Zklidňování dopravy real face

Featured Image

Předesílám, že tento článek bude o moderním osvíceném plánování veřejného prostoru, také o organizované zyklistice a zklidňování dopravy, takže to nebude žádná extrémní sranda.

V podstatě jsme slyšeli, mockrát a z mnoha úst na mnoha různých úrovních, že automobily způsobují smrt města a je třeba je omezovat, aby se životní podmínky ve městě zlepšily. To je generální linie a oficiální stanovisko mnoha orgánů místní samosprávy, ne-li rovou všech. Je to dogma. Dotazy se nepřipouštějí, kritika se nepřijímá a kdo by protestoval, dostane ban. Dejme tomu, že se tomu přizpůsobíme a budeme si říkat, že je to pravda, ačkoli si osobně myslím, že je to demagogie, sračky a doktrína pár vyšinutých jedinců, kteří zanevřeli na práci a raději žijí z grantů.

První, co vás logicky napadne je tohle. K čemu jsou vlastně auta?

Objevil se dopravní prostředek, který je rychlejší, zábavnější, zdravější, flexibilnější, modernější, stylovější, bezpečnější, šetrnější k přírodě, méně hlučný, levnější na pořízení, levnější na provoz, prostě je naprosto kchůl, protože má jen samé výhody. Je jím … wait for it… jízdní kolo. Protože má jízdní kolo mnoho výhod, vlastně jen samé výhody, je třeba pro lidi jezdící na kole, postavit separátní infrastrukturu. Utopilo se v tom pár desítek až stovek miliard, něco z toho z „evropských fondů“, ha ha ha, takže máme úplně kchůl dopravní prostředek kolo, úplně kchůl infrastrukturu „z evropských peněz“. Kromě toho, „aby se podpořila cyklistika“, chtějí pro jistotu lidem auta zakázat používat a jezdit s nimi třeba do měst, aby tam ta auta přestala způsobovat smrt.

Mělo by to tedy být něco jako druhá průmyslová  revoluce. Všichni radostně, sami, bez donucování, postihů, poplatků a regulace přesednou z aut na kola, protože jsou jednak přece úplně super a druhak s auty po městě nebude povoleno jezdit. Ono proč taky s nima jezdit, kola je vyřadila a parní lokomotivy taky nebylo třeba zakazovat. Pak poslouchám v rádiu ředitele tiskárny prachů Singera, jak se raduje z toho, že si lidé začali kupovat nová auta. Aby se neradoval. Je to pro něj vážně skvělá zpráva, protože zakoupením nového auta uděláte ohromnou radost fiskálu. A já nechápu, jak je možné, že si lidé kupují vůbec ještě nějaká auta. To je něco jako jako investovat na konci třetihor do dinosauří farmy, prostě něco totálně bezperspektivního. Anebo jsou to všechno kecy na koledu a představitelé cyklistických iniciativ, zelenokomunistický politici a různý buzeranti z neziskovek staví kolem nás Potěmkinovu vesnici. Kdyby na těch zklidňovacích teoriích bylo alespoň za mák pravdy, pokles prodeje aut by nikomu nevadil, zatímco nárůst výroby těchto pomalých, nezdravých, nemoderních, nebezpečných, neekologických věcí způsobujících smrti měst by měl vyvolat paniku podobně jako prasečí chřipka, a u pana Singera též.

Sama Singerova radost z nárůstu prodeje aut je perverzní a kontraproduktivní. Snad nemá guvernér radost z mrtvých měst, jejichž obyvatelé jsou z toho všeho deprimovaní a neprojídají dluhy podle plánu. Navíc jsou z toho celý nezdravý a umřou předčasně, takže nestihnou za svého života utratit dost peněz a konečně 1 km ujetý na kole vydělá městu Kodani 1,1 dolaru a Německu vydělává cyklostezka miliardy, zatímco automobilky tahají z vlád peníze na restrukturalizační programy již několikrát restrukturalizovaných výrobních závodů. Guvernér to má prostě totálně popletený. Asi by se divil, kdyby lidi ty dopravně zklidňovací bláboly fakt vzali vážně a auta by si přestali kupovat, ale divit se nebude, protože to ve skutečnosti nikdo vážně nebere.

Důležitý prvek potírání dopravy ve městech je taky káršéring.

