Exkurze do mobilních tarifů jedné rozvojové země

Featured Image

V prvé řadě chci zdůraznit, že mobil nevnímám jako něco bůhvíco důležitého. Je super, že můžu někomu zavolat, když potřebuji, ale jinak dávám přednost osobní komunikaci nebo (naopak) email.

Donedávna jsem měl služební mobil i k soukromým účelům, takže jsem to asi pět let neřešil.

Mé služební cesty mířily často do Indie a tak jsem si v rámci pohodlí postupně zařídil několik místních SIM karet. Jednu do telefonu a jednu jen na internet pro iPad.

Je to levné a mám mnohem víc než potřebuji. Tedy kromě internetu, protože 1 GB dat na den je na streamování videa z Youtube trochu málo.

Největší a snad jediná nevýhoda zařizování mobilu v Indii je, že nejdou koupit anonymní předplacenky. Je to pruda, protože zařizování indického čísla na vlastní osobu v případě cizince trvá minimálně hodinu (spíš víc) a číslo pak mnohdy nefunguje a musí se tam znovu apod. Navíc platnost SIM karty je podřízena platnosti víza, takže i když Vám víza navazují, musíte osobně k operátorovi, aby si je okopíroval. Osobně jsem to absolvoval asi 4x ve snaze zachovat si stejné číslo, ale stačí delší přestávka mezi výjezdy a je to marné.

Elegantnější je požádat o SIMku místního. Z logiky věcí se to však dělat nemá. Tyhle registrace na jméno jsou taková obdoba české databáze vozidel po zavedení pseudoekodaně z převodu. Část dat je pak špatně.

Co se týče pokrytí, tak jsem nenarazil na problém s pokrytím hovoru. Tedy když nepočítám sklepy některých průmyslových areálů. S mobilním internetem je to trochu horší. LTE (4G chcete-li) není zdaleka všude, ale na slušný videohovor po Skypu stačí i 3G a už v minulém roce jsem jel 450km taxíkem z Amritsaru do Rohtaku a stabilita a rychlost sítě nebylo to, co by mě ve videohovoru omezovalo (problém byla výdrž baterie a únava).

Bohužel jsem neměl to štěstí najít místo bez signálu, ale rád bych věřil, že v Indii tyhle místa stále budou.

Ještě ke měně – v Indii se platí Rupiemi v textu psané jako Rs. Já raději používám mezinárodní kód INR. V závislosti na kurzu je to CZK30-40,- za INR100,-.

Samozřejmě záleží kde a s kým si peníze vyměníte.

Já osobně mám momentálně operátory Airtel a Idea. Airtel má celkově asi nejlepší pokrytí a většinou je lehce dražší. Idea je taky jeden ze zavedenějších operátorů a má pokrytí taky slušné. Každý operátor má lepší pokrytí trochu jinde, což je ve městě většinou jedno. Mým cílem však bylo mít internetové pokrytí 3G signálem i uvnitř velkých budov ve vývojovém centru Maruti-Suzuki poblíž města Rohtak, což je v Indických poměrech spíše vesnice. Jinak by mi stačil jeden operátor.

Dřív jsem si nabil 8GB na týden, což mi stačilo tak akorát i když to bylo (na indické poměry) dražší. V listopadu letošního roku jsem však přešel na Indický způsob, protože konkurenční boj operátorů dosáhl stavu, kdy všichni standardně nabízejí 1GB na den na jeden až 3 měsíce a takových propagačních SIM může mít každý kolik chce. Věřte nebo ne i s jedním GB na den se dá vyžít. V nejhorším můžete mít více SIM. Standardní nabídky jsou o trochu dražší a je jich tolik a tak často se mění, že se jimi nezabývám.

Můj Airtel tarif je 1GB 4G dat, 100 SMS a 250minut hovoru na den (maximálně však 1000 minut za týden) stojí INR448,- na 70dní, což je asi CZK160,-.

