Zkušenosti: Seat Ibiza 2009

Featured Image

Auto Emoción?

S jistou dávkou odvahy předkládám své dojmy po pár tisících kilometrech ujetých s Ibizou 1,4 16V, r.v. 2008.

Sice jsem neměl v úmyslu o ní psát, protože 7 500 km je zatraceně málo na nějaké závěry, ale pak mě napadlo, že by nebylo od věci popsat nynější stav a porovnat ho se stavem pozdějším nebo ještě mnohem pozdějším.

Detailní technický popis je na stránkách dovozce. Spíš bych chtěl popsat dojmy řidiče, eventuální závady či zajímavé detaily, kterými toto vozítko řidiče oblaží nebo i zklame. Obloukem se ale vyhnu ekonomickým rozborům i porovnáním s konkurenčními výtvory, které přísluší odborníkům..

MOTOR

Jde o řadový čtyřválcový šestnácti ventilový benzíňáček DOHC MPI o objemu 1390 cm3 i relativně skromného výkonu 63 kW. I přes různé vývojové úpravy není žádným hitem vědecko technické revoluce, neboť přísně vzato, jeho pradědeček pochází přibližně z poloviny devatenáctého století. Jistý pokrok je ale přece jen znát. Zapalování není otevřeným ohněm jako kdysi a troufám si říct, že neotřesitelnou pozici si zachovaly pouze čtyři doby známého pracovního oběhu. Zmíněný motor mým potřebám přesto plně vyhovuje. Reaguje ochotně, bez prodlevy a je dostatečně pružný. Ve dvou a třeba i do mírného stoupání se na trojku pohodlně sbírá i z rychlosti pod 40 km/h. Mimo oblast maximálních otáček je, i přes absenci tlumící hmoty na spodku kapoty, velmi tichý.

PŘEVODOVKA

Důležitou zprávou je, že řazení převodů je nadmíru snadné, přesné a lehké, zkrátka fajnové. Převodové stupně jsou rovnoměrně odstupňované a zatím to vypadá tak, že výrobce převodovky 02T.Z.JHQ odvedl perfektní práci.

ŘÍZENÍ

Elektrohydraulický posilovač řízení je nastavený „tak akorát“. Firemní materiály uvádí, že jde o  Electro Hydraulic Power Steering. Logicky by se tedy mělo jednat o EHPS. Zdá se, že ve firemních materiálech je formální chyba, protože je zde uvedena zkratka EKS. Co znamená EKS ale s určitostí nevím. Důležité je, že posilovač se chová jako EHPS – nejvíc posiluje při pomalé jízdě a s narůstající rychlostí jeho účinek klesá.

Ibiza má také suverénně nejlepší volant, který jsem kdy držel. Je seřiditelný ve dvou osách, věnec je perfektně tvarovaný, má ideální průměr i tloušťku a je příjemný na dotyk. Každopádně je to další věc, která se výrobci povedla..

BRZDY

Přední kotoučové jsou i v kombinaci se zadními bubnovými velmi účinné, možná mají až příliš ostrý nástup. Dobře dimenzovaný posilovač však umožňuje citlivé dávkování brzdné síly, řidič si zvykne rychle. ABS pracuje na sněhu bezchybně a decentně. Žádné nepříjemné vibrace pedálu se nekonají, slyšet je jen lehké „cvakání“ systému. Výrobce nabízí i další elektronické pomocníky, jako  ESP, HHC, EBA, TCS a  EDS. Protože je na autě nemám, psát o nich nebudu. Některé zkratky jsou notoricky známé, ostatní lze najít například na http://www.usmd.cz/zkratky.php či http://www.maxpower.cz/index.php?chiptuning=17.

MAXIMÁLNÍ RYCHLOST

Udávaná maximální rychlost 175 km/h mě v podstatě nezajímá, i když je pravda, že v rámci sblížení jsem zkusil Ibizu prohnat i v tomto režimu. Ale vysoký aerodynamický hluk je pro mě dostatečným argumentem, abych tak nejezdil a přiznám se, že nejsem zastáncem přílišného trápení materiálu a ani příznivcem hrubého porušování dopravních předpisů.

