasistická. Ukázkový příklad pokřivené logiky.

Když zveřejníte třeba na facebooku fotku černocha Floyda, na kterém klečí policista, jste hrdina. Pokud zveřejníte na stejné sociální síti fotku černocha klečícího na krku dvouletého bílého chlapce, vyvoláváte tím nenávist a dohlížitelé myšlenkové čistoty vám zablokují ístup na třicet dní (vlastní zkušenost mého kolegy), přestože se jedná o událost, o které informoval The Washington Post 22.července 2020 (Isiah Jackson arrested after photo of kneeling on white toddler´s…)

Dvacetiletý černoch Isaiah Jackson z amerického státu Ohio se nechal vyfotit na sociální síť, jak leží na krku dvouletého dítěte. Údajně mu šlo o propagaci hnutí BLM. Dodejme, že o značně zvrácenou propagaci. Fotografie je jen pro silnější povahy. Navíc je vidět, že si Jackson musel pozvat pomocníka, protože chlapečkovi kdosi přidržuje ruce. Takže shrnuto: černoch klečící na bílém dítěti není projevem nenávisti, kdežto zpráva o tomto činu ano.

Pořád se ještě pohybujeme na území normálního světa, nebo jsme se už přesunuli někam jinam?

Severní Karolína patří ke státům, kde se rozhodují prezidentské volby. Ve městě Wilson pětadvacetiletý černoch Darius Nathaniel Sessoms chladnokrevně zastřelil pětiletého bílého chlapce. Podle svědectví černoch vyšel ze svého domu, přistoupil k chlapci, který si venku hrál s kamarády, přiložil mu pistoli k hlavě a zmáčkl spoušť. Po zadržení cosi mumlal o právech černochů, o otroctví a boží ruce.

Na facebooku KATV Chanel 7, se objevily tisíce komentářů vyjadřujících podporu rodině zabitého chlapce. Psali je, podle fotografií komentujících, běloši i černoši, což je alespoň jeden pozitivní moment v této tragédii.

Fotografie tohoto dítěte měla obletět svět. Nestalo se tak, pořád je středobodem dění jen Floyd. Budiž přičteno listu The New York Times k dobru, že o této hrůzné události informoval (14.8.2020 – Slain North Carolina 5-year-Old Remembered for Big Smile).

Také se příliš nedoporučuje sdílet z You Tube videozázmam rabování, při kterém černoška vybíhá z obchodu s několika krabicemi bot značky Nike. Byl by to dosti svérázný protest proti rasismu! Informaci přinesly mnohé, jistě dezinformační, weby (např. Politikalite 1.6.2020). Ovšem lze si jen těžko představit, že by video bylo natočené za účasti komparsu, který by rozmlátil luxusní obchod. Text i záznam jsou opatřeny nepříliš korektním titulkem Black Nikes Matter. Ale ironie je přirozená obranná reakce na nepřirozený stav věci, kdy se fakta nesmí nazývat pravými jmény.

Řekl bych, že odkaz, který připravuje přepjatý liberalismus budoucím generacím, se nestane nejsvětlejším momentem historie, pokud rovnou nebude pokládán za epochu, kdy začal sešup do pekla.


30.8.2020 Bororo


Související články:


12345 (372x známkováno, průměr: 1,13 z 5)
15 283x přečteno
Updatováno: 30.8.2020 — 23:06
D-FENS © 2017