Můj IDEA tarif má rovněž 1GB dat, 100 SMS a neomezené volání za INR498,-

Cena do CZK100,- na měsíc a SIM mi přijde jako přiměřená cena vzhledem k tomu, že je tam jen 1GB dat na den.

Máte-li v plánu cestu do Indie, nebo jste jen zvědaví, tak zde je jeden z přehledů.

Nyní zpět v domovské kotlině se mi naskytla příležitost ponechat si původní firemní číslo vedené u T-Mobile.

Znáte-li alespoň trochu české poměry, tak si dovedete představit co nabízí operátoři u nás. Mobilní datové tarify sice existují, ale pohybujeme se v řádech stovek MB (na měsíc)! Ono je pravda, že na posílání emailů má smyl rozlišovat tarify 200MB nebo 500MB, ale proč to nazývají mobilním internetem je pro mě záhadou.

S takovým „balíkem dat“ je na pováženou využití on-line navigace, takže je to spíš jen na email.

Dostal jsem nabídku CZK349,-!! za 100MB dat a 100minut volání měsíčně (!) to prosím s tím, že budu muset podepsat smlouvu na 2 roky!! Že jsem to já, tak mi po měsíci umožní dostat neveřejný tarif s 50 minutami hovoru za CZK149,-. T-Mobile údajně nemá žádný nulový tarif a toto je to nejlepší, co mi na pobočce v Rožnově pod Radhoštěm mohli nabídnout. Trhlina v časoprostoru? To by leccos vysvětlovalo, protože jsem si připadal o mnoho let zpět.

Upisovat se na dva roky k takovému výpalnému jen za to, že si ponechám číslo se mi příliš nechtělo. Nevěřil jsem, že by byla realita mobilního trhu v ČR na konci roku 2017 opravdu tak trpká a jal jsem se zjišťovat kde je zakopaný hafan.

Operátorka infolinky mluvila o malinko lepší nabídce, ale zajímavé zjištění přišlo ve chvíli když jsem předal telefonát s operátorkou do ruky pracovnici se kterou jsem do té doby jednal na pobočce. Zjistil jsem, že to, kde se zrovna nacházím není normální pobočka T-Mobile. A to i přesto, že jsem se konkrétně na tento aspekt prozíravě ptal hned na začátku. Jde o T-Mobile Partner, tedy subjekt na operátorovi v podstatě nezávislý. Vypadá to, že takováto „pobočka“ nemá možnost mi převést číslo bez nutnosti se upsat na dva roky. Opravdu děsivá představa. Kolik lidí se takto chytne?

Po zjištění stavu věci jsem se vydal na opravdovou pobočku do Frýdku-Místku.

Zde jsem docílil smlouvy bez závazku za příplatek CZK150,- a nejlevnějšího tarif na jeden měsíc za CZK349,- , který jsem zároveň zrušil a požádal o předplacenou formu Twist.

Stejné číslo za CZK499,- je sice ožebračování, ale zřejmě jediná cesta.

Nyní mám v plánu mít původní číslo pouze na příjímání hovorů a sehnat něco normálního.

Tarif mi nevadí, ale můj strop je CZK200,-/měsíc a to za předpokladu, že už nebudu platit nic navíc a bude tam slušná porce dat. Zajímají mě i akční nabídky a vůbec by mi nevadilo, kdybych měl třeba každý měsíc jiné číslo na volání. Budu rád za Vaše případné tipy v diskusi.

Jsem si vědom, že mobilní operátoři u nás urazili kus cesty a jsem rád, že se nemusí platit za příchozí hovory jako kdysi…i když s víceletými smlouvami těžko říct…

Za současné situace v ČR a Indii mě napadá se ptát, která ze zemí je vlastně ta „rozvojová“?

 


17.12.2017 JIP

12345 (134x známkováno, průměr: 1,45 z 5)
12 239x přečteno
Updatováno: 17.12.2017 — 21:28
D-FENS © 2017