Exkurze do mobilních tarifů jedné rozvojové země - zpět na článek

Počet komentářů: 59

  1. Ještě bych poprosil srovnání tarifů v Senegalu, Kongu a Eritrei vs. ČR. Děkuji.

    1. Prečo? Podľa mňa je to dosť poučné. Keby výsledkom bolo, že síce je to v Indii lacné, ale nekvalitné a u nás drahé, ale dobré, tak by to bola blbosť o tom písať. Ale pokiaľ v indii dajú za polovicu ceny desaťkrát viac, tak je niekde chyba a stojí za to poukázať na to.

      1. Chápu, že pán jezdil do Indie a byl uživatelem místních operátorů. To je trochu málo na to, dělat závěry a srovnávat s trhem v ČR. Něco málo o Indii vím z trhu kreditních karet. Ale netroufnul bych si dělat závěry ve smyslu tady a tam je to dobrý/špatný. Jiní to evidentně dělají za mě:).

        1. Je trh kreditných kariet v nejakej relevancii k trhu poskytovania mobilných služieb?

          1. Asi stejně jako je trh mobilních operátorů v ČR a Indii. Takže téměř žádný.

      2. jednoduchy. Velkej trh, takze vydelavaj slusny prachy i z malejch castek. Kdyz z 1.2 miliardy Indu dostanes po korune, tak jses na tom lip nez kdyz ti kazdej Slovak zaplati dvoukilo.
        No a za druhy, vzhledem k prijmum je pro Inda je ta polovicni castka mnohem vetsi darda nez pro Cecha. Bavime se o zemi kde 2000 kc mesicne neni vubec spatnej prijem a ceska minimalka je plat pomalu kralovsky, za ktery si uz muzes najmout i sluzebnou.

    2. Jordánsko, UMNIAH, volání v jejich síti zadara, 2,5 GB dat na týden, v přepočtu za Kč 200. Síť frčela všude, kde jsem potřeboval. (listopad 17)
      Vietnam, v přepočtu Kč 100, více než 5 GB dat (leden 16). Dovolat se mi dalo.
      Kambodža, 2 GB dat na týden, USD 2,00 (únor 16). Dovolat se mi dalo.
      Stačí ti tyto vyspělé země? ;)

  2. virtual „emtecko“ (O2)
    INTERNET V MOBILU M(FUP 1,5GB) 139 Kč/měsíčně; FUP RESET 1,5GB 70 Kč
    smlouva na dobu nerucitou
    u hovoru uctuji: 60+1

    1. V tomdle obvykle je tak přibližně nula hovorů a SMS, a vice versa.

      Mě onehdá zlevnili tušim 3 GB a nějaký množství zpráv a volání na asi 300, mám dojem (teď se nepodívám protože očividně nasadili novou, lepší verzi webu – nefunguje to v normálním prohlížeči už vůbec, zhola nefunkční všechny odkazy na stránce; člověk musí být skutečně Profesionál, aby vyprodukoval toto, že?). Akorát že tydle tarify už očividně někdy před lety zrušili a jsou jen pro zaměstnance (naštěstí nám co sme je uzavřeli tehdá je nechávají běžet), a pro plebs mají šrot jako všude jinde. :D

    2. Problem virtualu je v tom, ze vetsinou nenabizeni LTE (4G) data, ale jen 2G/3G.
      Moc se o tom nemluvi a zakaznik to pozna az po portaci k virtualovi podle toho, ze „mu ten internet jede nak pomalu“.
      Je to z duvodu nizsi ceny – LTE data jedou na novych technologiich, ktere jsou drahe.
      Taky to souvisi s konkurencnim bojem – radni operatori chcou po virtualech takovou cenu za LTE data, aby se jim nevyplatilo je poskytovat.

  3. Cítím s vámi. Pokud je to jen trochu možné pro váš scénář užití, doporučuji vám zajet do UK, kupte si SIMkartu operátora Three, na webu si najděte ceny a tarify, je to funkční i v ČR (hledejte Feel-at-home tarify) a na volání si v ČR pořiďte nějakou předplacenou SIM zadarmo. Případně, pokus byste byl svolný ke kompromisu, tak O2 teď uvedlo nový tarif 10GB za 399. Není to zázrak, ale je to o hodně lepší, než dosud.

