Den svobodné mobility 2013 AAR

Featured Image

Jak se již stalo tradicí, připomněli jsme si již počtvrté Evropský týden potírání dopravy (známý též pod orwellovským názvem Evropský týden mobility) tím, že jsme se učinili mobilní a jeli na výlet. Den svobodné mobility 2013 proběhl k mojí spokojenosti v sobotu 14.9.

Cílem výletu byly Uhlířské Janovice, přičemž bylo v podstatě na každém, jak se tam dostane. Vytyčili jsme tři trasy, na kterých bylo totálně volno – když vynecháme občasný výskyt ovšem většinou klidných pumpičkářů v okolí Sázavy. Všichni kriplové byli totiž zrovna na zyklojízdě. Určitou komplikaci představovala pouze akce probíhající na náměstí v Janovicích, kde se exhibovaly nejrůznější složky záchranného systému. Předjezdci a organizátoři tedy museli vytvořit HQ u nádraží, které jsme pak přesunuli do horní části náměstí. Parkoviště na straně vzdálenější od kostela jsme zaplnili zcela. Odhadem mohlo dorazit nějakých 80 vozidel, čímž se DM2013 stal menším nežli akce loňská, a to bylo s ohledem na lokaci mimo Prahu předpokládané.

Pokud jde o vozidla, celé akci dominoval jedinečný Nash Airflyte z šedesátých let. Dorazila jedna Tatra 603 a něco různých youngtimerů: Ford Probe, Rover GT coupé, auta s kočičkama, stále více raritní Volvo 480, ten velký Citroen, vizuálně zajímavá Ibiza cabrio s motorem Porsche – co já se zamlada po tom autě natoužil – a jestli jsem na něco zapomněl nebo jsem to nepoznal, tak sorry. Z novější produkce dorazilo Porsche Carrera, Mini bez střechy, nějaká vizuálně zajímavá BMW, z toho jedno f emku s tachometrem, které končí číslovkou spolehlivě schopné vyvolat u soudruha Humla infarkt. A samozřejmě nechyběl zelený Kaipan a jeho charismatický majitel, stejně jako Favorit EVO XXXVII, který dal předloni zabrat mému TSI. Letos by si už výkonově zploštělé TSI neškrtlo.

Kromě tradičního perníku, který tentokrát byl sourcován z více zdrojů, byly k mání rovněž různé samolepky, přičemž obchod se samolepkami stickers-cz.com dodal množství samolepek zdarma, za což mu patří můj dík. Byly k získání také nějaké samolepky OSBIDu a právě v tomto týdnu must-have záležitost One less bike (na stejných stránkách je k dostání i snail mail). Zaujala mě samolepka s Heydrichem, stačila by mi i nějaká menší, ale neznám distribuční zdroj.

Zásadním benefitem celé akce bylo ovšem paládium. Vzhledem k obsesi některých sdružení vztyčovat paladiem potažené památné sloupy jako poctu viníkům dopravních nehod, kteří ohrožovali ostatní účastníky silničního provozu svou nebezpečnou jízdou a doplatili na to, rozhodli se někteří umělecky založení účastníci akce nabízet na místě také potažení různých věcí paladiem. Pro majetnější petrolheady existovala možnost potáhnout celou kapotu paladiem, což vyšlo na příznivých 9.999 Kč (ve srovnání s 270.000 Kč za potažení jedné lampy je to pořád výhodné), já ovšem nemám dotace ani granty a mohl jsem si dopřát jen malý paladiový paket zahrnující zrcátka, kliky, anténu, masku a výfuk z paladia. Paladium je, jak asi tušíte, alobal, ale opticky to vypadalo stejně, ne-li dokonce lépe nežli Pupův sloup.

