Dvojí metr…o zbraních a letadlech

Featured Image

Rád bych se podíval na dva případy, které od sebe dělí asi jeden měsíc, ani tak z pohledu případu samotného, ale spíše co se děje kolem.
První neblaze známý případ je magor co se rozhodnul zabít co nejvíce lidí pro nějaké svoje frustrace a povedlo se mu jich zabít osm. Vražedná zbraň: palné krátké zbraně.

Druhý případ hýbe momentálním zpravodajstvím, podle posledních informací narazil pilot s letadlem úmyslně do země a vzal sebou dalších 149 lidí. Vražedná zbraň: dopravní letadlo.

Nyní bych rád srovnal reakce, které jsem zaznamenal. Nemyslím laická veřejnost a slovu „odborník“ se chci spíše vyhnout.

Zakažme, zakažme, zakažme ….

Přestože po tragédii v Uherském Brodě se česká veřejnost ve své většině projevila jako rozumná a střízlivě logická, což mě opravdu velmi potěšilo, ale i překvapilo, politici s neomylností hyeny se rozhodli svést na vlně populismu a hned několik hodin po tragické střelbě už cintali v médiích o zákazu zbraní.
A teď případ druhý. Velice pečlivě jsem poslouchal různé diskuze ve zpravodajství, četl články a zatím jsem nikde nenarazil na požadavek zákazu letadel. Je to divné? Přece to letadlo použil jako zbraň a zabil násobně mnohem více lidí… Není to divné, protože lidé jsou zvláštní. Když dojde k nehodě na dálnici obviňují řidiče, když vrah zabije nožem, obviňují vraha, když někdo někoho zastřelí, tak obviňují ….zbraň.

Testujme, prověřujme, šmírujme…

Po střelbě v UB se ihned objevilo plno „odborníků“ a dalších co požadují psychotesty, přestože ví, že to moc nefunguje, protože policisté psychotesty procházejí a taky se jim nevyhýbají excesy se zbraní.

Velkým problémem těchto pachatelů dobra je fakt, že v druhém případě prošel zmíněný pilot mnohem přísnějšími psychotesty, než je obvyklé a přesto to jaksi nebylo k ničemu. Včera byl velice zajímavý rozhovor se zkušeným českým kapitánem letadla, kde se na téma psychotestů vyjádřil a celkem logicky prohlásil, že psychotesty tomu nezabrání, že jsou spíše od toho, aby šlo odhadnout  jakou reakci bude mít pilot při práci ve stresu, když třeba řeší nějaký akutní problém při letu. Dovolím si ocitovat jednu větu, která padla na tiskové konferenci Germanwings:

„Jeden konkrétní podobný případ se podle Spohra nikdy nedá vyloučit. „

 A je to sakra pravda, tak proč se stejně neuzavřel případ z Uherského Brodu? Odpovězte si každý sám. Psychotesty zkrátka v tomto případě nefungují a fungovat nemohou. Osobně budu pro psychotesty, až mi alespoň jeden z lékařů svatosvatě odpřisáhne a bude ručit vším co má, že pokud někdo psychotesty projde, tak nikdy nic takového neudělá. A to se nestane. Tímto zároveň děkuji všem schopným lékařům, kteří sami odmítají tyto zbytečné psychotesty dělat. Přijde mi, že řve jen skupina těch méně schopných, co při vidině toho, že jim stát nažene 300.000 slušných držitelů zbraní do ordinací (a každý jeden zaplatí tak kolem 3.000 Kč), nejsou schopni usnout. Pochopitelně politik řve s nimi, pro nějaké pochybné politické body. A na případu této letecké tragédie se můžeme všichni přesvědčit, že takto prostě psychotesty nefungují.

A copak tam máme dál? Aha obec bude kafrat do vydání zbrojního průkazu bez nějakých důkazů. Dnes se sice policie dotazuje obce, zda žadatel o zbrojní průkaz nemá nějaké přestupky, které by bránili vydání zbrojního průkazu, ale chtěli by to povýšit do vyššího levelu, kdy bude moci obec odstřelit kohokoliv, kdo třeba jen vede nějaký spor z obcí a bude označent za problémového člověka. V tom případě sbohem nárokový zákone.

A opět můj dotaz. Bude se tak dít i v případě, že někdo žádá o pilotní licenci? Řidičský průkaz? No jasně že, ne, byla by to hloupost. Ale zbraně jsou přece táááákhle nebezpečné. Ne, nejsou. Nebezpeční jsou lidé.

A pro milovníky čísel. V ČR se stane cca 19.000 trestných činů ročně. Trestných činů se zbraní je cca kolem dvaceti a v tom jsou zahrnuti i policisté. Celkově to je 0,1%, tak proč ta hysterie? Auto, nůž i kolo je statisticky mnohem nebezpečnější než palná zbraň, ale auta, nože, kola a ani letadla nikdo postavit mimo zákon nechce.

Takže dvojí metr na praktický stejné činy vraždy a všichni moudře pokyvují hlavou, že pilot to sice úmyslně udělal, ale je to exces jednotlivce a to se tak nějak stává. Ale představte si, že by nejdříve ty lidi na palubě postřílel a pak to napálil do země… co by bylo pak?


30.03.2015 DanielX

12345 (3x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
234x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017