To je taková hustokrutě hipsterská záležitost, kdy si půjčíte nějaké úděsné auto bílé barvy, dojedete s ním kam potřebujete a pak ho zase vrátíte zpátky. Úřady to náramně podporují, protože tím získávají kontrolu nad pohybem osob a mohou určovat, kolik lidí kam pojede. Pak máme taky online služby typu Uber, kdy můžete s někým sdílet část kapacity vašeho auta za peníze, což není v podstatě nic jiného než carsharing. Zatímco v káršéringu jsou místní orgány ochotné utápět prachy, Uber a spol. je zásadní problém a je třeba ho zakazovat, stíhat, jeho klienty a poskytovatele postihovat likvidačními pokutami a preventivně je zastrašovat od použití služby, protože se jedná o nekalou konkurenci oficiální taxislužby, která vás doveze kam chcete za stovku za kilometr. I v tak progresívní kolokomunistické zemi jako Nizozemské království ho zakázali. Tak jak to teda s tím káršérigem je? Chtějí ho anebo nechtějí? Opět mám pocit, že je to jen Potěmkinova vesnice, sice formálně mají sdílení automobilů plná ústa, ale když ho někdo začne praktikovat, tak je zle. Podivná nekonzistence.

Další zajímavou příležitostí, jak se realizovat ve veřejném prostoru zklidněných lokalit, jsou sousedská setkání.

Vy si myslíte, že se nestýkáte se sousedem proto, že je to kokot, debil, smradlavej ochlasta a volil ANO. Vy to nevíte, ale i průměrný cykloaktivista vám prozradí, že se s ním nestýkáte proto, že vám v tom brání auta, která okupují veřejný prostor. Na to byste skutečně sami nepřišli. Až auta zmizí, sednete si s tím kokotem ve veřejném prostoru, budete mu hrát na niněru a budete společně pojídat pochoutky z pohanky a cizrny, které vám budou přinášet sličné chlupaté ekoaktivistky na miskách s etno motivy. Vynesete ven staré křeslo, klavír nebo hnusné postele, takže to bude vypadat jako kdysi na Smrt*anově nábřeží. Jenže jak to budou dělat v Duchcově, kde radnice sousedské slavnosti zakázala?  „Vyhláška by měla přinést pořádek. Nevidím důvod, proč by lidé měli dělat na ulicích pikniky a podobné věci. To je špatně, to by se nelíbilo asi nikomu v žádném městě,“ řekl starosta Duchcova Šimbera (ČSSD). Jak to? Znamená to, že hipsteři z ÚRMu nemají pravdu a že sousedské slavnosti, v případě Duchcova navíc ještě mezikulturní, jsou nežádoucí? Musí to tak být, říká to přece starosta z vládní strany.

Taky mě napadla školka.

V Budějovicích se školky centrálně plánují a to má za následek, že je jich soustavně málo nebo nadbytek. Když se vám narodí dítě a přihlásíte ho do Thomadorfu, naprosto disciplinovaně vám začně chodit složenka na odpad. V tomto ohledu jsou městské procesy naprosto perfektní. Když ho chcete dát do městské školky, tak už to tak perfektní není. Nejsou volná místa a představitelé města tvrdí, že o takové populační explozi nevěděli a že byste měli souložit s ohledem na plánování úředníků z radnice. Protože jste tak nečinili, budete muset vzít zavděk školkou vzdálenější a v nějaké luxusní lokalitě, třeba na Máji. Já z toho vyšel dobře, protože vozím Jáju jen asi kilometr, ale když se tam bavím s jinými rodiči, tak tam dojíždějí ze Srubce a z Palačáku a Rožnova z Borku (zase znám jiný, kteří jezdí na Borek a do Rožnova) a jsou to stovky kilometrů, co se v rámci této školkové umisťovací politiky denně najezdí. Pokud radní chtějí potírat automobilový provoz, mají nádhernou příležitost. Provoz se kurevsky zklidní, když místo dvaceti dětí bude cestovat jedna učitelka. No tak nic. Ono je určitě lepší buzerovat lidi, utrácet peníze za dopravně zklidňovací projekty a z provizí financovat politické záměry.
 
Těchto pár příkladů mělo objasnit pravou podstatu dopravního zklidňování. Kdyby naši volení zástupci dopravu opravdu zklidňovat chtěli, už dávno by to udělali a pravděpodobně by jim za to nikdo nenadával. Půvab celé věci je úplně jinde. Zklidňování dopravy je jen záminka pro šikanování, buzerování a omezování dopravy pro široké vrstvy obyvatelstva, uspokojování mocenských choutek úředníků a frustrovaných aktivistů.
 


 19.03.2015 D-FENS
 

12345 (4x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
946x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017