Kdo měl zájem, mohl splnit vedlejší úkol. Ten spočíval v nalezení krabice, která obsahovala láhev borůvkového vína a autíčko z čokolády. Víno je produktem majitele firmy na výrobu automobilových součástek FSC Borovany, který si do oblasti výroby vinařství pouze odskakuje. Autíčko jsem zakoupil v prodejně belgických pralinek a dovezl jej domu autem. Krabice byla umístěna asi 250m od místa, kam zaparkoval pplk. Koštel svůj Su-7, tedy v jižní části obce Hranice. Krabice byla uložena za sloupem elektrického vedení, jehož fotka byla zveřejněna na Rajčeti. Kdo však dočetl článek o havárii Su-7 v Hranicích do konce, mohl najít na samém konci článku souřadnice, sice napsané bíle. Krabice byla nalezena přesně 16 minut od zveřejnění jejího umístění, protože posádka účastníka Enikse byla proklatě rychlá. Původně jsem tuto akci plánoval jinak – v Hranicích by byl vyvěšen inzerát na prodej jízdního kola, který ve skryté formě souřadnice obsahoval. Obsahoval však i řadu jiných údajů, mimojiné telefonní číslo do kanceláře Auto*Matu. Bohužel, místní jézédé na zamýšleném místě složilo hnůj – tedy na místě zamýšleném k umístění cache, nikoli Auto*Matu do kanceláře, kde by to však také nevadilo.

Já jsem absolvoval celou událost v červené Alfě (za kterou jsem vyměnil loňskou černou) a jel jsem přes Zruč, což bylo příjemné. V mezičase jsem si dopřál i serpentiny v Sázavě, kam jsem si z Janovic odskočil, a bylo to fajn. Jednalo se patrně o poslední slunečný a teplý den v tomto roce, neb dále nás bude čekat pouze zima, sračky a cyklistická propaganda.

Poněkud tristní tečkou za celým podnikem byla návštěva restaurace West Star, kde se měla konat afterparty. Myslím, že déle se čeká na věčeři snad jen v Somálsku. Aniž bych k tomu chtěl něco dalšího dodávat, vše je velmi výstižně popsáno v této recenzi. Dodatečně se omlouvám všem účastníkům, kteří byli z této tečky za celou akcí právem zklamáni. Na místě jsme dospěli k závěru, že příště buď dáme přednost osvědčeným podnikům, kde nás rádi vidí, nebo zvolíme úplně jiný cateringový koncept. Další inovací by mohlo být, že dopřejeme prostor nějaké komerční prezentaci služeb pro petrolheady, letos se lehce a nenásilně připomněl web autojinak.cz, mezitím se ohlásili další zájemco o takovou možnost.

Já si DM užil, lépe nežli loňskou „cyklojízdu s autama“. Děkuji všem účastníkům za to, že si udělali čas, vyhnali auta z města a také děkuji za veškeré reakce, povzbuzující i kritická slova, přičemž si otevřenosti čtenářů D-F cením, dokonce myslím, že se jedná o jednu z nejvyšších hodnot této internetové komunity. Jsem rád, že se tyto akce obejdou bez výtržností a excesů typických pro zyklojízdy a podobné zoufalosti. Nejmladší účastník DM byl dokonce na místě bezpečně a komfortně přebalen (v kufru auta), zatímco na cyklojízdě by jej zvlčilí rodiče vytřásali v přívěsném vozíku posranýho.

Co mám dál v pajplajně? V prvním říjnovém týdnu se dopustím další osvětové přednášky na téma „Řidiči mají práva“ pro Stranu svobodných občanů, tentokrát to bude v Brně a doufám, že tam nebude nuda. Na 28. října plánujeme s OSBIDem předběžně akci zvanou TJPPM neboji Tvrdé jádro první pomoci pro motoristy.  Kromě toho se v ČB uskuteční dvojice akcí Svobodných, které se pokusím obě alespoň dočasně stihnout, což by mohla být zajímavá příležitost k výměně názorů se zajímavými lidmi.

Galerie na rajčeti – výběr ze všech fotek, co jsem dostal
Galerie jedné z účastnic – slečny Zuzy

 


16.09.2013 D-FENS


Související články:


12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
327x přečteno
Updatováno: 25.6.2017 — 10:35
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!