    1. Souhlas! Mam od Three predplaceny tarif 1-2-3 (1p/MB dat, 2p/SMS, 3p/minutu volani) a ceske cislo pouzivam jen na prichozi ceske hovory… Je to trochu slozitejsi lidem to vysvetlit, ze ja jim volam z anglickeho cisla ale oni me at volaji na ceske, ale podobny tarif v CR nesezenete.

  4. Že v ČR jsou telekomunikační služby předražené je známá věc.
    Dále by fakt, že služby jsou v nízkonákladových (rozvojových) oblastech obecně levnější, neměl být pro nikoho velikým překvapením, ač to autor tak prezentuje.
    Souvislost mezi kvalitou pokrytí, cenou a rozvinutostí země mi taky uniká (viz USA), stejně jako celkový smysl tohoto čánku.

  5. Imho je potreba docela „tvrde“ vyjednavat a vyjednat se da ledacos.
    Zrovna ted jsem resil tarif pro cloveka, co hodne vola a internetu az tolik nepotrebuje a poridili jsme od Vodafonu neomezene volani, neomezene SMS a 500MB dat mesicne za nejakych 250kc, coz mi prijde docela v pohode (znovu opakuji, ze cilem bylo mit tarif na volani a internet jen jako doplnek).
    Samozrejme oficialni cenikove ceny jsou jinde, ale holt kdo kupuje za cenikove ceny, tak at si to uzije, ale obecne se da dostat nekam na polovinu uplne v pohode a pak uz to zacina byt cenove prijatelne

  6. „mobil nevnímám jako něco bůhvíco důležitého“ ale projedu na něm 10 GB denně. What?

    1. Pardon, asi překlep, 1 GB, ale pointa zůstává.

    2. Mobil neni dulezity, ale data ano ;)

  7. no, kdyz si vezmu platy v Indii, tak 100 Kc za mesic zas takova lace neni. A to radsi nezminuju tu skoro pulmiliardu Indu co je rada za dolar na den.
    Jinak samozrejme mobilni sluzby a hlavne data jsou u nas drahy. Kdyz to Cesi bez velkejch kecu zaplatej, tak proc by ne.
    Na druhou stranu, jsme malej trh, takze si obchodnik obecne nemuze dovolit jit s cenou tak nizko jako na velkejch trzich. Kdyz ti 1.2 miliardy Indu vydela po korune, tak mas furt vetsi zisky nez kdyz z kazdyho Cecha vyzdimes stovaka.

  8. to máte těžko, u nás je předražené vlastně skoro všechno, protože jsme prostě malý trh. Indický operátor v nějakém tom jejich bleším městě chytne na 1 vysílač miliony lidí, na celém trhu stovky milionů a tak ty náklady prostě úplně jinak rozmělní než u nás. Co mě spíš trápí, že mám pocit je čím dál tím těžší se vůbec někam dovolat.

    Hlavně jsem ale rád, že to nemusím řešit, doma, v práci, v hospodě, ve vlaku, na benzince a vlastně skoro všude je dneska wifi, na přečtení emailu mi moje minimální data stačí a jindy nemám čas mačkat něco na chytré krabičce bo za volantem nebo při nakupování to beztak nejde.

    1. Pokud byste něco věděl o buňkových sítích, tak zjistíte, že naopak nad určitou populaci na kilometr je to docela průser. Víc BTSek už tam narvat nejde, bo nejsou kanály aby se to nepřesvěcovalo, ale každá unese jenom omezený množství klientů.

      1. Hurá, konečně to někdo napsal. Myšlenka „miliarda Indů po korunce je lepší než Slováci po dvou stovkách“ není až tak pravdivá,protože čím víc je Indl, tím víc je potřeba bts a navíc i ta rozloha Indie.. Takže pořád mi z toho vychází, že to mají lepší.

        A všimněte si, že u nás operátoři nezlevňují, ale spíš přidávají nějakou „hodnotu“. Tarif nezlevníme, ale.max přidáme nějaká data, slevu k partnerům, slevu na předražený mobil atp.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017