Změna redakčních pravidel

Featured Image

Oznamuji tímto další změnu redakčních pravidel tohoto weblogu.

Asi vás napadá, že časté změny pravidel jsou výrazem jistého hledání správného modelu – je to pravda a vyvracet vám to nebudu.

Zhruba před dvěma roky jsem se za podpory osob tomuto webu blízkých rozhodl předělat D-FENSe z osobních stránek, one man projeku a čistokrevného weblogu na cosi jako webový magazín, jehož spoluautorem se mohl stát každý, kdo o to projevil zájem.

Kromě pozitivních efektů, které tento model přinesl a které zmíním dále, se objevilo i několik efektů negativních. Na web totiž chtěl psát nejen každý, kdo měl o psaní zájem, ale doslova každý, kdo měl do prdele díru. Museli jsme proto přikročit k tomu, co Slušňák označoval jako „cenzůra“ a já „vstupní kontrola kvality“. Od toho okamžiku začal jsem posílat nějaké procento (zhruba každý osmý) článek autorovi se zamítnutím. Zda se jednalo o vstupní kontrolu málo nebo naopak příliš radikální, ponechme tentokrát stranou, faktem bylo, že tato vstupní kontrola byla subjektivní a spotřebovávala na mé straně více času než bylo zdrávo.

Nejproblematičtějším vedlejším efektem bylo kromě nutného poklesu kvality také tříštění názorů. Popravdě řečeno, nechce se mi provozovat vysoce demokratický, ale schizofrenní projekt v době, kdy každý musíme denně třikrát hledat a najít odpověď na otázku, na jakou stranu se vlastně postavit, aby to bylo správně. Tak jsem si řekl, že sebeobětování v zájmu demokracie už bylo dosti. Ostatně, musím se přiznat, se mě jako zakladatele a vůdčí osobnost celého našeho skromného webu činnost prováděná tímto způsobem zmáhala a demotivovala, což se nyní snažím změnit.

Nyní jsme tedy přikročili ke změně.

Přestáváme s okamžitou platností přijímat plošně nové autory.

Cílem našeho snažení napříště bude, aby autorské jádro D-FENSe mělo konstantní složení. Jako první nástřel vybral jsem autory, kteří mají na webu více než dva příspěvky za poslední rok. Tito autoři také zůstávají na systému registrováni pod svým nickem, tedy vidíte jejich jméno pod článkem. Všechny ostatní autory, tedy přispěvatele, kteří mají na webu jeden článek, případně s ním již aktivně nespolupracují, jsem zařadil do kategorie „neregistrovaný autor“.

Autoři již registrovaní a tím pádem součástí redakčního core, tedy ti, kteří přispívají a kteří publikují svoje články oběma cestami (přes redakční systém a přes mne) nejsou touto změnou vůbec nijak dotčeni. Autoři, kteří mají na webu právě jeden článek, mi časem mohou zaslat druhý a tím se stanou registrovanými.

V tuto chvíli jsou tedy součástí D-FENS core tito autoři.

Možná v některých jmenovaných nyní vře krev, že jsem je zařadil do nějakého redakčního kolektivu, aniž bych se jich samých zeptal. Berte to asi takto – je to nemalý projev důvěry z mé strany k vám. Posílat maily s dotazem „chcete být členem redakčního jádra D-FENSe?“ mi připadalo hloupé, projev souhlasu jsem přece obdržel již dávno předtím v podobě článku. Naopak, je to můj projev uznání a ocenění dosavadní kvalitní práce.

Přemýšleli jsme, zda je nutné cestu k autorství pro nové přispěvatele uzavřít úplně, nebo zda je možné vyvinout nějaký postup, jak doplňovat D-FENS core. Výsledkem je postup, který ještě nebyl prakticky odzkoušen, ale vychází z toho, že víc hlav víc ví. Články od nových autorů postoupím ke schválení tzv. hard core, což je něco jako neoficiální redakční rada. Pro zájemce o přispění na DF z toho jasně plyne, že jeho příspěvek musí být nadprůměrných kvalit a nesmí se jednat o extrakt z již vymlácené slámy. Také z toho plyne, že doba od zaslání k uveřejnění se poněkud prodlouží.

Nyní krátce k pozadí celé záležitosti.

Možná vás zajímá, kdo tvoří tzv. hard core webu. Jak jsem již napsal, neprovozuji jej docela sám, jak tomu kdysi bývalo, ale za vydatné pomoci několika osob, kteří pomáhají technikou, činy a v neposlední řadě slovem. Jedná se ve všech případech o osoby s nemalými profesionálními (např. provozují vlastní web) nebo životními zkušenostmi a jejich spolupráce si osobně velmi vážím, a to i přes občasné názorové rozpory, které mezi námi zavládnou a které jsou jen důkazem toho, že tvoříme tu správnou kombinaci na takovou svinskou práci. Nemusím připomínat, že tak všichni činíme v lepším případě zadarmo. Pokud by někdo z pánů autorů hodlal posílit svojí rukou a hlavou naže hard core, nebudeme asi nikdo proti.

Kromě kvalitativních a ideových hledisek :) nás ke změně autorských pravidel přivedla ještě skutečnost, kterou velmi výstižně vyjádřil Sandstormův článek, ale která zde byla přítomna už dávno před ním a která tu bude stále více přítomna i dál. Pro ty z vás, kteří neví – probíhá opět normalizace. Je jen otázkou času, kdy bude tento web muset čelit tlaku normalizačních institucí  a úderné pěsti dělnické třídy, tudíž policie. Podceňovat nelze ani neokomunistické struktury maskující se za různé nevládní a neziskové organizace, které provádějí pod maskou boje za občanská práva instalaci zmrdisystému v okolí a do hlavy jednoho každého z nás.

Nový princip je více rezistentní proti infiltraci a redukcí počtu insiderů snižuje riziko, že zmrdi vyhryzají D-FENS weblog zevnitř.

Je nám jasné, že počet nových článků poklesne, na druhou stranu je očekáván pozitivní efekt spočívající v náhradě kvantity kvalitou. Doufám tedy, že změna, jakkoli vypadá nepopulárně, bude nakonec provedena v zájmu nás všech.

Zde najdete update redakčních pravidel.


26.07.2005 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
139x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07

Reklama

D-FENS © 2017