SPOTŘEBA

Zdá se, že už teď je motor celkem úsporný a věřím, že se bude postupně zlepšovat. Informace o okamžité spotřebě ale vypínám protože a) odvracejí pozornost řidiče víc jak sledování rychlosti a b) mám auto také pro radost a chci se aspoň občas svézt zábavným způsobem. Tempomat bych u této kategorie nečekal, nicméně jeho přítomnost je potěšující. Přesvědčil jsem se, že za příznivých okolností umožňuje docílit znatelnou úsporu paliva. Předtím jsem s ním velké zkušenosti neměl, takže jsem si zpočátku připadal jako objevitel Ameriky. Pokud někoho zajímají hodnoty, pak dlouhodobá spotřeba je kolem 9 l/100 km, ale jde na vrub v podstatě jen městského a z valné části horského zimního provozu. Pro zajímavost, nejmenší s tempomatem byla asi 3,5 l/100 km při rychlosti 50 km /h na čtyřku a o chloupek vyšší při zařazené trojce. Motor přitom neprotestuje a běží lehce. Tyto údaje jsou však odbyté a velmi nepřesné, vyšší hodnoty jsou přirozeně možné. Na sledování spotřeby jsem lajdák, zkrátka nejsem ten typ řidiče, co si zapisuje spotřebu a sleduje její vývoj v rádu setin litru.

VNĚJŠÍ OSVĚTLENÍ
Oddělená dálková světla mají dobrou svítivost, stejně jako světla potkávací, které se po nastartování zapnou samočinně. Pochopitelně je lze zapínat i klasickým sdruženým spínačem společným i pro zadní a přední mlhovky.

Přední mlhovky plní ještě další funkci. Automatika sleduje rychlost, úhel natočení volantu a zapnutí směrových světel. Přídavné zařízení při rychlostí pod 40 km/h zapne levou nebo pravou mlhovku (při zpátečce se rozsvítí obě) a řidič pak lépe vidí do míst, která by jinak osvětlena nebyla, například v ostré zatáčce nebo při parkování. Je to příjemný detail. který zvyšuje bezpečnost. Žárovky jsem zatím neměnil, ale z motorového prostoru je přístup víc než dobrý, problém by to být neměl.

ROZMĚRY
S potěšením jsem zaznamenal, že délka auta lehce přes 4m umožňuje jeho garážování společně s přívěsným vozíkem umístěným napříč v přední části garáže. Zavazadlový prostor není bůhvíjak veliký, plus mínus odpovídá i jiným hatchbackům, kombík to nebude nikdy.

INTERIER
Určitě jsou hezčí, kvalitnější a také dražší materiály. Podle mého vkusu se výrobci povedl zdařilý kompromis. Interiér působí vzdušným dojmem, výhled na všechny strany je až na levý sloupek dobrý. Uspořádání a prostorové dispozice jsou dostatečné, člověk se rozhodně necítí stísněně. Pro řidiče je kromě útulného vzhledu důležité snadné nastupování, dojem z posezu za volantem a možnost snížení únavy. Neohrabaní řidiči, mezi které se počítám, se při nevhodném výškovém nastavení sedačky mohou při nastupování drbnout do hlavy o horní rám vstupního otvoru. Je to daň za silně skloněné čelní sklo, ale dá se najít způsob, jak tomu předejít. Stačí se 3x zasebou uhodit do hlavy a řešení přijde samo. S kloboukem na hlavě se nastoupit nepodaří nikdy a to je dobře. Všestranně seřiditelná sedačka a již zmíněná možnost nastavení volantu umožňuje lidem s rozdílnými proporcemi najít ideální polohu, všechno je pěkně po ruce a za volantem se okamžitě cítíte jako doma. Výškové nastavení pásů však chybí. Sedačky jsou výborné, ideálně tuhé a s dostatečným bočním vedením. Jejich boční airbagy doplňují čelní dvojici, takže jedinou výhradou je počínající, ale viditelné opotřebení opěradla v místě, které odpovídá úrovni pásku na kalhotách. Prodejce závadu viděl a slíbil výměnu sedačky v rámci záruky. Ke snížení únavy přispívá klimatizace, v případě mého auta ruční, ale dostatečně účinná. Topení má rychlý nástup a je také velmi účinné. Odmlžení čelního a bočních skel je rychlé, nemluvě o vyhřívání zadního skla a zpětných zrcátek. Jen těch odkládacích prostor by mohlo být podstatně víc. Také umístění některých tlačítek do prostoru před řadící páku není nejšikovnější a spínač varovných světel tam nepatří ani omylem. O jeho snadné a rychlé obsluze nemůže být vůbec řeč. Tohle se vážně nepovedlo. Podsvícení přístrojů je naopak velmi příjemné, údaje jsou dobře čitelné. Absence teploměru chladící kapaliny je podle mě zbytečný úlet a projev šetření na nesprávném místě. Při denním světle dopadajícím v určitém úhlu se v dolním okraji zrcadlí štěrbina ofukování předního skla, ale nepůsobí to nijak zvlášť rušivě, po chvíli to řidič přestane vnímat.

STĚRAČE
Činnost nového typu lišt stěračů předního skla je výborná, stěrače nedrhnou ani nepískají. V klidové poloze nejsou z místa řidiče vidět, mají dostatečnou regulaci a ostřikovače se třemi tryskami. Odstraňování sněhu z čelního skla je ale práce pro nepřítele. Stěrač na straně řidiče, jako na potvoru ten delší, jde sotva nadzdvihnout, protože úplnému vytočení ramínka brání horní hrana kapoty. Při mrazech lišta zákonitě přimrzne a každý si dovede představit, jaké důsledky má nechtěné šmrncnutí o páčku stěračů. Nemluvě o tom, že vyhrabávání sněhu holýma rukama zpoza stěračů není také zrovna med. Tohle řešení se také nepovedlo.

PODVOZEK
Řešení podvozku se naopak povedlo na jedničku. Jde o novou generaci PQ25, která se poprvé uplatnila právě u Ibizy. Koncern charakterizuje podvozek jako agilní a údajně s ním počítá pro novou verzi VW Polo a Fábii III. Laický pohled na spodek vozidla toho moc neprozradí, přední náprava je obvyklého typu McPherson a ani na zadní není nic zvláštního. Rozdíl se pozná až při jízdě. Ibiza se chová naprosto jistě, v zatáčkách se v podstatě nenaklání a citlivě reaguje na každý zásah řidiče. Zkrátka zatáčí „jako po kolejích“, zadek neodskakuje a tam, kde ostatní zpomalují, snese Ibiza rozumné zrychlení. O vlivu letních pneumatik na jízdní vlastnosti toho moc neprozradím. Auto jsem koupil v polovině srpna a v polovině října už jsem nazouval patnácti palcové zimní Barum-Polaris2. Nechci je propagovat ani nikomu vnucovat. Četl jsem různé testy i horory, ale mám je odzkoušené z předchozího auta. Bydlím na horách, často jezdím po neošetřených silnicích, ale nemohu říct, že by mě zklamaly. Jejich cena mě také nezruinovala a pohodlně zbylo i na disky. Úbytek vzorku je minimální, trakční vlastnosti dobré, hlučné také nejsou a dezén se nezalepuje sněhem. Přirozeně,  že sbírají kamínky z inertního posypu, ale žádná tragédie to není.

AUDIOSYSTÉM
Autorádio s MP3 má poněkud jiný způsob ovládání, než dodatečně montovaná rádia. Pokud si člověk nastaví paměti a nemá potřebu stále něco ladit, je ovládání vzdor obsáhlému návodu naprosto triviální. Základní funkce jdou přepínat i ovladačem pod volantem, který zpočátku překáží blízko umístěnému přepínači ukazatelů směru. Je to otázka zvyku. Automatické vstupy dopravního hlášení jsou už standardem, překvapil mě velmi slušný hudební výkon i kvalita zvuku šesti reproduktorů.

ZÁVĚR
Je možné, že jsem na něco zapomněl. Vím, že posuzování vzhledu auta je individuální věcí. Mě se Ibiza líbí, jiný bude kritizovat řešení zadní partie, dalšímu se nebude líbit boční profil a jinému předek nebo detaily – kliky, světla, víčko nádrže… A najdou se i takoví, co řeknou že Ibiza je shit. Já si ale myslím, že označení Auto emoción je přece jen výstižnější.

 


Foto autor a internet.
12.3.2008 Jako

12345 (1x známkováno, průměr: 4,00 z 5)
710x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017